Katalonija

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Socrates » 16 Oct 2019, 18:29

dadojović wrote: 16 Oct 2019, 18:21
Socrates wrote: 16 Oct 2019, 17:59

Pa ne znam, BIH ima namjeru postati clanica EU. :cudi

Šta, da ih izazivamo, pa da nam blokiraju ulazak, kad do toga dođe?
Pa ne mogu blokirati ulazak. Mogu ga na neko vrijeme usporiti. Postoje točno određena poglavlja koja se moraju ispoštovati i o kojima se zemlje članice očituju.
Pa samo usporavanje procesa za taj region može biti ključno. Eto, Francuzi su neki dan usporili proces priključivanja za Sjevernu Makedoniju i Albaniju, a svi mjerodavni se slažu da je to igranje sa vatrom.

To je, što bi Hanni rekao, geopolitika. :ooo
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Bla » 16 Oct 2019, 18:31

ne može ga nama niko usporiti... koliko mi možemo sporo napredovati :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120522
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7000 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Krokodil Behko » 16 Oct 2019, 18:56

Mi smo imali ustavno pravo, da se odvojimo, a Katalonija ga nema.
Doduše, nema ga ni Kosovo, ali postoji u međunarodnom pravu odredba da MZ može intervenisati i privremeno oduzeti suverenitet nekoj državi, na dijelu teritorije, na kojem se ugnjetava neka nacionalna manjina. Obzirom na to da srpska vlast ne misli prestati s teritorijalnim aspiracijama, na susjedne zemlje, jednostavno su odlučili priznati Kosovo, jer ot je ujedno i jedino rješenje, pošto je ova ideologija u Srbiji neizlječiva.
online

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Socrates » 16 Oct 2019, 19:07

Ma Milošević je pokazivao jasnu namjeru da počini još jedan genocid na Kosovu, i to je Kosovarima dalo pravo da se otcijepe. Pošto ne vidim da su i ovi poslije njega bili nešto dobronamjerniji, ne znam sta se tu ima vise raspravljati. Sami su postavili tu igru, "Kosovo je ili srpsko ili albansko", htjeli oni to priznati ili ne.

E sad je albansko :cudi Sa ili bez međunarodne zajednice, svejedno je.
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Bla » 16 Oct 2019, 19:09

ja mislim da to nije baš tako
sve dok se Srbija ne odrekne suvereniteta nad Kosovom, ono ne može biti u potpunosti suvereno, bez obzira na trenutne okolnosti.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by dadojović » 16 Oct 2019, 19:12

Krokodil Behko wrote: 16 Oct 2019, 18:56 Mi smo imali ustavno pravo, da se odvojimo, a Katalonija ga nema.
Doduše, nema ga ni Kosovo, ali postoji u međunarodnom pravu odredba da MZ može intervenisati i privremeno oduzeti suverenitet nekoj državi, na dijelu teritorije, na kojem se ugnjetava neka nacionalna manjina. Obzirom na to da srpska vlast ne misli prestati s teritorijalnim aspiracijama, na susjedne zemlje, jednostavno su odlučili priznati Kosovo, jer ot je ujedno i jedino rješenje, pošto je ova ideologija u Srbiji neizlječiva.
Španjolski ustav, ako se ne varam, davno sam se bavio tom tematikom, ima jednu kontradikciju vezanu sa nezavisnost, odnosno samoodređenje kako im glasi formulacija. Naime, ustav im dozvoljava samoodređenje, ali ne i referendum o tome. A u tom slučaju primjenjuje se međunarodno pravo koje dozvoljava samoodređenje. Ali opet ne u svakom slučaju.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Socrates » 16 Oct 2019, 19:14

Na kraju će se Srbija morati odreći Kosova, jer su takve (međunarodne) okolnosti. :cudi I nema ama bas nikakve šanse da se promjene.

Ako hoće nenormalno, mimo okruzenja i normalnog svijeta, onda će izgubiti jos teritorija.
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Bla » 16 Oct 2019, 19:24

Pa to šta će biti nisam vrač nego sam komentarisao ono Behkovo da postoji nekakvo otimanje suvereniteta u međunarodnom pravu. Mislim da ne postoji. Ali ne mogu to baš tvrditi pošto ja i pravo nismo ni u kakvoj bliskosti.
Međutim, u međuvremenu sam provjerio šta je sa novonastalim državama mimo Kosova, i najsvježiji su Južni Sudan, Istočni Timor i Eritreja. Provjerio sam za Eritreju i Južni Sudan, i u oba slučaja je to da ih je prethodni suveren, Etiopija, odnosno Sudan, priznao. Pa pretpostavljam da je i Indonezija uradila sa Istočnim Timorom isto, nisam provjeravao.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Socrates » 16 Oct 2019, 19:32

Ne mogu se porediti te zemlje sa jednom evropskom zemljom, to prije svega.

Iz svih aspekata. Da ne ulazim u dublju istoriju tih zemalja.

Ovdje se priča i o dugoročnom interesu Srbije, koji, recimo, Vucic sasvim jasno vidi, mada sad bi malo tamo malo 'vamo. Ali, već nekoliko godina, on sam, eksplicitno ili implicitno, priča o neizbjeznosti priznavanja Kosova.

Nema tu dva puta, osim ako Putin potpuno ne poludi i odluči se na malo širi evropski, pa cak i svjetski, rat zbog Kosova.
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Bla » 16 Oct 2019, 19:36

Ja ne znam kakav će Putin postojati na bilo kojoj strani za 10, 100, 200 godina, kao što i niko drugi ne zna, nebitno,
I dok se u međuvremenu nešto ne promijeni i ne desi, nije se desilo. :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Socrates » 16 Oct 2019, 19:39

Pa desilo se da ih je priznalo 120 država, ili koliko već. :hm
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Bla » 16 Oct 2019, 19:40

Pa da, ali kažem da se ne može smatrati riješenim pitanjem sve dok se stvarno ne riješi, tj. dok se međusobno ne priznaju.
Ili ponovo ne zarate :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37444
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24910 times
Been thanked: 4718 times
Status: Online

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by ElTriconi » 16 Oct 2019, 19:43

Izgleda policija ne radi svoj poso, cuj pustit demonstracije :valja
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120522
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7000 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Krokodil Behko » 16 Oct 2019, 20:12

Bla wrote: 16 Oct 2019, 19:09 ja mislim da to nije baš tako
sve dok se Srbija ne odrekne suvereniteta nad Kosovom, ono ne može biti u potpunosti suvereno, bez obzira na trenutne okolnosti.

Pa ja sam rekao da je MZ priznala, a nigdje nisam rekao da je to učinila Srbija.
Sad-zasad, sve je u okviru međunarodnog prava, pošto MZ ionako utiče na Srbiju, da prizna Kosovo, što će se jednog dana i desiti. Isto tako, naša vlada, kao i vlade mnogih drugih zemalja, priznaju Palestinu kao suverenu zemlju i bore se da je i Izrael prizna.
online

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Mala_Mu » 17 Oct 2019, 12:48

ElTriconi wrote: 16 Oct 2019, 17:32
damir5 wrote: 16 Oct 2019, 09:03 I? Kakav je zvanican stav Bosanskog foruma po ovom pitanju? Jel' podrzavamo separatizam ili cjelovitu, nedjeljivu,....? :ooo
Jaro pendrek i udri il u krajnjem slucaju pucat, ha ja. Cuj nezavisnost, separatizam :valja
Pucat na ovu djecu, djevojke, zene.. u prvom redu?
FB_IMG_1571299076445.jpg
Ili mozda na ovu bakicu pendrekom?
(a evo kao da vas citaju)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Dorian » 17 Oct 2019, 12:53

Mala_Mu wrote: 17 Oct 2019, 12:48
ElTriconi wrote: 16 Oct 2019, 17:32

Jaro pendrek i udri il u krajnjem slucaju pucat, ha ja. Cuj nezavisnost, separatizam :valja
Pucat na ovu djecu, djevojke, zene.. u prvom redu?

FB_IMG_1571299076445.jpg

Ili mozda na ovu bakicu pendrekom?
(a evo kao da vas citaju)
Sa druge strane, kada namjerno, kao dio taktike, isturiš djecu naprijed da budu živi štit, sam ih činiš legitimnom metom...

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by dadojović » 17 Oct 2019, 13:01

Dorian wrote: 17 Oct 2019, 12:53
Mala_Mu wrote: 17 Oct 2019, 12:48

Pucat na ovu djecu, djevojke, zene.. u prvom redu?

FB_IMG_1571299076445.jpg

Ili mozda na ovu bakicu pendrekom?
(a evo kao da vas citaju)
Sa druge strane, kada namjerno, kao dio taktike, isturiš djecu naprijed da budu živi štit, sam ih činiš legitimnom metom...
U kojem svemiru djeca mogu biti legitimna meta? O čemu ti pričaš? Pa prisustvo djece je poruka da žele miran prosvjed, da su htjeli nerede ne bi doveli djecu.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Dorian » 17 Oct 2019, 13:08

Ne, djeca se u ovom slučaju taktički šalju očekujući da onaj sa druge strane ne reaguje da ne bi povrijedio djecu.

Djeca se sklanjaju od belaja, ostave kući, zaštite od svega itd, ne izvode na prvu liniju nasuprot naoružanim protivnicima. Ako ih izvedeš na ulicu, pretvorio si ih u metu.

A to govori da se možda boriš za dobar cilj, ali si po metodama isto tako zlo kao i onaj protiv koga se boriš. Najbolji prijer je taj da su komunisti diktaturu profita tamo gdje su pobijedili zamijenili drugom diktaturom. Proleterijata, ali ipak diktaturom.

Cilj kada opravda sredstvo tada se i cilj kompromituje.

Nećemo jednima opraštati ono šta kod drguih osuđujemo.

Ali, u ljubavi i ratu sve je dopušteno, zar ne?

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37444
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24910 times
Been thanked: 4718 times
Status: Online

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by ElTriconi » 17 Oct 2019, 16:54

Mala_Mu wrote: 17 Oct 2019, 12:48
ElTriconi wrote: 16 Oct 2019, 17:32

Jaro pendrek i udri il u krajnjem slucaju pucat, ha ja. Cuj nezavisnost, separatizam :valja
Pucat na ovu djecu, djevojke, zene.. u prvom redu?

FB_IMG_1571299076445.jpg

Ili mozda na ovu bakicu pendrekom?
(a evo kao da vas citaju)
Sve ti je to takticki bona :tjesi
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15462
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 676 times
Been thanked: 2171 times
Status: Offline

Re: Ulice Barcelone kao ratna zona: Hiljade demonstranata traži nezavisnost Katalonije

Post by Laser » 17 Oct 2019, 17:59

Secesija je uvijek rizična, bila legalna ili ne.
Neovisnost se ne stiče nekim dekretom ili protestima.
Moraju se okrvavit gaće.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: Mister No and 80 guests