HVO

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

HVO

Post by Krokodil Behko » 31 May 2014, 21:50

Image

Povodom obilježavanja 22. obljetnice Hrvatskog vijeća obrane Brigade “Kralj Tvrtko” ovog četvrtka delegacija Općine Novo Sarajevo, koju je predvodio Općinski načelnik Nedžad Koldžo i predsjedavajući Općinskog vijeća Novo Sarajevo dr. Igor Gavrić, zajedno sa predstavnicima Koordinacije udruga HVO-a Kantona Sarajevo položili su vijenac pored Crkve “Presveto Trojstvo” na Malti, te time odali počast svim poginulim braniteljima.

Podsjetimo, riječ je o braniteljima koji su svoje živote ugradili u obranu Sarajeva i Bosne i Hercegovine, no ovi hrabri momci i djevojke još nisu dobili spomen obilježje u glavnom bh gradu što je istinska sramota za sve građane Sarajeva, a posebno političkih vlastodržaca. Punih deset godina traje mudrovanje različitih razina vlasti koje ne dozvoljavaju gradnju spomen obilježja za 95 poginulih branitelja HVO-a Sarajevo.

“Brigada je djelovala od samog početka rata kao dio HVO-a, a pripadnici brigade su i kasnije sasvim aktivno sudjelovali u obrani i Sarajeva i BiH”, kazao je za portal art.info zapovjednik brigade “Kralj Tvrtko” Slavko Zelić.

Vlatko Pešikan, generalni tajnik Koordinacije udruga HVO-a Sarajevo govori o dugogodišnjoj borbi za spomenik pripadnicima HVO-a u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

“Borimo se za taj spomenik zbog njihovih obitelji, zbog mnogih uzvanica koje su i danas tu došle, zbog legitimnog njihovog zapovjednika Slavka Zelića, tu je i general Vlado Džoić, kao i drugi, ali nikako da dobijemo suglasnost za izgradnju samog spomenika”, rekao je ovom prilikom Pešikan.

Svečanošću polaganja vijenaca nazočio je i veleposlanik Republike Hrvatske u BiH Ivan del Vechio.

“I ja sam ratnik i za mene je ovo jedan poseban događaj. Sjećam se tog nemilosrdnog razaranja Sarajeva, ubijanja civila i s velikim ponosom sam ovdje, jer i Hrvati su branili ovaj grad i Sarajevo je i hrvatski grad, naravno i bošnjački i srpski i svih koji su pomogli u obrani ovog grada kako bi mi danas mogli živjeti i uživati u svim blagodatima Sarajeva”, poručio je veleposlanik Del Vechio.

Roditelji poginulih branitelja ipak nekako posebno proživljavaju ovakve događaje, odnosno godišnjice.

“Bol je i danas ista, suza ne zasušuje, a sina sam izgubila 1992. Dijabetičar sam, ali dolazim redovno na grob i ponosna sam na sina koji je sa 27 godina dao svoj život za svoje i za naše Sarajevo” – ističe Zora Đukić, majka pokojnog pripadnika HVO-a Sarajevo koji je poginuo na Otesu.

(Vijesti.ba/HMS)
online

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Hrvatski branitelji Sarajeva traže spomenik

Post by vila » 31 May 2014, 21:55

teško da će ga ikad dozvoliti a i ima li smisla
u Bugojnu se javno poručuje:pobili smo vas 93..pobit ćemo vas opet!
sramota

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Hrvatski branitelji Sarajeva traže spomenik

Post by Krokodil Behko » 31 May 2014, 22:49

Zar njima nije 93. poručeno da nisu pravi Hrvati, jer Sarajevo nije u Herceg Bosni?
I sad ovi isti (HDZ), koji baštine Bobanovo nasljeđe, tobože se zalažu za njih. Nije li to malo cinično?
Ne branim nikoga jer tragedija je u pitanju, a fkt taj dio hrvatskog puka strada i strada.
Zaista je pogrešno misliti, da su krivci samo na "neprijateljskoj" strani.

Poprilično sam siguran oko toga, da se moglo napraviti raznih kompromisa, sa obje strane i da tog sukoba nije ni moralo biti. Sad ga stručno baš tako i zovu - sukob. I to ne sukob naroda, nego sukob ARBiH i HVO, bože moj, bogohulan je svako ko kaže da su narodi ratovali. Pale dvije vojske sa Marsa pa se potkačile. Osim toga, još ga zovu "Nepotrebni i tragični sukob. Btw, sad rekoh da je bio nepotreban, a svi su ratovi tragični, zar ne?
online

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Hrvatski branitelji Sarajeva traže spomenik

Post by vila » 31 May 2014, 22:59

pa eto...zar nije malo cinično da bar "pravim" Hrvatima ne dozvole spomenik?

ili vrijedi ista parola kao i u Bugojnu..i za prave i za krive?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Hrvatski branitelji Sarajeva traže spomenik

Post by Krokodil Behko » 31 May 2014, 23:07

Zar nije spomenik braniteljima iz ARBiH, odletio u zrak ispred Mostarske vijećnice?
I tako sve do u beskonačnost. Mi nemamo kulturu dijaloga, a pogotovo ne kulturu dogovora. Ove etničke podjele, vuku korijene upravo odatle, te iz tih razloga i jesu tako duboke. U krvi nam je borba za komad zemlje. Naučili smo od prahistorijskog doba i još bili gadno pričepljeni raznim genocidašima, poput Rimljana i slično. Sve što je drugačije, došlo je da nas ubije.
online

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Hrvatski branitelji Sarajeva traže spomenik

Post by Rockefeller » 31 May 2014, 23:49

Jes' jes' eno i Hag sve tako rek'o.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Krokodil Behko » 10 Jul 2014, 12:19

Srebrenica je mjesto strašnog zločina i genocida nad bošnjačkim narodom

Udruga organizatora otpora, umirovljenih i demobiliziranih branitelja HVO Sarajevo, na čelu s predsjednikom prof.dr. Marinkom Pejićem, svima koji su prije devetnaest godina izgubili članove svoje obitelji u Srebrenici iskazuje sućut i dijeli s njima bol.

- Srebrenica je mjesto strašnog zločina i genocida nad bošnjačkim narodom i taj grad mora biti mjesto pouke za sve nas. Vukovar i Srebrenica se nisu smjeli dogoditi na tlu civilizirane Europe.

Stoga temelji politike u regiji moraju biti pomirba i gradnja dobrih odnosa, kazao je predsjednik Udruge organizatora otpora, umirovljenih i demobiliziranih branitelja HVO Sarajevo prof.dr. Marinko Pejić, saopćeno je iz Press službe te udruge.

(Vijesti.ba/Fena)
online

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: HVO

Post by drugrankovic » 27 Oct 2014, 06:50

vukovar je spao samo na ovčaru pa zato se ja popišam na takvo gledanje... a onaj zulum merčepa i ustaša tokom proleća i leta kada je nestalo i ubijeno 200 srba, pa klanja tokom rata srpske nejači... nikom ništa a...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Krokodil Behko » 27 Oct 2014, 10:00

drugrankovic wrote:vukovar je spao samo na ovčaru pa zato se ja popišam na takvo gledanje... a onaj zulum merčepa i ustaša tokom proleća i leta kada je nestalo i ubijeno 200 srba, pa klanja tokom rata srpske nejači... nikom ništa a...
Jel ima spisak tih pobijenih Srba? Precizno s datumima i okolnostima pogibije?
online

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: HVO

Post by drugrankovic » 27 Oct 2014, 15:03

ima svakako... napomjenuo sam da je to bilo u proleće i ljeto 1991 dok je još bila u sfrj, pre otvorenog sukoba sa jna koji nastaje krajem ljeta...
znaš ti vrlo dobro o tome... vukovar je priča koja me ne dotiče kako se predstavlja sa hrvatske strane ni najmanje!


u vukovaru je na izborima 1990 pobjedila komunistička partija (jedina oblast gde HDZ je doživeo ubedljivi poraz, i to tuđman nije mogao podneti...
Vukovarčani su dobili srbina za gradonačelnika ali su srbi u organe stavili ravnomerno hrvate i srbe, no tuđman je preko merčepa krvnika napravio paralelnu ilegalnu vlast koja je sejući stah i smrt zagospodarila... kontrolisali su radio, to, policiju... srbi su masovno otpuštani sa posla u proleće 1991 a ti 200-300 srba viđenijih je nestalo i poubijano noćima dok su njihovi objekti i kuće dizani u vazduh a ujutru se pravili ovi ludi... sve je to veoma jasno, o tome je zagreb obavestio i BILI (bjeli) specijalni posmatrač kojeg je poslao tuđman da navodno proveri stanje... pisao je kako se merčep otrgao i seje smrt da je stanje postalo neizdrživo ali su ga ovi pustili dalje da to radi jer im je trebao sukob sa jna po svaku cjenu da posle trče po svetu proseći nezavisnost glumeći žrtvu... merčep je povučen pred sam rat...


ustaške paravojske su divljale ubijale, klale, sjetimo se samo mande koja je u toku rata ubila srpsku mušku djecu i pekla u šporetu smederevcu... a sa ovčarom? pa šta se očekivalo? divljanje mjesecima i klanje od ustaških krvnika, koji su se videvši propast smaknuli u bolnicu glumeći ranjenike, trebalo je nahraniti sladoledom?


merčep i vukovar svakom normalnom su poznati a to pravljenje posle žrtvama nek ostave sebi i maloj djeci...


od tog vukovara svo je sranje i počelo... njihova interpretacija je podmukla i čista laž... i budal zna... ovčara je mjesto gde su pobijene ustaše koje su klale prije toga... ende.
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: HVO

Post by Spanac_113 » 27 Oct 2014, 15:13

ima svakako...
:cudi

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: HVO

Post by drugrankovic » 27 Oct 2014, 15:27

treba da navodim pojedinačno, vreme, mjesto? biće opširno... ali ima


nije vukovar pred početak otvorenog sukoba bio najveće stratište, sisak je dugo ostao u tajnosti jer su skoro svi srbi muškarci koji su ostali tamo pobijeni... preko sedamsto...

povampirena ustaška bagra, imamo i imena, vreme mesto, sve... kažem biće opširno a imamo i priznanje haških istražitelja da je 150 srba ubijeno u vreme pre rata tj otvorenog sukoba, oni rekoše 150 kojih su dokazali... ja rekoh ovdje 200... to je od marta 1991 do jula... ni reč još o otvorenom sukobu... jedini grad u kojem je ubedljivo poražen tuđman ali u kojem su na silu otimali radio televiziju i sve...


dakle? zato, priča hrvatske o vukovaru me ni najmanje ne dotiče... u ovčari je pobijena žgadija krvnička... šta su očekivali? med i mlijeko? imamo mi i podatke o svim tim krvnicima iz ovčare, šta su i kad činjeli... i to su pričali njihovi hrvati... stoga kad se pomene vukovar s njihove strane , odmahnem glavom i kažem bla bla bla
Last edited by drugrankovic on 27 Oct 2014, 15:29, edited 1 time in total.
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by vila » 27 Oct 2014, 15:28

Joj rankovicu
voljela bi da nisam procitala post
Ne vrijedi ga ni komentirati
cista mitomanija
daleko od toga da nije bilo zlocina nad Srbima,,
imas i presude i krivce,,i imena zrtava
ali napisati ovakav post i ocekivati normalnu komunikaciju???
uostalom sve sto pišeš. ne spada pod ovaj naslov

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: HVO

Post by Spanac_113 » 27 Oct 2014, 15:29

bas te se ne dotice nikako, vidi se.
ne znam ni zasto ulazim u suplju pricu. pozdrav :leb

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: HVO

Post by drugrankovic » 27 Oct 2014, 15:37

vila wrote:Joj rankovicu
voljela bi da nisam procitala post
Ne vrijedi ga ni komentirati
cista mitomanija
daleko od toga da nije bilo zlocina nad Srbima,,
imas i presude i krivce,,i imena zrtava
ali napisati ovakav post i ocekivati normalnu komunikaciju???
uostalom sve sto pišeš. ne spada pod ovaj naslov

mitomanija, naravno... mitomanišemo od jasenovca, gde je po vašim realnim procjenama pobijeno tričavih stotinak hiljada...

hag je dokazao tih 150 i nastavio istragu... u proleće i rano ljeto 1991... čista hajka ustaških krvnika... paralelna ilegalna vlast na silu zauzima radio, televiziju i sve ostalo i seje smrt...


kažem , o svemu mogu da polemišem i kažem ima tu svega a kad počnu o vukovaru s tužbalicama... odgovorim, ovčara je jama za ustaše i malo ih je, mnogi su utekli, oni najbitniji...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: HVO

Post by mrki62 » 27 Oct 2014, 15:46

Kad neko piše mimo viđenja pojedinih na forumu, onda je nerazumijevanje, pa trolanje i sl.
Što se tiče pobjenih Srba u Vukovaru a i šire, bilo je.
Jedino me čudi da niko ne pominje Vladimira Šeksa, Ivana Vekića, Branimira Glavaša i Tomislava Merčepa al u vrijeme prije Vukovara jer Vukovar je scenarij dogovora Milošojća i Tuđmana a nabrojani ljudi su bili niko i ništa prije rata a pošto su nabrojani izazvali rat na način da su izazivali pucanje i ubijanjem u mraku, onda ih je Tuđman zbog toga nagradio funkcijama a bogami i nedodirljivima.
Sam imam brata sa spomenicom domovinskog rata od Tuđmana za vrijeme 1990 - 1992 a svi znamo da je počeo rat 1991.
Znam i s kim je moj brat bio, znam i područja gdje je bio i kavu zadaću su imali.
Isto tako je i sa Srebrenicom.
Srebrenica se nije slučajno desila, već dogovorno al raja nema muda pa prihvatiti činjenice, jer ako je neko njegov optužen, ma yebo i državu i narod i sav svijet - taj njegov nikako ne može biti kriv.
To je put automatizma i taj automatizam ne dozvoli da je onaj moj kriv pa da ga yebeš u brkno.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: HVO

Post by drugrankovic » 27 Oct 2014, 15:53

ko ne spominje merčepa? pa prdsjednik hdz koji je na izborima dobio bednih 26 posto naspram 65 saveza komunista...


u martu je na sastanku podržao ideju ustaše blage zadre da se počne sa čišćenjem okoline od srba, prvo vidjenijih, a potom paralelnom vlašću zagospodariti oblašću...


oni ga ne pominju, već ga dvije decenije čuvali, kad je njihov piun i odradio šta je država htjela od njega... potom je utekao tj povučen pa je nastavio u zagrebu (ubistvo porodice zec) pa čuvena poljana i šta sve ne...


jbg, neće da se prizna, glumi se žrtva i ako to ni budali ne prolazi... vukovar je mjesto povampirenih ustaša, i mejsto gdje na žalost ne završiše bađ svi ti... ovčara je mjesto za zlikovce...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: HVO

Post by mrki62 » 27 Oct 2014, 16:01

@drugrankovic, ne kontaš ti dobro pAlitiku, kao ni mnogi koji umišljaju kako je bitno biti Bošnjak.
Ti možeš optužiti a i tužiti Merčepa al ništa nećeš postići jer postoje crno na bijelom - dogovori i ti dogovori između Srbije i Hrvatske ne yebu tebe il bilo koga ni 1% po pitanju Merčepa ili bilo koga, jer su ljudi još uvijek nedodirljivi.
Sanader ne bi bio hapšen da nije to bila direktiva EU al to još ne znači da ima strogi zatvor - kao obični smrtnici.
U vrijeme vladavine Sanadera u Hrvatskoj, je u Sloveniji bio Janez Janša u Italiji Berluskoni a u Francuskoj Nicolas Sarkozy.
Danas su ta četvorka ili u zatvoru ili u sudskom postupku - po direktivi EU jer su napravili veliko sranje al i o tome se šuti.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: HVO

Post by drugrankovic » 27 Oct 2014, 17:39

Dobro se zna ko je mercepa smislio i upravljao
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26335
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14225 times
Been thanked: 3768 times
Status: Online

Re: HVO

Post by Veca » 27 Oct 2014, 18:01

...da i ja malo trolam :hm ...i u mojoj carsiji su pobijedili komunisti al' ijope nas komsije oslobodise :ovaj ...tako da sam do danas oslobodjena! :djed ...oslobodise nas braca,sVrbi! :roll
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests