Stari Egipat

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Stari Egipat

Post by KREMENAC » 12 Aug 2018, 22:38

Krokodil Behko wrote: 12 Aug 2018, 20:07 Kad sam već na ovoj temi, ima par godina, kako su pronađeni neoborivo-neoborivi dokazi o načinu gradnje piramida, klesanju blokova i transportu po rijeci.

Naime, pronađen je poslovni dnevnik jednog od rukovodećih u kamenolomima, u doba gradnje piramida.
Čovjek sve fino opisao, način izrezivanja blokova iz stijena, transport do rijeke, a najfantastičniji je transport rijekom. Naime, kamenolom je bio ca 40 kilometara nizvodno, od piramida, a to znači da su ih transportovali uzvodno. Moguće je, jer Nilom se lako plovi uzvodno, uz pomoć jedra, jer stalno sa sjevera pušu vjetrovi.

Naprave velike čamce, pa daskama prekuju korito, sa vrha jedne na vrh druge strane, kako bi čamac izdržao terete od 2+ tona malog ali veoma teškog tereta. Znači, pravili su platformu, jer da su kamen smjestili na dno čamca, isti bi potonuo ko sjekira.
:hm :hm

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Stari Egipat

Post by Krokodil Behko » 12 Aug 2018, 22:56

KREMENAC wrote: 12 Aug 2018, 22:38
Krokodil Behko wrote: 12 Aug 2018, 20:07 Kad sam već na ovoj temi, ima par godina, kako su pronađeni neoborivo-neoborivi dokazi o načinu gradnje piramida, klesanju blokova i transportu po rijeci.

Naime, pronađen je poslovni dnevnik jednog od rukovodećih u kamenolomima, u doba gradnje piramida.
Čovjek sve fino opisao, način izrezivanja blokova iz stijena, transport do rijeke, a najfantastičniji je transport rijekom. Naime, kamenolom je bio ca 40 kilometara nizvodno, od piramida, a to znači da su ih transportovali uzvodno. Moguće je, jer Nilom se lako plovi uzvodno, uz pomoć jedra, jer stalno sa sjevera pušu vjetrovi.

Naprave velike čamce, pa daskama prekuju korito, sa vrha jedne na vrh druge strane, kako bi čamac izdržao terete od 2+ tona malog ali veoma teškog tereta. Znači, pravili su platformu, jer da su kamen smjestili na dno čamca, isti bi potonuo ko sjekira.
:hm :hm

Ma nemoj to ni čitati, nije oko kuhanja i hrane.
Ali, na prvoj stranici teme, imaš dosta o hljebu i pivu :ideja
online

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Stari Egipat

Post by KREMENAC » 13 Aug 2018, 06:01

Krokodil Behko wrote: 12 Aug 2018, 22:56
Ma nemoj to ni čitati, nije oko kuhanja i hrane.
Ali, na prvoj stranici teme, imaš dosta o hljebu i pivu :ideja
pa gledo sam i ja history chanNel :lupa
mora da je neki vojvodjanin bio prevodilac dok je ovoliko gluposti o obradi kamena i drveta :lupa ...
nisam nikada vidio bosanca da cijepa drva bakrenom sjekirom

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Stari Egipat

Post by Rum » 13 Jan 2019, 16:47

4000 godina kasnije vracamo se na isti jezik kao nekada

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Stari Egipat

Post by Bla » 13 Jan 2019, 17:39

a za 4000 će pokušavati da ga dešifruju
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Stari Egipat

Post by Vjetar » 15 Jan 2019, 14:46

Meni je fascinantno to da se umjetnost starog Egipta nije mijenjala 3000 godina. Na isti način su prikazivali ljudske likove kroz cijeli taj period. Bez odstupanja. 3000 godina!
Image

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Stari Egipat

Post by Konsultant » 15 Jan 2019, 14:57

Zivili rahatnije, nije bilo IT-a. Ovako non-stop promjene na interfejsima. Pa ti budi tacan u glavu.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Stari Egipat

Post by Mutevelija » 15 Jan 2019, 16:05

Oblak wrote: 15 Jan 2019, 14:46 Meni je fascinantno to da se umjetnost starog Egipta nije mijenjala 3000 godina. Na isti način su prikazivali ljudske likove kroz cijeli taj period. Bez odstupanja. 3000 godina!
Image
Jel I poslije Islama?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Stari Egipat

Post by Mutevelija » 15 Jan 2019, 16:07

Meni je fascinantno kako je religija iz pustinje pokorila I Perziju I Egipat, ta dva velika giganta.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Stari Egipat

Post by Krokodil Behko » 15 Jan 2019, 19:14

Oblak wrote: 15 Jan 2019, 14:46 Meni je fascinantno to da se umjetnost starog Egipta nije mijenjala 3000 godina. Na isti način su prikazivali ljudske likove kroz cijeli taj period. Bez odstupanja. 3000 godina!
Image

I to bez obzira na svu dvodimenzionalnost, umjetnost im je fantastično privlačna i mnogo ljepša za oko, na primjer od rimljanske, pa i grčke.

Mutevelija wrote: 15 Jan 2019, 16:07 Meni je fascinantno kako je religija iz pustinje pokorila I Perziju I Egipat, ta dva velika giganta.

Jer su imali problem sa genetikom, uglavnom zahvaljujući likovima koji su propagirali ideje slične tvojima, o torovima, umetima, selima i seoskim igrankama.
online

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Stari Egipat

Post by Vjetar » 15 Jan 2019, 19:34

Simpatično jeste, ali oni su bili razvijena civilizacija i kada uporediš sa nekim drugim civilizacijama, ili sa modernim vremenom, tolika je raznovrsnost u umjetnosti. Za puno kraći period razvilo se toliko različitih stilova. Stari Egipćani, naprotiv, kako su počeli crtati ljude, tako su ih crtali pune 3000 godina.
Mislim da sam negdje pročitao da je to sve posljedica zabrana i ograničenja koja su umjetnicima nametali faraoni, odnosno vlast. Ali tolio se generacija smijenilo u tom razdoblju da je jednostavno fascinantno da niko nikad nije ni pokušao da utiče na taj stil i da odstupi od njega.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Stari Egipat

Post by Mutevelija » 15 Jan 2019, 19:38

Drevni egipcani su mogli pisati ispravno I po linijama koje su crtali, dok ja ni po linijama u sveskama nisam mogao :valja
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Stari Egipat

Post by Vjetar » 15 Jan 2019, 19:40

Pa ti si moderan

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Stari Egipat

Post by Krokodil Behko » 15 Jan 2019, 19:42

Oblak wrote: 15 Jan 2019, 19:34 Simpatično jeste, ali oni su bili razvijena civilizacija i kada uporediš sa nekim drugim civilizacijama, ili sa modernim vremenom, tolika je raznovrsnost u umjetnosti. Za puno kraći period razvilo se toliko različitih stilova. Stari Egipćani, naprotiv, kako su počeli crtati ljude, tako su ih crtali pune 3000 godina.
Mislim da sam negdje pročitao da je to sve posljedica zabrana i ograničenja koja su umjetnicima nametali faraoni, odnosno vlast. Ali tolio se generacija smijenilo u tom razdoblju da je jednostavno fascinantno da niko nikad nije ni pokušao da utiče na taj stil i da odstupi od njega.

Gdje su faraoni, tu je i religija. Možda bi to trebalo posmatrati kroz prizmu pravoslavnih ikona koje se takođe ne mijenjaju već 2000 godina, bar ne bitnije :hm

Bio je faraon Amenhotep IV i njegova žena Nefertiti, promijenili su religiju kompletno, ali i u njihovom periodu umjetnost je bila ista. Jednostavno, to je bio dio religije.
Zanimljivo, radili su statue u tri dimenzije i razne spomenike, ali crteže nikad nisu promijenili.
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Stari Egipat

Post by Venera » 16 Jan 2019, 14:33

Oblak wrote: 15 Jan 2019, 19:34 Simpatično jeste, ali oni su bili razvijena civilizacija i kada uporediš sa nekim drugim civilizacijama, ili sa modernim vremenom, tolika je raznovrsnost u umjetnosti. Za puno kraći period razvilo se toliko različitih stilova. Stari Egipćani, naprotiv, kako su počeli crtati ljude, tako su ih crtali pune 3000 godina.
Mislim da sam negdje pročitao da je to sve posljedica zabrana i ograničenja koja su umjetnicima nametali faraoni, odnosno vlast. Ali tolio se generacija smijenilo u tom razdoblju da je jednostavno fascinantno da niko nikad nije ni pokušao da utiče na taj stil i da odstupi od njega.
Oblak , to je bio nacin komunikacije , ne eksluzivni cilj razvoja umjetnickog stila ili umjetnicko djela , a na doticnoj fotki je prikazana osoba viseg drustvenog statusa ( postoje takodjer , radovi nizih klasa tadasnejg starog Egipta ) .
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Stari Egipat

Post by Socrates » 16 Jan 2019, 17:46

Da se nadovezem na ovo Behkovo.

Uglavnom je umjetnost u Egiptu korištena za komunikaciju bogatasa sa Bogovima. Tako da su bogataši diktirali uslove kreiranja umjetnosti.

Skoro sva djela egipatske umjetnosti su pronađena u grobnicama i hramovima.

U grobnicama bukvallno i nije bila namjenjena nikome za gledanje. A u njihove hramove je pristup imala samo veoma ogranicena ekskluzivna grupa najbogatijih i najmoćnijih.

Možda bi umjetnost bila raznovrsnija da je bila namjenjena široj publici. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Stari Egipat

Post by Krokodil Behko » 16 Jan 2019, 18:08

Socrates wrote: 16 Jan 2019, 17:46 Da se nadovezem na ovo Behkovo.

Uglavnom je umjetnost u Egiptu korištena za komunikaciju bogatasa sa Bogovima. Tako da su bogataši diktirali uslove kreiranja umjetnosti.

Skoro sva djela egipatske umjetnosti su pronađena u grobnicama i hramovima.

U grobnicama bukvallno i nije bila namjenjena nikome za gledanje. A u njihove hramove je pristup imala samo veoma ogranicena ekskluzivna grupa najbogatijih i najmoćnijih.

Možda bi umjetnost bila raznovrsnija da je bila namjenjena široj publici. :cudi

Uostalom, toliko su pedantni bili, da se to ipak može nazvati umjetnošću.
Ako je ovakvu masku imao siroti i beznačajni Tutankamon, boga pitaj šta je sve Keops imao


Image
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Stari Egipat

Post by Mutevelija » 16 Jan 2019, 18:19

Mislim da oni nisu zivi nosili maske nego njihov sarkofag
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Stari Egipat

Post by Remzudin » 16 Jan 2019, 21:25

Mutevelija wrote: 16 Jan 2019, 18:19 Mislim da oni nisu zivi nosili maske nego njihov sarkofag
jesu,jesu,- oni su nosli maske,ali samo u piramidama zbog onog radioaktivnog Orgonzracenja.

Mene najvise interesuje ona mantrana Kletva od Tut Ench Amuna koja se drzala stabilno 3000 godina i sviju
ubila koje usao unutra.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Stari Egipat

Post by Mutevelija » 16 Jan 2019, 22:17

Remzudin wrote: 16 Jan 2019, 21:25
Mutevelija wrote: 16 Jan 2019, 18:19 Mislim da oni nisu zivi nosili maske nego njihov sarkofag
jesu,jesu,- oni su nosli maske,ali samo u piramidama zbog onog radioaktivnog Orgonzracenja.

Mene najvise interesuje ona mantrana Kletva od Tut Ench Amuna koja se drzala stabilno 3000 godina i sviju
ubila koje usao unutra.
Veliš varili argonom pa ih zračilo :hm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests