Drugi svjetski rat (1939-1945)

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by Krokodil Behko » 08 Aug 2021, 21:12

Šabović Adis wrote: 08 Aug 2021, 21:06 Behko, jel ok da ovdje stavim nešto, da ne dižem temu na površinu s upisom otprije mjesec, kad sam bio banovan?
Interesuje me tvoje mišljenje, fakat! :oo

Nema psovanja, provociranja, ponašanja, pizdarija i svih ostalih stvari na P.
E sad okači
online

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by Šabović Adis » 08 Aug 2021, 21:22

Krokodil Behko wrote: 08 Aug 2021, 21:12
Šabović Adis wrote: 08 Aug 2021, 21:06 Behko, jel ok da ovdje stavim nešto, da ne dižem temu na površinu s upisom otprije mjesec, kad sam bio banovan?
Interesuje me tvoje mišljenje, fakat! :oo

Nema psovanja, provociranja, ponašanja, pizdarija i svih ostalih stvari na P.
E sad okači
Misiš ovo sve što (je)si pobrojao - to nema? Ok, onda nisam ništa ni vidio. A filozofa...:valja
Zezam se. Evo ga: :oo
Šabović Adis wrote: 08 Jul 2021, 03:16
MunDzi wrote: 23 Jun 2021, 02:00 Pa ja.
Rehabilitovati sve cetnike kao i Tito onomad, pa se uhvatiti u kolce i pjevati - ko nas bre zavadi. :feslije
Neslana šala.
Zato je i potpuno bljutava. :oo
Slažeš se ti s ovim što MunDzi kaže? Je li to zo osudu? Za pohvalu? Mislim, to što tako, u kost, eksplicite tvrdi da je Tito rehabilitovao četnike?
Nisam vidio nikog da je reagovao, a ja sam reagovao na najblaži mogući način.
Ne mereeee 👉👌

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by insomnia » 08 Aug 2021, 21:27

Šabović Adis wrote: 08 Aug 2021, 21:22
Krokodil Behko wrote: 08 Aug 2021, 21:12


Nema psovanja, provociranja, ponašanja, pizdarija i svih ostalih stvari na P.
E sad okači
Misiš ovo sve što (je)si pobrojao - to nema? Ok, onda nisam ništa ni vidio. A filozofa...:valja
Zezam se. Evo ga: :oo
Šabović Adis wrote: 08 Jul 2021, 03:16

Neslana šala.
Zato je i potpuno bljutava. :oo
Slažeš se ti s ovim što MunDzi kaže? Je li to zo osudu? Za pohvalu? Mislim, to što tako, u kost, eksplicite tvrdi da je Tito rehabilitovao četnike?
Nisam vidio nikog da je reagovao, a ja sam reagovao na najblaži mogući način.
Muslimani su bili prestrašeni. Nisu se nama tužili, niti se na nas nešto obraćali. Jedanput šetajući uz Drinu sreo sam jednu muslimanku, koja mi je prišla.

– Ja sam majka Ibra Muftića, on je sa tobom išao u školu i družio se s tobom.

– Da, da, sjećam se. Šta je s Ibrom?

– Zaklali su ga, i oca mu i sestru i mlađeg mi sina Abdurahmana. Mene su htjeli i jedan kaže: – Ostavite nju neka živi i neka priča kakva sudbina je zatekla Turke.

– A tko je to učinio?

– Popadić Ranko i Zecević. Danas sam ih srela obadvojicu – Popadić je vaš -, komandir.

Otrčao sam u komandu mjesta, Čolaković Rodoljub i Risto Tosović su bili tamo. Ispričao sam im uzbuđen sve to i tražio, da se ovi koljači uhapse.

Čolaković i Tosović nisu nimalo bili začuđeni niti uzbuđeni ovom pričom. Čolaković mi je rekao:

– Kada bi mi hapsili koljaće među ovdašnjim Srbima, onda bi pohapsili pola našeg Narodnog odbora i većinu vojnika.

– Pa to je strašno, drugovi, da mi ništa ne radimo, nego ih još primamo u naše redove.

– Mi ne možemo voditi protusrpsku politiku, u našoj vojsci nalazi se preko 95% Srba, rekao mi je Tito kad sam tražio njegovu intervenciju za ovaj slučaj.

– Ali to nije protusrpska politika. To je protukoljačka politika i ja sam uvjeren, da to nije na svim mjestima tako. – Ti izgledas slabo, ti treba da se ispavaš i odmoriš, rekao mi je Tito opraštajući se.
Adil Zulfikarpasic “Put u Focu”
Pricu potvrdjuje i Natasa Zimonjic Cengic
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by Šabović Adis » 08 Aug 2021, 21:30

Partija ne potvrđuje.
Ne mereeee 👉👌

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by insomnia » 08 Aug 2021, 21:31

Ti ko dijete. Al gori sam ja
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by Šabović Adis » 08 Aug 2021, 21:33

Živ mi je otac, dijete sam.
Ne mereeee 👉👌

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by MunDzi » 08 Aug 2021, 21:37

insomnia wrote: 08 Aug 2021, 21:31 Ti ko dijete. Al gori sam ja
:ok

Naso si kome ces pojasnjavati. :grana

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by insomnia » 08 Aug 2021, 21:37

Ma evo vidim i ja
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by Šabović Adis » 08 Aug 2021, 21:44

A eto, pošto ste skontali možete i prošetat sad.
Ne mereeee 👉👌

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by MunDzi » 08 Aug 2021, 21:48

:sjedi

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by MorningStar » 08 Aug 2021, 21:54

Lazu ovo nisu ga partizani streljali

Image

Image

To su slagali - obrijali bradu i postali partizani - jel tako insomnija :ćitire

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by Šabović Adis » 08 Aug 2021, 21:58

Aj, titavam, nemojte smetat. :valja
Čekam Behka da replicira. :oo
Ne mereeee 👉👌

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by insomnia » 08 Aug 2021, 22:00

Streljali su po kojeg tvrdokornog radi konkurencije. Drug stari se nije libio streljati ni pravovjerne a kamo li ove ostrascene.
Koji je bio spreman dati veru za veceru taj ne i ostao.
Uostalom ovdje je to lijepo objasnjeno, pustimo sa romanticnih partizanskih prica. Zlocin nad muslimanima, rjecnikom brace, jeste bio zlocin i pokudjen ali nije izvodio iz vjere. A Tito opet najbolje zna
Na referatu o angažiranju muslimana predložio sam Vrhovnom Štabu slijedeće:

lzdati javni proglas u kome će se osuditi četnicko klanje nad nevinim muslimanskim življem u Foči.

Organizirati posebnu komisiju koja će opljačkane stvari i namirnice oduzeti i vratiti vlasnicima.

Ukinuti narodni odbor, u kome su samo Srbi, i to neki četnici, i samo jedan musliman, Ferid Čengić, koji uopće nije iz Foče. Imenovati novi narodni odbor koji će biti sastavljen po broju stanovnika Foče od muslimana i nekompromitiranih Srba.

Ukinuti sadašnji sud, koji mjesto da sudi četničke koljače i da dade satisfakciju muslimanima, osudio 12 muslimana na smrt. Među njima narodnog opozicionara beogradskom režimu prije rata, predsjednika općine u Ustikolini Suljbega Čengića, za koga mi je Moša Pijade rekao, da je bio ispravan i da smo ga trebali pozvati na suradnju.

Imenovati narodni sud, koji će suditi sve koljaće i organizatore klanja, koji se nalaze na partizanskoj teritoriji. Takav pravedni stav prema muslimanima stvoriće povjerenje muslimanskih masa prema partizanskom pokretu i oni će se opredijeliti za nas. Po mom mišljenju za to je bio zgodan momenat. Ustaše su se bile kompromitirale kao pomagači i sluge okupatora. Četnici su svojim zločinima izazvali mržnju svih ljudi, a pogotovo muslimana, na kojima su počinili tako strašan zločin. Ako mi ovo propustimo, Pavelić ce iskoristiti priliku da se prikaže kao jedini branilac hrvatskih života u istočnoj Bosni, a mi ćemo se kompromitirati, da smo sankcionirali jedan od najgnusnijih zločina u povijesti Bosne. I možda zauvijek izgubiti domaće mase na ovom području.

Sa mnom je bio i Ferid Čengić, koji se nije usudio na pitanje Tita potvrditi da po svim stvarima dijeli moje mišljenje.

Na tome savjetovanju Vrhovnog Štaba bili su prisutni: Tito, Marko (Aleksandar Ranković), Moša Pijade, Lola Ribar, Milutinović-Milutin i Milovan Đilas. Jedini, koji je izgleda akceptirao moje izlaganje bio je Milutinović, koji je rekao, da bi u vezi sa tim trebalo održati kratak sastanak CK i Vrhovnog Štaba. Tito je smatrao, da je stvar sasvim jasna, da mi po tom pitanju nemamo mnogo diskutirati. Aleksandar Ranković mi je odgovorio slijedeće:

– Treba smatrati našom velikom političkom pobjedom, da je osnovna četnička masa prilikom nastupanja naših jedinica prešla nama. Mi ne možemo iz obzira prema njima da pohapsimo i sudimo njihove komandante, ma da su oni bez sumnje počinili zločin prema muslimanima. Drugo, muslimani se još kolebaju i ne može biti govora o njihovom masovnom prelazu na našu stranu, a pojedinačni prelazi mogu nam škoditi, jer će izazvati lošu reakciju Srba. Nama muslimani u Foči sada nisu potrebni kao borci nego kao pomagači. Mi imamo šnajdersku, šuštersku i druge radione; muslimani neće da nam rade; tvoj zadatak je da se privuku k nama. Naravno naše simpatizere i članove partije mi ćemo prikriti i slati na drugi teren, gdje kao takvi mogu djelovati.

– Ja prilaz četničkih masa ne uzimam kao definitivan, oni će nas prvom prilikom napustiti.

Ali mišljenje Markovo bilo je mišljenje Vrhovnog štaba i ja tu nisam mogao učiniti ništa.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by Šabović Adis » 08 Aug 2021, 22:03

Jel bolje zna Tito ili Alah?
Ne mereeee 👉👌

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by insomnia » 08 Aug 2021, 22:06

Dje sad Tito?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by MorningStar » 08 Aug 2021, 22:07

Insomnija sta pise tu ne vidim , muslimani su na cijoj strani ?




:ooo

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by Šabović Adis » 08 Aug 2021, 22:07

insomnia wrote: 08 Aug 2021, 22:06 Dje sad Tito?
Izvoli!
Ne mereeee 👉👌

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by insomnia » 08 Aug 2021, 22:10

MorningStar wrote: 08 Aug 2021, 22:07 Insomnija sta pise tu ne vidim , muslimani su na cijoj strani ?




:ooo
Trenutno su zrtve. Preko 8000 ih je poklano u ovoj prici.
Ti bi poletio partizanima poslije ovog?
Ukinuti narodni odbor, u kome su samo Srbi, i to neki četnici, i samo jedan musliman, Ferid Čengić, koji uopće nije iz Foče. Imenovati novi narodni odbor koji će biti sastavljen po broju stanovnika Foče od muslimana i nekompromitiranih Srba.

Ukinuti sadašnji sud, koji mjesto da sudi četničke koljače i da dade satisfakciju muslimanima, osudio 12 muslimana na smrt. Među njima narodnog opozicionara beogradskom režimu prije rata, predsjednika općine u Ustikolini Suljbega Čengića, za koga mi je Moša Pijade rekao, da je bio ispravan i da smo ga trebali pozvati na suradnju.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by MorningStar » 08 Aug 2021, 22:12

insomnia wrote: 08 Aug 2021, 22:10
MorningStar wrote: 08 Aug 2021, 22:07 Insomnija sta pise tu ne vidim , muslimani su na cijoj strani ?




:ooo
Trenutno su zrtve. Preko 8000 ih je poklano u ovoj prici.
Ti bi poletio partizanima poslije ovog?
Ukinuti narodni odbor, u kome su samo Srbi, i to neki četnici, i samo jedan musliman, Ferid Čengić, koji uopće nije iz Foče. Imenovati novi narodni odbor koji će biti sastavljen po broju stanovnika Foče od muslimana i nekompromitiranih Srba.

Ukinuti sadašnji sud, koji mjesto da sudi četničke koljače i da dade satisfakciju muslimanima, osudio 12 muslimana na smrt. Među njima narodnog opozicionara beogradskom režimu prije rata, predsjednika općine u Ustikolini Suljbega Čengića, za koga mi je Moša Pijade rekao, da je bio ispravan i da smo ga trebali pozvati na suradnju.
Ne poletio nego poletio svjetlosnom brzinom :ooo , dje bi ti .. U cvice hrvata jelde :ooo ili nesto trece ??

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Njemačka će suditi stogodišnjaku koji se tereti za ubistvo 3.500 ljudi u nacističkom logoru

Post by insomnia » 08 Aug 2021, 22:12

Gluposti
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests