Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Salko » 13 Nov 2019, 15:15

Socrates wrote: 13 Nov 2019, 15:06 Ja recimo imam utisak da je u Kanadi sudstvo i sve oko sudstva sto se tiče bilo kakvih socijalnih prava namješteno tako da ti je lako tužiti one koji ti krše prava. :cudi

Tuženje ne mora značiti i suđenje, jer samo nekih 5% tužbi zaista zavrsi na sudu. Uglavnom, prije ljudi utvrde ko ima vecu šansu dobiti, dogovore se oko odstete i gotovo.

Treba napomenuti da pravo, bilo koje, prakticno ne postoji ako se ne usudis boriti se za njega na sudu. :cudi
Da ovako postavim
U BiH postoji sistem koji je uspostavljen i po zakonodavnoj ali i po izvršnoj vlasti.
Problem se javlja jer isti ne funkcioniše. Odnosno funkcioniše na stranu jačeg tj države, poslodavca....


Da se razumijemo bio sam na obe strane i kao poslodavac i kao posloprimac.


Drugi par cipela što je "dobrog" radnika jaaaako teško naći.
"ignorance is bliss"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Mutevelija » 13 Nov 2019, 15:17

Sta je definicija "dobrog radnika " je diskutabilno.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by ManGodMonster » 13 Nov 2019, 15:17

Mutevelija wrote: 13 Nov 2019, 15:13
Mozes.samo dignuti kredit I advokata potrazit, ali.znaj da ce.poslofavac podmititi, imao.sam takvu situaciju nisam.se.htio bosti.sa rogatima :cudi
I vidjao sam u firmi posjece se momak.busilicom, I nista doktoru sve osiguran (osigurao ga gazda ali.je slagao da se je.posjekao kod kuce) malo.bolovanja I to, I nazad na posao, dok.sam ja taj posao.gledao.sporije.da.uradim upravo.da.mi.se.ne.desi.to.sto se desio.tim.radniku I.jos.jednom.
I.ovaj poslovodja posto je bila firma.mala disai za vratom , ovako treba bas.radit brze.treba na montazu :rol.a ne volim kad me ko goni ja.imam svoj tempo,'dzaba.mi.stvara.nervozu, zovne on mene u kancelariju, zvao je vise puta, ja kazem fala tebi ovih 15'dana ja.necu vise radit dolaziti u.11 iz.Sarajeva a ici.u 7 iz Srebrenika, kaze to.je do vas sporo.montirate.
Fala.odo ja.
Plata.ti je prvog dodji po.platu.
Nemaš ti problem samo sa monitiranjem, već i sa tastaturom. :help

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84432
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16597 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Fuddo » 13 Nov 2019, 15:18

Salko_dvominutaš wrote: 13 Nov 2019, 15:15
Socrates wrote: 13 Nov 2019, 15:06 Ja recimo imam utisak da je u Kanadi sudstvo i sve oko sudstva sto se tiče bilo kakvih socijalnih prava namješteno tako da ti je lako tužiti one koji ti krše prava. :cudi

Tuženje ne mora značiti i suđenje, jer samo nekih 5% tužbi zaista zavrsi na sudu. Uglavnom, prije ljudi utvrde ko ima vecu šansu dobiti, dogovore se oko odstete i gotovo.

Treba napomenuti da pravo, bilo koje, prakticno ne postoji ako se ne usudis boriti se za njega na sudu. :cudi
Da ovako postavim
U BiH postoji sistem koji je uspostavljen i po zakonodavnoj ali i po izvršnoj vlasti.
Problem se javlja jer isti ne funkcioniše. Odnosno funkcioniše na stranu jačeg tj države, poslodavca....


Da se razumijemo bio sam na obe strane i kao poslodavac i kao posloprimac.


Drugi par cipela što je "dobrog" radnika jaaaako teško naći.
Pa i ovdje funkcionise na strani jaceg, i tako je svuda.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Salko » 13 Nov 2019, 15:18

Mutevelija wrote: 13 Nov 2019, 15:13
Salko_dvominutaš wrote: 13 Nov 2019, 15:02

postoje zakoni, postoje

ali sprovedba istih je nemoguća upravo zbog korupcije u sudsvu u inspekcijama u.....


moj lično ugovor o radu mi daje moja prava, ali znaš šta mogu sa njim i koliko je bitan.

I na kraju krajeva kome da se žalim.
Sindikatu radnika koji je ogrezo u zaštiti vlastite guzice i kriminalu inspekciji za rad,
i šta radim, bodem se sa rogatim.....

Situacija je baš tužna ali takva je...
Mozes.samo dignuti kredit I advokata potrazit, ali.znaj da ce.poslofavac podmititi, imao.sam takvu situaciju nisam.se.htio bosti.sa rogatima :cudi
I vidjao sam u firmi posjece se momak.busilicom, I nista doktoru sve osiguran (osigurao ga gazda ali.je slagao da se je.posjekao kod kuce) malo.bolovanja I to, I nazad na posao, dok.sam ja taj posao.gledao.sporije.da.uradim upravo.da.mi.se.ne.desi.to.sto se desio.tim.radniku I.jos.jednom.
I.ovaj poslovodja posto je bila firma.mala disai za vratom , ovako treba bas.radit brze.treba na montazu :rol.a ne volim kad me ko goni ja.imam svoj tempo,'dzaba.mi.stvara.nervozu, zovne on mene u kancelariju, zvao je vise puta, ja kazem fala tebi ovih 15'dana ja.necu vise radit dolaziti u.11 iz.Sarajeva a ici.u 7 iz Srebrenika, kaze to.je do vas sporo.montirate.
Fala.odo ja.
Plata.ti je prvog dodji po.platu.
mute, vidio sam ja tvoj način razmišljanja po ovom pitanju, pogotovo po pitanju kako vidiš da te poslodavac uzima lopatom za tvoje crnčenje i nisi objektivan ni sekunde.. Lijepo ti je storm objasnio u ciframa pa si se ušutio. Trebaš ti još pure jest.
"ignorance is bliss"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Mutevelija » 13 Nov 2019, 15:19

ManGodMonster wrote: 13 Nov 2019, 15:17
Mutevelija wrote: 13 Nov 2019, 15:13
Mozes.samo dignuti kredit I advokata potrazit, ali.znaj da ce.poslofavac podmititi, imao.sam takvu situaciju nisam.se.htio bosti.sa rogatima :cudi
I vidjao sam u firmi posjece se momak.busilicom, I nista doktoru sve osiguran (osigurao ga gazda ali.je slagao da se je.posjekao kod kuce) malo.bolovanja I to, I nazad na posao, dok.sam ja taj posao.gledao.sporije.da.uradim upravo.da.mi.se.ne.desi.to.sto se desio.tim.radniku I.jos.jednom.
I.ovaj poslovodja posto je bila firma.mala disai za vratom , ovako treba bas.radit brze.treba na montazu :rol.a ne volim kad me ko goni ja.imam svoj tempo,'dzaba.mi.stvara.nervozu, zovne on mene u kancelariju, zvao je vise puta, ja kazem fala tebi ovih 15'dana ja.necu vise radit dolaziti u.11 iz.Sarajeva a ici.u 7 iz Srebrenika, kaze to.je do vas sporo.montirate.
Fala.odo ja.
Plata.ti je prvog dodji po.platu.
Nemaš ti problem samo sa monitiranjem, već i sa tastaturom. :help
Nije tacno, sa.touchom imam :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Socrates » 13 Nov 2019, 15:21

Pa dobro, jasno je da sistem ne funkcionira.

Mute spomenu advokate. Postoje li besplatni advokati, profesionalci koji dio svog vremena odvoje da predstavljaju ljude koji nemaju para za advokata? Nekad to ovdje rade i studenti prava koji su pod nadzorom advokata ili profesora, što nije idealna solucija, ali je barem nešto.
Last edited by Socrates on 13 Nov 2019, 15:25, edited 2 times in total.
. . . . . . . . .

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by ManGodMonster » 13 Nov 2019, 15:21

Fuddo wrote: 13 Nov 2019, 15:15 Moraju?
Pa eto, reci im da moraju, sta...
Fuddo, vogla ti k'o kanta Jupola, a koeficijent inteligencije broj cipela. :lup

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Mutevelija » 13 Nov 2019, 15:22

Salko_dvominutaš wrote: 13 Nov 2019, 15:18
Mutevelija wrote: 13 Nov 2019, 15:13

Mozes.samo dignuti kredit I advokata potrazit, ali.znaj da ce.poslofavac podmititi, imao.sam takvu situaciju nisam.se.htio bosti.sa rogatima :cudi
I vidjao sam u firmi posjece se momak.busilicom, I nista doktoru sve osiguran (osigurao ga gazda ali.je slagao da se je.posjekao kod kuce) malo.bolovanja I to, I nazad na posao, dok.sam ja taj posao.gledao.sporije.da.uradim upravo.da.mi.se.ne.desi.to.sto se desio.tim.radniku I.jos.jednom.
I.ovaj poslovodja posto je bila firma.mala disai za vratom , ovako treba bas.radit brze.treba na montazu :rol.a ne volim kad me ko goni ja.imam svoj tempo,'dzaba.mi.stvara.nervozu, zovne on mene u kancelariju, zvao je vise puta, ja kazem fala tebi ovih 15'dana ja.necu vise radit dolaziti u.11 iz.Sarajeva a ici.u 7 iz Srebrenika, kaze to.je do vas sporo.montirate.
Fala.odo ja.
Plata.ti je prvog dodji po.platu.
mute, vidio sam ja tvoj način razmišljanja po ovom pitanju, pogotovo po pitanju kako vidiš da te poslodavac uzima lopatom za tvoje crnčenje i nisi objektivan ni sekunde.. Lijepo ti je storm objasnio u ciframa pa si se ušutio. Trebaš ti još pure jest.
Ja sam se dosta najeo pure kod takvih, ti si uvijek kriv on nije, kaze moras.ti prvo zaraditi sebi, pa meni tj.firmi, da bi bilo to.to.
OK a sto ja visim na 4 spratu I stavljam na balkon ogradu bez opreme I plasim.se da ne padnem sa busilicom, ja.sam.kukavica :cudi ispao, a da neki.radnik padne.kao jedan sto.je.pao.u Brckom sa skele na glavu I umro da otkoppcanim sljemom,samo mu stavili zakopcali sljem, brze bolje dok ne dodje policija .I.inspekcija na radu.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Salko » 13 Nov 2019, 15:23

Mutevelija wrote: 13 Nov 2019, 15:17 Sta je definicija "dobrog radnika " je diskutabilno.
Ovo što sam pročitao koliko si pisao o tvom radu i odnosu prema istom, izvini ali ti nisi taj.

Zašto, pa evo gore si sada napisao, da se ne referišem na ranije tvoje upise. Tek si došao u firmu raditi i odmah si zauzeo takav gard, kakav si zauzeo prema poslodavcu.
Tražiš instant poštovanje a zauzvrat ne daješ ništa, ni neku stručnost ni neku agilnost pa čak ni da se prodaješ pričom.

Ne ide to tako.
"ignorance is bliss"

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84432
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16597 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Fuddo » 13 Nov 2019, 15:23

ManGodMonster wrote: 13 Nov 2019, 15:21
Fuddo wrote: 13 Nov 2019, 15:15 Moraju?
Pa eto, reci im da moraju, sta...
Fuddo, vogla ti k'o kanta Jupola, a koeficijent inteligencije broj cipela. :lup
Tako je ahahahaha
Al zato imam vecu platu od tebe pa mi malo lakse, evo ti ga na!!! Mene jebat :D.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Mutevelija » 13 Nov 2019, 15:25

Salko_dvominutaš wrote: 13 Nov 2019, 15:23
Mutevelija wrote: 13 Nov 2019, 15:17 Sta je definicija "dobrog radnika " je diskutabilno.
Ovo što sam pročitao koliko si pisao o tvom radu i odnosu prema istom, izvini ali ti nisi taj.

Zašto, pa evo gore si sada napisao, da se ne referišem na ranije tvoje upise. Tek si došao u firmu raditi i odmah si zauzeo takav gard, kakav si zauzeo prema poslodavcu.
Tražiš instant poštovanje a zauzvrat ne daješ ništa, ni neku stručnost ni neku agilnost pa čak ni da se prodaješ pričom.

Ne ide to tako.
Ma.to.15 dana.je.ionako bilo.preko.stele :D..bratov jaran.
Samo jest.mi.krivo kad te natovari za Sarajevo I sto treba I sto ne treba sto vise uradis super, I ti montiraj to njega ne zanima kad ces, I dodji sutra u 7 na podao.
A da srugi dan manje posla uradis rekao bi,.ee vidi kako si neki dan uradio, a vidi sada, slabo ti to nesto.
Ne cijeni te.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
ManGodMonster
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 435
Joined: 07 Nov 2019, 18:51
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by ManGodMonster » 13 Nov 2019, 15:26

Fuddo wrote: 13 Nov 2019, 15:23
Tako je ahahahaha
Al zato imam vecu platu od tebe pa mi malo lakse, evo ti ga na!!! Mene jebat :D.
Đe si to na bauštelu, Tita ti? :klanja

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Salko » 13 Nov 2019, 15:26

Socrates wrote: 13 Nov 2019, 15:21 Pa dobro, jasno je da sistem ne funkcionira.

Mute spomenu advokate. Postoje li besplatni advokati, profesionalci koji dio svog vremena odvoje da predstavljaju ljude koji nemaju para za advokata,? Nekad to ovdje rade i studenti koji su pod nadzorom advokata ili profesora, što nije idealna solucija, ali je barem nešto.
Mislim da se ne razumijemo.
Nije problem advokata niti love.
Problem je biljega kojeg dobijaš povlačeći bilo kakav proces. BiH je jako mala i poslodavci se međusobno svi znaju i ti kao neko ko je podnio takav proces protiv poslodavca imaš problem sa narednim uposlenjem u određenoj struci pa čak i van svoje struke.
"ignorance is bliss"

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7173
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 374 times
Been thanked: 1019 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by edo_79 » 13 Nov 2019, 15:27

Socrates wrote: 13 Nov 2019, 15:21 Pa dobro, jasno je da sistem ne funkcionira.

Mute spomenu advokate. Postoje li besplatni advokati, profesionalci koji dio svog vremena odvoje da predstavljaju ljude koji nemaju para za advokata? Nekad to ovdje rade i studenti prava koji su pod nadzorom advokata ili profesora, što nije idealna solucija, ali je barem nešto.
Nema toga prijatelju ovdje ....
"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84432
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16597 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Fuddo » 13 Nov 2019, 15:27

ManGodMonster wrote: 13 Nov 2019, 15:26
Fuddo wrote: 13 Nov 2019, 15:23
Tako je ahahahaha
Al zato imam vecu platu od tebe pa mi malo lakse, evo ti ga na!!! Mene jebat :D.
Đe si to na bauštelu, Tita ti? :klanja
Eeeee momak :oo
I ljepsi sam od tebe, sta je sta hos? :oo
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Salko » 13 Nov 2019, 15:28

Fuddo wrote: 13 Nov 2019, 15:18

Pa i ovdje funkcionise na strani jaceg, i tako je svuda.
eno moj odgovor socratesu u čemu je keč fiftitu
"ignorance is bliss"

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7173
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 374 times
Been thanked: 1019 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by edo_79 » 13 Nov 2019, 15:29

Fuddo wrote: 13 Nov 2019, 15:23
ManGodMonster wrote: 13 Nov 2019, 15:21

Fuddo, vogla ti k'o kanta Jupola, a koeficijent inteligencije broj cipela. :lup
Tako je ahahahaha
Al zato imam vecu platu od tebe pa mi malo lakse, evo ti ga na!!! Mene jebat :D.
Auuuuuuuuuuuuu .... ovo je za destimulaciju .... brat bratu jedno dvaes posto od plate :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D.
"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Socrates » 13 Nov 2019, 15:31

Pa ne znam, onda, ovdje se onda priča o nemanju pristupa pravosudnom sistemu, što je veoma ozbiljan problem. Ne može se, recimo, ni razmisljati o EU bez toga. :cudi

A i bez toga, bogami nije dobro.
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zašto ljudi favoriziraju socijalizam, a mrze kapitalizam? Razlog je banalniji nego što mislite...

Post by Mutevelija » 13 Nov 2019, 15:33

Dok se oni sto grade Vranduk ne pobune I.prestanu graditi kao doktori sto.strajkaju.onda ce se poceti cijeniti.
Ili.sto policajci strajkaju ili prosvjetari.


Ima to veze sa hijerarhijom.

Ako.ti neces ima ko hoce :cudi

Kad.radnik radniku bude kolega a ne konkurencija onda.ce moozda biti bolje.

Rjesenje je drzati nekoga "taocom"'da.te ozbiljno.shvate.

Eeh onda ide.policija I kornjace na red da brane od anarhije.

A I ti.policajci su isti.kmetovi :cudi
Last edited by Mutevelija on 13 Nov 2019, 15:35, edited 1 time in total.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 54 guests