Drugi svjetski rat (1939-1945)

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Oleg Mandić, posljednji dječak zloglasnog logora: Imam prekrasan život zahvaljujući Auschwitzu

Post by insomnia » 05 Dec 2019, 19:27

Jevrejima se sigurno nece ponoviti za razliku od nas
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28515
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1545 times
Been thanked: 1523 times
Status: Offline

Re: Oleg Mandić, posljednji dječak zloglasnog logora: Imam prekrasan život zahvaljujući Auschwitzu

Post by uvijek_kontra » 05 Dec 2019, 22:23

Svako bi trebao bar jednom u zivotu otici u Auschwitz.

Ja sam dugo odlagala, cak sam i pred samim vratima razmisljala dal da udjem ili ne.. dzaba je i pokusavati rijecima da se objasni. Tuga.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Idemo anđele, jos samo malo..

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Oleg Mandić, posljednji dječak zloglasnog logora: Imam prekrasan život zahvaljujući Auschwitzu

Post by Nice try » 06 Dec 2019, 09:06

Šta sve čovjek proživi i preživi.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Oleg Mandić, posljednji dječak zloglasnog logora: Imam prekrasan život zahvaljujući Auschwitzu

Post by Venera » 06 Dec 2019, 10:17

uvijek_kontra wrote: 05 Dec 2019, 22:23 Svako bi trebao bar jednom u zivotu otici u Auschwitz.

Ja sam dugo odlagala, cak sam i pred samim vratima razmisljala dal da udjem ili ne.. dzaba je i pokusavati rijecima da se objasni. Tuga.
takve posjete iziskuju licnu spremnost , a ja sma bila u jendnom od HRvatskih, odnosno NDH-Hitleovih logora , koji su u sustii bili lancano povezani sa Auswitzom i ostlaim logorima tadasnjeg perioda

meni je najvise ostao u sjecanju miris, miris unutrasnjosti zgrade , od istog sam umalo povratila

mirisi na mene imaju najsanzniji efekat

u US sma posjetila jedna o vojnh muzeja, i imaju dio stlane postavke upravo iz vise nacistckih logora iz Poljske
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Oleg Mandić, posljednji dječak zloglasnog logora: Imam prekrasan život zahvaljujući Auschwitzu

Post by Vrag » 06 Dec 2019, 10:30

Ja bi vam preporucio i memorijalni centar Srebrenica- Potocari da posjetite. Imate i spomen sobu.

https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/bo ... iju/305990

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22632
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13006 times
Been thanked: 12660 times
Status: Offline

Re: Oleg Mandić, posljednji dječak zloglasnog logora: Imam prekrasan život zahvaljujući Auschwitzu

Post by Dori » 06 Dec 2019, 12:50

Mala_Mu wrote: 05 Dec 2019, 14:35
“Za jednog dječaka, ne znam kako je to bilo iz ovog ugla, ali sam to stoički i mirno podnosio. Nije mi bilo teško jer sam u prvo vrijeme bio s majkom, a u njenim njedrima sam uvijek imao utjehu”, govori Mandić na početku razgovora.
Uvijek pomislim na ove majke....ta nemoc da zastitis svoje dijete...da ne mozes uraditi nista....ne mogu uopste ni razmisljati o tome. Tesko...pretesko....Ne ponovilo se.

:(
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Oleg Mandić, posljednji dječak zloglasnog logora: Imam prekrasan život zahvaljujući Auschwitzu

Post by Nice try » 06 Dec 2019, 15:26

Vrag wrote: 06 Dec 2019, 10:30 Ja bi vam preporucio i memorijalni centar Srebrenica- Potocari da posjetite. Imate i spomen sobu.

https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/bo ... iju/305990
Ne bih ništa van zemlje ni posjećivala dok ne obiđem naša stratišta i spomen sobe.
Nego, čitam da centar propada, da je potrebna obnova krova i sl.
Kako je tako brzo propalo?
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Oleg Mandić, posljednji dječak zloglasnog logora: Imam prekrasan život zahvaljujući Auschwitzu

Post by Nice try » 06 Dec 2019, 15:29

Dori wrote: 06 Dec 2019, 12:50
Mala_Mu wrote: 05 Dec 2019, 14:35
“Za jednog dječaka, ne znam kako je to bilo iz ovog ugla, ali sam to stoički i mirno podnosio. Nije mi bilo teško jer sam u prvo vrijeme bio s majkom, a u njenim njedrima sam uvijek imao utjehu”, govori Mandić na početku razgovora.
Uvijek pomislim na ove majke....ta nemoc da zastitis svoje dijete...da ne mozes uraditi nista....ne mogu uopste ni razmisljati o tome. Tesko...pretesko....Ne ponovilo se.

:(
Strahota.
Mjesecima je bio kod Mengelea, zamisli njene misli tada, kako je disala,spavala, živjela.
Nije on sam tako. Kroz njegovo svjedočenje vidim i sve druge. On je živi svjedok koji priča svačiju priču iz logora.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22632
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13006 times
Been thanked: 12660 times
Status: Offline

Re: Oleg Mandić, posljednji dječak zloglasnog logora: Imam prekrasan život zahvaljujući Auschwitzu

Post by Dori » 06 Dec 2019, 15:34

Nice try wrote: 06 Dec 2019, 15:29
Dori wrote: 06 Dec 2019, 12:50

Uvijek pomislim na ove majke....ta nemoc da zastitis svoje dijete...da ne mozes uraditi nista....ne mogu uopste ni razmisljati o tome. Tesko...pretesko....Ne ponovilo se.

:(
Strahota.
Mjesecima je bio kod Mengelea, zamisli njene misli tada, kako je disala,spavala, živjela.
Nije on sam tako. Kroz njegovo svjedočenje vidim i sve druge. On je živi svjedok koji priča svačiju priču iz logora.
Pre-pre-prestrašno
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56081
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1968 times
Been thanked: 5805 times
Status: Online

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by Duminjo » 10 Mar 2020, 13:50

Najsmrtonosnije bombardiranje u povijesti

Čak 100.000 Japanaca je ubijeno, a još milijun ozlijeđeno, većinom civila, kad je više od 300 američkih bombardera B-29 te noći bacilo 1500 tona zapaljivih bombi na japanski glavni grad. Pakao koji su bombe izazvale pretvorilo je područje od 41 četvornog kilometra u pepeo. Prema nekim procjenama oko milijun ljudi ostalo je bez domova. Ljudski danak te noći premašuje broj stradalih u eksplozijama atomskih bombi u Hiroshimi i Nagasakiju kasnije te godine, kad je u inicijalnim udarima smrtno stradalo 70.000, odnosno 46.000 ljudi.

LeMay je dobio zadatak pronaći način da napadi budu učinkoviti. Njegov je odgovor bio tako drastičan, da je šokirao čak i posade koje su izvodile napade. B-29 će letjeti nisko, na 1500 do 2500 metara. I letjet će noću. I letjet će u jednoj koloni, a ne u višeslojnim formacijama kao tijekom američkih dnevnih bombardiranja njemačkih snaga u Europi.

Od 1:30 do 3:30 ujutro, glavne snage B-29 izbacile su 500.000 bombi M-69 težine tri kilograma i povezane u grozdove po 938 komada.

LeMay će kasnije i sam priznati svoju brutalnost: „Ubijanje Japanaca tada me uopće nije zabrinjavalo. Da smo izgubili rat, meni bi sudili kao ratnom zločincu“. Umjesto toga, LeMaya se slavilo kao heroja, dobio je brojna odlikovanja, a kasnije je promaknut u zapovjednika američke strateške zračne komande.

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7173
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 374 times
Been thanked: 1019 times
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by edo_79 » 10 Mar 2020, 13:52

Duminjo wrote: 10 Mar 2020, 13:50 Najsmrtonosnije bombardiranje u povijesti

Čak 100.000 Japanaca je ubijeno, a još milijun ozlijeđeno, većinom civila, kad je više od 300 američkih bombardera B-29 te noći bacilo 1500 tona zapaljivih bombi na japanski glavni grad. Pakao koji su bombe izazvale pretvorilo je područje od 41 četvornog kilometra u pepeo. Prema nekim procjenama oko milijun ljudi ostalo je bez domova. Ljudski danak te noći premašuje broj stradalih u eksplozijama atomskih bombi u Hiroshimi i Nagasakiju kasnije te godine, kad je u inicijalnim udarima smrtno stradalo 70.000, odnosno 46.000 ljudi.

LeMay je dobio zadatak pronaći način da napadi budu učinkoviti. Njegov je odgovor bio tako drastičan, da je šokirao čak i posade koje su izvodile napade. B-29 će letjeti nisko, na 1500 do 2500 metara. I letjet će noću. I letjet će u jednoj koloni, a ne u višeslojnim formacijama kao tijekom američkih dnevnih bombardiranja njemačkih snaga u Europi.

Od 1:30 do 3:30 ujutro, glavne snage B-29 izbacile su 500.000 bombi M-69 težine tri kilograma i povezane u grozdove po 938 komada.

LeMay će kasnije i sam priznati svoju brutalnost: „Ubijanje Japanaca tada me uopće nije zabrinjavalo. Da smo izgubili rat, meni bi sudili kao ratnom zločincu“. Umjesto toga, LeMaya se slavilo kao heroja, dobio je brojna odlikovanja, a kasnije je promaknut u zapovjednika američke strateške zračne komande.
To je ta DEMOKRATIJA
"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56081
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1968 times
Been thanked: 5805 times
Status: Online

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by Duminjo » 10 Mar 2020, 13:53

To je Rat.. Da prostis

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by Trafalgar Law » 05 May 2020, 21:12

Čudovišni Tripitz zaglavljen u fjordu Alten (Norveška). Budući da su nacisti Tripitz zaštitili čeličnim mrežama duž strane čitavog broda okrenutom ka izlazu prema Norveškom moru, savezničke snage nisu mogle topredima direktno napasti, tako da je nakon intenzivnog bombardovanja kraljevskih zračnih snaga potopljen 12. Nov 1944. god.

Image

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Drugi svjetski rat (1939-1945)

Post by Trafalgar Law » 26 May 2020, 17:13

Image

Na današnji dan u danskom tjesnacu u blizini Islanda započela borba između dva njemačka broda Bismarcka i Prinz Eugen te čuvene britnaske kirstarice Hood i vojnog broda Prince of Wales.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12253 times
Contact:
Status: Offline

Skoro dvije trećine mladih Amerikanaca ne zna da je u holokaustu ubijeno šest miliona Jevreja

Post by Maja » 17 Sep 2020, 00:37

Image

Skoro dvije trećine mladih Amerikanaca ne zna da je u holokaustu ubijeno šest miliona Jevreja, dok jedan od njih deset smatra da su Jevreji uzrokovali holokaust, pokazalo je jedno istraživanje.

Generacija milenijalaca i generacija Z u koju spadaju osobe od 18 do 39 godina, njih 48 posto, nisu znali navesti nijedan logor ili geto iz Drugog svjetskog rata, piše britanski dnevni list Guardian.

Da je holokaust bio mit ili da se pretjeruje kada se govori o njemu vjeruje skoro četvrtina ispitanika ili 23 posto. Za holokaust definitivno nije čuo ili ne misli da je čuo jedan od osam ispitanika ili osam posto.

Više od polovine, tačnije 56 posto, izjavilo je da je vidjelo simbol nacizma na društvenim mrežama ili u svojim zajednicama. Skoro polovina ispitanika ili 49 posto potvrdili su da su vidjeli objave na društvenim mrežama kojima se poriče holokaust ili kojim se iskrivljuju činjenice o njemu.

"Rezultati istraživanja su šokantni i tužni te pokazuju zašto preživjele žrtve holokausta moraju govoriti o njemu. Moramo shvatiti zašto nam ne ide dobro u obrazovanju mladih o holokaustu i lekcijama iz prošlosti. Ovo nam treba biti znak za uzbunu i pokazatelj kako nadležni treba da reaguju", rekao je predsjednik institucije koja se bavi ovim pitanjem u Njemačkoj Gideon Tayler.

Studijom su mladima postavljena sljedeća pitanja: da li su mladi sigurno čuli za holokaust, mogu li imenovati ijedan logor ili geto i da li znaju da je ubijeno šest miliona Jevreja.

Od svih ispitanika u Sjedinjenim Američkim Državama njih 63 posto nije znalo da je u holokaustu ubijeno šest miliona Jevreja, a 36 posto ih je mislilo da je ubijeno dva miliona ili manje. Njih 11 posto je smatralo da su Jevreji izazvali holokaust.

Većina ispitanih, 65 posto, smatra da obrazovanje o holokaustu mora biti obavezno u školama. Za sedam od deset ispitanika nije prihvatljivo da neko ima neonacistička stajališta.

Podaci su prikupljeni na osnovu 1.000 intervjua, a savezne države u kojima je provedeno istraživanje su odabrane metodom slučajnog odabira.

Klix.ba

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84538
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11067 times
Been thanked: 16636 times
Status: Online

Re: Skoro dvije trećine mladih Amerikanaca ne zna da je u holokaustu ubijeno šest miliona Jevreja

Post by Fuddo » 17 Sep 2020, 00:40

SokiraT sam.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31671
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2691 times
Been thanked: 5144 times
Status: Online

Re: Skoro dvije trećine mladih Amerikanaca ne zna da je u holokaustu ubijeno šest miliona Jevreja

Post by Matan » 17 Sep 2020, 01:04

Fuddo wrote: 17 Sep 2020, 00:40SokiraT sam.
Nisi ni ti znao, jel da...
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Skoro dvije trećine mladih Amerikanaca ne zna da je u holokaustu ubijeno šest miliona Jevreja

Post by Taare » 17 Sep 2020, 01:27

Pa dobro, nisu plaho ni pogriješili jer se nikada nije utvrdio tačan broj stradalih.
Isti se kreće između 4 i 6 miliona.
Opet, ima i istoričara koji tvrde da je to izmišljotina nekog lika koji je slagao kako je tu cifru čuo od eichmana lično i da je u holokaustu stradalo daleko manje naroda.
Uglavnom, većina zapadnih istoričara zastupa mišljenje da je u holokaustu stradalo između 5,5 i 6,3 miliona jevreja.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Skoro dvije trećine mladih Amerikanaca ne zna da je u holokaustu ubijeno šest miliona Jevreja

Post by Taare » 17 Sep 2020, 01:30

Inače, ne čudi me da najgluplja nacija na svijetu ne zna ništa u vezi holokausta.
Većina tih glupana ne zna da se između kontinenata nalazi voda, a kamoli neš drugo :ooo
Čak im i predsjednik države miješa zemlje, a da neće običan narod.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31671
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2691 times
Been thanked: 5144 times
Status: Online

Re: Skoro dvije trećine mladih Amerikanaca ne zna da je u holokaustu ubijeno šest miliona Jevreja

Post by Matan » 17 Sep 2020, 01:40

Cuj, najgluplja nacija..
Daj bolan fufe...
Glupi vladaju, a pametni kmetisu.
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: bosnjakinja and 32 guests