Turska

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Turska

Post by storm » 01 Jun 2019, 20:31

Pasaga wrote: 01 Jun 2019, 19:50 ne dolazi ovdje...
tamo gdje se pokazuju noge ..... :hihi
Tko to :D
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Pasaga » 01 Jun 2019, 21:36

:lupa
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15462
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 676 times
Been thanked: 2171 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Laser » 01 Jun 2019, 22:02

storm wrote: 01 Jun 2019, 19:48 Meni se čini da je on borac za Tursku, kako je bio i Milošević za Srbiju...
A fino je Turska picila nekad..
U stvari nije moj predmet interesa, samo dojam.
Vidi se da ti to područje nije predmet interesa. :oo
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Turska

Post by storm » 01 Jun 2019, 22:07

Laser wrote: 01 Jun 2019, 22:02
storm wrote: 01 Jun 2019, 19:48 Meni se čini da je on borac za Tursku, kako je bio i Milošević za Srbiju...
A fino je Turska picila nekad..
U stvari nije moj predmet interesa, samo dojam.
Vidi se da ti to područje nije predmet interesa. :oo
Ma i nije...niti imam nešto protiv Turske, čist kul su mi....ali ta njegova urnebesna retorika danas...
a prije su uredno ušli u nato i vrlo blizu, dosta bliže bili eu nego danas...ali ponavljam, površni dojam...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Turska

Post by Bla » 01 Jun 2019, 22:14

a i šta će evropi neko samoodrživ :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15462
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 676 times
Been thanked: 2171 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Laser » 01 Jun 2019, 22:19

storm wrote: 01 Jun 2019, 22:07
Laser wrote: 01 Jun 2019, 22:02

Vidi se da ti to područje nije predmet interesa. :oo
Ma i nije...niti imam nešto protiv Turske, čist kul su mi....ali ta njegova urnebesna retorika danas...
a prije su uredno ušli u nato i vrlo blizu, dosta bliže bili eu nego danas...ali ponavljam, površni dojam...
Meni jesu područje interesa jer je stav Turske i Rusije bitan za razvoj događaja u Bosni, nažalost.

Kakvog li paradoksa. Bosna je u Evropi i mnogo je bliža tom kulturnom krugu, a tako daleko od Turske i Rusije.

Btw, Turci ne poduzimaju nikakve nive inicijative u regionu i nisu direktno odgovorni za pojačani interes zapada za tursko okruženje. A ono što poduzimaju samo su odgovori na akcije zapadnjaka.

Caka je u tome što ranije turska skoro da nije imala vlastitu spoljnju politiku, nego je bila skroz usklađena sa američkom. Odatle nismo navikli da turčin može imati mišljenje.

Prirodno nam je da francuzi otvaraju vojnu bazu na Kipru, da Izraelski ratni brodovi patroliraju blizu turske obale, a neprirodno da Turčin kupi s-400.

Prirodno nam je da su kinezi gola fukara i da nemaju nikakvih tehnologija.

Ali, naviknut ćemo se na nove odnose.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Pasaga » 01 Jun 2019, 22:21

storm wrote: 01 Jun 2019, 22:07
Laser wrote: 01 Jun 2019, 22:02

Vidi se da ti to područje nije predmet interesa. :oo
Ma i nije...niti imam nešto protiv Turske, čist kul su mi....ali ta njegova urnebesna retorika danas...
a prije su uredno ušli u nato i vrlo blizu, dosta bliže bili eu nego danas...ali ponavljam, površni dojam...
to je za analizu...
miljenja sam,da EU,u medjuvremenu, je skrenula mnogo desno,i kao posljedicu imamo sad takvo stanje ....

:123
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15462
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 676 times
Been thanked: 2171 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Laser » 01 Jun 2019, 22:51

Pasaga wrote: 01 Jun 2019, 22:21
storm wrote: 01 Jun 2019, 22:07

Ma i nije...niti imam nešto protiv Turske, čist kul su mi....ali ta njegova urnebesna retorika danas...
a prije su uredno ušli u nato i vrlo blizu, dosta bliže bili eu nego danas...ali ponavljam, površni dojam...
to je za analizu...
miljenja sam,da EU,u medjuvremenu, je skrenula mnogo desno,i kao posljedicu imamo sad takvo stanje ....

:123
Bilo je samo pitanje vremena kad će Evropa skrenut desno, jer je to prirodno stanje Evrope.

Europocentrizam će doći na naplatu, prije ili poslije.

Ali to nije njen najveći problem. Problem je u tome što je skroz razjedinjena i razdrta oprečnim interesima.

Evrpa nije USA niti Rusija. Tamo je teško donijeti bilo kakvu odluku.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by KOMESAR » 02 Jun 2019, 21:09

Laser wrote: 01 Jun 2019, 22:19
storm wrote: 01 Jun 2019, 22:07

Ma i nije...niti imam nešto protiv Turske, čist kul su mi....ali ta njegova urnebesna retorika danas...
a prije su uredno ušli u nato i vrlo blizu, dosta bliže bili eu nego danas...ali ponavljam, površni dojam...
Meni jesu područje interesa jer je stav Turske i Rusije bitan za razvoj događaja u Bosni, nažalost.

Kakvog li paradoksa. Bosna je u Evropi i mnogo je bliža tom kulturnom krugu, a tako daleko od Turske i Rusije.

Btw, Turci ne poduzimaju nikakve nive inicijative u regionu i nisu direktno odgovorni za pojačani interes zapada za tursko okruženje. A ono što poduzimaju samo su odgovori na akcije zapadnjaka.

Caka je u tome što ranije turska skoro da nije imala vlastitu spoljnju politiku, nego je bila skroz usklađena sa američkom. Odatle nismo navikli da turčin može imati mišljenje.

Prirodno nam je da francuzi otvaraju vojnu bazu na Kipru, da Izraelski ratni brodovi patroliraju blizu turske obale, a neprirodno da Turčin kupi s-400.

Prirodno nam je da su kinezi gola fukara i da nemaju nikakvih tehnologija.

Ali, naviknut ćemo se na nove odnose.
Svak se o svom jadu zabavio!
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by KOMESAR » 02 Jun 2019, 21:58

Erdogan je Tursku vratio 50 godina unazad i mi od nje nikakvog hajra nemamo Zbližio je se s Rusijom koja podržava zločince.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120525
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7003 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Krokodil Behko » 23 Jun 2019, 19:05

Opozicija opet nadjebala Erdogana u Istanbulu.

Više od 10 miliona osoba je imalo pravo glasa, a prema prvim preliminarnim rezultatima nakon 96 posto prebrojanih glasova pobjedu je ponovo odnio Ekrem Imamoglu ispred Binalija Yildirima.

Imamoglu prema trenutnim rezultatima ima 53,8 posto osvojenih glasova, a Yildirim 45,29 posto.

"Čestitam mu i želim sreću", prenijela je Anadolija riječi bivšeg turskog premijera Yildirima.

Izbori u Istanbulu mnogi smatraju ključnim testom za snagu predsjednika Turske Recepa Tayyipa Erdogana.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Turska

Post by storm » 24 Jun 2019, 07:01

Tako to bude, kad izoliraš ruralce

Erdogan je doživio najveći poraz do sada
R.I.

Image


Foto: EPA
U ISTANBULU su održani izbori za gradonačelnika tog grada. Bili su to ponovljeni izbori, nakon što su rezultati izbora u ožujku poništeni.

No, građani Istanbula su glasali jednako kao i u ožujku - protiv Erdoganove stranke i kandidata, protiv Erdogana.

Ipak, važno je naglasiti kako je razlika u glasovima između dvojice kandidata bila značajno veća nego u ožujku.

U ožujku je razlika iznosila 13.000 glasova u korist kandidata opozicije, dok je danas ta razlika porasla na više od ogromnih 777.000 glasova.

S tim rezultatom Erdoganova stranka gubi vlast u Istanbulu nakon 25 godina. Osim Istanbula, na izborima u ožujku su izgubili Izmir i Ankaru.

Velika razlika u glasovima

Kako je objavila agencija Hurriet Daily News, na izbore u Istanbulu izašlo je 8.868,664 građana Istanbula.

Važećih glasova bilo je 8.696,552.

Temeljem 99,37 posto obrađenih glasačkih listića, izbore je osvojio Ekrem Imamoglu, glavni opozicijski kandidat.


Image

On je osvojio 54,03 posto glasova, dok je Erdoganov kandidat Binali Yildirim osvojio 45,09 posto glasova.

Razlika u osvojenim glasovima je oko 777.000 glasova.

Erdoganov kandidat ubrzo priznao poraz

Kandidat Erdoganove, vladajuće, stranke Binali Yildrim ubrzo je nakon prebrojavanja većeg dijela glasova priznao poraz.

Čestitao je oporbenom kandidatu Ekremu Imamogluu koji je najavio "novi početak za Tursku", ali i spremnost s predsjednikom Republike raditi skladno za dobrobit Istanbula.

"Od sada moj rival Ekrem Imamoglu vodi na izborima. Čestitam mu, želim mu uspjeh", rekao je Yildirim, što je emitirano na televiziji.

"Izbori znače demokraciju. Ovi su izbori ponovno dokazali da demokracija besprijekorno funkcionira u Turskoj", rekao je, kako je prenijela agencija dpa.

Izbori u ožujku poništeni

Četrdesetdevetogodišnji Imamoglu iz oporbene kemalističke Republikanske narodne stranke (CHP) pobijedio je šezdesettrogodišnjeg Yildirima i na prvim izborima, održanima 31. ožujka.


Međutim, Vrhovno izborno povjerenstvo poništilo je rezultate izbora 5. svibnja i raspisalo nove izbore, što je bilo sukladno zahtjevu predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana i njegove islamsko-konzervativne stranke AKP, koji je govorio o neregularnostima na izborima.

Kritičari su se tada slagali kako su novi izbori raspisani uglavnom zbog utjecaja predsjednika Erdogana.

Imamoglu je bio prisiljen napustiti dužnost nakon 18 dana i u kampanji je obećao ponovnu pobjedu, iskazujući svoju ljutnju, a obeshrabrenim pristašama rekao je "sve će biti sasvim u redu", što je postalo novo geslo kampanje CHP-a.

Obećao je razotkriti detalje "rasipnog trošenja" i "korupcije" u gradskoj upravi pod AKP-om.

Težak udarac za Erdogana

Ponovljena pobjeda oporbe težak je udarac za Erdogana koji je i sam bio gradonačelnik Istanbula i čija je stranka 25 godina vladala tim najvećim gradom, ekonomskom prijestolnicom Turske.

Erdogan je rođen u istanbulskoj radničkoj četvrti Kasimpasa. To je grad u kojemu se vinula njegova politička karijera jer ga je izabrao za gradonačelnika. Jednom je rekao da tko god izgubi Istanbul - gubi Tursku.

Analitičari kažu da bez obzira na ishod Istanbul ne bira samo novoga gradonačelnika nego se uspostavlja i budući smjer zemlje.

Uostalom, polako se počinju pokazivati neslaganja u vladajućem AKP-u, što ugrožava Erdogana.

“Erdogan je jako zabrinut”, rekao je za BBC Murat Yetkin, spisatelj i novinar, uoči glasanja.

“Igra na sve karte koje ima. Ako izgubi u bilo kojem omjeru, bit će to kraj njegove mirne političke vladavine u posljednjih 25 godina”, rekao je.

“U stvarnosti, on će biti predsjednik, njegova koalicija će imati većinu u parlamentu, ali će mnogi njegov poraz gledati kao početak njegovog kraja”, zaključio je.

Novi gradonačelnik Istanbula: Zaštitili ste demokraciju

Novi gradonačelnik Istanbula Ekrem Imamoglu zahvalio je u svojem prvom govoru građanima koji su glasali za njega, ali i aktivistima.

“Zaštitili ste našu demokraciju. Hvala vam, građani Istanbula”, rekao je.

“Turska je pobijedila na ovim izborima, ne samo jedna stranka. Vidjet ćete to s vremenom. Neću marginalizirati nikoga”, rekao je.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Nice try » 24 Jun 2019, 08:58

Dokaz da se izborima može nešto promijeniti.
Veliki udarac za Erdogna,čak ovi ponovljeni izbori i više su ga poljuljali nego oni prvi.Tolika razlika glasova nakon tako kratkog perioda.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by carobnjak N » 24 Jun 2019, 09:42

Aferim za Istambul, cok guzel! Da hoce nekad preuzeti vlast u cijeloj Turskoj pa da se povezemo sa pravom rajom, a ne ovom zaostalom seljadijom
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120525
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7003 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Krokodil Behko » 24 Jun 2019, 10:16

Merhaba askeri, reče Mile i ode sve helač.
online

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15462
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 676 times
Been thanked: 2171 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Laser » 24 Jun 2019, 12:48

Život u Istanbulu je najmanje dva puta skuplji nego u drugim gradovima, a plaće ne prate troškove. Dobar dio glasača AK partije je pošizio i kaznio AkK partiju. Čestitam.

Kurdi su iskoristili priliku, glasali za CHP, nagoozili AK partiju i tako odlučili izbore. Čestitam i njima.

Tayip Erdoan je započeo političku karijeru kao gradonačelnik Istanbula, preporodio grad i dugo vladao cijelom državom. Imamoglu, kao gazda glavnog grada, sada ima priliku pokopati AK partiju. Ako je ne iskoristi u naredne 4 godine, na idućim izborima će CHP biti kažnjena žešće nego AK partija sada. Turci su osvetoljubivi.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by KOMESAR » 24 Jun 2019, 14:21

Erdogan je najveća moralna vertikala današnjice.Sve ima pod svojom šapom,mogao je namjestiti tih 30.000 pišljivih glasova ali nije.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120525
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7003 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Krokodil Behko » 24 Jun 2019, 19:55

KOMESAR wrote: 24 Jun 2019, 14:21 Erdogan je najveća moralna vertikala današnjice.Sve ima pod svojom šapom,mogao je namjestiti tih 30.000 pišljivih glasova ali nije.

Pa zar ti nisi stalno napadao Erdogana?
online

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by KOMESAR » 24 Jun 2019, 21:46

Krokodil Behko wrote: 24 Jun 2019, 19:55
KOMESAR wrote: 24 Jun 2019, 14:21 Erdogan je najveća moralna vertikala današnjice.Sve ima pod svojom šapom,mogao je namjestiti tih 30.000 pišljivih glasova ali nije.

Pa zar ti nisi stalno napadao Erdogana?
Očito da moja kritika vrijedi?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Socrates » 24 Jun 2019, 22:01

Pa nije bas tako jednostavno namjestati glasove u takozvanim "competitive authoritarian" rezimima.

S tim da Turska jos nije u takvom stanju "najtjecateljske diktature", ali je blizu. Stvar je da lider koji ima namjeru da drzavu pretvori u diktaturu mora vagati mnoge faktore, od generalnog raspolozenja naroda, preko onih u njegovim redovima koji ga hoce naslijediti ili svrgnuti, vojske, policije, opozicije I njene realne snage, medjunarodnih faktora, itd.

Generalno, za klasican primjer takvog rezima se uzima Milosevic, koji je u Srbiji imao privid demokratije, a odrzavao vlast diktatorskim sredstvima. Danas je za to najbolji primjer Putin.

Svejedno, Milosevic je pao jer je htio namjestiti izbore, a to vise nije bilo moguce zbog svih navedenih faktora.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests