Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by Krokodil Behko » 16 Nov 2014, 11:30

Image

Dok su se peli uzbrdicom, Slobodanka je ponovo u glavi redala slike iz onog ranog jutra, u noći 26. na 27. juni 1992. godine, kada su se, prema tvrdnjama iz sudskog spisa, istom tom stazom peli i njena, tada 67-godišnja majka i 72-godišnji otac.

- I svaki put je, posebno kada bude godišnjica, uvijek isti film. Prvo mi padne na pamet da je pala granata, ubila je tu djecu, haos je nastao, dolaze onda Samir Bejtić i Armin Hodžić na vrata mojih roditelja u Ulici Dragice Pravice 7, kucaju, tata pali šibicu, onu Unproforovu zelenu... Nije bilo struje i njih dvoje su sjedili u polumraku, tata otvara vrata... Prije toga, mama je čitala knjigu "Fojnica kroz vijekove", ostala joj je na stolu, pored lijekova, naočala... I, nakon što je tata otvorio, ulaze, prekidaju telefonsku vezu (tata je platio osamdeset maraka da bi dobio broj telefona kako bismo mogli da se čujemo, i zbog lijekova i svega, jer je mama u martu izašla iz bolnice poslije operacije kuka), legitimisanje, odvođenje... Sto je ostao pomjeren da bi mama sa štakom mogla proći. I, kažem, kad god se penjem na Kazane, najviše razmišljam o tome kako se mama uspjela popeti gore, gdje su im, opet po spisu, jer je bilo hladno, dali ćebad i napravili kakao... Poslije su ih zaklali..., priča Slobodanka.

Lebdjeti nad zemljom

Slobodanka Komljenac - Macanović nam priča da je, i idući na Kazane s gospodinom Hillom, koji ju je pozvao da odu do te jame, najmanje deset puta ponovila, što naglas, što u sebi, "kako si išla ovuda, moja mama... Noge kraće osam centimetara i s ortopedskom cipelom koja je kompenzirala taj nedostatak. Kako si se osjećala gledajući ubistvo moga oca? Jer, vidjevši da oca ubijaju, počela je vrištati i onda je on zarezao nož". Slobodanka načas ušuti.

Prisjeća li se tada trenutka kada su se uspeli, a ona rekla Hillu da joj se čini kako bi najbolje bilo nekako lebdjeti nad tom zemljom, toliko krvavom. Hill je bio potresen.

- Imala sam dojam da je birao riječi kojima će se obraćati. Zaista me se dojmio. Toliko je skroman, spontan, suosjećajan. Zanimalo ga je sve o onome što znam o smrti mojih roditelja, ali i o onome što se poslije dešavalo. Moj otac nikada nije identifikovan, a od majke su pronašli samo jednu kost. I, nakon što je uzeta za analizu DNK, nestala je i ona. Tako da ja od svoje majke imam samo njen smrtni list. Gospodin Hill je obećao da će se zainteresirati za sudbinu mojih roditelja, govori Slobodanka, koju je otpravnik poslova američke ambasade pitao da li je član nekog udruženja.

- Nisam, nijednog. Ja sam uvijek bila slobodan strijelac. Mnogo toga mi smeta u tim udruženjima, iako su ona sigurno puno doprinijela da žrtve ne budu skroz zaboravljene. Opet, ne bih mogla biti ni dio nekog od onih ''tamo'', jer znam: Ako ja kažem da je bila agresija, oni će reći da nije i tu je priča završena. Ako kažem, ubijali su nas s brda, na oči nam je JNA izvukla tenkove i gađala nas snajperom i teškom artiljerijom, među nama neće biti priče, a svaka priča od toga i počinje, navodi Slobodanka.

U trenutku kada Radoslava i Marinu Komljenac odvode u smrt, njihova kćerka Slobodanka je uposlenica Doma zdravlja Sarajevo.

Mostovi pomirenja

- Bila sam i pripadnica Armije BiH. Dakle, svaki četvrti dan smo radili, dežurali 24 sata, a ostala tri dana gledala sam da doprinesem nešto svojoj jedinici. Samohrana majka sam bila. Saznavši da su mi roditelji odvedeni, počinjem ih tražiti. Petnaest dana mi policija iz Logavine daje osiguranje i brigada Muje Zulića mi daje dva vojnika s kojima odlazim u roditeljski stan. Inače, prvi dan sam se javila glavnoj sestri, objasnila šta se desilo mojim roditeljima i zamolila je da pošalje zamjenu. Poslije 20 dana sam dobila otkaz, na vrlo ružan način sam ga dobila! Dvije i po godine nisam radila, da bi onda me u Hitnoj pomoći zaposlio dr. Alija Mulaomerović. Na intervenciju Mirka Pejanovića je to bilo, ali i bez toga bi on mene primio. To sam i gospodinu Hillu rekla. Mulaomeroviću bih dala Nobelovu nagradu. Niko me tada nije htio saslušati, a on je '94 - '95. godine u Hitnu primao razne žrtve. Spajao nas je, pravio mostove pomirenja, ne znajući šta u kome čuči. Velika je to bila hrabrost. Primio je, tako, Vezirku, čiji je muž ubijen u Srebrenici, majku dvoje djece, primio je sve ljude iz sarajevskog zdravstva, Vildanu, Martu, Šefiku, Jelicu, Berinu. Ilijas Pilav i ja smo radili u hirurškoj ambulanti zajedno. Njegov brat je ubijen u Srebrenici. Jedini je direktor koji je tako radio, govori Macanović, ne skrivajući radost što je tada ponovo dobila posao i time stekla šansu da prije dvije i po godine ode u penziju.

- Ni od koga nisam ništa ružno doživjela u institucijama kojima sam se obraćala, tražeći istinu o mojim roditeljima, ali nisam dobila nikakvu informaciju. Ljudi su više suosjećajni bili, na neki način i postiđeni zbog svega što se desilo na Kazanima i kasnije. Ovo su činjenice: od 2004, kada mi je javljeno da je mama identifikovana i kada su mi predate dvije kosti, do danas me više niko nije pozvao. Ne znam ni gdje su posmrtni ostaci izvađeni iz Kazana, jesu li još u Lukavici. Jedini poziv sam imala iz ICMP-a 2009. godine, nakon teksta u Oslobođenju "Slobodanka ima samo smrtni list svoje majke". Rekli su mi da druga kost ne pripada mojoj majci, ali mi nisu mogli reći čija je. Ne mogu reći da nemam nade, ali, realno, ne vjerujem više u njihov pronalazak. Samo znam, i to sam rekla gospodinu Hillu, da imaju krvne uzorke moje četiri tetke, moga ujaka, moje sestre i mene, a, eto, tajac... I tako, svake godine do godišnjice Kazana. Ali, uvijek je žalosno kada se politika umiješa, govori nam Slobodanka, koja bi, osjeća se to, bila sretna da je potpredsjednik FBiH, kada pođe na to mjesto, pozove.

Razumije ona što Svetozar Pudarić, kako sam kaže, neće nikog da vuče za rukav, ali i zna da se osipaju porodice žrtava. Tako dođosmo i do priče o postavljanju spomen-obilježja na Kazanima, što je, kako smo vidjeli iz saopštenja Ambasade SAD-a, podržao i otpravnik poslova Hill.

- Spomenik je nešto što ostavlja poruku za sadašnje i buduće generacije. Na tom spomeniku bi morala biti imena ljudi za koje se zna da su identifikovani, a gore, na Kazanima, ubijeni su po izjavama iz sudskog spisa. Ne možeš praviti spomenik "neznanom junaku", je li tako? Mislim da taj spomenik niko ne bi posjećivao, došla bih ja, eventualno moj sin, moja sestra, kada iz Kanade doputuje. Zar nije bolje, pametnije podići spomenik svim ubijenim građanima Sarajeva, kao što je onaj ubijenoj djeci, i u okviru njega imenom i prezimenom navesti i žrtve Kazana. Navesti 11.541 ime, mislim da je taj broj. Pa, meni je ubijena i svekrva granatom 29. maja, stric je ubijen 2. maja na Grbavici, strina '94. godine, od moje snahe je majka ubijena granatom, njen brat je ranjen taj dan, a 15 dana kasnije je umro. Sve su to žrtve. Kada su bile crvene stolice, nisam nikako mislila da jedna stolica nije i njihova, govori Slobodanka, od koje saznajemo i za još jednu pravnu bitku koju vodi sa sestrom.

Zapisničarka i stan

Naime, samo 15 dana nakon njihovog odvođenja u smrt, stan Radoslava i Marine je proglašen napuštenim, opljačkan je, a u njega ulazi izbjeglica sa Stupa. Sada tu živi, kakve li slučajnosti, osoba koja je 1989. godine, kada je Radoslav dobivao taj stan od boraca, bila zapisničarka!

- Kome god smo se obratile, kažu, niste na vrijeme tražile povrat, a niko se ne pita da li sam ja psihički bila sposobna za rokove, da li se tada sestra bojala za mene i za moga sina, s obzirom na to šta se roditeljima desilo? Za sve postoji vrijeme. A, zar se stambena jedinica iz koje je nositelj stanarskog prava s bračnim drugom odveden i ubijen, zaklan, može imenovati napuštenom isto kao da je on svojom voljom uzeo kofer i otišao u Beograd, recimo? Na osnovu čega i ko je moga oca proglasio mrtvim kada on nije identifikovan? Ako ćemo po zakonu, treba smrtni list da bi stan bio otkupljen. Mi smo slučaj predale na sud, ali ne znam tačno ni dokle je tu došlo. Advokat nas je prevario, drugog je teško naći. Da li zato što su Kazani u pitanju, ne znam. Čula sam da je predviđen zakon vezan za takve slučajeve i da je povučen iz procedure, a jako je malo primjera poput nas. Ništa nemamo sestra i ja od svojih roditelja. Po rodbini smo tražile i pronašle tek šest maminih radova, heklala je cijeli život. Otac je u SUP-u zaradio penziju, mama je u penziju otišla kao farmaceutski tehničar, 40 godina braka su proživjeli. Zašto bismo sada, moja sestra prije svega, jer je ona bila član tog domaćinstva, nekome poklonile taj stan?, kaže Macanović, kojoj je Nicholas Hill rekao kako bi volio da i drugi ljudi u BiH razmišljaju kao ona.

Slobodanka mu je odgovorila da je produkt odgoja svojih roditelja:

- S nama je bio momak, bivši učesnik akcije Trebević 2. I on je potvrdio Hillu da je sve bilo onako kako sam pričala, a rekla sam mu, pored ostalog: Znam, Vi ćete otići i u RS, ali vjerujem da nećete čuti priču kao što je ova moja. Jer, tamo je bilo sistematsko ubijanje Bošnjaka, a u Sarajevu nije bilo sistematskog ubijanja Srba. Ne može se reći da ubijanja nije bilo, ali se ne može ni reći da je broj onakav kojim u RS-u raspolažu. Kao što se ne može reći ni da je pravi broj onaj kojim ovdje barataju. Isto kao što se ne može poreći da su ovdje, u ratno vrijeme, podignute optužnice za ono što se dešavalo na Kazanima. Pritom, Ljubo Lukić je dao kvalifikaciju ratni zločin, a kasnije je to prekvalifikovano u svirepo ubistvo. Mevludin Selak i Refik Čolak su dobili po šest godina za ubistvo mojih roditelja, i to su, naravno, neprimjerene kazne, ali ova država je tada, ipak, rekla: Krivi su i osudila ih je. Takvu informaciju iz RS-a još nemamo. I, dok mi je gospodin Hill ono govorio, pomislila sam: Bože, tata, da me gledaš odozgo, vjerovatno bi bio ponosan na mene...
online

User avatar
Elfudin
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 629
Joined: 19 Nov 2014, 22:54
Location: Rajvosa
Contact:
Status: Offline

Re: Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by Elfudin » 27 Nov 2014, 18:28

Ja koliko sam skonto od vako starije raje, Caco nije govno ko Juka, recimo padne granta i ubije dijete i ode Caco rokne prvu srbsku babu.
Horde Zla 1987

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by laganini » 27 Nov 2014, 18:36

juku sam upozna...jel živ...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by Pasaga » 27 Nov 2014, 18:39

laganini wrote:juku sam upozna...jel živ...
Juka je bio obicna jajara,podguzna muha....krimos...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by laganini » 27 Nov 2014, 18:40

slažem se pa napisa sam da sam ga upozna :ok
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by Pasaga » 27 Nov 2014, 18:47

laganini wrote:slažem se pa napisa sam da sam ga upozna :ok
..nagnojio je u Belgiji......
gruno ga tramvaj u hodniku.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by laganini » 27 Nov 2014, 18:49

....koja ružna smrt :valja
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by Krokodil Behko » 27 Nov 2014, 19:02

Elfudin wrote:Ja koliko sam skonto od vako starije raje, Caco nije govno ko Juka, recimo padne granta i ubije dijete i ode Caco rokne prvu srbsku babu.
Pa nije ni to baš ok. Zato sad imamo problema.
Oni koji pobiše 1000 djece u SA, sad to koriste kao motiv u svojoj vlastitoj uravnilovci.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by Pasaga » 27 Nov 2014, 19:07

Krokodil Behko wrote:
Elfudin wrote:Ja koliko sam skonto od vako starije raje, Caco nije govno ko Juka, recimo padne granta i ubije dijete i ode Caco rokne prvu srbsku babu.
Pa nije ni to baš ok. Zato sad imamo problema.
Oni koji pobiše 1000 djece u SA, sad to koriste kao motiv u svojoj vlastitoj uravnilovci.
Svaka ista greska,direktno je nabacivanje lopte na glavu BG.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Elfudin
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 629
Joined: 19 Nov 2014, 22:54
Location: Rajvosa
Contact:
Status: Offline

Re: Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by Elfudin » 27 Nov 2014, 19:21

Krokodil Behko wrote:
Elfudin wrote:Ja koliko sam skonto od vako starije raje, Caco nije govno ko Juka, recimo padne granta i ubije dijete i ode Caco rokne prvu srbsku babu.
Pa nije ni to baš ok. Zato sad imamo problema.
Oni koji pobiše 1000 djece u SA, sad to koriste kao motiv u svojoj vlastitoj uravnilovci.
Da nismo izdati i da smo podbjedili u ratu, to ne bi bilo tako.. ali
Horde Zla 1987

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by drugrankovic » 11 Dec 2014, 14:03

taj juka je harcio na samom pocetku, i to nam je trebalo biti znak kako srbe tamo ceka med i mlijeko...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by drugrankovic » 11 Dec 2014, 16:31

ubilse ih, ili sklonise, kako god... sve su to krimosi moj salahudine... arkan prdeknuo... legija dje mu i mjesto... dakle?
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by drugrankovic » 11 Dec 2014, 18:14

cuj nije priblizan... ko je sta odgovarao... alija? ganić? pa savjetnik alije njegov sin vam i dalje predsjednik... super ga je savjetovao...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
radeta62
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2212
Joined: 27 Jun 2011, 15:06
Status: Offline

Re: Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by radeta62 » 14 Dec 2014, 17:41

Elfudin wrote:Ja koliko sam skonto od vako starije raje, Caco nije govno ko Juka, recimo padne granta i ubije dijete i ode Caco rokne prvu srbsku babu.
.... :dead

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by Krokodil Behko » 13 Jun 2016, 17:19

Izetbegović odao počast stradalim sarajevskim Srbima

Image
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović posjetio je danas Kazane, te položio cvijeće i odao počast stradalima sarajevskim Srbima 1993. godine. Tom prilikom kazao je da je ova posjeta njegov individualni čin, te naglasio da je i ranije htio doći i izraziti saučešće, javlja TV1.
Polaganju cvijeća i odavanju počasti stradalima na Kazanima prisustvovala je delegacija SDA, između ostalih, predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić i federalni premijer Fadil Novalić, te premijer KS Elmedin Konaković.

Ovom događaju prisustvovao je i predsjednik Srpskog građanskog vijeća Pokret za ravnopravnost u BiH (SGV-PR) Miladin Vidaković, koji je ranije u izjavi za medije pozdravio Izetbegovićev gest, kazavši da je to važno ne samo za porodice žrtava i Srbe u Sarajevu nego i bh. društvo u cjelini.

''Tuga je što su se ovakve stvari desile i potrenbno je učiniti sve da se to više nikada ne ponovi. Alija Izetbegović zaustavio je ono što su radili ljudi u odmetnutim jedinicama. Još nisu završeni svi procesi. Trebamo raditi zajedno i ja sam spreman da se ti procesi pokrenu, te da se iz jame izvade svi koji su tamo bačeni, ali i da se pronađu sve žrtve", istakao je on.

Naglasio je takođe da nema ništa protiv toga da se stradalim Srbima na ovom mjestu podigne spomen-obilježje.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH poručio je da se nada da će današnja posjeta Kazanima imati pozitivan politički učinak, te da će podstaknuti i druge dužnosnike da urade isto.

Ovo je prva posjeta jednog bošnjačkog člana najvišeg državnog vrha mjestu gdje su ubijani i u jamu bacani građani Sarajeva, mahom Srbi, a prema nekim informacijama, na Kazane su odvođeni i građani drugih nacionalnosti.

Zvaničan broj žrtava ubijenih i bačenih na Kazanima još nije utvrđen. Iz jame su nakon rata ekshumirani posmrtni ostaci tridesetak osoba.


(Vijesti.ba)
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26271
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14138 times
Been thanked: 3735 times
Status: Offline

Re: Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by Veca » 13 Jun 2016, 17:23

Neka im je laka zemlja.
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by Podrinjac » 13 Jun 2016, 17:53

A djecu u Srebrenici ko šljivi.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11326 times
Status: Offline

Re: Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by spacebound » 13 Jun 2016, 18:45

Dodje mi da se samoranim.Sta, ne moze se zalit za svim nevinim, izgubljenim zivotima?Zar se mora zaliti ili-ili?

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by Nole » 13 Jun 2016, 19:08

Svi sunarodnici koji su počinili zločin prema drugima moraju to imati, u prvom redu, u svojim užbenicima i tako vaspitavati decu da se nikada visee mi ovde ne bi ubijali...klali su jedni druge na ovim našim prostorima svi, i Srbi i Hrvati i Bošnjaci....uzmite naš forum...niko nikog i ne pita ko je i šta je, ko kome paše taj je sa tim dobar....

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Kako su ubijani Srbi na Kazanima

Post by Krokodil Behko » 05 Oct 2020, 10:24

MUŠAN TOPALOVIĆ CACO, HEROJ ILI ZLOČINAC: Ni 27 godina nakon zločina na Kazanima nema spomenika ubijenim Sarajlijama...


Image

Iz Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije, Forum ZFD BiH, Mreže za izgradnju mira i Centra za nenasilnu akciju podsjećaju na ovaj zločin "duboko vjerujući da njihovi sugrađani zaslužuju sjećanje".

"Na tom mjestu podno Trebevića su tokom 1992. i 1993., u vrijeme opsade grada, na najsvirepiji način od pripadnika Armije RBiH, pod vodstvom Mušana Topalovića Cace, ubijani građani glavnog grada BiH. Za ovaj ratni zločin od 1996. godine na kazne od 10 mjeseci do šest godina zatvora osuđeno je 14 bivših vojnika Armije RBiH. Topalović je ubijen pri pokušaju bijega 1993. godine nakon što je uhapšen u akciji 'Trebević II', akciji policijskih i vojnih snaga koju su organizovali tadašnje Predsjedništvo RBiH, Ministarstvo unutrašnjih poslova RBiH i Armija RBiH", podsjećaju ove organizacije.

Iz duboke jame na lokalitetu Kazana nakon rata, u više ekshumacija, pronađeni su posmrtni ostaci građana Sarajeva, 23 žrtve, od kojih je do sada 15 identifikovano. Riječ je o pet žrtava ženskog spola i deset muškog, od 27 do 66 godina. Od identifikovanih žrtava, dvije žrtve su ukrajinske nacionalnosti, dvije žrtve hrvatske, jedna žrtva bošnjačke nacionalnosti i deset žrtava srpske nacionalnosti.



"Inicijativa za izgradnju spomenika pokrenuta je 2011. godine, a ponovljena je 2015. i 2017. godine. Grad Sarajevo je 2012. godine usvojio inicijativu o podizanju spomen-obilježja ubijenim građanima na Kazanima. Godine 2019. je obećano da će spomenik biti podignut 2020. godine, što do sada nije učinjeno. U avgustu 2020. uputili smo dopis potpredsjedniku FBiH Milanu Dunoviću, gradonačelniku Sarajeva Abdulahu Skaki i predsjedavajućem Gradskog vijeća Sarajeva Igoru Gavriću, sa pitanjima: U kojoj se fazi nalazi podizanje spomenika i da li možemo očekivati da će grad Sarajevo ove godine podignuti spomenik ubijenim građanima Sarajeva na Kazanima? Da li su sredstva za izradu idejnog rješenja spomenika i dalje dostupna? Kada će objaviti konkurs za idejno rješenje spomenika? Da li je odlučeno na kojoj lokaciji će spomenik biti podignut? Dobili smo odgovor od potpredsjednika FBiH Milana Dunovića, u kojem se navodi da je kabinet potpredsjednika FBiH u mandatu Svetozara Pudarića izdvojio sredstva za izradu idejnog rješenja, te ista sredstva prebacio Gradu Sarajevu. Nije upoznat da li je Gradska uprava poduzela neophodne korake za realizaciju projekta. Također, ista institucija je u više navrata insistirala kod Gradske uprave Sarajeva da im se dostavi informacija zašto izgradnja spomenika nije realizovana, ali do danas nisu dobili tražene informacije", kažu predstavnici organizacija.

Prema odgovoru koji su dobili od predsjedavajućeg Gradskog vijeća Igora Gavrića, "na prijedlog gradonačelnika i Komisije za spomenike Gradskog vijeća, 2020. godine je uvrštena Odluka o podizanju spomen-obilježja na Kazanima, i to, kako navode, u martu mjesecu je razmatran nacrt odluke, dok je u maju bilo planirano usvajanje prijedloga ove odluke. Na realizaciju se još čeka".

"Mi ovom prilikom pozdravljamo ovu odluku i nadamo se što bržoj realizaciji iste. Još čekamo odgovor gradonačelnika Sarajeva na naš upit zašto nije došlo do realizacije projekta. Shodno takvom stavu, mi zahtijevamo da spomenik ubijenim žrtvama Kazana bude u centru grada Sarajeva. Spomenik treba da bude primjer samokritičkog suočavanja sa vlastitim zločinima, kao i primjer moralne obaveze građana Sarajeva da odaju počast svojim ubijenim sugrađanima na Kazanima. Ovom prilikom pozivamo vlasti grada Sarajeva da bez daljnjeg odlaganja podignu spomenik ubijenim žrtvama na Kazanima u centru Sarajeva. Takav spomenik bi kao mjesto sjećanja na simboličan način pokazao da je Sarajevo, koje je pretrpilo najdužu opsadu grada i iskustvo najsvirepijih ubistava civila tokom opsade, spremno osuditi zločin u vlastitim redovima i započeti proces javnog konstruktivnog suočavanja sa prošlošću. Time bi jasno dali do znanja da u Sarajevu nema 'ali'", zaključuju iz ovih organizacija.
online

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests