KINA

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84431
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16599 times
Status: Offline

Re: KINA

Post by Fuddo » 10 Aug 2022, 13:47

Mister No wrote: 10 Aug 2022, 13:45
Fuddo wrote: 10 Aug 2022, 13:20

E vala su bas nasli koga ce ekonomski okupirat, jakih drzava, i jos jacih ekonomija. :D.
To je jos napuhanije od rusa, oni ba motor za avion jos ne znaju napravit, a kamo li da vode ozbiljne ratove i invazije.
Znam ja da vas ne bi dotakla plaho zajebancija sa Kinom.
Imate Kanadu gore i J. Ameriku dole.

Međutim...
Ta zemlja se mora razjebat danas ako hoces da ti potomci imaju egzistenciju. Ono je rasadnik idiotizma, i virusa.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: KINA

Post by Melek » 10 Aug 2022, 13:48

Mister No wrote: 10 Aug 2022, 12:43 Negdje sam pročitao da skoro svi električni uređaji koji se prodaju u EU, ili se proizvode u Kini ili imaju komponente porijeklom iz Kine.
Trend od zadnjih 25 godina, polako se to rasklapa. I već ostavlja posljedice.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84431
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16599 times
Status: Offline

Re: KINA

Post by Fuddo » 10 Aug 2022, 13:50

En, sklepali su nam opet neki virus od sismisa.
Sam je ovaj gori od korone, rikne ti jetra i bubrezi.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: KINA

Post by Melek » 10 Aug 2022, 13:51

Da, pročitah sinoć.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: KINA

Post by insomnia » 10 Aug 2022, 14:54

Kina drzi 40% infrastrukture u Africi i svakodnevno rastu
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Mundzira
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 888
Joined: 08 Jul 2022, 20:13
Has thanked: 142 times
Been thanked: 244 times
Status: Offline

Re: KINA

Post by Mundzira » 10 Aug 2022, 15:27

Ja lijepo rekoh da se Kine treba bojati.

Ali sta ja huda znam.
Bolje mi je paprike zaljevati. :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Online

Re: KINA

Post by Krokodil Behko » 10 Aug 2022, 16:12

Mister No wrote: 10 Aug 2022, 12:43 Negdje sam pročitao da skoro svi električni uređaji koji se prodaju u EU, ili se proizvode u Kini ili imaju komponente porijeklom iz Kine.

Pa imaju, al kvaka je u tome, da u slučaju raskida trgovine, kod nas ipak niko neće umrijeti od gladi, a bogami kod njih hoće i vjerovatno bi se to zbrajalo u desetinama miliona
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Online

Re: KINA

Post by Krokodil Behko » 10 Aug 2022, 17:09

Superhik wrote: 10 Aug 2022, 10:36
Tajvan jeste bio uvijek dio Kine, tu zive etnicki Kinezi,...
Tajvan je država sa kompliciranom poviješću, a naziv Republika Kina nametnuli su pripadnici nacionalističkog režima koji su bili gubitnici u građanskom ratu sa komunistima 1947. Oni su izbjegli na Tajvan i proglasili Republiku Kinu. Međutim, na Tajvanu je i tada živjelo i autohtono stanovništvo. Međutim, kakva god da je povijest Tajvana, realnost sada je da se preko 90% stanovništva izjašnjavaju kao Tajvanci, a svega 5% kao Kinezi. Ideja da uđu u državnu zajednicu sa Kinom koja je autoritarni režim, sa katastrofalnim standardom ljudskih prava za njih je potpuno neprihvatljiva. Građani Tajvana znaju šta znači živjeti u autoritarnom režimu i oni su se protiv desničarske tiranije izborili devedesetih godina. Tajvan je prema posljednjim indeksima demokratije među prvih deset najrazvijenijih demokratija u svijetu. Tajvanski identitet je čvrsto ukorijenjen u demokratska, inkluzivna načela, a s druge strane, kineski identitet povezuju sa autokratskim i autoritarnim načelima", pojasnila je Bećirević te dodala kako se je za razliku od Tajvana Kina otišla udesno u proteklih deset godina.
online

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42809
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14083 times
Been thanked: 12687 times
Status: Online

Re: KINA

Post by Masamune » 10 Aug 2022, 17:19

Kinezi su višestruko zajebaniji od Rusa... naravno da se treba plašiti, jer nema gdje nisu putem ekonomije i privrede lobirali u svijetu u posljednje vrijeme. Sve to dok je Amerika vodila ratove na Bliskom Istoku, trošila resurse i ostalo.

Zato su se i povukli iz Afganistana, jer su shvatili kolika prijetnja Kina zapravo postaje i vrlo lako u taj "paprikaš" mogu uvući i mnoge druge partnere. Ja sam slušao i neka predavanja američkig generala, majora i ostalih, jer mi je drug imao neku obuku online pa sam i ja bio tu i slušao. Sve ovo što govorim su upravo oni rekli.

Tako da Fudo... tvoji su ozbiljno zabrinuti u vezi Kine koliko god da se busaju u prsa. Rusija je ništa.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: KINA

Post by insomnia » 10 Aug 2022, 17:21

Ma kaka zabrinutost. Bosnjo nije zabrinut a da Amerika bude. Da nas pustise onomad nakon sto bi prosli kod BL zaustavili bi se pred Pekingom
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31581
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2680 times
Been thanked: 5127 times
Status: Online

Re: KINA

Post by Matan » 10 Aug 2022, 17:30

Ameri su sami stvorili monstruma..
jeftina radna snaga i veliki profit..
tako funkcioniraju svuda menadzeri na zapadu..
samo profit, bez obzira na posljedice..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

Superhik
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 859
Joined: 11 Feb 2022, 21:53
Has thanked: 68 times
Been thanked: 181 times
Status: Offline

Re: KINA

Post by Superhik » 10 Aug 2022, 18:25

Krokodil Behko wrote: 10 Aug 2022, 17:09
Superhik wrote: 10 Aug 2022, 10:36
Tajvan jeste bio uvijek dio Kine, tu zive etnicki Kinezi,...
Tajvan je država sa kompliciranom poviješću, a naziv Republika Kina nametnuli su pripadnici nacionalističkog režima koji su bili gubitnici u građanskom ratu sa komunistima 1947. Oni su izbjegli na Tajvan i proglasili Republiku Kinu. Međutim, na Tajvanu je i tada živjelo i autohtono stanovništvo. Međutim, kakva god da je povijest Tajvana, realnost sada je da se preko 90% stanovništva izjašnjavaju kao Tajvanci, a svega 5% kao Kinezi. Ideja da uđu u državnu zajednicu sa Kinom koja je autoritarni režim, sa katastrofalnim standardom ljudskih prava za njih je potpuno neprihvatljiva. Građani Tajvana znaju šta znači živjeti u autoritarnom režimu i oni su se protiv desničarske tiranije izborili devedesetih godina. Tajvan je prema posljednjim indeksima demokratije među prvih deset najrazvijenijih demokratija u svijetu. Tajvanski identitet je čvrsto ukorijenjen u demokratska, inkluzivna načela, a s druge strane, kineski identitet povezuju sa autokratskim i autoritarnim načelima", pojasnila je Bećirević te dodala kako se je za razliku od Tajvana Kina otišla udesno u proteklih deset godina.
Kaze profesorica Edina iz Sarajeva za Slobodnnu Bosnu. Tajvanci govore kineski jezik, otok je kolonozivan Kinezima iz kontinentalne Kine jos u 17 vijeku, plus izbjeglice iz svih dijelova Kine poslije 1945. Jako malo je ostalo autohtonih Tajvanaca, svega 2%. Tajvan je bio vjekovima dio carske Kine a od 1912 je Tajvan dio Republike Kine. To su opsti podaci koje je lako svugdje naci.

To sto postiras od Edine je vezano samo za izjasnjavanje u politickom smislu i sasvim ocekivano i opravdano zbog vjecite prijetnje komunista. Tajvanci su i dalje etnicki Kinezi koji govore kineski. Ispravi me ako grijesim.

I opet ponavljam da ja govorim samo o percepciji stvari. Nije se Tajvan otrgnuo, odcijepio od Kine vec je Tajvan zadnje sto je ostalo od Republike Kine posto su na kontinentu vlast uzeli komunisti i proglasili svoju drzavu. Tajvan je nasljednik drzave koja je postojala prije komunista. I zato ima pravo nastupati kao NR Kina da je sila. Ko sto nije.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Online

Re: KINA

Post by Krokodil Behko » 10 Aug 2022, 18:51

Superhik wrote: 10 Aug 2022, 18:25 Tajvanci govore kineski jezik, otok je kolonozivan Kinezima iz kontinentalne Kine jos u 17 vijeku

Isto tako, vlasi učestvuju u etnogenezi svih naroda u Jugoslaviji, pa i Bošnjaka, pa opet nisu Srbi.

Evo prostog demokratskog pravila: Ako cijeli jedan etnicitet, tvrdi da su oni nešto zasebno po nacionalnosti, onda oni to najvjerovatnije i jesu. Istoriju slobodno nabij na q, jer nije ni bitna oko ovih stvari.
Ni u Evropi, moderne nacije ne nastaju prije polovine XIX vijeka, a u Kini nije nastala ni do dana današnjeg, pa prema tome, veze ti to nema s logikom.
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31657
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7202 times
Been thanked: 3914 times
Status: Offline

Re: KINA

Post by Mister No » 10 Aug 2022, 19:19

Fuddo wrote: 10 Aug 2022, 13:47
Mister No wrote: 10 Aug 2022, 13:45

Znam ja da vas ne bi dotakla plaho zajebancija sa Kinom.
Imate Kanadu gore i J. Ameriku dole.

Međutim...
Ta zemlja se mora razjebat danas ako hoces da ti potomci imaju egzistenciju. Ono je rasadnik idiotizma, i virusa.
Slazem se.
Nego kako?

Iskreno, onaj narandžasti je prvi počeo pričat odakle prava opasnost dolazi.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84431
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16599 times
Status: Offline

Re: KINA

Post by Fuddo » 10 Aug 2022, 20:06

Mister No wrote: 10 Aug 2022, 19:19
Fuddo wrote: 10 Aug 2022, 13:47

Ta zemlja se mora razjebat danas ako hoces da ti potomci imaju egzistenciju. Ono je rasadnik idiotizma, i virusa.
Slazem se.
Nego kako?

Iskreno, onaj narandžasti je prvi počeo pričat odakle prava opasnost dolazi.
Mislim da je taj proces vec odavno zapoceo.
Biznisi se polako sele, vojska gomila oruzje.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: KINA

Post by Melek » 11 Aug 2022, 08:58

Dobro to Amerikanci rade. U ovom slučaju poslali Nancy što mu dodje ko sonar, da vide kolike su ribe na dnu mora i kako se kreću. A onda to sve dobro proanaliziraju. Proanalizirali su i putina, to je evidentno. Eno sad ga polahko meze :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Online

Re: KINA

Post by Krokodil Behko » 11 Aug 2022, 10:00

ZAMIŠLJENI SUKOB SMJEŠTEN U 2026. GODINU: Amerikanci proveli simulaciju napada Kine na Tajvan


Wall Street Journal piše da je simulacija održana u washingtonskom think tanku, Centru za strateške i međunarodne studije, testirala kako bi kineska i američka strana reagirale na poteze jedne druge.

Scenarij ratne igre pretpostavio je da je Kina odlučila napasti Tajvan te da SAD dolazi u pomoć Taipeiju. U prva tri tjedna nakon invazije na Tajvan, Kina bi potopila dva američka nosača zrakoplova i druge američke brodove, napala američke baze diljem Japana i Guama te uništila stotine naprednih američkih borbenih zrakoplova.

Kina bi iskrcala 20.000 vojnika na jugoistočnoj obali Tajvana, ali njihova amfibijska flota bila bi uništena raketnim i podmorničkim napadima SAD-a i Japana.

Kina gleda na Tajvan kao na svoj teritorij s kojim se želi ujediniti. U toj namjeri nije isključeno korištenje vojne sile. Analitičari smatraju da su rani neuspjesi Rusije tijekom invazije na Ukrajinu natjerali kineskog predsjednika Xi Jinpinga da razmotri svoje namjere u Tajvanu. Mnogi stručnjaci kažu da velike vježbe koje je Kina provodila nakon posjete Nancy Pelosi najavljuju strategiju zračne i pomorske blokade otoka. No, simulacije poput one odigrane prošlog tjedna, slične igrama koje provodi Pentagon, mogu pripremiti i testirati različite scenarije.


Zamišljeni sukob bio je smješten u 2026. godinu, a svaka je strana bila ograničena vojnim sposobnostima koje je pokazala u stvarnosti. Ratna igra koja se igrala sedam sati uključivala je ‘‘crvene‘‘ i ‘‘plave‘‘ timove, kockice s 10 strana i složene računalne izračune. Suprotstavljeni timovi izmjenjivali su se na kartama pacifičke regije i karte Tajvana, a računala su izračunavala sve podatke od veličina pista za zrakoplove te potrebno vrijeme za ponovno naoružavanje podmornica.

Igra nije uključivala korištenje nuklearnog oružja, no uključivala je amfibijsku invaziju. Kina već dugo vremena zastrašuje Tajvan amfibijskom invazijom preko 160 kilometara dugog Tajvanskog tjesnaca, u stilu Dana D u Drugom svjetskom ratu. No, takva strategija predstavljala bi užasan napor za Kinu.

Unatoč užasnim gubicima u brodovima, zrakoplovstvu i ljudstvu, američke snage bombardirale bi kineske luke, eliminirale niz brodova i uspješno napadale slabije amfibijske brodove kojima je potrebno prevesti trupe i zalihe.

Prema simulaciji, Taipei i SAD mogli bi obraniti otok, ali cijena za gospodarstvo Tajvana bila bi velika. Sposobnost Tajvana da odgovori na napad bila bi ometena kineskim informacijskim operacijama i sabotažama. Američka vojska bila bi toliko "ranjena" da bi joj bile potrebne godine da se ponovno obnovi što bi posljedično utjecalo na američku globalnu moć.

(Jutarnji list)
online

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84431
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16599 times
Status: Offline

Re: KINA

Post by Fuddo » 11 Aug 2022, 10:06

Mah, uopste ne sumnjam da pentagon dostavi sve informacije nekom think tenkisti, i da oni izracunaju sta i kako. :D.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: KINA

Post by Melek » 11 Aug 2022, 10:08

Analiza, naravno, ne uzima u obzir onaj “jugoslovenski” faktor kod neprijatelja, tipa pukla guma, dje kurbla, intendant zaboravio itd. Kod rusa je to npr vrlo izraženo, dočim kinezi bi mogli biti malo ažurniji po tom pitanju :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84431
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16599 times
Status: Offline

Re: KINA

Post by Fuddo » 11 Aug 2022, 10:12

Oni su jos gori od rusa.
Dozvolite da se obratimo

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests