BREXIT

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Pada vrijednost funte, deficit povećan za milijardu eura

Post by storm » 10 Aug 2016, 20:00

Ovo su samo akcije reakcije....kad krenu carinske zavrzlame definitivnim izlaskom...biće još toga :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Pada vrijednost funte, deficit povećan za milijardu eura

Post by Remzudin » 10 Aug 2016, 20:05

storm wrote:Ovo su samo akcije reakcije....kad krenu carinske zavrzlame definitivnim izlaskom...biće još toga :cudi
vidjet ce mo mi to,buducnost je puno iznenadjenja.
Prije par dana sam i zapalio Hrvatske Kune,po mojoj prognozi bi trebalo i kod nji za 2 mjeseca poceti inflacija !

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Pada vrijednost funte, deficit povećan za milijardu eura

Post by storm » 10 Aug 2016, 20:07

Remzudin wrote:
storm wrote:Ovo su samo akcije reakcije....kad krenu carinske zavrzlame definitivnim izlaskom...biće još toga :cudi
vidjet ce mo mi to,buducnost je puno iznenadjenja.
Prije par dana sam i zapalio Hrvatske Kune,po mojoj prognozi bi trebalo i kod nji za 2 mjeseca poceti inflacija !
palio ti ...ne palio.....odoše u helać :plavi

za tu konstataiju i ne treba biti baba vanga :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Pada vrijednost funte, deficit povećan za milijardu eura

Post by Remzudin » 10 Aug 2016, 20:19

storm wrote:
Remzudin wrote:
storm wrote:Ovo su samo akcije reakcije....kad krenu carinske zavrzlame definitivnim izlaskom...biće još toga :cudi
vidjet ce mo mi to,buducnost je puno iznenadjenja.
Prije par dana sam i zapalio Hrvatske Kune,po mojoj prognozi bi trebalo i kod nji za 2 mjeseca poceti inflacija !
palio ti ...ne palio.....odoše u helać :plavi

za tu konstataiju i ne treba biti baba vanga :oo

Baba Vanga nije nikad dala prorok da ce Hrvatska propasti.
A jel iko ikad reko da ce englezi isklizati iz evropse unije ?

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Pada vrijednost funte, deficit povećan za milijardu eura

Post by Mohr » 10 Aug 2016, 20:21

Nisu Englezi nikad ni bili u Uniji ;)

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Pada vrijednost funte, deficit povećan za milijardu eura

Post by storm » 10 Aug 2016, 20:21

aj dobro...nije #nedamise

svejedno mislim da si bezveze palio u biti svoj novac.....rezultat će biti isti :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Mohr » 12 Aug 2016, 22:42

Kada sam počela da pišem ovaj esej, Farage je trijumfalno paradirao u Union Jack cipelama, na privatnoj vrtnoj zabavi sa Rupertom Murdochom i Aleksandrom Lebedevim, vlasnikom Evening Standarda i Independenta, i Liamom Foxom – tada kandidatom za vođu konzervativaca – i iza zatvorenih vrata raspravljao o pitanjima od javnog značaja. :apl Kada sam stavila poslednju tačku, Farage se povukao rekavši „Hoću da se vratim svom životu“. :djed
U Britaniji Nigeli dođu i prođu, ali su Ruperti neprolazni. ;)





http://pescanik.net/ograde-dnevnik-brexita/

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by storm » 13 Oct 2016, 20:21

Škotska vlada najavljuje planove za novi referendum

Klix.ba

Škotska vlada objavila je danas da sljedeće sedmice namjeravaju obznaniti planove za novi referendum o nezavisnosti od Ujedinjenog Kraljevstva, javlja Independent.

Image
Nicola Sturgeon (Foto: EPA)
Nicola Sturgeon, prva ministrica Škotske, planove je najavila na sastanku SNP političke partije u Glasgowu, a prisutni su ovu objavu dočekali ovacijama. Sturgeon je ranije rekla da bi britansko napuštanje Evropske unije (EU) moglo biti okidač za novi referendum. Dodala je da će nastaviti štititi interese Škotske i neće dozvoliti da joj se nanese šteta napuštanjem jedinstvenog tržišta EU.

Škotska je na referendumu o napuštanju EU glasala većinom za ostanak, ali su cjelokupni rezultati doveli do toga da Velika Britanija ipak napusti Uniju.

"Ukoliko, barem na sekundu, pomislite da nisam ozbiljna u vezi sa činjenjem bilo čega što je potrebno da bi se zaštitili interesi Škotske, razmislite ponovo", rekla je Sturgeon, retorički se obraćajući Theresi May, premijerki Velike Britanije.

Sturgeon, vođa SNP-a, smatra da je promjenom okolnosti ponovo došlo vrijeme da Škotska odluči koji potez će biti najbolji za dobrobit zemlje.

"Ukoliko nam ne želite, ili ne možete dozvoliti da zaštitimo svoje interese unutar UK, onda Škotska ima pravo ponovo odlučiti da li želi ići drugačijom stazom", rekla je Sturgeon.

Navela je i da se referendum koristi kao dozvola za do sada dobro skrivenu ksenofobiju koja je u posljednje vrijeme izašla na površinu te da postoji mnogo mržnje prema strancima i svemu stranom.

Članovi opozicije kritikovali su Sturgeon te kao razlog naveli da se volja naroda čula na referendumu 2014. godine, kada su Škoti odlučili ostati u zajednici Velike Britanije.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Krokodil Behko » 13 Oct 2016, 21:59

Ne bih im preporučio.
Mislim da EU ipak neće ići nisko i podržati Škotsku, pogotovo što bi morali ponovo popunjavati pristupnicu u EU.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by storm » 03 Nov 2016, 12:43

Moglo bi biti zanimljivo....nakon priznanja probrexit ekipe, da su- lupetali :oo


Sudski udar na Brexit, funta odmah skočila
Piše: F.Ć., Hina

Image
Foto: Hina

VISOKI britanski sud odlučio je danas kako Vlada premijerke Therese May ne može sama pokrenuti postupak izlaska Britanije iz EU, već joj za to treba parlament, javlja Independent.

Tri suca odlučila su da premijerka nema pravo pokrenuti famozni Članak 50 Lisabonskog ugovora kako bi pokrenula proces izlaska Britanije iz EU, za to će joj trebati i parlament.

Ova neočekivana odluka mogla bi prolongirati proces razvoda Britanije i EU, a što je Theresa May planirala okončati do proljeća 2019. godine.

Podsjetimo, na referendumu u lipnju većina Britanaca, njih 51,9 posto, bilo je za izlazak Britanije iz EU.

Iako su obje strane najavljivale kako bi Brexit trebalo izvesti što tiše i brže, ova odluka suda pokazuje da to vjerojatno neće biti baš tako. Umjesto kroz vladu, odluka će sada morati proći i kroz parlament pa se očekuju nove žestoke rasprave na ovu temu.

Nakon ove objave funta je skočila na financijskim tržištima.

Vlada će se žaliti na ovakvu odluku suda.

Institucije EU-a i 27 zemalja članica rekle su da pregovori o uvjetima izlaska, koji bi trebali trajati dvije godine, ne mogu početi dok se ne aktivira članak 50.

Hilary Ben, oporbeni laburistički zastupnik koji će predsjedati novoformiranim odborom o Brexitu kazao je da je "nepojmljivo" da zastupnici ne glasaju o konačnom sporazumu o raskidu između Britanije i EU-a.

"Nepojmljivo je da parlament ne koristi svoju suverenost (...) da odluči što misli o sporazumu, složenom pregovaračkom procesu, kada naposljetku bude okončan", rekao je Benn krajem listopada.

Britanski parlament će "najvjerojatnije" morati ratificirati konačni sporazum s EU o razdruženju, odgovorio je tada odvjetnik britanske vlade.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Krokodil Behko » 08 Nov 2016, 17:37

Brexit uništio i Toblerone

NJUJORK - Rast troškova u Ujedinjenom Kraljevstvu, gdje je zbog Brexita posrnula funta pritisla trgovce i vlasnike brendiranih proizvoda, proredio je trouglove oblikovane u formi alpskih visova na čokoladi Toblerone, javlja agencija "Blumberg".
Image
Kompanija Mondelez Internešenel je smanjila težinu pojedinih Toblerone čokolada u Velikoj Britaniji, navodi se u saopštenju objavljenom na Fejsbuk stranici kompanije. Pored toga, Mondelez je promijenio oblik nekih čokolada, povećanjem razmaka između trouglastih segmenata.

"Kao i mnoge druge kompanije, i mi bilježimo veće troškove nabavke brojnih sastojaka", navodi se u saopštenju.

"Snosimo te troškove što duže možemo, a kako bismo obezbijedili da Toblerone ostanu dostupne na rafovima prodavnica i da zadrže prepoznatljiv trouglasti oblik, morali smo da smanjimo težinu kod dva tipa naših čokolada u Ujedinjenom Kraljevstvu".

Mondelez je najnovija u nizu kompanija koja se suočava sa pritiskom troškova u Velikoj Britaniji u svijetlu glasanja za izlazak zemlje iz Evropske unije, što je pokrenulo slabljenje funte i učinilo uvoz sirovina skupljim. "Blumberg" napominje da Mondelez nije u saop
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Bla » 09 Nov 2016, 19:48

Škotska vlada objavila je danas da sljedeće sedmice namjeravaju obznaniti planove za novi referendum o nezavisnosti od Ujedinjenog Kraljevstva, javlja Independent.
I? objavišel' ih?
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by storm » 09 Nov 2016, 20:04

Bla wrote:
Škotska vlada objavila je danas da sljedeće sedmice namjeravaju obznaniti planove za novi referendum o nezavisnosti od Ujedinjenog Kraljevstva, javlja Independent.
I? objavišel' ih?
Evo zovem odmah ujutro ....gužva mi ovih dana :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Bla » 09 Nov 2016, 20:05

ma pitaj Lanči, ona to zakuhava gore
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by KOMESAR » 09 Nov 2016, 20:19

Nikad Britanija neće izaći iz EU!
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Mohr » 09 Nov 2016, 20:20

Nikad ona, Meša, nije ni bila (u) EU ;)

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by KOMESAR » 09 Nov 2016, 20:27

Mohr wrote:Nikad ona, Meša, nije ni bila (u) EU ;)
Logično! :zid
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Krokodil Behko » 07 Feb 2017, 16:51

EU: Velika Britanija treba da ispoštuje sve finansijske obaveze i nakon Brexita

Image
Evropska unija upozorila je Veliku Britaniju da bilo koju finansijsku obavezu koju je preuzela kao članica EU treba ispoštovati do kraja, čak i nakon Brexita, prenosi AP.

Procjene su pokazale da bi cifra izlaska iz bloka mogla dostići čak 60 milijardi eura.

"Ovo će biti sastavni dio pregovora o izlasku iz bloka", kazao je glasnogovornik EU komisije Margaritis Schinas, dodajući da bi to bilo kao da izađete sa 27 prijatelja, naručite turu i samo odete bez plaćanja.

"Trebate platiti turu koju ste naručili", istakao je Schinas.

(klix)
online

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Nice try » 07 Feb 2017, 20:23

Teže se razvjenčati sa EU,nego za neke zemlje dospijeti do nje :hihi
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by storm » 07 Feb 2017, 20:26

oh kako će platiti volju ruralaca.....isto kao i ameri :oo
baš me zanima neka projekcija, kako bi se danas, na današnji dan izlazilo i na brexit referendum i na usa izbore :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests