Hrvatska- domovinski rat

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Prije 29 godina pao je Vukovar: Kolona sjećanja i danas će se prisjetiti svih žrtava

Post by insomnia » 18 Nov 2020, 10:05

Image
Jbt Bosnjo i dalje mislio da ce ga JNA cuvati. Njega i Jugoslaviju
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
amidza idriz
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1851
Joined: 20 Mar 2019, 00:53
Location: komuna
Has thanked: 429 times
Been thanked: 279 times
Status: Offline

Re: Prije 29 godina pao je Vukovar: Kolona sjećanja i danas će se prisjetiti svih žrtava

Post by amidza idriz » 18 Nov 2020, 10:57

Zato sto su nas uljuljali u lazno bratstvo i jedinstvo, kako se svi volimo i slazemo.
Zato sto je bilo zabranjeno pricati o stradanjima iz proslog rata, o zlocinima i zlocincima...na kraju su nas ubijedili da nam zlocinci zele dobro.
Historija se ponavlja...samo dokle?
#Jaki ljudi ne spustaju druge dole, oni ih podizu.#

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Prije 29 godina pao je Vukovar: Kolona sjećanja i danas će se prisjetiti svih žrtava

Post by insomnia » 18 Nov 2020, 13:04

Dok ne bude vise turskog u’a
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42175
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13797 times
Been thanked: 12341 times
Status: Online

Re: Prije 29 godina pao je Vukovar: Kolona sjećanja i danas će se prisjetiti svih žrtava

Post by Masamune » 18 Nov 2020, 13:07

Bratstvo i jedinstvo je umrlo sa Titom. Sve kasnije je to bilo zamazivanje očiju od većine na čelu KPJ.

Što se tiče Vukovara strašno je šta su mu četnici uradili. Međutim moram reći da su se UZP-ovci kasnije posrali i na sam Vukovar zločinima u BiH.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11828
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2922 times
Been thanked: 2596 times
Status: Offline

Re: Prije 29 godina pao je Vukovar: Kolona sjećanja i danas će se prisjetiti svih žrtava

Post by Naseef Mushroom » 18 Nov 2020, 13:24

amidza idriz wrote: 18 Nov 2020, 10:57 Zato sto su nas uljuljali u lazno bratstvo i jedinstvo, kako se svi volimo i slazemo.
Zato sto je bilo zabranjeno pricati o stradanjima iz proslog rata, o zlocinima i zlocincima...na kraju su nas ubijedili da nam zlocinci zele dobro.
Historija se ponavlja...samo dokle?
Da su internet forumi postojali kod nas 1990./91. gomila forumaša bi dobila banove na onom tamo forumu da su išta loše napisali protiv Biljane Plavšić, naše Tuzlanke.
Ma kakvi 1990./91., dobili bi banove i prvih par mjeseci godine 1992.
Tako se i danas dobijaju banovi na takvim forumima ako nisi dobar komšija i napišeš protiv nekog Srbina iz Federacije kojem smrdi priča.
Kako je bilo i onda "Gdje ćeš napisati za njega da je četnik? Njegov je se borio protiv četnika u 2. svjetskom ratu" tako je i danas "Gdje ćeš napisati za njega da je četnik? On je bio na onoj strani koja je se borila 90ih protiv četnika.".
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Prije 29 godina pao je Vukovar: Kolona sjećanja i danas će se prisjetiti svih žrtava

Post by dadojović » 18 Nov 2020, 19:50

Siniša Glavašević R.I.P.
Jean Michel Nicolier R.I.P.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Prije 29 godina pao je Vukovar: Kolona sjećanja i danas će se prisjetiti svih žrtava

Post by Hurija » 18 Nov 2020, 20:48

:ok




Čak ni mrtvim Herojima nisu dali mira
Ostalo je cutanje.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Hrvatska- domovinski rat

Post by Krokodil Behko » 03 Jul 2021, 10:30

KĆERKA LJEKARA I VOĐE POBUNJENIH SRBA JOVANA RAŠKOVIĆA: "Moj otac je žrtva Miloševića i Tuđmana"



"Luda zemlja". Kada 1990. godine knjigu s takvim naslovom piše psihijatar Jovan Rašković, sintagma može biti i dijagnoza vremena u kome jedan od cjenjenijih ljekara u nekadašnjoj Jugoslaviji postaje politički lider Srba iz Hrvatske.

"On se kao pjena na talasu nezadovoljstva izdigao za vođu srpskog naroda u Hrvatskoj", kaže tri decenije kasnije u intervjuu za BBC njegova kćerka Sanda Rašković Ivić, takođe psihijatrica i političarka.

Raškovićeva politička karijera neće potrajati, ali će biti upečatljiva - i prije smrti 1992. godine, vodstvo će preći u ruke drugih ljudi.

"Moj otac je zajednička ratna žrtva Miloševića i Tuđmana", zaključuje Sanda Rašković Ivić.

Jovana Raškovića, osnivača Srpske demokratske stranke (SDS) u Hrvatskoj, raspad Jugoslavije zatiče u Šibeniku, odakle odlazi u izbjeglištvo u Beograd, gdje i umire 1992. godine.

Osamdesete - "romantičarsko vrijeme vjere u demokratske promene"

Morska kuća Jovana Raškovića u Primoštenu, nadomak Šibenika u Hrvatskoj, tokom osamdesetih bilo je mjesto susreta intelektualaca koji će se u ratnim devedesetim naći na svim stranama političkog spektra - od nacionalista, do političkih liberala.

"Kraj osamdesetih bilo je vrijeme relativne normalnosti - bilo je nade da će se stvari riješiti u pravcu kakve-takve demokratizacije o kojoj se govorilo na tribinama u Beogradu i, posebno, u Sloveniji".

„Srpsko pitanje je u Jugoslaviji ostalo neriješeno zbog postojanja dvije pokrajine u Srbiji, kao i osporavanja nekih prava koje smo imali u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, ali to je bilo romantičarsko vrijeme vjere u demokratske promjene", prisjeća se Sanda Rašković Ivić.

U takvim uslovima, nezadovoljstva koja su tinjala počela su da isplivavaju na površinu, podržana "buđenjem naroda", kako ona opisuje dolazak na vlast Slobodana Miloševića u Srbiji.

"Srbi su u Hrvatskoj bili prilično zapušten narod - dok je obala blistala svjetskim sjajem, zaleđe naseljeno Srbima nije svugdje imalo ni dobru pitku vodu, autobuske veze, škole, ljudi su radili kao sezonski radnici u hotelima gdje nisu mogli da odsjednu uprkos obrazovanju.

"Ekonomsko nezadovoljstvo je bilo samo gorivo, a osnova je ipak bilo nacionalno nezadovoljstvo", ono je u Hrvatskoj bilo i odgovor i strah zbog onoga što se dešavalo sa usponom Tuđmana i HDZ-a, njegovim referencama na takozvanu Nezavisnu Državu Hrvatsku."

Franjo Tuđman, osnivač i prvi predsjednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), stranke koja je pobijedila na prvim višestranačkim izborima u Hrvatskoj, o Nezavisnoj Državnoj Hrvatskoj (NDH) govorio je kao o kvislinškoj tvorevini nastaloj u Drugom svetskom ratu, ali i kao o izrazu historijskih težnji hrvatskog naroda za sopstvenom državom.

"Svaki strah ima ishodište u iracionalnom, čak i onaj koji je veoma racionalan, a Srbi su u vlastitom arhetipu nosili strah od zločina iz NDH čak i onda kad nije bilo direktne i neposredne opasnosti".

"Ako imate ljude koji vas lože i podgrevaju taj strah, onda ćete sigurno reagovati iracionalno - ili ćete se okameniti, ili ćete pobjeći, ili ćete se boriti", kaže Rašković Ivić, i sama po struci psihijatrica.

Ipak, kćerka Jovana Raškovića tvrdi da je njen otac imao sasvim drugačiji pristup.



"Moj otac nije podgrijavao strahove već je upozoravao i srpsku i hrvatsku stranu na opasnosti. Bio je odlučno protiv rata i ni u jednom njegovom govoru nemate ratne pokliče", kaže Sanda.

Hrvatska javnost zamjerat će mu upravo govore u kojima je pominjao "navodnu ugroženost Srba u Hrvatskoj", što će u sjećanju na Raškovićevu smrt kao dio njegove biografije navesti i Hrvatska radio-televizija.


Susreti sa Miloševićem i Tuđmanom

Jovan Rašković pokušao je da u direktnim razgovorima sa predsjednicima Srbije i Hrvatske objasni šta se može desiti u Jugoslaviji kojoj se raspad uveliko bližio.

"Miloševiću je u februaru 1990. rekao da Hrvatska želi rat da bi uopšte dobila nezavisnost koju ne može da dobije u miru, da su Hrvatskoj grozničavo potrebni ljudi i gradovi mučenici jer ih nije imala tokom Drugog svjetskog rata.

"Na upozorenje da bi najveću cijenu mogao da plati srpski narod, Milošević mu je rekao da je najbolje da se kao doktor vrati u ordinaciju, a politiku ostavi političarima".

U odnosima sa zvaničnim Beogradom, Raškoviću nije pomoglo ni prisustvo osnivanju opozicione Demokratske stranke poslije čega je postao još manje poželjan saradnik režima Slobodana Miloševića.

"Milošević se plašio čovjeka koji ima veliku harizmu, koji je obrazovan, demokrata, nacionalista u najboljem smislu te riječi. Ni Tuđmanu takav čovjek nije odgovarao - više su mu odgovarali zubari iz Komiteta, šefovi kninske policijske stanice, magacioneri i ostali".

Sanda Rašković Ivić kaže da je njen otac želio da pokaže Tuđmanu da je besmisleno voditi rat i insistirati na razlikama jer su dva naroda dubinski povezana.

"Ja sam tada bila udata za Hrvata i imala dvoje djece, Tuđmanova ćerka bila je udata za Srbina i imala dva sina".

"Politika krvi i tla, jako prisutna kod Tuđmana, mom ocu se činila besmislena i mislio je da ga, kroz pokazivanje onoga što ima u sopstvenoj kući, može zauzdati u budućim potezima".

U audio zapisu dijela tog susreta koji se nezvanično pojavio u javnosti mogli su se čuti samo fragmetni razgovora Tuđmana i Raškovića.

Oni su iskorišteni za kasnije optužbe na Raškovićev račun da je iznevjerio srpske interese u razgovoru sa hrvatskim liderom.

"To možda nije bilo politički, ali je bilo duboko ljudski i u skladu sa stavovima mog oca koji je bio spreman da priča i sa crnim đavolom, samo da bi srpski narod imao puna prava u Hrvatskoj", dodaje Rašković Ivić.

Iako se zbog ovih susreta našao na udaru i u Srbiji i Hrvatskoj, Jovanu Raškoviću kćerka nije zamjerala politički angažman.

"Mislila sam da je on pravi čovjek - ako neko treba da povede narod, a neko je to morao, bolje je bilo da to radi on nego neko drugi. On bi to radio nežnije i pametnije, a to je smetalo i Miloševiću i Tuđmanu."



Kako su razgovori o sudbini Jugoslavije postajali sve manje značajni, Rašković je na stranačkom skupu u Benkovcu 1990. godine okupljenima koji su tražili oružje poručio da ga od njega ne traže, ali da "ako treba oružja, valjda će se naći neko ko će vam ga dati".

"On je Srbima rekao da, ako hoće rat, moraju naći drugog vođu koji će im dati oružje".

„Nažalost, oni su taj izbor i napravili."

Izbejglice u Beogradu

Iako je decenijama bio jedan od najcjenjenijih psihijatara u Jugoslaviji, Jovan Rašković 1991. godine morao je da napusti Šibenik gdje je živio i radio jer je oko 35.000 ljudi potpisalo peticiju protiv njega.

"Bio je jako ljudski razočaran zato što je u Šibeniku proveo 35 godina, a nijedan porodični ručak nismo imali da njega triput ne pozovu na privatni broj telefona zbog nekog pacijenta".

"Ipak, smatrao je da je peticija plod užasnog pritiska i organizacije, kao što se i danas organizuje tapšanje ili protestovanje, a imao je razumjevanja za ljude i usput im je praštao".

Dok Rašković provodi kratko vrijeme u Kninu pa se seli za Beograd, njegova kćerka također odlučuje da napusti Zagreb i psihijatrijsku praksu na klinici Rebro.

"Odluka da se ode je donijeta poslije nekoliko mjeseci tegobnog života koji sam imala u Zagrebu, sa nekoliko ružnih incidenata, ponižavajućim napadom na mene pri povratku sa seminara u samom centru grada koji je prijavljen, ali nikad istražen.

"Tada sam dobila dva policajca ispred zgrade u kojoj sam stanovala i jednog u civilu ispred ordinacije", kaže ona i dodaje da je na automobilu zaticala izbušene gume, a taksisti nisu htjeli da je voze.

Godinu 1992, dok rat uveliko traje u Hrvatskoj, Rašković provodi u Beogradu, odlazeći povremeno u Knin - ali sa jasno smanjenim političkim utjecajem.

U tekstovima i intervjuima preispitivat će i sopstvenu odgovornost za događaje koji su nepovratno mijenjali Balkan.

"Osjećam se odgovornim zato što sam izvršio pripremu za ovaj rat, iako tu pripremu nisam vršio vojno, kao neko ko vidi rješenje u ratu, ali da nije bilo podizanja emocionalne vatre u srpskom narodu, ne bi bilo ni toga. U stvari, moja stranka i ja lično smo zapalili fitilj srpstva ne samo u Hrvatskoj", priznao je u intervjuu Vremenu 27. januara 1992. godine.

Šest mjeseci kasnije, Rašković će preminuti u njegovom beogradskom stanu.

"Moj posljednji razgovor sa ocem se odvijao na autobuskoj stanici, tako sam išla za Italiju jer nije bilo aviona zbog sankcija i on mi je rekao - evo dokle nas je dovela ova politika, ali ovo nije kraj.

„Bio je utučen i prilično slomljen, nesretan zbog patnji Srba, ali i onoga što smo mi počeli da radimo drugima.

"Umro je poražen u sopstvenoj politici - njegova politika bila je mir", prisjeća se njegova kćerka.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Hrvatska- domovinski rat

Post by Krokodil Behko » 31 Dec 2022, 09:04

ŠTA SE DEŠAVALO NA BADNJU VEČER 1991. GODINE; NIHAD HALILBEGOVIĆ OTKRIVA: "Onemogućili smo JNA da bošnjački narod mobilizira i okrene protiv Hrvatske"

Image


U Hrvatskoj se rat rasplamsavao, pripremala se agresija na Bosnu i Hercegovinu, smanjivao se broj vojnika JNA, ginuli su na ratištima, neki su vojnici dezertirali, a veliki broj smo i mi spasili iz kandži JNA, sa ratišta ili iz kasarni. Poslije desetodnevnog rata u Sloveniji, obustavili smo slanje regruta u JNA. U Sekretarijatu za NO općine Centar posljednju manju grupu regruta, i to većinom dobrovoljaca srpske nacionalnosti, smo poslali početkom jula 1991. godine. Smanjili smo, a kasnije i obustavili sve aktivnosti u vezi mobilizacije građana, koji su trebali da budu „topovsko meso“ za zločinačke namjere JNA i njihovih političkih mentora iz Srbije i srpskih ekstremista iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i drugih krajeva nekadašnje Jugoslavije.

Piše Nihad Halilbegović za portal Izdvojeno.ba

Vojno-teritorijalni organi su, u svojoj nemoći da dođu do „svježih“ regruta (vojnika), preduzimali nezakonite, nemoralne i fašizoidne metode odobrene ili predložene od najviših vojnih organa SSNO i Generlštaba JNA.


Vojni vrh je navodno radi smirivanja situacije, a u stvari pravi razlog je da JNA dobije na vremenu usvojim dugim pripremama i realizaciji zločinačkog plana, predložio sastanak sa članovima Predsjedništva SRBiH koji je održan 24. decembra 1991. godine u zgradi Predsjedništva. Ovaj sastanak je bio najobičnija farsa i prevara vojnog vrha koji je istog dana u večernjim satima prekršio svoja obećanja iz zvaničnog saopćenja pročitanog po završetku sastanka: „Ključni stav armije jeste da ona neće silom nametati politička rješenja, a da će spriječiti širenje eventualnih međunacionalnih sukoba“.

alt


Tu veče 24/25. decembar 1991. godine su vojno-teritorijalni organi zatražili da se provede opća mbilizacija, prva takve vrste poslije trščanske krize (ranih pedesetih godina). Naravno, mi smo odbili provođenje opće mobilizacije, a vojno-teritorijalni organi nisu imali podataka iz personalnih kartona, pa nisu mogli samostalno provesti opću mobilizaciju. Da smo ovu mobilizaciju proveli preko stotinu hiljada obveznika, nedužnih građana iz Sarajevskog okruga, bi krenuli na Dubrovnik, na Slavoniju i druga ratišta u Hrvatskoj i pitanje je da li bi odbrambene snage te države izdržale.

Dakle, i ovaj slučaj je samo potvrdio da su vojna vrhuška, a posebno Savezni sekretar za NO u Jugoslaviji general Veljko Kadijević, komandant Generalštaba general Blagoje Adžić, general Aleksandar Vasiljević i drugi generali iz vojnog vrha najobičniji lažovi, odgovorni za strahovite zločine na ratištima Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Kosova.

Sjećam se dobro, 24. decembra 1991. godine kasno uvečer telefonom me nazvao potpukovnik Božanić, pomoćnik komandanta za mobilizaciju, zatraživši od mene da istog trena objavim i provedem opću mobilizaciju. Bilo bi to prvi put od Tršćanske krize (ranih pedesetih godina) da se u našoj zemlji proglasi opća mobilizacija. Da je ona provedena bila bi upitna subina Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Kasnije sam izračunao da smo mi u Sarajevu samo za tri uže gradske općine (Stari Grad, Centar i Novi Grad) trebali mobilizirati oko 21.000 ljudi! A koliko bi tek bilo iz svih deset sarajevskih općina i regije ? (više od 100.000 obveznika). Sve bi to krenulo na Dubrovnik, na Slavoniju i druga ratišta u Hrvatskoj i pitanje je da li bi odbrambene snage te zemlje uopće izdržale.

Odmah poslije tog razgovora nazvao sam druge sekretare i kazao im da se privremeno sklone iz Sekretarijata i ne noćivaju kod kuća, a JNA neka uzaludno traži dokumentaciju, koja je već sklonjena na sigurno. U međuvremenu su sekretare pozivali iz vojnih odsjeka i tražili od njih provođenje mobilizacije. O svemu sam izvijestio predsjednika Aliju Izetbegovića. On mi je odgovorio da sam dobro postupio i upita me treba li mi kakva zaštita. Odgovorio sam mu, više u želji da i njega dodatno ohrabrim: “Predsjedniče, mene Bog čuva, uzdam se u Njegovu zaštitu!” Poslije toga, javio mi se Avdo Hebib, pomoćnik ministra unutarnjih poslova. Rekao mi je da ga je zvao predsjednik u vezi s mojim obezbjeđenjem. Zahvalio sam mu se i odbio, rekavši da već imam obezbjeđenje. Te večeri sam se još dva puta čuo sa predsjednikom, koji je zvao i pitao za stanje. Hvala Bogu, sve je proteklo u miru.

JNA je spriječena u svojim zločinačkim namjerama. Sekretarijati za narodnu odbranu, pod utjecajem Patriotske lige, uz pomoć policije i uz odobrenje predsjednika Alije Izetbegovića onemogućili su JNA da bošnjački narod mobilizira i okrene protiv Hrvatske.
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Hrvatska- domovinski rat

Post by insomnia » 01 May 2023, 13:27

Na danasnji dan pocela je operacija Bljesak u Hrvatskoj
Image
Image
Image
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10910 times
Been thanked: 16211 times
Status: Offline

Re: Hrvatska- domovinski rat

Post by Fuddo » 29 Jun 2023, 11:30



Eto ti dobri Duse
Posavine
Dozvolite da se obratimo

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Hrvatska- domovinski rat

Post by insomnia » 29 Jun 2023, 11:48

Ih dvije tisuce.plus pet iljada ranjenih. Odvadi malo Zeljko bgt
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
rocko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3278
Joined: 13 Jan 2020, 21:21
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times
Status: Offline

Re: Hrvatska- domovinski rat

Post by rocko » 30 Jun 2023, 00:59

insomnia wrote: 29 Jun 2023, 11:48 Ih dvije tisuce.plus pet iljada ranjenih. Odvadi malo Zeljko bgt

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15119
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 959 times
Been thanked: 946 times
Status: Offline

Re: Hrvatska- domovinski rat

Post by Tokmak » 01 Jul 2023, 23:04

Fuddo wrote: 29 Jun 2023, 11:30

Eto ti dobri Duse
Posavine
Je li misli na ovog Stipetića?Petra?

Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests