Stećci..

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Black Stallion
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 806
Joined: 07 Apr 2021, 11:22
Has thanked: 28 times
Been thanked: 111 times
Status: Offline

Re: Stećci..

Post by Black Stallion » 09 Aug 2021, 17:19

Krokodil Behko wrote: 09 Aug 2021, 16:51
Black Velvet wrote: 09 Aug 2021, 16:38 Koliko se god mi ponosili stećcima kao nečim unikatnim kod nas, nismo prvi narod koji je gradio nadgrobne spomenike. Rimljani su to radili već u prvom stoljeću prije Krista. Brojnim vojnim generalima ali i poginulim rimskim vojnicima podizani su nadgrobni spomenici (stele), a ima ih dosta i na području Hercegovine gdje su Rimljani uspostavili brojne vojne logore u 1.stoljeću nakon Krista i pobjede nad Ilirima u Batonovom ustanku. Za rimske stele na području Hercegovine je specifično da nisu izrađivane od hercegovačkog kamena, ali nisam još dalje istražio od kakvog kamena su ih izrađivali i kakvim kamenom su se služili u ostalim dijelovima golemog Carstva.

Pa nije niko ni tvrdio, da su stećci izmišljeni u Bosni. Oduvijek je bilo da je to kombinacija mediteranskih uticaja, u kombinaciji s lokalnom tradicijom kamena.

Kad sam već na ovoj temi, evo monografija Dubravka Lovrenovića, gratis čitanje



By the way, nije nitko istina tvrdio da su izmišljeni u Bosni, ali vrlo je mali broj naroda koji su prije Novog Vijeka imali kamene spomenike na grobovima. Starovjekovni i srednjovjekovni ljudi uglavnom su zakapali ljude u zemlju bez ikakvog spomena na tom dijelu zemlje, ili su ih spaljivali, ili su na mjesto ukopa nabacivali kamenu gomilu (kao kod Ilira), a Židovi su doduše još prije Krista imali slične grobnice kao i danas ali bez spomenika.
Kontra mraku, kontra sili.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Stećci..

Post by Krokodil Behko » 09 Aug 2021, 18:11

Black Velvet wrote: 09 Aug 2021, 17:15
Krokodil Behko wrote: 09 Aug 2021, 16:51


Pa nije niko ni tvrdio, da su stećci izmišljeni u Bosni. Oduvijek je bilo da je to kombinacija mediteranskih uticaja, u kombinaciji s lokalnom tradicijom kamena.

Kad sam već na ovoj temi, evo monografija Dubravka Lovrenovića, gratis čitanje



Hvala na gratis štivu, ali za to ću ipak morati odvojiti neke druge trenutke. Ipak, još davno sam znanstveni rad Radoslava Dodiga o stećcima ocijenio kao jedini točan i ispravan, tako da ću vrlo teško prihvatiti bilo kakve druge teorije koje odstupaju od onog što je znanstveno i povijesno utemeljeno.

Pa ne možeš ovu dvojicu, Dubravka Lovrenovića i Šefika Bešlagića, podrediti nekom arheologu regionalnog značaja. Osim toga, kakav si ti historičar, ako nisi podozriv prema svemu? Uvijek je potrebno preispitivanje svih izvora. Npr, nije mi bilo mrsko, da pročitam Garašaninovo Načertanije i slične literature, kako bih lično odmjerio stvari. Moraš vjerovati u sebe i snagu svog razbira, dok tragaš za istinom.

Black Velvet wrote: 09 Aug 2021, 17:19 By the way, nije nitko istina tvrdio da su izmišljeni u Bosni, ali vrlo je mali broj naroda koji su prije Novog Vijeka imali kamene spomenike na grobovima. Starovjekovni i srednjovjekovni ljudi uglavnom su zakapali ljude u zemlju bez ikakvog spomena na tom dijelu zemlje, ili su ih spaljivali, ili su na mjesto ukopa nabacivali kamenu gomilu (kao kod Ilira), a Židovi su doduše još prije Krista imali slične grobnice kao i danas ali bez spomenika.

Kako nije? Pa nadgrobni spomenici i grobnice, rade se još od minojske civilizacije. To znači bez da spominjemo Egipat.


Evo još literature

https://core.ac.uk/download/pdf/197874355.pdf
online

User avatar
Black Stallion
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 806
Joined: 07 Apr 2021, 11:22
Has thanked: 28 times
Been thanked: 111 times
Status: Offline

Re: Stećci..

Post by Black Stallion » 10 Aug 2021, 18:15

Krokodil Behko wrote: 09 Aug 2021, 18:11
Black Velvet wrote: 09 Aug 2021, 17:15

Hvala na gratis štivu, ali za to ću ipak morati odvojiti neke druge trenutke. Ipak, još davno sam znanstveni rad Radoslava Dodiga o stećcima ocijenio kao jedini točan i ispravan, tako da ću vrlo teško prihvatiti bilo kakve druge teorije koje odstupaju od onog što je znanstveno i povijesno utemeljeno.

Pa ne možeš ovu dvojicu, Dubravka Lovrenovića i Šefika Bešlagića, podrediti nekom arheologu regionalnog značaja. Osim toga, kakav si ti historičar, ako nisi podozriv prema svemu? Uvijek je potrebno preispitivanje svih izvora. Npr, nije mi bilo mrsko, da pročitam Garašaninovo Načertanije i slične literature, kako bih lično odmjerio stvari. Moraš vjerovati u sebe i snagu svog razbira, dok tragaš za istinom.

Black Velvet wrote: 09 Aug 2021, 17:19 By the way, nije nitko istina tvrdio da su izmišljeni u Bosni, ali vrlo je mali broj naroda koji su prije Novog Vijeka imali kamene spomenike na grobovima. Starovjekovni i srednjovjekovni ljudi uglavnom su zakapali ljude u zemlju bez ikakvog spomena na tom dijelu zemlje, ili su ih spaljivali, ili su na mjesto ukopa nabacivali kamenu gomilu (kao kod Ilira), a Židovi su doduše još prije Krista imali slične grobnice kao i danas ali bez spomenika.

Kako nije? Pa nadgrobni spomenici i grobnice, rade se još od minojske civilizacije. To znači bez da spominjemo Egipat.


Evo još literature

https://core.ac.uk/download/pdf/197874355.pdf
Dodig je bio arheolog i povjesničar širih interesa, nije se isključivo posvetio stećcima poput Lovrenovića. A možda podatak da je bio najveći šampion Kviskoteke u bivšoj Jugoslaviji dovoljno govori o njegovom znanju.

Ja nikad ne bih ni uzeo u ruku Načertanije, a kamoli pročitao. Nisam doduše historičar (odgovor na tvoje pitanje kakav si ti historičar), ali volim historiju ili povijest i mislim da je važno poznavati je. Imajući u vidu da znam o čemu piše Načertanije, jednostavno ne želim to čitati. I to mi je isto kao kad pročitam sinopsis nekog filma i odmah znam da ga ne želim gledati. Dakle žanr u kojem bajka tvrdi da je istinita priča me jednostavno ne zanima.

Ok da, od minojske civilizacije postoje i ima ih, ali i dalje tvrdim kada se usporedi broj različitih naroda i civilizacija koje su se kroz povijest pojavile na zemlji, vrlo malo ih ima nadgrobne spomenike, do Novog Vijeka.
Kontra mraku, kontra sili.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Stećci..

Post by Krokodil Behko » 15 Apr 2024, 17:10

online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3078 times
Status: Offline

Re: Stećci..

Post by Chloe » 15 Apr 2024, 19:23

:lupa

O Bosno naša, dobro si ko po tebi hodi. :(
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests