Norveška

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3075 times
Status: Offline

Re: Samo jedna osoba stradala u saobraćajnim nesrećama za 12 mjeseci u Oslu

Post by Chloe » 09 Jan 2020, 07:25

Sheval wrote: 09 Jan 2020, 00:25
Chloe wrote: 09 Jan 2020, 00:15

E vala je bio dokumentarac na temu saobraćaja u Švedskoj.
Krenuli su od polaganja vozačkog pa dalje.
Starije osobe imaju kontrolu refleksa. On kojima smeta noćna vožnja, bude na vozačkoj.
Ograničenje na auto putu u normalnim uslovima 100 km/h, naseljena mjesta od 30-50 km/h..
Gradjane intervjuisali, i kažu sa sebi oduška daju kad odu van Švedske...
Visoke kazne su spominjali. Nešto mi se čini da sam na forumu pisala i iznose kazni nakn te emisije, sad se već ne mogu sjetiti.
Kaznama i ograničenjma su uspjeli najviše reda uvesti.
Ako su lažirali tu emisiju onda lažem i ja. :cudi
Ne kazem ja da ti pises neistine...samo pisem iz prve ruke, onako kako jeste.
Svedska se ne moze mjeriti sa Norveskom po ovom pitanju, tu je osjetno strozije i rigorozniije.
Pisao sam vec, super su korektni jer visina kazne za saobracajni prekrsaj nije ista za sve, gleda se primanje.
Ne placa isto, za isti prekrsaj, neko ko ima 3.000 i neko ko ima 10.000 eura placu.
A ponavljam, od malena se uci, kroz skolstvo, ta kultura generalno.
Snimicu jednom video, pa ta djecica iz vrtica sto idu u setnju, kao mali pacici, svi jedan za drugim, svi prsluke imaju i znaju kako se ponašati.
Nisu nista pametniji i inteligentniji od nas, ali su definitivno disciplinovaniji imaju izrazito dobro skolstvo.
Heej, i kod nas da neka mama plati kaznu u iznosu svoje pola plate, jer je sjela na mjesto suvozača sa bebom u krilu, drugi put bi razmislila.
biciklista da plati masnu kaznu jer ne nosi kacigu ne bi vozio bez nje itd.
I naravno policiju očiste, vidio bi reda ... :kafa
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Samo jedna osoba stradala u saobraćajnim nesrećama za 12 mjeseci u Oslu

Post by insomnia » 09 Jan 2020, 07:35

Nije to bas tako. U Fr je kazna neminovna pa se opet gine i budalasa
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Samo jedna osoba stradala u saobraćajnim nesrećama za 12 mjeseci u Oslu

Post by insomnia » 09 Jan 2020, 07:38

Pa eno onda onaj lola sto ubi Sabana u NjemackU
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3075 times
Status: Offline

Re: Samo jedna osoba stradala u saobraćajnim nesrećama za 12 mjeseci u Oslu

Post by Chloe » 09 Jan 2020, 07:44

insomnia wrote: 09 Jan 2020, 07:35 Nije to bas tako. U Fr je kazna neminovna pa se opet gine i budalasa
Najveće kazne su u Švedskoj i stroga pravila.
Ne sjećam se više iznosa ali bilo je poređenja kazni i ograničenja sa Njemačkom.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1542 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Samo jedna osoba stradala u saobraćajnim nesrećama za 12 mjeseci u Oslu

Post by TAFKAP » 09 Jan 2020, 07:46

Kraće to mora da bude... U Švedskoj problemi, zdra'o.

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22522
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12936 times
Been thanked: 12566 times
Status: Offline

Re: Samo jedna osoba stradala u saobraćajnim nesrećama za 12 mjeseci u Oslu

Post by Dori » 09 Jan 2020, 07:53

Sheval wrote: 08 Jan 2020, 21:36 Pa, da malo razbijamo mitove...jer ipak sam tu..i svakodnevno na cesti.
Ceste...pa ne znam bas, nisu u savrsenom stanju...kad tome pridodamo da su pod snijegom i ledom vise od pola godine, nisu prednost u odnosu na ostatak Evrope.
Vozni park...unatoč bogatstvu, nema bahatosti i nekog extra voznog parka, i osim elektricnih koji su itekako zastupljeni, nije nista bolji vozni park u odnosu na ostatak Evrope. Cak ni u odnosu na Balkan.
Ljudi voze striktno po ogranicenju...pa i ni bas...zna se potegnuti 70 km/h gdje je ogranicenje 60 km/h...ali 80 km/h...e to je vec nemoguce vidjeti.
Dakle, nije do toga...
Ali isto tako mentalitet ili šta li već....mene X puta preteknu u Bosni, da bi skrenuli u prvu ulicu. Ili sa Gofom 2 on želi biti ispred mene koja ima imam daleko bolje i jače auto. Da li polude kad vide žensko, šta li. Jednom sam prešla neke bradonje na autoputu Visoko-Sarajevo. Ama hoće mu se raspasti auto, neki stari Passat, ali nema druge već proći me opet. I pustim ga. Smanjim na 100 samo da me prodju.
Znaci to je taj mentalitet...“ne može niko ispred mene”, “za koliko si stigao iz Zenice”, “ja najbolje vozim kad popijem”....Moramo to porediti, jer su statiske poražavajuće.
Meni je ovdje bilo šokantno da se auto sklone u stranu, ako vidi da sam brza od njega....Bez problema...
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Samo jedna osoba stradala u saobraćajnim nesrećama za 12 mjeseci u Oslu

Post by Divlja_u_srcu » 22 Jan 2020, 14:09

Sheval wrote: 08 Jan 2020, 21:36 Pa, da malo razbijamo mitove...jer ipak sam tu..i svakodnevno na cesti.
Ceste...pa ne znam bas, nisu u savrsenom stanju...kad tome pridodamo da su pod snijegom i ledom vise od pola godine, nisu prednost u odnosu na ostatak Evrope.
Vozni park...unatoč bogatstvu, nema bahatosti i nekog extra voznog parka, i osim elektricnih koji su itekako zastupljeni, nije nista bolji vozni park u odnosu na ostatak Evrope. Cak ni u odnosu na Balkan.
Ljudi voze striktno po ogranicenju...pa i ni bas...zna se potegnuti 70 km/h gdje je ogranicenje 60 km/h...ali 80 km/h...e to je vec nemoguce vidjeti.
Dakle, nije do toga...

Ehh...
koliko puta sam vidjela da to ne rade,, evo jutros 80 ograničenje on vozi 65 :grana
to je da ispametis,,da ne spominjem ubacivanje na cestu, bezbroj puta sam morala kočiti.
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81109
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10152 times
Been thanked: 6993 times
Status: Offline

Re: Samo jedna osoba stradala u saobraćajnim nesrećama za 12 mjeseci u Oslu

Post by Julia-Klara » 22 Jan 2020, 15:00

Meni je drago sam naucila voziti i ispit polozila u NJemackoj.
A ove seronje kod nas na ulicama mogu d ami trube koliko hoce. Ako im se zuri - voz!
Nije budala postavljala znakove i upozorenja. Tacka.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Samo jedna osoba stradala u saobraćajnim nesrećama za 12 mjeseci u Oslu

Post by Dorian » 22 Jan 2020, 15:14

Sheval wrote: 08 Jan 2020, 21:50 Dakle...da ne nagadjate...
Norveska ima cca. 5 mil. stanovnika i isto toliko policajaca. Ukoliko cinite neki prekrsaj, budite sigurni da ce vas neko prijaviti. Brza vožnja, nepropisno parkiranje, preticanje gdje nije dozvoljeno, tipkanje po mobitelu, eto vam Policije dok ste trepnuli.
Dalje...nije ( samo) do vozaca. Pjesaci, biciklisti, to je toliko savjesno da mi ponekad izgleda nevjerojatno.
Vidjeti biciklistu ili pjesaka kad je mrak, bez svjetlosne signalizacije, bez reflektirajućih prsluka, ma to je nemoguce.
I ti biciklisti...velika vecina ljudi u gradovima koristi bicikl kao prevozno sredstvo i tako rasterecuju saobraćaj.
A ti isti biciklisti, osim sto rasterecuju saobraćaj, pomazu u odvijanju istog. Ja jos nisam vidio nekog bez kacige, da rukom ne signalizira gdje ce skrenuti...jednostavno, rizik je na minimumu.
I ono najbitnije...skolstvo, kao i predskolstvo...sve je podredjeno sigurnosti, zastiti, sve se to nauci u vrticu, u skoli, kako se ponašati i pritom ne ugrozavati nikog.
Jesu za primjer, u ovome, stvarno jesu. I mene su opametili.
To kao emisija na RTL-u (Njemačka) u kojoj je TV ekipa pratila jednog penzionera koji da ubije dosadu (a i zaradi jer se to plaća) hoda, fotografiše nepravilno parkirane automobile i fotografije šalje policiji. Koja onda kažnjava.

Ovdje je rekacija na to ibla odmah bila "Šupak, da meni to uradi ubio bih ga, cinka komšije, pa šta ako prakiram na izlaznoj traci za ulaz u tržni centar, neću ići na parking zbog 5 minuta da skoknem do bankomata (a usput i popijem kafu i nešto kupim kada sam već tu)", pa naravno da se u Sarajevu parkira preko puta ulaza u glavnu poštu (trotoar između pruge i Miljacke), pa neće zbog 20 minuta stajanja u redu da plati račun još plaćati i parking itd.

Ovdje je nacionalni sport izbjegavanje poštovanja pravila.

Ako mislite da nije tako, kada ste posljedni put kao pješaci sačekali zeleno a da nema automobila, ili kada ste posljednji put kada ste se vraćali iz inostranstva na graničnom prelazu sami od sebe javili na carinu i rekli "Imam da prijavim za carinjenje ovo šta sam kupio/kupila"

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Samo jedna osoba stradala u saobraćajnim nesrećama za 12 mjeseci u Oslu

Post by prog321 » 22 Jan 2020, 15:14

Sheval wrote: 08 Jan 2020, 21:50 Dakle...da ne nagadjate...
Norveska ima cca. 5 mil. stanovnika i isto toliko policajaca. Ukoliko cinite neki prekrsaj, budite sigurni da ce vas neko prijaviti. Brza vožnja, nepropisno parkiranje, preticanje gdje nije dozvoljeno, tipkanje po mobitelu, eto vam Policije dok ste trepnuli.
Dalje...nije ( samo) do vozaca. Pjesaci, biciklisti, to je toliko savjesno da mi ponekad izgleda nevjerojatno.
Vidjeti biciklistu ili pjesaka kad je mrak, bez svjetlosne signalizacije, bez reflektirajućih prsluka, ma to je nemoguce.
I ti biciklisti...velika vecina ljudi u gradovima koristi bicikl kao prevozno sredstvo i tako rasterecuju saobraćaj.
A ti isti biciklisti, osim sto rasterecuju saobraćaj, pomazu u odvijanju istog. Ja jos nisam vidio nekog bez kacige, da rukom ne signalizira gdje ce skrenuti...jednostavno, rizik je na minimumu.
I ono najbitnije...skolstvo, kao i predskolstvo...sve je podredjeno sigurnosti, zastiti, sve se to nauci u vrticu, u skoli, kako se ponašati i pritom ne ugrozavati nikog.
Jesu za primjer, u ovome, stvarno jesu. I mene su opametili.

Pa zar nije norveška među najvećim brojem samoubistava ?
Ili je ono bila finska ?
Uglavnom skandinavija.

Sad razumijem zašto :zubi
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Samo jedna osoba stradala u saobraćajnim nesrećama za 12 mjeseci u Oslu

Post by storm » 22 Jan 2020, 17:57

prog321 wrote: 22 Jan 2020, 15:14
Sheval wrote: 08 Jan 2020, 21:50 Dakle...da ne nagadjate...
Norveska ima cca. 5 mil. stanovnika i isto toliko policajaca. Ukoliko cinite neki prekrsaj, budite sigurni da ce vas neko prijaviti. Brza vožnja, nepropisno parkiranje, preticanje gdje nije dozvoljeno, tipkanje po mobitelu, eto vam Policije dok ste trepnuli.
Dalje...nije ( samo) do vozaca. Pjesaci, biciklisti, to je toliko savjesno da mi ponekad izgleda nevjerojatno.
Vidjeti biciklistu ili pjesaka kad je mrak, bez svjetlosne signalizacije, bez reflektirajućih prsluka, ma to je nemoguce.
I ti biciklisti...velika vecina ljudi u gradovima koristi bicikl kao prevozno sredstvo i tako rasterecuju saobraćaj.
A ti isti biciklisti, osim sto rasterecuju saobraćaj, pomazu u odvijanju istog. Ja jos nisam vidio nekog bez kacige, da rukom ne signalizira gdje ce skrenuti...jednostavno, rizik je na minimumu.
I ono najbitnije...skolstvo, kao i predskolstvo...sve je podredjeno sigurnosti, zastiti, sve se to nauci u vrticu, u skoli, kako se ponašati i pritom ne ugrozavati nikog.
Jesu za primjer, u ovome, stvarno jesu. I mene su opametili.

Pa zar nije norveška među najvećim brojem samoubistava ?
Ili je ono bila finska ?
Uglavnom skandinavija.

Sad razumijem zašto :zubi
Mi taj prosjek namirimo (ako uopće zaostajemo) svakih 40 tak godina...

Ps
Finska je prva na listi..
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Samo jedna osoba stradala u saobraćajnim nesrećama za 12 mjeseci u Oslu

Post by prog321 » 22 Jan 2020, 19:37

Čim je rek'o da je policijaca isto ko broj stanovnika i meni je došlo da se roknem. :ooo
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Norveška

Post by Krokodil Behko » 04 Nov 2020, 09:33

Ovdje je lijepo živiti.
Cijene električne energije u dijelovima Norveške po drugi put u historiji u ponedjeljak su pale ispod nule, a stanovnici južne Norveške ‘plaćeni’ su za korištenje električne energije, jer proizvođači električne energije moraju platiti za prodaju električne energije kada su cijene negativne.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Norveška

Post by Krokodil Behko » 14 Sep 2021, 08:48

Ljevica rajz

Opozicijska ljevica, koju predvodi laburist Jonas Gahr Store, pobjednica je parlamentarnih izbora u Norveškoj, kojima je dominiralo pitanje eksploatacije nafte, a premijerka Erna Solberg priznala je poraz.

Pet opozicijskih stranaka trebalo bi osvojiti 104 od 169 mjesta u Stortingu, jednodomnom parlamentu, dovoljno za izbacivanje konzervativne desničarske koalicije Erne Solberg, prema tim projekcijama prijevremenih izbora, prenosi Hina, pozivajući se na AFP.
online

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24867
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6957 times
Been thanked: 6595 times
Status: Online

Re: Norveška

Post by Koraci_u_noci » 14 Sep 2021, 09:07

Da, tamo se svijest ljudi mijenja u ciklusima, nekad samo zele promjenu, a nemaju se ni zbog cega brinuti, tamo politicari rade prvenstveno u korist drzave, a ne kao kod nas prvo za sebe.
Gledam u Maroku vladajuca stranka, koja je 10 godina bila u vlasti, izgubila 90% glasova na nedavnom izborima. Zamisli tog sunovrata i radikalne promjene kod glasaca. Da je tako nesto kod nas dozivjet, da ove s vrha bar pola glasova izgube, ne mora 90%
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27005
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14137 times
Been thanked: 14439 times
Status: Offline

Re: Norveška

Post by ironman » 14 Sep 2021, 09:27

Koraci_u_noci wrote: 14 Sep 2021, 09:07 Da, tamo se svijest ljudi mijenja u ciklusima, nekad samo zele promjenu, a nemaju se ni zbog cega brinuti, tamo politicari rade prvenstveno u korist drzave, a ne kao kod nas prvo za sebe.
Gledam u Maroku vladajuca stranka, koja je 10 godina bila u vlasti, izgubila 90% glasova na nedavnom izborima. Zamisli tog sunovrata i radikalne promjene kod glasaca. Da je tako nesto kod nas dozivjet, da ove s vrha bar pola glasova izgube, ne mora 90%
Kad bi imali alternativu onda da..
Ovako da parmak i toljaga dograbe poluge sa sejhovima postali bi jalalabad a sdp i ns bi to aminovali :D.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1542 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Norveška

Post by TAFKAP » 13 Oct 2021, 22:12

Robin Hood hara Oslom, ima li ko kakvih detalja?

User avatar
Dunjaa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2998
Joined: 13 Feb 2020, 15:01
Has thanked: 396 times
Been thanked: 985 times
Status: Offline

Re: Norveška

Post by Dunjaa » 13 Oct 2021, 22:47

TAFKAP wrote: 13 Oct 2021, 22:12 Robin Hood hara Oslom, ima li ko kakvih detalja?
Nije u Oslu. Jedno 60 kilometara zapadno od Osla. Momak je ušao sa lukom i strijelom u trgovini i ubio najmanje četvoro. Dvoje ubijenih su navodno dječaci, 2004 godište.

Mada se kretao na više mjesta. Strašno. Čovjek je mislio da je izašao iz serije Vikinga.

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Norveška

Post by CikCikCikPogodi » 14 Oct 2021, 09:22

Dunjaa wrote: 13 Oct 2021, 22:47
TAFKAP wrote: 13 Oct 2021, 22:12 Robin Hood hara Oslom, ima li ko kakvih detalja?
Nije u Oslu. Jedno 60 kilometara zapadno od Osla. Momak je ušao sa lukom i strijelom u trgovini i ubio najmanje četvoro. Dvoje ubijenih su navodno dječaci, 2004 godište.

Mada se kretao na više mjesta. Strašno. Čovjek je mislio da je izašao iz serije Vikinga.
Ja mislim da je ciljo da pocini samoubistvo uz pomoć policije.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81109
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10152 times
Been thanked: 6993 times
Status: Offline

Re: Norveška

Post by Julia-Klara » 14 Oct 2021, 17:04

Danac konvertirao na Islam i radikalizirao se.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: Koraci_u_noci and 11 guests