Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemalja

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemalja

Post by Krokodil Behko » 28 Apr 2013, 22:52

Image

INDEKS društvenog napretka je novi način mjerenja napretka kroz osnovne ljudske potrebe, umjesto tradicionalnih pokazatelja ekonomskog rasta.

Ovaj indeks razvio je profesor Michael Porter s Harvarda, a zemlje se rangiraju po mjerama društva i okoliša koje stoje iza blagostanja, prenosi Business Insider.

Ovo je deset društveno najnaprednijih zemalja:

10. Španjolska

Iako je ova zemlja godinama u ekonomskoj krizi, ako zapravo uspijete naći posao, neće vam biti tako loše. Štoviše, Španjolska je peta po kvaliteti zraka, vode i općenito po pitanju javne čistoće. Također, visoko obrazovanje je dostupno svima a razina tolerancije i društvene integracije je također na visokoj razini.

9. Francuska

Francuska je sedma po kvaliteti zraka, vode i čistoće, ali osobne slobode, sloboda medija i ljudska prava su na vrlo viskom nivou. Također je dopustila istospolne brakove, što je dodatno povisilo ocjenu ljudskih prava.

8. Japan

Kriminal je u ovoj zemlji na jako niskoj razini te je samim time i sigurnost građana na vrhu. Japanci također uživaju najveću pismenost kao i očekivanu životnu dob. Ipak, po održivosti ekosustava, Japan je tek na 40. mjestu.

7. Australija

Australija je uvjerljivo prva po pitanju osobnih sloboda, a hvali se i mogućnost napredovanja, dostupnost visokog obrazovanja. No, loši rezultati održivosti ekosustava (46. mjesto) koštali su Australce boljeg plasmana.

6. Sjedinjene Američke Države

Najbolji dokaz da ekonomsko bogatstvo nije sve je SAD, koji je debelo iza Španjolske po pitanju kvalitete zraka, vode i čistoće (13. mjesto), no dobro su ocijenjeni osobna sloboda, jednakost, integracija dok je očekivano, osobna sigurnost dosta lošija od prosjeka.

Image

5. Njemačka

Poznata po disciplini i radnoj etici, Njemačka je prva u prehrani i osnovnoj zdravstvenoj njezi, druga po pitanju kvalitete zraka, vode i čistoće, no održivost ekosustava je tek na 39. mjestu.
Također se nisu iskazali u osobnim pravima i pristupu visokom osiguranju, ali zato je osobna sloboda rangirana jako visoko.

4. Kanada

Osobna sigurnost je na najvišoj razini u Kanadi, a za pohvalu je i visoka razina dobre ishrane i medicinska skrb. Kanada je na prvome mjestu i u ljudskim pravima, jednakosti i integraciji ali održivost ekosustava je na razočaravajućem 47. mjestu.

3. Švicarska

Osobna sigurnost je na prvom mjestu u Švicarskoj, kao medicinska skrb i osobna prava. Ipak, integracija je relativno loše rangirana, kao i dostupnost visokog obrazovanja.

2. Ujedinjeno Kraljevstvo

Kvaliteta zraka, vode, čistoća i osobna prava su na prvom mjestu, dok je osobna sigurnost nešto lošija, kao i osnovna medicinska skrb. Britanci također uživaju visok nivo osobnih sloboda i dobru dostupnost visokog obrazovanja.

1. Švedska

Simbol socijalne sigurnosti i "zemlja bez siromašnih" nije nikoga iznenadila svojom pobjedom: U Švedskoj ćete najlakše napredovati, ima najbolje ocjene po pitanju osobnog izbora, osobnih prava i sloboda i odličan pristup visokom obrazovanju. Također, sigurnost je na prvom mjestu.

Image
online

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemal

Post by Sheval » 28 Apr 2013, 23:23

Samo da je malo bolja ekonomska situacija,Espana :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemal

Post by Pasaga » 29 Apr 2013, 07:02

Ovo za Svedsku je mozda vazilo tamo prije 20-25 godina....
sad ovo okacit macku o rep.... :pusi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemal

Post by Katja » 29 Apr 2013, 09:27

Da moram birati - Francuska.
Nekako su nam najsličniji po mentalitetu od ovih nabrojanih.... kafići su im uvijek puni. :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemal

Post by Krokodil Behko » 29 Apr 2013, 09:35

Kažu da su Frenčeri preniski a ni ćune im nisu bogzna koliko duge.
Već za francuskinje, nemam podatke o visini.

Od pobrojanih, ja bih u Kanadu.
Nije ni Švedska poznata po vrućinama ali mi djeluje kao neka dosadna zemlja.
online

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemal

Post by Sheval » 29 Apr 2013, 19:25

Ne bih da generaliziram ali Francuzi su uglavnom šupci.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemal

Post by Mister No » 29 Apr 2013, 20:21

Australija, podaleko od nas.
High Hopes...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemal

Post by Krokodil Behko » 15 May 2013, 18:06

Kad malo bolje razmislim, ova vijest je bzvz. Svugdje potenciraju kvalitet vode i zraka i na kraju, proglase Švedsku za prvu po blagostanju a uopšte ne istaknu index kvaliteta vode i zraka. Negdje su isticali kao bitan faktor i priznavanje gay brakova, negdje prehranu a negdje zdravstvenu njegu. Nidje veze. Da su u Švedskoj mjerili kvalitet magle, snijega, mraza i polarnih noći, sasvim sigurno ne bi došli do glupog zaključka da je to baš prva zemlja po blagostanju. Uostalom, gdje smo mi u svemu tome? Isključno SA i ZE naš zrak je sigurno bolji od bilo kojeg u naveenim zemljama a isto to se odnosi i na vodu.
online

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemal

Post by Rockefeller » 15 May 2013, 19:20

Najbolji dokaz da ekonomsko bogatstvo nije sve je SAD, koji je debelo iza Španjolske po pitanju kvalitete zraka, vode i čistoće (13. mjesto), no dobro su ocijenjeni osobna sloboda, jednakost, integracija dok je očekivano, osobna sigurnost dosta lošija od prosjeka.
Mogu oni do sutra raspravljati, SAD je na prvom mjestu.

Ja nešto nisam čuo za Bosanca koji je otišao u Švedsku i da je uspio. Trebam li navoditi za USA? "Socijalna sigurnost" i ta spika su za lijene. SAD ih ne nagradjuje, pa im krivo.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

dacina_curica
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemal

Post by dacina_curica » 15 May 2013, 19:31

Otkud ti to da ljudi u Svedskoj itd. ne uspijevaju???? Ili da su u SAD mahom svi uspjesni? :sok

Nasih uspjesnih ljudi u cijeloj Skandinaviji, u Njemackoj, Austriji, Francuskoj i tako dalje i tako to pun vrag...Profesora, doktora, inzinjera, naucnika.....Isto tako procentualno gledajuci mnogo je veci broj neuspjesnih Bosanaca u SAD nego onih koji su se "probili".

Kada kazem neuspjesni mislim na ljude koji su uvijek jednu platu daleko od siromastva, ljudi koji nemaju nikakvu potporu ako padnu. To i jeste veliki problem SAD-a, manjak socijalne strukture i sigurnosti i nije mit nego stvarnost za Amerikance i Bosance podjednako. I da, Amerika kao obecana zemlja to odavno vec nije, jer zadnjih 12+ godina ova zemlja lagano implodira ali odrzava vanjski izgled....nesto poput slike Doriana Greja. Posao je tesko naci, cak i onaj najgori, a kada nemas nikakvu socijalnu potporu za ledjima tesko je stati na noge. O tome sta bude ako se razbolis na duze staze da i ne pocinjem. :ubihse

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemal

Post by Pasaga » 15 May 2013, 19:34

Rockefeller wrote:
Najbolji dokaz da ekonomsko bogatstvo nije sve je SAD, koji je debelo iza Španjolske po pitanju kvalitete zraka, vode i čistoće (13. mjesto), no dobro su ocijenjeni osobna sloboda, jednakost, integracija dok je očekivano, osobna sigurnost dosta lošija od prosjeka.
Mogu oni do sutra raspravljati, SAD je na prvom mjestu.

Ja nešto nisam čuo za Bosanca koji je otišao u Švedsku i da je uspio. Trebam li navoditi za USA? "Socijalna sigurnost" i ta spika su za lijene. SAD ih ne nagradjuje, pa im krivo.

:lupa :lupa
...idi u cosak...10min. :ha
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemal

Post by STrendzer » 15 May 2013, 20:05

sto se tice klime,reljefa,geografskog polozaja,prirode itd. Francuska a i francuskinje su fine ;) i nekako,iako su siromasniji od nijemaca ljudi ipak zive nekako lezernije,ovaj tempo u Njemackoj ubija,pogotovu na duge staze.....mozda su skandinavske zemlje najsigurnije glede da covjek nece bas umrijet od gladi ali mislim da je i gore situacija losija u zadnje vijeme jer je istocni blok preplavio cijelu
Europu(bugari,rumuni,madjari,poljaci,slovaci i ostala bagra...)...USA su mi odvratni i ne volim njihov nacin interpretaciej "dobro-lose",znam ljudi iz Amerike,cisti amerikanci koji kazu da je Amerika bijedna za veliki nbroj ljudi,mnogi ljudi rade po 3-4-5 poslova dnevno da bi prezivjeli,toga nema u Njemackoj,sto ne znaci da je Njemacka bas toliko dobra,bas i nije...Kanad je ok ali je daleko i hladno je,Espanja je topla i nije losa alternativa za starost,tamo je nesto jeftinije nego u Njemackoj pa se moze nekako u starosti prezivjet pod odredjenim uslovima..

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemal

Post by Rockefeller » 15 May 2013, 20:14

Hm... ne razumijemo haman ja i ti Dacino, sa prelijepim (zaista jeste :) ) avatarom isto uspjeh.

Profesori, doktori, naučnici kod mene nemaju neku posebnu težinu (kad se samo sjetim koliko me j' mati nagovarala da upišem "za učitelja" :bua ).

Poznam osobu, al' zaista poznam, koja je u vrijeme rata otišla iz BiH (što i kako možemo pretpostaviti). Otišao je u SAD. Osnovao je svoju kompaniju i danas ta kompanija vrijedi oko 2 miliona dolara.

Al' vidiš, za mene ni ovo nije uspjeh. Zašto? On radi od vida do vida, a u trenutku kad on prestane raditi kompanija će mu prestat donositi pare, isto tako i učitelji, profesori, doktori... Zato ja akademski uspjeh (ili ovakav uspjeh) ne smatram životnim uspjehom.

Isto, ne smatram ni da je država kriva radi socijane nesigurnosti radničke klase. Mislim da smo ipak mi ti koji smo dužni pobrinuti se za sebe. Al' eto ajde, uvijek ću biti preglasan kad je priča o tome pa i ne bih da pričam o nečemu što neće biti slušano. Mislim... ok je dobijati socijalnu potporu, al' veliko je pitanje koliko ona vuče društvo naprijed.

Može sad ko god hoće početi omalovažavati moj stav, al' ja sam 100% uvjeren da mogu naći bar desetak ljudi +50 starosti koji će se složiti u ovim pogledima.

//

Ja živim u Sloveniji, kako negdje napisah. Firma u kojoj je radio moj otac je doživljela ozbiljna ljuljanja. Tolika da se čak i sad trese. Šta mislite koga je on krivio za svoj položaj? I znate šta... bio je paralizovan, nije znao šta da uradi.

Amerika, SAD, posjeduje najveći zaklad znanja na ovom planetu. Ko god je voljan zaviriti u to blago može izbjeći takvu vrstu paralize.
Isto tako procentualno gledajuci mnogo je veci broj neuspjesnih Bosanaca u SAD nego onih koji su se "probili".
Ovo je i logično. Pretpostavljam zato što su oni koji su uspjeli pametniji od onih što nisu. :hm

Zaključak:
Što se mene tiče SAD je #1. Zašto? Uspjeh nije ekskluzivan, ljudi od nule mogu početi. Ljudi uspijevaju sa trivijalnim stvarima. Poduzetnički duh je na najvišem mogućem stepenu (za razliku od cijele Europe) i ovo mi je najbitnije u ocjeni.

Ameri možda ne nude socijalnu sigurnost, al' nude najlakši uspjeh u svijetu poduzetništva. A i to je oblik socijalne sigurnosti, samo drugog formata.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemal

Post by Pasaga » 15 May 2013, 20:23

Kolega,tebe niko ne omolovazava.... :djed
Nesagledavas stvari realno.
Drzava MORA,ako covjek radi cjeli zivot garantovati mu sigurnost u starosti.
Danas manje-vise,to nestaje....krupnim koracima.
Zasto?? Ugledavaju se na SAD,i eksplatisanju fondova koje su ljudi napunili.
Tvoja razmisljanja su povrsna,sto se tice ovog problema,totalitarno kapitalisticka.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemal

Post by Jonas » 15 May 2013, 20:35

Sto se tice sigurnosti u starosti, ja sam preuzeo financijsku sudbinu u svoje ruke? :pusi

dacina_curica
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemal

Post by dacina_curica » 15 May 2013, 21:04

Ok, kontam ja tebe Roki, i uvazavam tvoje misljenje svakako. :naklon
Takodjer je vise nego ocigledno da uspjeh shvatamo na dva razlicita nacina.

Meni licno ogromne sume novca u banci ne jednace osobnom uspjehu. (Opet cu reci) Meni licno (zvuci narcisoidno ali mogu nesto tvrditi samo za sebe, jelte) uspjeh je u ravnotezi; npr. financijska stabilnost i upotpunjen zivot. Biti u mogucnosti priustiti sebi nesto bez oklijevanja ali biti u stanju uzivati u tom priustenom. Da, u biti je ovo sto ti kazes kada navodis primjer svog poznanika. Ali ipak mi se cini da kao uspjeh potenciras financijsko blagostanje nad ostalim sferama uspjeha.

Ja licno zaista cijenim akademiju i za mene je akademski uspjeh uvijek bio mnogo veci od onog financijskog. Naravno sto ljudi sto cudi, bilo bi smijesno da svi isto razmisljamo. Smatram da je moja seka koja je doktor nuklearne medicine i koja radi na pronalazenju kultura od znacajnosti u borbi protiv raka mnogo uspjesnija jedinka od lokalnog tetka koji prodaje automobile jer smatram da je njen doprinos drustvu mnogo veci od njegovog. Iako je on financijski mnogo jaci od nje. Mislim da se ovdje mozemo sloziti da se ne slazemo ali neka bude tako.

I da....SAD jeste drzava sa najvecim olaksicama za otpocinjanje sopstvenog poduzetnistva. Ono na sto se ne osvrces je stopa uspjeha medju osnovanim firmama. Da, jako je lako poceti nesto, sve je pitanje par opstinskih dozvola. Takodjer je isto tako lako sve izgubiti, isto zbog jednog ili dva opstinska papira. Da, tacno je da licna odgovornost igra ulogu ali ta uloga svakako nije jedini faktor u uspjehu. U ekonomiji koja vise ne stoji ni na staklenim nogama nema sigurnosti. Uzmemo li u obzir da socijalna sigurnost takodjer ne postoji gledamo u generaciju koja odrasta potpuno bez nade da ce ikada naci uspjeh....I to bas u ovoj "Americi" (i ne pricam bezveze, ovo su cinjenice koje se mogu pogledati u istrazivanjima uglednih psihologa sirom ove obecane zemlje).

Sad bih se osvrnula na socijalnu strukturu i potporu koja je u SAD-a takoreci nepostojeca. Zamisli ovo...ostanes bez posla zbog tipicnog kapitalistickog "downsizing"-a, previse si kvalifikovan za neke manje pozicije, pozicije po tvojim kvalifikacijama vise ne postoje (zbog ovog gore navedenog "fenomena"). Za nekoliko mjeseci (koliko ti traje ustedjevina) izgubis sve....ukljucujuci (vrlo cesto) i krov nad glavom...Ovo ti je stvarnost mnogih Amerikanaca. Ovo je nacija koja zivi na kredit, visoko nad svojim mogucnostima, svi si prividno uspjesni - i svi jako brzo padaju. Problem sa padanjem u Americi - ne gubis samo priliv novca nego gubis i zdravstveno osiguranje te bilo kakvu drugu vrstu sigurnosti koju si stekao svojim postenim radom. Opet cu reci, da, licna odgovornost je vazna, granice su vazne ali ovdje je to nepoznat pojam.


O ovome ko je pametniji a ko ne ne bih.....nisam dovoljno pametna da tako nesto procijenim.
Last edited by dacina_curica on 16 May 2013, 03:15, edited 2 times in total.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemal

Post by Katja » 15 May 2013, 21:29

dacina_curica wrote:
Ja licno zaista cijenim akademiju i za mene je akademski uspijeh uvijek bio mnogo veci od onog financijskog.
:ljub



I :aplauzz za cijeli tvoj post.
Isto to bih i ja napisala samo da znam kako. :ooo


Da se osvrnem na ovo..
dacina_curica wrote: Ono na sto se ne osvrces je stopa uspjeha medju osnovanim firmama.
Mislim da se mlađahni i ambiciozni Rock ne osvrće na ovo jer on sebe već vidi kao novog Rockefellera.... jesam li u pravu Rock? :ooo

Meni su tvoji postovi simpatični... imam dojam da si se u životu prečesto susretao s onim ljudima koji čekaju da uskrsne stari sistem i da im netko da posao u državnoj firmi na kojem će ostati do penzije i gdje će moći poslati mozak na pašu, pa sada imaš snažnu averziju prema svemu što sadrži riječ "socijalno" u sebi. :D

Super je što smatraš da čovjek mora uzeti stvar u svoje ruke a ne čekati darove s neba i mislim da ćeš s vremenom ipak malo ublažiti te ekstremne kapitalističke stavove koji te 'peru' i shvatiti da nema ništa loše ni nazadno u tome da država ipak ima određenu socijalnu politiku.
Razmisli malo što država jest.
Ljudi su se organizirali u društvene zajednice koje se nazivaju "država" kako bi si ipak u nečemu olakšali i kako bi se osigurali. To su uređeni društveni odnosi, i kako čovjek daje svojoj državi tako ima pravo i tražiti natrag.

Dakle, umjerenost u svemu..... ispravna socijalna politika u kombinaciji sa umjereno slobodnim tržištem i umjerenim kapitalizmom (umjesto neoliberalnog kapitalizma koji ti zagovaraš) čini društvo najnaprednijim.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemal

Post by dacina_curica » 15 May 2013, 22:12

Mi kolege nerdovi mora da se pazimo bre. :ljub

Zaboravih Rokiju napisati nesto za ono povracanje kad mu je mati govorila da ide u ucitelje - nema istovremeno nezahvalnijeg i zahvalnijeg (da ne kazem plemenitijeg) zanimanja od ucitelja, nastavnika, profesora. Ono na sto ti povracas je ono za sta ja upirem nogama i rukama da budem. :)

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Kriteriji blagostanja: 10 društveno najnaprednijih zemal

Post by Rockefeller » 16 May 2013, 00:10

Pasaga wrote:Kolega,tebe niko ne omolovazava.... :djed
Nisam ni napisao da ko omalovažava moj stav (nisam govorio o sebi). Nego poučen iskustvom i vodjen činjenicom da je o parama pričati osjetljivo isto kao i o pokojnoj rodbini, ženi, djeci ili ljubavi, osjetih potrebu da preventivno djelujem. :ooo

Htio sam samo da preduhitrim.
Drzava MORA,ako covjek radi cjeli zivot garantovati mu sigurnost u starosti.
Država možda i mora, tu se ja mogu i složiti sa tobom. Ja problem vidim u drugoj strani - koliko su ljudi svjesni da će svojih 20 godina pred smrt (možda manje, možda više) živjeti od manje para nego što su zaradjivali, a troškovi za lijekove će mu se povećati, vjerovatno i za grijanje?

Ovo je dosta filozofsko pitanje i radije bih da otvorimo posebnu temu.


/////

@Dacina curica, to što tvoja sestra radi je i po meni pohvalno i ovom svijetu dobrodošlo. To što si napisala o njoj uopće nije u sukobu sa mojim shvatanjima.
dacina_curica wrote:Meni licno ogromne sume novca u banci ne jednace osobnom uspjehu.
Imamo isto mišljenje.
dacina_curica wrote:(Opet cu reci) Meni licno (zvuci narcisoidno ali mogu nesto tvrditi samo za sebe, jelte) uspijeh je u ravnotezi; npr. financijska stabilnost i upotpunjen zivot. Biti u mogucnosti priustiti sebi nesto bez oklijevanja ali biti u stanju uzivati u tom priustenom. Da, u biti je ovo sto ti kazes kada navodis primjer svog poznanika.
I ovde se sa tobom slažem.
dacina_curica wrote:Ali ipak mi se cini da kao uspjeh potenciras financijesko blagostanje nad ostalim sferama uspjeha.
Ne. Priča je možda čak i potpuno suprotna - u današnjem društvu (ja sam se odavno pomirio sa činjenicom da je ovo društvo ovakvo kakvo je i da ga ne mogu promijeniti, zato se nikad ali baš nikad neću pritužiti na njega zbog svojih problema. Moji problemi za mene znače da trenutno ne obladavam okolinu i ne smatram to apsolutno lošim, jer tada čovjek raste) je jedini način postizanja unutarnjeg mira da prvo zadovoljiš i svoje financijske potrebe. Para je jedini način da kupiš svoje vrijeme. Ja ne znam za drugi. I onda ćeš, kad imaš vrijeme (a ljudi se vazda jade na vrijeme i pare :plavi ) moći da zadovoljavaš svoje potrebe - bilo da se igraš sa djecom, gledaš TV, plivaš, ideš na putovanja, spavaš ili pomažeš društvu, nekim humanitarnim organizacijama, osnuješ svoju (vidite zašto kapitalizam ne razumijem kao pohlepu).
dacina_curica wrote:Ja licno zaista cijenim akademiju i za mene je akademski uspijeh uvijek bio mnogo veci od onog financijskog. Naravno sto ljudi sto cudi, bilo bi smijesno da svi isto razmisljamo. Smatram da je moja seka koja je doktor nuklearne medicine i koja radi na pronalazenju kultura od znacajnosti u borbi protiv raka mnogo uspjesnija jedinka od lokalnog ttka koji prodaje automobile jer smatram da je njen doprinos drustvu mnogo veci od njegovog. Iako je on financijski mnogo jaci od nje. Mislim da se ovdje mozemo sloziti da se ne slazemo ali neka bude tako.
Već sam rekao da se slažem. A mislim da se da razbrati i zašto. :)
dacina_curica wrote:Ono na sto se ne osvrces je stopa uspjeha medju osnovanim firmama.
Propustio sam možda ovo (ili možda nisam?). Upoznat sam sa tim. U SAD-u prvih 5 godina preživi samo 10% firmi, u narednih 5 još samo 10%.

Ja taj podatak razumijem ovako nekako: možda ću trebati osnovati deset firmi da bi jedna uspjela. :ooo
Katja wrote:Mislim da se mlađahni i ambiciozni Rock ne osvrće na ovo jer on sebe već vidi kao novog Rockefellera.... jesam li u pravu Rock? :ooo
Pitala si me dvoje. Na prvo sam odgovorio. Osvrćem se i rekoh, dobra stvar je što ti treba samo deset put pokušati. :ooo

Ja sam reinkarnacija Rockefellera. :zao
Katja wrote: Meni su tvoji postovi simpatični... imam dojam da si se u životu prečesto susretao s onim ljudima koji čekaju da uskrsne stari sistem i da im netko da posao u državnoj firmi na kojem će ostati do penzije i gdje će moći poslati mozak na pašu, pa sada imaš snažnu averziju prema svemu što sadrži riječ "socijalno" u sebi. :D
Ima ovde velike istine. Sam nemam takav utisak, al' kad ovako razmišljam... zaista jesu oko mene (bili ili i dalje u nekoj mjeri jesu) takvi porazi od ljudi, proizvodi socijalističkog sistema.

Ja vazda kažem oni kojima je do sigurnosti neka idu u zatvor. Tamo je najsigurnije. A ja... meni je odvratno mene zamišljati pred kraj života, pred samu smrt, kako se sjećam svoje prošlosti i kajem jer sam život samo živio.

Ne znam je l' ko kad čitao Dogadjaj u mjestu Gogi. Puno je takvih grotesknih mjesta gdje ljudi samo čekaju naredni dan i lutaju okolo k'o zombiji. Neiživljeni i bez ikakvih životnih priča. Goga je mjesto koje možemo pronaći u mnogim bh selima, pa čak i gradovima. Čim vidim ljude da samo hodaju po kahvama znam iz koje su knjige.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Šta biste dali da živite u najbogatijoj zemlji na svijetu

Post by Krokodil Behko » 08 May 2015, 18:37

Image
Ako ste ikada poželjeli da živite u najbogatijoj zemlji na svijetu, a sigurno jeste makar jednom, odlučili smo a vam otkrijemo kako bi vaš život tamo izgledao. Nećete vjerovati za šta vam sve ne bi bio potreban novac uopšte! Naime, država Katar i njeni stanovnici slobodno mogu da kažu da su neograničeno bogati, ali da im to nije donijelo “potpunu sreću”, jer su sa novcem došle i društvene promjene koje im se ne sviđaju. Međutim, zato će se svaka osoba koja živi u BiH složiti da je jednostavno živjeti u malom emiratu kada ti on obezbijedi, na primjer, pola troškova za izgradnju kuće i za “džabe” te osigura zdravstveno.

Krajem aprila, temperatura je u Dohi još prijatna, pa se porodice opuštaju u popodnevnim satima uživajući na osunčanom šetalištu na obali Persijskog zaljeva. Ljeto u Kataru traje od maja do septembra, a temperature svakodnevno prelaze 38 stepeni Celzijusa, često dostižu i 47.

Panorama glavnog i najvećeg grada Katara mnogo se promijenila u posljednjih nekoliko godina: kule od čelika i stakla “izrasle” su kao vještačka šuma u predelu na kojem je nekada bila samo pješčana obala.

– Postali smo urbani, naš društveni i privredni život se promijenio – porodice se sve više odvajaju, potrošačka kultura je prevladala – rekao je doktor Kaltam el Ganim.

Katar je najbogatija zemlja na svijetu, sa BDP po glavi stanovnika od čak 102.000 dolara. Slijede Lihtenštajn (89.000), Bermudi (86.000), Makau (82.000) i Luksemburg (78.000).

Prema podacima CIA, otprilike 14 odsto domaćinstava u Kataru su dolarski milioneri, a 2013. je nezaposlenost bila svega 0,1 odsto. Prije manje od jednog vijeka, Katar je živio u krajnjem siromaštvu, da bi danas postao lider u bogatstvu.

Iskorišćavanje energetskih izvora započelo je četrdesetih godina prošlog vijeka, a prije toga, Katarani su živjeli od ribolova i vađenja bisera. Katar raspolaže trećim svjetskim rezervama prirodnog gasa, a zalihe nafte su 15 milijardi barela. Obrazovanje je besplatno, kao i zdravstvena zaštita. Poslovi su garantovani, kao i stanovanje. Voda i struja su besplatni. U Kataru ne postoji porez – ne plaćaju ga ni stranci.

U Dohi se na svakom koraku “osjeća pritisak” jer je grad veliko gradilište, u kojem su cijele oblasti u izgradnji, ili srušene zbog nove izgradnje. Zbog saobraćajnih gužvi, građani sve više vremena provode van kuće i ta atmosfera stvara stres.

Po izvještajima lokalnih medija, danas se 40 odsto katarskih brakova završava razvodom. Više od dvije trećine građana, odraslih i djece, pati od gojaznosti.

U društvu u kojem državljani Katara čine manjinu – odnos stranaca i domaćih je otprilike sedam na jedan – starosjedioci kažu da raste frustracija mladih da im stranci uzimaju najbolje poslove.

Od ukupno 1.800.000 stanovnika, samo 280.000 su Katarani.

Državljani dozvolu za izgradnju kuće dobijaju “za tren oka”, a država im kasnije refundira polovinu troškova gradnje. Ipak, samo državljani mogu da posjeduju kuće, jer je zabranjena prodaja zemlje strancima. Za strance je, pak, izgrađeno vještačko ostrvo kod Dohe, Perla, gdje stanovi – koje stranci mogu da kupe – koštaju i do pola miliona dolara.

Život prosečne katarske porodice potpuno se promenio. Decu uglavnom odgajaju dadilje sa Filipina, iz Nepala, Indonezije, a povećava se kulturološki i generacijski jaz.

Od prošle godine, šef države je osmi emir Katara, Tamim bin Hamad al Tani. Najmlađi arapski lider, koji ima 34 godine, pita se za sve i zabranjena je bilo kakva kritika na njegov račun – uključujući medije.

Kad je riječ o medijima, sjedište svjetski poznate mreže “Al Jazeera” je u Kataru. Alkohol je u Kataru dozvoljen – u određenim zonama. Takve zone će se tokom Svjetskog prvenstva u fudbalu zvati “zone za zabavu”.

Katar ima samo jednog kopnenog susjeda – Saudijsku Arabiju, s kojom ima potpisan odbrambeni sporazum. U Kataru postoji i vazdušna baza za američku i britansku vojsku. Ipak, kako je pisao “New York Times” pozivajući se na procurjele diplomatske depeše, Katar je imao “najlošije rezultate” kad je riječ o borbi protiv terorizma.

Istovremeno, velikodušni emirat je uvijek raspoložen da finansira različite “pobunjeničke” i islamističke pokrete: Hamas na Bliskom istoku, Muslimansku braću u Egiptu, pobunjenike širom arapskog svijeta tokom Arapskog proleća, pisali su zapadni mediji.

Katar je prva arapska zemlja koja je dobila organizaciju Svjetskog kupa.

U ekstravagantnom Kataru postoji fudbalski stadion Halifa sa erkondišnom, klizalište koje radi i na 45 stepeni, bazen za konje, šoping mol koji je savršena replika Venecije. U šali se obično kaže da je državljanin Katara koji ima jednu kuću, jedan auto i jednu ženu – siromašan čovjek…


(telegraf.rs/)
online

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests