Švedska

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: Je li Švedska socijalistička zemlja? Ne baš

Post by Krokodil Behko » 25 Aug 2019, 09:26

Da li to znači da si pročitao samo naslov?
online

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Je li Švedska socijalistička zemlja? Ne baš

Post by Čupava » 25 Aug 2019, 09:27

Briga je otisla u Svedsku da to izvidi i procjeni.. :ooo
.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Je li Švedska socijalistička zemlja? Ne baš

Post by Pasaga » 25 Aug 2019, 09:32

Krokodil Behko wrote: 25 Aug 2019, 09:26 Da li to znači da si pročitao samo naslov?
:hm :auf

zadnji pasus,i morbit jos malo ...
...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Je li Švedska socijalistička zemlja? Ne baš

Post by Mister No » 25 Aug 2019, 10:01

Svedska bi trebala po svemu biti pravi primjer socijalisticke drzave.
Naravno onima koji socijalistickom zemljom smatraju Sjevernu Koreju to se ne moze objasniti.

Bivsa SFRJ (koja se smatrala socijalistickom) je ogranicavala privatne firme, i to je najveca greska sistema bila.
Nepisanim pravilom su bile dozvoljene manje privatne zanatske radnje i poslovi (obucari, vozaci, taxisti, kovaci, kafici itd.), ali vise od toga se kosilo sa "politickim ucenjem"
Last edited by Mister No on 25 Aug 2019, 10:41, edited 1 time in total.
High Hopes...

User avatar
alcapone
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15966
Joined: 22 Jul 2018, 16:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Je li Švedska socijalistička zemlja? Ne baš

Post by alcapone » 25 Aug 2019, 10:35

Iskreno i briga me za svedjane,dosta mi je seher moj :srce
1n73LL1g3nc3 15 7h3 4b1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Je li Švedska socijalistička zemlja? Ne baš

Post by storm » 25 Aug 2019, 11:50

Ovo sa vaucerima za školovanje mi se jako svidja. Svi imaju isto na raspolaganju, e na školi je da privuče učenike. Ništa nema zdravo za gotovo...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Je li Švedska socijalistička zemlja? Ne baš

Post by Melek » 25 Aug 2019, 14:10

Ma i oni se ”amerikanizuju” polako na mala vrata :123
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Online

Re: Je li Švedska socijalistička zemlja? Ne baš

Post by Venera » 25 Aug 2019, 14:48

Čupava wrote: 25 Aug 2019, 09:27 Briga je otisla u Svedsku da to izvidi i procjeni.. :ooo
Svedska me fascinira svojom zdravom ekonomijom , izvozom, jer uvoze jako malo , patentiranje i instaliranje patenata u vlastitoj drzavi

Melek kaze da se Svedska amerikanizria , ali nije objasnio :jutarnja

Socijalna pomoc, bolovanje i promjenu mnogih zakona se desila nakon prezivjenog lopovluka od strane nasih, kao i poljaka i drugih nacija, nama jao slicnh i blisih navika :hihi

meni se Svedska dopada :cvijece
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Je li Švedska socijalistička zemlja? Ne baš

Post by dadojović » 25 Aug 2019, 18:17

Ne treba poistovjećivati socijalnu ( kakva Švedska i jeste) i socijalističku državu.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by Mala_Mu » 30 Aug 2020, 15:10

Image
Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije koronavirusa - jedno je od pitanja koje postavio urednik za zdravstvene teme na BBC-u Fergus Walsh.

Walsh je također postavio i sljedeća pitanja: da li vlasti i mediji pretjeruju kada je u pitanju koronavirus i zašto se smanjuje broj osoba koje umiru od koronavirusa, a povećava se broj zaraženih? Za njega su to, kako je naveo, velika pitanja s obzirom na situaciju u kojoj se nalazimo.

Kao pozitivno u Velikoj Britaniji izdvojio je to što, kako je napisao za BBC, koronavirus skoro i da ne postoji na društvenim mrežama, to što se smanjuje broj osoba koje su teško pogođene virusom i to što je manji broj ljudi u bolnicama zbog virusa. Osim toga, ukazao je i da se smanjuje broj ljudi koji su priključeni na respiratore i da se se smanjuje broj onih koji umiru zbog virusa.

Podsjetio je da raste broj osoba zaraženih koronavirusom te je kao jedan od razloga naveo to što se testira veći broj ljudi. Tvrdi da se broj testiranih u Velikoj Britaniji utrostručio od početka jula. Za njega je to pokazatelj da su se okolnosti znatno promijenile od početka pandemije.

"U martu ili aprilu bilo je mnogo više zaraženih ljudi, a koji su spadali u rizične grupe. U domovima za stare osobe bilo je po hiljadu zaraženih sedmično. Oni koji se sada zaraze su mnogo mlađi i manje su pogođeni virusom", naglasio je profesor na Univerzitetu Oxford Carl Heneghan.

Heneghan smatra da je cirkulacija virusa na znatno manjoj razini. Ocijenio je i da je fizičko distanciranje doprinijelo da situacija sa pandemijom bude nešto bolja.

BBC-ov Walsh je također podsjetio i na to da medicinski radnici imaju mnogo više iskustva sa koronavirusom i da zbog toga znaju kako adekvatnije tretirati pacijente. U nastavku teksta je odgovorio na pitanje da li treba nastaviti normalno živjeti.

Ako to znači povratak djece u školske učionice, onda je odgovor da, mišljenja je Walsh dodajući da se pokazalo da djeca nisu među rizičnim grupama, ali da mnogo rizikuju ako nastavu ne pohađaju u školama.

Ali, ukazao je Walsh, to nije slučaj sa ostatkom populacije - neke druge grupe stanovništva jesu u riziku. Smatra da će presudno biti koliko brzo će se virus prenositi u budućnosti, posebno prilikom početka nastave u školama i fakultetima te završetka godišnjih odmora.

Profesorica Imperial Collega Wendy Barclay je upozorila da se stvari mogu pogoršati tokom zime. U Francuskoj već postoje znakovi pogoršanja epidemiološke situacije. Profesor Heneghan je također podsjetio da virus još postoji i zbog toga je savjetovao da se stanovništvo i dalje pridržava epidemioloških mjera.

Priželjkuje da se djeluje onako kako se djelovalo u Švedskoj u kojoj mjere nisu bile toliko restriktivne kao u većini država u svijetu. Upravo su u ovoj zemlji škole ostale otvorene.

"Nisu ništa posebno učinili, već su samo pozivali na odgovorno kolektivno ponašanje. Restorani su ostali otvoreni, ali su se ljudi fizički distancirali i bili su pažljiviji. Bili su svjesni onoga što se od njih traži", dodao je Heneghan.

Walsh zaključuje da svaki pojedinac ima ulogu u suzbijanju pandemije i to, prije svega fizičkim distanciranjem i higijenom.

klix.ba

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1096 times
Been thanked: 589 times
Status: Online

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by Venera » 30 Aug 2020, 15:23

nije Svedksa jedina drzava koja ne korsiti maske kao u BiH :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36846
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23159 times
Been thanked: 4508 times
Status: Offline

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by ElTriconi » 30 Aug 2020, 17:54

Nije radioaktivno da ne mores zivit ko prije po godine 🤔
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by dadojović » 30 Aug 2020, 19:28

Doći će trenutak kada će se većina restrikcija morati ukinuti, jer gospodarstva jednostavno neće moći još dugo trpiti posljedice donesenih mjera. Dovoljno je da nekoliko država počne primjenjivati taj švedski model, i uslijediti će lančana reakcija, u kojoj će većina država to primjeniti.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
tuzlak1212
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3792
Joined: 16 Nov 2019, 04:04
Has thanked: 213 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by tuzlak1212 » 30 Aug 2020, 19:31

Jes, morat ce se odgovorit na pitanje jel bitnije zdravlje ili privreda

Do sad su ljudi decenijama vagali pa radili jedno sa paravanom drugog, ovaj put ce morati ici binarna odluka ili - ili

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by Hurija » 30 Aug 2020, 21:54

kod nas bi onda ljudi umirali na ulicama,zdravstvo nam je nula a pademija bi se rasirila
Ostalo je cutanje.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by Nice try » 31 Aug 2020, 09:11

Sudeću po (ne)pridržavanju mjera, kod nas je već odavno na snazi švedski model.
Mislim da će se dosta stvari sada na jesen pokazati i iskristalizirati, kada se krene sa školom, prestanu godišnji odmori i slično
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by Krokodil Behko » 31 Aug 2020, 10:01

Nice try wrote: 31 Aug 2020, 09:11 Sudeću po (ne)pridržavanju mjera, kod nas je već odavno na snazi švedski model.
Mislim da će se dosta stvari sada na jesen pokazati i iskristalizirati, kada se krene sa školom, prestanu godišnji odmori i slično

Pa to je to. Život s virusom. Ne može drugačije, jer ćemo pocrkati od gladi.
online

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by damir5 » 31 Aug 2020, 10:56

pa sad, ne hranimo se valjda od nargilahanova, svadbi sa 500 zvanica, diskoteka, ciji posjetioci su najveci prenosnici virusa.
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by Melek » 31 Aug 2020, 11:04

Ja vam jedino mogu ponuditi švedski sto, ako se šta pika :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42190
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13802 times
Been thanked: 12345 times
Status: Online

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by Masamune » 31 Aug 2020, 11:06

dadojović wrote: 30 Aug 2020, 19:28 Doći će trenutak kada će se većina restrikcija morati ukinuti, jer gospodarstva jednostavno neće moći još dugo trpiti posljedice donesenih mjera. Dovoljno je da nekoliko država počne primjenjivati taj švedski model, i uslijediti će lančana reakcija, u kojoj će većina država to primjeniti.
Škole također moraju vratiti barem pribiližnu nastavu kakva je bila. Razumijem strah roditelja, ali ako posmatramo cjelokupnu sliku puno je veća šteta za djecu ako se ne ide u školu.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests