Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by rethna » 05 Dec 2016, 22:25

Ne treba zaboraviti ni Pavla u svoj toj prici o krscanstvu, najvjerovatnije najzasluznijeg za tu transformaciju starog u novi zavjet.
Sto se Islama tice, grijesnik(onaj koji pocini grijeh) nije isto sto i nevjernik.Pa tako i najveci vjernik moze da pogrijesi.Nije nam dozvoljeno da odredjujemo ko je koliki i kakav vjernik i gdje mu je mjesto, to nije na nama, ali jeste da osudjujemo ono sto znamo da je grijeh i zabranjeno.A opet na osnovu takve obzervacije mozemo procijeniti i na kojoj razini je ciji iman i uputiti ga.
Postoje veliki grijesi koji izvode iz vjere, tacnije deset njih, ali ono sto je mute zaboravio napomenuti u svoj zbrci je i da postoji pokajanje i da Bog prima to pokajanje ( ako je iskreno) pa cak iako si cinio i neki od tih najvecih grijeha, mozes da se vratis vjeri i da ti bude oprosteno.Samo bolje sprijeciti, jel, jer nikad ne znamo hocemo li se stici pokajati? :D

Ali to vec prelazi u religiju i ide malo van teme, jer kako primjetih, ovdje se opet stvorila fina komedija bazirana na brkanju pojmova religija/nacionalnost.As usual :oo
Last edited by rethna on 05 Dec 2016, 22:33, edited 1 time in total.
Question everything.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by Melek » 05 Dec 2016, 22:29

A zasto nam nije dozvoljeno da se zapitamo ima li istine u svemu tome?
Transformisanje jedne svete knjige je grijeh sam po sebi. Odaklen Paji copywright?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by dr laganini » 06 Dec 2016, 09:58

.krokodil gubis svaki kredibilitet i svoje postove svodis na navijavki nivo..posmatrac je sve.ok obrazlozio...a od tebe me nebi cudilo da kazes da je i muhamed bio prije krista..sve da zasluzis.aplauz...reciMo od vece.. :plavi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by Krokodil Behko » 06 Dec 2016, 11:00

Ono baš mudar i mnogim činjenicama potkrijepljen komentar. Prosto sam šokiran.
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 3771 times
Status: Offline

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by Veca » 06 Dec 2016, 12:47

dr laganini wrote:.krokodil gubis svaki kredibilitet i svoje postove svodis na navijavki nivo..posmatrac je sve.ok obrazlozio...a od tebe me nebi cudilo da kazes da je i muhamed bio prije krista..sve da zasluzis.aplauz...reciMo od vece.. :plavi


...recimo,od vece ces dobiti uvik ovo :kita kad god ju spomenes!

...a Behko,kad god veca misli da zasluzuje aplauz ili :ljub dobice ga!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by posmatrac » 06 Dec 2016, 19:55

rethna wrote:Ne treba zaboraviti ni Pavla u svoj toj prici o krscanstvu, najvjerovatnije najzasluznijeg za tu transformaciju starog u novi zavjet.
Sto se Islama tice, grijesnik(onaj koji pocini grijeh) nije isto sto i nevjernik.Pa tako i najveci vjernik moze da pogrijesi.Nije nam dozvoljeno da odredjujemo ko je koliki i kakav vjernik i gdje mu je mjesto, to nije na nama, ali jeste da osudjujemo ono sto znamo da je grijeh i zabranjeno.A opet na osnovu takve obzervacije mozemo procijeniti i na kojoj razini je ciji iman i uputiti ga.
Postoje veliki grijesi koji izvode iz vjere, tacnije deset njih, ali ono sto je mute zaboravio napomenuti u svoj zbrci je i da postoji pokajanje i da Bog prima to pokajanje ( ako je iskreno) pa cak iako si cinio i neki od tih najvecih grijeha, mozes da se vratis vjeri i da ti bude oprosteno.Samo bolje sprijeciti, jel, jer nikad ne znamo hocemo li se stici pokajati? :D

Ali to vec prelazi u religiju i ide malo van teme, jer kako primjetih, ovdje se opet stvorila fina komedija bazirana na brkanju pojmova religija/nacionalnost.As usual :oo
KAko se nece mijesati religija sa nacionalnom pripadnoscu, kada je posebno kod nas u Bosni upravo religija bila kljucni faktor pri odredjivanju kasnijeg "etnickog" identiteta(kod nas u Bosni se i etnija mijesa sa nacionalnom pripadnoscu, sto je takodjer idiotluk) pa su danas svi Bosanski pravoslavci Srbi, svi katolici HArvati, te svi danasnji Bosnjaci muslimani(tipicna vjerska a ne nacionalna podjela),a znamo da su srednjevijekovni Bosnjaci, prije najezde Osmanlija bili sve samo ne muslimani, posto logicno tada jos uvijek Islama nije bilo na ovim prostorima.
"Vjera" je sama po sebi apstrakta kategorija, covjek moze da vjeruje u sta hoce, moze da vjeruje u kamen na ulici, u televizor, moze da vjeruje u peglu i niko mu to ne moze zabraniti,ali religije su skup pravila, koje je osmisljala aristokratija tokom istorije, u dosluhu sa kriminogonem svestenstvima, da bi se preko religije ostvarila duhovna kontrola nad masama, tj zavisnicki odnos "pucanstva" nasprav "posrednika" izmedju "Boga" i ljudi.
Upravo zato su kroz istoriju uvijek svestenici, bez obzira o kojoj religiji da je rijec bili na strani raznih monarha(psim u Komunizmu), te su svojim "vjerskim" laznim autoritetima uticali da narodi bezrezervno prihvataju vlast.
Treba li reci da su Turski Sultani( oni koji su rodjenoj braci odsjecali glave stotinama godina, da ne bi bilo borbe oko vlasti, pravi musliamani nema sta ) ujedno bili i svjetovni i duhovni lideri tadasnje imperije, da su bili tkz HAlife, sto znaci da je sirenje Islama i u Bosni od strane Turskog okupatora vise bilo politickog,a ne istinskog "vjerskog" karaktera, posto se preko nametanja nove religije ostvarivala potpunija kontrola nad domicilnim Bosanskim stanovnistvom, od kojeg je Sultan kao "vjerski" HAlifa dobijao potpunu lojalnost.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by posmatrac » 29 Dec 2016, 00:46

Necu te citirati Behkoni, posto ti je predug post, pa cu ovdje pokusati sto krace da ti odgovorim :D

Prvo je neumjesno pitanje " ko sam ja"! jer mogu da budem doktor nauka ali nisam duzan da o svom intimnom zivotu ovdje ikome govorim, sto znaci da treba uvazavati i razmisljanje Forumasa, nikada ne znas sa kakvim autoritetima razgovaras :D

I malo mi je sega dati linkovi, tj textovi (koje moze takodjer da pise bilo ko, iz ovih i onih razloga) predstavljaju jedino mjerilo necijih argimenata i istine.(Takvi su u vrijeme inkvizicije trazili " linkove" svim umnim ljudima cija razmisljanja su se kosila sa njihovim, pa su ih spaljivali na lomaci :D)

Ali idemo dalje

Pitas me za vjersku strukturu stanovnistva u Bih u vrijeme dolaska Osmanskih osvajaca na ove prostore, pa ovdje kaze ovako
"Srednjovjekovna bosanska država

Stanovništvo srednjovjekovne Bosne je bilo slavensko, po svojim etničkim i vjerskim značajkama pripadajući istom etničkom supstratu kao i Hrvati. Osim samoga spomena hrvatskoga imena, to se vidi u mnogobrojnim etno-kulturnim obilježjima, kao što su jezik (čakavstina i štokavska ikavica, te zapadna ijekavština, što su sve karakteristike hrvatskoga jezika), glagoljsko i zapadnoćirilsko pismo (tzv. bosančica ili hrvatska ćirilica) kojim su pisane isprave, djela vjersko-nabožnog i umjetničkog sadržaja, a koje je istovjetno hrvatskoj ćirilici koja se rabila u Dalmaciji i sjevernohrvatskom primorju, pripadnost zapadnom civilizacijskom krugu, što se očituje u zapadnom katoličkom kršćanstvu te umjetničkim oblicima zapadne provenijencije.

Politički, većina je sadašnje Bosne i Hercegovine (uz kratke intervale, kao za vrijeme srpskog župana Časlava Klonimirovića ), pripadala hrvatskoj državi. Po nekim procjenama na području srednjovjekovne Bosne uoči turskog osvajanja je živjelo 850.000 - 900.000 stanovnika, sljedećeg nacionalnog sastava[1]: katolika oko 750.000 ili 85,22 %, krstjana oko 80.000 ili 9,09 % i pravoslavaca oko 50.000 ili 5,68 %. Specifičnost srednjovjekovne Bosne su bili krstjani, koji nikad nisu činili većinu stanovništva, niti su stvorili vjersku organizaciju na državnoj razini, te su prirodno nestajali misionarskim radom dominikanaca i, posebno, franjevaca.

Pa me pitas " koje su to nacije" bile u Bosni u srednjem vijeku:D

Nije bilo nacija, one se formiraju u Evropi u vrijeme nacionalnih preporoda tek u 19 vijeku, postojale su 3 religije i jedan nariod koji se nazivao Bosnjani. I nikada nisam pricao o Hrvatima u Bosni u srednjem vijeku, nije ok da mi stavljas u usta nesto sto nikada nisam ni pomislio, pisao sam o katolicima, 35456473 puta sam napisao da Hrvata i Srba u Bosni nije bilo do 19 vijeka( a po tebi sam mozda Cetnik, nisam ljevicar, jer pricam i neke stvari koje ne odgovaraju Bosnjacima, moram da pricam samo protiv onih drigih:D, e moj Behkoni, nemaju za mene ovi i oni, za mene postiji samo istina, mogu da pogrijesim, ne kazem da ne mogu, ali su namjere uvijek iskrene i cista srca ;)

Je li dobro kontam ili mi nudis "titulu" moderatora "GLAVNOG" :D na forumu, ako dokazem da je VAtikan uslovljavao Bosansku vlastelu da ce prelascima na Krscanstvo imati Papinsku zastitu u odnmou na napade Ugara?

Ovdje kaze "
Bilinopoljski sabor je bio sabor bosanske crkve održan 6. aprila 1203. godine na Bilinom polju kod Zenice.[1] Sazvan je zbog optužbi protiv Kulina i bosanskih hrišćana da su heretici.

Na saboru je doneta čuvena Bilinopoljska izjava kojom su poglavari bosanske crkve, pred izaslanikom rimskog pape (Ivanom de Kazamarisom), izjavili da se odriču svoje hereze. Izjava je potpisana 8. aprila 1203. godine, a izjavu su potpisali: bosanski ban Kulin, dubrovački arhiđakon Marin, kao i sedam poglavara, uključujući djeda Dragiča i "goste" Ljubina i Dražetu. Poslije potpisivanja izjave, Ljubin i Dražeta su otišli ugarskom kralju Emeriku i pred njim 30. aprila položili zakletvu da će se držati odluka rezolucije. Bilinopoljska izjava predstavlja značajan historijski izvor za poznavanje vjerskih i političkih prilika u srednjovjekovnoj Bosni. Potrebno je napomenuti da je ova izjava potpisana u jeku 4. krstaškog rata. Naime 18. novembra 1202. godine krstaška vojska je opljačkala i zaposjela Zadar u kome je još boravila u proljeće 1203. što znači da je bila spremna za eventualni napad na Bosnu čega su bosanski velikaši bili svjesni te su prihvatili papine zahtjeve.

Nisam ja nikada rekao da nekada neki musliman nije otisao u Janicare, na kraju krajeva pa logicno je da su svi krscani prvo postoajali muslimani pa su tek onda postajali Janicari:D

Pa kaze "Janjičari ili janičari (tur. yeniçeri — nova vojska) bili ‎su turske pešadijske trupe u svojstvu ličnih telohranitelja ‎‎osmanskih sultana. Trupe vode poreklo iz 14. veka; osnovao ih je Murat I‎, a trupe su ukinute (i masakrirane) 1826. godine po naređenju sultana ‎‎Mahmuda II. ‎

Janičari su bili organizovani po uzoru na Mameluke, u početku od Turaka, a kasnije od hrišćanske dece otetih ili po drugim osnovama, oduzetih od roditelja, najčešče sa područja Kavkaza i delova Balkana, koji bi prelaskom na islam imali pravo pripadnosti janičarskim jedinicama.

Prve janjičarske jedinice su se sastojale zarobljenika (adžemi oglana (tur. acami oğlan) - strane dece,[1] i robova. Posle 1380-ih ‎sultan Murat I je popunjavao njihove redove uz pomoć danka u krvi, ‎specifične vrste poreza koji se sastojao u davanju muške dece sultanu. ‎Sultanovi ljudi bi regrutovali određeni broj nemuslimanske, obično hrišćanske, ‎muške dece (u početku nasumice, a kasnije prema strogim kriterijumima) ‎odvodeći ih na obuku. To su uglavnom bila srpska, bugarska i ‎‎albanska deca. Obično bi birali jedno od petoro dece starosti ‎između 7 i 14 godina, ali se taj broj menjao u skladu sa potrebama za vojnicima. ‎Kasnije su dankom u krvi oporezivani i Grci i Mađari. Oporezivano stanovništvo je, ‎svakako, bilo ogorčeno ovakvom praksom.‎ (jesam i ovo izmislio)

Pa pises ovo, tvoje rtijeci "Upravo obrnuto.
Izraz Bosanac je novokomponovani izraz i nastao je tek u doba AU uprave u BiH.
Izraz Bošnjak postoji oduvijek. Isprva kao Bošnjanin i isprva kao teritorijalna odrednica ali postojao je.
Za razliku od njega, za izraz Bosanac, ne znamo ništa do pojave AU, na ovim prostorima.

A na drugoj temi prihvatas moje textove u kojima se kaze da su Bosnjak i Bosanac zapravo isto, pa cu ti reci da su Austrougari uz ime Bosna ubacili prvi put i ime Hercegovina, da bi razbili Bosansko jedinstvo (Hercegovina je npr povrsoinom manja od Krajine)

Nisam cuo za tu bitku kraj Banja Luke iskreno, toliko je bila slavna:D,pa cak i da je bila sta je to u odnosu na 400 godina tamnog vilajeta u Bosni pod Turcima.

Po pitanju Mehmed Pase i Ferhat Pase Sokolovica si me pobio, nisam nikada to toliko ni istrazivao, znam da je Mehmed PAsa dijete pravoslavnih rtotitelja iz Rudog.

Jesu li i ovaj Zulum Turci pokupili od drugih naroda, sve u ime Islama i Serijata

http://www.daliznate.com/2012/03/08/da- ... oju-bracu/
Last edited by posmatrac on 29 Dec 2016, 00:47, edited 1 time in total.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by Bla » 29 Dec 2016, 00:47

posmatrac wrote:pa cu ovdje pokusati sto krace da ti odgovorim :D
:grana
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by Mutevelija » 29 Dec 2016, 00:48

Islamizaciju treba nastaviti i danas.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by Melek » 29 Dec 2016, 00:50

Lik je legendaran. Prvo smo Poturice i Balije, a onda nam na suptilan nacin nakon svega toga krene sve logicki razjasnjavati kako i zasto, i to na naucnoj bazi :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by posmatrac » 29 Dec 2016, 00:54

Bla wrote:
posmatrac wrote:pa cu ovdje pokusati sto krace da ti odgovorim :D
:grana
Ni ti ne kontas sarkazam ,a taman sam mislio da si pametniji od ostalih :zubi

Kratko pisu ljudi koji nemaju sadrzaja u glavi, zapamti to, nikada pametni, iako se komplexasi furaju da su pametniji ako su kraci :D.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by posmatrac » 29 Dec 2016, 00:57

Melek wrote:Lik je legendaran. Prvo smo Poturice i Balije, a onda nam na suptilan nacin nakon svega toga krene sve logicki razjasnjavati kako i zasto, i to na naucnoj bazi :oo
Nije nego ti legendarno ne kontas sta ja pisem, i u tom ne kontanju si uporan, nego sta nego ste Poturice , tako vas ja od milja zovem :zubi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by Bla » 29 Dec 2016, 00:59

Baš. Haj sad sprovedi anketu koliko će osoba ono uopšte pročitati, pa mi onda razjasni šta ima pametno u nepročitanom tekstu. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by posmatrac » 29 Dec 2016, 01:03

DA si procitao iznad Behkova pitanja koja mi je postavio ne bi davao tako neumjesne zakljucke :D

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by Bla » 29 Dec 2016, 01:08

i kakvi su to ostali? :roll
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by posmatrac » 29 Dec 2016, 01:14

Od maloprije nema vise ostalih :plavi

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by posmatrac » 29 Dec 2016, 01:18

Odoh da spavam Behko, ocekujem iscrpan odgovor, da te pobijem sutra najnovijim argumentima, ali uozbilji se malo, nabacujes mi lopte za volea, na meni je samo da plasiram loptu u gornji lijevi ugao gola ;)

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by Melek » 29 Dec 2016, 01:19

Draga pamet niposto skupa nije :grana
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by posmatrac » 29 Dec 2016, 01:23

Izgleda da ti onda nemas ni za zvake :plavi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Islamizacija u BiH i susjednim zemljama

Post by Krokodil Behko » 29 Dec 2016, 01:37

posmatrac wrote:Necu te citirati Behkoni, posto ti je predug post, pa cu ovdje pokusati sto krace da ti odgovorim :D
Jel ti to mene zajebavaš?
Svi su ti postovi kilometarski i baš se ti nađeš, da mi spočitavaš za dužinu.

posmatrac wrote:Prvo je neumjesno pitanje " ko sam ja"! jer mogu da budem doktor nauka ali nisam duzan da o svom intimnom zivotu ovdje ikome govorim, sto znaci da treba uvazavati i razmisljanje Forumasa, nikada ne znas sa kakvim autoritetima razgovaras
Bla, bla, nisam te to ni pitao, vidim ja da ti pripit dolaziš na forum.
posmatrac wrote:I malo mi je sega dati linkovi, tj textovi (koje moze takodjer da pise bilo ko, iz ovih i onih razloga) predstavljaju jedino mjerilo necijih argimenata i istine.
Pa naravno. Zašto bih trošio vrijeme na čitanje tvog posta, ako ništa pod milim bogom nije potkrijepljeno?

Zatim slijedi poduži tekst sa veoma značajnog i ključnog izvora u razrješenju misterija - hrvatske wikipedije.. pa msm, momak, jel ti dobro? :lud

Za razbijanje te propagande, odvajam nevjerovatno glupu rečenicu.
Očima nisam vjerovao kad sam pročitao i još uvijek ne vjerujem :lupa

retardirani wikipedista wrote:Specifičnost srednjovjekovne Bosne su bili krstjani, koji nikad nisu činili većinu stanovništva, niti su stvorili vjersku organizaciju na državnoj razini, te su prirodno nestajali misionarskim radom dominikanaca i, posebno, franjevaca.
Halo baaa, pa CB i jeste cijelo vrijeme, od Kulina pa do fajronta, bila jedina državna crkva u Bosni.
Taj debil je napisao kontra, samo da bi "pohrvatio" nekako taj period i ni zbog čega drugog.

Image
Image

itd, mogu ti toga donijeti tonu.

Što se tiče onog "popisa stanovništva" po vjerskom osnovu, u srednjem vijeku, da me ebe cijeli svijet ko donese taj link.

Slabo je koja povelja napisana, a da je nije ovjerio neko od dostojanstvenika CB.

Pa me pitas " koje su to nacije" bile u Bosni u srednjem vijeku
Pitam te, jer si pisao o tome.
U Bosni se ne radi samo o promjeni vjerskog identiteta, nego sto je jos gore i nacionalnog
?
( a po tebi sam mozda Cetnik, nisam ljevicar, jer pricam i neke stvari koje ne odgovaraju Bosnjacima, moram da pricam samo protiv onih drigih:D, e moj Behkoni, nemaju za mene ovi i oni, za mene postiji samo istina, mogu da pogrijesim, ne kazem da ne mogu, ali su namjere uvijek iskrene i cista srca ;)
De, poštedi me te patetike, stalno pišeš kako si neshvaćeni i neprihvaćeni slobodar i kozmopolita.
Je li dobro kontam ili mi nudis "titulu" moderatora "GLAVNOG" :D na forumu, ako dokazem da je VAtikan uslovljavao Bosansku vlastelu da ce prelascima na Krscanstvo imati Papinsku zastitu u odnmou na napade Ugara?
NE, nego sam rekao ako dokažeš da je to IKADA provedeno u djelo

Ti si rekao to
posmatrac wrote:NAravno, upravo zato je Bosanska vlastela( a samim tim i narod) bila primorana da prihvata uslove koje je trazio PApa i VAtikan, da bi dobili zastitu.

A ja sma upitao
Imaš li IKAKAV dokaz, da je ti IKADA provedeno u djelo?
Budeš li to pronašao, ja ti poklonim svoj status globalnog moderatora :klanja
I?
Ima li dokaz?

Nisam ja tebi kriv, što je ban Kulin, ondašnji srednjovijekovni čovjek mudriji od tebe, pa se dosjetio da papir trpi sve, nego, da li je išta od toga provedeno

Čak i sam u ovom citatu od bilinopoljske abjuracije, pobijaš onu glupost sa hrvatske wikipedije, pa mi nije jasno, da li ti sam pročitaš to što citiraš!?
Izjava je potpisana 8. aprila 1203. godine, a izjavu su potpisali: bosanski ban Kulin, dubrovački arhiđakon Marin, kao i sedam poglavara, uključujući djeda Dragiča i "goste" Ljubina i Dražetu.
Ako CB nije državna crkva, šta su onda radili na Bilinom polju?

Nisam ja nikada rekao da nekada neki musliman nije otisao u Janicare, na kraju krajeva pa logicno je da su svi krscani prvo postoajali muslimani pa su tek onda postajali Janicari:D
Komentar za popljuvati :ok
Pa kaze "Janjičari ili janičari (tur. yeniçeri — nova vojska) bili ‎su turske pešadijske trupe u svojstvu ličnih telohranitelja ‎‎osmanskih sultana. Trupe vode poreklo iz 14. veka; osnovao ih je Murat I‎, a trupe su ukinute (i masakrirane) 1826. godine po naređenju sultana ‎‎Mahmuda II.
Ja rekoh da je danak u krvi ukinut sredinom 16. vijeka, a ne janjičari.
Znaš li čitati? ‎Ako je neko i bio odveden, to je bilo samo do doba Sulejmana veličanstvenog
Sve poslije njega, ili je dobrovoljno ili su uzimali muslimane.
(jesam i ovo izmislio)
Nisi ti, ali jesu četnici sa srpske wikipedije.
Može li koji sken iz prave literature?
A na drugoj temi prihvatas moje textove u kojima se kaze da su Bosnjak i Bosanac zapravo isto, pa cu ti reci da su Austrougari uz ime Bosna ubacili prvi put i ime Hercegovina, da bi razbili Bosansko jedinstvo (Hercegovina je npr povrsoinom manja od Krajine)
Koja tema i hvala ti za otkriće Hercegovine?
online

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests