BREXIT

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22562
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 12595 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Dori » 03 Feb 2020, 10:58

Krokodil Behko wrote: 03 Feb 2020, 10:57
Dori wrote: 03 Feb 2020, 10:53 Hocemo li sad dobiti nove EURO novcanice bez Britanje? :hm

Najavili su izbacivanje engleskog jezika, iz institucija EU i to će biti golemo, jer je taj jezik, nezvanični jezik cijele planete. Upravo to, moglo bi biti i najteža posljedica brexita. Istina, engleski će biti snažan zbog Amerike, ali u Evropi će sigurno doći do pomjeranja, u korist francuskog i njemačkog.
Ostasmo bez 1GB :D.
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by dadojović » 03 Feb 2020, 11:46

Podatak da Velika Britanija napuštanjem EU u proračun iste mora vratiti 39 milijardi funti najbolje govori o tome da li joj je članstvo u Uniji donisilo financijske gubitke ili benefite. Naravno, ne može se očekivati da će Britanija sve te milijarde zaista i vratiti. Slijede dugotrajni, vjerojatno i mučni pregovori oko toga, u kojima će obadvije strane morati pristajati na kompromise. Mada EU ima mehanizme prisilne naplate duga, neće posezati za tim metodama, prvenstvo da ne bi naškodila vlastitom gospodarstvu, koje je usko vezano za britansko tržište. Osim toga, brojne Europske tvrtke posluju na tlu Velike Britanije, pa bi im takvi postupci, zasigurno naštetili.
Zaključno, sve članice EU imaju puno više koristi članstvom, već što imaju obveza. A to se posebno odnosi na manje države sa slabijim gospodarstvima
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by prog321 » 03 Feb 2020, 13:06

storm wrote: 03 Feb 2020, 10:49
prog321 wrote: 03 Feb 2020, 10:39 Poenta je da u parlamentu eu ima toliko blokada , političkih poluga da se nijedna vazna odluka ne može donijeti na štetu bilo koje članice.
A to u biti znači vuk bez zuba.
Jer se članice toliko razilaze u mišljenju.

Ni kod nas niko ne obraća pažnju na mišljenje eu parlamenta.
Eno ti odluka sejdić-finći.
Zbog toga i postoje mukotrpni pregovori, hrpa poglavlja, da se to uskladi.
Kasnija odstupanja nisu problematična. Sve je u okviru začrtanog... E sad neki u plus, drugi u minus...
Slušam ovdje euro skeptike, i nisu mi jasni. Po svim parametrima živimo bolje,, nego prije 20 godina, kad je počeo taj proces.
Samo će uvijek oko sebe okupiti grupu glasnih luzera, pa da vrište protiv :D
Jašta nego bolje.

Ma živimo bolje i od prije 10 godina.
Ja sam tad mogao naći freelencere za dvitri hiljade koji mi sad traže preko 10k . Za isti posao.
A o zanatlijama da ne pričamo.
Eno havane zna više o tome.

A kukanje je naš nacionalni sport.
Nekako od malena ljudi ubijani u pojam.
Od škole do roditelja do društva. Na tv samo crnilo.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28471
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1468 times
Been thanked: 1474 times
Status: Online

Re: BREXIT

Post by uvijek_kontra » 05 Feb 2020, 12:07

Krokodil Behko wrote: 03 Feb 2020, 10:57 Najavili su izbacivanje engleskog jezika, iz institucija EU i to će biti golemo, jer je taj jezik, nezvanični jezik cijele planete. Upravo to, moglo bi biti i najteža posljedica brexita. Istina, engleski će biti snažan zbog Amerike, ali u Evropi će sigurno doći do pomjeranja, u korist francuskog i njemačkog.
Nje-ma-cki, nje-ma-cki. :bubica

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by storm » 05 Feb 2020, 12:12

Odmah par hiljada prevoditelja manje u eu birokraciji...
Komedija mi bila. na kraju posljednje sjednie, britanski zastupnici ustali, i počeli mahati zastavicama britanije...
Na to su dobili odgovor od predsjednice komisije (čini mi se) ...- kad završite, pospremite ih i ponesite sa sobom, ovdje im više nije mjesto :888
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by dadojović » 05 Feb 2020, 13:18

Naša veleposlanica iz Bruxellesa poručila im: da nam je drago što napokon odlaze.
Doduše, poslje se vadila da je krivo shvaćena.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by storm » 05 Feb 2020, 13:21

dadojović wrote: 05 Feb 2020, 13:18 Naša veleposlanica iz Bruxellesa poručila im: da nam je drago što napokon odlaze.
Doduše, poslje se vadila da je krivo shvaćena.
Čitao sam onaj gaf...
Ne znam sta bi bilo gore... Da ne zna dobro engleski, ili da tako netakticnu izjavu da :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by dadojović » 05 Feb 2020, 13:32

storm wrote: 05 Feb 2020, 13:21
dadojović wrote: 05 Feb 2020, 13:18 Naša veleposlanica iz Bruxellesa poručila im: da nam je drago što napokon odlaze.
Doduše, poslje se vadila da je krivo shvaćena.
Čitao sam onaj gaf...
Ne znam sta bi bilo gore... Da ne zna dobro engleski, ili da tako netakticnu izjavu da :D.
Znakovito je da je ta izreka spomenuta u diplomatskom priručniku.
Kao i napomena da se prijevodom mijenja kontekst.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by storm » 05 Feb 2020, 13:39

dadojović wrote: 05 Feb 2020, 13:32
storm wrote: 05 Feb 2020, 13:21

Čitao sam onaj gaf...
Ne znam sta bi bilo gore... Da ne zna dobro engleski, ili da tako netakticnu izjavu da :D.
Znakovito je da je ta izreka spomenuta u diplomatskom priručniku.
Kao i napomena da se prijevodom mijenja kontekst.
Ma nisu zamjerili, shvatili su kontekst i da nije bilo zle namjere... Ali se svejedno smijali u medijima... Good riddance :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Rockefeller » 08 Feb 2020, 00:27

Nego ja nigdje ni u jednoj štampi nisam vidio da se ko zapitao da li je izlazak Britanije iz EU možda znak neke slabosti te organizacije i da bi bilo dobro nešto poduzeti.

Svi su samo osuli drvlje i kamenje po Englezima k'o da su samo eto oni u pitanju a niko da sagleda i svoju stranu.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by storm » 08 Feb 2020, 06:51

Rockefeller wrote: 08 Feb 2020, 00:27 Nego ja nigdje ni u jednoj štampi nisam vidio da se ko zapitao da li je izlazak Britanije iz EU možda znak neke slabosti te organizacije i da bi bilo dobro nešto poduzeti.

Svi su samo osuli drvlje i kamenje po Englezima k'o da su samo eto oni u pitanju a niko da sagleda i svoju stranu.
Oprosti, ali sta ti to čitaš, pa nisi zapazio stalne kritike iznutra same eu :misli
I dalje pišem, da ne znam što se to više očekuje od eu u ovom formatu.
Skup 27 država.
27 država u interesu. Uskladjenih zakona i društava.
A pridaje joj se uloga usa i nekad sovjetskog saveza

Presucuje se nešto drugo...
Da će se sad ispotpisivati hrpa ugovora, aneksa, propisa... (kakve ima recimo i Norveška sa eu) prema kojima, će to u biti ostati kako jest...
Jer kako trenutno stvari stoje, nedavno sam pročitao podatak, uk duguje prema eu u balansu i benefitima cca 38 milijardi gpb...
Pristup koncentrirano najvećem tržištu, sa najvećom plateznom moći, a to EU i dalje jest... Nije jeftin.
Izgubili smo svi, samo britanci nešto više..
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37862
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2937 times
Been thanked: 2277 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Pasaga » 08 Feb 2020, 06:56

Jel se ovim potezom UK svjesno i sa nekim ciljem
vise priblizila USA?
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by storm » 08 Feb 2020, 07:00

Pasaga wrote: 08 Feb 2020, 06:56 Jel se ovim potezom UK svjesno i sa nekim ciljem
vise priblizila USA?
A kad se to udaljila?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37862
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2937 times
Been thanked: 2277 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Pasaga » 08 Feb 2020, 07:08

storm wrote: 08 Feb 2020, 07:00
Pasaga wrote: 08 Feb 2020, 06:56 Jel se ovim potezom UK svjesno i sa nekim ciljem
vise priblizila USA?
A kad se to udaljila?
To mi je poznato.Medjutim,u narednim godinama,ubrzo,moci ce se razotkrit stvarni cilj istupanja iz EU.
Tu mislim u prvom planu,na njihovu vanjsku politiku.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by storm » 08 Feb 2020, 07:14

Pasaga wrote: 08 Feb 2020, 07:08
storm wrote: 08 Feb 2020, 07:00

A kad se to udaljila?
To mi je poznato.Medjutim,u narednim godinama,ubrzo,moci ce se razotkrit stvarni cilj istupanja iz EU.
Tu mislim u prvom planu,na njihovu vanjsku politiku.
Pa ne znam, koliko je njih EU ograničavala u vanjskoj politici... Uvijek su bili prilično svoji, a tu je i paralelno NATO
Više je pitanje, što će se u tim odnosima mijenjati.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37862
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2937 times
Been thanked: 2277 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Pasaga » 08 Feb 2020, 07:20

Nebih da ispadne da lupetam,slusao sam nedavno na ovdasnjem radiju
neke analize,predvidjanja i sl.
Oni su u okvirima EU ipak se morali drzat nekih zajednickih normi,propisa sto se tice toga.
U ovom izvjestaju se pominju i neke stare njihove kolonije koje im ponovo postaju
interesantne,procjene idu u tom smjeru.
I meni je to cudno...jbg...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120403
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7899 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Krokodil Behko » 08 Feb 2020, 10:04

Pasaga wrote: 08 Feb 2020, 07:08
storm wrote: 08 Feb 2020, 07:00

A kad se to udaljila?
To mi je poznato.Medjutim,u narednim godinama,ubrzo,moci ce se razotkrit stvarni cilj istupanja iz EU.
Tu mislim u prvom planu,na njihovu vanjsku politiku.

Pisao sam već nešto, pa da ponovim.
Svugdje se u svijetu, živi bolje nego prije 30 godina, pa i u GB.
Kako su se uopšte desili Trump i Brexit?
Pa fino. Iza ww2, čak se i u France, radilo po deset sati, bez godišnjeg, regresa, naknade za prevoz isl.
Na istoku je bilo komunističko carstvo, koje je svašta obećavalo radničkoj klasi. Logičan ishod je građanska ljevica u Evropi. Radnička klasa se svrstavala uz nju, deceniju za decenijom, osvojili su sva prava, za sve građane.

Početkom devedesetih, zahvaljujući tehnološkom bumu, standard dodatno raste i radnici su bogatiji nego ikada. Jednog jutra, probudio se neki radnik u Francuskoj, prije nekih desetak godina, zvoni telefon. Javlja se on, kad ono, zovu ga iz sindikata, da ide nositi transparent, na nekim mitinzima. Osvrnu se radnik oko sebe, živi u lijepoj i prostranoj kući, krcatoj raznim smart uređajima, prek kućom parkiran novi Peugeot, a u ruci mu iPhone X od stakla. Reče on: Fala, ali mene transparenti više ne zanimaju.

Ljevica, onakva kakva je bila, izgubila je smisao. Svaki se pojedinac individualizirao, jer mu masa više nije potrebna, za ostvarenje nekih prava, pošto ih je već ostvario. Prirodna reakcija kod ljudi. Ako nekome nešto treba, a ne može sam, onda se udružuje s drugima. Čim ostvari ono što želi, počinje sa uživanjem u dostignutim pravima i materijalnim bogatstvima.

Ipak, radnici nisu akademici, lako ih je pojedinačno, putem interneta, izmanipulirati fake newsom i raztnim teorijama zavjere, kao što se desilo u Britaniji. Vođe Brexit kampanje, prodali su Britancima sve same ideje najvećih rušilaca Evrope, Napoleon, Hitler, razne pape, pa čak i Staljina. Vješto su to upakovali u internetske klišeje teorija zavjera, a ironija je da je svaki od tih rušilaca Evrope, ujedno i najveći britanski neprijatelj.

Nešto slično se desilo i s Trumpovim glasačima.

Iz tog razloga, ljevica ulazi u promjene i uglavnom se ističe njena liberalna priroda, pošto je radnička klasa izumrla, ili je to bar tako u smislu političke organizacije. Sad ljevica preseljava težište s borbe za radničku klasau, na borbu za prava pojedinaca u društvu, ali kvaka je u tome, da bar u staroj Evropi, svi već imaju prava.

Ni desnica nije svemoćna. Zasad prodaju obrise fašizma i rasizma i dosta su uspješni, ali ipak će uslijediti urušavanje društva u vezi demokratije i demokratskih procesa. Nekad, u jednom trenutku, ljudi će shvatiti da im nabijaju rogove, pričama o migrantima i zlim vanjskim neprijateljima, dok ih pljačkaju nemilice (Zeman, Salvini, Strache, Le Pen)

Ono čega se plašim, ne postoje novi obrasci, za gradnju ili održavanje postojećeg građanskog društva, a kojeg trenutno ruše i ljevica i desnica.

Jednostavno, Britanija je tzek u zadnjih 15-ak godina, odskočila u ekonomiji i prešišala Francusku. Čim se to desilo, oholi Britanci su rekli: Sad nam EU više ne treba. Ovo je u direktnoj vezi, s onim transparentom, na početku posta.
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31650
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7198 times
Been thanked: 3913 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Mister No » 08 Feb 2020, 12:07

EU ima problem izrazito jakih nacionalnih drzava i naroda koji su (uglavnom) nekad bili "veliki".
Trenutno tom EU upravljaju Nijemci i Francuzi dok su ostali ipak malo "donji" .

Medjutim Englezi, Francuzi, Nijemci, Spanci, Portugalci itd. su narodi koji su upravljali svijetom i svoju kulturu i uticaj sirili od J. Amerike do Afrike.
Sve ove velike drzave su oduvijek imale svoje politike, interese, prijatelje i sl. i obicno su kroz istoriju bili na kontra stranama.

Neke od ovih drzava u EU, poput Grcke ili Portugalca, se zbog trenutno lose ekonomske situacije drze pritajenima ali cim ojacaju i one ce (ubijedjen sam) imati zahtjeve koji nece bas biti u skladu sa globalnom politikom EU.

Puno velikih rogova u jednoj vreci i tesko je to posložiti, prosto receno.
Za EU je skoro nemoguće da ce ikada funkcionirati kao npr. SAD-e, i vrlo je upitna njena odrzivost u ovom obliku.
Kina, Rusija i SAD-e su vrlo homogene drzave jasnih političkih ciljeva kojima ne odgovara jaka EU.

Iz ove perspektive prije mi djeluje istupanje jos neke clanice iz EU nego njeno stabiliziranje i jacanje.
High Hopes...

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by dadojović » 08 Feb 2020, 12:22

Mister No wrote: 08 Feb 2020, 12:07 EU ima problem izrazito jakih nacionalnih drzava i naroda koji su (uglavnom) nekad bili "veliki".
Trenutno tom EU upravljaju uglavnom Nijemci i Francuzi dok su ostali ipak malo "donji" .

Medjutim Englezi, Francuzi, Nijemci, Spanci, Portugalci itd. su narodi koji su upravljali svijetom i svoju kulturu i uticaj sirili od J. Amerike do Afrike.
Sve ove velike drzave su oduvijek imale svoje politike, interese, prijatelje i sl. i obicno su kroz i storiju bili na kontra stranama.

Neke od ovih drzava u EU, poput Grcke ili Portugalca, se zbog trenutno lose ekonomske situacije drze pritajenima ali cim ojacaju i one ce (ubijedjen sam) imati zahtjeve koji nece bas biti u skladu sa globalnom politikom EU.

Puno velikih rogova u jednoj vreci i tesko je to posložiti, prosto receno.
Za EU je skoro nemoguće da ce ikada funkcionirati kao npr. SAD-e, i vrlo je upitna njena odrzivost u ovom obliku.
Kina, Rusija i SAD-e su vrlo homogene drzave jasnih političkih ciljeva kojima ne odgovara jaka EU.

Iz ove perspektive prije mi djeluje istupanje jos neke clanice iz EU nego njeno stabiliziranje i jacanje.
Pogrešno je uspoređivati EU s SAD- om, Rusijom i Kinom, jer EU nije država.
Niti ima funkciju i smisao države.
Kao što je česta zabluda da se odluke donose po nekom nacionalnom ključu. Dakako, ima i toga. Dešava se, da se neka od članica izbori za svoje uske interese.
Ali parlament EU djeluje po stranačkom ključu. Već sam pisao o tome, pa samo kratko da ponovim: stranke u EU parlamentu nisu podijeljene po nacionalnom, već stranačkom principu.
Pučani iz Njemačke, Hrvatske, Grčke...su istom klubu/stranci. Isto tako i sve ostale grupacije.
Britanija nije izašla zato što joj je loše u Uniji, već naprotiv, dosegla je toliki standard, da su pomislili da mogu i bez Unije.
A kada se pristalice populizma, koji zagovaraju izlazak iz Unije, otrijezne i shvate koliko im je zapravo dobro unutar Unije, prestat će i euro-skepticizam.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by vila » 08 Feb 2020, 12:31

@dado
Na kojoj temi ste se ti i sokrat raspravljali oko rudanice?
Moram ti se i ja svasta nagovorit
:ooo

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests