BREXIT

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

BREXIT

Post by Krokodil Behko » 22 Jun 2016, 09:44

Image
Sve veći broj poznatih Britanaca uključio se u kampanju objašnjavajući građanima zbog čega je dobro da njihova zemlja ostane članica EU, odnosno zašto bi izlazak bio koristan rezultat referenduma

Kako se bliži dan održavanja referenduma o ostanku / izlasku Velike Britanije iz Evropske unije, tako se sve veći broj poznatih Britanaca uključio u kampanju objašnjavajući građanima zbog čega je dobro da njihova zemlja ostane članica EU, odnosno zašto bi izlazak bio koristan rezultat referenduma.

Ovih dana je je jedan od najvećih naučnika današnjice, fizičar Stephen Hawking sa još 150 uglednih naučnika potpisao peticiju za ostanak Velike Britanije u EU.

Budućnost Britanije u Evropskoj uniji vide i književnica Joanne Rowling (autorica serijala o Harry-ju Poteru) kao i poznata glumica, oskarovka Emma Thompson.

Britance je na glasanje za ostanak u EU pozvao i napoznatiji bračni par, pjevačica Victoria i nogometaš David Beckham.

Za izlazak Velike Britanije iz Evropske unije, pored ostalih poznatih Britanaca, založio se legendarni pjevač Rolling Stonesa Mick Jagger, koji je kazao kako će prvih nekoliko godina britanske samostalnosti od Brisela biti teško, ali da će se za dvadesetak godina vidjeti korist
od te odluke.

Referendum u Velikoj Britaniji održat će se sutra.

(slobodna.bosna)
online

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Nole » 23 Jun 2016, 09:05

e danas ćemo videti...mogla je i kladionica...tipujem na ostanak Britanije u EU.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Krokodil Behko » 23 Jun 2016, 09:24

Bili su izjednačeni ali čini mi se da je ubistvo poslanice, uteg na tasu ostanka.
online

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Mala_Mu » 23 Jun 2016, 14:58

Brexit: Referendum ometaju poplave i engleska zastava

Image

Građani Ujedinjenog Kraljevstva od jutros izlaze na referendum kako bi dali svoje mišljenje o budućnosti države u okviru ili izvan Evropske unije.

Prvi podaci govore o dobroj izlaznosti glasača i pored činjenice da je za dan referenduma izabran pretposljednji dan radne sedmice. Također, mediji saopštavaju kako su mišljenja o izlasku iz EU još uvijek podijeljena na omjer 50-50.

Predstavnici oba tabora svoju nadu stavljaju na oko 10-11 posto onih građana koji su sve do jučer bili neodlučni. Njihovo konačno mišljenje i glasanje će odlučiti sudbinu Engleske, Škotske, Velsa i Sjeverne Irske.

Referendumski dan prate obilne kiše, pogotovo na jugu zemlje gdje su pojedina glasačka mjesta evakuisana, zatvorena i premještena na druge lokacije. Otočki mediji kao što je Telegraph poplave u pojedinim mjestima vide i kao mogući razlog neizlaska građana, što bi naposljetku moglo utjecati na konačani ishod referenduma.

Pored kiše, probleme mogu stvoriti i državni simboli na biračkim mjestima. Naime, zbog činjenice da je engleska zastava aktivno korištena u kampanjama za izlazak iz EU, pojedini birači iz sjevernog Londona zatražili su skidanje zastave jer "imputiraju način glasanja".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Krokodil Behko » 23 Jun 2016, 18:29

Naime, zbog činjenice da je engleska zastava aktivno korištena u kampanjama za izlazak iz EU, pojedini birači iz sjevernog Londona zatražili su skidanje zastave jer "imputiraju način glasanja".
Potpuno obrnuto nego kod nas, gdje se lokal patriotizam po svaku cijenu mora iskazati, nekim vlastitim obilježjem svog sela. Mi u EU možemo, samo kad je svi ovakvi, kao Britanci, napuste i kad postane balkanska/evropska krčma.
online

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Lavlje_srce » 23 Jun 2016, 23:33

Sutra ujutro cemo saznati da li ce opstati ili ce se raspasti EU, jer to je ono sto se ovim referendumom u biti odlucuje.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by greeneyes » 23 Jun 2016, 23:50

Za koga mi navijamo?
Samo sabura

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Bla » 23 Jun 2016, 23:52

Bila je neka zeza na fazon da se sada BiH, Srbija, Crna Gora i Makedonija pitaju da li ćemo primiti Britaniju kod nas izvan EU. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Lavlje_srce » 24 Jun 2016, 00:00

greeneyes wrote:Za koga mi navijamo?
Sto se mene tice navijam samo za BiH, ali Boga mi uzalud mi navijanje.

Sto se tice Evrope, bolje je da UK kao kolijevka diplomacije ostane u njoj, posebno sada kada mracne desnicarske snage dizu retardirane glave na sve strane

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by storm » 24 Jun 2016, 00:00

BREXIT
BITI ILI NE BITI U EUROPSKOJ UNIJI Zatvorena birališta na sudbonosnom referendumu

AUTOR:
Hina, Jutarnji.hr
Image

>>> NOVO 23:45 Nedugo nakon što su objavljeni rezultati YouGovove ankete, prema kojima je 52 posto ispitanika odabralo ostanak Ujedinjenog Kraljevstva u Europskoj uniji, britanska funta je na međunarodnom deviznom tržištu skočila u odnosu na druge valute te je u odnosu na američki dolar dosegnula novi rekord u 2016. godini, javio je Reuters.

U međuvremenu je i agencija Ipsos-Mori objavila rezultate svoje ankete, koja je provedena istom metodom kao i spomenuta YouGovova pa se ni nju ne može smatrati pravom izlaznom anketom. Prema njoj, za ostanak Ujedinjenog Kraljevstva u EU izjasnilo se 54 posto ispitanika, dok ih je 46 posto bilo za napuštanje EU.

-------------------------

23:10 Stigli su rezultati posljednje ankete YouGova koja pokazuje da 52 posto ispitanika podupire ostanak Ujedinjenog Kraljevstva u Europskoj uniji, što je jedan postotni poen više od prethodne ankete iste agencije. Za izlazak se izjasnilo 48 posto ispitanika.

YouGov je upitao oko 5000 glasača koji su odgovor zaokružili, ali anketa te agencije nije usklađena sa standardima uobičajenih izlaznih anketa za koje je ranije najavljeno da ni neće biti objavljivane, upravo zbog margine pogreške.

U međuvremenu je, kako prenose britanski mediji, čelnik euroskeptične i antiimigrantske stranke UKIP Nigel Farage izjavio za Sky News da se čini da je njegova strana, koja se žestoko protiv ostanku Britanije u EU, za dlaku izgubila na ovom referendumu.

Glasovi su se počeli brojati, no nikakvih službenih rezultata zasad nema.
Image
Workers begin counting ballots after polling stations closed in the Referendum on the European Union in Islington, London, Britain, June 23, 2016. REUTERS/Neil Hall Neil Hall / REUTERS
Prebrojavanje glasova u Islingtonu (London)

-------------------------

Diljem Ujedinjenog Kraljevstva zatvorena su u četvrtak navečer u 22 sata po mjesnom vremenu glasačka mjesta, njih oko 41.000, na kojima su se Britanci trebali izjasniti o budućnosti svoje zemlje u Europskoj uniji, a rezultati obvezujućeg referenduma napeto se iščekuju u samoj Britaniji, Europi, ali i u drugim dijelovima svijeta.

Neće biti izlaznih anketa jer je margina pogreške prevelika. Jedina rana naznaka o tome kako je Britanija glasovala bit će anketa unaprijed izabranog uzroka birača koja bi mogla biti objavljena na Sky Newsu ubrzo nakon zatvaranja birališta.

Brojanje glasova počinje odmah po zatvaranju. Prvi rezultati mogući su oko ponoći. Prve naznake o tome hoće li Britanija ostati ili napustiti EU moguće su oko 3,30 sati ujutro u petak. Rezultate će prikupljati 12 regionalnih izbornih povjerenstava i slati ih u središnjicu u Manchester. Objava službenih rezultata bit će u tamošnjoj gradskoj vijećnici, vjerojatno u petak ujutro.

Nešto prije 23 sata po srednjoeuropskom vremenu Gibraltar je prvi objavio, budući da su tamo birališta zatvorena jer je u različitoj vremenskoj zoni od Ujedinjenog Kraljevstva, da je na njegovu teritoriju izlaznost bila 83,65 posto.

Referendumsko pitanje glasilo je: "Bi li Ujedinjeno Kraljevstvo trebalo ostati članicom Europske unije ili napustiti Europsku uniju?", a očekivanja su da će odaziv na referendum biti između 60 i 80 posto. Premijer David Cameron rekao je da će rezultat biti obvezujući i da neće biti drugog referenduma. Neki su drugi političari, međutim, naznačili da bi mogli tražiti još jedan plebiscit nakon nekoliko godina ako rezultat bude tijesan.

Britanci su zadnji referendum o svojim odnosima s EU održali 1975. kada je 67 posto birača odlučilo da želi ostati u tadašnjem zajedničkom tržištu.

Ako Britanija postane prva zemlja koja će izaći iz EU, Brexit će biti najveći udarac Uniji od osnivanja. EU će ostati bez druge po jačini ekonomije i jedne od dvije najveće vojne sile, a mogla bi se suočiti i sa zahtjevima za plebiscite u drugim zemljama.

Ako odluči ostati, Britaniji je obećan poseban status kojim će se isključiti iz bilo kakve dodatne političke integracije, ali europski vođe i dalje će imati problem euroskepticizma širom Europe.

Izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz EU doveo bi obje strane u do sada neviđenu situaciju i primorao ih da nakon braka koji je trajao više od 40 godina izgrade nove odnose pune neizvjesnosti. To bi donijelo komplicirano razdruživanje i višegodišnju neizvjesnost.

Posljednje ispitivanje javnog mišljenja, koje je provela agencija Ipsos MORI u utorak i srijedu do 21 sat pokazalo je da će 52 posto britanskih birača glasati za ostanak, a 48 za izlazak Britanije iz EU.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by storm » 24 Jun 2016, 00:02

Lavlje_srce wrote:
greeneyes wrote:Za koga mi navijamo?
Sto se mene tice navijam samo za BiH, ali Boga mi uzalud mi navijanje.

Sto se tice Evrope, bolje je da UK kao kolijevka diplomacije ostane u njoj, posebno sada kada mracne desnicarske snage dizu retardirane glave na sve strane
Mislim da je bolje svima- da ostane, osim desničarskoj histeriji....njima pogoduje...i u engleskoj i u EU
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Lavlje_srce » 24 Jun 2016, 00:17

U svakom slucaju politicka histerija je dosegla vrhunac, a pala je i nevina zrtva sto je vrlo zabrinjavajuce.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by greeneyes » 24 Jun 2016, 00:20

Lavlje_srce wrote:
greeneyes wrote:Za koga mi navijamo?
Sto se mene tice navijam samo za BiH, ali Boga mi uzalud mi navijanje.

Sto se tice Evrope, bolje je da UK kao kolijevka diplomacije ostane u njoj, posebno sada kada mracne desnicarske snage dizu retardirane glave na sve strane
Znači mi smo na istom krilu ko i Beckham. Ma ja, Beckham je svakako kul lik. :cvike
Samo sabura

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15111
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 956 times
Been thanked: 945 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Tokmak » 24 Jun 2016, 00:27

ma sve je to namješteno,već se znaju rezultati...
ujutro će samo objaviti da ostaju u EU... :djed
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Lavlje_srce » 24 Jun 2016, 00:31

greeneyes wrote: Znači mi smo na istom krilu ko i Beckham. Ma ja, Beckham je svakako kul lik. :cvike
Nije vala nista specijalno cool. Zgodan ali ima piskav glas i OCD, dobro Victoria izdurava s njim. Ali izabrao je pravu stranu nadam se. Ni u sta trenutno nisam sigurna ako cemo iskreno. Sve je to velika igranka a posljedice cemo tek saznati.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95668
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33875 times
Been thanked: 20662 times
Contact:
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Rum » 24 Jun 2016, 00:31

Lavlje vise voli cige
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚


User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by storm » 24 Jun 2016, 00:39

Lavlje_srce wrote:U svakom slucaju politicka histerija je dosegla vrhunac, a pala je i nevina zrtva sto je vrlo zabrinjavajuce.
Ovo nismo ovdje imali (ili sam promašio izbivanjem) Britain first pripadnik, koliko sam čuo.....poznati već po svom djelovanju protiv svih "neengleza " na otoku
Na ulici ubijena britanska zastupnica Jo Cox koja je glasno zagovarala ostanak Britanije u Europskoj uniji
advance.hr

Image

Britanska zastupnica Jo Cox ubijena je iz vatrenog oružja tijekom jučerašnjeg dana nasred ulice - ubojstvo je šokiralo cijelu Britaniju.

Riječ je o članici opozicijske Laburističke stranke koja je glasno zagovarala ostanak Britanije u Europskoj uniji.

Ubijena je u gradu Birstall, u blizini Leedsa na sjeveru Engleske. Policija ističe kako ju je ubio 52-godišnji muškarac koji je koristio nož i pištolj.

Svjedoci koji su vidjeli ubojstvo tvrde kako je ubojica uzvikivao "Britanija na prvom mjestu!", a riječ je o desničarskoj nacionalističkoj skupini.

Napad se desio u vrijeme sve većih napetosti unutar Britanije pred veliki referendum koji će se održati za tjedan dana (23.6.) na kojem će stanovnici Britanije moći glasati žele li ostanak ili izlazak iz Europske unije.
Izlazak po meni nije dobar za engleza, radnika, zaposlenika, malog poduzetnika.... dobar bi bio za financijaše, megakorporacije, koje bi bez ikakve regulative iznad sebe cijedile radnu populaciju...
kao argument navode cca 9 milijardi više uplate u EU nego što iz nje prime, no zanemaruju i 500 miliijunsko tržište na koje imaju pristup....i tu se stvara revolt malih poduzetnika, pa i radnika.
Na kraju, ako se izglasa izlazak, Škotska će provesti novi referendum, koji će glatko proći-za prikljućivanje EU.
EU neće raspasti samo zbog toga....no mogao bi biti pokretač niza događaja, koji bi doveli do raspada...ni ja nisam siguran za što navijati....
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95668
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33875 times
Been thanked: 20662 times
Contact:
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Rum » 24 Jun 2016, 00:43

Jadan spanac ostace bez Eu
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: BREXIT sutra: David Beckham ZA ostanak, Mick Jagger PRO

Post by Bla » 24 Jun 2016, 01:48

storm wrote:dobar bi bio za financijaše, megakorporacije, koje bi bez ikakve regulative iznad sebe cijedile radnu populaciju...
Ko kaže da bi finansijski centar ostao onakav u Londonu ako isti istupi iz EU. EU bi sigurno povukla glavnicu svojih stvari i smjestila ih u neke druge, svoje, centre. ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests