Slovačka

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Slovačka nova Njemačka: I mladi i stari iz BiH idu na rad, minimalna satnica 2,5 eura

Post by storm » 06 Jan 2018, 22:56

Mala_Mu wrote: 06 Jan 2018, 22:50 Najniza 2,5

Al opet bolje im i tolika nego nikakva :cudi
Pa mislim da tesko mozes proci sa troskovima, da ne spominjem, da bi nekad i trebao kući a pogotovo mozda nekad i poslati nesto doma...
Jedino ako spavas u baraci sa njih 16, jedes skoro pa nista i naradis 300 sati...
Ovdje ispod 4€ nikako pa i to tesko...a figuriramo kao supak EU...
A vidim ima i vecih :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Slovačka nova Njemačka: I mladi i stari iz BiH idu na rad, minimalna satnica 2,5 eura

Post by Mutevelija » 06 Jan 2018, 22:59

Jest zajebano kad moraš gledati onoga sa kim si radio, naćati sa njim.
Zamisli radiš sa kolegom , i moraš biti u istoj sobi one stresove prenositii :bua
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Slovačka nova Njemačka: I mladi i stari iz BiH idu na rad, minimalna satnica 2,5 eura

Post by Mala_Mu » 06 Jan 2018, 23:04

storm wrote: 06 Jan 2018, 22:56
Mala_Mu wrote: 06 Jan 2018, 22:50 Najniza 2,5

Al opet bolje im i tolika nego nikakva :cudi
Pa mislim da tesko mozes proci sa troskovima, da ne spominjem, da bi nekad i trebao kući a pogotovo mozda nekad i poslati nesto doma...
Jedino ako spavas u baraci sa njih 16, jedes skoro pa nista i naradis 300 sati...
Ovdje ispod 4€ nikako pa i to tesko...a figuriramo kao supak EU...
A vidim ima i vecih :oo
Nema kuci dok se ne zaradi :ooo a kakvo slanje doma to kad se vratis. :valja ustvari ja to tako govorim, ko mora izdrzavati porodicu drugacije je

Ma vecinom i zbave neki kolektivni smjestaj..
ko bi jos placao kirije, koliko su tamo :D.
Doduse Slovacka je vjerovatno jeftinija nego li Njemacka npr po tom pitanju.. rezije i ostalo.. pretpostavljam :hm

Aa opet ne bi isli da im se ne isplati.. navedena je najniza satnica, ima tu i jacih..

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Slovačka nova Njemačka: I mladi i stari iz BiH idu na rad, minimalna satnica 2,5 eura

Post by Mutevelija » 06 Jan 2018, 23:07

Šta ja znam ja sam prvenstveno išao da šta kao naučim novo i da putujem nisam na neku veliku lovu računao :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Slovačka nova Njemačka: I mladi i stari iz BiH idu na rad, minimalna satnica 2,5 eura

Post by storm » 06 Jan 2018, 23:11

Mala_Mu wrote: 06 Jan 2018, 23:04
storm wrote: 06 Jan 2018, 22:56
Mala_Mu wrote: 06 Jan 2018, 22:50 Najniza 2,5

Al opet bolje im i tolika nego nikakva :cudi
Pa mislim da tesko mozes proci sa troskovima, da ne spominjem, da bi nekad i trebao kući a pogotovo mozda nekad i poslati nesto doma...
Jedino ako spavas u baraci sa njih 16, jedes skoro pa nista i naradis 300 sati...
Ovdje ispod 4€ nikako pa i to tesko...a figuriramo kao supak EU...
A vidim ima i vecih :oo
Nema kuci dok se ne zaradi :ooo a kakvo slanje doma to kad se vratis. :valja ustvari ja to tako govorim, ko mora izdrzavati porodicu drugacije je

Ma vecinom i zbave neki kolektivni smjestaj..
ko bi jos placao kirije, koliko su tamo :D.
Doduse Slovacka je vjerovatno jeftinija nego li Njemacka npr po tom pitanju.. rezije i ostalo.. pretpostavljam :hm

Aa opet ne bi isli da im se ne isplati.. navedena je najniza satnica, ima tu i jacih..
Ne znam, bio sam u slovackoj i nisam nesto puno nizi standard i cijene primjetio u odnosu na slo...pustimo sad njemacku :oo
Ja jesam bio neki dan na drugoj temi stava, da treba raditi...ali ako si doma, mozes i za malu satnicu, da steknes navike, znanje, iskustvo a usput kopas, trazis bolje...
Ali ici van, trebalo bi znaciti odskok a ne isto ili gore...
Ok za mlade, bez ikoga pod obavezom ajde i nekako...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120403
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Evo kako izgleda rad u zemlji obećanoj - Slovačkoj

Post by Krokodil Behko » 16 Jan 2018, 10:39

Image

Ekonomska situacija u Bosni i Hercegovini mnoge je prisilila da idu u svijet trbuhom za kruhom. Nerijetko smo svjedoci da umjesto posla, Bosanci i Hercegovci u svijetu pronađu veće nevolje od onih koje su ostavili u domovini.

Oglasi koji obećavaju satnice u eurima, smještaj i hranu te riješenu papirologiju sve su češći u oglašivačkom prostoru u BiH.

Jedan dušek za dvojicu

Jedna od zemalja koja se posebno ističe u tim oglasima je Slovačka. Nude poslove u industriji proizvodnje dijelova za televizore, filijalama velikih automobilskih kompanija i slično.

Semir (prezime poznato redakciji Avaza) iz Banovića, u situaciji velike nezaposlenosti, odlučio je okušati sreću. Javio se na oglas agencije "Vella" iz Beograda. I tu je počela noćna mora, veća od nezaposlenosti.

Stupio je u kontakt sa Vesnom Stević, vlasnicom agencije, koja mu je ponudila posao u 'tv industriji'. Obećala mu je satnicu od tri eura, topli obrok 1,9 eura, uz besplatan smještaj i prijevoz od Beograda do slovačkog grada Nove Zamky, priča za Avaz Semirova sestra.

Sretan zbog činjenice da je konačno pronašao posao, krenuo je iz Banovića za Beograd, a onda autobusom posredničke agencije "Vella" ka Slovačkoj.

Ali, u Nove Zamky nije stigao, zapravo odvezli su ga u ruralno mjesto Horne Saliby u okrugu Galanti. Tu su počeli problemi.

Smješten je u sobu u kojoj je bio samo jedan dušek, koji je morao dijeliti sa još jednom osobom. U sobi je bilo i drugih "podstanara", jer su po čoškovima postavljene mišolovke. Tmurnu atmosferu upotpunjavale su posude s ubudžalom vodom.

Semir je, prema kazivanju njegove sestre, u Slovačku doputovao oko 2 sata iz ponoći, a već u 4 sata po njih je došao autobus da ih vozi na posao.


Image


Istjeran na ulicu

Na poslu nije imao ni hrane ni pauze, niti je to bilo ono što je dogovoreno. Ništa nije bilo onako kako su mu iz agencije "Vella" obećali. Iako mu je obećano da će raditi za satnicu od 3 eura, zapravo je trebao raditi za satnicu od 1,3 eura. Treći dan su tražili da preda pasoš, što je Semir odbio, nakon čega su ga istjerali iz sobe u kojoj je bio smješten.

Porodica koja je ostala u Banovićima morala je kontaktirati poznanike u Austriji, koji su na kraju otišli u Slovačku, odvezli Semira na autobusku stanicu i platili mu povratak kući.

Semir je u Banoviće stigao u nedjelju u poslijepodnevnim satima, čime je ipak sretno završena priča, koja ga je mogla odvesti u ambis.

Vesna Stević ih je blokirala na mreži Facebook i nije im se više javljala.

- Internetom kruže priče da je ona mnogo ljudi prevarila. Ja sam s njom komunicirala dok je Semir bio u Slovačkoj i slagala joj da bih željela i ja da idem u Slovačku, a sve s ciljem da dobijem informacije o njemu. Tada mi je rekla da oni 'peru' pasoše i da Semir ne mora da se vraća u BiH nakon 90 dana - zaključuje Semirova sestra.

Informaciju više o ovakvim slučajevima potražili smo u Agenciji za rad i zapošljavanje BiH.

- Mi za Slovačku ne radimo ništa, jer s tom državom nemamo potpisan sporazum o posredovanju u zapošljavanju. Što se tiče tih agencija, pretpostavljam da to i nisu agencije, a ono što sigurno znamo je da nisu registrirane u BiH - kazao je za Avaz Boris Pupić iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH.

Dodaje da na nivou eniteta postoji Zakon o osnivanju agencija za posredovanje, kojim je regulirana ova oblast.

- Ne postoji nikakav zakon koji bi bilo kome iz neke države branio da objavi oglas za zapošljavanje. Ta mogućnost je svima dozvoljena. Sada je poplava tih agencija. Nama se još nisu obraćali interesanti koji bi išli da rade u Slovačku - kaže Pupić.



(Avaz.ba)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: Evo kako izgleda rad u zemlji obećanoj - Slovačkoj

Post by Julia-Klara » 16 Jan 2018, 12:58

Ne znam sta bih rekla.
Davljenik se za slamku hvata,ali otici bez provjere poslodavca i svega recenog, ne upoznati bar jednu osobu koja je otisla preko iste agencije, e to mi je malo suludo. Sigurno da ima naivnog svijeta, i bezobraznih "poslodavaca", ali de malo se skulirajte, ljudi. Nije to samo otici i uhvatio si boga za jaja.
Pogotoov ako tamo nemas nikog koga znas, sto je djelomicno bio slucaj sa mnom, ali eto.
Moj poslodavac, ili agencija, je bila svjetskog kalibra, "Manpower", i vrlo lako se moglo naci puno informacija, plus sto su regrutovali ljude za jos poznatiju kompaniju. I meni je receno da je stan obezbjedjen, da,ali kakav? Zivjela sam sa 7 ljudi iz razlicitih zemalja, i kulturoloski smo se razlikovali kao nebo i zemlja - Bosna, Rumunija, Armenija, Egipat - ludnica! Jos svi uglavnom puno mladji od mene. Stan sa 4 sobe, pregradjenje rigipsom, cujes onog drugu kad dise. To sto je stan obezbjedjen ze nzaci da g ane placas - placas , i to prakticno krevet u sobi koju dijelis s nekim, skoro pa za koliko mozes iznajmiti mali stan samo za sebe. Ali ti to ne znas, nego trkeljas mjesec-dva dok ne skontas kako to ide. Onda se "pustis s lanca" i odes, nadjes nesto bolje. Korak po korak.
Rekla sma da su se ljudi ismijavali sto sam prakticno radila za 300 eura mjesecno, toliko mi je ostajalo kada poplacam sve rezije. Ali sam imala cilj, i znala da ce to jednom proci, da cu imati bolje. Sada govore "ebe se tebi, ti papirusa". Bila sma i prije,ali vam je bilo smijesno.

Hocu reci da nije sve sjajno. Gdje god se ode treba podmetnuti ledja, i potrudit se da ti bude bolje,ali ti nece pasti s neba.
Ne moze covjek cijeli zivot ocekivati da mu pada s neba, da je eto, bogom dan, i da ga u Slovackoj, Ceskoj, Njemackoj, Svedskoj ceka sva blagodet ovog svijet,a jer se eto, on smilovao i dosao njima raditi. Da,da, hou jes nou.
Problem sa nasim svijetom je upravo taj - mislimo da je dovoljno da se pojavimo i da pred nama padaju nicice, oooo kako smo dobri radnici, ooooo kako smo najpametniji, oooooo pravi mi djecu, ooooooo radjaj mi djecu. KLINAC!
Zivot je borba.
A svi mlade koji misle da su "najbolji dobitak" po bilo kojem osnovu neka se dobro zapitaju kad negdje krenu.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Evo kako izgleda rad u zemlji obećanoj - Slovačkoj

Post by Melek » 16 Jan 2018, 20:18

Ma ti su Slovaci najgori vlasi, toga se treba paziti k'o otrova :oklagija
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: Evo kako izgleda rad u zemlji obećanoj - Slovačkoj

Post by Julia-Klara » 16 Jan 2018, 20:21

Slovaci su puno bolji od Ceha, po mom misljenju.
Ne radi se ovdje o Slovacima nego o NASIM ljudima koji varaju :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Evo kako izgleda rad u zemlji obećanoj - Slovačkoj

Post by gaga » 16 Jan 2018, 20:29

Da su valjali ne bi se razisli na miran nacin,Cesi i Slovaci. :hihi
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Evo kako izgleda rad u zemlji obećanoj - Slovačkoj

Post by storm » 16 Jan 2018, 20:30

Julia-Klara wrote: 16 Jan 2018, 20:21 Slovaci su puno bolji od Ceha, po mom misljenju.
Ne radi se ovdje o Slovacima nego o NASIM ljudima koji varaju :cudi
To ja uvijek kažem....gdje god ideš....samo bjež' od "naših" :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37862
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2937 times
Been thanked: 2277 times
Status: Offline

Re: Evo kako izgleda rad u zemlji obećanoj - Slovačkoj

Post by Pasaga » 16 Jan 2018, 20:32

storm wrote: 16 Jan 2018, 20:30
Julia-Klara wrote: 16 Jan 2018, 20:21 Slovaci su puno bolji od Ceha, po mom misljenju.
Ne radi se ovdje o Slovacima nego o NASIM ljudima koji varaju :cudi
To ja uvijek kažem....gdje god ideš....samo bjež' od "naših" :oo
... i ovde.....
gluho bilo .....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: Evo kako izgleda rad u zemlji obećanoj - Slovačkoj

Post by Julia-Klara » 16 Jan 2018, 20:48

gaga wrote: 16 Jan 2018, 20:29 Da su valjali ne bi se razisli na miran nacin,Cesi i Slovaci. :hihi
Jes', trebali su se posaketat ko mi :rol
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Evo kako izgleda rad u zemlji obećanoj - Slovačkoj

Post by Melek » 16 Jan 2018, 20:49

Kako ce kad su hrvati i jedni i drugi :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: Evo kako izgleda rad u zemlji obećanoj - Slovačkoj

Post by Julia-Klara » 16 Jan 2018, 20:50

:klara nemoj me nervirat
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37862
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2937 times
Been thanked: 2277 times
Status: Offline

Re: Evo kako izgleda rad u zemlji obećanoj - Slovačkoj

Post by Pasaga » 16 Jan 2018, 20:53

Julia-Klara wrote: 16 Jan 2018, 20:50 :klara nemoj me nervirat
:daca
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120403
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Slovačka zabranjuje dolazak radnika iz naše regije?

Post by Krokodil Behko » 24 Jan 2018, 10:10

Image

Premijer Slovačke Robert Fico je najavio da će ove godine Vlada donijeti mjere kako bi od niske nezaposlenosti profitirali Slovaci, a ne strane posredničke agencije, uvozom radne snage sa Balkana ili trećih zemalja.


“Ne želim da za nekoliko godina Slovačka izgleda kao predgrađe Brisela puno imigranta iz zemalja u razvoju. Spreman sam zato da ove godine usvojim mjere za tržište rada. Slovačkoj ide dobro, brojke nezaposlenosti su jasne, a problem postaje ogroman nedostatak kvalifikovane radne snage”, napisao je Fico na Facebooku.


Slovački premijer je upozorio da samo slovačke fabrike automobila najavljuju da će im 2020. godine biti potrebno još 14.000 kvalifikovanih radnika.


“Ja sam odlučno protiv toga da tuđe posredničke agencije profitiraju na uvozu radne snage sa Balkana i iz trećih zemalja. Naša politika mora da bude postavljena na načelu da prije svega Slovaci i Slovakinje imaju posao i da mogu da poboljšavaju svoj standard”, napisao je premijer.


Ficova vlada planira ove godine su pritisak na privredu da poveća plate, i zabrana “dampinga” da posredničke agencije i fabrike zapošljavaju strance, prije svega Ukrajince i Srbe, za manje plate, i u gorim uslovima nego što imaju Slovaci.


Ministar rada i socijalnih pitanja Jan Rihter iznio je juče da među stranim radnicima u Slovačkoj ima najviše Srba prošle godine 12.259, dok je Ukrajinaca prošle godine u Slovačkoj radilo 4.626.


Prošle godine broj srpskih radnika u slovačkim fabrikama porastao je za 6.800.


Ove godine će već na zapošljavanje uticati novi slovački propisi koji zabranjuju preduzećima i posredničkim agencijama da strani radnici budu plaćeni manje i da imaju manju zaštitu radničkih prava i gore uslove nego Slovaci, najavio je ministar.


U Slovačkoj je u evidenciji 49.478 stranih radnika, od toga 27.726 državljana Evropske unije i 21.752 državljana “trećih zemalja”. Sa slovačkom radnom dozvolom radi ih 8.900, kazao je Rihter.


Iskustva


Na jednom od popularnih foruma na internetu može se pročitati mnogo različitih iskustava ljudi iz Srbije i BiH koji su radili u Slovačkoj, a jedan Banjalučanin je to ovako opisao:


“Posao nije težak, jedino što je teško je stajanje i po 12 sati, a ako nemaš naviku zna biti i bolno na početku. Smještaj je lutrija. Može vas biti i troje i šestoro u sobi, nema pravila. Računaj da ćeš morati praviti sebi obroke, većinom imaju kuhinje i tu je gužva, ali ako je dobra ekipa onda nije ništa teško toliko. Uslovi su lagani, stojiš na traci i lijepiš, ili sklapaš neke sitne dijelove, uđeš brzo u štos. E sad, zamisli da stojiš 12 sati uz tri pauze i da radiš. Ako možeš to, onda idi, zaradićeš bar nešto, a i imaćeš iskustvo. Ja planiram da idem uskoro opet. Pozitivni i negativni komentari? Budi spreman da ideš da radiš i da ne očekujes luksuz ni u poslu ni u smještaju, mada se luksuz i može desiti. Svako ko ide jasno mu je da se stoji satima i nema kukanja – ili radiš ili ne. Bio sam nekoliko puta i sve u svemu, prolazna ocjena. Avantura i koliko toliko novca”.


Dosadašnji uslovi:

Popunjen upitnik

Fotokopija pasoša i lične karte

Dokument o krivičnom nekažnjavanju ne stariji od 6 meseci (iz policije), za žene ovaj dokumenat nije potreban, kao ni za imaoce dokumenata EU.


(Beta)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: Slovaćka zabranjuje dolazak radnika iz naše regije?

Post by Julia-Klara » 24 Jan 2018, 10:41

meni ovaj odlazak nije jasan - na osnovu cega idu? I kako? Rade samo 3 mjeseca, bez vize?
To je rad na crno :cudi
Vidite odnos radnih dozvola i broja ljudi
Ne kontam
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120403
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Slovaćka zabranjuje dolazak radnika iz naše regije?

Post by Krokodil Behko » 24 Jan 2018, 10:57

Julia-Klara wrote: 24 Jan 2018, 10:41 meni ovaj odlazak nije jasan - na osnovu cega idu? I kako? Rade samo 3 mjeseca, bez vize?
To je rad na crno :cudi
Vidite odnos radnih dozvola i broja ljudi
Ne kontam

Idu nižerazredni radnici, koji ne bi ni bili u stanju, da ozbiljnije rade, duže od tri mjeseca.
Njima je to super. Rade tri mjeseca, nešto zarade, pa trk kući, u kladaru.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: Slovaćka zabranjuje dolazak radnika iz naše regije?

Post by Julia-Klara » 24 Jan 2018, 12:23

Ali radis na crno - da bi normalno radio moras imati bilo kakvu radnu dozvolu.
Slovacka zna za te radnike, Srbija/BiH ne kriju da ih salju.
Ali bih rado cula na osnovu cega, jer ovo nikako nije normalno
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests