HVO

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: HVO

Post by dr laganini » 22 Nov 2016, 19:14

..uostalom jebiga da nije mene ovdje hrvati bi bili ptezentirani u rangu sj koreje.. :hihi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: HVO

Post by storm » 22 Nov 2016, 19:16

dr laganini wrote:
storm wrote:
dr laganini wrote:..a novinarka se pravda da je podatke dobila iz banja luke.. :plavi
Pa ne postavlja se optužnica kao listić za kladionicu....
mora biti dobrih dokaza i svjedočenja u predpostupku, da bi došlo do optužnice...
nikakvi novinari to ne mogu dovesti do kraja.
ali ti si ga obranio već prije nego je i proces počeo a da nemaš blage veze je li kriv :rol
ne moraš se ismijavati smajlijima.....dovoljno je i tekst kojii ostavljaš :oo
..nirmalno da cu ga branit jer je to heroj domovinskog rata..za mene..inosobno va znam i njegov put..a ti bi ga osudio i na osnovu nacionala..
Zašto lažeš?

Nisam ga osudio....
ali je tvoja tvrdnja, da je nevin i prije procesa simptomatična....
je fkt je Krstičević zvao laganog da ga obavijesti o svemu.....znaš službene verzije, a mnoge stvari u kompletu zna samo nekolicina a mnogi samo segmente....
Heroj i veliki bojovnik jest.....ali ako mu se dokaže odgovornost za masakr.... nula bodova i u - pržun....tako to ide u civilizaciji.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: HVO

Post by storm » 22 Nov 2016, 19:17

dr laganini wrote:..uostalom jebiga da nije mene ovdje hrvati bi bili ptezentirani u rangu sj koreje.. :hihi
Pa tvoja retorika ponajviše i podsjeća na to.....velikii vođa i tak to :pusi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Socrates » 22 Nov 2016, 19:36

Jos samo fali da na onoj temi o dominaciji objavi da su Hrvati sletili na Sunce. :p
. . . . . . . . .

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: HVO

Post by dr laganini » 22 Nov 2016, 19:42

Socrates wrote:Jos samo fali da na onoj temi o dominaciji objavi da su Hrvati sletili na Sunce. :p
..jebiga kad dominiraju..isto ko njemci il ameri prema hrvatima..zar je to problem..

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Socrates » 22 Nov 2016, 19:48

Problem je kad slete na Sunce, a ti si vec blizu toga. :p
. . . . . . . . .

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: HVO

Post by Rockefeller » 22 Nov 2016, 21:16

Imam ja tako perioda kad čitam neku knjigu pa ne vezano na tematiku te knjige počnem istraživati posve jedno novo područje. Zadnjih možda i mjeseci dosta čitam Davtogluovu (Ahmed Davtoglu, bivši turski premijer) Strategijsku dubinu, dosta sam tekstova pročitao na tu temu, dosta sam videa pogledao na tu temu, dosta sam čitao o pakistanskoj strategijskoj dubini, povezivao sam malo stvari sa alijinom islamskom deklaracijom i slično. Uglavnom veliki dio slobodnog vremena sam posvetio toj temi i tim temama.

I jedan od moji zaključaka na tu temu je da je za BiH od posebne važnosti bošnjačka (de facto bosanska) politika spram Hrvata i Hrvatske. Ako je i bilo neke zlobe prema hercegovačkim hrvatima ta zloba bi trebala prestati.

Dva su glavna razloga.

Prosperitet u BiH može doći jedino preko Dalmacije. BiH se prirodno naslanja na Dalmaciju i sa njima moramo gojiti bratske odnose kako bi i mi i oni prosperirali. Preko Sandžaka, Slavonije ili Zagore nećeš prosperirat jer je i tamo ili sama šuma i kamen ili pusta polja. Dalmacija je bosanski prozor u svijet.

I drugi vitalni razlog je da je Dalmacija potencijalno najbolji politički saveznik BiH. Hrvatska može i imati neke skrivene planove u pogledu BiiH, Dalmaciji je jedini plan (posebno u tom scenariju bi bio jedini plan) mirna Bosna. Nemirna BiH bi u tom smislu za Hrvatsku značila i nemirna Dalmacija.

Kad se već igram geopolitke, da sam ja Bake Izetbegović, jedan od prvih poteza koji bih uradio je da bih oraspoložio Hrvate u Hercegovini. Hrvati Hercegovine bi trebali dobiti neke privilegije ali nikako da ih doživljavaju izborenima, naprotiv - poklonjenima.

Ujedinio bih ih u jednu cjelinu da služe Dalmaciji. Dao bih im nekakav entitet unutar federacije ali sa jasnom idejom kako ih sa Dalmacijom povezat u jednu ekonomsku cjelinu.

Druga stvar kojom se Bake nikako ne bavi a vrlo je važna su Bošnjaci Sandžaka. Bošnjaci Sandžaka služe kao tampon, kao garant, da se Crna Gora i Srbija u dogledno vrijeme neće spojiti. U tom pogledu Bake bi morao da se puno više druži i puno više približi Crnoj Gori i njenom narodu. Taj narod na sjeveru Crne Gore i jugu Srbije treba bude pomognut od sve tri države zajedno. Bosne jer je to njen narod, Crne Gore jer je to njen strategijski značaj i Srbije jer je to njena nacionalna manjina.

Dobri odnosi sa Crnom Gorom bi bili dobar preduslov da se uspostave bolji odnosi sa Rusijom. Bosna i Crna Gora su u puno boljoj poziciji kada zajedno razgovaraju sa Rusima nego pojedinačno Bosna ili Crna Gora.

I treća stvar je islam. Bake i Islamska zajednica BiH moraju biti zaštitnici europskih muslimana. Bake mora postat Theodore Herzl europskih muslimana.

Naša je zadaća da preodgojimo arapske muslimane, da zaštitimo islam i da objasnimo ostalim muslimanima kako islam i zapadne vrijednosti nisu u konfliktu.

Jednom kada to budemo razumjeli - da smo mi zaštitnici europskih muslimana i da je teret na ledjima Bosanca duša svakog od milijardu i petsto miliona muslimana i da je svaki preodgojen musliman od milijardu i petsto miliona muslimana zapravo Bosanac Bosna će postati globalan igrač, a bosanski čovjek će dobiti potvrdu svog kozmopolitizma koji ga je uvijek krasio ali ga nikad nije politički artikulisao (da upotrijebim dosadnu frazu).
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Krokodil Behko » 22 Nov 2016, 23:50

dr laganini wrote:a ti bi ga osudio i na osnovu nacionala..
Novinarsko je da pišu, a tužiteljsko da provjere.
Puno drame oko nekog lika za kojeg se tvrdi da je unaprijed nevin i istovremeno se unaprijed pominje izraz "osudio".

Svjesno smišljena hajka, protiv institucija BiH, a također se unaprijed proglašavaju pristrasnima i nekompetentnima.

Ko je nedužan, nema potrebe da se plaši, a pogotovo nema potrebe da se krije iza neke državno-šovinističke propagande.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: HVO

Post by Bla » 22 Nov 2016, 23:54

Rockefeller wrote:Zadnjih možda i mjeseci dosta čitam Davtogluovu (Ahmed Davtoglu, bivši turski premijer) Strategijsku dubinu, dosta sam tekstova pročitao na tu temu, dosta sam videa pogledao na tu temu, dosta sam čitao o pakistanskoj strategijskoj dubini, povezivao sam malo stvari sa alijinom islamskom deklaracijom i slično. Uglavnom veliki dio slobodnog vremena sam posvetio toj temi i tim temama.
Hoće li ovo sada biti u svakom postu umjesto Jobsa? :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: HVO

Post by dr laganini » 23 Nov 2016, 08:16

Krokodil Behko wrote:
dr laganini wrote:a ti bi ga osudio i na osnovu nacionala..
Novinarsko je da pišu, a tužiteljsko da provjere.
Puno drame oko nekog lika za kojeg se tvrdi da je unaprijed nevin i istovremeno se unaprijed pominje izraz "osudio".

Svjesno smišljena hajka, protiv institucija BiH, a također se unaprijed proglašavaju pristrasnima i nekompetentnima.

Ko je nedužan, nema potrebe da se plaši, a pogotovo nema potrebe da se krije iza neke državno-šovinističke propagande.
..možda si ti naivan al ja nisam te priče i povlačenje optužbi kreće svaki put kad počne priča o promjeni dejtona..čudno a.. :sjedi

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: HVO

Post by dr laganini » 23 Nov 2016, 08:19

Rockefeller wrote:Imam ja tako perioda kad čitam neku knjigu pa ne vezano na tematiku te knjige počnem istraživati posve jedno novo područje. Zadnjih možda i mjeseci dosta čitam Davtogluovu (Ahmed Davtoglu, bivši turski premijer) Strategijsku dubinu, dosta sam tekstova pročitao na tu temu, dosta sam videa pogledao na tu temu, dosta sam čitao o pakistanskoj strategijskoj dubini, povezivao sam malo stvari sa alijinom islamskom deklaracijom i slično. Uglavnom veliki dio slobodnog vremena sam posvetio toj temi i tim temama.

I jedan od moji zaključaka na tu temu je da je za BiH od posebne važnosti bošnjačka (de facto bosanska) politika spram Hrvata i Hrvatske. Ako je i bilo neke zlobe prema hercegovačkim hrvatima ta zloba bi trebala prestati.

Dva su glavna razloga.

Prosperitet u BiH može doći jedino preko Dalmacije. BiH se prirodno naslanja na Dalmaciju i sa njima moramo gojiti bratske odnose kako bi i mi i oni prosperirali. Preko Sandžaka, Slavonije ili Zagore nećeš prosperirat jer je i tamo ili sama šuma i kamen ili pusta polja. Dalmacija je bosanski prozor u svijet.

I drugi vitalni razlog je da je Dalmacija potencijalno najbolji politički saveznik BiH. Hrvatska može i imati neke skrivene planove u pogledu BiiH, Dalmaciji je jedini plan (posebno u tom scenariju bi bio jedini plan) mirna Bosna. Nemirna BiH bi u tom smislu za Hrvatsku značila i nemirna Dalmacija.

Kad se već igram geopolitke, da sam ja Bake Izetbegović, jedan od prvih poteza koji bih uradio je da bih oraspoložio Hrvate u Hercegovini. Hrvati Hercegovine bi trebali dobiti neke privilegije ali nikako da ih doživljavaju izborenima, naprotiv - poklonjenima.

Ujedinio bih ih u jednu cjelinu da služe Dalmaciji. Dao bih im nekakav entitet unutar federacije ali sa jasnom idejom kako ih sa Dalmacijom povezat u jednu ekonomsku cjelinu.

Druga stvar kojom se Bake nikako ne bavi a vrlo je važna su Bošnjaci Sandžaka. Bošnjaci Sandžaka služe kao tampon, kao garant, da se Crna Gora i Srbija u dogledno vrijeme neće spojiti. U tom pogledu Bake bi morao da se puno više druži i puno više približi Crnoj Gori i njenom narodu. Taj narod na sjeveru Crne Gore i jugu Srbije treba bude pomognut od sve tri države zajedno. Bosne jer je to njen narod, Crne Gore jer je to njen strategijski značaj i Srbije jer je to njena nacionalna manjina.

Dobri odnosi sa Crnom Gorom bi bili dobar preduslov da se uspostave bolji odnosi sa Rusijom. Bosna i Crna Gora su u puno boljoj poziciji kada zajedno razgovaraju sa Rusima nego pojedinačno Bosna ili Crna Gora.

I treća stvar je islam. Bake i Islamska zajednica BiH moraju biti zaštitnici europskih muslimana. Bake mora postat Theodore Herzl europskih muslimana.

Naša je zadaća da preodgojimo arapske muslimane, da zaštitimo islam i da objasnimo ostalim muslimanima kako islam i zapadne vrijednosti nisu u konfliktu.

Jednom kada to budemo razumjeli - da smo mi zaštitnici europskih muslimana i da je teret na ledjima Bosanca duša svakog od milijardu i petsto miliona muslimana i da je svaki preodgojen musliman od milijardu i petsto miliona muslimana zapravo Bosanac Bosna će postati globalan igrač, a bosanski čovjek će dobiti potvrdu svog kozmopolitizma koji ga je uvijek krasio ali ga nikad nije politički artikulisao (da upotrijebim dosadnu frazu).
...ipak su turci pametniji od bosanaca :ok

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Socrates » 23 Nov 2016, 08:19

A zašto ti misliš da bi promjena Dejtona bila pozitivna za Hrvate? Jednom kad se Ustav raspakuje, svašta je moguće.
. . . . . . . . .

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: HVO

Post by dr laganini » 23 Nov 2016, 08:23

Socrates wrote:A zašto ti misliš da bi promjena Dejtona bila pozitivna za Hrvate? Jednom kad se Ustav raspakuje, svašta je moguće.
..ko tvrdi al činjenic ada su samo bošnjaci za njega.. :cudi

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Socrates » 23 Nov 2016, 08:24

Možda su za njega jer se drže zakona. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: HVO

Post by dr laganini » 23 Nov 2016, 08:26

..čuveni su po tome da se drže..imaju čak dva za ratne zločince jedan za bošnjake drugi za hrvate :hihi a posebno drže do izborni zakona.. :haha

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Socrates » 23 Nov 2016, 08:31

Ma ne možeš uvijek tako cinično posmatrati.

Čak i da je to istina, raspakivanje Dejtona to ne bi promjenilo, jer bi i dalje bila federacija, a federalni sud je, pretpostavljam, odgovoran za ratne zločine. Na kraju krajeva, koji je nacionalni sastav federalnih sudova?
. . . . . . . . .

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: HVO

Post by dr laganini » 23 Nov 2016, 08:32

Socrates wrote:Ma ne možeš uvijek tako cinično posmatrati.

Čak i da je to istina, raspakivanje Dejtona to ne bi promjenilo, jer bi i dalje bila federacija, a federalni sud je, pretpostavljam, odgovoran za ratne zločine. Na kraju krajeva, koji je nacionalni sastav federalnih sudova?
..ne čitaš me..čak i taj sud djeluje po dv zakona..ne zajebajem se provjeri.. :ok

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Krokodil Behko » 23 Nov 2016, 10:16

dr laganini wrote:
Krokodil Behko wrote:
dr laganini wrote:a ti bi ga osudio i na osnovu nacionala..
Novinarsko je da pišu, a tužiteljsko da provjere.
Puno drame oko nekog lika za kojeg se tvrdi da je unaprijed nevin i istovremeno se unaprijed pominje izraz "osudio".

Svjesno smišljena hajka, protiv institucija BiH, a također se unaprijed proglašavaju pristrasnima i nekompetentnima.

Ko je nedužan, nema potrebe da se plaši, a pogotovo nema potrebe da se krije iza neke državno-šovinističke propagande.
..možda si ti naivan al ja nisam te priče i povlačenje optužbi kreće svaki put kad počne priča o promjeni dejtona..čudno a.. :sjedi
Zar su povučene neke optužbe? Ja nisam ništa čuo.
Izgleda da je u HR, u zasdnje vrijeme, nivo drilovanja veći nego u S. Koreji.
Što se tiče promjene Daytona, mi to jedva i čekamo :ok
Podosta je već promijenjen, oko načina upravljanja, ali izgleda da nije dovoljno, treba to još malo ;)
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: HVO

Post by dr laganini » 23 Nov 2016, 10:20

..ko se zadnji smije najslađe se smije :ha

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: HVO

Post by Krokodil Behko » 23 Nov 2016, 17:56

Socrates wrote:a federalni sud je, pretpostavljam, odgovoran za ratne zločine. Na kraju krajeva, koji je nacionalni sastav federalnih sudova?
Ratne zločine može procesuirati bilo koji sud i u tome je poenta.
Ako neka strana misli da je zakinuta i da neki zločinci nisu istraženi, mogu pred sudom u kojem sjede "njihove sudije" sve to da pretresu i podignu optužnicu, ako pronađu neke opipljive dokaze.

Primjera radi, okružni sud u BN, istraživao je desetine tobožnjih zločina pripadnika ARBiH, na Majevici i nije podigao nijednu optužnicu :cudi

Odbjegli general HVO-a na Međunarodnoj sigurnosnoj konferenciji u Zagrebu?!


Image
Na drugoj Međunarodnoj sigurnosnoj konferenciji, koja je u organizaciji Zaklade hrvatskog državnog zavjeta i Zaklade Konrad Adenauer u Hrvatskoj, jučer održana u Zagrebu, pojavio se i jedan međunarodni bjegunac.

Među brojnim uglednim gostima - konferenciju su, podsjetimo, otvorili hrvatski premijer Andrej Plenković i njemački veleposlanik u Hrvatskoj Thomas Schultze, u zagrebačkom hotelu Westin se našao i general HVO-a Zlatan Mijo Jelić, protiv kojeg je Tužiteljstvo BiH, još prije godinu dana, podiglo optužnicu.

Odbjegli hrvatski general se tereti da je, kao zapovjednik 1. djelatne bojne Vojne policije HVO-a, te 1. lakojurišne bojne Vojne policije, od maja 1993. do marta 1994. znao i odobrio počinjenje zločina tokom sukoba Armije BiH i HVO-a i ništa nije poduzeo da ih spriječi ili kazni počinitelja.

Prema navodima iz optužnice Tužiteljstva BiH, Zlatan Mijo Jelić je naređivao zapovjedniku logora Heliodrom Stanku Božiću da pripadnici raznih postrojbi HVO-a izvode zatvorenike i dovode na prinudne radove na prvu borbenu crtu između Armije BiH i HVO-a na raznim lokacijama u i oko Mostara.

Jelić se tereti da je znao u kakvim se uvjetima obavljaju ti radovi i izlagao zatvorenike riziku da budu ubijeni, ranjeni ili izloženi svirepom i nehumanom tretmanu.

Prema podacima Tužiteljstva BiH, oko 188 zatvorenika je bilo ranjeno, oko 50 poginulo, dok je oko 40 zatvorenika bilo fizički zlostavljano od pripadnika Druge bojne 2. brigade HVO-a.

Zlatan Mijo Jelić je, piše u optužnici, radio u dogovoru s Miljenkom Lasićem, zapovjednikom Operativne zone Jugoistočna Hercegovina, Stankom Božićem, upravnikom logora Heliodrom, Ilijom Vrljićem, zapovjednikom 2. brigade HVO-a, te Miletom Puljićem, zapovjednikom Druge bojne 2. brigade HVO-a.

Sud BiH je optužnicu protiv Zlatana Mije Jelića potvrdio početkom januara ove godine, ali suđenje ni do danas nije počelo, budući da je odbjegli general HVO-a ranije pobjegao u Hrvatsku.

Dodajmo tome da su istragu protiv Zlatana Mije Jelića vodili haški istražitelji, nakon čega je taj predmet iz Kategorije 2, ustupljen Tužiteljstvu BiH na procesuiranje.

Osim Zlatana Mije Jelića, na Međunarodnoj sigurnosnoj konferenciji u Zagrebu bio je i njegov ratni suborac Željko Šiljeg, nekadašnji zapovjednik Operativne zone HVO-a Tomislavgrad.

Prema informacijama „Slobodne Bosne“, Šiljeg je također pod istragom Tužiteljstva BiH, zbog čega je preselio u Hrvatsku, odakle najavljuje osnivanje „Vlade Herceg-Bosne u progonstvu“ i kritizira rad bh. pravosuđa.

(Slobodna Bosna)
online

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests