Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Dorian » 13 Nov 2019, 12:57

HAVANA wrote: 13 Nov 2019, 12:41 Dogovorite se prvo o cemu pricate,o socijalizmu ili komunizmu,i o kakvim oblicima i modelima istih...
Ama, Marks bi bio sretniji da je sreća svih bila moguća u kapitalizmu. Ali je znao da je čovjek po prirodi gramziv i mislio je da kapitalista sam od sebe nije human i da ga treba neko natjerati da bude human. A taj neko bi bila država. Ali je u tome zanemario upravo to gramzivu prirodu čovjeka, pa je smetnuo s uma da i kada se uvede neka državna kontrola da će je ljudi na vlasti iskoristiti za svoje bogaćenje. I tako je i ta ideja neke socijalne pravde morala propasti, zbog ljudske prirode. Pa ljudi i religiju, boga, koriste za lično bogaćenje, a gdje ne bi neki ekonomski model.

Nije Marks htio ni socijalizam, a pogotovo komunizam, Marks i nije bio komunista, zbog njih samih, nego zato što je mislio da nema drugog načina da se spreči podjarmljivanje u uslovima prirodnog "nagona" za rastom u kapitalizmu, a u uslovima ograničenih resursa. Marks je bio teoretičar. A šta u teoriji kapitalistički rast u uslovima ograničenih resursa radi? Radi to da će kompanije rasti, moćnije će uništavati one slabije da bi došle do resursa, i teoretski na kraju će ostati samo jedna koja će imati apsolutni monopol. Jer to je neminovan rezulatat stlnog rasta u granicama, da jedan uzme sve u time granicama. I kada ta kompanija ostvari apsolutni monopol, šta dalje? Kada se popneš na vrh Mont Everesta, samo je jedan put. Dolje.

Marks je o tome razmišljao. Tob što su razni socijalisti i komunisti koristili njegova razmišljanja o ekonomiji za svoje potrebe, to je već bilo van njegovog uticaja.
Last edited by Dorian on 13 Nov 2019, 12:58, edited 1 time in total.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Konsultant » 13 Nov 2019, 12:58

Stejtice, neas ti pojma.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Socrates » 13 Nov 2019, 13:00

Venera wrote: 13 Nov 2019, 12:56
Socrates wrote: 13 Nov 2019, 12:53 Šta se lupas u glavu, Briga. Sve zapadne zemlje, osim Amerike, imaju širok javni zdravstveni program. S tim što su u međuvremenu, kapitalom, uspjeli te zdravstvene usluge dovesti na najviši nivo.

Eto, mi ćemo uskoro imati i sve lijekove besplatne.
Koje "sve zapadne zemlje" ? Obrati paznju na brzinu zradstvene pomoci, usluga u doticnim "zapadnim drzavama" :D
Apsolutno svaka osim Amerike. A brzina usluga, jbg, takva je zato što su to socijalni programi.

Ja bih to sve privatizirao, al' onda placu proleteri. Pa je bolje ovako.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 583 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Venera » 13 Nov 2019, 13:02

Socrates wrote: 13 Nov 2019, 13:00
Venera wrote: 13 Nov 2019, 12:56

Koje "sve zapadne zemlje" ? Obrati paznju na brzinu zradstvene pomoci, usluga u doticnim "zapadnim drzavama" :D
Apsolutno svaka osim Amerike. A brzina usluga, jbg, takva je zato što su to socijalni programi.

Ja bih to sve privatizirao, al' onda placu proleteri. Pa je bolje ovako.
ali ako privatiziras, bit ce skupje usluge, a lijekovi nece biti dzabe kao u Kanadi :123
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Socrates » 13 Nov 2019, 13:03

Čuj Marx mislio da država treba natjerati kapitalistu da bude human. :D.
. . . . . . . . .

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Konsultant » 13 Nov 2019, 13:05

Soc ne izvlaci iz konteksta.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Socrates » 13 Nov 2019, 13:05

Venera wrote: 13 Nov 2019, 13:02
Socrates wrote: 13 Nov 2019, 13:00

Apsolutno svaka osim Amerike. A brzina usluga, jbg, takva je zato što su to socijalni programi.

Ja bih to sve privatizirao, al' onda placu proleteri. Pa je bolje ovako.
ali ako privatiziras, bit ce skupje usluge, a lijekovi nece biti dzabe kao u Kanadi :123
Pa to i govorim. Meni je dobro što je većini bolje, jer i nemam neke druge opcije. :D.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Socrates » 13 Nov 2019, 13:07

Konsultant wrote: 13 Nov 2019, 13:05 Soc ne izvlaci iz konteksta.
Šta bolan izvlačim iz konteksta. Tvrdnja koja nema nikakvog smisla u bilo kakvom kontekstu.

De dogovorite se prvo o marksizmu, pa onda diskutujte. :ok
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 583 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Venera » 13 Nov 2019, 13:08

Socrates wrote: 13 Nov 2019, 13:05
Venera wrote: 13 Nov 2019, 13:02

ali ako privatiziras, bit ce skupje usluge, a lijekovi nece biti dzabe kao u Kanadi :123
Pa to i govorim. Meni je dobro što je većini bolje, jer i nemam neke druge opcije. :D.
Kako su u Kanadi uspjeli postici dogovor, da su svi lijekovi besplatni? :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Socrates » 13 Nov 2019, 13:10

Venera wrote: 13 Nov 2019, 13:08
Socrates wrote: 13 Nov 2019, 13:05

Pa to i govorim. Meni je dobro što je većini bolje, jer i nemam neke druge opcije. :D.
Kako su u Kanadi uspjeli postici dogovor, da su svi lijekovi besplatni? :hm
Pa dobili smo manjinsku vladu, i sad liberalni Premijer mora da zadovolji interese druge stranke.

Očekuje se da će to biti Federalni program zvani Pharmacare.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 583 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Venera » 13 Nov 2019, 13:15

Socrates wrote: 13 Nov 2019, 13:10
Venera wrote: 13 Nov 2019, 13:08

Kako su u Kanadi uspjeli postici dogovor, da su svi lijekovi besplatni? :hm
Pa dobili smo manjinsku vladu, i sad liberalni Premijer mora da zadovolji interese druge stranke.

Očekuje se da će to biti Federalni program zvani Pharmacare.
a, znaci, jos plan jos nije realiziran, hvala

ali, interesiram me, kako ce drzava finansijski izdrazati doticni plan :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Socrates » 13 Nov 2019, 13:16

Pa zaduzicemo se još više, valjda. :valja
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 583 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Venera » 13 Nov 2019, 13:17

Socrates wrote: 13 Nov 2019, 13:16 Pa zaduzicemo se još više, valjda. :valja
kome :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Socrates » 13 Nov 2019, 13:19

Venera wrote: 13 Nov 2019, 13:17
Socrates wrote: 13 Nov 2019, 13:16 Pa zaduzicemo se još više, valjda. :valja
kome :hm
Ma to na kraju sve ostane u uskim kanadskim krugovima, svejedno.

Al' eto.
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Mutevelija » 13 Nov 2019, 13:21

Konsultant wrote: 13 Nov 2019, 12:50 Aeleluja, konacno Muevelija preshisha sve. :bravo

Mute, ne mora se drzava brinuti, ali nek onda ne uzima od gradjana. Ili napravi opcije, A - sam se brini(ne placaj nikako i ne kmeci sutra), B - placaj obavezno privatno, C - zdravstvo pod drzavnom kapom.
D je u BiH i to je najgori oblik. Uzima, nista ne dobijas.
Pa.ja kad.ja radim.trebam.dati.pprez.kad.se.razbolim zagrni me nekoff crknem I eto., sluzit.ce drzavi neko drugi.I placati poreze :D.
Evo ja nisam znao da samo u TK jos ima.zdravstveno.lijecenje besplatno.preko knjizice, ZeDo to nema,.Brcko nema isto tako, I sta ces ri u Bosni da.se.razbolis?
Sakupljati.porukicama pomoc?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Dorian » 13 Nov 2019, 13:23

BIlo bi interesnatno vidjeti analizu zakona u kapitalističkim državama. Zakona koji se tiču uređenja poslovanja, radničkih prava, zaštite na radu, sindikalnog organizovanja, prava na štrajk, socijalnih programa država, školovana i zdravstvene zaštite itd, kakvi su ti zakoni bili prije, a kakvi nakon pojavljivanja ideja socijalizma. I kakva je bila dubina zahvatanja i implementacije takvih zakona, kao i brzina njihovog donošenja u kapitalističkim državama prije i poslije ideja socijalizma.

To bi vjerovatno dalo neki odgovor na pitanje šta je to socijalizam donio.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 583 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Venera » 13 Nov 2019, 13:23

Socrates wrote: 13 Nov 2019, 13:19
Venera wrote: 13 Nov 2019, 13:17

kome :hm
Ma to na kraju sve ostane u uskim kanadskim krugovima, svejedno.

Al' eto.
znala sam :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Konsultant » 13 Nov 2019, 13:24

A da se ponovo aktiviraju debate?

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Socrates » 13 Nov 2019, 13:33

Dorian wrote: 13 Nov 2019, 13:23 BIlo bi interesnatno vidjeti analizu zakona u kapitalističkim državama. Zakona koji se tiču uređenja poslovanja, radničkih prava, zaštite na radu, sindikalnog organizovanja, prava na štrajk, socijalnih programa država, školovana i zdravstvene zaštite itd, kakvi su ti zakoni bili prije, a kakvi nakon pojavljivanja ideja socijalizma. I kakva je bila dubina zahvatanja i implementacije takvih zakona, kao i brzina njihovog donošenja u kapitalističkim državama prije i poslije ideja socijalizma.

To bi vjerovatno dalo neki odgovor na pitanje šta je to socijalizam donio.
Danas su ti zakoni u svim zapadnim državama jači nego ikad, i postaju sve jaci, a socijalizma, barem državnog, nigdje na vidiku. Izuzetak je, opet, Amerika, mada i oni imaju sindikata koliko hoćeš.

Zapravo, najslabiji zakoni sto se tiče prava radnika danas su u Kini, i zato su mogli i bilježiti ovaj rast.

Mi ne pričamo ovdje o idejama, nego o državnim uredjenjima. Naravno da će zakoni biti sve povoljniji jer je kapitalizam omogućio kreiranje bogatstva koje se može raspodjeliti. Samo, moraš raditi. Zaista raditi. A ne, pijan na posao, k'o onaj Chernobilac.

Socijalizam, opet, nije nikad kreirao ništa i sve se raspalo. Ako jedan zaista radi, a trojica žive od toga sa istom platom, to je najnepravedniji sistem svih vremena za tog koji radi. Zato je Jugoslavija bila neodrživa u ekonomskom smislu.

Obicna ubleha.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 583 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Venera » 13 Nov 2019, 13:37

Socrates wrote: 13 Nov 2019, 13:33 Naravno da će zakoni biti sve povoljniji jer je kapitalizam omogućio kreiranje bogatstva koje se može raspodjeliti. Samo, moraš raditi. Zaista raditi.
joj jesi se svjevenroamerikanizirao :123
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests