Vijesti iz svijeta - politika

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by adacta » 19 Dec 2011, 11:49

Maja wrote:Aaaaaaaaaaaaaaa čuj to.
Žao mi ga tita mi.
U svakom slucaju bolji je bio nego ovi nasi sultani .

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by Konsultant » 04 Jan 2012, 12:52

POGLED NA BRUTALNU NOVU RUSIJU by nacional.hr

http://www.nacional.hr/clanak/122725/fr ... ale-drzave

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by nezaboravna » 16 May 2012, 09:11

Ekonomija i nauka
Otvoreni sukob oko eventualnog izlaska Grčke iz eurozoneMinistri financija žele zadržati Grčku u monetarnoj uniji. Ali neki od njih lagano počinju gubiti živce. Šef eurogrupe Juncker upućuje jasnu poruku Ateni.

Eurogrupa se nalazi pred teškom dilemom: želi zadržati Grčku u monetarnoj uniji. Međutim u Ateni još uvijek nije izgledno formiranje vlade koja bi bila spremna ispuniti. Jednostavno rečeno davaoci finansijske pomoći ne žele više izdvajati novac bez pokrića. Njemački ministar financija Wolfgang Schaeuble odbija mogućnost da paket međunarodne finansijske pomoći Grčkoj bude izmijenjen. "Nije riječ o tome hoćemo li sada biti malo velikodušni prema Grčkoj, već jednostavno o tome šta je ekonomski uopće opravdano, šta je moguće," kaže Schaeuble. On također ne vidi šta se to izborima u Grčkoj promijenilo. I luksemburški ministar financija Luc Frieden kaže: "Mi nemamo sporazum sa vladom. Imamo sporazum sa Helenskom republikom."

Da li bi Grčka danas uopće mogla pristupiti monetarnoj uniji?

Austrijska ministrica financija Maria Fekter ljuta je prije svega na one političare u Ateni koji odbijaju program štednje, ali unatoč tome žele dobiti pomoć. "Ne ide da slušamo poruke kako je njima svejedno kada je riječ o uvjetima jer EU ionako plaća. Jedan takav stav ne očekujemo od ugovornih strana." Ne ispuni li Grčka obećanja, novac više neće dobijati. Fekter također nema kočnica kada govori o eventualnom izlasku Grčke iz monetarne unije, ali ne samo iz monetarne. "Ne može se izaći iz eurozone. Može se izaći iz Europske unije. Grčka bi u tom slučaju morala uložiti napor za ponovni ulazak. A tada bismo strogo razmotrili da li bi Grčka uopće bila sposobna za ulazak. "Ovdje je riječ o aluziji na lažirane statističke podatke zahvaljujući kojima je grčka vlada obezbijedila pristup monetarnoj uniji.


Atena ostaje ili izlazi iz eurogrupe?

Novi izbori bi mogli pogoršati stanje

Ipak drugi na situaciju gledaju opreznije. Belgijski ministar financija Steven Vanackere je mišljenja da izlazak iz eurozone za Grčku ne bi bio rješenje. Tu dolazi i opasnost od širenja "zaraze" na druge zemlje, koje bi došle pod lupu tržišta, a prije svih je tu riječ o Španjolskoj. Ova zemlja je daleko od dogovorene konsolidacije financijskog stanja. Španjolski ministar financija Luis de Guindos smatra da je njegova zemlja žrtva krize vlade u Grčkoj: "Grčka mora donijeti odluku i postići političku stabilnost. To bi koristilo cijeloj Europi." I njegov irski kolega Michael Noonan, čija zemlja također dobija financijsku pomoć, nada se da će doći do dogovora u Ateni. "Zemlja sada prije svega ima problem demokratije," kaže on navodeći da novi izbori ne bi bili od pomoći.

Predsjednik eurogrupe Jean-Claude Juncker ulaže mnogo napora da bi održao zajedništvo unutar unije. Junckera ljute prijetnje i pridike na račun grčkog naroda: "Ni jedne sekunde ne razmišljam o izlasku Grčke iz eurozone. To je besmisleno, to je propaganda, a mi moramo poštivati grčku demokratiju."

Autori: Christoph Hasselbach / Zorica Ilić

Odgovorni urednik: Mehmed Smajić
0,,15945516_401,00.jpg
Ekonomija cuda pravi nek nas ne iznenadi i jedan gradzanski rat kod komsija,sve je moguce :lup :lup
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Kofi Annan: Tony Blair je mogao spriječiti rat u Iraku

Post by blento59 » 30 Sep 2012, 16:06

Image


BIVŠI glavni tajnik UN-a Kofi Annan indirektno je optužio bivšeg britanskog premijera Tonyja Blaira za rak u Iraku. U intervjuu za Times, Annan je kazao kako je Blair bio jedini koji je mogao navesti bivšeg američkog predsjednika Georga W. Busha da se predomisli u vezi invazije na Irak, odnosno da odustane od pokretanja rata.

Annan smatra kako je Blair mogao navesti Busha da odustane "zahvaljujući njihovom posebnom odnosu i činjenici da je Velika Britanija bila jedina velesila koja se udružila s SAD-om" u ovom pohodu. Nemoguće je ne zapitati se što bi se dogodilo da Blair nije podržao Busha i da mu je poručio "da se sam snalazi". "Zaista smatram kako je Blair mogao spriječiti rat", zaključio je Annan.

Podsjetimo, rat u Iraku počeo je 2003. godine, a dosad je u njemu poginulo preko 100 hiljada civila. Dodajmo kako su brojni "građanski tribunali" u Aziji već sudili Bushu i Blairu zbog ratnih zločina u Iraku. Ovog mjeseca je i poznati anglikanski nadbiskup Desmond Tutu kazao kako bi im se zbog Iraka trebalo suditi pred Međunarodnim sudom za ratne zločine. Blair je ove godine u dva navrata izbjegao "građanska uhapšenja".



--------------------------------------------------------------------------------
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kofi Annan: Tony Blair je mogao spriječiti rat u Iraku

Post by Dust » 30 Sep 2012, 21:12

Mogao je i Kofi :roll
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kofi Annan: Tony Blair je mogao spriječiti rat u Iraku

Post by niska grana » 30 Sep 2012, 21:34

Teško....ali, potpuno nevezano, baš sam se neko jutro dobro ismijao što mi za radna jutra obično nije običaj.
Čeprkao sam malko po radio-stanicama u kombiju, a onda se na jednoj začulo guslanje "Oooj đe si sada Gavrilo Principeee....(pa onda nekoliko sekundi struganja gudalom od žice)....daaa ubiješ Klintona i Bleeeraaa....". Čuj i Bleeeraaa..:valja
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: Kofi Annan: Tony Blair je mogao spriječiti rat u Iraku

Post by Mister No » 30 Sep 2012, 21:39

niska grana wrote:Teško....ali, potpuno nevezano, baš sam se neko jutro dobro ismijao što mi za radna jutra obično nije običaj.
Čeprkao sam malko po radio-stanicama u kombiju, a onda se na jednoj začulo guslanje "Oooj đe si sada Gavrilo Principeee....(pa onda nekoliko sekundi struganja gudalom od žice)....daaa ubiješ Klintona i Bleeeraaa....". Čuj i Bleeeraaa..:valja
Po kakvim ti čukama ides kad takve songove možes da čuješ na prijemniku...Romanijo majko :valja
High Hopes...

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kofi Annan: Tony Blair je mogao spriječiti rat u Iraku

Post by niska grana » 30 Sep 2012, 21:44

Ma joj šuti; ako i to uspiješ uhvatiti a da se pritom čuje jasno, veseliš se kao da si upravo uspostavio komunikaciju s Marsom :zubi
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: Kofi Annan: Tony Blair je mogao spriječiti rat u Iraku

Post by Mister No » 30 Sep 2012, 21:47

niska grana wrote:Ma joj šuti; ako i to uspiješ uhvatiti a da se pritom čuje jasno, veseliš se kao da si upravo uspostavio komunikaciju s Marsom :zubi
Problem sa prijemom preko 3000 m nadmorske :oo...Siđi do Odžaka malo, hvata sve do Beča skoro ;)
High Hopes...

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kofi Annan: Tony Blair je mogao spriječiti rat u Iraku

Post by niska grana » 30 Sep 2012, 22:00

Ma ne s prijemom koliko s prijemnikom :oo ali on je još u najboljem stanju (mislim da će vozilo jednog dana usred vožnje, a i mi skupa s njim, završiti kao ona limuzina od Ljupčeta Draggoljupčeta) :oo
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: Kofi Annan: Tony Blair je mogao spriječiti rat u Iraku

Post by Mister No » 30 Sep 2012, 22:05

niska grana wrote:Ma ne s prijemom koliko s prijemnikom :oo ali on je još u najboljem stanju (mislim da će vozilo jednog dana usred vožnje, a i mi skupa s njim, završiti kao ona limuzina od Ljupčeta Draggoljupčeta) :oo
Tipujem da je Lada Niva :plavi :plavi
High Hopes...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Skoplje odbilo naziv "republika Gornja Makedonija"

Post by Krokodil Behko » 12 Sep 2013, 10:18

Image

Zvanično Skoplje odbilo je u cijelosti kao neprihvatljiv prijedlog "Republika Gornja Makedonija" kao ime za svoju državu, koje je predložio posrednik UN-a Matthew Nimetz.

Nimic je jučer u Skoplju razgovarao sa makedonskim predsjednikom Đorđem Ivanovim, ministrom inostranih poslova Nikolom Popovskim i premijerom Nikolom Gruevskim.

"Činjenica je da i dalje postoje suštinske razlike između dvije vlade i da još nemamo odluku. Postoje ozbiljne razlike u nekim aspektima, zbog čega treba da nastavimo proces", naglasio je posrednik UN-a.

Nimetz je prije dolaska u Skoplje boravio u Atini, gdje je razgovarao sa grčkim zvaničnicima. Iz Skoplja je otputovao za Solun, gdje će se sastati sa grčkim pregovaračem u sporu Adamantiosom Vasilakisom, a zatim se vraća u New York.

Prijedlog "Republika Gornja Makedonija" našao se na stolu tokom aprilske posjete Nimetza Atini i Skoplju.

Naziv Makedonija, nakon raspada Jugoslavije 1991. godine, postao je predmet rasprave između Skoplja i Atine. Ključni grčki argument je da korištenje imena Makedonija predstavlja "bezbjednosnu prijetnju", jer Grčka tako naziva svoju sjevernu oblast.

Pregovori o iznalaženju rješenja spora između Atine i Skoplja u vezi sa nazivom Makedonija vode se od 1992. godine.

(klix.ba)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Skoplje odbilo naziv "republika Gornja Makedonija"

Post by Julia-Klara » 12 Sep 2013, 10:37

Makedonija je uvijek bila Makedonija, sada je drzava , i jaci argument od "sjeverne oblasti u Grckoj".
Neka oni promjene ime u Sjeverna Makedonija :hihi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Skoplje odbilo naziv "republika Gornja Makedonija"

Post by Krokodil Behko » 12 Sep 2013, 17:25

Njihova Makedonija je južno od ove Makedonije. Mogu biti samo Južna Makedonija. Glupost je čista što EU uopšte uvažava Grke po ovom pitanju jer se Makedonija u zadnjih nekih cirka 3000 godina, uvijek i zvala tako.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Skoplje odbilo naziv "republika Gornja Makedonija"

Post by Bla » 12 Sep 2013, 20:11

U svakom slučaju su u nezavidnoj poziciji.
Kad su im nametnuli ono privremeno ime, nisam mogao da vjerujem.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Skoplje odbilo naziv "republika Gornja Makedonija"

Post by Rockefeller » 13 Sep 2013, 02:10

Grci imaju prava tražiti od Makedonije promjenu imena koliko i Italijani od Grčke.

Ovi Grci sa onom Grčkom nemaju baš velike veze. Neću reći nikakve jer bi onda bila mitomanija ali nije bog zna kakva.

Od svih država svijeta najviše mi je žao njih, Makedonaca. Mi smo slični nekako. Njima su uzeli 2/3 države, nama dobar dio. Prilično neratoboran narod, miran. Dozvolili da im se po državi nasele drugi i sad imaju problema. Svojataju ih sa dvije strane, i Srbi i Bugari.

A imaju za mene najljepše žene na prostoru ex Juge i kao drugari su odlični, baš umiju da budu prijatelji. :D
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Skoplje odbilo naziv "republika Gornja Makedonija"

Post by Krokodil Behko » 13 Sep 2013, 09:28

Dobro si rekao Rock. Ova Grčka nema baš puno veze sa antičkom Grčkom. Nastavljači tradicije jesu ali ništa više. Primjera radi, to su bili samo neki gradovi na moru međusobno zavađeni. Tek je Aleksandar Makedonski to sve uvezao u jednu državu a sa svojom helenističkom politikom. Gle koincidencije, Grčka se na grčkom i zove Helas. Trakija uopšte nije bila grčka teritorija sve do Aleksandra.
online

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by Mohr » 08 Oct 2016, 21:59

Kolumbija: Između rata i mira

Marin Jurjević, 07.10.2016. H-Alter


Negdje sredinom srpnja 1984., u blago ljetno poslijepodne, u Ciudad de Mexicu, zajedno s grupom svojih meksičkih prijatelja otišao sam u muzej Chopo, u samom srcu tridesetmiljunskog megalopolisa, u blizini raskošnog parka Alameda Central. Razlog odlaska u Chopo bila je podrška sandinističkim nikaragvanskim borcima koji su u to vrijeme vodili težak rat protiv kontrarevolucije, intervencionizma i contrasa. Te sam se večeri prvi put susreo i s njihovim gostima iz Kolumbije - gerilcima pokreta FARC-EP.



Sandinisti su tada vodili bitku protiv "contrasa" i njihovih političkih mentora i patrona, financijera i isntruktora, koje je sjevernoamerička administracija na čelu s predsjednikom Ronaldom Reaganom i njegovim nezaobilaznim kompanjonom i neoliberalnim ideološkim magom Henryjem Kissingerom - uredno plaćala, slala i obilato servisirala na sve moguće načine - gušeći revolucionarno buđenje Centralne Amerike svim raspoloživim sredstvima...






http://www.h-alter.org/vijesti/kolumbij ... ata-i-mira

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

..uskoro nastaje deset novih država...

Post by dr laganini » 19 Feb 2017, 09:43

..zapadna papua,somaliland,abhazija,južna osetja i što je posebno zanimljivo za nas na teritoriju europe katalonija,veneto,novorusija,pridnjestrovlje,flamanska republika i škotska...

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: ..uskoro nastaje deset novih država...

Post by Hannibal » 19 Feb 2017, 09:48

gdje je ta flamanska republika
🐽

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: Naseef Mushroom and 22 guests