Venezuela

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Venezuela

Post by storm » 13 May 2017, 03:41

Nije nešto prelijep povod otvaranja teme....užas u zemlji sa toliko potencijala i resursa :grana


Venezuela kolabira, ljudi masovno bježe u Kolumbiju
Piše: P.S.


Image
Foto: Getty

KAOTIČNA situacija u Venezueli, osim opće nestašice i masovnih prosvjeda u kojima je ubijeno najmanje 38 ljudi, pomalo se pretvara i u izbjegličku krizu.

Naime, kako je ekonomska i politička kriza dosegla prijelomnu točku i kulminirala višemjesečnim masovnim prosvjedima protiv vlasti predsjednika Nicholasa Madura, koji ih pokušava suzbiti sve brutalnijim metodama, tisuće Venezuelanaca odlazi iz zemlje u susjednu Kolumbiju.

U Kolumbiju ušlo dvostruko više Venezuelaca nego lani

U siječnju ove godine 47,095 ljudi ušlo je u Kolumbiju iz Venezuele, više nego dvostruko od broja u istom mjesecu prošle godine. Njih 21,000 ušla je u pokrajinu Norte de Santander, čiji glavni grad je Cucuta.

Svakog dana u zoru mogu se vidjeti kolone ljudi koje prelaze most koji povezuje venezuelanske gradove San Antonio i Urenu s kolumbijskom Cucutom. Iako putnici idu u oba smjera, kolona onih koji idu u Kolumbiju znatno je veća.

"Situacija za nas izmiče kontroli. Jako malo Venezuelanaca uopće još ima poslove. Nemamo mnogo izbora", objašnjava svoj odlazak iz zemlje Marcelo Mirena, mladić koji, kao i mnogi drugi, nosi sa sobom prtljagu - znak da se ne misli vratiti tako brzo. Ostat će u Kolumbiji tri tjedna, kaže - a ako uspije naći posao, ostat će trajno.


Maduro zatvorio, pa otvorio granicu - za pješake

Maduro je u protekle dvije godine već dvaput zatvarao granicu s Kolumbijom kako bi spriječio razmjenjivanje valute (inflacija je prošle godine bila viša od 700%), uvoz namirnica i krijumčarenje goriva. Iako je i dalje zatvorena za promet vozilima, granica je otvorena za pješake od kolovoza prošle godine.

Oscar Calderon, osnivač Jezuitskog centra za izbjeglice u Cucuti, zadnjih se sedam godina skrbio primarno za izbjeglice iz višedesetljetnog građanskog rata u toj zemlji između vlade i ljevičarske gerile FARC. Sada se njegov centra sve više mora skrbiti za izbjeglice iz Venezuele. Međutim, ni situacija u Kolumbiji nije bezazlena. Iako je mir s FARC-om sklopljen u studenom, u pokrajini su i dalje prisutne manje gerilske i kriminalne grupe. "Ljudi dolaze u ovu bačvu baruta", upozorava Calderon. Djeca iz Venezuele nemaju pravo školovati se u kolumbijskim školama te su stoga posebno ranjiva na regrutiranje od strane bandi.

Zdravstveni sustav u Venezueli pred kolapsom

Velik broj Venezualanaca dolazi u Kolumbiju i zbog zdravstvene skrbi koja im nije dostupna u domovini. 76% bolnica u Venezueli pati od nestašice lijekova, a manje od 10% hitnih službi i operacijskih sala i jedinica intenzivne skrbi je potpuno operativno, prema podacima Zdravstvenog centra Venezuele.

Kolumbijska vlada, dodaje Calderon, tretira ovu krizu kao sigurnosni problem, "kao što smo vidjeli na mnogim granicama diljem svijeta, kad bi je zaista trebala tretirati kao krizu ljudskih prava".
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Venezuela

Post by storm » 13 May 2017, 07:58

Zar jos spavaju borci za komunizam i socijalizam...zanima me komentar :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Venezuela

Post by Pasaga » 13 May 2017, 08:11

storm wrote:Zar jos spavaju borci za komunizam i socijalizam...zanima me komentar :oo
Ovo je tuzno... u 21-om vjeku ....
Ovo ce biti ovako do sudnjeg dana ...
Razmisljanje jednog prosjecnog zapadnjaka,ne toliko obrazovanog je da jedan dio svjeta mora biti siromasan,odnosno iskoristavan .....
Mislim da se tu moze vidjet demokraticnost i dobre namjere tih izvoznika demokratije.
Sto je najgore... ne priznaju ni jedno drugo misljenje,stav ....
Tu mantru crpe iz zvanicnih stavova ,oficijelne politike.
Primjetio sam,davno,cak je i opsno suprostaviti se nekim misljenjem,pa i vrlo jasnim argumentom.
..Jebes ti to .... :bua
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Venezuela

Post by storm » 13 May 2017, 08:21

Pasaga wrote:
storm wrote:Zar jos spavaju borci za komunizam i socijalizam...zanima me komentar :oo
Ovo je tuzno... u 21-om vjeku ....
Ovo ce biti ovako do sudnjeg dana ...
Razmisljanje jednog prosjecnog zapadnjaka,ne toliko obrazovanog je da jedan dio svjeta mora biti siromasan,odnosno iskoristavan .....
Mislim da se tu moze vidjet demokraticnost i dobre namjere tih izvoznika demokratije.
Sto je najgore... ne priznaju ni jedno drugo misljenje,stav ....
Tu mantru crpe iz zvanicnih stavova ,oficijelne politike.
Primjetio sam,davno,cak je i opsno suprostaviti se nekim misljenjem,pa i vrlo jasnim argumentom.
..Jebes ti to .... :bua
Samo malo...
Tko misli da mora jedan dio biti siromasan?
Radi se o cisto nakaradnom sistemu koji je drzavu svukao na dno.
Opet pitam zasto se u norvešku nije uvozila demokracija?
A bili su sasvim legitimna meta "izvoznika" otkricem nafte?
Zasto je uvijek netko drugi kriv?
Ne sporim ja da ameri, britanci i ostala banda sebi uzimaju svasta za pravo i unistavaju drustva....ali to mogu samo, gdje to neke lokalne elite i dopuste...

Stavljao sam vec....isti kontinent, slican menralitet, itd....
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Venezuela

Post by Mutevelija » 13 May 2017, 09:04

Pa po društvo jel bolje da su svi siromašni nego da su jedni bogataši drugi siromašni, ne mislim sa materijalnog aspekta gdje su ljudi sretniji?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Venezuela

Post by storm » 13 May 2017, 09:08

Mutevelija wrote:Pa po društvo jel bolje da su svi siromašni nego da su jedni bogataši drugi siromašni, ne mislim sa materijalnog aspekta gdje su ljudi sretniji?
Drustvo mora osigurati svakome priliku...
A ostalo je prema volji, zelji i sposobnosti...

Mislis da mene zanima u cijem je sta vlasnistvu, dok ja zaradim za dostojan zivot i mogu si ponesto priustiti?
Nimalo!
Te su rasprave aktualne tamo gdje vlada neimastina...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Venezuela

Post by Mutevelija » 13 May 2017, 09:16

Pa jel bolje da jedan bude bogat i iskoristava desetoricu ili da budu svi podjednako siromasni
Ne svidja mi se kapitalizam mozda nije u BIH i Balkanu prava slika kapitalizma ali vise mi se svidja socijalizam, jest da je zombi ko u S Koreiji ali su sretni.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Venezuela

Post by storm » 13 May 2017, 09:22

Mutevelija wrote:Pa jel bolje da jedan bude bogat i iskoristava desetoricu ili da budu svi podjednako siromasni
Ne svidja mi se kapitalizam mozda nije u BIH i Balkanu prava slika kapitalizma ali vise mi se svidja socijalizam, jest da je zombi ko u S Koreiji ali su sretni.
Ako sam ja bogat...nesto cu potrositi, pozeljeti raditi i eto tebi prilike da radis i zaradis nesto...znaci ima sredstava u drustvu.

Ako smo svi siromasni...moremo se samo grupno :sex

Jes' ti logika :rol
Sto je to iskoristavanje?
Tko brani u normalnom drustvu, danas radniku, a sutra poduzetniku, da organizira firmu, nadje posao, zaposli ljude i ubire zaradu?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Venezuela

Post by Mutevelija » 13 May 2017, 09:29

Kapitalizam bi kako ga ja shvatam trebao biti ja sam kovač, ti si stolar i radim za sebe, ane jedna fabrika stolarije zaposljava 30 radinka i sad ovaj jedan sto ih je zaposlio zgrce lovu a ovi se raskidose od posla, ali ne ide to tako.
Privativizam bi trebao biti u svakom polju svoj gazda, ali kod kapitalizma izađe obrnuto raznim nametima drzave i ostalo opet neko voza
golfa 2 a nego peguot 407.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Venezuela

Post by Krokodil Behko » 13 May 2017, 09:34

Vjerovatno su neki naši dalji rođaci.
I mi kad bi imali svu naftu svijeta, opet bi bili goli ko pištolj.

Socijalizam i latino mentalitet, ne idu skupa u istoj rečenici. :stop
Za njih je najbolje da imaju japanski ili američki kapitalizam, da se malo urede.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Venezuela

Post by storm » 13 May 2017, 09:38

Mutevelija wrote:Kapitalizam bi kako ga ja shvatam trebao biti ja sam kovač, ti si stolar i radim za sebe, ane jedna fabrika stolarije zaposljava 30 radinka i sad ovaj jedan sto ih je zaposlio zgrce lovu a ovi se raskidose od posla, ali ne ide to tako.
Privativizam bi trebao biti u svakom polju svoj gazda, ali kod kapitalizma izađe obrnuto raznim nametima drzave i ostalo opet neko voza
golfa 2 a nego peguot 407.
De ne lupaj :grana
Ti budi kovac, ja stolar...ali treba i firma koja ce sagraditi most, viadukt, autocestu....proizvesti vozilo...a to se ne moze u kucnoj manufakturi...
Mene ne brine bogati industrijalac...
Nego bogati politicar, vjerski vodje i zajednice...ljudi koji proizvode maglu a zgrcu lovu :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Venezuela

Post by Mutevelija » 13 May 2017, 09:39

Interesantno za religiju da su sve pocinjale na socijalnom nivou a zavrsile na kapitalnom.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Venezuela

Post by storm » 20 Jul 2017, 05:48

FB_IMG_1500482183022.jpg
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Venezuela

Post by Socrates » 20 Jul 2017, 06:08

Uopste ne razumijem da neko može kriviti Zapad za Venecuelu. Vlada nacionalizovala sve, ekonomija im se zbog toga raspada i opet Zapad kriv. :lupa

Dokle, jebote? :lupa

Amerika sve ovo vrijeme kupuje njihovu naftu. Inace, već bi bilo daleko daleko daleko daleko fuckin' daleko veće gladi. Tek sad razmišljaju da uvedu embargo, jer budala se neće opametiti.

Pa mislim, stvarno, dokle će se glupacima gledati kroz prste a jasno je da nisu u stanju da stvore zdravu ekonomiju?

Al' dobro, lakše je kriviti Zapad. :ok
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Venezuela

Post by Mutevelija » 20 Jul 2017, 12:07

Tačno ko može kriviti Zapad za Siriju i Irak kad je tako daleko.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Venezuela

Post by Nice try » 21 Jul 2017, 09:31

"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Venezuela

Post by Krokodil Behko » 21 Jul 2017, 09:49

Ama nema tu mnogo priče. Sve su naftaške zemlje bogate, čak i Nigerija, Iran i sl, svi osim Venezuele.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Venezuela

Post by Krokodil Behko » 31 Jul 2017, 18:00

Vlasti Venecuele: Odziv na izborima za ustavotvornu skupštinu 41,5 posto


Image

Izborni dužnosnici u Venecueli su kazali da je odziv birača na kontroverznom glasanju za ustavotvornu skupštinu 41,5 posto, dok opozicija osporava ovaj broj.
Iz opozicione koalicije su saopćili da 88 posto birača nije glasalo, te su odbili priznati ove izbore, izvještava BBC.

Iz opozicije su također pozvali na nove proteste.

Izbori u nedjelju su obilježeni nasiljem i protestima širom zemlje u kojima je najmanje 10 osoba poginulo.

(Vijesti.ba / FENA)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Stvara se nova Sirija Americi pred nosom?

Post by Krokodil Behko » 29 Aug 2017, 09:29

Image

Venezuela, naftna velesila, država s većim zalihama nafte od Saudijske Arabije, u ekonomskom je kolapsu, u završnoj fazi gušenja demokracije i uvođenja diktature te na rubu građanskog rata. Negdje u ovo doba prošle godine, kolumbijska vlada potpisala je mirovni sporazum s ustanicima iz FARC-a i okončala višedesetljetni ustanak marksističkih revolucionara na svom teritoriju, piše Telegram.

U trenutku kad je sporazum potvrđen, završio je i zadnji oružani sukob koji se vodio u zapadnoj hemisferi. Na polovici Zemlje zavladao je mir, prvi put od dolaska Kristofora Kolumba u Novi svijet 1492. godine, a vjerovatno i duže od toga. Ne znajući da će za ovaj uspjeh iste jeseni biti nagrađen Nobelovom nagradom za mir, predsjednik Juan Manuel Santos nije skrivao ponos u uvodniku za New York Times.

Kolumbija je izbrisala rat iz svog dijela svijeta, napisao je. “Možemo biti zadovoljni time što se u svijetu sve manje ratuje i u ratovima učestvuje ili je njima pogođeno sve manje ljudi. Svi glavni sukobi danas se nalaze u zoni između Nigerije i Pakistana, gdje živi manje od šestine od sedam milijardi ljudi. Sad se možemo posvetiti rješavanju tih problema jer je Latinska Amerika mirna.”

Latinska Amerika nije bila mirna, jer u Meksiku i dalje bjesni rat među narkokartelima, ali je predsjednik Kolumbije u suštini bio u pravu – u zapadnoj hemisferi više nema klasičnog rata, onog u kojem država ratuje protiv druge države ili protiv pobunjenika na vlastitom teritoriju. Na polovici Zemlje doista je zavladao mir.

Hoće li Venezuela postati nova Sirija?

No, predsjednik Santos mogao bi se do kraja mandata, koji ističe iduće godine, ponovno suočiti s ratom – ne u svojoj Kolumbiji, nego u njenoj istočnoj susjedi. Venezuela, naftna velesila, država s većim zalihama nafte od Saudijske Arabije, u ekonomskom je kolapsu, u završnoj fazi gušenja demokracije i uvođenja diktature te na rubu građanskog rata.

Zapadna hemisfera ne samo da bi mogla prestati biti mirna polovica svijeta, nego bi mogla dobiti svoju Siriju. Susjedi Venezuele boje se miliona izbjeglica, koje bi na ekonomiju i politiku latinoameričkog svijeta imale razorniji učinak nego sirijske izbjeglice na Evropu 2015. Prvo odredište bila bi im Kolumbija, ali bi se pritisak prema sjeveru osjetio sve do Ottawe i Washingtona.

U tom slučaju, s Donaldom Trumpom na vlasti, bio im bog u pomoći. Caracasom već mjesecima vlada kaos. Predsjednik Nicolas Maduro, nasljednik karizmatičnog populista Huga Cháveza, teško se održava na vlasti nakon što je izbore za Kongres prije dvije godine osvojila opozicija. Unatoč Chávezovim i Madurovim ispadima, Venezuela je zadnjih gotovo pola stoljeća bila demokratska država.

No, Maduro je odlučio da je njegova vlast važnija od te tradicije, pa je sazvao izbore za ustavotvornu skupštinu, paralelno svemoćno tijelo, na kojima se takmičila samo njegova stranka. Protesti protiv ovog institucionalnog nasilja prešli su na ulicu.

Više od 120 ubijenih u protestima

Više od 120 ljudi ubijeno je nasred ceste samo zato što su protestvovali protiv Madura, oko 500 je uhapšeno iz političkih razloga. Venezuelom siju strah Sebin, tajna policija koja je učila i od Staljina i od Pinocheta, te takozvani colectivos, naoružane provladine bande na motorima koje se zalijeću u prosvjednike.

U jednom trenutku provalili su čak i u Kongres. Zgradu inače čuva Nacionalna garda, pod Madurovom kontrolom. Samo su ih pustili da uđu, s bejzbol palicama i pištoljima. Dvojica zastupnika završila su s frakturom lubanje. Ovi simptomi govore da bi Venezuela brzo i lako mogla otklizati u nasilje i građanski rat. Vide to i susjedi – Panama im je uvela vize, u strahu od izbjeglica i prelijevanja nasilja.

Predsjednik Maduro, neškolovani bivši vozač autobusa, nema karizmu niti političko umijeće svoga mentora Huga Cháveza, još manje omiljenost kakvu je uživao prethodnik. Danas ga podržava tek oko četvrtine stanovništva. To je razlog zašto opozicija traži prijevremene predsjedničke izbore, ali i razlog za strah. Jer mnogi od tih 25 posto spremni su izaći na ulicu i ratovati za Madura. U zemlji od 30 miliona stanovnika, to je formula za razoran građanski rat..


(avaz)
online

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Stvara se nova Sirija Americi pred nosom?

Post by posmatrac » 29 Aug 2017, 10:04

Kuba im je bila jos blize, pa popusise nucu.

Bas je cudno sto u Venecuei stvaraju novu Siriju,a zaobilaze se visoko prosperitetne drzave poput Hondurasa, Gvatemale, SAlvadora, Nikaragve itd.

Ah, da tamo kod njih vlada demokratija, pa su zato tako razvijeni.

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests