Grbovi i zastave Bosne i Hercegovine..

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: "Ljiljan" visok 16 metara izgrađen u čast svim borcima Armije RBiH

Post by Bla » 11 Aug 2017, 14:58

ne mogu da izbijem iz glave sliku
kad naiđe neki slučajni prolaznik koji ne zna za dotični
pa se ono u čudu začudi

aaaaaa kol'ki im je... ljiljan :grana
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: "Ljiljan" visok 16 metara izgrađen u čast svim borcima Armije RBiH

Post by Mutevelija » 11 Aug 2017, 15:36

Bijeli badem wrote: 11 Aug 2017, 14:53
Mutevelija wrote: 11 Aug 2017, 14:51 Pa nespojivo mi nelogicno :cudi
Je li ti spojivo da je Merjem djevica Marija?
Da jest djevica ali nema u Isalmu simbola ljudi da je tako možemo reći da je Muhameda a.s polumjesec, vidiš šta radiš
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Ljiljan" visok 16 metara izgrađen u čast svim borcima Armije RBiH

Post by posmatrac » 11 Aug 2017, 23:49

zloćko tokmak wrote: 11 Aug 2017, 08:10
Bijeli badem wrote: 11 Aug 2017, 00:13
zloćko tokmak wrote: 11 Aug 2017, 00:05 Ljiljan je zapravo stilizirani križ,a to je i cvijet simbol Sv.Ante...

Ne bih se složila da je stilizirani križ, ali zapravo je Heraldički ljiljan simbol mnogih naradoda još od srednjeg vijeka. Ljiljan je bio simbol srednjevjekovne bosne, mislim prvo na grbu Hrvatinića, pa onda Kotromanića po čijem grbu je i napravljen sadašnji grb Bosne kileru :)
Mislim da su i dva zlatna ljiljana unjeta na grb Kraljevine Srbije u XIX vijeku.
ako misliš na onaj grb iz 1992.,njegov izgled je u prijeratnoj Skupštini BiH predložio separatistički i proustaški HDZ BiH i kao takav je usvojen... ;)
To ti je onaj period kada su zastave vezali SDA i HDZ( mislim vezu i danas) i kada se po svaku cijenu zeljelo kontrirati separatisticki orjentisanim Srbima, pa kada se postigao taj cilj i kada je Bih vec dobila suverenitet i priznanje, onda se vec od 1993 g politika HDZa mijenja, stranku preuzimaju Boban i zagovornici "Herceg Bosne" koji tada u vec postojecem vojnom sukobu izmedju Bosanaca muslimana( kojima su prvobitno davali podrsku) i Bosanaca pravoslavaca traze svoju sansu da dijelove Bih pripoje Hrvatskoj, sto je ALiji i te kako dobro doslo kada od 1993 g od bosanske nacije pravi etno religijsko pleme i ucestvuje u religijskoj podkeli Bih na 3 dijela.

Ali bez obzira na to, svako onaj ko ti bude pricao o nekakvom " patarenstvu" bosanske vlastele u periodu nakon SAbora na Bilinom Polju 8 aprila 1203 godine, slobodno mu se grohotom nasmij

Bilinopoljska izjava :

""U ime vječnoga Boga, stvoritelja svega i otkupitelja ljudskoga roda, godine od njegova utjelovljenja 1203, šeste godine (pontifikata) gospodina pape Inoćenta III.

Mi, priori onih ljudi, koji smo se do sada na poseban način nazivali povlasticom kršćanskog imena na području Bosne, izabrani kao predstavnici svih, u ime sviju koji pripadaju bratstvu naše zajednice, u prisutnosti gospodina Ivana Casamarisa, kapelana vrhovnog svećenika i od Rimske crkve u Bosnu zbog toga poslanog, u prisutnosti gospodina bana Kulina, gospodara Bosne, obećajemo pred Bogom i njegovim svetima da ćemo ostati vjerni naredbama i zapovijedima svete Rimske crkve u životu i vladanju našem kao i da ćemo slušati i živjeti prema njezinim naredbama. Jamčimo u ime sviju koji pripadaju našoj zajednici i iz naših su mjesta, sa svim imanjima i stvarima, da nećemo nikada ubuduće slijediti opačinu krivovjerstva.

U prvom redu odričemo se raskola, zbog kojega smo ozloglašeni, i priznajemo Rimsku crkvu, našu majku, glavom svega crkvenog jedinstva; (obećajemo) da ćemo u svim našim mjestima, gdje se nalaze zajednice braće, imati bogomolje u kojima ćemo se kao braća zajednički sastajati da javno pjevamo noćne, jutarnje i dnevne časove. U svim ćemo crkvama imati oltare i križeve; knjige, kako Novog tako i Starog zavjeta, čitat ćemo kako to čini Rimska crkva. U svakom našem mjestu imat ćemo svećenike, koji moraju barem u nedjelje i na blagdane, prema crkvenim odredbama, čitati mise, slušati ispovijedi i davati pokore.

Pored bogomolja imat ćemo groblja, u kojima će se pokapati braća i došljaci ako ondje slučajno umru. Najmanje sedam puta na godinu primat ćemo iz ruku svećenika Tijelo Gospodnje, a to znači: na Božić, Uskrs, Duhove, Blagdan apostola Petra i Pavla, Uznesenje Djevice Marije, na njezino rođenje i na spomen Svih Svetih, koji se slavi prvog novembra.

Od Crkve određene postove obdržavat ćemo i čuvati ono što su naši stari mudro odredili. Žene, koje budu pripadale našoj družbi, bit će odijeljene od muškaraca kako u spavaonicama tako i u blagovaonicama, a niko od braće neće sam sa samom razgovarati, otkuda bi mogla proizaći zla sumnja. Niti ćemo unaprijed primati nekoga ili neku udatu, osim ako se uzajamnim sporazumom, obećavši uzdržljivost, oboje zajednički obrate.

Slavit ćemo svetačke blagdane određene od Svetih Otaca i nikoga, za kojega bismo sa sigurnošću znali da je manihejac ili neki drugi krivovjerac, nećemo primiti da s nama stanuje. I kako smo odijeljeni od ostalih svjetovnjaka životom i vladanjem, tako ćemo se također razlikovati odjećom, koja će biti zatvorena, neobojana (ne šarena), izmjerena do gležanja.

Od sada se nećemo nazivati kršćanima, kao do sada, nego braćo, da ne bismo, sebi pripisujući to ime, drugim kršćanima nanosili nepravdu. Kad umre učitelj, od sada za vazda, priori s vijećem braće, bojeći se Boga, izabrat će starješinu kojega treba potvrditi rimski prvosvećenik. I ako Rimska crkva bude htjela nešto dodati ili ublažiti, vjerno ćemo prihvatiti i obdržavati. Da ovo ima snagu za vazda, dokazujemo našim potpisom.

Dano kod rijeke Bosne, na mjestu koje se zove Bilino polje, 8. aprila (1203.).

Potpisujemo: Dragič, Ljubin, Dražeta, Pribiš, Ljuben, Radoš, Vladoš, ban Kulin, Marin arhiđakon dubrovački.

Zatim mi Ljubin i Dražeta po volji sve naše braće u Bosni i samoga bana Kulina, s istim gospodinom Ivanom kapelanom došavši k uzvišenom i najkršćanskijem kralju Ugarske, u prisutnosti samoga kralja i časnoga nadbiskupa kaličkog a i biskupa iz Pečuha i mnogih drugih zakleli smo se u ime svih da ćemo ono što smo ugovorili čuvati, i ako Rimska crkva bude htjela od nas nešto drugo, uvest ćemo po katoličkoj vjeri.

Učinjeno na Kraljevu ostrvu, 30. aprila 1203."
Last edited by posmatrac on 12 Aug 2017, 00:02, edited 1 time in total.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: "Ljiljan" visok 16 metara izgrađen u čast svim borcima Armije RBiH

Post by Mutevelija » 11 Aug 2017, 23:52

Nije tačno evo sad ovo pismo.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Pismo posljednjeg bosanskog kralja Stjepana Tomaševića Papi Piju II 1462. godine

Post by Mutevelija » 11 Aug 2017, 23:54

Obaviješten sam da turski car Muhamed misli idućega ljeta s vojskom da me udari da je već vojsku i topove pripravio. Tolikoj sili ne mogu ja sam odoljeti, stoga zamolih Ugre i Mlečane i Jurja (Kastriotu) Arbanasa da mi u pomoć priteku. Jednako molim i tebe; ja ne tražim zlatnih gora, ali bih rado da moji neprijatelji i zemljaci znaju da im neće uzmanjkati tvoja priklonost. Ako doznaju Bošnjaci da neću sam samcat biti u ratu, hrabrije će vojevati, a neće se ni Turci osmjeliti na moje zemlje napasti, jer su ulazi u njih vrlo tegotni, a gradovi na monogim mjestima gotovo neosvojivi. Tvoj predšasnik Eugenije ponudio je mom ocu krunu i još htio podići u Bosni biskupske crkve. Otac se ustručavaše da ne izazove protiv sebe mržnje Turaka; bijaše nov kršćanin i nije još izagnao maniheja (patarena) iz kraljestva. Ja sam pak kao dijete kršten i učio sam latinsku knjigu i čvrsto prihvatio kršćansku vjeru, pak se ne plašim čega se otac bojao. Stoga želim da mi krunu pošalješ i svete biskupe, što će biti znak da me nećeš ostaviti, ako bi rat planuo. Od tebe krunjen, donijet ću pouzdanje podanicima, strah neprijateljima. Za života moga oca bio si naredio da mu se pošalje oružje, skupljeno za križarsku vojsku a spremljeno u Dalmaciji u mletačkoj ruci; ali to nije mletačkom vijeću bilo po volji; zapovijedi da se sada meni pošalje. Sada ćeš valjda naći više odziva, budući da i mlečani drgačije misle, jer nakaniše, kako se govori, rat Turčinu navijestiti.Još molim da izašalješ poslanika također u Ugarsku, koji će moju stvar kralju preporučiti i naputiti ga da sa mnom pođe u vojnu. Tim se načinom može Bosna spasiti, inače će propasti. Turci su u mojoj kraljevini podigli nekoliko tvrđava i ljubezni se prema seljacima pokazuju; obećavaju da će svaki od njih biti slobodan koji k njima otpadne. Prosti um seljaka ne razumije prijevare te misli da će ona sloboda vazda trajati. Lako da će puk, tim varanjem zaveden, od mene otpast, ako se ne vidi da sam tvojom vlašću ojačan; ni vlastela nisu se dugo održala u svojim gradovima, ostavljena od seljaka. kada bi Muhamed samo moju kraljevinu tražio, a ne bi htio dalje poći, onda bi me mogli sudbini prepustiti, te ne bi trebalo uzbuniti ostalo kršćanstvo radi moje obrane. Ali nezasitljivo vlastoljublje nema granica; nakon mene napast će na Ugarsku i Dalmaciju, potčinjenu Mlecima, i preko Kranjske i Istre potražit će Italiju koju želi svladati. I o Rimu često govori te mu onamo srce čezne. Ako on nemarom kršćana moju kraljevinu osvoji, naći će najprikladniju zemlju i naj zgodnija mjesta da ispuni svoju želju. Ja prvi dočekujem buru, a za mnom će Ugri i Mlečani i ostali narodi okusiti svoju sudbinu. Ovako misli neprijatelj: ono što iskusih tebi obznanjujem, da ne bi jednom rekao da nije bilo prijavljeno i da ne bi mene s nemarnosti potvorio. Moj je otac tvomu predšasniku Nikoli i Mlecima udes Carigrada proricao; kršćanstvo je na veliku štetu izgubilo carski stol, stolicu patrijaršije i stup Grčke. Sada ja o tebi proričem: ako mi vjerujete i pomognete, spasit ću se; inače ću propasti i sa mnom mnogi drugi. Ovo ti doglasuje Stjepan; ti, koji si otac kršćanstva, daj savjet i pomoć.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Ljiljan" visok 16 metara izgrađen u čast svim borcima Armije RBiH

Post by posmatrac » 11 Aug 2017, 23:58

Mutevelija wrote: 11 Aug 2017, 14:09 Mekanska džamija ima ljiljane a kad Arapima vehabijama ne smeta sto bi mi sad pametovali.. A tu kršćanstva nije bilo ni u tragovima a kamo li katoličkog.


Evo i Taj Mahal u Indiji i još na njemu piše Allah Image
Znaci bosanski ljiljani nemaju nikakve veze sa srednjevijekovnim grbom Kotromanica, nego su jednostavno plod maste visoko obrazovanih i moralnih politicara iz redova HDZa i SDA, koji su zahvaljujuci svom apstraktnom dubinskom razmisljanju predpostavili da negdje na planeti postoje ljiljani kao simboli koji nisu vezani za francusku lozu Burbona.

Ko zna, mozda su Arpadovici, Hrvoje Vkucic Hrvatinic i ostali bili Arapi. :cudi

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pismo posljednjeg bosanskog kralja Stjepana Tomaševića Papi Piju II 1462. godine

Post by posmatrac » 12 Aug 2017, 00:00

Mutevelija wrote: 11 Aug 2017, 23:54 Obaviješten sam da turski car Muhamed misli idućega ljeta s vojskom da me udari da je već vojsku i topove pripravio. Tolikoj sili ne mogu ja sam odoljeti, stoga zamolih Ugre i Mlečane i Jurja (Kastriotu) Arbanasa da mi u pomoć priteku. Jednako molim i tebe; ja ne tražim zlatnih gora, ali bih rado da moji neprijatelji i zemljaci znaju da im neće uzmanjkati tvoja priklonost. Ako doznaju Bošnjaci da neću sam samcat biti u ratu, hrabrije će vojevati, a neće se ni Turci osmjeliti na moje zemlje napasti, jer su ulazi u njih vrlo tegotni, a gradovi na monogim mjestima gotovo neosvojivi. Tvoj predšasnik Eugenije ponudio je mom ocu krunu i još htio podići u Bosni biskupske crkve. Otac se ustručavaše da ne izazove protiv sebe mržnje Turaka; bijaše nov kršćanin i nije još izagnao maniheja (patarena) iz kraljestva. Ja sam pak kao dijete kršten i učio sam latinsku knjigu i čvrsto prihvatio kršćansku vjeru, pak se ne plašim čega se otac bojao. Stoga želim da mi krunu pošalješ i svete biskupe, što će biti znak da me nećeš ostaviti, ako bi rat planuo. Od tebe krunjen, donijet ću pouzdanje podanicima, strah neprijateljima. Za života moga oca bio si naredio da mu se pošalje oružje, skupljeno za križarsku vojsku a spremljeno u Dalmaciji u mletačkoj ruci; ali to nije mletačkom vijeću bilo po volji; zapovijedi da se sada meni pošalje. Sada ćeš valjda naći više odziva, budući da i mlečani drgačije misle, jer nakaniše, kako se govori, rat Turčinu navijestiti.Još molim da izašalješ poslanika također u Ugarsku, koji će moju stvar kralju preporučiti i naputiti ga da sa mnom pođe u vojnu. Tim se načinom može Bosna spasiti, inače će propasti. Turci su u mojoj kraljevini podigli nekoliko tvrđava i ljubezni se prema seljacima pokazuju; obećavaju da će svaki od njih biti slobodan koji k njima otpadne. Prosti um seljaka ne razumije prijevare te misli da će ona sloboda vazda trajati. Lako da će puk, tim varanjem zaveden, od mene otpast, ako se ne vidi da sam tvojom vlašću ojačan; ni vlastela nisu se dugo održala u svojim gradovima, ostavljena od seljaka. kada bi Muhamed samo moju kraljevinu tražio, a ne bi htio dalje poći, onda bi me mogli sudbini prepustiti, te ne bi trebalo uzbuniti ostalo kršćanstvo radi moje obrane. Ali nezasitljivo vlastoljublje nema granica; nakon mene napast će na Ugarsku i Dalmaciju, potčinjenu Mlecima, i preko Kranjske i Istre potražit će Italiju koju želi svladati. I o Rimu često govori te mu onamo srce čezne. Ako on nemarom kršćana moju kraljevinu osvoji, naći će najprikladniju zemlju i naj zgodnija mjesta da ispuni svoju želju. Ja prvi dočekujem buru, a za mnom će Ugri i Mlečani i ostali narodi okusiti svoju sudbinu. Ovako misli neprijatelj: ono što iskusih tebi obznanjujem, da ne bi jednom rekao da nije bilo prijavljeno i da ne bi mene s nemarnosti potvorio. Moj je otac tvomu predšasniku Nikoli i Mlecima udes Carigrada proricao; kršćanstvo je na veliku štetu izgubilo carski stol, stolicu patrijaršije i stup Grčke. Sada ja o tebi proričem: ako mi vjerujete i pomognete, spasit ću se; inače ću propasti i sa mnom mnogi drugi. Ovo ti doglasuje Stjepan; ti, koji si otac kršćanstva, daj savjet i pomoć.
Mijesas Kulina Bana sa posljednjim bosanskim kraljem Stjepanom Tomasevicem, mijesas SAbor na Bilinom polju sa padom Bosne pod Osmanlije , mijesas razdoblja od 250 godina.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: "Ljiljan" visok 16 metara izgrađen u čast svim borcima Armije RBiH

Post by Mutevelija » 12 Aug 2017, 00:02

Image

Ti hoces da kazes da nije bilo Patarena nakon Bilina polja jer su se eto izjasnili da će biti odani papi.
PA imas ih tako u jednom periodu da odali halifi bili pa opet pili rakiju :cudi govorili nije to vino...

39 stranica pod b pasusom..
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Ljiljan" visok 16 metara izgrađen u čast svim borcima Armije RBiH

Post by posmatrac » 12 Aug 2017, 00:04

Mutevelija wrote: 12 Aug 2017, 00:02 Image

Ti hoces da kazes da nije bilo Patarena nakon Bilina polja jer su se eto izjasnili da će biti odani papi.
Hocu da kazem onako kako sam napisao, da " Bosanska" vlastela nije imala od pocetka 13 vijeka nikakve veze sa patarenstvom, a imajuci u vidu veliki stepen pismenosti nasih predaka, i veliku duhovnost koja ih je krasila, malo je vjerovatno da se vecinski dio naroda u Bih nije vodio nacinom razmisljanja svojih vladara.
Kao sto su to radili i kasnije nakon otomanskih osvajanja.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: "Ljiljan" visok 16 metara izgrađen u čast svim borcima Armije RBiH

Post by Socrates » 12 Aug 2017, 00:08

Svi su se narodi u svijetu pokoravali nalogu vlastele u to vrijeme. Nije to bio samo slucaj sa Bosancima.
. . . . . . . . .

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Ljiljan" visok 16 metara izgrađen u čast svim borcima Armije RBiH

Post by posmatrac » 12 Aug 2017, 00:12

PA ok, upravo zato treba biti svjestan toga i ne negirati istorijske cinjenice i tacno ih raslojiti zavisno od vremenskog razdoblja u kojem su se desavale, jer se ipak nisu svi narodi u istiom vremenskim intervalima obavezno prilagodjavali razmisljanjima iste vlastele.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: "Ljiljan" visok 16 metara izgrađen u čast svim borcima Armije RBiH

Post by Mutevelija » 12 Aug 2017, 00:13

posmatrac wrote: 11 Aug 2017, 23:58
Mutevelija wrote: 11 Aug 2017, 14:09 Mekanska džamija ima ljiljane a kad Arapima vehabijama ne smeta sto bi mi sad pametovali.. A tu kršćanstva nije bilo ni u tragovima a kamo li katoličkog.


Evo i Taj Mahal u Indiji i još na njemu piše Allah Image
Znaci bosanski ljiljani nemaju nikakve veze sa srednjevijekovnim grbom Kotromanica, nego su jednostavno plod maste visoko obrazovanih i moralnih politicara iz redova HDZa i SDA, koji su zahvaljujuci svom apstraktnom dubinskom razmisljanju predpostavili da negdje na planeti postoje ljiljani kao simboli koji nisu vezani za francusku lozu Burbona.

Ko zna, mozda su Arpadovici, Hrvoje Vkucic Hrvatinic i ostali bili Arapi. :cudi
Ne nego nisu direktno vezani liljani kao ljiljani za katoličanstvo otkako je svijeta i vijeka.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: "Ljiljan" visok 16 metara izgrađen u čast svim borcima Armije RBiH

Post by Krokodil Behko » 12 Aug 2017, 00:14

posmatrac wrote: 11 Aug 2017, 23:49 Ali bez obzira na to, svako onaj ko ti bude pricao o nekakvom " patarenstvu" bosanske vlastele u periodu nakon SAbora na Bilinom Polju 8 aprila 1203 godine, slobodno mu se grohotom nasmij

Bilinopoljska izjava :

Ne sjećam se da se na ovom forumu pojavio neko, toliko uporan u nepoznavanju teme diskusije.


De, navedi mi suštinu inspekcije papskih legata, koliko ih je bilo? Gdje su po Bosni išli? Šta su zatekli?
Šta su ispravili a šta nisu, s tom abjuracijom? Šta je bilo na kraju? Koja je priroda učenja bila prije, a koja poslije abjuracije?

Evo, kladim se da nećeš znati nijedne o tome, pa ćeš samo u provjerenom trolerskom maniru skrenuti s teme, pisati o osmanlijama, o ugarima i ćevapima, o svemu samo ne o onome što si sam pokrenuo.

Da ironija bude još veća, sjećam se da sam sa našim bivšim članom Špance, vodio vrlo konstruktivnu diskusiju, baš na temu bilinopoljske abjuracije, tu na forumu, ali ti to naravno nisi pročitao. Doduše, i da jesi pročitao, zna se da trolovi nikad ne odustaju od mržnje i pljuvanja.
online

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: "Ljiljan" visok 16 metara izgrađen u čast svim borcima Armije RBiH

Post by Socrates » 12 Aug 2017, 00:20

posmatrac wrote: 12 Aug 2017, 00:12 PA ok, upravo zato treba biti svjestan toga i ne negirati istorijske cinjenice i tacno ih raslojiti zavisno od vremenskog razdoblja u kojem su se desavale, jer se ipak nisu svi narodi u istiom vremenskim intervalima obavezno prilagodjavali razmisljanjima iste vlastele.
Ništa se tu narod nije pitao, pogotovo ne u vezi religije. Kako je lokalni vlastelin odlučio, tako je i bilo.

S tim da je kod islamskih osvajaca, recimo na Iberijskom poluostrvu, ipak bilo više izbora nego kad je u pitanju kršćanska Evropa.
. . . . . . . . .

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Ljiljan" visok 16 metara izgrađen u čast svim borcima Armije RBiH

Post by posmatrac » 12 Aug 2017, 00:37

Krokodil Behko wrote: 11 Aug 2017, 10:46
Bijeli badem wrote: 11 Aug 2017, 01:01
Krokodil Behko wrote: 11 Aug 2017, 00:58
Bijeli badem wrote: 11 Aug 2017, 00:38 Ako ćemo pravo...ljiljan postaje zvaničan simbol Kotromanića s krunisanjem Trvtka za kralja, preko krune Stefana Prvovjenčanog, u manastiru Mileševa 1377. godine. Do tada na grbu Kotromanića nije bilo ljiljana, već se prvobitni grb sastojao od trake u heraldičkom polju.

Dalo bi se razmisliti zbog čega? :hm

A i nije baš.
Ljiljane, odnosno predmeta na kojima se nalaze ljiljani, iskopavaju na svakom koraku u BiH, pa tako da je ta tradicija vjerovatno malo dublje u prošlosti. SVA bosanska vlastela, imala je to na svojim grbovima i potrebno je drugačije objašnjenje.


Što se tiče Mileševa, Tvrtko jasno kaže da je on išao u "srbsku zemlu" jer ih je vidio, da jadnici nemaju pastira :valja

Ok, to se nije desilo u Mileševu, nemam sad vremena ali donijet ću literaturu sutra.
Govorim o grbu Kotromanica a ne prvom pojavljivanju ljiljana kao simbola u Bosni Behko :)

Hajd kupaj se...sutra literaturu na sunce :D.
:pusa
Da pojasnim, dokazujem da ljiljani ne dolaze sa istoka.
Treba imati u vidu i kompletan ambijent krunisanja kralja Tvrtka, kao i u ispravnom kontekstu.
Krunisanje je bilo isključivo u vezi podizanja Bosne iz ranga banovine u rang kraljevine, što samim tim znači i potpunu samostalnost.

Kratki prilog u vidu komentara Nade Klaićke, a na Tvrtkovu krunidbu i na ono šta je ona značila za Bosnu, a značila je prvenstveno materijalnu korist, u vezi raznih dohodaka od Dubrovčana, pošto Tvrtko poteže rodni list i nasljeđuje pravo naplaćivanja, za bosanske prilike, ogromnih suma, koje su do tada naplaćivali srpski vladari.





Uostalom, Tvrtko navodi u povelji, koju piše Dubrovčanima

I idoh v` srbskuju zemlju

a to znači, da bi on bio u srpskoj zemlji, on prvo mora da ode do nje, pa tako da tu, odmah i u startu, padaju u vodu teorije po kojima je Tvrtko ni manje ni više - Srbin. Nasljeđivanje ptrijestolja u drugim državama, bila je uobičajena praksa u Evropi, a pominjani anžuvinci su držali bar deset prijestolja, pa ih ipak niko ne naziva ni talijanima ni mađarima, pa prema tome...


A u vezi ljiljana:
Nisam ja ono gore dužio i počinjao od bana Kulina, bez razloga.
Samo sam slikovito htio prikazati nagli skok Bosne, nakon krunisanja kralja Tvrtka. Takav skok se eto, desio i u heraldici. Moraš imati u vidu da je Bosna tokom cijelog srednjeg vijeka sumnjičena za shizmu, patarenstvo i sl, pa je počesto bivala pod sankcijama, pa čak izložena križarskim pohodima i sve je to rezultiralo, da se Bosna polako okretala sebi samoj i iznjedrila svoju crkvu, svoje nadgrobne spomenike, svoje običaje i tradicije, a za to je naravno, trebalo vremena, pa tako da se kaskalpo u definiranju heraldike vladarske porodice, kao i vlastele.

Primjera radi,
Prvi poznati grbovi javili su se na prelazu četvrte u petu deceniju XIII stoljeća; kao što je turnir i orao na pečatima bosanskog bana Ninoslava i sl.


Image

Najstariji grb Kotromanića, i ujedno prvi poznati potpuni grb u Bosni, je grb Stjepana II Kotromanića, sačuvan na jednoj vrsti novca; sastoji se od srcolikog štita, kacige i ukrasa. Na čitavom polju štita naslikana je peterokraka zvijezda, a ukras se sastoji od >>jastučića<< (raširenog vela) i rozete iz koje izbija perjanica.[1] Neposredno nakon što je krunisan za kralja Tvrtko je uveo nove elemente u grb vladarske porodice, sa minimalnim korekcijama, koji je u takvom obliku ostao sve do propasti srednjovjekovne bosanske kraljevine.

Na tom grbu je ustanovljena osnovna forma grba na kojoj je kompoziciju obrazovao srcoliki štit sa desnom kosom prugom, sa kacigom i ukrasom koji se sastojao od vela koji lepršavo pada iza kacige; zatim, tu je kruna sa predstavom ljiljana iz koje izbija perjanica. Dva slobodna polja koja se nalaze na štitu ispunjena su sa po tri ljiljana.
Kao što se vidi, svi elementi grba su bili već prisutni i jedini novitet su ti sporni ljiljani. :D.

E sad, bilo ih je i prije Tvrtka. U prilogu ide rezbarija, detalj sa ukopa Stjepana Kotromanića



Nadam se
da primjećuješ desno tu pominjanu petokraku, ali i ljiljan lijevo, a prosto je nemoguće da omašiš stilizaciju krune :D.

Zaključak, oblik štita, perjanica, stilizirana kruna, greda, sve je već bilo, a bili su i ljiljani u upotrebi svugdje, osim na grbu, pa je logično, u sklasdu sa svim rečenim do sada, da je Tvrtko htio odskočiti i na tom planu, kad je već odskočio i na nekim manje bitnim stvarima, poput hartije na kojoj su pisane povelje.

Logičan tok stvari, nema tu nikakvih srpskih ljiljanA :cudi



zloćko tokmak wrote: 11 Aug 2017, 08:10
Bijeli badem wrote: 11 Aug 2017, 00:13
zloćko tokmak wrote: 11 Aug 2017, 00:05 Ljiljan je zapravo stilizirani križ,a to je i cvijet simbol Sv.Ante...

Ne bih se složila da je stilizirani križ, ali zapravo je Heraldički ljiljan simbol mnogih naradoda još od srednjeg vijeka. Ljiljan je bio simbol srednjevjekovne bosne, mislim prvo na grbu Hrvatinića, pa onda Kotromanića po čijem grbu je i napravljen sadašnji grb Bosne kileru :)
Mislim da su i dva zlatna ljiljana unjeta na grb Kraljevine Srbije u XIX vijeku.
ako misliš na onaj grb iz 1992.,njegov izgled je u prijeratnoj Skupštini BiH predložio separatistički i proustaški HDZ BiH i kao takav je usvojen... ;)

Nijhe tačno, još 1991. je osnovana stručna komisija za izradu grba i zastave, a između ostalih, član je bio i profesor Mustafa Imamović, koji je i predložio grb Kotromanića. Znači, prijedlog je bio zgotovljen od strane stručnih ljudi, a ne od strane polupismenih udbaša iz hercegovačkog hdza.

E da, pa nisu oni to ni predložili, bar ne oni na koje ti misliš, a koje sam ti upravo živopisno oslikao.

I sta si ti ovdje dokazao, kako ljiljani ne dolaze sa istoka( bitno je po svaku cijenu ograditi se od Srba, sve ostalo prolazi :hihi ), i kako je zanimljivo kriunisanje kralja Tvrtka Bosnu od BAnovine ucinilo kraljevinom,ma nemoj mi kazati mudri i nacitani covjece :hihi

Samo nam nisi rekao odakle jesu ljiljani dosli u Bosnu, pa si temu rasirio sa pricom o grbu Stjepana 2 Kotromanica valjda namjerno preskacuci( ili neznajuci) cinjenicu da mu je sestric bio Hrvoje Vukcic Hrvatinic ( je li i on bio Bosanac, Bosnjanin, Bosnjak?) koji je bio vitez hrvatsko-ugarskoga kralja Ludovika I. Anžuvinca.
Pogledaj mu malo sliku
https://hr.wikipedia.org/wiki/Ludovik_I._An%C5%BEuvinac

Sto jasno potvrdjuje raniji uticaj Ugara na katolicke( Hrvatske) velikase u Bih koje su nagrdjivali razlicitim titulama.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: "Ljiljan" visok 16 metara izgrađen u čast svim borcima Armije RBiH

Post by Krokodil Behko » 12 Aug 2017, 00:49

Evo, trčim da diskutujem s tobom..
Tebi ionako nije ni potreban.
Ne zaboravi, šta narod kaže za pamet onih koji misle da su najpametniji.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: "Ljiljan" visok 16 metara izgrađen u čast svim borcima Armije RBiH

Post by Bla » 12 Aug 2017, 00:54

jel' ono
ako si najpametniji u sobi
u pogrešnoj si sobi :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Ljiljan" visok 16 metara izgrađen u čast svim borcima Armije RBiH

Post by posmatrac » 12 Aug 2017, 00:56

Krokodil Behko wrote: 12 Aug 2017, 00:14
posmatrac wrote: 11 Aug 2017, 23:49 Ali bez obzira na to, svako onaj ko ti bude pricao o nekakvom " patarenstvu" bosanske vlastele u periodu nakon SAbora na Bilinom Polju 8 aprila 1203 godine, slobodno mu se grohotom nasmij

Bilinopoljska izjava :

Ne sjećam se da se na ovom forumu pojavio neko, toliko uporan u nepoznavanju teme diskusije.


De, navedi mi suštinu inspekcije papskih legata, koliko ih je bilo? Gdje su po Bosni išli? Šta su zatekli?
Šta su ispravili a šta nisu, s tom abjuracijom? Šta je bilo na kraju? Koja je priroda učenja bila prije, a koja poslije abjuracije?

Evo, kladim se da nećeš znati nijedne o tome, pa ćeš samo u provjerenom trolerskom maniru skrenuti s teme, pisati o osmanlijama, o ugarima i ćevapima, o svemu samo ne o onome što si sam pokrenuo.

Da ironija bude još veća, sjećam se da sam sa našim bivšim članom Špance, vodio vrlo konstruktivnu diskusiju, baš na temu bilinopoljske abjuracije, tu na forumu, ali ti to naravno nisi pročitao. Doduše, i da jesi pročitao, zna se da trolovi nikad ne odustaju od mržnje i pljuvanja.
JA se ne sjecam da sam i na jednom Forumu ( a bio sam na mnogo njih) naletio na takvog istorijski pristrasnog moderatora koji bi se zaista zapravo pravo pogubio sa svojim argumentima da se pojavi na bilo kojem drugom Forumu na kojem o ovakvim temama raspravlja 20 puta vise ljudi nego ovdje.

Sto se tice skretanja teme, dovoljan mi je onaj tvoj text na koji sma vec dao odgovor, u kojem nisi u vezi teme( Ljiljani u Bosni) rekao bas nista, a napisao si brdo teza koje je vrlo lako pronaci na Netu.

Kakva bolan abjuracija, 1203 godine bosanska vlastekla ( Kulin ban) bilinopoljksom izjavom pristaje da se odrice Hereze,a da je to odricanje imalo svoj vremenski kontinuitet dovoljno potvrdjuje i 250 godina poslje pismo Stjepana Tomasevica PAPI, kada ga moli da Bosnu spasi od turske najezde( ono pimso koje je Mutevelija stavio)

"Na saboru je doneta čuvena Bilinopoljska izjava kojom su poglavari bosanske crkve, pred izaslanikom rimskog pape (Ivanom de Kazamarisom), izjavili da se odriču svoje hereze. Izjava je potpisana 8. aprila 1203. godine, a izjavu su potpisali: bosanski ban Kulin, dubrovački arhiđakon Marin, kao i sedam poglavara, uključujući djeda Dragiča i "goste" Ljubina i Dražetu. Poslije potpisivanja izjave, Ljubin i Dražeta su otišli ugarskom kralju Emeriku i pred njim 30. aprila položili zakletvu da će se držati odluka rezolucije. Bilinopoljska izjava predstavlja značajan historijski izvor za poznavanje vjerskih i političkih prilika u srednjovjekovnoj Bosni. "

HAjde mi pokusaj objasniti pojam patarenstva, (Bohumilstva), ko mu je osnivac i odakle je doslo u Bosnu, te kakvi su bili duuhovni pogledi pripadnika CBa, jeli ta crkva imala ikakve verze sa krscanstvom, ili mozda sa Islamom itd? :D.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Ljiljan" visok 16 metara izgrađen u čast svim borcima Armije RBiH

Post by posmatrac » 12 Aug 2017, 01:00

Krokodil Behko wrote: 12 Aug 2017, 00:49 Evo, trčim da diskutujem s tobom..
Tebi ionako nije ni potreban.
Ne zaboravi, šta narod kaže za pamet onih koji misle da su najpametniji.
MA nije tesko biti pametan kada se drzis jasnih cinjenica, tezina je onda kada te cinjenice moras silom okretati u skladu sa svojom zeljenom mastom i sa onim sto te tjesi u zivotu :zubi

NArod je kod nas opet strasno pametan :hihi

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: "Ljiljan" visok 16 metara izgrađen u čast svim borcima Armije RBiH

Post by Socrates » 12 Aug 2017, 01:03

posmatrac wrote: 12 Aug 2017, 01:00
Krokodil Behko wrote: 12 Aug 2017, 00:49 Evo, trčim da diskutujem s tobom..
Tebi ionako nije ni potreban.
Ne zaboravi, šta narod kaže za pamet onih koji misle da su najpametniji.
MA nije tesko biti pametan kada se drzis jasnih cinjenica, tezina je onda kada te cinjenice moras silom okretati u skladu sa svojom zeljenom mastom i sa onim sto te tjesi u zivotu :zubi

NArod je kod nas opet strasno pametan :hihi
Ovo si komotno mogao napisati za sebe što se tiče jugoslovenstva. :ćitire
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests