Vijesti iz svijeta - politika

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Vijesti iz svijeta - politika

Post by adacta » 21 Oct 2010, 12:15

Na ovoj temi mozete postavljeti sve vijesti koje se odnose na politicka desavanja u svijetu

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by Cici » 30 Oct 2010, 21:22

hhahaha posto sam ja veliki politicar haj da pocnem :p
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by Cici » 30 Oct 2010, 21:27

Merkel želi strance u javnim službama


Njemačka kancelarka Angela Merkel u subotu je izjavila kako je zalaže zapošljavanje više osoba stranog podrijetla u javnim službama, u trenutku dok žestoka rasprava o integraciji stranaca potresa Njemačku
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by Cici » 30 Oct 2010, 21:29

Novi (slatki) grijesi nestašnog Berlusconija

Talijanski premijer Silvio Berlusconi ponovo je u središtu seksualnog skandala. Ovaj puta u aferi je riječ o orgijama s jednom maloljetnom Marokankom. Berlusconi brani svoj stil života i kaže da je ponosan na njega.
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by Cici » 30 Oct 2010, 21:30

Planovi za terorističke napade u internetu


Zbog najnovijih pokušaja terorističkih napada ponovo su pojačane sigurnosne mjere u mnogim zemljama. No, i ekstremisti ne miruju nego stalno rade na novim idejama koje razmjenjuju putem - interneta.
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by Cici » 30 Oct 2010, 21:31

Ne pomicanje sata bilo bi zdravije i jeftinije

Ostanak na tzv. ljetnom računanju vremena mogao bi smanjiti potrošnju energije, emisiju CO2, problem zimskih depresija i broj automobilskih nesreća, tvrde britanski stručnjaci
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by Cici » 30 Oct 2010, 21:32

Grčka ponovno traži pomoć Frontex–a

Grčka je zatražila pomoć Frontex-a, specijalnih postrojbi za hitnu intervenciju kako bi smanjila ulazak velikog broja izbjeglica iz Afganistana, Iraka, Irana u svoju zemlju. No, o kakvim je konkretno postrojbama riječ?
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by Cici » 30 Oct 2010, 21:32

Crna Gora isporučila Srbiji vojne zrakoplove

Na temelju sporazuma između vlada Srbije i Crne Gore u petak su u Srbiju pristigla posljednja dva od ukupno šest vojnih zrakoplova tipa 'super galeb – G4' što ih je je Crna Gora ustupila Srbiji
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by Cici » 30 Oct 2010, 21:33

Gruzija privela 29 ruskih špijuna

Gruzijska policija privela je 29 osoba osumnjičenih da su špijunirali za Rusiju, potvrdio je u petak izvor u gruzijskim snagama sigurnosti, dodavši da su svi uhićenici gruzijski državljani
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by Cici » 30 Oct 2010, 21:34

Uzbuna zbog ''sumnjivih paketa'' i u Londonu i Dubaiju

Uzbuna zbog ''sumnjivih paketa'' i u Londonu i Dubaiju
Nakon što se u američkim zračnim lukama u Newarku i Philadelphiji sumnjalo na opasan teret u tri aviona, sigurnosne uzbune na snazi su i u Velikoj Britaniji i na Bliskom istoku. Naime,…
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by adacta » 14 Dec 2010, 10:57

Preminuo Richard Holbrooke


Veteran američke diplomatije Ričard Holbruk (Richard Holbrooke) preminuo je noćas (ponedjeljak uveče po lokalnom vremenu) u bolnici u Vašingtonu od posljedica pucanja aorte, javljaju američki mediji.

Holbruk, kome je u petak pozlilo u Stejt departmentu, podlegao je poslije nekoliko operacija u bolnici Univerziteta "Džordž Vašington", od kojih je jedna trajala 21 sat.

Smrt ga je zatekla u 69. godini, na funkciji specijalnog izaslanika Bijele kuće za Afganistan i Pakistan.

Ostao je upamćen kao "arhitekta" Dejtonskog sporazuma, kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini. Taj diplomatski angažman predstavlja vrhunac njegove karijere.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by Maja » 14 Dec 2010, 11:01

čuuuuuuuj

nek mu je laka zemlja

valter
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1436
Joined: 28 Sep 2010, 12:50
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by valter » 14 Dec 2010, 11:25

Ričard Holbruk je zaslužan što Tuzla nije postala glavni grad Republike Srpske


Smrt Ričarda Holbruka neće staviti tačku na kontraverze Dejtonskog sporazuma - koji je bolji od rata a lošiji od pravednog mira. Generalno, svi bh. narodi mogu Holbruku biti zahvalni za mir koji uživaju, iako ustavna rješenja i dalje generiraju napetosti i ugrožavanja ljudskih prava. No, niko u Bosni i Hercegovini, kao Tuzlaci, nemaju razloga za zahvalnost Ričardu Holbruku, koji je spriječio mogućnost da se izvrši prisilna zamjena Tuzle za Banjaluku, čime bi Tuzla bila ono što je Banja Luka danas - glavni grad Republike Srpske. Otud je za očekivati da se upravo u Tuzli priredi komemorativna akademija u povodu smrti Ričarda Holbruka.

Vrijedilo bi se javno prisjetiti onoga što je Ričard Holbruk zapisao u svojim memoarima - da mu je u oktobru 1995., kada je Tuzla slavila 52. godinu pobjede nad fašizmom, hrvatski predsjednik Franjo Tuđman predložio da se izvrši trampa teritorija i nasilno premještanje stanovništva između Federacije i Republike Srpske, kako bi Tuzla ušla u sastav Republike Srpske, a Banja Luka u sastav Federacije. Politički konflikti koji su u to vrijeme trajali na relaciji Tuzla – Sarajevo, dali su, prema nekim analitičarima, za pravo hrvatskom predsjedniku Tuđmanu da pomisli kako se zvanično Sarajevo ne bi bunilo protiv ideje o zamjeni Tuzle za Banja Luku, tim prije što su se već u diplomatskim kuloarima pojavili planovi o zamjeni Srebrenice za obruč oko Sarajeva. Naravno, sve te eventualne trgovine će zadugo još ostati pod velom tajne, ali ono što je sigurno, što je zapisano rukom Ričarda Holbruka, jeste ideja Franje Tuđmana o zamjeni Banja Luke za Tuzlu, ideja koju je Holbruk odbio i zbog koje je od strane Općinskog vijeća Tuzle proglašen „Počasnim građaninom“.

Fatmir Alispahić

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by carobnjak N » 18 Dec 2010, 16:11

Kako se povući iz Afganistana
Friday, 10 December 2010 17:18 Crnileptir
E-mail Print PDF


Share


Kako se povući iz Afganistana
Već je šesta godina okupacije Afganistana od strane NATO snaga, zajedničke US-EU misije. 26. februara u Afganistanu se dogodio pokušaj ubistva američkog podpredsjednika Dick Cheney-a od strane talibanskog bombaša-samoubojice dok se ovaj nalazio u posjeti „sigurnoj“ američkoj zračnoj bazi u Bagramu (koja je nekada bila jednako „sigurna“ sovjetska zračna baza).
Dva američka vojnika, jedan strani plaćenik i 20 drugih domaćih plaćenika je poginulo u ovom napadu. Ova epizoda u ovome ratu je dovoljna da nam pokaže do kojeg je stupnja došao debakl koji se zove NATO misija u Afganistanu. Samo u 2006.godini poginulo je 46 NATO vojnika (priznati gubici), bilo u izravnim borbama bilo u rušenjima helikoptera (koji se ruše zbog navodnih „kvarova“).
Islamski gerilci sada kontrolišu najmanje dvadeset provincija u oblastima Kandahar, Helmand, Uruzgan u kojima su NATO trupe razmjestile američke vojnike. I nije nikakva tajna da su u tim i ostalim provincijama, mnogi dužnosnici i vladini službenici, bliski saradnici islamskih gerilaca. Situacija je van kontrole. Na početku ove kampanje i agresije gospođe Bush i Blair pojavljivale su se na bezbrojnim radijskim i TV-emisijama tvrdeći da je cilj akcije osobađanje afganistanskih žena. Pokušajte to ponoviti danas i mnoge afganistanske žene će vam pljunuti u lice.
Ko je odgovoran za katastrofu? Zašto je zemlja još uvijek pod terorom? Kakvi su strategijski ciljevi SAD-a u regionu?Kakvu funkciju ovdje ima NATO?I koliko dugo može ostati jedna zemlja okupirana protiv volje većine njenog naroda?
Malo je suza proliveno kada su Talibani svrgnuti sa vlasti, a nada o nekoj boljoj budućnosti potpomognuta zapadnjačkom demagogijom nije dugo potrajala. Ubrzo je postalo jasno da nova nametnuta elita će pokupiti većinu međunarodne humanitarne pomoći i da će stvoriti vlastitu kriminalnu mrežu protkanu mitom i korupcijom. Narod je patio. Zidovi od blata i krovovi koji čine jednu afganistansku kuću ne koštaju puno, nekoliko hiljada dolara. Koliko ih je dosada izgrađeno? Možda nijedna. Svake godine dolaze izvješća o stotinama Afganistanaca koji se smrzavaju od zime, jer nemaju pravog prebivališta.
Umjesto toga održani su montirani izbori, koji su dobro naplaćeni od strane zapadnih firmi i koji su služili samo da se postavi marionetska vlada te da se serviraju zapadnom javnom mnijenju kao početak napretka. Sve je to rezultiralo da NATO izgubi podršku afganistanskog naroda. Hamid Karzai, predsjednik-marioneta, simbolizuje sam svoju izolaciju od afganistanskog naroda, zbog svog instikta za preživljavanjem, tako što odbija da ga čuvaju pripadnici njegovog vlastitog plemena. Umjesto toga, on želi da ga čuvaju američki marinci koji liče na Terminatora.
Da li bi Afganistan bio sigurniji da se interveniše u stilu Maršalovog plana? Moguće je, naravno, da bi izradnja besplatnih škola i bolnica, domova za siromašne i obnavljanje socijalne infrastrukture koja je uništena poslije sovjetskog povlačenja 1989.godine mogla doprinijeti stabilnosti zemlje.Trebalo bi takođe osigurati pomoć države na polju agrikulture da bi se na taj način smanjila proizvodnja opijuma.90 % svjetske proizvodnje opijuma bazirano je u Afganistanu.Sve ovo bi bilo potrebno da se stvori jaka država i drugačiji poredak u Afganistanu. Ali isto je tačno i to da bi bila luđačka utopija očekivati da NATO zemlje, koje su zaposlene stanjem u sopstvenim zemljama, (i totalno nezainteresirane za muslimanski Afganistan), ulože novac u nekim socijalnim eksprimentima vani-a posebno u Afganistanu.
I tako korupcija elite postavljene od SAD-a raste danas u Afganistanu poput tumora.Sredstva sa zapada namjenjena da pomognu rekonstrukciji zemlje su preusmjerena u gradnju otmjenih kuća za njihove prirodne pomagače. U drugoj godini okupacije izbio je veliki skandal vezan za ovu gradnju. Ministri i visoki dužnosnici marionetske vlade nagradili su sebe i protežirali su svoje prijatelje u kupovini zemlje oko Kabula, da bi onda na toj zemlji napravili ogromne vile,za sebe i okupatore, koje su pod zaštitom NATO snaga i koje se nalaze naočigled siromaha Kabula.
Treba ovome dodati i to, da je mlađi brat „predsjednika“ Karzaija, Ahmad Wali Karzai, postao jedan od vodećih narko barona u zemlji. Na zadnjem sastanku sa pakistanskim predsjednikom, kada je Karzai napao pakistansku nemogućnost da spriječi šverc preko granice, Musharraf mu je predložio da on pruži primjer tako što će staviti svoje rođake pod kontrolu.
I dok su prospustili da naprave bilo kakav ekonomski napredak u zemlji, vojni udari NATO-a vrlo često su usmjereni prema nevinim civilima, što dovodi do nasilnih antiameričkih demonstracija.Ono što je na početku od nekih opravdavano kao neophodna politika protiv Al Qaide poslije napada 11.septembra, danas se od većine smatra kao prava imperijalna okupacija.Talibani su sve jači i stvaraju nove alijanse, ne zbog toga što je njihova religijska praksa postala popularna, nego zbog toga što su oni jedini garant i jedini mogući način za oslobođenje zemlje. Kao što su to otkrili Britanci i Rusi u svojim pokušajima okupacije Afganistana, Afganistanci nikada nisu voljeli biti pod okupacijom.
Ne postoji nikakva šansa niti način da NATO pobijedi u ovom ratu. Slanje novih trupa će voditi samo do više smrti. A rastuće borbene aktivnosti će destabilizovati susjedni Pakistan. Musharraf je već počinio grešku poslavši avione na jednu školu u Pakistanu. Deseci djece su pobijeni, a islamisti u Pakistanu su pokrenuli masovne demonstracije. Neki izvori unutar vlade sugeriraju da su napadi izvršeni od strane američkih aviona koji su gađali navodnu terorističku bazu, a da je pakistanska vlada došla do zaključka da je bolje da ona preuzme krivnju i na taj način izbjegne eksploziju antiameričkih osjećanja
NATO zbog svoga nesupjeha ne može okrivit vladu Pakistana (svoje vjerne saveznike). Rat u Afganistanu je stvorio kritičnu situaciju u dvije pakistanske provincije. Paštunska većina u Afganistanu je uvijek imala bliske veze sa svojim plemenskim rođacima u Pakistanu. Granica nametnuta od strane Britanskog carstva je uvijek bila samo fikcija.Obučen u paštunsku odjeću ja sam je prešao a da me niko nije zaustavio. Praktično je nemoguće da se sagradi ograda kao u Teksasu ili zid kao u Izraelu preko planina i tako pokrije nečuvani granični pojas od 2500 km koji razdvaja dvije zemlje. Rješenje mora biti političko, a ne vojno.
Strategijski ciljevi SAD-a u Afganistanu izgleda ne postoje, osim ako oni nisu –potreba konflikta da bi se disciplinirali evropski saveznici koji su ih izdali u Iraku. Istina je da su Al Qaida i njeni lideri još uvijek aktivni i jaki, ali njihovo hvatanje može biti rezultat samo policijskog i obavještajnog rada, a nikako okupacije i rata.
Šta bi mogli biti rezultati povlačenja NATO-a? Iran, Pakistan i zemlje centralne Azije bili bi vitalni faktori koji bi garantovali konfederalnu konstituciju koja bi poštovala etničku i religijsku različitost. To je jedno rješenje. NATO okupacija nije učinila ovo mogućim. Njihov neuspjeh je oživio i ojačao Talibane i ujedinio Paštune pod njima.
Iz cijele ove situacije , kao i one u Iraku, može se izvući jedna osnovna pouka. Bolje je da do promjene režima dođe iznutra,makar se na to duže čekalo kao u Južnoj Africi, Indioneziji i Čileu. Okupacija onemogućava proces organizirane i smislene promjene i stvara veći nered od onoga koji je postojao prije.Afganistan je samo jedan od primjera.
Tariq Ali
Counterpunch.com

afghanistan

Već je šesta godina okupacije Afganistana od strane NATO snaga, zajedničke US-EU misije. 26. februara u Afganistanu se dogodio pokušaj ubistva američkog podpredsjednika Dick Cheney-a od strane talibanskog bombaša-samoubojice dok se ovaj nalazio u posjeti „sigurnoj“ američkoj zračnoj bazi u Bagramu (koja je nekada bila jednako „sigurna“ sovjetska zračna baza).

Dva američka vojnika, jedan strani plaćenik i 20 drugih domaćih plaćenika je poginulo u ovom napadu. Ova epizoda u ovome ratu je dovoljna da nam pokaže do kojeg je stupnja došao debakl koji se zove NATO misija u Afganistanu. Samo u 2006.godini poginulo je 46 NATO vojnika (priznati gubici), bilo u izravnim borbama bilo u rušenjima helikoptera (koji se ruše zbog navodnih „kvarova“).Islamski gerilci sada kontrolišu najmanje dvadeset provincija u oblastima Kandahar, Helmand, Uruzgan u kojima su NATO trupe razmjestile američke vojnike.
I nije nikakva tajna da su u tim i ostalim provincijama, mnogi dužnosnici i vladini službenici, bliski saradnici islamskih gerilaca. Situacija je van kontrole. Na početku ove kampanje i agresije gospođe Bush i Blair pojavljivale su se na bezbrojnim radijskim i TV-emisijama tvrdeći da je cilj akcije osobađanje afganistanskih žena. Pokušajte to ponoviti danas i mnoge afganistanske žene će vam pljunuti u lice.Ko je odgovoran za katastrofu? Zašto je zemlja još uvijek pod terorom? Kakvi su strategijski ciljevi SAD-a u regionu?Kakvu funkciju ovdje ima NATO?I koliko dugo može ostati jedna zemlja okupirana protiv volje većine njenog naroda?Malo je suza proliveno kada su Talibani svrgnuti sa vlasti, a nada o nekoj boljoj budućnosti potpomognuta zapadnjačkom demagogijom nije dugo potrajala. Ubrzo je postalo jasno da nova nametnuta elita će pokupiti većinu međunarodne humanitarne pomoći i da će stvoriti vlastitu kriminalnu mrežu protkanu mitom i korupcijom.
Narod je patio. Zidovi od blata i krovovi koji čine jednu afganistansku kuću ne koštaju puno, nekoliko hiljada dolara. Koliko ih je dosada izgrađeno? Možda nijedna. Svake godine dolaze izvješća o stotinama Afganistanaca koji se smrzavaju od zime, jer nemaju pravog prebivališta.Umjesto toga održani su montirani izbori, koji su dobro naplaćeni od strane zapadnih firmi i koji su služili samo da se postavi marionetska vlada te da se serviraju zapadnom javnom mnijenju kao početak napretka. Sve je to rezultiralo da NATO izgubi podršku afganistanskog naroda. Hamid Karzai, predsjednik-marioneta, simbolizuje sam svoju izolaciju od afganistanskog naroda, zbog svog instikta za preživljavanjem, tako što odbija da ga čuvaju pripadnici njegovog vlastitog plemena. Umjesto toga, on želi da ga čuvaju američki marinci koji liče na Terminatora.Da li bi Afganistan bio sigurniji da se interveniše u stilu Maršalovog plana? Moguće je, naravno, da bi izradnja besplatnih škola i bolnica, domova za siromašne i obnavljanje socijalne infrastrukture koja je uništena poslije sovjetskog povlačenja 1989.godine mogla doprinijeti stabilnosti zemlje.Trebalo bi takođe osigurati pomoć države na polju agrikulture da bi se na taj način smanjila proizvodnja opijuma.90 % svjetske proizvodnje opijuma bazirano je u Afganistanu.Sve ovo bi bilo potrebno da se stvori jaka država i drugačiji poredak u Afganistanu. Ali isto je tačno i to da bi bila luđačka utopija očekivati da NATO zemlje, koje su zaposlene stanjem u sopstvenim zemljama, (i totalno nezainteresirane za muslimanski Afganistan), ulože novac u nekim socijalnim eksprimentima vani-a posebno u Afganistanu.I tako korupcija elite postavljene od SAD-a raste danas u Afganistanu poput tumora.Sredstva sa zapada namjenjena da pomognu rekonstrukciji zemlje su preusmjerena u gradnju otmjenih kuća za njihove prirodne pomagače. U drugoj godini okupacije izbio je veliki skandal vezan za ovu gradnju. Ministri i visoki dužnosnici marionetske vlade nagradili su sebe i protežirali su svoje prijatelje u kupovini zemlje oko Kabula, da bi onda na toj zemlji napravili ogromne vile,za sebe i okupatore, koje su pod zaštitom NATO snaga i koje se nalaze naočigled siromaha Kabula. Treba ovome dodati i to, da je mlađi brat „predsjednika“ Karzaija, Ahmad Wali Karzai, postao jedan od vodećih narko barona u zemlji. Na zadnjem sastanku sa pakistanskim predsjednikom, kada je Karzai napao pakistansku nemogućnost da spriječi šverc preko granice, Musharraf mu je predložio da on pruži primjer tako što će staviti svoje rođake pod kontrolu.I dok su prospustili da naprave bilo kakav ekonomski napredak u zemlji, vojni udari NATO-a vrlo često su usmjereni prema nevinim civilima, što dovodi do nasilnih antiameričkih demonstracija.Ono što je na početku od nekih opravdavano kao neophodna politika protiv Al Qaide poslije napada 11.septembra, danas se od većine smatra kao prava imperijalna okupacija.Talibani su sve jači i stvaraju nove alijanse, ne zbog toga što je njihova religijska praksa postala popularna, nego zbog toga što su oni jedini garant i jedini mogući način za oslobođenje zemlje. Kao što su to otkrili Britanci i Rusi u svojim pokušajima okupacije Afganistana, Afganistanci nikada nisu voljeli biti pod okupacijom.Ne postoji nikakva šansa niti način da NATO pobijedi u ovom ratu. Slanje novih trupa će voditi samo do više smrti. A rastuće borbene aktivnosti će destabilizovati susjedni Pakistan. Musharraf je već počinio grešku poslavši avione na jednu školu u Pakistanu. Deseci djece su pobijeni, a islamisti u Pakistanu su pokrenuli masovne demonstracije. Neki izvori unutar vlade sugeriraju da su napadi izvršeni od strane američkih aviona koji su gađali navodnu terorističku bazu, a da je pakistanska vlada došla do zaključka da je bolje da ona preuzme krivnju i na taj način izbjegne eksploziju antiameričkih osjećanjaNATO zbog svoga nesupjeha ne može okrivit vladu Pakistana (svoje vjerne saveznike).
Rat u Afganistanu je stvorio kritičnu situaciju u dvije pakistanske provincije. Paštunska većina u Afganistanu je uvijek imala bliske veze sa svojim plemenskim rođacima u Pakistanu. Granica nametnuta od strane Britanskog carstva je uvijek bila samo fikcija.Obučen u paštunsku odjeću ja sam je prešao a da me niko nije zaustavio. Praktično je nemoguće da se sagradi ograda kao u Teksasu ili zid kao u Izraelu preko planina i tako pokrije nečuvani granični pojas od 2500 km koji razdvaja dvije zemlje. Rješenje mora biti političko, a ne vojno.Strategijski ciljevi SAD-a u Afganistanu izgleda ne postoje, osim ako oni nisu –potreba konflikta da bi se disciplinirali evropski saveznici koji su ih izdali u Iraku.
Istina je da su Al Qaida i njeni lideri još uvijek aktivni i jaki, ali njihovo hvatanje može biti rezultat samo policijskog i obavještajnog rada, a nikako okupacije i rata.Šta bi mogli biti rezultati povlačenja NATO-a? Iran, Pakistan i zemlje centralne Azije bili bi vitalni faktori koji bi garantovali konfederalnu konstituciju koja bi poštovala etničku i religijsku različitost. To je jedno rješenje. NATO okupacija nije učinila ovo mogućim. Njihov neuspjeh je oživio i ojačao Talibane i ujedinio Paštune pod njima.Iz cijele ove situacije , kao i one u Iraku, može se izvući jedna osnovna pouka. Bolje je da do promjene režima dođe iznutra,makar se na to duže čekalo kao u Južnoj Africi, Indioneziji i Čileu. Okupacija onemogućava proces organizirane i smislene promjene i stvara veći nered od onoga koji je postojao prije.Afganistan je samo jedan od primjera.

Tariq Ali
Counterpunch.com
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by Maja » 22 Dec 2010, 21:18

Obama potpisao kontroverzni zakon: Homoseksualci u američkoj vojsci više se ne moraju skrivati

Image

Potpisom Baracka Obame na dokument kojim se poništava kontroverzna "don't ask, don't tell" odredba američke vojske danas je označio kraj dugogodišnje političke bitke.

Ovim dokumentom je američki predsjednik omogućio homoseksualcima da otvoreno služe vojsku, odnosno da ne moraju skrivati svoj seksualni identitet.

Obamino potpisivanje novog zakona u američkom ministarstvu unutarnjih poslova popraćeno je žestokim aplauzom i ovacijama prisutnih demokratskih političara. "Ukidanje politike "don't ask, don't tell" ojačat će našu nacionalnu sigurnost i omogućiti održavanje američkih ideala. Deseci hiljada uniformiranih Amerikanaca više ne moraju živjeti u laži", izjavio je Obama.

Američki predsjednik tvrdi kako je odluka za koju su se izborili ispravna stvar za američku vojsku. "Ovaj trenutak se stvarao više od dva vijeka. Kroz cijelu američku historiju su se homoseksualci borili za SAD sa jednakom žestinom kao i svi ostali i dali mnogo za svoju domovinu. Mi smo nacija koja vjeruje da su svi muškarci i žene stvoreni jednakima", kazao je Obama, navodi Index.

Američki politički analitičari procjenjuju kako se radi o velikoj pobjedi demokratske stranke, prenosi CNN. Obama je ukidanje politike "don't ask, don't tell" i u svojoj kampanji isticao kao jedno od ključnih pitanja. "Ovo je dosad najvažniji potez za prava homoseksualaca u SAD-u", izjavio je zastupnik u Kongresu Barney Frank, koji se otvoreno deklariše kao homoseksualac.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by carobnjak N » 04 Feb 2011, 14:14

Dirljive fotografije jedinstva hrišćana i muslimana u vrijeme egipatskog haosa obišle su svijet. Na njima se vidi kako hrišćanski demonstranti, držeći se za ruke, štite muslimane u vrijeme molitve na ulici da ih Mubarakova policija nebi napala sa ledja
egipat.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by Maja » 04 Feb 2011, 15:09

baš fino :)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by Maja » 05 Feb 2011, 16:37

Egipat na rubu haosa: Hosni Mubarak okupio svoj ekonomski tim

Egipatski predsjednik Hosni Mubarak u subotu je okupio svoj ekonomski tim, javili su egipatski mediji, dok su hiljade demonstrata ostale utaborene na kairskom trgu Tahriru (Trgu slobode).

Procjenjuje se da politička kriza koja je preplavila zemlju košta Egipat 3,1 milijardi dolara, dok kontinuirano nasilje gura na rub haosa zemlju nekada smatranom stubom stabilnosti.

Državna novinska agencija Mena javila je da je Mubarak u subotu ujutro održao sastanak sa ekonomskim timom u predsjedničkoj palači u kairskom predgrađu Heliopolis, kilometrima daleko od centra grada.

U vijesti se navodi da je na sastanku bio prisutni ministar nafte, ministar finansija, guverner Centralne banke i ostali vodeći ekonomski zvaničnici, prenosi Associated Press.

U petak skup od skoro 100.000 antivladnih demonstranata nije uspio prisiliti čovjeka koji vlada Egptom skoro 30 godina da preda vlast uprkos pritisku administracije Baracka Obame za brzom ostavkom kako bi se otvorio put prema demokratiji, javlja fena.

Mirno je bilo među masom od nekoliko hiljada ljudi na trgu Tahrir, što je u oštroj suprotnosti sa sukobima tokom sedmice između antivladinih demonstranata i Mubarakovih pristalica.

Egipatski vojnici, razmješteni na rubovima Trga slobode, kontrolišu pristup i provjeravaju lične dokumente ljudi koji ulaze na njega. Snage sigurnosti također su pokušale da raščiste neke od pristupnih puteva, uklone spaljene olupine automobila i druge ruševine, što podsjećaju na žestoke ulične borbe tokom sedmice.

Opozicijski čelnici tvrde da protesti neće prestati dok Mubarak ne ode s dužnosti.

--------------

ja stvarno ne znam šta je u glavi tog čovjeka. čitava zemlja se digla protiv njega a on neće da odustane

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by Maja » 05 Feb 2011, 19:55

Egipat: Predsjednik Mubarak podnio ostavku na mjesto predsjednika stranke!

Image

Egipatski predsednik Hosni Mubarak podnio je danas ostavku na mjesto šefa vladajuće partije, javila je egipatska televizija.

Prethodno je vodstvo egipatske vladajuće stranke podnijelo ostavku, uključujući Gamala Mubaraka, sina predsjednika Mubaraka. Novi glavni sekretar stranke je Hossam Badrawi, koga se smatra pripadnikom lijevog, liberalnog krila stranke.

Mubarak je inače danas održao i sastanak sa ministrima kako bi zaustavili daljnji pad ekonomije države koja je pogođena nemirima. Ministar finansija Samir Radwan je izjavio kako će sutra otvoriti banke, a u ponedjeljak berze jer je ekonomska situacija vrlo ozbiljna, ali je ubrzo odustao od toga.

Finansijski analitičari procjenjuju da Egipat gubi najmanje 310 miliona dolara po danu, prenosi "BBC".

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Vijesti iz svijeta - politika

Post by Cici » 07 Feb 2011, 12:50

Internet otvara novu dimenziju rata


Internet je otvorio nove mogućnosti - u pozitivnom i negativnom smislu
U Minhenu je završena Konferencija o bezbjednosti. Jedna od tema tog skupa bio je uticaj interneta i društvenih mreža na najnovija dešavanja u arapskom svijetu. Zapad još nema odgovor na opasnost koja vreba u internetu.



Tokom rasprave o bezbjednosti na konferenciji u Minhenu u publici sjede uglavnom starija gospoda. Razumiju se u probleme kao što je obogaćivanje urana u Iranu ili raketni štit. Kao stručnjaci za bezbjednost interneta ili za društvene mreže za sada nisu zapaženi. Pri tom su svjedoci revolucije upravo u njihovom poslu.



I njemačka kancelarka Angela Merkel, i američka ministrica vanjskih poslova Hilari Klinton i predsjednik Evropskog savjeta Herman van Rompej – svi su naglašavali značaj socijalnih mreža u internetu u prevratima u Tunisu i Egiptu. Svakako da su siromaštvo, nezaposlenost i korupcija izveli mlade koji ne vide perspektivu na ulice. Ali ne može se previdjeti da su se zahvaljujući „Tviteru“ i „Fejsbuku“ desetine hiljada ljudi u najkraćem roku dogovorili i organizovali pri čemu im nisu bile potrebne ni vođe, ni političke stranke.



Tako se u Egiptu svijet suočio sa revolucijom bez vođa revolucije. Na kog političara se sada osloniti i ko će brinuti o bezbjednosti poslije odlaska Mubaraka – na ta pitanja Zapad još nema odgovor.



Zapad brine za bezbjednost informacija



Međutim, društvene mreže ne predstavljaju izazov samo za diktature. Istina, za razliku od njih, Evropljani i Amerikanci ne brinu zbog „Tvitera“ ili „Fejsbuka“, ali brinu za bezbjednost informacija. Hakerski napadi na vladine kompjutere, vojne mreže i velike korporacije u drastičnom su porastu. Političari su prekasno počeli da preduzimaju mjere bezbjednosti i još nema prave strategije u borbi protiv „sajber-napada“.



Sada se njemačka kancelarka zalaže za međunarodne ugovore, njemački ministar unutrašnjih poslova za nacionalni centar za sajber-odbranu, a stručnjaci razmišljaju o tome šta se pravno može preduzeti protiv državnih hakera sa Dalekog istoka.



Gospoda u zreloj dobi očigledno će ubuduće morati da se, pored protivraketne odbrane, detaljnije pozabave i odbranom od hakerskih napada. Zapad mora da požuri – jeste da je izmislio internet, ali u sajber-ratu drugi su mu izmakli.

Image
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests