Afganistan

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by General War » 24 Jun 2021, 01:23

Taare wrote: 23 Jun 2021, 20:37 Talibani to nikad nisu uradili. Uvijek su se ograđivali od sličnih terorističkih akcija.
Čak su i izašli sa saopćenjem da ne napadaju velike baze jer ne žele da rizikuju veliki broj civilnih žrtava.
Pa vidiš da i neprijateljske vojnike razoružaju i puste.

I da, ne misli da sam neki mrzitelj amerike jer to nisam.
Ne mogu biti mrzitelj kad su nam pomagali.
Ali, u ovom slučaju moram osuditi ono što rade. Smatram to svojom ljudskom dužnošću.
Taman da je moj babo uradio ono što su oni, osudio bih i njega.
Pa naravno da neces viditi jer si se navio na njihove tvitove, da bi sliku bolje sagledao moras gledati i ono sto ti se ne svidja, a da su talibani daleko od meleka kako ih dozivljavas, a naravno da ce poricati...pa ako vlada drzi bolnicu, skole koje su unistene i djeca pobijena, a talibani nisu...ko je?
https://www.reuters.com/world/asia-paci ... 021-06-23/

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by General War » 24 Jun 2021, 01:29

Taare wrote: 24 Jun 2021, 01:12 Evo i naši šupljoglavci došli iz misije.
alzzamisli ti te drskosti kada se otvorena agresija naziva mirovnom misijom.
Pripadnici Četvrte pješadijske brigade Oružanih snaga BiH su jedna od jedinica iz BiH koja je dala doprinos u operacijama podrške miru.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/bh-vojn ... /210623180
Da bi bila agresija, mora postojati legitimna vlada...Avganistan 2002 to nije bio, niti su to talibani danas...kad nekome dodjes i das milijarde dolara u priovredu, zdravstvo i skolstvo, obezbjedis kakav takav mir..niko to tako ne gleda osim takvih ko ti kojima i mirovna misija svoje zemlje nazivas supljoglavcima.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Melek » 24 Jun 2021, 04:20

Hm.. Baš je ovih dana parlament izglasao nepovjerenje švedskoj vladi pa se očekuje da će da padne ista. Znači, navali narode, jer to onda nije agresija.

Koja logika, ti jarca :ccc
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Taare » 24 Jun 2021, 09:36

General War wrote: 24 Jun 2021, 01:23 Pa naravno da neces viditi jer si se navio na njihove tvitove, da bi sliku bolje sagledao moras gledati i ono sto ti se ne svidja, a da su talibani daleko od meleka kako ih dozivljavas, a naravno da ce poricati...pa ako vlada drzi bolnicu, skole koje su unistene i djeca pobijena, a talibani nisu...ko je?
Ne znam ko je. Ono što znam jeste to da talibani sigurno nisu.
Naravno da talibani nisu cvjećke ni meleci. Ne radi se o tome.
Riječ je o agresiji i borcima protiv agresora.
da se sutra desi čudo pa da neka muslimanska zemlja toliko ojača da može napasti amerku, pa da je napadne, bio bih na strani amerike.
To se zove pravda.
Isto kao što sam osudio muslimansko prizivanje uništenja jevreja.
General War wrote: 24 Jun 2021, 01:29 Da bi bila agresija, mora postojati legitimna vlada..
De ba, ne provaljuj se, živ bio.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Taare » 24 Jun 2021, 10:10

Evo glavnog osumnjičenog za te terorističke napade. Nije da nisu izvodili slične.
ISIS has claimed responsibility for an IED attack targeting an Afghan army vehicle in the Khiwa area of Afghanistan's Nangarhar Province, allegedly wounding 2
U međuvremenu...
Large abandoned base in Dasht-e-Abadan, Kunduz was taken over by Taliban. As usual, several vehicles left behind by ANDSF. Afghan AF also carried out airstrikes on same base later
Sources say that 13 districts in eight provinces in the south, north and central area of Afghanistan have fallen to the Taliban in the last 24 hours
Antonov An-225 Mriya UR-82060 departed Karachi Pakistan en route to RAF Brize Norton, The aircraft is carrying three RAF helicopters from Afghanistan to the UK
Ovoje neš u fazonu, bjež'te noge usrat' ću vas :ooo
Turkey doesn't need to send new soldiers to Afghanistan as part of its agreement with Washington to protect Kabul Airport as US troops pull out, Defense Minister Akar has said
Kobejagi sad neće, a prije neki dan pitali talibane mogu li ostati u kabulu.
Naravno da su dobili odgovor da će biti tretirani kao i svaki drugi agresor.
Ispravno i pravedno!
Pa onda ti turskim majkama objasni šta i kako kad im se sinovi budu vraćali u plastičnim vrećama.

Što se tiče islamskog prava, taman da si stotinu puta bio na hadžu i da ne silaziš sa sedžade, ako odeš tamo i boriš se protiv te sirotinje, bićeš tretiran kao otpadnik od vjere.
Da moj babo ode u afganistan i bori se na strani nato saveza pa pogine, ja mu ne bih klanjao dženazu.

Turci bi kobejagi čuvali aerodrom. Je li to aerodrom s kojeg lete avioni koji bombarduju svadbe pa u jednom napadu ubiju po stotinu civila? E, neće da može, rođaci.
Svi mi se morete obratit

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by General War » 24 Jun 2021, 12:28

Taare wrote: 24 Jun 2021, 09:36
General War wrote: 24 Jun 2021, 01:23 Pa naravno da neces viditi jer si se navio na njihove tvitove, da bi sliku bolje sagledao moras gledati i ono sto ti se ne svidja, a da su talibani daleko od meleka kako ih dozivljavas, a naravno da ce poricati...pa ako vlada drzi bolnicu, skole koje su unistene i djeca pobijena, a talibani nisu...ko je?
Ne znam ko je. Ono što znam jeste to da talibani sigurno nisu.
Naravno da talibani nisu cvjećke ni meleci. Ne radi se o tome.
Riječ je o agresiji i borcima protiv agresora.
da se sutra desi čudo pa da neka muslimanska zemlja toliko ojača da može napasti amerku, pa da je napadne, bio bih na strani amerike.
To se zove pravda.
Isto kao što sam osudio muslimansko prizivanje uništenja jevreja.
General War wrote: 24 Jun 2021, 01:29 Da bi bila agresija, mora postojati legitimna vlada..
De ba, ne provaljuj se, živ bio.
To im ti neki "glasnogovornik" kojem treba vjerovati da to nisu?
Koja agresija opet ziv bio, odakle je general Dostum, Karzai?...talibani nisu kontrolisali cijeli avganistan ni 2002 godine...nije problem jel ze navija za ili protiv amerike, vec sta talibani nude ili su nudili avganistanskom narodu, nista ja ne branim ove dosadasnje koji ce se kad zafali para samo promjeniti zastavu i biti sa talibanima, a neko drugi ce preuzeti mjesto protiv talibama i tako ukrug...a vec polijepo avganistanaca hoda po bosanskim gradovima, sigurno nisu turisti.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by insomnia » 24 Jun 2021, 12:32

Hajd bgt kolko vas se okoristilo okrecuci hamburgere za Amere po Afganistanu mogli im se malo i oduziti
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Taare » 24 Jun 2021, 12:51

General War wrote: 24 Jun 2021, 12:28 To im ti neki "glasnogovornik" kojem treba vjerovati da to nisu?
Ja im vjerujem.
ovim drugim ne vjerujem.



General War wrote: 24 Jun 2021, 12:28 talibani nisu kontrolisali cijeli avganistan
Bili na vlasti.
To što ti govoriš je isto ko da je amerika onomad srušila našu vladu i instalirala fikreta abdića.
Što se tiče ostalog, dopustimo afgnistancima da odluče šta žele.
Svi mi se morete obratit

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by General War » 24 Jun 2021, 18:41

Taare wrote: 24 Jun 2021, 12:51
General War wrote: 24 Jun 2021, 12:28 To im ti neki "glasnogovornik" kojem treba vjerovati da to nisu?
Ja im vjerujem.
ovim drugim ne vjerujem.



General War wrote: 24 Jun 2021, 12:28 talibani nisu kontrolisali cijeli avganistan
Bili na vlasti.
To što ti govoriš je isto ko da je amerika onomad srušila našu vladu i instalirala fikreta abdića.
Što se tiče ostalog, dopustimo afgnistancima da odluče šta žele.
Interesantan kuriozitet si spomenuo :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120483
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

TALIBANI SU PROŠLOST: Muslimanke Afganistana uzele oružje u ruke

Post by Krokodil Behko » 08 Jul 2021, 17:56

Image


U sjevernom i središnjem Afganistanu žene su uzele oružje u ruke, marširajući ulicama i dijeleći svoje slike na društvenim mrežama i to sve u znak prkosa dok talibani bilježe velike pobjede širom zemlje.

Jedna od najvećih demonstracija bila je u središnjoj provinciji Ghor, gdje su tokom vikenda na ulice izašle stotine žena, mašući oružjem i skandirajući antitalibanske parole.

Vrlo je vjerojatno da neće uskoro u velikom broju krenuti na prve linije fronta kako zbog socijalne konzervativnosti tako i zbog nedostatka iskustva. No, javne demonstracije, u trenutku prijetnje militanata, podsjetnik su na to koliko su mnoge žene uplašene zbog toga šta bi talibanska vladavina mogla značiti za njih i njihove porodice.

"Bilo je nekih žena koje su samo željele nadahnuti sigurnosne snage, samo simbolično, ali mnogo više ih je bilo spremno otići na ratišta", kaže Halima Parastish, voditeljica ženske uprave u Ghoru i jedna od učesnica marša. “To uključuje i mene. Određen broj žena i ja smo rekle guverneru prije otprilike mjesec dana da smo spremne ići i boriti se. "

Talibani su preplavili ruralni Afganistan, zauzevši desetke okruga, uključujući mjesta poput sjeverne provincije Badakhshan, koja je prije 20 godina bila antitalibansko uporište. Oni sada imaju više provincijskih prijestonica pod opsadom.

U područjima koja kontroliraju, talibani su već uveli ograničenja za obrazovanje žena, njihovu slobodu kretanja i način odjevanja, tvrde aktivisti i stanovnici tih područja. Na jednom su području bacali letke u kojima su naveli zahtjeve da žene navuku burke.

Čak i žene iz izuzetno konzervativnih ruralnih područja teže boljem obrazovanju, većoj slobodi kretanja i većoj ulozi u svojim porodicama, pokazalo je novo istraživanje skupine čiji se glas rijetko čuje. Talibanska vladavina odvela bi ih u suprotnom smjeru.

"Nijedna žena se ne želi boriti, ja samo želim nastaviti školovanje i kloniti se nasilja, ali ovakvi uslovi su natjerali mene i druge žene na ustanak", rekla je novinarka u ranim 20-ima sa sjevernog Jowzjana, području sa historijom žena boraca.



Pohađala je jednodnevni trening o rukovanju oružjem u glavnom gradu pokrajine, koji je trenutno pod opsadom. Zatražila je da je se ne imenuje u slučaju da padne u ruke talibanima. “Ne želim da zemlja bude pod nadzorom ljudi koji se prema ženama odnose onako kako se oni odnose. Uzeli smo oružje da pokažemo da ukoliko se budemo morale boriti, to ćemo i učiniti. "

Dodala je i da je nekoliko desetaka žena s njom naučilo rukovati oružjem i uprkos svom neiskustvu, ukoliko bi se suočile s Talibanima, imale bi jednu prednost. "Oni se boje da ih mi ubijemo jer smatraju to sramotnim."

Za konzervativne militante suočavanje sa ženama u borbi može biti ponižavajuće. Borci tzv ISIL-a u Siriji više su se plašili umiranja od strane ženskih kurdskih snaga nego da ih ubiju muškarci.

Rijetko je, ali ne i bez presedana, da afganistanske žene uzmu oružje u ruke, posebno u nešto manje konzervativnim dijelovima zemlje. Prošle godine tinejdžerica Qamar Gul postala je poznata u cijeloj zemlji i to nakon borbe s grupom talibana koji su joj ubili roditelje. Među militantima je bio i njen vlastiti suprug.

U provinciji Baghlan, žena zvana Bibi Aisha Habibi postala je jedina žena-zapovjednik u zemlji nakon sovjetske invazije i građanskog rata koji je uslijedio. Bila je poznata kao zapovjednik Kaftar ili Golub.

A na sjevernom Balkhu, 39-godišnja Salima Mazari odnedavno se bori na prvoj liniji fronta u Charkintu, u kojem je i guvernerka okruga.

Žene su se također pridružile afganistanskim sigurnosnim snagama tokom posljednja dva desetljeća, uključujući obuku za pilota helikoptera, iako su se suočavale s diskriminacijom i uznemiravanjem kolega zbog čega ih se rijetko može naći na prvoj liniji odbrane.

Talibani odbijaju afganistanske historijske presedane, tvrdeći da su demonstracije propaganda i da muškarci neće dopustiti da se žene bore.



“Žene nikada neće podići oružje protiv nas. Bespomoćne su i prisiljene od poraženog neprijatelja ”, rekao je glasnogovornik Zabihullah Mujahid. "One se ne mogu boriti."

Guverner provincije Ghor Abdulzahir Faizzada rekao je u telefonskom intervjuu da su se neke od žena koje su izašle na ulice Firozkoha, glavnog grada provincije, već borile protiv talibana, a većina je suočena sa zlostavljanjem unutar grupe.

„Većina tih žena bile su one koje su nedavno pobjegle iz talibanskih područja. One su već prošle rat u svojim selima, izgubili su sinove i braću, bijesne su ”, rekao je. Faizzada je dodao da će obučavati žene koje nemaju iskustva s oružjem, ako to odobri vlada u Kabulu.

Konzervativna pravila talibana posebno su nepoželjna u Ghoru, gdje žene tradicionalno nose marame, umjesto da se u potpunosti pokrivaju burkama, i rade u poljima i selima pored svojih muškaraca, rekla je Parastish.

Talibani su zabranili ženama čak i da se brinu o životinjama ili obrađuju zemlju u područjima Ghora koja oni kontroliraju, dodala je. Zatvorili su škole za djevojke, naložili ženama da ne odlaze od kuće bez muškog staratelja, čak im je zabranio okupljanje na vjenčanjima, rekavši da bi na vjenčanjima trebali biti samo muškarci.

Žene s ovih područja bile su među onima koji su marširali. “Više od desetak žena pobjeglo je iz Allahyara u okrugu Shahrak prošle sedmice. Prišle su nam i zatražile oružje za borbu za svoju zemlju i slobodu. Ista je situacija u regiji Charsadda ”, rekla je Parastish.

„Žene su rekle:„ Ubijaju nas i ranjavaju bez mogućnosti da se branimo. Zašto ne bi uzvratile udarac? “Govorile su nam da su najmanje dvije žene na porodu u njihovoj regiji, bez medicinske opreme i da nisu mogle poći s njima.“

Zasad je, kaže, jedino što žene zadržava jeste to da su muškarci na vlasti. "Guverner je rekao da sada nema potrebe za našom pomoći, te da će nas obavijestiti ukoliko bude drugačije.“

(Federalna.ba/The Guardian)
online

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37395
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24816 times
Been thanked: 4701 times
Status: Offline

Re: TALIBANI SU PROŠLOST: Muslimanke Afganistana uzele oružje u ruke

Post by ElTriconi » 08 Jul 2021, 17:57

:888
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: TALIBANI SU PROŠLOST: Muslimanke Afganistana uzele oružje u ruke

Post by Šabović Adis » 08 Jul 2021, 18:03

Da i njih ne bičuju? Čuj žena na oružje?!
Ne mereeee 👉👌

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: TALIBANI SU PROŠLOST: Muslimanke Afganistana uzele oružje u ruke

Post by arzuhal » 08 Jul 2021, 18:11

Budalaština, al' očajni su, razumijem...
uzmi Lysobact

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: TALIBANI SU PROŠLOST: Muslimanke Afganistana uzele oružje u ruke

Post by insomnia » 08 Jul 2021, 18:15

😂😂😂
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: TALIBANI SU PROŠLOST: Muslimanke Afganistana uzele oružje u ruke

Post by insomnia » 08 Jul 2021, 18:15

Za to vrijeme muskarci bjeze kud koji
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: TALIBANI SU PROŠLOST: Muslimanke Afganistana uzele oružje u ruke

Post by The 51st State » 08 Jul 2021, 18:19

Ovo je prvi forum gdje moderator namjero trlou ukljuci, tema je smjehotresna

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: TALIBANI SU PROŠLOST: Muslimanke Afganistana uzele oružje u ruke

Post by insomnia » 08 Jul 2021, 18:22

Pazi ti jebenog Gardijana i naslova.
Tema je itekako ozbiljna ali je oni u startu razbucaju.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84541
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11067 times
Been thanked: 16636 times
Status: Offline

Re: TALIBANI SU PROŠLOST: Muslimanke Afganistana uzele oružje u ruke

Post by Fuddo » 08 Jul 2021, 18:30

Nek im je Olmajti na pomoci, to tamo je pokolj u najavi.
Dozvolite da se obratimo

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: TALIBANI SU PROŠLOST: Muslimanke Afganistana uzele oružje u ruke

Post by The 51st State » 08 Jul 2021, 18:31

insomnia wrote: 08 Jul 2021, 18:22 Pazi ti jebenog Gardijana i naslova.
Tema je itekako ozbiljna ali je oni u startu razbucaju.
Ma zavrsena igranka, sve pada ko domine, dnevno stotine vojnika zarobe i puste, humveee zlatni sponzor talibana i tako to.
Jedino preostaje da se vidi gdje ce ovi sto su lizali dupe amerima 20 godina pobjeci, sve ostalo je predstava.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84541
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11067 times
Been thanked: 16636 times
Status: Offline

Re: TALIBANI SU PROŠLOST: Muslimanke Afganistana uzele oružje u ruke

Post by Fuddo » 08 Jul 2021, 18:42

Mi smo na ovo potrosili 2.26 triliona dolara. :lupa
Dozvolite da se obratimo

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests