ZAVNOBiH

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

ZAVNOBiH

Post by Krokodil Behko » 24 Nov 2013, 09:38

Image

Udruženja antifašista, društava "Josip Broz Tito", kao i ostali građani obilježili su u Mrkonjić-Gradu 70. godišnjicu Prvog zasjedanja Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja BiH (ZAVNOBIH).

Prisutni su nakon polaganja cvijeća i vijenca, ispred zgrade Prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a, još jednom upoznati sa historijskim odlukama, donesenim prije 70 godina, kada je BiH postala samostalna federalna jedinica u tadašnjoj Federalnoj Narodnoj Republici Jugoslaviji, javlja Federalna televizija.

Za razliku od ranijih godina, predstavnici iz Federacije BiH su u Mrkonjić-Grad stigli dva dana ranije, nego što je uobičajeno, jer će u Sarajevu biti održana akademija 25. novembra povodom obilježavanja Dana državnosti BiH.

Članovi društava "Josip Broz Tito" iz Republike Srpske okupit će se u ponedeljak, 25. novembra, u Mrkonjić-Gradu i obilježiti 70 godina od održavanja ZAVNOBiH-a.
online

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: U Mrkonjić-Gradu obilježena 70. godišnjica ZAVNOBiH-a

Post by Spanac_113 » 24 Nov 2013, 09:41

Trebali bi svi mi u autobuse, vozove, avione a oni mali jaci i pjeske do Mrkonjic Grada na ovaj dan. Djecu treba slat na izlete iz obdanista u Mrkonjic Grad na ovaj dan.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: U Mrkonjić-Gradu obilježena 70. godišnjica ZAVNOBiH-a

Post by Pasaga » 24 Nov 2013, 09:47

Spanac_113 wrote:Trebali bi svi mi u autobuse, vozove, avione a oni mali jaci i pjeske do Mrkonjic Grada na ovaj dan. Djecu treba slat na izlete iz obdanista u Mrkonjic Grad na ovaj dan.
Tim dogadjajima se daje jako slab publicitet,vjerujem...svjesno.
To da se ne okupe svi zajedno,tu mi nesto ne stma i nije ok...
Bilo kako bilo,u tom sistemu je mnogo vise bilo reda rada i discipline.
Ni jedna novonastala Drzava,nije preuzela pozitivna iskustva iz tog sistema kojih ima na pretek.
Jel zaista toliki strah zapada od tog balkana?
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

dacina_curica
Status: Offline

Re: U Mrkonjić-Gradu obilježena 70. godišnjica ZAVNOBiH-a

Post by dacina_curica » 24 Nov 2013, 09:52

Zasto mislis da je zapad kriv manjku publiciteta Pasaga?

Mislim da je ipak do nas, letargicnih i nikakvih kakvi smo vec....Ko ce ba u Mrkonjic Grad, valja se cesati po m***** ili mastiti ruke burekom, *ebo antifasizam, ko je od toga hajra vidio. (karikiram, jelte)

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: U Mrkonjić-Gradu obilježena 70. godišnjica ZAVNOBiH-a

Post by Pasaga » 24 Nov 2013, 09:55

dacina_curica wrote:Zasto mislis da je zapad kriv manjku publiciteta Pasaga?

Mislim da je ipak do nas, letargicnih i nikakvih kakvi smo vec....Ko ce ba u Mrkonjic Grad, valja se cesati po m***** ili mastiti ruke burekom, *ebo antifasizam, ko je od toga hajra vidio. (karikiram, jelte)
Uprvom planu interes zapada je bio da se YU raspadne i nikad vise ne obnovi,u bilo kojem obliku.
Zato sam to rekao.
Sve ove opstrukcije napretka,stagnacija i nazadovanje ekonomskog progresa je
djelo njihovih ruku preko domacih jajara.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

dacina_curica
Status: Offline

Re: U Mrkonjić-Gradu obilježena 70. godišnjica ZAVNOBiH-a

Post by dacina_curica » 24 Nov 2013, 10:00

Ne znam...Meni se sve vise cini da se mi predajemo inim teorijama zavjere o tome da se cijeli zapad boji nas malih, ljutih Balkanaca da bi prikrili ovo sto gore napisah - sopstvenu letargicnost oliti manjak volje da pomjerimo prst da bi doslo do bilo kakvog progresa.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: U Mrkonjić-Gradu obilježena 70. godišnjica ZAVNOBiH-a

Post by Pasaga » 24 Nov 2013, 10:03

dacina_curica wrote:Ne znam...Meni se sve vise cini da se mi predajemo inim teorijama zavjere o tome da se cijeli zapad boji nas malih, ljutih Balkanaca da bi prikrili ovo sto gore napisah - sopstvenu letargicnost oliti manjak volje da pomjerimo prst da bi doslo do bilo kakvog progresa.
...ta tema je duga i siroka.
Nacionalizam je tu obicna floskula.
Vakat mi je nesto ubacit u kljun. :D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: U Mrkonjić-Gradu obilježena 70. godišnjica ZAVNOBiH-a

Post by Krokodil Behko » 24 Nov 2013, 10:05

Pasaga wrote:
Spanac_113 wrote:Trebali bi svi mi u autobuse, vozove, avione a oni mali jaci i pjeske do Mrkonjic Grada na ovaj dan. Djecu treba slat na izlete iz obdanista u Mrkonjic Grad na ovaj dan.

Ni jedna novonastala Drzava,nije preuzela pozitivna iskustva iz tog sistema kojih ima na pretek.
Ako misliš na teferiče, moram ti reći da si u pravu. Tu smo nenadmašni i to ne samo iz perioda socijalizma nego u minulih 2000 godina. To nam je najveća tekovina ikada :D

Što se tiče straha Zapada, on je isključivo zasnovan na tome da će ginuti uludo po balkanskim zabitima gdje je i sam bog izgubio opanak. Nikakvih resursa, nikakve perspektive. Dok mitomani pišu kako su nas ubijali razni zavojevači, na žalost, činjenica je da su nas samo i uglavnom naoružavali da bi se ubijali među sobom. To je skoro pa redovita praksa od rimljana pa sve do danas. Oni prvenstveno, ne znaju šta će sa nama i pitaju se, otkud to da u Africi žive ljudi koji su u mnogome, pitomiji od nas.
online

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: U Mrkonjić-Gradu obilježena 70. godišnjica ZAVNOBiH-a

Post by Spanac_113 » 24 Nov 2013, 10:07

nema to veze kome je sta u cilju vani, ovaj praznik treba slavit u BiH pa makar se mi pobili do zadnjeg sutra.
da nije bilo ZAVNOBIHa ne bi morali sloba i tuki nista po salvetama crtat jer bi sve sto su se zdogovorili cvetko i macor jos stojalo.
i davno bi nas nestalo sa karte.
prkos i ponos.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: U Mrkonjić-Gradu obilježena 70. godišnjica ZAVNOBiH-a

Post by Pasaga » 24 Nov 2013, 10:09

Ovo si lijepo napiso.
Moram ti reci da si fulio temu.
Nemozemo ici u detalje,kad neko svjesno rusi drzavu
i najednom se pojave zapadni pametnjakovici i daju mu podrsku.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

dacina_curica
Status: Offline

Re: U Mrkonjić-Gradu obilježena 70. godišnjica ZAVNOBiH-a

Post by dacina_curica » 24 Nov 2013, 10:11

Spanac_113 wrote:prkos i ponos.
To! :) :) :)

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: U Mrkonjić-Gradu obilježena 70. godišnjica ZAVNOBiH-a

Post by Spanac_113 » 24 Nov 2013, 10:15

zato se moramo drzat ovog dana ko pjan plota i ne rjesavat unutarnje gluposti uz vanjsku pomoc jer nije niko sa strane djaba pomogo.
na znam sta sam falio Pasa. nemoj bit toliko negativan ebemu sisu! ubi te skandinavija!! sve se kod nas moze. samo treba inat onaj nas upalit. bez obzira na vjersku, nacionalnu pridpadnost i da li vise volimo turske ili spanske serije. samo inat.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: U Mrkonjić-Gradu obilježena 70. godišnjica ZAVNOBiH-a

Post by Pasaga » 24 Nov 2013, 10:15

Spanac_113 wrote:nema to veze kome je sta u cilju vani, ovaj praznik treba slavit u BiH pa makar se mi pobili do zadnjeg sutra.
da nije bilo ZAVNOBIHa ne bi morali sloba i tuki nista po salvetama crtat jer bi sve sto su se zdogovorili cvetko i macor jos stojalo.
i davno bi nas nestalo sa karte.
prkos i ponos.
To je nekad vrjedilo.
Vrjeme revolucija je daleko iza nas.
Najveca sramota danasnjice je biti moralan i posten.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: U Mrkonjić-Gradu obilježena 70. godišnjica ZAVNOBiH-a

Post by Krokodil Behko » 24 Nov 2013, 10:20

Spanac_113 wrote:nema to veze kome je sta u cilju vani, ovaj praznik treba slavit u BiH pa makar se mi pobili do zadnjeg sutra.
da nije bilo ZAVNOBIHa ne bi morali sloba i tuki nista po salvetama crtat jer bi sve sto su se zdogovorili cvetko i macor jos stojalo.
i davno bi nas nestalo sa karte.
prkos i ponos.
Nije nikakva tajna da je ZAVNOBiH obnovio državnost BiH. Jeste da ovi kokošari iz SDA imaju običaj da se hvale da su to oni učinili ali oni se samo hvale. U njihovu (nadasve predimenzioniranu) ulogu oko osamostaljenja BiH, vjeruju samo zahlupani đilkoši i neinformisane seoske domaćice.

Na zasjedanju ZAVNOBiH-a, donešena je Rezolicija kojom se ne priznaje dogovor Cvetković-Maček i BiH je na svim svojim historijskim teritorijama, proglašena za slobodnu i demokratsku državu, svih njenih naroda. TAČKA.

Stavka 2.
Na zasjedanju ZAVNOBiH-a, odabrani su predstavnici BiH koji će je predstavljati na zasjedanju AVNOJ-a, prilkom kojeg su, potpisali da se BiH skupa sa ostalim jugoslovenskim zemljama, učlanjuje u Jugoslaviju.

Akcenat bi bio na riječi učlanjuje. Ako je BiH imala pravo da se učlani, vjerovatno ima i pravo da se iščlani iz iste. Tu bi SDA bila samo puki historijski trenutak, jer je u datom momentu, bila stranka koja je dominirala unutar bošnjačkog naroda. Ovo oko učlanjenja, također je bitno i za fanatične jugoslovene i krivo informisane Srbe koji misle da je referendum bio nešto nezakonito.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: U Mrkonjić-Gradu obilježena 70. godišnjica ZAVNOBiH-a

Post by Pasaga » 24 Nov 2013, 10:30

Bosna je postojala prije svih YU,Kraljevina...
Bila je povrsinom mnogo veca,svakim kongresom,bivala je manja i manja.
Bas u Jajcu,izvrsena je poslednja trgovina ,mislim posle 1945-te god. kad joj je oduzeto par vecih sela oko Neuma,u korist C.Gore,tako da danas ima smjesan izlazak na more koji svakim danom postaje manji,zahvaljujuci pretenzijama iz komsiluka i bahatosti nasih uhljupa.
To je istorijska cinjenica.
Ovdje sam htjeo da kazem,o tom stanju,trenutnom,i nemogucnoscu napretka jer se svaki pokusaj
vec unapred paralizuje.
To o formiranju BH posle Mrkonjica,je ok...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: U Mrkonjić-Gradu obilježena 70. godišnjica ZAVNOBiH-a

Post by Krokodil Behko » 24 Nov 2013, 10:32

Pasaga wrote:Ovo si lijepo napiso.
Moram ti reci da si fulio temu.
Nemozemo ici u detalje,kad neko svjesno rusi drzavu
i najednom se pojave zapadni pametnjakovici i daju mu podrsku.
Odgovor sam već dao u svom prethodnom postu. Jugoslavija nikada nije ni bila država, nego samo savez država.
Imali smo običaj, nazivati je državom ali ona to nije. BiH je država a Jugoslavija nije. Nikada nije ni bila a nikada neće ni biti. Kužiš? Ukoliko je ista osuđena na propast, naša je obaveza da se pobrinemo za BiH i to je to. Mi nismo srušili Jugolsaviju i o tome treba da pričaju oni koji jesu i tačka.

Spanac_113 wrote:zato se moramo drzat ovog dana ko pjan plota i ne rjesavat unutarnje gluposti uz vanjsku pomoc jer nije niko sa strane djaba pomogo.
Varaš se ako misliš da ove teritorije imaju neki poseban značaj na zapadu. A o koristi da i ne govorim. Poprilično sam siguran da sadašnja EU želi upravo državu BiH koja je funkcionalna i koja bi mogla biti dio EU. Tu nemam dilema. A ako si mislio na Jugoslaviju, o tome sam se već očitovao. Ona nije država, poodavno je nestala a čak i oko toga, fino se sjećam da je nekadašnji američki državni sekretar James Baker, dolazio u YU da moli i jedne i druge da se ne raspadnu. takošer, predsjednici YU republika: Kučan, Gligorov, Bulatović i Izetbegović, na onoj jednoj sesiji pred strancima parafiraše neku Jugoslaviju ali ne i Tuđman i Milošević. kao da bi se oni smjeli vratiti i izaći pred hrvatsku emigraciju ili SPC/SANU sa bilo kakvim papirom na kojem piše, da će Jugoslavija opstati.
online

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: U Mrkonjić-Gradu obilježena 70. godišnjica ZAVNOBiH-a

Post by Spanac_113 » 24 Nov 2013, 10:35

Nisam ja mislio na berlin Behko, ja sam mislio na berlin sa berlincima.
Nisam pobornik ideje da su nas razvalili izvana i moj navod se odnosi na bliži komšiluk.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: U Mrkonjić-Gradu obilježena 70. godišnjica ZAVNOBiH-a

Post by Katja » 24 Nov 2013, 12:45

Spanac_113 wrote: i da li vise volimo turske ili spanske serije
Ne reci da ima i takvih prepucavanja. :D.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Obilježen 25. novembar - Dan državnosti BiH

Post by Lebowski » 25 Nov 2013, 12:51

Image

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović položili su u ponedjeljak ujutro vijence na Spomen-obilježje Vječna vatra u Sarajevu povodom obilježavanja 25. novembra, Dana državnosti Bosne i Hercegovine.

Pored njih, cvijeće su položili i delegacije Kantona Sarajevo, gradske uprave Grada Sarajeva, sarajevskih općina i boračkih udruženja.
Komšić i Izetbegović položili su cvijeće i na Mezarje Kovači i na Spomen-obilježje ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992-1995.

Komšić je svim građanima u Bosni i Hercegovini i dijaspori uputio najiskrenije čestitke, saopćeno je iz Službe za odnose s javnošću Predsjedništva BiH.

„Narodi BiH su još prije 70 godina, na Prvom zasjedanju ZAVNOBiH-a, istakli da hoće Bosnu i Hercegovinu u kojoj je svaki građanin jednak u svojim pravima i načinu života, bez obzira u kojem dijelu Bosne i Hercegovine živi i bez obzira da li pripada 'većini' ili 'manjini'. Još tada je naglašeno da svaki dio Bosne i Hercegovine pripada svakom njenom građaninu, te da su tolerancija i zajednički život jedini ispravan put za sve. Bosna i Hercegovina će, kao i uvijek do sada, nadživjeti sve nas, a ovaj historijski datum, 25. novembar, obavezuje sve nas, Bosance i Hercegovce, da damo svoj puni doprinos u daljnjoj izgradnji i jačanju naše države Bosne i Hercegovini“, navodi se u Komšićevoj čestitki.

Odbrana od fašizma

Član Predsjedništva Bakir Izetbegović je izjavio da je Bosna i 1943. i 1992. branjena od fašista, od onih koji misle da mogu svoj rigidni pogled na svijet provesti silom.

„U biti, svaki fašizam je suprotstavljen onome što je duša i matrica Bosne i Hercegovine, koja je zemlja raznolikosti, i želi silom da ostvari pravo samo jedne grupe na pogled na svijet i život. Odbrana Bosne i Hercegovine uvijek je odbrana od nekog vida fašizma, nekog rigidnog sistema, ksenofobičnog, šovinističkog, jednoumnog, koji to implementira nasiljem“, rekao je Izetbegović.

Naglasio je da se jasno može povući paralela između onoga za šta su ljudi borili od 1942. do 1945. pa onda 50 godina kasnije njihovi unuci od 1992. do 1995.

„Za ljude koji vole Bosnu i Hercegovinu, a mislim da će ih svakim danom biti sve više, ovo je itekako važan datum i normalno je da volite svoju zemlju i njeno ime, da poštujete tekovine svojih predaka i budete ponosni na to. Mislim da će se stvari vremenom normalizirati i da će nas sve više biti u tom patriotskom frontu“, kazao je Izetbegović.

Dodao je da je matrica Bosne i Hercegovine raznolikost naroda, vjera i ideologija što treba poštovati i čemu se ne treba suprotstavljati, jer su svi koji su se tome suprotstavljali prije ili kasnije poraženi.

„Volite sebe i svoju zemlju, poštujte svoje komšije, budite antifašisti, budite protiv onih koji su htjeli da podijele ovu zemlju i koji su potirali tragove drugih i drugačijih“, poručio je Izetbegović.

U bh. entitetu Republika Srpska 25. novembar je radni dan i Dan državnosti BiH se ne obilježava. Datum prihvatanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, 21. novembar, kojim je okončan rat u BiH 1995, je neradni dan u tom bh. entitetu.


(Anadolija)
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Obilježen 25. novembar - dan državnosti BiH(FOTO)

Post by Bambi » 25 Nov 2013, 13:20

Sretan ti rođendan,BiH :bih

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests