BREXIT

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Pasaga » 16 Jan 2019, 18:17

Nasli su alternativu...
Masovno uzimaju njemacke pasose....
...ne kontam ih .....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Socrates » 16 Jan 2019, 18:19

Pa nije to razlog što izlaze nego sto je onaj glupson Cameron raspisao referendum bez ikakve potrebe.
. . . . . . . . .

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84377
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11042 times
Been thanked: 16568 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Fuddo » 16 Jan 2019, 18:26

Pasaga wrote: 16 Jan 2019, 18:17 Nasli su alternativu...
Masovno uzimaju njemacke pasose....
...ne kontam ih .....
Pa kreteni, isto k’o truNpovci, populizma, suplje, a kad skontaju kako ce ih udariti po dzepu...aaaa, pa mi bi i jare i pare. Ne moze.
Ja ne kontam Svabe sto se zajebaju sa njima, a pogotovo sa onim istocnim halashama. Mogu sve kupiti za klikere, i oni ih doveli da drze dert u tom nakom parlamentu.
Sta njemu ona budaletina Orban moze ponuditi?
Nistaz
JaB to da sam Hans sve rasCero, hajte u tri pm odakle ste i dosli, mutite ajvar, sir i pusite nam cunu kad dodjemo na Jadran.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Nice try » 17 Jan 2019, 08:21

https://avaz.ba/globus/svijet/449833/un ... 020-godine

Evo, nešto pokušavaju odgoditi. Nije lako popraviti učinjenu glupost.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: BREXIT

Post by Krokodil Behko » 17 Jan 2019, 10:34

I da odgode, neće se ništa promijeniti, pošto će broj protivnika brexita rasti.
Da nije tako, najlakše bi bilo raspisati novi referendum, ali May zna da neće dobiti ni 40%.
Primjera radi, dobila je manje od trećine za ovaj plan, a to je bar kod jednog dijela poslanika indirektan način da glasaju protiv brexita.
online

Coconuts
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 213
Joined: 17 Jan 2019, 06:20
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Coconuts » 18 Jan 2019, 12:22

Prije nekih godinu i pol sam sjedio sa svabom koji se ispalio iz njemacke, i govori mi ta luda zena ce unistiti evropu, ko je pametan bjezi na istok jer ce jedino istok ostati stabilan.
Skoro sam ih sreo jos dvojicu, IT tehnicari, potpuno ista prica.
Sad koja je engleska prica u svemu ovome, jasno je da SAD ima poganu politiku protiv europske ekonomije, ali ista je politika i prema kini, turskoj, ostatku svijeta. Ocerupani ne yna gdje udara u prici da ce zastititi americke proizvode, radnike, gradjane pa talasa bilo gdje, a izlazak engleske je upravo njegov ultimatum, nista drugo nije u pitanju. Medjutim izlaskom engleska ce uci u ne samo ekonomsku izolaciju, vece troskove nabavke roba, vec najvjerovatnije i u drustvenu podjelu kakva se dugo nije desila na tom podrucju, a moguce i do gradjanskog rata.
Upeklo ...

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Nice try » 18 Jan 2019, 12:31

Coconuts wrote: 18 Jan 2019, 12:22 Prije nekih godinu i pol sam sjedio sa svabom koji se ispalio iz njemacke, i govori mi ta luda zena ce unistiti evropu, ko je pametan bjezi na istok jer ce jedino istok ostati stabilan.
Skoro sam ih sreo jos dvojicu, IT tehnicari, potpuno ista prica.
Sad koja je engleska prica u svemu ovome, jasno je da SAD ima poganu politiku protiv europske ekonomije, ali ista je politika i prema kini, turskoj, ostatku svijeta. Ocerupani ne yna gdje udara u prici da ce zastititi americke proizvode, radnike, gradjane pa talasa bilo gdje, a izlazak engleske je upravo njegov ultimatum, nista drugo nije u pitanju. Medjutim izlaskom engleska ce uci u ne samo ekonomsku izolaciju, vece troskove nabavke roba, vec najvjerovatnije i u drustvenu podjelu kakva se dugo nije desila na tom podrucju, a moguce i do gradjanskog rata.
Misliš li da će se nešto postići ovim odgodama izlaska koje predlažu neke evropske zemlje?
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7024 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Julia-Klara » 18 Jan 2019, 12:51

Jedino realno rjesenje je ponovni referendum.
Mislim da nisu bili svjesni sta ih ceka a vezano za ekonomiju, u slucaju da referendum prodje.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Socrates » 18 Jan 2019, 14:24

Julia-Klara wrote: 18 Jan 2019, 12:51 Jedino realno rjesenje je ponovni referendum.
Mislim da nisu bili svjesni sta ih ceka a vezano za ekonomiju, u slucaju da referendum prodje.
Bogami je teško naći realno rješenje. Ono što pliva ispod površine, i nije lako vidjeti ni samim Britancima, je da sadašnji parlament uopste ne predstavlja raspolozenje naroda, ni u pozitivnom ni u negativnom smislu, oko BREXIT-a.

Nije ga predstavljao ni prethodni parlament. Što je najgore, da sutra imaju izbore, oni bi izabrali isti parlament. Mislim da je razvod između politike i raspoloženja naroda nejasan svima, jer su Britanci dugo žrtve nerazumijevanja samih sebe, što se tiče nekih stvari. :lupa

Sa jedne strane, imamo pristalice BREXIT-a, i oni su ekstremni, njih ne predstavljaju vodeće stranke u Parlamentu. Predstavlja ih Farage, uslovno receno, ali većina njih to ne bi priznalo, što se vidi i po neuspjehu njegove stranke na Izborima.

Sa druge strane, imamo protivnike BREXIT-a, i oni su ekstremni, i isto tako ih ne predstavljaju najjače stranke u Parlamentu, nego Liberalna Demokratska Stranka, čija je moć u Parlamentu skromna. To sam već prije spomenuo. Nejaka liberalna stranka je jedan od najvecih razloga zašto su se Britanci našli u ovakvoj situaciji. Dvije vodeće stranke su se iskompromitirale na svim mogućim pitanjima, ali kod BREXIT-a je to sve postalo kristalno jasno.

Kod ove dvije stranke, Konzervativaca i Laburista, niti bi ostali niti bi izašli. Obje stranke su duboko podijeljene oko ovoga, i koriste situaciju za sticanje jeftinih političkih poena.

Theresa May je bila protiv izlaska iz EU, istina umjereno, ali kada je izabrala da postane vodja stranke, počela je da prodaje maglu i da obećava krasan savrseni ugovor prilikom izlaska koji samo ona može da isposluje. Jeftini politički trik, i sad se nalazi pred izlaskom bez ikakvog ugovora. Ovaj njen protivnik, Corbyn, je isti.

Dok oni lutaju kao guske u magli igrajući se politike, narod se priprema za nestašice hrane i lijekova, a Nigel Farage trlja ruke. Jer ova situacija njemu najviše odgovara.

Sta je rješenje? Nema vise idealnog rješenja, jer društvo je podijeljeno i bez političkih predstavnika. Svaki scenario će izazvati ozbiljnu krizu u društvu. Novi referendum bi dalje polarizovao naciju i ne bih se začudio da izbiju i sukobi neke vrste. Raspisivanjem novog referenduma bi se ozbiljno doveli u pitanje temelji demokracije, i koliko god neko mislio da to nije važno, važno je. Ako demokracija ne funkcionira, radiće nasilje. :cudi

Sa druge strane, ako izađu bez ugovora, prvi udar bi vjerovatno bio silovit (nestašica svega i svacega), a onda će opet raditi nasilje. :cudi

Mislim da bi optimalno rješenje bilo da raspuste Parlament, i da formiraju Vladu Nacionalnog Spasa, uz dogovor svih bitnih faktora u zemlji. Onda bi trebali da stave moratorij na ovo pitanje dok se ne steknu demokratski i svaki drugi uslovi da se o ovom raspravlja, pa čak i na širem evropskom nivou.

U međuvremenu, ostali bi u EU. Evropski Sud Pravde je donio obvezujuću odluku da Velika Britanija može da obustavi proces BREXIT-a unilateralno i ostale zemlje članice ne bi imale nikakva pravna sredstva da na tu odluku bilo kako utiču.

To je, mislim, jedino ispravno rješenje, a onda povesti jedan širi dijalog o svemu što se izdešavalo. :cudi
Last edited by Socrates on 18 Jan 2019, 14:54, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Merlin246 » 18 Jan 2019, 14:30

Socrates wrote: 18 Jan 2019, 14:24
Julia-Klara wrote: 18 Jan 2019, 12:51 Jedino realno rjesenje je ponovni referendum.
Mislim da nisu bili svjesni sta ih ceka a vezano za ekonomiju, u slucaju da referendum prodje.
Bogami je teško naći realno rješenje. Ono što pliva ispod površine, i nije lako vidjeti ni samim Britancima, je da sadašnji parlament uopste ne predstavlja raspolozenje naroda, ni u pozitivnom ni u negativnom smislu, oko BREXIT-a.

Nije ga predstavljao ni prethodni parlament. Što je najgore, da sutra imaju izbore, oni bi izabrali isti parlament. Mislim da je razvod između politike i raspoloženja naroda nejasan svima, jer su Britanci dugo žrtve nerazumijevanja samih sebe, što se tiče nekih stvari. :lupa

Sa jedne strane, imamo pristalice BREXIT-a, i oni su ekstremni, njih ne predstavljaju vodeće stranke u Parlamentu. Predstavlja ih Farage, uslovno receno, ali većina njih to ne bi priznalo, što se vidi i po neuspjehu njegove stranke na Izborima.

Sa druge strane, imamo protivnike BREXIT-a, i oni su ekstremni, i isto tako ih ne predstavljaju najjače stranke u Parlamentu, nego Liberalna Demokratska Stranka, čija je moć u Parlamentu skromna. To sam već prije spomenuo. Nejaka liberalna stranka je jedan od najvecih razloga zašto su se Britanci našli u ovakvoj situaciji. Dvije vodeće stranke su se iskompromitirale na svim mogućim pitanjima, ali kod BREXIT-a je to sve postalo kristalno jasno.

Kod ove dvije stranke, Konzervativaca i Laburista, niti bi niti ne bi izašli. Obje stranke su duboko podijeljene oko ovoga, i koriste situaciju za sticanje jeftinih političkih poena.

Theresa May je bila protiv izlaska iz EU, istina umjereno, ali kada je izabrala da postane vodja stranke, počela je da prodaje maglu i da obećava krasan savrseni ugovor prilikom izlaska koji samo ona može da isposluje. Jeftini politički trik, i sad se nalazi pred izlaskom bez ikakvog ugovora. Ovaj njen protivnik, Corbyn, je isti.

Dok oni lutaju kao guske u magli igrajući se politike, narod se priprema za nestašice hrane i lijekova, a Nigel Farage trlja ruke. Jer ova situacija njemu najviše odgovara.

Sta je rješenje? Nema vise idealnog rješenja, jer društvo je podijeljeno i bez političkih predstavnika. Svaki scenario će izazvati ozbiljnu krizu u društvu. Novi referendum bi dalje polarizovao naciju i ne bih se začudio da izbiju i sukobi neke vrste. Raspisivanjem novog referenduma bi se ozbiljno doveli u pitanje temelji demokracije, i koliko god neko mislio da to nije važno, važno je. Ako demokracija ne funkcionira, radiće nasilje. :cudi

Sa druge strane, ako izađu bez ugovora, prvi udar bi vjerovatno bio silovit (nestašica svega i svacega), a onda će opet raditi nasilje. :cudi

Mislim da bi optimalno rješenje bilo da raspuste Parlament, i da formiraju Vladu Nacionalnog Spasa, uz dogovor svih bitnih faktora u zemlji. Onda bi trebali da stave moratorij na ovo pitanje dok se ne steknu demokratski i svaki drugi uslovi da se o ovom raspravlja, pa čak i na širem evropskom nivou.

U međuvremenu, ostali bi u EU. Evropski Sud Pravde je donio obvezujuću odluku da Velika Britanija može da obustavi proces BREXIT-a unilateralno i ostale zemlje članice ne bi imale nikakva pravna sredstva da na tu odluku bilo kako utiču.

To je, mislim, jedino ispravno rješenje, a onda povesti jedan širi dijalog o svemu što se izdešavalo. :cudi

A sto napisaa covjek :julia

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7024 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Julia-Klara » 18 Jan 2019, 14:33

Pod "realnim rjesenjem" sam mislila da izadju glasati opet, pa da ili potvrde ono sto su vec izabrali ili batale ovo sve :cudi
Zapetljali su do jajCa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Socrates » 18 Jan 2019, 14:38

Mislim da u ovom slučaju treba prvo dati narodu priliku da razumiju političku situaciju u njihovoj zemlji, u vidu javne rasprave u čitavom drustvu.

Ne mogu se ovakve odluke donositi sa ovakvim nerazumijevanjem samih sebe.

Moratorij na ovo pitanje, progutaj ponos, pravno obustavi BREXIT i izvini se čitavoj Evropi. :djed
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Socrates » 18 Jan 2019, 14:51

I kad su već kod donosenja takvih krucijalnih odluka, jedino ispravno rješenje bi im bilo da mene izaberu za Premijera u prelaznom periodu. :djed

Sve bi im polako objasnio, sa savršenim Cockney akcentom. :cool
. . . . . . . . .

Coconuts
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 213
Joined: 17 Jan 2019, 06:20
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by Coconuts » 18 Jan 2019, 15:09

Socrates wrote: 18 Jan 2019, 14:24
Julia-Klara wrote: 18 Jan 2019, 12:51 Jedino realno rjesenje je ponovni referendum.
Mislim da nisu bili svjesni sta ih ceka a vezano za ekonomiju, u slucaju da referendum prodje.
Bogami je teško naći realno rješenje. Ono što pliva ispod površine, i nije lako vidjeti ni samim Britancima, je da sadašnji parlament uopste ne predstavlja raspolozenje naroda, ni u pozitivnom ni u negativnom smislu, oko BREXIT-a.
....

Sa druge strane, ako izađu bez ugovora, prvi udar bi vjerovatno bio silovit (nestašica svega i svacega), a onda će opet raditi nasilje. :cudi

Mislim da bi optimalno rješenje bilo da raspuste Parlament, i da formiraju Vladu Nacionalnog Spasa, uz dogovor svih bitnih faktora u zemlji. Onda bi trebali da stave moratorij na ovo pitanje dok se ne steknu demokratski i svaki drugi uslovi da se o ovom raspravlja, pa čak i na širem evropskom nivou.

U međuvremenu, ostali bi u EU. Evropski Sud Pravde je donio obvezujuću odluku da Velika Britanija može da obustavi proces BREXIT-a unilateralno i ostale zemlje članice ne bi imale nikakva pravna sredstva da na tu odluku bilo kako utiču.

To je, mislim, jedino ispravno rješenje, a onda povesti jedan širi dijalog o svemu što se izdešavalo. :cudi
Apsolutno odlicna analiza. Tipicno za britansku politiku od kad ju je unistila Tacerka, britanijom vladaju ljudi koji ili slijepo slijede Velikog brata preko bare ili zadovoljavaju svoju sujetu po kojoj su svuda u svijetu prepoznati, a u svakom slucaju protiv interesa samih britanaca.
Upeklo ...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: BREXIT

Post by Krokodil Behko » 16 Feb 2019, 10:00

Brexit već skupo koštao Britaniju


Image

LONDON - Brexit je ekonomiju Velike Britanije koštao najmanje 91 milijardu evra u periodu od referenduma, smatra Gertjan Viljem, procjenitelj "Bank of England".

Viljem, koji je član Odbora za monetarnu politiku Banke, takođe je predvidio da bi štetan scenario bez dogovora mogao da dovede do hitnog smanjenja kamatnih stopa.

"Od referenduma u junu 2016. godine britanska ekonomija je izgubila oko dva odsto bruto domaćeg proizvoda u odnosu na scenario u kojem nije bilo značajnih domaćih ekonomskih događaja", rekao je Viljem.

U slučaju scenarija bez dogovora, Viljem smatra da je ublažavanje ili produžena pauza u monetarnoj politici bolja politika nego pooštravanje.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: BREXIT

Post by Krokodil Behko » 20 Mar 2019, 10:02

Ministrica nazvala mačka Brexit jer mjauče da bi van pa ne izlazi kad mu otvori


Image

FRANCUSKA ministrica za europske poslove Nathalie Loiseau nazvala je svog neodlučnog mačka Brexit jer se nikad ne može odlučiti želi li izaći iz kuće ili ne.

Ministrica kaže da njezin mačak svakog jutra glasno mjauče kraj vrata, no kad mu ih ona otvori, mačak ne želi izaći, prenosi Le Journal du Dominate.

"Svakog jutra me probudi neizdrživim mijaukanjem jer želi izaći, a onda kad mu otvorim vrata samo stoji na mjestu neodlučan. Kad ga ja iznesem van, onda samo zbunjeno bulji u mene", ispričala je ministrica za francuski list.

Zbog svega toga zaključila je da je prikladno ime za njega Brexit.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: BREXIT

Post by Krokodil Behko » 22 Mar 2019, 09:57

Ovo nisam znao. Ispade brexit neustavan, pošto GB uopšte nema ustav :misli

"Problem je što se u Velikoj Britaniji povjerovalo da je glas naroda najbolji instrument za vođenje politike o bitnim pitanjima, što je pomalo paradoksalno zato što britanski ustavni sistem - oni nemaju pisani ustav, ali imaju ustavni sistem koji se temelji na čitavom nizu normi i tradicija - uopće ne predviđa da je narod suveren, već suverenitet pripada, kako je to formulirano, Kraljici u parlamentu"
online

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by KREMENAC » 22 Mar 2019, 13:53

vrci kuma magare

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: BREXIT

Post by Krokodil Behko » 24 Mar 2019, 00:54

Po procjenama britanskih medija više od milion ljudi, izašlo je na ulice Londona u subotu trežeći novi referendum o brexitu, u vrijeme dok parlament traži izlaz iz slijepe ulice u koju je zapao razvod Britanije od Evropske unije
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BREXIT

Post by storm » 27 Mar 2019, 19:27

for whom the bell tolls :ooo

Theresa May najavila ostavku
R.I.

Image
Foto: EPA
THERESA May je izjavila da će dati ostavku na mjestu premijerke u slučaju ostvarenja Brexita, javlja CNN.

"Spremna sam napustiti ovu dužnost ranije nego što sam namjeravala kako bih učinila ono što je ispravno za ovu zemlju", potvrdila je za BBC.

Rekla je kako neće ostati na poziciji u sljedećoj fazi pregovora o Brexitu. Nije odredila točan datum napuštanja dužnosti.

"Uskoro smo pred krajem"

"Ovo je bilo testirajuće vrijeme za našu zemlju i za našu stranku", rekla je.

"Uskoro smo pred krajem. Gotovo smo spremni za otvaranje novog poglavlja i zajedničkog građenja naše budućnosti. Ali prije nego to budemo mogli učiniti, moramo dovršiti posao.

Vrlo jasno sam čula raspoloženje zastupnika. Znam da postoji želja za novim pristupom i novim vodstvom u drugoj fazi pregovora o Brexitu. Neću stajati na putu.

Znam da se neki brinu da, u slučaju glasanja za sporazum o izlasku, da ću brzo požuriti drugu fazu bez potrebne rasprave. Neću, čujem što govorite. Ali, moramo postići dogovor kako bi mogli ostvariti Brexit", rekla je.

Metež u stranci

Britanski parlamentarci izglasali su u ponedjeljak navečer preuzimanje kontrole u Donjem domu parlamenta nad britanskim izlaskom iz Europske unije zbog nemogućnosti dogovora o tome kako bi zemlja trebala provesti rezultate referenduma iz 2016. kada je 52 posto glasača reklo da želi izlazak iz EU-a.

Glasovanjem u kojemu je 329 glasova bilo 'za', a 302 'protiv' amandmana koji su poduprli zastupnici iz različitih stranaka, vlada premijerke Therese May doživjela je poraz.

Troje ministara napustilo May



Trojica ministara, Richard Harrington, Alistair Burt i Steve Brine, izašla su iz vlade želeći glasovati za ovaj prijedlog.

Theresa May je pokušala spriječiti poraz nudeći parlamentarcima seriju glasovanja o alternativama Brexita, koje bi organizirala vlada.

Po njezinim je riječima omogućavanje parlamentarcima da preuzmu agendu u Donjem domu uspostavilo "presedan koji nije dobrodošao".

May je suočena s metežom u svojoj Konzervativnoj stranci.

Dvije opcije

Očekuje se da će ona tijekom dana održati govor iza zatvorenih vrata pred stranačkim Odborom 1922 kako bi uspjela dobiti snažniju podršku.

Čelnici EU-a su dali dvije opcije Theresi May na summitu 21. i 22 ožujka.

Ili će britanski zastupnici ovog tjedna izglasati povlačenje i Velika Britanija uredno izaći iz EU-a, uz odgodu do 22. svibnja, ili će sporazum biti odbačen i London će do 12. travnja predstaviti alternativu i tražiti novu odgodu koja će ga obvezati da organizira europske izbore krajem svibnja.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests