Evropska unija iznutra

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Evropska unija iznutra

Post by Krokodil Behko » 13 Jun 2012, 09:10

Image

Predsjednik Uprave američke osiguravajuće kompanije American International Group (AIG) Robert Benmosche smatra kako će evropska dužnička kriza vladama širom svijeta pokazati da moraju prihvatiti činjenicu da će se radni vijek građana značajno produžiti

stari ljudi - kompjuter"Dob za odlazak u penziju će se morati pomaknuti prema 70. ili čak 80. godini", kazao je Benmosche u intervjuu za Bloomberg, kojeg je dao iz svoje vile u Dubrovniku.

Kriza prijeti uništenjem monetarne unije

"To bi penzije i medicinske usluge učinilo pristupačnijima. Tako bi ljudi mogli duže raditi i skinuti teret s mladih", dodao je.

U trenucima kada kriza prijeti uništenjem monetarne unije, izlazak Grčke iz eurozone značio bi katastrofu za Grčku, ali i cijelu Evropu, smatra Benmosche.

"Građani Grčke moraju shvatiti kako ne postoji jednostavan izlaz iz ovoga, a vlada ih mora natjerati da rade više. Ako to ne naprave i ako se vrate drahmi, mislim da ćemo vidjeti ogromnu inflaciju što će biti katastrofalno za ljude s fiksnim primanjima", objašnjava svoju tezu Benmosche.

I američki radnici u problemima


Prema podacima Bloomberga, u Grčkoj je očekivana životna dob 81,3 godine. Pritom Grci efektivno u mirovinu odlaze s 59,6 godina, što je među najnižim dobnim granicama u Evropi. Iako je Benmoscheova teza o penzionisanju s 80 godina bila usmjerena prvenstveno Evropljanima, čini se kako će i zaposlenici u SAD-u jesen svog života provoditi na radnom mjestu. Naime, prema istraživanju koje je u novembru proveo Wells Fargo, čak četvrtina Amerikanaca iz srednje klase očekuje kako će u mirovinu ići tek s 80 godina, a ne s "normalnih" 65.

Prema Gallupovom istraživanju, prosječna dob penzionisanja za Amerikance je već dosegnula 67 godina. Prije samo deset godina ona je iznosila 63 godine, a sredinom devedesetih se u penziju išlo sa 60 godina.
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Nakon krize, Evropljani će u penziju ići s 80 godina!

Post by Blackhawk » 13 Jun 2012, 10:08

Po ovome onda najbolje da sve te pare sto se daju za zdravstveno i penziono, uzimas odmah i nedajes njima nista...
Barem ih trosis sad... a ne radis do 80 uplacujes toliko godina, da bi primao penziju par godina, a vecina ih nece ni dozivjet da ode u penziju..

Evo trenutno, najvise umiru ljudi oko 50-55 god, i za nekih 10-15 godina, starih ljudi nece ni biti..

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Nakon krize, Evropljani će u penziju ići s 80 godina!

Post by carobnjak N » 13 Jun 2012, 10:34

E pa ne može tako ,treba vraćati kredit sad kad ovi naši dignu od MMF-a
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Nakon krize, Evropljani će u penziju ići s 80 godina!

Post by Obrisan profil » 13 Jun 2012, 14:49

znaci, treba da radim toliko dugo jos koliko imam i godina

bruka i sramota!

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Nakon krize, Evropljani će u penziju ići s 80 godina!

Post by String » 13 Jun 2012, 15:53

Treba ovaj svijet cijeli poslati u P.M.
Samo neka pravila i zakoni...sranja...krize...
Toliko livada i suma....a mi se po betonu jeb.mo za nekakve novce... :lud
Image

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nakon krize, Evropljani će u penziju ići s 80 godina!

Post by Konsultant » 16 Jun 2012, 07:18

za zivota sto zaradis za sebe zaradis, ova pomagan od pemzionog je sve gora i gora. zamisli raditi s nekim ko ima 70-80 godina. ne zna jel poso ili doso.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Nakon krize, Evropljani će u penziju ići s 80 godina!

Post by carobnjak N » 16 Jun 2012, 07:51

Konsultant wrote:za zivota sto zaradis za sebe zaradis, ova pomagan od pemzionog je sve gora i gora. zamisli raditi s nekim ko ima 70-80 godina. ne zna jel poso ili doso.
:D. jes jes ...kad to reče naumpade mi nešto . Juče ja vozim nekog starijeg čovjeka ,bude mi očev tetak,sreo ga pa ga povezem, a kad je on sjeo još jedan mi rođak sjeo nazad. Cjelo vrijeme mi pričamo i on mene zove "Suljo" :D ,a to jedan drugi skroz rođak nam.
Kad sam ga dovezao i izlazi on ,a ovaj rođak što je sjedio pozadi izašao pa da sjede napred ,kad će stari njemu : "o meraba mali" kao da ga prvi put vidi ,a poselamili se kad su sjeli u auto
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Grci neradnici ili Merkel nacista?

Post by Krokodil Behko » 24 Jun 2012, 09:44

Grčke novine "obukle" Angelu Merkel u nacističku uniformu

Image

Na dan četvrtfinalne utakmice Europskog nogometnog prvenstva između Njemačke i Grčke (petak) naslovi u novinama obiju zemalja "prštali" su od podbadanja jedni drugih.

Njemački Bild je na svoju naslovnicu stavio "Bye Greece! Today we can not save you!" (Zbogom Grčka! Danas te ne možemo spasiti!), a korak dalje u svemu tome otišle su grčke novine Dimokratia koje su na svoju naslovnicu stavile fotomontažu njemačke kancelarke Angele Merkel u nacističkoj uniformi.

Pored fotografije stajao je natpis "Arbeit macht frei" (Rad vas čini slobodnim), što je bio svojevremeni slogan nacističkih koncentracijskih logora.

Image

Takvo izdanje grčkih novina izazvalo je bijes kod većine ljudi, a pogotovo Izraelaca. Izraelski ambasador u Njemačkoj nazvao je taj potez grčkih novina "najgorim u historiji čovječanstva".

Njemačka je u konačnici dobila bitku na travnjaku (4-2), a njemačka kancelarka pohodila je susret i burno proslavljala svaki pogodak "elfa". Najavila je, u slučaju prolaska Njemačke u finale, svoj dolazak na završni susret u Kijevu.
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Grci neradnici ili Merkel nacista?

Post by blento59 » 24 Jun 2012, 16:29

Kakvi optimisti: Grčka vlada skrojila plan revizije bailouta koji će šokirati Bruxelles


Image

GRČKA želi porezne olakšice, dodatnu socijalnu pomoć za siromašne i nezaposlene, zamrzavanje plana dogovorenih otpuštanja u javnom sektoru i dodatno vrijeme za smanjenje proračunskog deficita.

Sve ove stavke dio su plana koji će ubrzo doći na stol čelnika EU-a, MMF-a i ECB-a. I ne, ne radi se o planu kojeg će iz zafrkancije "trojci" poslati čelnici ljevičarske Syrize, od koje su u Bruxellesu tako strahovali. Riječ je o programu nove vlade Antonisa Samarasa, čiju je pobjedu na izborima trojka gromoglasno pozdravila.

Ovako se nismo dogovorili

Ova program, koje je danas vidio Reuters, prema riječima nove vlade reflektira pritisak javnosti da se olakšaju uvjeti koji su došli paketu s 130 milijardi eura teškim bailoutom. Međutim, stvar je od početka bila jasna - spas od bankrota podrazumijeva teške ekonomske mjere i ovakav plan, čak i ako bude dobre političke volje, sigurno neće naići na odobravanje europskih čelnika.

Valja napomenuti kako su pred prošlotjedne izbore članice eurozone najavile kako su spremne napraviti nekakve ustupke Grčkoj ako na vlast dođe "proeuropska" struja, ali nigdje nije spominjana ovako radikalna revizija bailout ugovora i nema sumnje da Njemačka, kao glavni financijer programa, neće pristati na to.

Duga lista zahtjeva

Program nove grčke vlade uključuje i poziv za rekapitalizacijom pete najveće grčke banke ATEbank-a. Riječ je o "poljoprivrednoj" banci u državnom vlasništvu, za koju je Europska komisija zaključila da je najbolje da se jednostavno ugasi. "Opći cilj programa je ukidanje dodatnih smanjenja u plaćama i mirovinama te odgađanje uvođenja novih poreza", stoji nadalje u programu.

U njemu se zove na smanjenje PDV-a za ugostitelje i farmere, koji trenutno iznosi 23 posto, i prekid otpuštanja u glomaznom javnom sektoru. Isto tako, žele da se potpore za nezaposlene isplaćuju dvije godine, a ne samo jednu.

Grčki program glavna zvijezda novog EU summita?

Traži se i dodatno vrijeme da se pristupi planu rezanja deficita na 2,1 posto i to do 2016. godine.
Treba uzeti u obzir da je prošle godine deficit iznosio 9,3 posto, a ovakva bi odgoda rezanja deficita sigurno zahtijevala dodatno financiranje izvana. Prag poreznog razreda koji plaća najmanje poreze trebao bi se dignuti, a minimalna plaća - srezana za 22 posto u februaru - ponovno prilagođena na temelju kolektivnih ugovora između poslodavaca i radnika.

Već sutra bi u Atenu trebali stići inspektori trojke koji prate grčki napredak i nema dvojbe da neće biti oduševljeni onim što će tamo vidjeti. Međutim, prava jezikova juha Samarasa očekuje sljedećeg tjedna na EU summitu, koji počinje u četvrtak. Tamo su primarne teme trebale biti situacije u Španjolskoj i Italiji, ali ovakav prijedlog grčke vlade mogao bi postati zvijezda "showa".

Čemu to gospodine Samaras?

Motivi Samarasa da pred europske lidere izađe s ovako nerealnim zahtjevima mogu biti brojni. Možda ima namjeru u startu tražiti previše, pa da, svjestan kako će se morati cjenkati, na temelju toga izvuče bar nešto. Možda je, nakon što su ga danima iz Bruxellesa tapšali po leđima, pomislio da je zaista toliko popularan da će m odobriti što god zatraži.

A možda je jednostavno svjestan da od toga neće biti ništa, ali je barem pred domaćom javnosti fingirao da se bori za njihove interese. Drugim riječima, na taj je način kod kuće kupio vrijeme. U Bruxellesu mu ne mogu previše zamjeriti, ili ga zbog drskosti maknuti, jer boljeg poltrona u Grčkoj od njega ionako ne mogu naći.
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Grci neradnici ili Merkel nacista?

Post by Dust » 24 Jun 2012, 18:34

Nisu optimisti, vec lijecine i bezobraznici...
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Grci neradnici ili Merkel nacista?

Post by carobnjak N » 24 Jun 2012, 19:03

prije da su Grci neradnici
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Grci neradnici ili Merkel nacista?

Post by nezaboravna » 24 Jun 2012, 19:08

carobnjak Nurudin wrote:prije da su Grci neradnici
:plavi :plavi jesu vala i te koji neradnici,a i Turci nisu bolji.Posao nisu ni poceli a vec kukaju koliko ga ima :plavi :plavi
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Grci neradnici ili Merkel nacista?

Post by carobnjak N » 24 Jun 2012, 19:12

nezaboravna wrote:
carobnjak Nurudin wrote:prije da su Grci neradnici
:plavi :plavi jesu vala i te koji neradnici,a i Turci nisu bolji.Posao nisu ni poceli a vec kukaju koliko ga ima :plavi :plavi
Pda ...imaju more sa sviju strana ,imaju starogrčku istoriju ,imaju masline ...znači turizam koji samo budala i neradnik može upropasititi ...al eto oni upropastili.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Grci neradnici ili Merkel nacista?

Post by STrendzer » 24 Jun 2012, 22:02

Grci su najveci neradnici u Europi uopste,nema grka na bausteli ni za lijeka vidjet...njihovo ti je ljencarit po cijeli dan u nekoj rustikalnoj,tamnoj prcvarnici/kafanetini, ispijat kahve i kartati se,nekako me podsjecaju na nilske konje glede "brzine" njihovih pokreta,ljudi jednostavno imaju toliko vremena za sve kao da ih se nista ne tice...

najcesce se pored gastronomije bave obradom i prodajom krzna/pelz) i to im je prije nekad dobro islo...

valio bih da sam lijen poput grka...

a sto se tice Merkelove,ma nije ni ona "cvjecka",naprotiv...

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Grci neradnici ili Merkel nacista?

Post by Obrisan profil » 24 Jun 2012, 22:42

veliki bezobrazluk!!!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Grci neradnici ili Merkel nacista?

Post by Krokodil Behko » 27 Jun 2012, 15:18

Baš sad čitam da su Grčki ultra-ljevičari, napali i na zgradu Microsofta u Grčkoj.
Napad je izvršen sa automobilom i plinskim bocama. Da mi je znati, šta im je
microsoft skrivio?
Mislim da su potpuno, zaslužili propast. Nek i oni malo rade. Doznao sam i to,
da je u Grčkoj, zakon oko penzija, takav, kakvog nema nigdje. Dok se ostatak EU
priprema da produži radni vijek, i oteža odlazak u penziju, kod Grka je na snazi,
lagodni običaj da se penzija, može prenijeti i na djecu a nakon smrti roditelja.
I to zdravu, punoljetnu i dovoljno obrazovanu "djecu". To nigdje drugo nema.
online

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by Mic-Sokoli » 30 Jun 2012, 16:10

Nije ovo Grckoj prvi put u Istoriji,vazda se vikalo propo ko grcka.
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by blento59 » 30 Jun 2012, 16:26

Francuska vlada najavila smanjenje broja zaposlenih u svojim redovima


Image

U NASTOJANJU da smanji svoj proračunski deficit i ispuni zahtjeve koje je Europska unija postavila pred nju, francuska vlada najavila je kako će u sljedeće tri godine smanjiti broj zaposlenih u većini ministarstava za 2,5 posto godišnje.

Premijer Jean-Marc Ayrault u pismu ministarstvima također je napisao da će u 2013. u odnosu na 2012. za sedam posto biti smanjeni operativni troškovi vlade, koji isključuju troškove za osoblje, a uključuju troškove poput voznog parka.

Ministarstva zdravstva, obrazovanja i unutarnjih poslova, koje su socijalisti odredili za svoje prioritete, bit će isključena iz smanjenja broja zaposlenika.
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Njemačka ulaže veto Rumuniji i Bugarskoj u euro zonu

Post by Krokodil Behko » 04 Mar 2013, 09:24

"Radnici i studenti su dobrodošli ali ne i skupljači socijalne pomoći"

Image

Njemački ministar unutarnjih poslova, Hans-Peter Friedrich, rekao je za Der Spiegel kako će Njemačka na sastanku ministara unutarnjih poslova zemalja članica EU ovog tjedna u Bruxellesu uložiti veto na ulazak Rumunjske i Bugarske u Schengensku zonu, prenosi 24sata.hr.

- Ako Rumunjska i Bugarska ostanu pri svom zahtjevu, on neće proći jer će Njemačka uložiti veto - rekao je Friedrich. Istaknuo je kako Rumunjska i Bugarska u ovom trenutku nisu spremne za ulazak u schengensku zonu. Dodao je i kako je to nešto što se iz obzira prema građanima Njemačke ne može dopustiti.

Kao razlog tome naveo je korupciju u obje zemlje te je rekao kako bi to moglo imati posljedica i na olako izdavanje viza za Schengenski prostor.

- Svatko tko u Njemačku dolazi kako bi ovdje radio i studirao je dobrodošao. No tko ovdje dolazi samo zato kako bi prikupljao socijalnu pomoć i iskoristio slobodu kretanja, njega se u tom naumu mora spriječiti - rekao je njemački ministar.


depo.portal
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Njemačka ulaže veto Rumuniji i Bugarskoj u euro zonu

Post by paparaci » 05 Mar 2013, 01:38

ispravno. samo mi zaista nije jasno kako su te dvije drzave uopste uspjele uci u tu zajednicu. mislim da smo mi pored svog belaja jos uvijek zapad za te zemlje.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests