Drugi svjetski rat (1939-1945)

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by Lebowski » 06 Jun 2014, 13:43

Dan D: Svijet se sjeća heroja

Image

Francuski predsednik Fransoa Oland otvorio ceremoniju povodom 70. godišnjice iskrcavanja saveznika u Normandiji uz poruku da je Dan D promijenio svijet i istoriju.

Oland je stigao helikopterom u Kan, položio vijenac kod spomenika žrtvama prije nego što se obratio okupljenim na počektu današnje komemoracije jedne od ključnih bitaka u Drugom svjetskom ratu. On se posebno obratio civilima koji su bili svjedoci iskrcavanja i borbama koje su uslijedile.

Danas je prvi put zvanično odata počast za 20.000 civila koliko ih je ubijeno tokom 100 dana bitke za Normandiju, a na današnji dan prije 70 godina skoro 3.000 ih je stradalo pod bombama, gotovo koliko i savezničkih vojnika, prenosi francuski list "Figaro".

"Želim danas na 70. godišnjicu da nacija oda počast svima, civilima i vojnicima. Želio bih da uloga žitelja Normandije bude priznata", rekao je francuski šef države u govoru pred spomen obeležjem u Kanu.

Image

On je podsjetio da je taj dan, 6. jun, počeo nešto poslije ponoći u buci i vatri, a završio se u suzama, "suzama patnje i suzama radosnicama na kraju 24 časa koji su promijenili svijet i zauvijek obilježili Normandiju".

"Ta bitka bila je takođe i bitka civila" rekao je on i odao počast cijelim porodicama koje su doživjele haos i borbe.

Rekao je da su svuda muškarci i žene svih uzrasta pohitali da pomognu ranjenim, da raščište krhotine, da prihvate povređene izlažući se i sami smrtnoj opasnosti. Njima je posvetio jedno mjesto kod tog spomenika.

Image

Nakon Olanda, govor je održao američki predsjednik Barak Obama, koji je rekao da svijet danas ne proslavlja samo pobjedu već priča priče o muškarcima i ženama koji su je stvarali.

"Da su moltive sačinjene od zvuka, zbog buke iznad Engleske te noći bi ogluvio cio svijet. Više od 150.000 duša je krenulao ka ovom pijesku, što nije samo promijenilo kurs rata, već kurs cijele istorije. Danas ne slavimo samo pobjedu, već pričamo priču za stare ratnike, koji staju u vrstu za one koji se nikada nisu vratili kući", rekao je Obama.

Image

Svjetski lideri, među kojima američki i ruski predsjednici Barak Obama i Vladimir Putin, njemačka kancelarka Angela Merkel, britanska kraljica Elizabeta II u pratnji članova kraljevske porodice okupiće se danas na plažama Normandije da odaju počast vojnicima koji su učestvovali u iskrcavanju prije 70 godina.

Od oko 1.800 veterana koji prisustvuju ceremoniji, neki su danas prvi put ponovo u Normandiji otkako su se među 130.000 savezničkih vojnika iskrcali na normandijsku obalu, a većina je starija od 90 godina.

Na svečanost je pozvano 9.000 zvanica, a procjenjuje se da ceremoniji prisustvuje i oko 150.000 građana, u regionu koji se već godinu i po dana priprema za ovu godišnjicu i gdje je mjesecima unazad bilo nemoguće naći smještaj.

Image

Glavni dio komemoracije 70. godišnjice biće poslije podne na plaži u Uistreamu (Ouistreham), uz prisutvovo dvadesetak šefova država ili vlada.

Puno pažnje privlači činjenjica da će na istom mjestu, po prvi put od izbijanja ukrajinske krize, biti vodeći svjetski lideri, među kojima su Obama, Merkelova, Putin, ali i novoizabrani ukrajinski predsjednik Petro Porošenko.

Za bezbijednost se brine oko 12.000 policajaca, vojnika i vatrogasaca.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by Spanac_113 » 06 Jun 2014, 13:49

svaka im cast :aplauzz
pritom mislim na pjesadiju.
juce sam gledao 90godisnjaka, padobranca koji je prije 70 godina bacen iza Caen-a, kako u tandemu skace iz aviona i marsira prama princu Charliju. kao da mu je 30 godina :klanja

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by Lebowski » 06 Jun 2014, 13:53

Ja sam igrao Call of Duty i proživio sam sve to...jebeno pravo. :oo

Ozbiljno... trebalo je hrabrosti za to velike. Tolika vojska i svi idu znajući su šanse da neće preživjeti taj prvi val napada jako velike.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by mrki62 » 06 Jun 2014, 13:57

Iz Slovenije je otišao predsjednik države i predstavnik tadašnjih boraca.
Jel još ko išao sa područja bivše Yu?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by Bla » 06 Jun 2014, 13:58

Nije, mi smo plakali s Merkelovom. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by Spanac_113 » 06 Jun 2014, 14:00

to je ovde velika stvar, danas je jedan od 'onih' dana.
a meni super, sami dokumentarci na tv-u i to iz zadnjeg pravednog rata.

nekidan gledam tipa koji kaze da su prije napada u komandi raspravljali da li da posalju neke improvizovane zaklone koje se britanci napravili. na osnovu toga da su neki djelovi plaza po 600 metara siroki a to je kao losa stvar kad svabo dere mitraljezima.

i na kraju skontali da ako im daju zaklone, nece se niko maknuti sa plaze dok ih sve ne poskidaju :grana
brutalno al istina jbg.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by Lebowski » 06 Jun 2014, 14:05

A mene uvijek zanimalo da li je baš moralo to da se odigra tako. Bilo je izvjesno skoro da će Švabe popušiti, imali su nadmoć na svakom polju, jesu li baš morali krenuti na Normandiju tada i žrtvovati tolike ljude, zašto ne negdje drugo(OK, znam tu je bilo najbolje mjesto ali..)

Zašto ih nisu mogli prvo bukvalno zbrisati sa lica zemlje, sa tih plaža pa onda krenuti sa desantom...
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by Bla » 06 Jun 2014, 14:06

Realno gledajući, rujama je nešto slično bila maltene svakodnevnica, oni luđački juriši i masovne pogibije. Ali jebiga, važnije je uvijek ono što se medijski bolje pokrije. ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by Spanac_113 » 06 Jun 2014, 14:16

pa jeste.
mislim da bi rusi kad tad stigli do berlina ili pariza i da se desant nikad nije desio.
od predaje 6. armije pa nadalje, gotovo svaki dan je bio d-day.
ali to je opet rusko-komunisticka propaganda ovih dana :ooo

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by drugrankovic » 06 Jun 2014, 15:59

jes jebo rusima mamu, pravoslavna je to bagra i sa njima u groš strpavate i srbe, pa je sad mrsko i veličanstvena pobeda koju su rusi izvojevali, da nisu oni sjebali hitlera (kad je na njih udario tu mu je počeo kraj) već naravno ameri...

da nije hrvatska i hrvatsko cveće majku mu?! mora da jeste samo sam ja neobavešten i zatrovan ruskom propagandom


pavelić i cveće iz bosne oslobodiše svet od nacista...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by laganini » 06 Jun 2014, 16:05

..da su barem od komunista...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by Spanac_113 » 06 Jun 2014, 16:06

Eto druze, koliko si zatupljen ne kontas ni sarkazam ni ozbiljan post ni prenosenje vijesti.

Idi oslobadjaj apoteku lokalnu mozda ubodes nesto korisno.

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by drugrankovic » 06 Jun 2014, 16:23

da ispadne da su nešto i saveznici uradili...
zato je izabrana normandija i glieni golubovi odose da ginu da se upamti herojska bitka... jbg i bez nje rus dao po guzici hitleru i dao bi mu svakako...
zali boze ovih sto su tamo poslati na klanicu...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by drugrankovic » 06 Jun 2014, 16:28

taj drugi sv rat kad se pogleda najvece zasluge idu rusima of kors, za realnog ali je divno gledati kako ce kauboji to da podanistavaju...


i tada su čerčil i zapadnjačka kapitalistička bagra, u rusima maltene videli većeg neprijatelja od hitlera...
rus je em pravoslavac em sad još i komunjara, čista suprotnost njihovog sistema gde ćeš gore
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by Bla » 06 Jun 2014, 23:01

Pa nije baš da su nešto pogriješili, kad se pogleda proteklih 70-ak godina.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by Spanac_113 » 06 Jun 2014, 23:49

Svaka mu cast :aplauzz
Britanski general u penziji, bivsi vrhovni zapovjenik britanske vojske, u inervju povodom operacije overlord u drugoj recenici odgovora kaze: ma kako ogromna operacija bila i ma kako veliki ulozi po buducnost zapada bili ulozeni u dday ne smijemo zaboraviti gigantsku borbu na istocnoj fronti koja se desavala u isto vrijeme i trajala vec tri godine. 5+

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by Bla » 06 Jun 2014, 23:51

Kao da je Sergei Lavrov bio u publici ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by Spanac_113 » 06 Jun 2014, 23:54

A nije. Mislis da je to za svaki slucaj? Stegli rusi! :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by Bla » 06 Jun 2014, 23:58

Nisam upratio, bili su najavili da će biti.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Tatanka
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 522
Joined: 06 Apr 2010, 23:16
Location: Germania
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by Tatanka » 07 Jun 2014, 00:04

drugrankovic wrote:taj drugi sv rat kad se pogleda najvece zasluge idu rusima of kors, za realnog ali je divno gledati kako ce kauboji to da podanistavaju...


i tada su čerčil i zapadnjačka kapitalistička bagra, u rusima maltene videli većeg neprijatelja od hitlera...
rus je em pravoslavac em sad još i komunjara, čista suprotnost njihovog sistema gde ćeš gore
tebi haman nije poznato, da su adolf i josif visarionovic imali iste poglede na svijet i da su zbog toga usli u pakt, da su evropu podijelili izmedju sebe na papiru ( ribentrop ovjerio i popecatio )... da je ovaj drugi poslije zavrsetka II svjetskog rata protjer'o i pobio vise jevreja nego ovaj prvi... da je citav ruski narod u crno zavio... da je preko 17 nacionalnih manjina iz boljih dijelova "carstva" protjer'o i iselio u sibir a njihova polja podijelio rusima... i kao onda ocekujes od nekoga da voli staljina, izuzev ako nije i sam bolestan ili ga ne vezu pravoslavni korijeni za njega pa ga to zabljesne ko duga svjetla na autoputu u 12 navece....
Bolje je uzivati i kasnije se kajati, nego se kajati sto nisi uzivao...
Giovanni Boccaccio

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests