Turski genocid nad Armencima

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Zagorka » 07 Aug 2014, 21:28

Julia-Klara wrote:ja bih rekla da je zamrla jer ne raspolazemo potrebnim znanjem
pazi ti draga sta pricas.....gdje ces to ovdje reći :ccc
Vidis da ima ljudi koji sve znaju,samo eto nece....'nako :zubi da se nebi shvatilo sta pogresno.....moze ko stec neko misljenje da si sto nisi......a mi smo tu ionako s jednim razlogom:da pazimo da ko ne uhatori :zubi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Melek » 07 Aug 2014, 22:03

Ama ruku na srce - znamo mi sto je Rocke Feller potegao ovu temu. Kazu da je tamnoput ko armenac..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by JCR » 07 Aug 2014, 23:05

Ubili su i 200.000+ Bošnjaka pa nikom ništa :cudi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Lebowski » 12 Feb 2015, 23:19

Pročitah da Turska neće u EU dok ne prizna ovaj genocid i to je jedan od 4 uslova za ulazak tamo a koji nemaju veze ni sa tim što je muslimanska država ili što ne zadovoljavaju neke standarde EU.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Papa Franjo: Nad Armencima je počinjen genocid

Post by Krokodil Behko » 12 Apr 2015, 23:39

Image
Turska je u nedjelju vatikanskom veleposlaniku u Turskoj izrazila "duboko žaljenje i razočaranje" što je papa Franjo masovna ubojstva u Armeniji 1915. nazvao genocidom, rekao je jedan turski dužnosnik, dodajući da je Papina izjava izazvala "problem povjerenja".

Turska priznaje da su mnogi armenski kršćani poginuli u sukobima s vojnicima Osmanskog Carstva 1915., kada je Armenija bila dio tog carstva, ali negira da je riječ o više stotina hiljada ljudi i da je to bio genocid. Armenci tvrde da je ubijeno gotovo 1,5 miliona ljudi.

Papa je u nedjelju zajedno s armenskim patrijarhom Nersesom Bedrosom XIX. Tarmounijem vodio misu po armenskom katoličkom obredu u spomen na 100. godišnjicu tog pokolja. Misi je prisustvovao i armenski predsjednik Serzh Sargasyan.

"U proteklom stoljeću čovječanstvo je doživjelo velike tragedije bez presedana. Ova, koju se uvelike smatra prvim genocidom 20. stoljeća, pogodila je vaš armenski narod", kazao je Papa.

"Druge dvije tragedije počinili su nacisti i staljinisti. U novije vrijeme svjedočili smo masovnom istrebljenju ljudi u Kambodži, Ruandi, Burundiju, u Bosni", dodao je.

Ovo nije prvi put da je Vatikan upotrijebio riječ "genocid" za taj pokolj. Papa je u nedjelju citirao zajedničku deklaraciju svog prethodika, sv. Ivana Pavla II., i armenskog patrijarha Karekina II. iz 2000. Isti izraz Franjo je upotrijebio junu 2013. na sastanku s armenskim predstavnicima u Vatikanu, navodi dpa.

Šef turske diplomatije Mevlut Cavusoglu žustro je reagirao na izjave poglavara Rimokatoličke crkve pape Franje.

"Papine izjave nemaju nikakvih historijskih i pravnih utemeljenja. Religijske poruke ne bi trebale biti neutemeljene i kao takve gorivo za potpirivanje mržnje“, napisao je Cavusoglu na svom Twitter profilu.

Uporedo s tim, vatikanski ambasador u Ankari Anronio Luvibello je danas pozvan u Ministarstvo vanjskih poslova Republike Turske, gdje mu je rečeno da je Turska razočarana takvim činom pape Franje i da takav stav Vatikana neće ostati bez reakcije.

Neimenovani diplomatski izvor javlja da je ambasadora Lucibella primio visoki zvaničnik u Ministarstvu vanjskih poslova Turske Levant Murat Burhan i da mu je izrazio zaprepaštenost i razočarenje Turske činjenicom da je papa Franjo govorio o "historijski neutemeljenim i jednostranim stavovima“ o stradanju Armenaca i da tom prilikom nije ni pomenuo druge žrtve.

Naglašavajući da takve izjave ne dolikuju vjerskom lideru, iz Ministarstva vanjskih poslova Turske su poručili da današnje izjave pape nisu u skladu sa njegovim porukama mira, pomirenja i dijaloga koje je slao tokom prošlogodišnje novembarske posjete Turskoj.



(SlobodnaBosna)
online

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Papa Franjo: Nad Armencima je počinjen genocid

Post by Podrinjac » 13 Apr 2015, 11:58

Pobiti onoliko naroda, nego šta je nego genocid.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Krokodil Behko » 15 Apr 2015, 09:38

KI-MOON DEMANTIRA PAPU: Pokolj Armena užasan zločin, ne genocid

Generalni sekretar Ujedinjenih naroda Ban Ki-moon smatra da je ono što se Armenima desilo prije 100 godina, za vrijeme Osmanskog carstva, "užasan zločin", ali ne podržava papu Franju, koji je ta ubistva okarakterizirao kao "prvi genocid 20. vijeka", rekao je glasnogovornik UN-a.

Glasnogovornik UN-a Stephane Dujarric rekao je novinarima da je Ban upoznat sa onim što je rekao papa Franjo i da je u potpunosti svjestan "osjetljivosti određivanja karaktera onoga što se dogodilo" 1915. godine, kao i komemoracija povodom "tragičnih događaja" koje su najavljene u Armeniji i u drugim dijelovima svijeta za 24. april, javio je AP.

Dujarric je naveo da generalni sekretar UN-a čvrsto vjeruje kako će ta komemoracija i nastavak saradnje Armena i Turaka "sa ciljem da se odrede činjenice o onome što se desilo (1915.) ojačati zajedničku riješenost da onemogućimo ponavljanje sličnih užasnih zločina ikada budućnosti".

Dujarric je, odgovarajući na pitanje novinara, rekao kako Ban za sada ne planira formiranje međunarodne komisije koja bi se bavila ispitivanjem činjenica u vezi sa zločinom iz 1915. godine, dodaje AP.

Papa Franjo je u nedjelju, povodom obilježavanja stote godišnjice zločina nad Armenima u Osmanskom carstvu, govoreći o tom događaju upotrijebio riječ "genocid", što bi, prema ocjeni stranih medija, moglo ozbiljno narušiti diplomatske odnose Vatikana i Turske.

Papinu izjavu odbacili su turski premijer Ahmet Davutoglu i šef diplomatije Mevlut Cavusoglu. Ministarstvo vanjskih poslova Turske izdalo je saopćenje u vezi sa papinom izjavom, a ambasador Vatikana u Ankari pozvan je na razgovor u Ministarstvo vanjskih poslova Turske.

"Tokom prošlog vijeka, ljudska rasa je doživjela tri ogromne tragedije bez presedana. Prva, koju većina smatra prvim genocidom 20. vijeka, pogodila je armenski narod", rekao je papa Franja tokom mise u bazilici Svetog Petra, citirajući saopćenje iz 2000., koje su potpisali papa Ivan Pavao Drugi i armenski patrijarh.

Druga dva genocida u prošlom vijeku su počinili "nacistički i staljinistički režimi", naveo je papa, dodajući da su "u novije vreme, također, zabilježeni masakri poput onih u Kambodži, Ruandi, Burundiju i Bosni".

Mnogi historičari opisuju smrt Armena u Osmanskom carstvu kao "prvi genocid 20. vijeka", ali zvanična Ankara odlučno negira te optužbe.

Armeni tvrde da je čak 1,5 miliona pripadnika tog naroda ubijeno između 1915. i 1917. godine, tokom raspada Otomanskog carstva. Dugo su radili na tome da međunarodna zajednica to nazove genocidom.

Turska odbacuje optužbe za taj zločin i tvrdi da je u građanskom sukobu, kad su se Armeni pobunili protiv Osmanskog carstva i stali na stranu ruskih trupa, poginulo između 300.000 i 500.000 Armena i isto toliko Turaka.

Izvor: Agencije
online

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by drugrankovic » 15 Apr 2015, 10:25

a hrvatski genocid u ndh kad su poklana silna djeca jedini su imali logor za djecu... a 500 godina turskog zuluma?
papa lupa! kakav genocid bre?
Last edited by drugrankovic on 15 Apr 2015, 10:33, edited 1 time in total.
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by drugrankovic » 15 Apr 2015, 10:28

turci divan narod sad nabijanja na kolac mos misliti...

papo papo to je zlocin a genocide cine srbi nepismenjakovicu jedan :zubi
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by JCR » 27 Apr 2015, 16:42

Po kojoj osnovi se ovo uzima kao genocid kad u to vrijeme nije bilo Zenevskih konvencija? Ili je bilo

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Julia-Klara » 27 Apr 2015, 16:49

JCR wrote:Po kojoj osnovi se ovo uzima kao genocid kad u to vrijeme nije bilo Zenevskih konvencija? Ili je bilo
Jako zanimljivo pitanje :ovaj
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by drugrankovic » 28 Apr 2015, 00:03

dakle osmanlijsko haracenje je bezvrjedno jer nije bilo konvencije...


posle price nijesmo mi turci...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Turski genocid nad Armencima

Post by Julia-Klara » 28 Apr 2015, 00:35

ne radi se o tome, nego o pitanju koliko se nesto moze okarakterizirati kao genocid kada je definicija istog napravljna kasnije

sam cin JESTE genocid, to niko ne osporava ovdje
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Fini
Na probnom
Na probnom
Posts: 6
Joined: 03 Feb 2013, 17:44
Status: Offline

ISTINA O GENOCIDU NAD ARMENCIMA 1915

Post by Fini » 25 Nov 2015, 06:04

ISTINA O GENOCIDU NAD ARMENCIMA 1915

The truth about Armenian genocide in 1915
See videos...in english...
Ispovjest Jermenca: Ja sam uništavao muslimane na svaki mogući način. Ipak, ponekad je bilo šteta trošiti metke za to.Najbolji način je da se okupimo svi oko tih pasa i bacimo ih u bunare, a zatim ispunimo bunare s velikim i teškim kamenjem. Jednom sam skupio sam sve žena, muškaraca i djecu, bacio ih a onda kamenje veliko navaljo dolje na vrh njih.Oni nikad ne smiju živjeti na ovoj zemlji. By, A. Lalayan, revolucionarna Vostok (Revolutionary istok) Ne: 2-3, Moskva, 1936.To možda zvuči poznato Bošancima.

http://www.tallarmeniantale.com/armenian-slayers.htm



http://www.angelfire.com/ct2/cityofwinds/genocide.html
http://akos.ba/vijesti/muslimanski-svij ... nima-i-dio

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

BUNDESTAG ODLUČIO: Turska je počinila genocid nad Armenima

Post by Mala_Mu » 02 Jun 2016, 13:26

Image
Njemački parlament ili Bundestag danas je izglasao rezoluciju kojom se masakr koji je Osmansko carstvo počinilo nad Armenima 1915. - 1916. godine okarakteriše kao genocid.

Rezolucija je danas usvojena gotovo jednoglasno, a samo je jedan glas bio protiv, a dva suzdržana.

Inače, Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je u srijedu da podržava rezoluciju, ali neće učestvovati u glasanju zbog neodložnih obaveza i sastanaka.

Turski premijer Binali Yıldırım nazvao je rezoluciju “apsurdnom” i dodao da će njeno usvajanje nepovoljno uticati na odnose Ankare i Berlina.

Predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan izrazio je jučer u telefonskom razgovoru sa Merkelovom zabrinutost zbog mogućeg usvajanja rezolucije i da će to narušiti odnose između dvije zemlje.

Turska i Armenija se spore oko masakra nekoliko stotina hiljada Armena za vrijeme otomanskog carstva u Prvom svjetskom ratu. Armenija smatra taj masakr genocidom, dok to Turska žestoko odbacuje, tvrdeći da je broj poginulih preuveličan.

Historičari procjenjuju da je u Osmanskom carstvu tokom i nakon Prvog svjetskog rata ubijeno 1,5 miliona Armena što stručnjaci smatraju prvim genocidom 20. vijeka.

Nasljednica carstva, Turska Republika, proglašena 1923. godine, negira da je to bio genocid, već da su to samo žrtve građanskog rata i nemira tokom raspada Osmanskog carstva, čiji je broj preuveličan i da je pogibije bilo na obje strane.

Turska navodi da je tada poginulo između 250.000 i 500.000 osoba.

avaz.ba

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: BUNDESTAG ODLUČIO: Turska je počinila genocid nad Armeni

Post by Mala_Mu » 02 Jun 2016, 16:12

Turska priprema protestnu notu na odluku Bundestaga: Njemačka ovim potezom žele prikriti tamnu stranu svoje povijesti

Image

Nakon što je njemački Bundestag jednoglasno izglasao rezoluciju kojom masakr nad Armencima 1915. i 1916. godine priznaje kao genocid, odlasili su se premijer Turske Binali Yıldırım i ministar vanjskih poslova te zemlje Mevlüt Çavuşoğlu. Obojica su saglasni da je ta odluka neprihvatljiva i da će zategnuti odnose te dvije zemlje.

Novoimenovani premijer Turske i AK partije Binali Yildirim odluku Bundestaga je okarakterisao kao iracionalnu, koja će dosadašnje prijateljstvo dvije države staviti na veliki test.

Odluku kojom Bundestag zločine nekadašnjeg Osmanskog carstva u Prvom svjetskom ratu nad Armencima priznaje kao genocid komentarisao je i Cavusoglu na Twitteru.

"Način da se zatvori sopstvena tamna strana povijesti nije da se iznose klevete o povijesti druge zemlje", napisao je Cavusoglu koji se sa predsjednikom Turske Recepom Tayyipom Erdoganom nalazi u službenoj posjeti afričkim zemljama.

Yasin Aktay, glasnogovornik vladajuće AK partije u Turskoj kazao je da će odnosi sa Njemačkom ozbiljno biti narušeni.

Turski mediji izvještavaju da da AK partija priprema pisani ukor u parlamentu na odluku Bundestaga. U saopštenju te partije istaknuta je snažna osuda zbog "falsifikovanja historijskih činjenica na ratna dešavanja 1915. godine", tvrdeći da je u suprotnosti sa međunarodnom pravnom praksom.

Armenci kažu da su 1915. godine za vrijeme Osmanskog carstva Turci ubili blizu 1,5 miliona ljudi, dok turska strana tvrdi da je ta brojka mnogo manja i odbija naziv genocid.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: BUNDESTAG ODLUČIO: Turska je počinila genocid nad Armeni

Post by Mutevelija » 02 Jun 2016, 16:19

Desničarski kršćani preuzimaju njemacku
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: BUNDESTAG ODLUČIO: Turska je počinila genocid nad Armeni

Post by Venera » 02 Jun 2016, 17:05

Jadni Armeni,koji su bili obrazovani i bogati,zsmetali sultanu Abdul Hamidu drugom,i bidala odlucio ocistiti svoju monarhiju od nemuslimana. To je,na zalost,samo pocetak zla na Armenijskim narodom,a koji se nije desio iskljucivo 1915 i '16 godine,vec je poceo znatno ranije. Migracija i progon Armenijaca je pocela sa naredbama sultana krajem 19 vijeka,a zavrsnea je sa migrcojm i ubijanjem Armenijaca od strane orgnaziacje Mladih Turaka. ( Turska je osnovana 1923 godine,right?) U durom svjetskom ratu Armenci su imali svoje vojnike u Ruskim vojnim jedinicama. Organizacija Mladi Turci je nacionalisticka organziaja koja jeste 1915 godine formirala svoje organizrian grupe koje su se krvnicki izivljavale nad Armenkim civilima.
Turci su davno trebali prizanati zlo ucinjeno nad Aremijskim narodom,a zato danas imaju "politicke sukobe" na globalnom nivou. Tako i treba,kad jedna drzava nece da prizna odgovornost ,i neka je slobodno jasu duhovi proslosti!

odlican tekst,koji je upucen danas svima koji ne zele danas priznati zlocine:

http://www.e-novine.com/kultura/kultura ... loinu.html

:kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: BUNDESTAG ODLUČIO: Turska je počinila genocid nad Armeni

Post by Podrinjac » 02 Jun 2016, 17:10

Mutevelija wrote:Desničarski kršćani preuzimaju njemacku
Da je nama Njemačka desničarska politika, pa kakva god.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: BUNDESTAG ODLUČIO: Turska je počinila genocid nad Armeni

Post by Mutevelija » 02 Jun 2016, 17:26

Podrinjac wrote:
Mutevelija wrote:Desničarski kršćani preuzimaju njemacku
Da je nama Njemačka desničarska politika, pa kakva god.
ovo oni zbog turkih emigranata
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 53 guests