Vijesti iz svijeta - politika

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Ministar Tajlanda: Prljavi evropski bijeli psi glavni su raznositelji virusa

Post by Krokodil Behko » 14 Mar 2020, 10:14

spacebound wrote: 14 Mar 2020, 10:09
Krokodil Behko wrote: 14 Mar 2020, 10:06


Puno zdravije od pomfrita :hihi
Ili nekih trava iz džungle. To podiže libido :sok
Zamisli, Behko, taman doruckov'o kad neko pozvoni. Mlada dama, anketira.Ti joj se seretski nasmijes, a ona te uzasnuto pogleda jer ti za zub zapela skakavceva nozica :hihi :julia

Ma bro bih ja uputio kompiment, za njene nožice, a potom je pozvao na odrezak od krokodila, koji je poznati Tajlandski specijalitet. :p


https://www.espreso.rs/video/94731/samo ... onda-video
online

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80530
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7184 times
Been thanked: 11633 times
Status: Offline

Re: Ministar Tajlanda: Prljavi evropski bijeli psi glavni su raznositelji virusa

Post by spacebound » 14 Mar 2020, 10:36

Krokodil Behko wrote: 14 Mar 2020, 10:14
spacebound wrote: 14 Mar 2020, 10:09
Zamisli, Behko, taman doruckov'o kad neko pozvoni. Mlada dama, anketira.Ti joj se seretski nasmijes, a ona te uzasnuto pogleda jer ti za zub zapela skakavceva nozica :hihi :julia

Ma bro bih ja uputio kompiment, za njene nožice, a potom je pozvao na odrezak od krokodila, koji je poznati Tajlandski specijalitet. :p


https://www.espreso.rs/video/94731/samo ... onda-video
'ta ce janje :hihi
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84432
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16597 times
Status: Offline

Re: Ministar Tajlanda: Prljavi evropski bijeli psi glavni su raznositelji virusa

Post by Fuddo » 14 Mar 2020, 11:23

Sida-iz afrike doslo
Ebola-iz afrike
Saras-azija
Corona-azija
...................
I sad mi bijeli prljavi, a ovi cisti?
Mene da se ista pita, ja bih to ogradio.
Eto vas tamo, jebte se, jedite i radite sta hocete, sam’ ostavio pipu da nafta more curit. :oo
Dozvolite da se obratimo

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1077 times
Status: Offline

Re: Ministar Tajlanda: Prljavi evropski bijeli psi glavni su raznositelji virusa

Post by bagra » 30 Mar 2020, 19:25

Fuddo wrote: 14 Mar 2020, 11:23 Sida-iz afrike doslo
Ebola-iz afrike
Saras-azija
Corona-azija
...................
I sad mi bijeli prljavi, a ovi cisti?
Mene da se ista pita, ja bih to ogradio.
Eto vas tamo, jebte se, jedite i radite sta hocete, sam’ ostavio pipu da nafta more curit. :oo
u pravusi dobri moj f)udo ! smece stize od
ovih odvrano obojenih jedinki nam samo...
samo stari dobri Sifilis iz €pe stigo nam je ! :osama
Italije, tocnije :ooo

:roll elem, nebitno, idemo jel dalje...
pricam neki dan sfrendom. majkem oplakah
slicno ko fudin razgor nam je teko. reko sve
od ovih fakin sismisa nam dodje jebote, pa
sars kamile ljudi, sad sismisi zmije ljudi itd...
ugl uvjek nesto fakin sismisi upleteni. treba
to sve pobit reko, kaka korist od njih nam je.
al on osto jos na Kinezima ovim pa ce ti onak
potiho ispod glasa "ma nemos ni to, ipak ima
ih puno !?! jbg..." :trac
i u prici skonta' da on razmislja o istrebljenju
svih Kineza, kao tom nekom jel... uskom grlu. :sok
legenda :apl

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Ministar Tajlanda: Prljavi evropski bijeli psi glavni su raznositelji virusa

Post by Hannibal » 30 Mar 2020, 19:44

ja svaki dan odvojim pola sata za razmisljanje o istrjebljenju kineza
🐽

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1077 times
Status: Offline

Re: Ministar Tajlanda: Prljavi evropski bijeli psi glavni su raznositelji virusa

Post by bagra » 01 Apr 2020, 00:12

lazes ko 'seto Medeni vala
tisi jedan jako human pojedinac,
samo spolja imas tu ...ljusturu grubu
ka Kingpin neko ono, ae... krim policije
miljenik a usrcu si ustvari... LeptirastTM
vise nekako, ganz totaless :ples

amin

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53910
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15232 times
Status: Offline

Re: Ministar Tajlanda: Prljavi evropski bijeli psi glavni su raznositelji virusa

Post by HAVANA » 01 Apr 2020, 00:24

Hannibal wrote: 30 Mar 2020, 19:44 ja svaki dan odvojim pola sata za razmisljanje o istrjebljenju kineza
Kako je krenulo potrosicemo i 2 sata dnevno. Mamu li im pendavu, sve mi ona reklama iskace respirator za 10 milja larado.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Ministar Tajlanda: Prljavi evropski bijeli psi glavni su raznositelji virusa

Post by Hannibal » 01 Apr 2020, 00:27

HAVANA wrote: 01 Apr 2020, 00:24
Hannibal wrote: 30 Mar 2020, 19:44 ja svaki dan odvojim pola sata za razmisljanje o istrjebljenju kineza
Kako je krenulo potrosicemo i 2 sata dnevno. Mamu li im pendavu, sve mi ona reklama iskace respirator za 10 milja larado.
bice nam respirator obavezan u kuci ko tv 😭
🐽

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Ministar Tajlanda: Prljavi evropski bijeli psi glavni su raznositelji virusa

Post by Rockefeller » 01 Apr 2020, 21:24

Čekajte ljudi. Nije ok kad oni "jedu šišmiše" a ok je kad mi cijelu kravu pojedemo? Od krave ostanu samo papci i rogovi.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1077 times
Status: Offline

Re: Ministar Tajlanda: Prljavi evropski bijeli psi glavni su raznositelji virusa

Post by bagra » 03 Apr 2020, 11:09

al trebajuse kinezi ugledat na indijce te proglasit sljepe miseve svetim zivotinjama :cudi
onda ce sljepi misevi zasticeni bit i ko ove kraljice po indiji slobodno hodat ulicama :ples
i - niko ih nece vise (smjet) jest ! problem rijesen a slijepi misevi ce konacno dobit
status koji zasluzuju vec odavno ! a ne samo kao legalni roditelji Drakule i Batmana :hm

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ministar Tajlanda: Prljavi evropski bijeli psi glavni su raznositelji virusa

Post by Mutevelija » 03 Apr 2020, 11:11

bagra wrote: 03 Apr 2020, 11:09 al trebajuse kinezi ugledat na indijce te proglasit sljepe miseve svetim zivotinjama :cudi
onda ce sljepi misevi zasticeni bit i ko ove kraljice po indiji slobodno hodat ulicama :ples
i - niko ih nece vise (smjet) jest ! problem rijesen a slijepi misevi ce konacno dobit
status koji zasluzuju vec odavno ! a ne samo kao legalni roditelji Drakule i Batmana :hm
Kod Iranaca Šija šišmiši su svete životinje :mmm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ministar Tajlanda: Prljavi evropski bijeli psi glavni su raznositelji virusa

Post by Mutevelija » 03 Apr 2020, 11:12

Rockefeller wrote: 01 Apr 2020, 21:24 Čekajte ljudi. Nije ok kad oni "jedu šišmiše" a ok je kad mi cijelu kravu pojedemo? Od krave ostanu samo papci i rogovi.
Krava pase travu, a šišmiš pije krv od čovjeka kad se pretvori u vampira .
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80530
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7184 times
Been thanked: 11633 times
Status: Offline

Re: Ministar Tajlanda: Prljavi evropski bijeli psi glavni su raznositelji virusa

Post by spacebound » 03 Apr 2020, 11:20

Rockefeller wrote: 01 Apr 2020, 21:24 Čekajte ljudi. Nije ok kad oni "jedu šišmiše" a ok je kad mi cijelu kravu pojedemo? Od krave ostanu samo papci i rogovi.
I opet se mijesaju babe i zabe. Krava kod nas prodje niz kontrola ispravnosti mesa prije nego sto se nadje na stolu.
Da ne spominjem da za razliku od Kineza ne jedemo nista zivo. Hint: zaba, mis, majmun, magarac.
Al'de, nastavite trunit da je to sve isto, nacitah se toga zadnja 2 - 3 mjeseca.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Ministar Tajlanda: Prljavi evropski bijeli psi glavni su raznositelji virusa

Post by Rockefeller » 03 Apr 2020, 15:04

spacebound wrote: 03 Apr 2020, 11:20
Rockefeller wrote: 01 Apr 2020, 21:24 Čekajte ljudi. Nije ok kad oni "jedu šišmiše" a ok je kad mi cijelu kravu pojedemo? Od krave ostanu samo papci i rogovi.
I opet se mijesaju babe i zabe. Krava kod nas prodje niz kontrola ispravnosti mesa prije nego sto se nadje na stolu.
Da ne spominjem da za razliku od Kineza ne jedemo nista zivo. Hint: zaba, mis, majmun, magarac.
Al'de, nastavite trunit da je to sve isto, nacitah se toga zadnja 2 - 3 mjeseca.
Kravu na selu niko ne kontroliše. Udare je maljem u glavu i seoski ekspert je iskasapi na dijelove. Niko tu ne gleda ni šta je jela, ni šta udisala. Ja ne kažem da je ok što oni jedu te stvari samo kažem da meni nije normalno da se jedu kravlja crijeva, jezik, mozak, želdac i ako je krava bila muškog roda bijele bubrege.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1077 times
Status: Offline

Re: Ministar Tajlanda: Prljavi evropski bijeli psi glavni su raznositelji virusa

Post by bagra » 04 Apr 2020, 19:10

pa nejedemo svi bas sve :)
ja recimo osim tih nesretnih muda slabo jos sta osim mesa
da cu pojest. ok volim brizlu... iz razloga meni nepoznatog
nekog, :hm al sam poprilicno probirljiv a fakat nebi poredit
trebalo one njihove mokre pijace na kojim svaki planinski
sirotan donese sta oce i ovi drugi,siromasi isto il kojekaki
"lafo dzet seteri koji vole isprobavat nove stvari" to uzmu
i pravac mecu na platu :bua
krave (zasad bar jel) ne sire koronu, mos dobit malo tamo
neke trihineloze, simpa pantljicaricu il nes tako trivijalno, :heidi2
slicno al ni blizu nesto tako superzarazno - ko koronavirus.
:mirelam :pivo
krave rulz

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by insomnia » 24 Aug 2021, 20:54

Alzir od danas prekida diplomatske veze sa Marokom.
U svojoj izjavi alzirski ministar vanjskih poslova je obrazložio razloge ove odluke kazavsi da je "povijest pokazala da Kraljevina Maroko nikada nije prestala provoditi neprijateljske akcije protiv Alžira".
Također je optuzio "zvanicnike kraljevstva odgovornima za ponovljene krize, koje su se pogoršale", ponašanje koje "dovodi do sukoba umjesto integracije u regiji" Magreba.

Alžirsko predsjedništvo objavilo je 18. kolovoza da želi "preispitati" svoje odnose s Rabatom, optužujući ga da je uključen u smrtonosne požare koji su poharali sjever zemlje i u kojima je poginulo najmanje 90 ljudi.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by insomnia » 24 Aug 2021, 20:57

Tijekom sastanka Pokreta nesvrstanih, 13. i 14. srpnja u New Yorku, marokanski veleposlanik u UN-u, Omar Hilale, donio je notu u kojoj smatra da "hrabri ljudi Kabyle zaslužuju, više nego bilo koji drugi, da u potpunosti uživaju svoje pravo na samoodređenje ". Crvena linija za Alžir koja se protivi svakoj želji za neovisnošću u Kabyliji, regiji u sjeveroistočnom Alžiru koja govori berberskim jezikom.

Marokanski diplomat izrazio je svoju podršku kabilskom separatizmu kao reakciju na podršku koju je Alžir pružio saharavskim separatistima Polisario fronte koji se bore protiv Maroka.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27160
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14210 times
Been thanked: 14547 times
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by ironman » 19 Sep 2021, 12:40

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/zeml ... /210906129

Ljudi..2021godina..

Jemen..kakva tragedija..milijarde milijardi imaju a onako...
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Protesti u Kazahstanu

Post by CikCikCikPogodi » 05 Jan 2022, 20:36

Image

Kazahstanski predsjednik Kasym-Jomart Tokayev prihvatio je ostavku vlade u srijedu nakon što je povećanje cijene goriva u naftom bogatoj srednjoazijskoj zemlji izazvalo proteste u kojima je povrijeđeno skoro 100 policajaca.

Policija je upotrijebila suzavce i šok bombe kasno u utorak kako bi rastjerala stotine demonstranata s glavnog trga u Almatiju, najvećem gradu bivše sovjetske republike, a sukobi su trajali satima u obližnjim područjima.

Protesti su uzdrmali imidž Kazahstana kao politički stabilne i strogo kontrolisane zemlje, koju je iskoristila da privuče stotine milijardi dolara stranih ulaganja u svoju naftnu i metalnu industriju tokom tri decenije nezavisnosti.



U razgovoru s vršiocima dužnosti članova vlade Tokajev je naredio njima i guvernerima provincija da ponovo uspostave kontrolu cijena TNG-a i prošire ih na benzin, dizel i drugu "društveno važnu" potrošnu robu.
Također je naredio vladi da izradi zakon o ličnom bankrotu i razmotri zamrzavanje cijena komunalnih usluga i subvencioniranje plaćanja kirije za siromašne porodice.

Rekao je da se situacija popravlja u gradovima i mjestima pogođenim protestima nakon što je proglašeno vanredno stanje koje je uključivalo policijski sat i ograničenja kretanja.

Protesti su počeli u zapadnoj provinciji Mangistau, koja se bavi proizvodnjom nafte u nedjelju nakon što su dan ranije ukinute gornje granice cijena tečnog naftnog plina, popularnog goriva za automobile, nakon čega se njegova cijena više nego udvostručila.

Tokajev je proglasio vanredno stanje u Almatiju i Mangistauu i rekao da iza nasilja stoje domaći i strani provokatori.

Odvojeno, ministarstvo unutrašnjih poslova je saopćilo da su pored Almatija, tokom noći napadnute vladine zgrade u južnim gradovima Šimkent i Taraz, pri čemu je u sukobima ranjeno 95 policajaca. Policija je privela više od 200 ljudi.

Gradonačelnik Almatyja Bakytzhan Sagintayev rekao je u obraćanju građanima da je situacija u gradu pod kontrolom i da snage sigurnosti pritvaraju "provokatore i ekstremiste".


Kazahstan uveo vanredno stanje, na ulicama tenkovi, više od 200 uhapšenih

Image

Ostavka kazahstanske vlade nije uspjela smiriti višednevne proteste zbog rastućih cijena goriva, a danas je izbilo novo nasilje u najvećem gradu u zemlji Almatyju.

Demonstranti su razbijali prozore na zgradama, palili automobile i blokirali ceste i željezničke veze, objavio je zakon.kz.

Sigurnosne snage su upotrijebile šok bombe kako bi rastjerale demonstrante.

Na snazi je vanredno stanje, a vojska je metalnom ogradom ogradila vladine zgrade u Almatyju. Na ulicama su tenkovi i oklopna vozila.



Više od 200 ljudi je uhapšeno, saopćilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova zemlje u srijedu ujutro nakon još jedne noći protesta, javlja dpa.
Ministarstvo je saopćilo kako je u sukobima povrijeđeno 95 policajaca.

Kabinet predsjednika ranije je objavio da je premijer Askar Mamin podnio ostavku, što znači da će cijela vlada napustiti dužnost, ali će ministri ostati na svojim mjestima do formiranja nove vlade.



Zamjenik premijera Alikhan Smailov preuzet će službene dužnosti kao prijelaznu mjeru.

Predsjednik Kasim Džomart Tokajev rekao je da je smanjenje cijena goriva u naftom bogatoj zapadnoj regiji Mangystau naloženo kako bi se "osigurala stabilnost zemlje".



Demonstracije protiv povećenja cijena goriva od tada su se proširile na nekoliko gradova i sela u Kazahstanu.
Tokajev je pozvao na suzdržanost i uveo vanredno stanje u dijelovima zemlje, uključujući Almaty i Mangystau, do 19. januara.

Prema hitnom nalogu, na snazi će biti noćni policijski sat.


Demonstranti u Kazahstanu zapalili predsjedničku rezidenciju

Image

Demonstranti su probili policijske barikade te ušli i zapalili predsjedničku rezidenciju u najvećem kazahstanskom gradu Almatyju.

Zgrada je pala u ruke demonstrantima koji već danima protestuju zbog rasta cijena energenata, izvještavaju lokalni mediji, dodajući da se ispred kompleksa čuju pucnji, prenosi RT.
Kazahstanski predsjednik Kasim Džomart Tokajev nije bio prisutan jer je trenutno u glavnom gradu Kazahstana Nur-Sultanu.



Zgrada o kojoj je riječ poznata je kao "stara rezidencija", jer je tamo bilo sjedište šefa države prije nego što je kazahstanska prijestolnica 1997. godine premještena u Nur-Sultan (ranije poznat kao Astana). Ipak, kompleks koji se nalazi u vladinoj četvrti zadržao je svoj službeni status.
Ranije u srijedu demonstranti su ušli u ured gradonačelnika i nekoliko drugih vladinih zgrada u gradu, u kojem živi dva miliona ljudi. Sukobi se odvijaju u raznim dijelovima Almatyja, uz izvještaje da su neki demonstranti koristili vatreno oružje protiv vojske i policije.

Dramatični događaji potakli su vlasti da proglase vanredno stanje, a napetosti su porasle i u drugim dijelovima zemlje.

Sukobi između policije i demonstranata u toku su i u Aktobeu, a mediji javljaju da su demonstranti zauzeli nekoliko vladinih objekata.

U Aktaumu na Kaspijskom jezeru snimljene su hiljade građana kako zaustavljaju vojni kamion koji je prevozio vojnike.


Predsjednik Kazahstana: Proteste su organizovali huligani, tuku vojnike i rugaju im se

Image

Nakon što su protesti građana u Kazahstanu eskalirali u mnogo veći sukob između stanovnika ove države s jedne te vojske i policije s druge strane, oglasio se i predsjednik Kazahstana Kasim-Žomart Tokajev.

U obraćanju naciji, koje je emitovano putem državnih medijskih kanala, Tokajev je rekao kako će ostati u glavnom gradu države, šta god da se desi u Kazahstanu. Također, naglasio je kako će od danas upravo on predsjedavati Vijećem sigurnosti Kazahstana.
"Mjere koje sam poduzeo usmjerene su na dobrobit multinacionalnog Kazahstana. Te mjere su još uvijek nedovoljne. Visok nivo organiziranosti huliganskih elemenata skreće pažnju. To ukazuje na pažljivo osmišljen plan akcije zavjerenika koji su finansijski motivirani. To su zavjerenici", rekao je Tokajev.



On je tokom obraćanja naciji također naglasio kako će vlasti postupiti oštro u sankcionisanju organizatora protesta.

"Gomile razbojničkih elemenata tuku vojnike, rugaju im se, zlostavljaju žene i pljačkaju radnje. Situacija ugrožava sigurnost svih stanovnika Almatija", dodao je Tokajev.

Nešto ranije tokom dana Tokajev je raspustio kazahstansku vladu i naredio da se uvede državna regulacija cijena gasa i benzina na šest mjeseci.

Usljed protesta vlasti su u potpunosti ograničile rad interneta, a vanredno stanje uvedeno je u regijama Alma-Ata, Almati i Mangistau. Također, uveden je policijski sat, zabranjena su masovna okupljanja te je ograničeno kretanje.

Zbog situacije i blokada koje su na snazi, ruski mediji prenose kako stanovnici Nur-Sultana masovno podižu gotovinu iz banaka. Također, navodi se kako bezgotovinsko plaćanje zbog blokade interneta u ovom trenutku nije u funkciji.


Demonstranti provalili u rezidenciju predsjednika Kazahstana

Image

Demonstranti u Almatiju, od kojih su mnogi naoružani karabinima, puškama i granatama, ruše predsjedničku rezidenciju, javio je dopisnik TASS-a. Rezidencija je zahvaćena dimom, a obližnje zgrade gore. Policija je nakon pucnjave napustila zgradu.

Desetine ljudi koji učestvuju u protestima u Almatiju počele su da se kreću ka gradskom aerodromu.

Grupa od nekoliko desetina demonstranata krenula je sa trga prema aerodromu. Šetnja do gradskog aerodroma trajat će oko četiri sata. Na ulicama pored trga ne vide se pripadnici organa reda. Na putu koji vodi ka aerodromu za sada nema ni specijalnih vozila za borbu protiv nereda.



Protesti u Kazahstanu bjesne već četvrti dan zaredom. Mase su u nedjelju, 2. januara, izašle na ulice u gradovima Žanaozen i Aktau u regionu Mangistau na jugozapadu zemlje, protestujući protiv povećanja cijena goriva.

Dva dana kasnije izbili su neredi u Almatiju na jugoistoku zemlje, gdje je policija koristila šok-bombe da rastjera masu, kao i u drugim gradovima, posebno u Atirau i Aktobeu na zapadu, Uralsku na sjeverozapadu, mjestima Tarazu, Šimkent i Kizilorda na jugu, Karagandu na sjeveroistokuj, pa čak i u glavnom gradu Nur Sultanu, javlja Srna.

Kazahstanski predsjednik Kasim Žomart Tokajev proglasio je vanredno stanje u oblastima Mangistau i Almati. On je danas raspustio Vladu, čiji članovi nastavljaju da obavljaju dužnosti do usvajanja novog kabineta.

Predsjednik Kazahstana zatražio vojnu pomoć Rusije

Image

Kazahstanski predsjednik zatražio je pomoć od Organizacije ugovora o kolektivnoj sigurnosti (CSTO) predvođene Rusijom, usred nasilnih nemira koji su zahvatili ovu zemlju, tvrdeći da "teroristi" preplavljuju strateške objekte širom zemlje.

"Vjerujem da je obraćanje našim partnerima iz CSTO-a prikladno i pravovremeno", rekao je predsjednik Kasim-Žomart Tokajev, prenosi Russia Today.

Predsjednik se obrušio na nasilne demonstrante, koji su preplavili vladine zgrade i druge objekte u nekoliko gradova širom zemlje, nazivajući ih "terorističkim bandama".

On tvrdi da su demonstranti "obučeni u inostranstvu".

Tokayev je rekao da je već zatražio pomoć zemalja CSTO-a u borbi protiv "terorističke prijetnje", one za koju kaže da je usmjerena na "podrivanje teritorijalnog integriteta" Kazahstana.

Izvor: Klix.ba

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Protesti u Kazahstanu

Post by Krokodil Behko » 05 Jan 2022, 20:44

Evo nove Ukrajine. U pravi čas.
online

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests