Švedska

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84543
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11067 times
Been thanked: 16640 times
Status: Offline

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by Fuddo » 31 Aug 2020, 19:53

vila wrote: 31 Aug 2020, 19:49
Fuddo wrote: 31 Aug 2020, 19:47

Al imas onaj sljem ispred, pa kombinezon....
Nosi masku i suti
Slusaj mene a ne onog trumpa
Al vidi, ja radim u firmi skupa sa drugih 30 000 ljudi,
Na ovaj ili onaj nacin skoro svi dolazimo u kontakt jedni s drugima. Citavo vrijeme pandemije mi nismo stali, jesmo jedno vrijeme usporili, i sad jos nijedan slucaj nemamo.
Prosto nemoguce, ako se bas tako lako prenosi, da niko ziv nije fasovo i zarazio ostale.
A mozda i jeste, sam sto ne znamo.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by MunDzi » 31 Aug 2020, 19:54

Najteze disem kad stavim masku koju sam personalno sasila, jer sam koristila kvalitetne tkanine.
Tvije kupljene su bas beze.
Disem kao i da ih i nemam, sumnjam da me mogu zastititi.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37398
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24818 times
Been thanked: 4705 times
Status: Offline

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by ElTriconi » 31 Aug 2020, 20:07

Pa bona ta ti je maska sto se turi sto kaes preko koje se lakse dise tuj da kad te neko hrakne nehotice (kasljuci ili kisuci u tebe) da te ne potrefi usta i da ne bi kad se krenes obrisat to razmrljala po ustima i nosu i kasnije u oci dirala. 🤔
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37398
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24818 times
Been thanked: 4705 times
Status: Offline

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by ElTriconi » 31 Aug 2020, 20:08

A mores komotno i onu jna masku nosit ako ti je fetis teze disanje, dobra za zalivanje krtole a dobra i protiv korone ☺️
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by Nice try » 01 Sep 2020, 17:08

damir5 wrote: 31 Aug 2020, 16:02
Nice try wrote: 31 Aug 2020, 15:47

Kako misliš?
Niko ne zarađiva na nabrojane načine ili?
pa mislim da je njihov udio u GDP vrlo mali, nesrazmjeran opasnosti koju donose (moje misljenje, mozda nisam u pravu). Niti ih ima toliko puno, da ih je nemoguce subvencionirati, dok ne prodje ovo zlo.
Mislim da ih ima više nego što je moguće subvencionirati, a i ne znam kako da neko preživi od neke tamo pomoći, na primjer porodica koja živi od nekog bara, kluba i slično.
Što se tiče opasnosti...ona se može umanjiti, svakako, a i pogledajmo malo oko sebe...gotovo sve predstavlja opasnost. Sve je opasno. Sad kažu da ni razdaljina od dva metra nije dovoljna!? Šta reći...
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by damir5 » 01 Sep 2020, 17:22

Nice try wrote: 01 Sep 2020, 17:08
damir5 wrote: 31 Aug 2020, 16:02

pa mislim da je njihov udio u GDP vrlo mali, nesrazmjeran opasnosti koju donose (moje misljenje, mozda nisam u pravu). Niti ih ima toliko puno, da ih je nemoguce subvencionirati, dok ne prodje ovo zlo.
Mislim da ih ima više nego što je moguće subvencionirati, a i ne znam kako da neko preživi od neke tamo pomoći, na primjer porodica koja živi od nekog bara, kluba i slično.
Što se tiče opasnosti...ona se može umanjiti, svakako, a i pogledajmo malo oko sebe...gotovo sve predstavlja opasnost. Sve je opasno. Sad kažu da ni razdaljina od dva metra nije dovoljna!? Šta reći...
A ne znam, moguce, lupio sam, samo znam iz prve ruke da su kapaciteti u bolnicama pretrpani, a ovako se ipak vise prenosi nego na bilo koji drugi nacin. Samo na glas razmisljam, ionako se ja nista ne pitam :D

Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by Nice try » 01 Sep 2020, 17:25

Razumijem.
Evo, šta sad npr. sa nastavom koja je već počela u nekim kantonima?
I tu ima opasnosti. Zatim danas, sutra se odlučuje o otvaranju granica za nekih par zemalja...Kina između ostalih.
I tu ima opasnosti.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by vila » 01 Sep 2020, 17:52

damir5 wrote: 01 Sep 2020, 17:22
Nice try wrote: 01 Sep 2020, 17:08

Mislim da ih ima više nego što je moguće subvencionirati, a i ne znam kako da neko preživi od neke tamo pomoći, na primjer porodica koja živi od nekog bara, kluba i slično.
Što se tiče opasnosti...ona se može umanjiti, svakako, a i pogledajmo malo oko sebe...gotovo sve predstavlja opasnost. Sve je opasno. Sad kažu da ni razdaljina od dva metra nije dovoljna!? Šta reći...
A ne znam, moguce, lupio sam, samo znam iz prve ruke da su kapaciteti u bolnicama pretrpani, a ovako se ipak vise prenosi nego na bilo koji drugi nacin. Samo na glas razmisljam, ionako se ja nista ne pitam :D
Tocno...najvise se prenosi u takvim situacijama
A sto se tice bolnica...nisu kapaciteti pretrpani
Ali fali sve vise i vise osoblja
Doktora,sestara....
I bilo koji zarazeni je van pogona minimalno 20 dana
I to ce sa sobom nositi neke posljedice
Nama je trenutno zatvoren cijeli odjel pedijatrije...
Pola sestara sa hitne je u izolaciji
Ne daj boze kakve hitne situacije koja trazi dva tri tima u intervenciji
Ne bi imao ko izaci na teren
I eto ti posljedica direktno vezanih za koronu

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by insomnia » 01 Sep 2020, 19:44

Strasni virus koji nas je bacio na koljena.
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/16 ... njena.html
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by harlekin » 01 Sep 2020, 19:54

Znaci ovo s koronom zbilja vise nije ni smijesno,stozeri razno razni su bili komicni vise nisu,zbilja ok malo lupetat al svaka jbena presica nove gluposti stare ne vaze pa posle ni te ne vaze,zasto jednostavno ljudi koji su za izolaciju ne zatvore se doma da ih tko ne zarazi ili oni nekog a ostale da puste da rade zive umiru kao i do sad.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Poziv na švedski model: BBC: Da li je vrijeme da nastavimo živjeti kao prije pandemije?

Post by gospođa Brams » 02 Sep 2020, 09:16

insomnia wrote: 01 Sep 2020, 19:44 Strasni virus koji nas je bacio na koljena.
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/16 ... njena.html
Ista stvar i u Hrvatskoj

Kod nas bolnice ne da nisu pretrpane, nego su poluprazne
Od dvjestotinjak hospitaliziranih dosta ih otpada na recimo sticenike starackih domova koji nemaju koronu ali su tamo smjesteni radi predstroznosti.
Znaci zdrave hospitaliziramo dok s druge strane bolesni i oni koji cekaju preglede i operacije ne mogu u bolnicu nego im se sve odgada
Suludo
Znaci odgovor na pitanje iz naslova: da.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Offline

Šveđani bi u narednih 45 godina mogli postati manjina u svojoj zemlji

Post by Krokodil Behko » 20 Apr 2021, 10:34

Image


Ako se trenutni nivo imigracije nastavi, Šveđani bi u narednih 45 godina mogli postati manjina u svojoj zemlji, smatra finski istraživač Kiosti Tarvainen, profesor sistemske analize na Univerzitetu Alto u Helsinkiju.

Danas je više od trećine svih švedskih stanovnika stranog porijekla i njihov udio nastavlja da raste zahvaljujući kontinuiranim imigracionim i demografskim trendovima koji uključuju i razlike u stopama plodnosti.

Koristeći standardnu demografsku metodu, takozvanu metodu kohortnih komponenata, Tarvainen je zaključio da će prema nepromijenjenoj imigraciji etnički Šveđani biti brojčano u manjini do 2065. godine.

Demografske promjene donijet će i velike društvene promjene. Prema njegovim riječima, 2100. godine u Švedskoj će biti jednak broj muslimana kao i etničkih Šveđana.

"Švedski parlament jednoglasno je odlučio 1975. godine da je Švedska multikulturalna zemlja. U to vrijeme više od 40 posto imigranata činili su moji sunarodnici Finci. Situacija se promijenila, 2019. godine 88 posto doseljenika nije bilo sa Zapada, a 52 posto su bili muslimani. Tako se dogodila ogromna kulturna promjena u imigrantskoj populaciji, jer se njena najveća grupa promijenila iz Finaca u muslimane", kaže Tarvainen u svom komentaru u listu "Folkbladet".

Danas su, kaže on, uslovi drugačiji, jer se veliki dio imigranata ne asimilira, odnosno ne integriše se uspješno u društvo.

"Umjesto toga, oni formiraju svoja područja, koja se obično nazivaju područjima isključenosti, osjetljivim oblastima ili zonama zabranjenog ulaska, koje su uglavnom paralelna društva s drugačijim načinom razmišljanja i načinom života", izjavio je, dodavši da to rezultira smanjenjem povjerenja i socijalnom kohezijom.

Tarvainen je kazao i da će se, ako i kada etnički Šveđani postanu manjina, tempo demografskih promjena vjerovatno dodatno povećati, jer će većina ljudi sa stranim porijeklom olakšati imigraciju vlastitoj etničkoj grupi.

"Istaknuti švedski inžinjeri i poslovni ljudi pobrinut će se da se švedska ekonomija ne uruši. Ali švedsko društvo i kultura će izgubiti vodeću poziciju. Ovaj demografski razvoj se može zaustaviti, ali zahtijevat će radikalne promjene u imigracionoj politici. U historijski smo jedinstvenoj situaciji i mi sjevernjaci moramo započeti raspravu o imigraciji i očuvanju naših nacionalnih država", zaključio je Tarvainen.

Za nekoliko decenija od prihvatanja masovne imigracije osamdesetih godina, Švedska se promijenila iz jedne od najhomogenijih evropskih država u jednu od etnički najraznolikijih. U kombinaciji s demografskim trendovima, kao što su razlike u stopama plodnosti, udio stanovništva stranog porijekla je u stalnom porastu, navodi "Sputnjik".

(klix)
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Šveđani bi u narednih 45 godina mogli postati manjina u svojoj zemlji

Post by insomnia » 20 Apr 2021, 10:35

I onda se narod cudi jacanju desnice
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Offline

Re: Šveđani bi u narednih 45 godina mogli postati manjina u svojoj zemlji

Post by Krokodil Behko » 20 Apr 2021, 10:39

insomnia wrote: 20 Apr 2021, 10:35 I onda se narod cudi jacanju desnice

Šta je rješenje?
Jel jasno da Švedska ne bi bila, to što jeste, da nije bilo migrantske radne snage?
Za Švedsku se ne vežu neki ekstremni slučajevi migranata, a ova vijest je sa Sputnjika.
Fino vidimo, Rusi koji su mnogo gora varijanta za Evropu, polako destabiliziraju sve živo.
Nema mira na planeti, dok se arhaični sibirski hominidi ne istrijebe :jok
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Šveđani bi u narednih 45 godina mogli postati manjina u svojoj zemlji

Post by insomnia » 20 Apr 2021, 10:39

Ukratko imigracija na zapadu
U to vrijeme više od 40 posto imigranata činili su moji sunarodnici Finci. Situacija se promijenila, 2019. godine 88 posto doseljenika nije bilo sa Zapada, a 52 posto su bili muslimani. Tako se dogodila ogromna kulturna promjena u imigrantskoj populaciji, jer se njena najveća grupa promijenila iz Finaca u muslimane", kaže Tarvainen u svom komentaru u listu "Folkbladet".

Danas su, kaže on, uslovi drugačiji, jer se veliki dio imigranata ne asimilira, odnosno ne integriše se uspješno u društvo.

"Umjesto toga, oni formiraju svoja područja, koja se obično nazivaju područjima isključenosti, osjetljivim oblastima ili zonama zabranjenog ulaska, koje su uglavnom paralelna društva s drugačijim načinom razmišljanja i načinom života", izjavio je, dodavši da to rezultira smanjenjem povjerenja i socijalnom kohezijom.
Naravno oni su potpuno beskorisni
Istaknuti švedski inžinjeri i poslovni ljudi pobrinut će se da se švedska ekonomija ne uruši. Ali švedsko društvo i kultura će izgubiti vodeću poziciju.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Šveđani bi u narednih 45 godina mogli postati manjina u svojoj zemlji

Post by Melek » 20 Apr 2021, 12:18

Teško se sa švedjanima asimilirati i to ne zato što su pavijani i orangutani teški za integrisanje već baš švedi. Naravno, tu ne ubrajam babijane i šimpanze, jer uvijek ima gore od goreg.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Šveđani bi u narednih 45 godina mogli postati manjina u svojoj zemlji

Post by MorningStar » 20 Apr 2021, 12:19

Valja poslije onda kad grohne sveCka dalje ici... mozda grenland ili sta.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81347
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10259 times
Been thanked: 7134 times
Status: Online

Re: Šveđani bi u narednih 45 godina mogli postati manjina u svojoj zemlji

Post by Julia-Klara » 20 Apr 2021, 12:21

Bezveze su vam komentari :kafa
A i tema je bezze
Ako su vec dozvolili migracije, a migriraju i Svedjani, zasto je bitno da starosjedioci budu vecina.
Indijanci su vecina u Americi? Jesu malo morgen :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Šveđani bi u narednih 45 godina mogli postati manjina u svojoj zemlji

Post by Melek » 20 Apr 2021, 12:23

Ma znam, samo su pretjerali sa uvozom šimpanzi. Eno ih vam u USK pa prosudite sami.

Ja sam orangutan :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5886
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 174 times
Been thanked: 294 times
Status: Offline

Re: Šveđani bi u narednih 45 godina mogli postati manjina u svojoj zemlji

Post by bosnjakinja » 20 Apr 2021, 12:24

insomnia wrote: 20 Apr 2021, 10:35 I onda se narod cudi jacanju desnice
Hudi svedi imaju pravo da de bune jer nikome nisu duzni za razliku od malih ruznih francuza

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests