ndh-10.04.1941.

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by dobre.vibracije » 04 Jun 2016, 17:34

Licki wrote:Koliko Srba generala je bilo u NDH...zna li se tacan broj i koji su bili?
bilo ih je 13, ali ih nisam sve nabrojao. ovom se tematikom bavio nenad vukadinovic, a i izdao je knjigu pod nazivom srbi generali NDH (1941.-1945.).
general Jovan Iskrić,
general Mihajlo Lukić,
general Miroslav Opačić,
ustaški krilnik* i general Dušan Palčić,
general Milan Desović,
zrakoplovni general Đuro Dragičević,
te zrakoplovni general Milan Uzelac.
...
*inace, krilnik je bio najvisi cin u ustaskoj vojnici

zanimljivo je istaci da su 28 od 132 generala bili zidovi. medjutim, ovo srbi generali je dosta diskutabilno. pravoslavci jesu bili, ali srbi? poznata je ustaska retorika da su hrvati u hrvatskoj, a ako je tko srbin nek ide u srbiju. tako da su vlasti cak organizirali masovne deportacije u srbiju. isto tako, ponegdje su srbi-pravoslavci morali nositi trake s velikim slovom "P", onda naredbe o iseljenju srba iz uglednih cetvrti u periferije gradova. svi ovi rasni zakoni i odredbe svjedoce o fasistickim odlikama ustaskog rezima. uzimajuci sve ovo u obzir ne bih se bas usudio reci 13 srba generala u NDH, vec 13 pravoslavaca generala. dakle, kao neki "podobni" srbi, ako ih se uopce moze tako nazvati.
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Krokodil Behko » 04 Jun 2016, 19:13

dobre.vibracije wrote:poznata je ustaska retorika da su hrvati u hrvatskoj, a ako je tko srbin nek ide u srbiju.

To napominješ za Pavelićevu ideju o HPC/hrvatska pravoslavna crkva?

Mogu ti reći da mu je ta ideja odlična.
SPC je jedina vjerska organizacija koja se širila exteritorijalno i preko religije, nametala i nacionalnost svim pravoslavcima u susjednim zemljama. Da nije bilo te i takve organizacije, ne bi bilo nikakvih Jugoslavija i ostalih aveti iz prošlosti.

Ak ose ne varam, islamske su zajednice u regiji svaka za sebe, osim ove u HR, jer je mali broj ljudi i nema uslova za formiranje rijaseta.

Isto tako, BiH ima svog kardinala, a HR svog.

Samo i uvijek, naši stari poznanici imaju nešto malo romantičniji stav.

Eh da, kad sam već na temi.. pokušavao sam zamisliti treću Jugoslaviju, ali bez Srbije. Jbt, pa sigurno ne bi bilo nikakvih sukoba oko religija i nacija. Ok, to Slovenci ne bi nikad prihvatili, pa ni Hrvatska, ali zamislimo da prihvataju?
E sad odjednom, u tu sliku ubaci i Srbiju. Odmah druga priča, zar ne?
online

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by dobre.vibracije » 05 Jun 2016, 02:41

Krokodil Behko wrote:
dobre.vibracije wrote:poznata je ustaska retorika da su hrvati u hrvatskoj, a ako je tko srbin nek ide u srbiju.

To napominješ za Pavelićevu ideju o HPC/hrvatska pravoslavna crkva?

Mogu ti reći da mu je ta ideja odlična.
SPC je jedina vjerska organizacija koja se širila exteritorijalno i preko religije, nametala i nacionalnost svim pravoslavcima u susjednim zemljama. Da nije bilo te i takve organizacije, ne bi bilo nikakvih Jugoslavija i ostalih aveti iz prošlosti.

Ak ose ne varam, islamske su zajednice u regiji svaka za sebe, osim ove u HR, jer je mali broj ljudi i nema uslova za formiranje rijaseta.

Isto tako, BiH ima svog kardinala, a HR svog.

Samo i uvijek, naši stari poznanici imaju nešto malo romantičniji stav.

Eh da, kad sam već na temi.. pokušavao sam zamisliti treću Jugoslaviju, ali bez Srbije. Jbt, pa sigurno ne bi bilo nikakvih sukoba oko religija i nacija. Ok, to Slovenci ne bi nikad prihvatili, pa ni Hrvatska, ali zamislimo da prihvataju?
E sad odjednom, u tu sliku ubaci i Srbiju. Odmah druga priča, zar ne?
a cuj, hrvatska pravoslavna crkva osnovana 2014. je odlicna stvar buduci da se skoro 17.000 ljudi u hrvatskoj na popisu stanovnistva 2011. izjasnilo kao hrvati-pravoslavci. medjutim, hpc osnovana 1942. je ipak nesto drugacije buduci da je dio politike etnicki ciste hrvatske koja se provodila represijom, restrikcijama i krsenjem ljudskih prava, pa je odobravanje hpc tog vremena na neki nacin i odobravanje citave te politike koje je i sama dio. imala je pravoslavna crkva u hrvatskoj sebi svojstvenih ispada kroz povijest (nazalost, ima ih i danas), ali sam misljenja da se to treba rjesavati na drugaciji nacin.

naravno, imam na umu kontekst tog vremena i nedostatak demokratskih nacela, pa mogu razumjeti. ali u danasnjim vremenima ne bi trebalo biti mjesta pravdanju takve politike. ne mislim sad konkretno na tebe jer vjerujem da ne opravdavas takvu politiku, vec generalno govorim.
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Nole » 05 Jun 2016, 05:44

Krokodil Behko wrote:
dobre.vibracije wrote:poznata je ustaska retorika da su hrvati u hrvatskoj, a ako je tko srbin nek ide u srbiju.

To napominješ za Pavelićevu ideju o HPC/hrvatska pravoslavna crkva?

Mogu ti reći da mu je ta ideja odlična.
SPC je jedina vjerska organizacija koja se širila exteritorijalno i preko religije, nametala i nacionalnost svim pravoslavcima u susjednim zemljama. Da nije bilo te i takve organizacije, ne bi bilo nikakvih Jugoslavija i ostalih aveti iz prošlosti.

Ak ose ne varam, islamske su zajednice u regiji svaka za sebe, osim ove u HR, jer je mali broj ljudi i nema uslova za formiranje rijaseta.

Isto tako, BiH ima svog kardinala, a HR svog.

Samo i uvijek, naši stari poznanici imaju nešto malo romantičniji stav.

Eh da, kad sam već na temi.. pokušavao sam zamisliti treću Jugoslaviju, ali bez Srbije. Jbt, pa sigurno ne bi bilo nikakvih sukoba oko religija i nacija. Ok, to Slovenci ne bi nikad prihvatili, pa ni Hrvatska, ali zamislimo da prihvataju?
E sad odjednom, u tu sliku ubaci i Srbiju. Odmah druga priča, zar ne?
Katolička crkva i pravoslavna se razlikuju. Kod katilika ne postoji prefiks npr Hrvatska katolička crkva, dok kod svake pravoslavne to postoji...
Pominjete NDH i iseljenje Srba.... Rešenje sprpskog pitanja u NDH je bilo trećinu pobiti, trećinu iseliti, a trećino pokrstiti. Šta nastane onda od pokatoličenog Srbina? Logicno Hrvat. Ista situacija je i sa muslimanstvom. Srbin koji je prešao za vreme Turaka u Islam postaje Bošnjak. Dakle sve tri vere su iste na ovim prostorima. Svaka je gledala da se širi i povećava i broj vernika a i naciju. Nije to radila samo SPC.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Krokodil Behko » 05 Jun 2016, 10:45

Nole wrote:
Krokodil Behko wrote:
dobre.vibracije wrote:poznata je ustaska retorika da su hrvati u hrvatskoj, a ako je tko srbin nek ide u srbiju.

To napominješ za Pavelićevu ideju o HPC/hrvatska pravoslavna crkva?

Mogu ti reći da mu je ta ideja odlična.
SPC je jedina vjerska organizacija koja se širila exteritorijalno i preko religije, nametala i nacionalnost svim pravoslavcima u susjednim zemljama. Da nije bilo te i takve organizacije, ne bi bilo nikakvih Jugoslavija i ostalih aveti iz prošlosti.

Ak ose ne varam, islamske su zajednice u regiji svaka za sebe, osim ove u HR, jer je mali broj ljudi i nema uslova za formiranje rijaseta.

Isto tako, BiH ima svog kardinala, a HR svog.

Samo i uvijek, naši stari poznanici imaju nešto malo romantičniji stav.

Eh da, kad sam već na temi.. pokušavao sam zamisliti treću Jugoslaviju, ali bez Srbije. Jbt, pa sigurno ne bi bilo nikakvih sukoba oko religija i nacija. Ok, to Slovenci ne bi nikad prihvatili, pa ni Hrvatska, ali zamislimo da prihvataju?
E sad odjednom, u tu sliku ubaci i Srbiju. Odmah druga priča, zar ne?

Pominjete NDH i iseljenje Srba.... Rešenje sprpskog pitanja u NDH je bilo trećinu pobiti, trećinu iseliti, a trećino pokrstiti.
Pavelića ne podržavam, samo kažem da je ta ideja oko HPC dobra.
On je na srpski šovinizam uzvratio hrvatskim šovinizmom i tu bi bila ta greškica koja je rezultirala Jasenovcem i sl.
Međutim, bez obzira na sve, ako je on ubo u srž problema i definisao kako se uopšte došlo u situaciju da Srpski političari bulazne oko Karlobaga i Virovitice, pa ponudio neko rješenje koje nije loše, šta se tu može?

Katolička crkva i pravoslavna se razlikuju. Kod katilika ne postoji prefiks npr Hrvatska katolička crkva, dok kod svake pravoslavne to postoji..
.

Mislim da se zove Katolička crkva u Hrvatskoj, a ova u BiH se zove Katolička crkva u BiH, koja ima malo neobičnu konfiguraciju, jer se zove Katolička crkva u BiH, a potom se zove Vrhbosanska nadbiskupija, kojoj su podređene ostale tri biskupije u BiH a pridate su joj katoličke crkve u Makedoniji i nisam siguran za ostale na jugu.

Kao što se vidi, njena je organizacija teritorijalna i ti nisi dobro razumio o čemu sam pisao. Pisao sam o tome da exteritorijalni princip organizacije crkve, na nacionalnim principima vodi u sukobe, što smo mogli i sami vidjeti, na ovim prostorima.

Šta nastane onda od pokatoličenog Srbina? Logicno Hrvat.
Pa ko govori o pokatoličavanju Srba i ko uopšte pominje naciju?
Govorim o religiji i njenoj organizaciji.

Ista situacija je i sa muslimanstvom. Srbin koji je prešao za vreme Turaka u Islam postaje Bošnjak. Dakle sve tri vere su iste na ovim prostorima. Svaka je gledala da se širi i povećava i broj vernika a i naciju. Nije to radila samo SPC.
Govorim o tome da u prošlosti nije bilo nužno, da svi pravoslavci u ovim zemljama budu Srbi, ili da svi katolici budu Hrvati ili da svi muslimani budu Bošnjaci, s tim da su glavni problem prekodrinski Srbi, jer oni jedini nisu niti i danas priznaju suverenitete ove dvije zemlje, niti ih vole niti će ikada.

Govorio sam o tome, da bi bilo bolje da se SPC nikad nije protegla preko Drine i uvjeren sam da pravoslavlje može postojati i bez srpske nacionalne crkve, kao i da je to bila srž problema i sukoba između naših naroda.
Prvo je SPC umrežila pravoslavce zapadno od Drine, a potom je na osnovu toga počelo agitovanje u nacionalnom kontekstu i čim je formirana kraljevina SHS, sve je otišlo u krasni klinac.
Ispostavilo se da Karađorđevići žele dominirati svugdje, uz pomoć nacionalnog naboja kod srpskog naroda, dešavalo se to što se dešavalo. Kasnije Pavelić na šovinizam uzvraća fašizmom i Jasenovcem i tako je to zabetonirano.
Zadnji ratovi su samo potvrdili stanje stvari.

Kao što vidiš, granice su danas tamo gdje su uvijek i bile, pa pretpostavljam da ni tebi nije teško da dođeš do zaključka, da je bolje biti prijatelj i imati milione ljudi u BiH i HR i svugdje bi te tapšali po ramenu, nego ovako, umjesto tih miliona, imaš izvjestan broj tih Srba i u ime njeh se dereš sa ostalim narodima.

Po ovom mom principu, možda bi bilo upola manje Srba, zapadno od Drine i to ne da bi ih neko iskorjenjivao ili protjerivao ili katoličio, nego bi se neki jednostavno osjećali kao Hrvati/Bosanci/Bošnjaci/Hercegovci/Krajišnici itd..itsl.

Fajnali, ne bi pravoslavaca bilo manje nego ih ima, samo što ne bi svi bili Srbi. kužiš? Ne govorm o promjeni vjere, jer ona ostaje ista. zapravo, ne da ih ne bi bilo manje, pošto ne bi bilo ratova bilo bi pravoslavaca i više nego sada :cudi


Eh sad, kako bi to izgledalo u Srbiji. Ukoliko nema agitovanja i koječega, jedan dio Bošnjaka bi bio u srpskoj naciji, drugi bi bili sandžaklije, treći bi bili Bošnjaci, četvrti bi bili jednostavno Muslimani u kontekstu nacije itd..

Zar nije onaj Srbin postao muftija?
Vidim on vam odgovara.

Koliko vam je odgovarao Zukorlić? Iskreno?
O tome ti govorim. Sve ok i sve pet. Religije nisu nikakav problem ako se prkeo njih ne počnu valjati nacije i politike. E sad zamisli kako je nama Bošnjacima, ili Hrvatima, kad ovamo preko Drine srpski popovi agituju za državu Srbiju i srpsku naciju.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Krokodil Behko » 13 Mar 2017, 22:27

HRVATSKOJ STIGLA TUŽBA ŽRTAVA NDH: Traže 3,5 milijardi dolara!

Image
Hrvatskoj je ovih dana uručena grupna tužba za naknadu štete koju su Srbi, Romi i Jevreji pretrpjeli tokom Drugoga svjetskog rata u ustaškom režimu NDH.

Zagrebački "Večernji list" navodi da je riječ o postupku koji je nekoliko osoba u maju prošle godine pokrenulo pred Okružnim sudom u Čikagu tražeći za žrtve, njihove nasljednike i rodbinu odštetu u visini od 3,5 milijardi dolara.

U Ministarstvu vanjskih poslova Hrvatske listu je potvrđeno da je tužba stigla putem američke ambasade.
Naknada se ne odnosi samo na materijalnu štete vezanu uz oduzetu imovinu, nego i na nematerijalnu štetu koju su pretrpjele žrtve ustaških logora.

Tužioci tvrde da je za tu štetu odgovorna Hrvatska kao pravna nasljednica NDH.

Ministarstvo vanjskih poslova navelo je da Hrvatska ne može da odgovara, jer ona nije nasljednica NDH, već počiva na temeljima Zemaljskog antifašističkog vijeća Hrvatske - ZAVNOH, piše “Večernji list“.

(SB)
online

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by KOMESAR » 13 Mar 2017, 22:30

Krokodil Behko wrote:
HRVATSKOJ STIGLA TUŽBA ŽRTAVA NDH: Traže 3,5 milijardi dolara!

Image
Hrvatskoj je ovih dana uručena grupna tužba za naknadu štete koju su Srbi, Romi i Jevreji pretrpjeli tokom Drugoga svjetskog rata u ustaškom režimu NDH.

Zagrebački "Večernji list" navodi da je riječ o postupku koji je nekoliko osoba u maju prošle godine pokrenulo pred Okružnim sudom u Čikagu tražeći za žrtve, njihove nasljednike i rodbinu odštetu u visini od 3,5 milijardi dolara.

U Ministarstvu vanjskih poslova Hrvatske listu je potvrđeno da je tužba stigla putem američke ambasade.
Naknada se ne odnosi samo na materijalnu štete vezanu uz oduzetu imovinu, nego i na nematerijalnu štetu koju su pretrpjele žrtve ustaških logora.

Tužioci tvrde da je za tu štetu odgovorna Hrvatska kao pravna nasljednica NDH.

Ministarstvo vanjskih poslova navelo je da Hrvatska ne može da odgovara, jer ona nije nasljednica NDH, već počiva na temeljima Zemaljskog antifašističkog vijeća Hrvatske - ZAVNOH, piše “Večernji list“.

(SB)
NDH je bila i u Sarajevu?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1095 times
Been thanked: 589 times
Status: Online

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Venera » 13 Mar 2017, 22:51

HR nije nasljednica NDH :ok :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by KOMESAR » 13 Mar 2017, 22:57

statebriga wrote:HR nije nasljednica NDH :ok :kafa
Jedino je ,možda,Hajduk nešto naslijedio?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35717
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1095 times
Been thanked: 589 times
Status: Online

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Venera » 13 Mar 2017, 23:10

KOMESAR wrote:
statebriga wrote:HR nije nasljednica NDH :ok :kafa
Jedino je ,možda,Hajduk nešto naslijedio?
da :D. :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Krokodil Behko » 11 Apr 2017, 11:19

Ja samo da čestitam praznik laganiniju. Sretno u Banovićima, u rudniku mrkog 62 :pivo
online

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15119
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 959 times
Been thanked: 946 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Tokmak » 11 Apr 2017, 16:56

ako Hrvatsku usporedimo sa Francuskom,NDH bi na neki nacin bila Druga hrvatska drzava,dok bi sadasnja RH bila Treca republika...
Prva bi bila od Kneza Branimira koju je priznao Papa 879. godine pa do Pacte convente 1102. godine... :cudi
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by storm » 11 Apr 2017, 17:41

Image

SRAMOTA U CENTRU ZAGREBA Na Trgu pozirali s desnicom u zraku i ustaškim simbolima
Piše: R.I.

Foto: Facebook

INTERNETOM danas kruži fotografija skupine od tridesetak osoba kako na glavnom zagrebačkom trgu pozdravlja fašističkim pozdravom, a u rukama drže dva velika transparenta na kojima se vijori ustaško "U". Na fotografiji se nalazi još jedna zastava s prvim bijelim poljem, a vidljiv je i natpis "Ubij Srbina" napisan na komadu krpe.

Teško shvatljiv incident zabilježen fotografijom zapravo izgleda toliko bolesno da smo isprva pomislili da je riječ o nekakvoj fotomontaži. No, na žalost, incident su zabilježile i nadzorne kamere. U policiji su nam rekli tek da provode izvode oko dotičnog incidenta.

Pozirali na dan proglašenja izdajničke NDH

Na fotografiji skupina od dvadesetak mladića u crnom, s kapuljačama na glavi, salutira nacističkim pozdravom u samom centru glavnog grada. Razlog ovog bezumnog čina valja tražiti u jučerašnjem danu, odnosno obljetnici proglašenja izdajničke NDH. Na žalost, bez obzira što se radi o izdajničkom režimu koji je velik dio hrvatskog teritorija predao Talijanima i koji je sudjelovao s izravnim neprijateljima kao što su četnici, mnogi ekstremni desničari i danas iz neshvatljivih razolga slave Antu Pavelića i NDH.

Na jednoj drugoj fotografiji, koja također kruži društvenim mrežama, vidi se vjerojatno ista skupina kako pozira ispred katedrale. Oni imaju istu ikonografiju, a na toj slici imaju još i transparent na kojem piše: "Sve bih dao da je vidim ponosnu i lijepu kao u snovima". Neuki mladići valjda sanjaju o takozvanoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, tvorevini iz koje su izostavljeni Dalmacija i Istra, a vlasti koje su počinile nezamislive zločine nad Židovima, Romima, Srbima, ali i brojnim Hrvatima koji se nisu slagali da budu podanici Hitlera i Mussolinija.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Krokodil Behko » 11 Apr 2017, 18:55

Hajde de, podrazumijeva se da sam protiv takvih obilježja, ali mi jedna stvar ne ide u vugla.

Zar nisu četnici iz 2ww i ovi iz zadnjeg rata, nastupali pod istim grbom?

Zar to nije ovaj grb?

Image

I kako sad on nije fašistički i štajaznam, a "bijelo polje" jeste?
Cijeli život mogao bih provesti, tražeći odgovor na to pitanje, ali ne vjerujem da postoji, bar ne logičan :misli
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by storm » 11 Apr 2017, 20:44

To sa bijelim poljem je onako....glupost
ali su je prigrabili....pazi ti bitne činjenice koje je polje prvo...
Vodi se kao ratna zastava (nekad) u povijesti i to davno prije ustaša....dokaz je na krovu crkve SvMarka...
Slovo U pak nije glupost i ima značenje....
A briga četnike što mi mislimo :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Potomci ustaša opet će u Bleiburgu slaviti dan predaje

Post by Krokodil Behko » 13 May 2017, 09:09

Image
Na poljani pokraj austrijskog gradića Bleiburga i ove će se svibanjske subote okupiti tisuće ljudi. Doći će se prisjetiti kako su njihovi preci, u danima nakon završetka 2. svjetskog rata, boreći se bježali pred partizanskim jedinicama. Gotovo svi koji dođu u Bleiburg žalit će za ustašama, ali mogli bi se prisjetiti i četnika, nedićevaca, Čerkeza, Kozaka, slovenskih domobrana i belogardejaca koji su preživjeli kapitulaciju Italije dvije godine ranije.

Svi su oni u istim kolonama bježali pred partizanima, usput se boreći, čime su se i službeno stavili izvan zaštite ratnog prava jer rat je već službeno bio gotov, nadajući se da će ih britanska vojska prihvatiti. No, Britanci su ih predali Narodno oslobodilačkoj vojsci Jugoslavije, poštujući saveznički dogovor da se suborci nacista imaju predati onoj vojsci protiv koje su se borili.

Policija pojačala kontrole

Već desetljećima potomci ustaša i njihovi obožavatelji dolaze na bleiburško polje žaliti za trenutkom kada su konačno morali položiti oružje. Sam Bleiburg nije bio mjesto kažnjavanja zločinaca, niti zločina nad nevinima, jer bilo je i takvih među onima koji su s tim vojskama bježali, ali je najbliže što su mogli prići nekadašnjoj Jugoslaviji i obilježiti svoju predaju. Desetljećima je bleiburško okupljanje bilo manifestacija slavljenja ustaštva, a Bleiburgom se nazivala odmazda partizana koja je uslijedila nakon što su kolone zarobljenika prešle jugoslavensku granicu. Ispravnije bi bilo Bleiburgom nazivati samo predaju, jer na tom polju u austrijskoj nedođiji nikakav zločin nije počinjen.


Godinama se i pod pokroviteljstvom Sabora u Bleiburgu kitilo ustaškim insignijama, crnim kapama s klempavim U, maštovito kombiniranima s crnim mini suknjama, a nezaobilazni su bili u drvu izrezbareni poglavnikovi portreti, ili loše otisnute fotografije Rafaela Bobana i Jure Francetića. No, posljednjih godina austrijska policija je pojačala kontrole i sve je manje onih koji se uspijevaju na polju pojaviti kao stilizirani nacisti.
Prijavljeni kao crkveni skup, austrijski Zeleni i Socijaldemokrati traže zabranu

I Počasni bleiburški vod, društvo koje organizira svibanjsko okupljanje, prošle godine je letkom upozorilo da je "prije, za vrijeme i nakon komemoracije na Bleiburškom polju, zabranjeno nošenje bilo kakve odore, njenih dijelova ili vojnog znakovlja ili njenih imitacija, posebice vezanih uz vojske Sila osovine ili njenih saveznika tijekom Drugog svjetskog rata". Plašili su se da će im Austrijanci zabraniti održavanje skupa pretjeraju li s nostalgijom za nacizmom. S pravom ih je bilo strah jer su ove godine koruški Zeleni i socijaldemokratski načelnik Bleiburga pozvali na izmjenu zakona i zabranu skupa, službeno prijavljenog kao crkveni skup, koji se održava na privatnom polju u vlasništvu Počasnog bleiburškog voda.

Lokalna policija razoružala vojnike

Zasad ga ne mogu zabraniti, ali zato policija kontrolira prilaze. Lani su tako pred očima gotovo čitavog hrvatskog državnog vrha razoružali vod Hrvatske vojske. Oduzeli su im puške, a ostavili cvjetne vijence i lampaše. Nije pomagalo uvjeravanje da je riječ o ceremonijalnom oružju. Austrijanci su bili neumoljivi, baš kao i Britanci desetljećima ranije.

Najviše se vesele ugostitelji

Ove godine na bleiburškom bi polju trebao govoriti novoizabrani predsjednik Sabora Gordan Jandroković. No, sigurno će puno veća zvijezda biti Bruna Esih, ako se pojavi. Nju je predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović dosad slala kao svoju izaslanicu na svako filoustaško okupljanje, ali je prije nekoliko mjeseci bila prisiljena otići iz udruge “Hrvatski križni put” u kojoj djeluje i glavni tajnik “Počasnog bleiburškog voda” Bože Vukušić. Esih je udrugu morala napustiti kada se kandidirala za zagrebačku gradonačelnicu i otada traje sukob društva okupljenog oko nje i organizatora bleiburškog skupa. Prošle je godine, pak, svu pažnju pokupio Zlatko Hasanbegović, tadašnji i sadašnji idol zaljubljenika u ustaški pokret.

Okupljanju na bleiburškom polju se ipak najviše vesele poduzetni lokalni ugostitelji. Oni žednoj i gladnoj gomili svake godine prodaju ogromne količine piva i kobasica. Zasigurno bi najradije da se skup održava puno češće jer takve prilike za zaradu u Bleiburgu ne događaju se baš često.

U ime Hrvatskog sabora sutra će na Bleiburg otići već spomenuti novi šef sabora Gordan Jandroković, a pojavit će se i potpredsjednik sabora Milijan Brkić, te zastupnici Miro Kovač, Ivica Mišić, Josip Đakić, Ivan Šipić i Zlatko Hasanbegović.

(index.hr)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Potomci ustaša opet će u Bleiburgu slaviti dan predaje

Post by storm » 13 May 2017, 09:17

A i efendija ide :hihi

A zna li netko od ovih, da nije na bleiburskom polju ni jedna zrtva pala?
Bolje da obidju masovna stratista rutom po sloveniji....
Zasto srbi ne rade stvar od toga...cca 6000 cetnika je na istom putu stradalo...
Komemoracija za nevine i za mozda krive ali pobijene bez presude, pretvara se u ustaski dernek.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Potomci ustaša opet će u Bleiburgu slaviti dan predaje

Post by Mutevelija » 13 May 2017, 09:24

U Mariboru je brat od moje nene stradao, mislim da je bio partizan pojma nemam ko ga je ubio tad, ali nisu nasli posmrtne ostatke, vodi se kao nestali.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Potomci ustaša opet će u Bleiburgu slaviti dan predaje

Post by storm » 13 May 2017, 09:31

Mutevelija wrote:U Mariboru je brat od moje nene stradao, mislim da je bio partizan pojma nemam ko ga je ubio tad, ali nisu nasli posmrtne ostatke, vodi se kao nestali.
To su tebi rekli da je bio partizan...
Mada je dosta partizana pobijeno u mjesecima nakon zavrsetka rata...
Dovoljno za egzekuciju je bilo neko neslaganje ili bože ne daj otvoreno progovoriti o istini...posebno sto se tih masakra tice.
Znam par janeza tu, ciji su djedovi na taj nacin stradali.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Potomci ustaša opet će u Bleiburgu slaviti dan predaje

Post by Mutevelija » 13 May 2017, 09:32

BIo nekakav dobrovoljac, ne znam tako sam cuo prica se ako kaze da je bio dobrovoljac mora da je bio Ustaša 100%.
Kaze da nije bio dobrovoljac ne bi ga streljali, inace i djed je bio u handzar diviziji pa se nonsalantno 44 presalto u partizane :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests