ndh-10.04.1941.

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42809
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14083 times
Been thanked: 12687 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Masamune » 26 Oct 2021, 10:57

MorningStar wrote: 26 Oct 2021, 09:43
MarlboroGold wrote: 26 Oct 2021, 09:37 Ma to je zanemariv broj, ali jasno je zasto to uopste potenciraju u dokumentarcu. To su bile cetnicko-muslimanske milicije zasnovane na saradnji, a tu su bili Pupovac, Mulalic i drugi. Oni nisu bili ideoloski cetnici. Neki izvori tvrde da jesu, ali se ja ne slazem sa time.
Tako je Mustafa Mulalić iz Dražinog Centralnog nacionalnog komiteta, 7. marta 1944. pisao Ibrahimu Pjaniću iz Gračanice u Bosni:
''Neka se muslimani ne zavaravaju iluzijama koje stvara ta nova propaganda, jer partizanstvo odvodi u komunistički poredak, a onda i u očitu propast islama''.

Istom prilikom, Mustafa Mulalić je dodao:
''Kaži svima muslimanima da đeneral Draža Mihailović u ime Nj.V. Kralja Petra Drugog želi iskren bratski sporazum s nama muslimanima, osnovan na principima naše narodne etike, naše stare bese, čojstva i junaštva, kao i rešenje svih naših političkih, socijalnih, kulturnih i privatnih problema na osnovama bratske uzajamnosti''.
Mulalić je pre rata bio poslanik Narodne skupštine Kraljevine Jugoslavije, a šef mu je bio radikal dr Milan Stojadinović, čija koalicija je okupljala većinu Srba, muslimana i Slovenaca. Komunisti su posle osudili Mulalića na višegodišnju robiju, a u optužnici je pisalo da je on Srbin muslimanske vere.
Njegov saborac Alija Konjhodžić bio je bolje sreće, emigrirao je s četnicima u Kanadu. Tamo je objavio memoare, navodeći: ''Moje srpsko osvedočenje čisto je kao suza sa izvora''.
Nažalost, veći deo muslimana potražio je saveznika u Silama osovine, a na kraju se prebacio u komunistički tabor iz čistog oportunizma.
Najpoznatiji predstavnik Muslimana u četničkom pokretu svakako je major Fehim Musakadić iz Srajeva. On je za vreme Prvog svetskog rata bio dobrovoljac u Srpskoj vojsci, a bio je i nosilac Karađorđeve zvezde s mačevima.
Odmah po izbijanju Drugog svetskog rata stavio se na raspolaganje Čiči, koji ga šalje u istočnu Bosnu u štab vojvode Petra Baćovića. Musakadić je osnovao Konjički muslimanski četnički bataljon.
Komunisti su ga zarobili 1943. u Stranama kod Uloga, srez nevesinjski, s još nekoliko oficira i vojnika JVuO. Pred samu smrt uzviknuo je: "Živio kralj, živio Draža, dole Tito!''.

I dr Ismet Popovac, lekar iz Konjica i komandant Muslimanskog četničkog bataljona, stavio se na raspolaganje đeneralu Draži. Pre rata Popovac je bio predsednik opštine Konjic.
Njegov bataljon je 20. januara 1943, zajedno s nevesinjskom, konjičkom, kalinovačkom i Drugom sarajevskom brigadom, uspeo da oslobodi od ustaša muslimansko naselje Bjelimić. Vlast u oslobođenom naselju preuzeo je major Fehim Musakadić. Dr Popovac je poginuo u Trebinjskoj šumi 1943. godine.
Poručnik Čengić, aktivni oficir Jugoslovenske kraljevske vojske, Ravnogorskom pokretu se pridružuje već početkom 1942. Četnička komanda ga šalje sa specijalnom misijom u Mostar, ali su ga ustaše uhvatile i zaklale.
Istaknuti muslimanski predstavnici u Ravnogorskom pokretu bili su i Mustajbeg Hadžihuseinović, Smajo Ćemalović iz Mostara, Mustafa Berberović iz Blagaja, Abid Prguda, Omer Kalajdžić, Muhamed i Abid Mehmedbašić iz Stolca, Mustafa Leko iz Blagaja, Džemal Kršlaković - imam mudris iz Konjica, hafiz i član ulme medžlisa u Sarajevu Muhamed Pandžo, doktor Muhamed Begović profesor univerziteta u Beogradu, imam Abdulah Hodžić iz Beograda i upravnik ''Gajretovog'' doma u Beogradu Mehmed Ćemalović...
U štapskoj četi sreskog komandanta u Konjicu Jova Babulovića većina boraca su bili Muslimani, a u sastavu Konjičke četničke brigade nalazili su se muslimani četnici iz Konjičke Župe koja je brojala 200 boraca, Bjelimića takođe 200 boraca i Uloškog bataljona koji je brojao više od 150 muslimanskih boraca.

Na položaju Bjelašnice bilo je 400 muslimana četnika iz Umčana. U Višegradskoj brigadi pod komandom kapetana Nikića nalazilo se preko 200 muslimana, u odredu pod komandom poručnika Kureša, kao i u Hercegovačkom odredu, gde je bilo po 80 vojnika muslimanske veroispovesti.
Na položaju Djevojčin Kuk bilo je preko 70 muslimanskih boraca, a u borbama oko Neretve potpukovnik Jovanović je pored svojih vojnika, imao na raspolaganju i više od 200 muslimana četnika na položaju Bjelašnica - Konjic - Bijela.
Da su i nakon završetka rata mnogi muslimani bili uz Dražu dokazuje i postupak Esada Vehabovića iz Bosanske Gradiške, koji je uhapšen zato što je javno tražio da se okači slika ''Besmrtnoga Draže umesto Broza zlikovca!''.
U prilogu su slike muslimana pripadnika JVuO, na kojima se, između ostalih, nalazi i četnički vojvoda Ismet Popovac. Na prvoj slici se vidi i đeneral Dragoljub Draža Mihailović, komandant JVuO i ministar vojni u Vladi Kraljevine Jugoslavije u izbeglištvu
Budimo realni. To su nastojanja susjeda da Popovca i mnoge druge muslimane tog vremena demonizuju mnogo više u odnosu na historijske činjenice i da sebe operu koliko mogu, pa onda nabijaju kojekakve cifre, pa ih nazivaju četnicima i ostalo. Isto tako Srbi rade po pitanju handžarovaca, kao i komunjare koji to rade svim stranama sa kojima su ratovali. Naravno zna se ko su i šta su handžarovci koje i ja sam pljujem, ali treba uzimati u obzir činjenice.

Kao što rekoh saradnja bili ne bili u četničkim jedinicama, pa su kasnije zaratili. Isto tako su i mnogi četnici kasnije prelazili u partizane pa nećemo reći da su četnici partizani i obrnuto. To nema smisla, jer se zna šta je ideološki jedno, a šta drugo i tu treba praviti razliku.

Postaviću kasnije par tekstova ako ne smetnem s uma... ne mogu sad.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Julia-Klara » 26 Oct 2021, 11:20

Napomenut cu te ja ;)
mada, mozda ne bi trebalo na ovu temu, nego na neki prikladniju ili da otvorimo novu?
Ha, Behko?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Krokodil Behko » 26 Oct 2021, 11:25

Julia-Klara wrote: 26 Oct 2021, 11:20 Napomenut cu te ja ;)
mada, mozda ne bi trebalo na ovu temu, nego na neki prikladniju ili da otvorimo novu?
Ha, Behko?

Reci naslov teme, da vidimo imamo li je i pohiti, još 10 minuta sam tu :oo
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Julia-Klara » 26 Oct 2021, 11:34

a ne znam... znam da imamo vojske u drugom svjetskom ratu :ovaj
mozda Bosnjaci u okupatorskim vojskama, ili tako nesto

mislim, imamo te teme svigdje udrobljene...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Serija o NDH izašla iz HRT-ovog bunkera: Trijumf televizijskog dokumentarizma

Post by Taare » 26 Oct 2021, 11:50

The 51st State wrote: 21 Sep 2021, 22:16 Jedino sto bi me interesovalo kako su Bosnjaci pali u te ustaske seme mada je i to vec manje vise poznato. Ostatak me ne tangira ionako mi je preko glave srpsko hrvatskog prepucavanja.
Lahko je išćuđavat se sjedeći u toploj sobi upravljajući spravicom koja u roku sekunde ili dijela sekunde izbaci odgovor na svako pitanje.
Ako zanemarimo urbane centre i okrenemo se, recimo, podrinju ili hercegovini, naći ćemo činjenicu da je apsolutna većina stanovništva bila nepismena.
Pričao mi je djed, inače aktivni učesnik tih događaja, kad je čuo da dolaze nijemci, pomislio je da se radi o gluhonijemim osobama.
Ljeti se radilo a zimi išlo u mejtef. To je sve što je imao od "naobrazbe"
Kada je krenuo rat, imali su, baš kao i prethodnih godina, samo jednog neprijatelja: četnike.
Na početku rata, neki četnici su nosili kokarde, a neki petokraku.

Došli su po djeda samo zato što se uoči rata pobio sa jednim srbinom.
nisu ga našli pa su poveli amidžu. Ubili su ga u obližnjem polju.
Kasnije su pobili mnoge rođake.

Kasnije se pojavi sila koja ne samo da ih ne napada, nego ih i odbrani i naoruža kako bi se branili od četnika i partizana.
jesu li znali za ustaški-nacistička zlodjela?
Naravno da nisu.
Pa čovjek je imao iman jak ko stijena, okretao se ka mekki, a nije imao pojma da se ista nalazi u arabiji.
Nisu znali u kojem se smjeru nalazi njemačka, a kamoli da u istoj postoje logori.

Partizani su se hvalili činjenicom da su nakon rata opismenili bošnjake, a zanemaruju tu činjenicu kada se bošnjacima treba pripisati suradnja sa okupatorima, onda zanemare te činjenice.

Ponavljam, bošnjaci su imali samo jednog neprijatelja - četnike, a svi ostali učesnici mogu proći pod "ne napadaju nas, pa samim tim su dobri"

Nepismenim masama je bilo bitno da očuvaju glavu na ramenima.
Svi mi se morete obratit

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Serija o NDH izašla iz HRT-ovog bunkera: Trijumf televizijskog dokumentarizma

Post by The 51st State » 26 Oct 2021, 11:58

Taare wrote: 26 Oct 2021, 11:50
The 51st State wrote: 21 Sep 2021, 22:16 Jedino sto bi me interesovalo kako su Bosnjaci pali u te ustaske seme mada je i to vec manje vise poznato. Ostatak me ne tangira ionako mi je preko glave srpsko hrvatskog prepucavanja.
Lahko je išćuđavat se sjedeći u toploj sobi upravljajući spravicom koja u roku sekunde ili dijela sekunde izbaci odgovor na svako pitanje.
Ako zanemarimo urbane centre i okrenemo se, recimo, podrinju ili hercegovini, naći ćemo činjenicu da je apsolutna većina stanovništva bila nepismena.
Pričao mi je djed, inače aktivni učesnik tih događaja, kad je čuo da dolaze nijemci, pomislio je da se radi o gluhonijemim osobama.
Ljeti se radilo a zimi išlo u mejtef. To je sve što je imao od "naobrazbe"
Kada je krenuo rat, imali su, baš kao i prethodnih godina, samo jednog neprijatelja: četnike.
Na početku rata, neki četnici su nosili kokarde, a neki petokraku.

Došli su po djeda samo zato što se uoči rata pobio sa jednim srbinom.
nisu ga našli pa su poveli amidžu. Ubili su ga u obližnjem polju.
Kasnije su pobili mnoge rođake.

Kasnije se pojavi sila koja ne samo da ih ne napada, nego ih i odbrani i naoruža kako bi se branili od četnika i partizana.
jesu li znali za ustaški-nacistička zlodjela?
Naravno da nisu.
Pa čovjek je imao iman jak ko stijena, okretao se ka mekki, a nije imao pojma da se ista nalazi u arabiji.
Nisu znali u kojem se smjeru nalazi njemačka, a kamoli da u istoj postoje logori.

Partizani su se hvalili činjenicom da su nakon rata opismenili bošnjake, a zanemaruju tu činjenicu kada se bošnjacima treba pripisati suradnja sa okupatorima, onda zanemare te činjenice.

Ponavljam, bošnjaci su imali samo jednog neprijatelja - četnike, a svi ostali učesnici mogu proći pod "ne napadaju nas, pa samim tim su dobri"

Nepismenim masama je bilo bitno da očuvaju glavu na ramenima.
znam o cemu govoris, ne komentarisem nesto na ovu temu gdje dominira komunisticki misaoni begraund u liniji reznovanja, od zadnjih par postova jedino je cigara napisao koliko toliko smislen upis, ostalo je bezvijedno papazjanisanje.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Hurija » 26 Oct 2021, 12:06

:D Za Dom .
Ostalo je cutanje.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Taare » 26 Oct 2021, 12:14

The 51st State wrote: 26 Oct 2021, 11:58 znam o cemu govoris, ne komentarisem nesto na ovu temu gdje dominira komunisticki misaoni begraund u liniji reznovanja, od zadnjih par postova jedino je cigara napisao koliko toliko smislen upis, ostalo je bezvijedno papazjanisanje.
Zbog njih sam i napisao. Ti si samo bio povod. Znam da ti znaš.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Šabović Adis » 27 Oct 2021, 13:09

Hurija wrote: 26 Oct 2021, 12:06:D Za Dom .
Krepaj i ti!
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Hurija » 27 Oct 2021, 13:12

Šabović Adis wrote: 27 Oct 2021, 13:09
Hurija wrote: 26 Oct 2021, 12:06:D Za Dom .
Krepaj i ti!
:ooo
Ostalo je cutanje.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Julia-Klara » 07 Dec 2021, 10:36

Sinoc odgledah i posljednju epizodu :klanja
Strasan serijal i nadasve realan osvrt na nastanak i raspad NDH
Respekt za istoricare , ali i za HRT sto je napravio ovako nesto

ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Krokodil Behko » 07 Dec 2021, 10:40

Julia-Klara wrote: 07 Dec 2021, 10:36 Sinoc odgledah i posljednju epizodu :klanja
Strasan serijal i nadasve realan osvrt na nastanak i raspad NDH
Respekt za istoricare , ali i za HRT sto je napravio ovako nesto


Davno počelo snimanje, ima ko zna koliko godina, kad je EU bila čvrsta, pa je HRT morao nešto ovako odobriti. Ali je zato dugo odgađao početak prikazivanja


https://www.telegram.hr/politika-krimin ... ti-ranije/


Realno, Srbija nikad neće napraviti nešto ovakvu u vezi Draže, ili Karadžića.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Julia-Klara » 07 Dec 2021, 10:50

Da,da, proizvodnja 2015-2020.
Sinoc bas sa sestrom komentarisem kako Srbija nikada nece napraviti ovako nesto.
Ali stvarno skidam kapu za serijal.
Tvrtko Jakovina :srcee kako je on meni sav sladak :julia
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by The 51st State » 07 Dec 2021, 10:59

jedan dokumentarac ne cini katartzu, nece ndh iz pogoloemog dijela hrvatske populacije nidje, sto bi se reklu tu je u pricuvi kad zatreba,

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Julia-Klara » 07 Dec 2021, 11:02

KO prica o katarzi?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by The 51st State » 07 Dec 2021, 11:09

koja je svrha dokumentarca onda, da se potrose pare poreznih obveznika?

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Julia-Klara » 07 Dec 2021, 11:32

tacno, u pravu si sve
:kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by The 51st State » 07 Dec 2021, 11:36

ne ulazi u frku kad si slabiji, carls barkley.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Julia-Klara » 07 Dec 2021, 14:00

Ti sebi vazda umisljas neku frku, pa uz to i svoju nadmoc
Bjezi ba
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Sheval » 07 Dec 2021, 19:11

Kakve dokumentarce radi HRT, pa to je čudo.
Predobro.
I baš šarolika lepeza, od istorije do sadašnosti, razne tematike, priče, krajevi Svijeta.
Veliku većinu pratim koliko stignem, ako ništa vratim na tv-u.
Monako - Svijet Bogatih
Danska - ljepota divljine
NDH
Mijenjamo Svijet, Pakistan
Doba Uskoka
...

Ne stigneš se ni sjetiti svih naslova.

Uglavnom, vrijedi pogledati

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests