Sirija

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Ma znas » 31 Mar 2022, 21:35

Bilo bi interesanto saznati koliko trenutno Sirija ima stanovnika, koliko je poginulo a koliko raseljeno. :cudi

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by MorningStar » 31 Mar 2022, 21:36

Ma znas wrote: 31 Mar 2022, 21:35 Bilo bi interesanto saznati koliko trenutno Sirija ima stanovnika, koliko je poginulo a koliko raseljeno. :cudi
Sta mislis da ukucas na google "Sirija" :hm

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Ma znas » 31 Mar 2022, 23:33

Nisam suguran da imaju tacne podatke. Sve zavisi ko uredjuje stranicu. :kafa

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by BritkiMozak » 09 Sep 2022, 18:00

Ma znas wrote: 31 Mar 2022, 23:33 Nisam suguran da imaju tacne podatke. Sve zavisi ko uredjuje stranicu. :kafa
Prije rata je imala 22,5 milijuna stanovnika. Mislim da sada ima 14-15 milijuna.

Ima li kakva dobra stranica sa videima posvećena isključivo Siriji i životu u tamošnjim gradovima. Zanima me obnavlja li se Raqqa, i istočni dio Alepa.

Bojim se da će Raqqa najzadnja doći na red za obnovu.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by insomnia » 14 Oct 2022, 19:17

Kurdi na dobrom putu da izgube Afrin. Prema nepotvrđenim informacijama vec su ga izgubili
Golemo
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Online

Re: Sirija

Post by Pasaga » 14 Oct 2022, 19:21

insomnia wrote: 14 Oct 2022, 19:17 Kurdi na dobrom putu da izgube Afrin. Prema nepotvrđenim informacijama vec su ga izgubili
Golemo
ko ga uzima
koliko ce ga drzat
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by insomnia » 14 Oct 2022, 19:22

Nekaki džiadisti
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Online

Re: Sirija

Post by Pasaga » 14 Oct 2022, 19:22

:D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by insomnia » 14 Oct 2022, 19:25

Kurdi su lijep pokazatelj kako je to kad se suprostavis ruci koja te ‘hrani i brani. Od americje i EU pjesadije na terenu do odbacenog kurtona ostavljenog na milost i nemilost Turskoj, Siriji, Iranu i Iraku
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Mutevelija » 11 Feb 2023, 15:42

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Sioux
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5153
Joined: 20 Nov 2021, 21:20
Has thanked: 1125 times
Been thanked: 1268 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Sioux » 08 Oct 2023, 15:24

Maja wrote: 03 Sep 2013, 17:37 Hajd me malo educirajte :D

S wikipedie

Građanski rat u Siriji je naziv za trenutni oružani sukob koji se od proljeća 2011. vodi u Siriji između vlade predsjednika Bašar al-Asada na jednoj strani, i pobunjenika koji nastoji svrgnuti njega i vladajuću stranku BAAS. Otpočeo je 15. marta 2011. kao serija demonstracija inspiriranih tzv. arapskim proljećem, odnosno protestima opozicije koji su doveli do smjene višedecenijskih režima u Tunisu i Egiptu. Nastojanje sirijskih vlasti da demonstracije uguše uz pomoć vojske je, pak, dovelo do eskalacije nasilje, a grupe demonstranata su se od ljeta 2011. naoružale i organizirale u tzv. Slobodnu sirijsku vojsku s bazama u susjednim državama koja protiv režima vodi gerilski rat. Zahtjeve pobunjenika za smjenom sirijske vlasti su od samog početka podržale susjedna Turska u kojoj se nalaze glavne pobunjeničke vojne baze Saudijska Arabija i zaljevske države, a potom SAD, EU i druge države zapadnog svijeta koje su protiv Sirije uvele niz političkih, diplomatskih i ekonomskih sankcija,a pobunjenike pomažu oružjem [16][17] i novcem. Inicijativama tih zemalja i vlada da se sukob okonča vojnom intervencijom na strani pobunjenika se trenutno odupiru NR Kina i Rusija (Šangajska skupina), od kojih ova druga šalje pre svega protuavionsko oružje [18] sirijskoj vladi za obranu od potencijalne NATO invazije. Nakon više od godinu dana, sukob u Siriji je dobio karakteristike sektaškog, odnosno vjerskog sukoba, s obzirom da jezgru pobunjenika čine pripadnici religioznih sunita;a nasuprot njima, režim uglavnom podržavaju sekularni suniti, alaviti i hrišćani. U ovom građanskom ratu niti sirijska vlada niti pobunjenici nisu u stanju ostvariti brzu pobedu pošto bi predaja prvih označila nestanak hrišćana i alavita u Siriji [19] (kao što se dogodilo s hrišćanima u Iraku), dok predaja drugih ne dolazi u obzir zbog verske ideologije. Sukobi između simpatizera sirijske vlade i pobunjenika su se vremenom na sektaškom/vjerskom osnovu prenijeli i na susjedni, dotada uglavnom mirni Libanon.


Zašto su Rusija, Kina, Srbi, Hrvati i Mrki za Asada? Zašto je SAD na strani pobunjenika ako se ti pobunjenici sad smatraju sektašima, vehabijama, kako god..koji bi nakon što dođu na vlast protjerali kršćane i alavite?
Zašto SAD želi da skine Asada i ako bi se to desilo zar bi zaista dozvolili da pobunjenici dođu na vlast?
Šta je to što SAD želi od Sirije?
Kako su dva Asada uspjela doći na vlast a obojica su Alaviti i njih je samo 11 posto u Siriji.
Ovi civili koji ginu, je li to djelo Asadove vojske ili pobunjenika? Ili oboje?
Jesu li pobunjenici šiti?
Pogled Joca Vujičića

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 49 guests