Evropska unija iznutra

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by Krokodil Behko » 12 Aug 2020, 10:45

HAVANA wrote: 12 Aug 2020, 10:40
Krokodil Behko wrote: 12 Aug 2020, 09:26 Mi možemo opstati bez ikakvog novca, jer smo zaostali, pa još uvijek upražnjavamo ili nosimo u DNK razne vrsdte trampe, život nas nauči raznim poslovima, poznajemo seljake, pčelare, pekare, poslastičare, švercere, pljačkaše i ubice.
I najvaznija stavka visok procenat privatnog vlasnistva. Sto bi reko imas gdje a za cekera ce se namotat. Dok je to vani malo drugacije, pogotovo u vecim gradovima. Jbt drug mi u berlinu osto bez posla, dobije od drzave 1340 eura. A stan mu 1700 eura sa troskovima...Gdje ce, pod most jedino. U berlinu nauka nac ikako stan da iznajmis... Takvih milioni, bas blesava situacija. Eno ga pakuje se, ovde ima kucu, stan... Nemam kaze ja sta ocekivati, hotel neki sa 240 soba. Sve otpusteno. Njih cetvorica nesta brljaju,cuvaju...Dobio raspored za ovaj mjesec 3 nocne i 3 dnevne. I to je to od posla.Sretan je u ovoj situaciji ko nema kredita a ima neku imovinu, svoju. Lakse ce dok ovo prodje. Sranje kako god.

Pa tako nekako. Nama je priroda blizu. Tu imamo i jedinu korist, od tog našeg okupljanja po kafanama, makar prividnu bliskost, mali gradovi, plus to što kažeš, svi uglavnom imjau kuću/stan.

PObrini se za komad ljeba i plati struju, To bi bili svi elementi preživljavanja.
online

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24184
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6257 times
Been thanked: 5482 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by Zizi » 12 Aug 2020, 10:46

Tačno je to Fufe, samo što su oni ogledalo našeg naroda.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by Heidi » 12 Aug 2020, 10:47

Teskoe
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by Melek » 12 Aug 2020, 10:47

Krokodil Behko wrote: 12 Aug 2020, 10:45
HAVANA wrote: 12 Aug 2020, 10:40

I najvaznija stavka visok procenat privatnog vlasnistva. Sto bi reko imas gdje a za cekera ce se namotat. Dok je to vani malo drugacije, pogotovo u vecim gradovima. Jbt drug mi u berlinu osto bez posla, dobije od drzave 1340 eura. A stan mu 1700 eura sa troskovima...Gdje ce, pod most jedino. U berlinu nauka nac ikako stan da iznajmis... Takvih milioni, bas blesava situacija. Eno ga pakuje se, ovde ima kucu, stan... Nemam kaze ja sta ocekivati, hotel neki sa 240 soba. Sve otpusteno. Njih cetvorica nesta brljaju,cuvaju...Dobio raspored za ovaj mjesec 3 nocne i 3 dnevne. I to je to od posla.Sretan je u ovoj situaciji ko nema kredita a ima neku imovinu, svoju. Lakse ce dok ovo prodje. Sranje kako god.

Pa tako nekako. Nama je priroda blizu. Tu imamo i jedinu korist, od tog našeg okupljanja po kafanama, makar prividnu bliskost, mali gradovi, plus to što kažeš, svi uglavnom imjau kuću/stan.

PObrini se za komad ljeba i plati struju, To bi bili svi elementi preživljavanja.
Socijalni faktor je tu vrlo bitan, sklapanje kontakata, volja za saradnjom, uzimanje-davanje itd. Podsistem sistema takoreći. Naročito bitan faktor u urbanim sredinama.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18935
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 774 times
Been thanked: 999 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by Nora Ibsenova » 12 Aug 2020, 10:48

Uvijek mi je čudno kad se ljudi tješe time da će "preživjet", ali valjda je to do nas i onoga što smo predeverali i "samo nek ne puca" mentaliteta.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53910
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15232 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by HAVANA » 12 Aug 2020, 11:19

Nora Ibsenova wrote: 12 Aug 2020, 10:48 Uvijek mi je čudno kad se ljudi tješe time da će "preživjet", ali valjda je to do nas i onoga što smo predeverali i "samo nek ne puca" mentaliteta.
Pa mi malo stariji to tako gledamo. Ne tjesim se, spremam se da prezivim sto bezbolnije. Cim se nazire belaj vracas se na postavke rata. Scucuri se, zauzmi stav, poslazi kockice za sve opcije, u startu se pomiri da mozes ostati bez icega. Ganjaj zivot. Cim je neka situacija koju ja kao jedinka ne mogu rijesiti, druge stvari imaju uticaj na mene, moj zivot, zdravlje... Mozak sam prebacuje na ratni mod i opstanak. Mi smo poremecena generacija, rat nas je obiljezio i nikada se necemo rijesiti tog prokletstva u mozgu. Kad ne puca radi, grabi, uzimaj... Razna su pucanja, i ovo je pucanje, i recesija 2008... je bilo pucanje. Reaguj na vrijeme. :cudi
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18935
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 774 times
Been thanked: 999 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by Nora Ibsenova » 12 Aug 2020, 11:21

HAVANA wrote: 12 Aug 2020, 11:19
Nora Ibsenova wrote: 12 Aug 2020, 10:48 Uvijek mi je čudno kad se ljudi tješe time da će "preživjet", ali valjda je to do nas i onoga što smo predeverali i "samo nek ne puca" mentaliteta.
Pa mi malo stariji to tako gledamo. Ne tjesim se, spremam se da prezivim sto bezbolnije. Cim se nazire belaj vracas se na postavke rata. Scucuri se, zauzmi stav, poslazi kockice za sve opcije, u startu se pomiri da mozes ostati bez icega. Ganjaj zivot. Cim je neka situacija koju ja kao jedinka ne mogu rijesiti, druge stvari imaju uticaj na mene, moj zivot, zdravlje... Mozak sam prebacuje na ratni mod i opstanak. Mi smo poremecena generacija, rat nas je obiljezio i nikada se necemo rijesiti tog prokletstva u mozgu. Kad ne puca radi, grabi, uzimaj... Razna su pucanja, i ovo je pucanje, i recesija 2008... je bilo pucanje. Reaguj na vrijeme. :cudi
Ma jedno je kad je rat pa si primoran na to, ili kad je pandemija u svijetu koja sviju nagriza.

Al nama ovdje već 30 godina oduzimaju prava da živimo dostojanstveno i tješimo se time da nismo gladni i da ne puca.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by Krokodil Behko » 12 Aug 2020, 11:28

Nora Ibsenova wrote: 12 Aug 2020, 11:21
HAVANA wrote: 12 Aug 2020, 11:19

Pa mi malo stariji to tako gledamo. Ne tjesim se, spremam se da prezivim sto bezbolnije. Cim se nazire belaj vracas se na postavke rata. Scucuri se, zauzmi stav, poslazi kockice za sve opcije, u startu se pomiri da mozes ostati bez icega. Ganjaj zivot. Cim je neka situacija koju ja kao jedinka ne mogu rijesiti, druge stvari imaju uticaj na mene, moj zivot, zdravlje... Mozak sam prebacuje na ratni mod i opstanak. Mi smo poremecena generacija, rat nas je obiljezio i nikada se necemo rijesiti tog prokletstva u mozgu. Kad ne puca radi, grabi, uzimaj... Razna su pucanja, i ovo je pucanje, i recesija 2008... je bilo pucanje. Reaguj na vrijeme. :cudi
Ma jedno je kad je rat pa si primoran na to, ili kad je pandemija u svijetu koja sviju nagriza.

Al nama ovdje već 30 godina oduzimaju prava da živimo dostojanstveno i tješimo se time da nismo gladni i da ne puca.

Pa ne možemo mnogo bolje, obzirom da smo mi, ratne generacije, još uvijek u snazi, plus, takav nam je sistem skovan u Daytonu. Plus i to, imamo na sceni te iste razarajuće politike iz susjedstva, pa zato se i kaže "Samo nek ne puca". Na taj način, zapravo kažemo, može ovo i gore, pa fala bogu da nije tako.
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by insomnia » 12 Aug 2020, 11:30

I ja isto. Evo npr ja bih mogo biti kralj. Drzava to sam ja
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18935
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 774 times
Been thanked: 999 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by Nora Ibsenova » 12 Aug 2020, 11:32

Krokodil Behko wrote: 12 Aug 2020, 11:28
Nora Ibsenova wrote: 12 Aug 2020, 11:21

Ma jedno je kad je rat pa si primoran na to, ili kad je pandemija u svijetu koja sviju nagriza.

Al nama ovdje već 30 godina oduzimaju prava da živimo dostojanstveno i tješimo se time da nismo gladni i da ne puca.

Pa ne možemo mnogo bolje, obzirom da smo mi, ratne generacije, još uvijek u snazi, plus, takav nam je sistem skovan u Daytonu. Plus i to, imamo na sceni te iste razarajuće politike iz susjedstva, pa zato se i kaže "Samo nek ne puca". Na taj način, zapravo kažemo, može ovo i gore, pa fala bogu da nije tako.
Ma možemo i bolje.

Najviše nas razara naša domaća politika, i mi sami sebe. Ne možemo dovjeka tražit krivce u komšijama i opravdanje u ratu.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by vrhbosnica » 12 Aug 2020, 12:39

2 mjeseca :ccc
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24917
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6980 times
Been thanked: 6620 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by Koraci_u_noci » 12 Aug 2020, 12:53

Sreca pa nismo u EU
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by vrhbosnica » 12 Aug 2020, 12:55

Ja imam za da zivim godinu dana bez centa prihoda.. mozda jer sam ratna generacija, koja je naucila da se nema, da se stedi, planira za sutra itd
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by Melek » 12 Aug 2020, 13:03

Neka idealka bi bila imati u zalihama barem 3 godišnje plate, kao neki solidan padobran.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by insomnia » 12 Aug 2020, 13:09

😂
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55977
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5776 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by Duminjo » 12 Aug 2020, 13:29

dadojović wrote: 12 Aug 2020, 06:47 A opet...oni koji su nezaposleni žive (preživljavaju) mjesecima, pa i godinama bez stalnih prihoda. Ljudi koji žive na ovim prostorima puno lakše mogu preživjeti bez prihoda od onih sa zapada. Ta sposobnost preživljavanja u teškim prilikama ovdje je gotovo urođena.
Navike su cudo. Kad ljudi vise zaradjuju, više i trose, imaju vece potrebe. Da ne kazem, zine im guzica 😂
Mnogo naroda je u kreditima. Neko za Auto, neko za stan, neko za kuhinju.. Neko ih ima po dva, tri..
Izracunaju ljudi svoje mjesecne fiksne troskove i od ostatka "zive" s tim da su uvijek sigurni da ce prvog u mjesecu, leci plata i na osnovu te plate se sracunavaju.

Ako zaradjujes 2.000 a fiksni mjeseci troskovi su ti 1500, normalno je da neces "prezivjeti" dva mjeseca bez primanja. Ides u minus, novi Kredit..
Melek wrote: 12 Aug 2020, 10:43 Ma svi će “preživjeti”, niko neće umrijeti od gladi. Pitanje je samo šta je pod “preživjeti” pisac mislio, dakle koji nivo egzistencije sve skupa :cudi
Mislim da je pisac htio reci kako ljudi jednostavno nemaju ustedjevinu i kako se previse oslanjaju na redovna primanja.
Prezivjeti ce skoro svako..

Edit:
Evo ovaj primjer havaninog jarana iz Berlina. Po njima, ovaj covjek nije prezivio

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by Julia-Klara » 12 Aug 2020, 14:00

Zizi505 wrote: 12 Aug 2020, 10:04
Julia-Klara wrote: 12 Aug 2020, 10:01

Eeeeeeeeeee, kako bih ja nama uvela dobar sistem :julia
Kaži bona, kakav? :D
Diktatura. Moja.

Premijer i glavni savjetnik - Socrates
Ministri odbrane - Behko, Mister No i Melek
Ministrica za medjuljudske odnose - MunDzi
Ministar policije i bezbjednosti - Rum
Ministar minancija - Duminjo
GENDER ministrica - Lavlje srce
Ministar kulture - HAVANA
Ministar za izbjeglice i raseljena lica - Fuddo
Ministar sporta - MrH
Ministrica za poljoprivredu - Maja
:djed

I ne zaboravite - DIKTATURA :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55977
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5776 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by Duminjo » 12 Aug 2020, 14:07

Dobro si ti ovo raspodijelila.. Finansije vamo 😂

Bravo julko

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31664
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7206 times
Been thanked: 3917 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by Mister No » 12 Aug 2020, 14:11

vrhbosnica wrote: 12 Aug 2020, 12:55 Ja imam za da zivim godinu dana bez centa prihoda.. mozda jer sam ratna generacija, koja je naucila da se nema, da se stedi, planira za sutra itd
Ovako nesto se zeni moj Rume, a ne tamo neku raspikucu iz kafane.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53910
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15232 times
Status: Offline

Re: Milioni građana EU ne mogu preživjeti ni dva mjeseca bez prihoda

Post by HAVANA » 12 Aug 2020, 14:23

Julia-Klara wrote: 12 Aug 2020, 14:00
Zizi505 wrote: 12 Aug 2020, 10:04

Kaži bona, kakav? :D
Diktatura. Moja.

Premijer i glavni savjetnik - Socrates
Ministri odbrane - Behko, Mister No i Melek
Ministrica za medjuljudske odnose - MunDzi
Ministar policije i bezbjednosti - Rum
Ministar minancija - Duminjo
GENDER ministrica - Lavlje srce
Ministar kulture - HAVANA
Ministar za izbjeglice i raseljena lica - Fuddo
Ministar sporta - MrH
Ministrica za poljoprivredu - Maja
:djed

I ne zaboravite - DIKTATURA :kafa
Ja sam nekulturan. De ti mene dje su pare.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests