Ko je otkrio Ameriku?

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Ko je otkrio Ameriku?

Kolumbo
2
7%
Vikinzi
6
21%
Velšani
0
No votes
Kinezi
1
3%
Mansa Musa
2
7%
Mauri
3
10%
Rimljani
0
No votes
Atlantiđani
1
3%
Srbi
10
34%
neko drugi
4
14%
 
Total votes: 29

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Ko je otkrio Ameriku?

Post by Krokodil Behko » 11 Jan 2015, 22:52

Nee, nee,.. Nije šala. Zbilja to oni tvrde. Odnosno, i Srbi tvrde da su otkrili Ameriku :cudi

http://srbin.info/2013/02/24/gavin-menz ... umba-foto/



Sad sam skroz u dilemi. Vikinzi? Kolumbo? Mauri? Mansa Musa (kralj Malija)? Srbi? Kinezi? Atlantiđani? Rimljani? Velšani? :misli

Nikoga tu nisam naveo iz humora, nego stvarno postoje teorije, a i pomalo dokaza da je bilo koja od ovih opcija tačna bar 1%.

O Kolumbu znamo sve, pa ne bih detaljizirao.

Što se tiče Vikinga, još kao dječak čitao sam neke knjige o tome, ali evo jedan kratak pasus o tome, da ne dužim priču svojim riječima.
Kasnije, 1000. godine, nakon što je njegova priča nadahnula Leifa Erikssona, on je kupio brod i krenuo u istraživanje nepoznatog. Ako je ostatak legende tačan, Leif se sa posadom iskrao na kopno današnje Kanade.

A postoje brojni fizički dokazi koji ovo potvrđuju. U 20. stoljeću, arheolozi su otkrili čitavo vikinško naselje na Newfoundlandu, velikom ostrvu u Kanadi. Na sjevernom dijelu otoka, poznatom kao L’Anse aux Meadows, pronađeni su dokazi koji savršeno odgovaraju Leifovom putovanju opisanom u Sagi Grenlanđana.

Otprilike 7 godina nakon Leif Erikssonovog putovanja, novi odvažni istraživač, Thorfinn, je krenuo istim putem te uspješno stigao do Newfoundlanda (a možda i dalje). Snorri, sin Thorfinna i njegove supruge Gudrid, se smatra prvom evropskom bebom rođenom u Sjevernoj Americi.

Velšani

Po pisanju britanskog povjesničara Richard Deacona u njegovoj knjizi: Madoc and the Discovery of America, Princ Madoc od Walesa je 1170. godine otkrio Ameriku

Kinezi

Navodno DNK markeri pokazuju, da su indijanci potomci azijatskih naroda. Vjerovatno prešli preko Beringovog moreuza. Osim toga, postoje i neki dokazi da je najčuveniji kineski moreplovac Zheng-He, a koji je inače bio musliman, otplovio preko pacifika do Amerike, oko 70 godina prije Kolumba.

Ovo je njegova mapa, za koju se tvrdi da ju je aukcijska kuća Christie, proglasila autentičnom.

Image


Kralj Malija Mansa Musa

Image

Najbogatiji čovjek u historiji svijeta.
Muslimanski historičar Šihabuddin Abu Abbas Ahmad ben Fadl Al-Umari (1300-1384n.e.) opisao je u detaljima geografska istraživanja po moru magle i mraka poduzeta od strane sultana imperije Mali u njegovoj poznatoj knjizi “Masaalik al- absaar fi Mamaalik al-amsaar(Staze saznanja u provincijama Kraljevstava).

4) Sultan Mansa Kankan Musa(1312-1337 n.e.) je bio svjetski poznati Mandinga vladar zapadno afričke islamske imperije Mali.Dok je putovao u Mekku za vrijeme njegovog poznatog hadža 1324n.e. obavijestio učenjake mamelučkog sultanskog dvora(vladao Nasiruddin Muhamed III 1309-1340 n.e.) u Kairu da je njegov brat, Sultan Abu Bakr I (1285-1312 n.e.) poduzeo dvije ekspedicije u Atlantski okean.(Kako se sultan nije vratio u Timbuktu sa drugog putovanja 1311 n.e., Mansa Musa je tako postao sultan.)
Mauri

Ovdje, kao i kod Vikinga, ima dosta "štofa". Činjenica je da je Kolumbo, otplovio do Amerike sa Maurskim napravama za navigaciju po otvorenom moru i to iste godine, kad je pala Granada pod Špansku vlast, to jeste - Alhambra.

Kolumbo je inače, tvrdio da zna tačno odstojanje do kopna na zapadu ali se preračunao za skoro mjesec dana plovidbe. Imajući u vidsu, da su nautičku milju osmislili Arapi i ako se uporede razlike, dolazi se do zaključka, da je Kolumbo, negdje jednostavno pročitao koliko je milja do kopna na zapadu, s tim da nije znao, da je Arapska milja, veća od Evropske i otuda je duže i putovao.


1) Poznati muslimanski geograf i kartograf Al-Šarif Al-Idrisi(1099-1166n.e.) je napisao u svojoj slavnoj knjizi “Nuzhat al-Mushtaq fi-Ikhturaq al-Afak(Željni izlet u prelaženju sfera)” da je grupa moreplovaca (iz sjeverne Afrike) isplovila u okean magle i tame(Atlantski okean) iz Lisabona(Portugal), u želji da otkriju njegove tajne i odrede dokle se proteže.Konačno su dospjeli do ostrva na kome su bili ljudi i neka vrsta civilizacije ....četvrtog dana, prevodioc im se obratio na arapskom jeziku.

2) Enciklopedije muslimanskih učenjaka pominju detaljno zabilježene opise puta kroz okean magle i tame kojim se uputio Šejh Zejneddin Ali ben Fadl Al-Mazandarani.njegov put je počeo iz Tarfaya (južni Maroko) za vrijeme vladavine kralja Abu Jakub Sidi Jusufa(1286-1307n.e.) šestog iz marinidske dinastije, do Zelenih ostrva u Karipskom moru 1291n.e. Detalji ovog prekookeanskog putovanja su spomenuti u enciklopedijama islamskih učenjaka tako da su mnogi učenjaci bili svjesni ovog zabilježenog događaja.
Ovo tvrdi i Erdogan :hihi
http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299 ... ne-Kolumbo


Atlantiđani

Ovu teoriju, između ostalih podržava i Semir Osmanagić :oo
Nakon potonuća Atlantide, neki od preživjelih se iskrcavaju na američko kopno.
Nema nekih ozbiljnijih naučnih teza, kao ni bilo kakvihg priloga, kao za sve ostale prije navedene "sumnjivce", osim tvrdnje, da su onolika arhitektonska čuda u latinskoj Americi, mogla postići samo uz pomoć neke superiornije civilizacije.


Rimljani

Piše po internetu, da postoji nekoliko oskudnijih dokaza za ovu teoriju, ali ja ih do sada nisam izguglao. :cudi


Srbi

:klanja



Pošto možda niste najsigurniji, možete glasati za dvije opcije :D
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ko je otkrio Ameriku?

Post by paparaci » 11 Jan 2015, 22:57

Srbi ili Vikinzi - pitanje je sad. :D.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Ko je otkrio Ameriku?

Post by JCR » 12 Jan 2015, 20:17

Nema nekih ozbiljnijih naučnih teza, kao ni bilo kakvihg priloga, kao za sve ostale prije navedene "sumnjivce", osim tvrdnje, da su onolika arhitektonska čuda u latinskoj Americi, mogla postići samo uz pomoć neke superiornije civilizacije.
A oni bijelci u Amazonu?

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ko je otkrio Ameriku?

Post by storm » 12 Jan 2015, 20:31

Za modernu zapadnu civilizaciju otkrio je Kolumbo, to nije upitno..... ali prvi dodir sa drugima :hm to je već teže.... inače vjeruje se genetskim istrraživanjem da potiću domorodci amerike iz mongolije i sibira :cudi
Indijanske genetske linije su iz sjeverne Azije(dijelovi Sibira i Mongolija) gdje kod nekoliko lokalnih naroda nalazimo iste ili vrlo srodne genetske linije, kod kromosoma u oba spola,kao u Indijanaca.Drugi azijski narodi,naprimjer klasični dalekoistočni Kinezi,Korejci,Vijetnamci,Kambodža,Burma,Malezija i ini,nemaju s Indijancima nikakve veze,kako fizički,tako i po kromosomima. Što se tiče primjedbe da se indijanska plemena međusobno dosta razlikuju fizički,mogu reći da se i sibirski narodi međusobno razlikuju fizički,pa i genetski,više nego sami Indijanci(genetika raznih sibiraca je šarenija od indijanske jer Indijanci potječu od manjeg dijela sibirske populacije koji se u migraciji odvojio od mase,a osim toga,u Sibir je bilo i dosta kasnijih migracija nakon što su preci Indijanaca otišli na američki kontinent).
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Ko je otkrio Ameriku?

Post by Lebowski » 12 Jan 2015, 20:36

Meni totalno nebitno.. nama znači da je Kolumbo otkrio, ko ju je uzeo sebi.
U prošlosti je sigurno neko stizao tamo i bez seoba koje su se morale desiti.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37870
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2940 times
Been thanked: 2279 times
Status: Offline

Re: Ko je otkrio Ameriku?

Post by Pasaga » 12 Jan 2015, 20:43

Lebowski wrote:Meni totalno nebitno.. nama znači da je Kolumbo otkrio, ko ju je uzeo sebi.
U prošlosti je sigurno neko stizao tamo i bez seoba koje su se morale desiti.
Kolombo je bio ratnik i osvajac.
Oteo je tudju zemlju. :oklagija
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ko je otkrio Ameriku?

Post by storm » 12 Jan 2015, 20:48

Kolumbo nije ništa osvojio a ni ratovao....on čak nikad ni nije stupio na tlo današnje usa.... iskrcao se na bahami i uz par karipskih otoka, to je sve što je on vidio..... tek kasnije je otkrivena ono baš amerika :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Ko je otkrio Ameriku?

Post by Lebowski » 12 Jan 2015, 20:52

Pa dobro ti misliš na USA.. Ali i Bahami su Amerika.
Mada eto čitava Amerika dobila ime po čovjeku kojemu se skoro i ne daju zasluge za nešto..bar svijet ne zna ili zaboravi.. uvijek Kolumbo i Amerika. :cudi
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ko je otkrio Ameriku?

Post by storm » 12 Jan 2015, 20:58

Lebowski wrote:Pa dobro ti misliš na USA.. Ali i Bahami su Amerika.
Mada eto čitava Amerika dobila ime po čovjeku kojemu se skoro i ne daju zasluge za nešto..bar svijet ne zna ili zaboravi.. uvijek Kolumbo i Amerika. :cudi
Ja kad odem na more ....sjednem navečer uz more, zagledam se i zapalim jednu pljugu ....čovjeku u čast :pusi

Image

Kako bi rekli susjedi .....svecko a naše :pusi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Ko je otkrio Ameriku?

Post by Krokodil Behko » 12 Jan 2015, 22:04

JCR wrote:
Nema nekih ozbiljnijih naučnih teza, kao ni bilo kakvihg priloga, kao za sve ostale prije navedene "sumnjivce", osim tvrdnje, da su onolika arhitektonska čuda u latinskoj Americi, mogla postići samo uz pomoć neke superiornije civilizacije.
A oni bijelci u Amazonu?
Status - neriješen slučaj. Imaš ti i plavookih indijanaca, bijelaca u Kini i svega. Ništa nije razmršeno. Naravno, Semir Osmanagić za te bijele Amazonce kaže da su Atlantiđani, međutim, do sada nismo utvrdili ni fda li je Atlantida nedvojbeno postojala, a kako bi tek utvrdili, da li si njeni žitelji otišli u Južnu Ameriku.

storm wrote:Kolumbo nije ništa osvojio a ni ratovao....on čak nikad ni nije stupio na tlo današnje usa.... iskrcao se na bahami i uz par karipskih otoka, to je sve što je on vidio..... tek kasnije je otkrivena ono baš amerika :oo
Kolumbo je značajan zbog svoje humanističke veličine. Bio je kozmopolita onog doba. Poštovao je čak i te urođenike na karibima. Htio je izgraditi novi i pravedniji svijet u odnosu na Evropu. To ga je i koštalo karijere, jer plan je bio već zacrtan. Iskorijeniti, opljačkati i porobiti.
online

User avatar
Elfudin
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 629
Joined: 19 Nov 2014, 22:54
Location: Rajvosa
Contact:
Status: Offline

Re: Ko je otkrio Ameriku?

Post by Elfudin » 13 Jan 2015, 00:15

Ja kontam da su Vikinzi pronasli Kanadu danasnju i Grenlad a deltu Amazona crnje iz Mansa Musinog carstva, frajer nije znao sta ce sa zlatom pa trosio na ekspedicije, prema danasnjim proracunima imao je preko 300 milijardi u cistom zlatu, kakav ba Krez :D
Horde Zla 1987

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37870
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2940 times
Been thanked: 2279 times
Status: Offline

Re: Ko je otkrio Ameriku?

Post by Pasaga » 13 Jan 2015, 09:58

Taj koji je naso tu nedodjiju je veliki izrod,bas kosto i ta amerika.
Koliko bi samo svjet bio ljepsi,udobniji....
Sunce li mu kalajisano.... :oklagija
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81232
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10203 times
Been thanked: 7060 times
Status: Online

Re: Ko je otkrio Ameriku?

Post by Julia-Klara » 13 Jan 2015, 10:09

jah komentara (posljednjih) :hihi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Ko je otkrio Ameriku?

Post by mrki62 » 13 Jan 2015, 12:13

Nekako mi više djeluje da je Kolumbo otkrio Kolumbiju :)



A đe je u ovoj temi Amerigo Vespucci
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Ko je otkrio Ameriku?

Post by lisko » 13 Jan 2015, 16:52

Ma kakav kolumbo bolan i amerigo , jedan dan ja rakiju pecem i malo mi zasjeli ono fino uz more kazan tu rakija tece meso se przi kad ide neki brod ja ustado kad kolumbo i tako se mi upoznasmo pita on mene djesam ovo reko jarane Amerika, popili po koju rakiju i on sad misli da je otkrio ameriku ja bio prije njega tamo 40 godina. .
Image

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Ko je otkrio Ameriku?

Post by tovar » 13 Jan 2015, 21:06

Kad je Kolumbo doplovio do Amerike koja je nazvana po Amerigu mislio je da je doplovio do Indije pa je autohtone američke stanovnike prozvao indijancima koje se to po američkom zakonu ne smije tako više nazivati kao ni što se kod nas više romima ne smije reći da su cigani, pa me zanima zašto mi cigane nismo konačno prozvali indijancima kad je dnk analizom nedvojbeno utvrđeno da potječu iz Indije. Nisu cigani romi, to su pravi indijanci a ja otkrio toplu vodu pa je isto tako nisu prozvali po meni.
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Ko je otkrio Ameriku?

Post by STrendzer » 13 Jan 2015, 22:43

da Bogdom nije,ebo sliku svoju!

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ko je otkrio Ameriku?

Post by storm » 14 Jan 2015, 06:59

Salahuddin wrote:Ko se ovo zajebaje sa Srbima? Camargue, zadnji si javio a prije tebe je bilo 2 glasa. :plavi
Pa ako su direkt potomci s noine barke.... logično je da su oni otkrili ameriku :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Ko je otkrio Ameriku?

Post by tovar » 14 Jan 2015, 07:53

Salahuddin wrote:
tovar wrote:Kad je Kolumbo doplovio do Amerike koja je nazvana po Amerigu mislio je da je doplovio do Indije pa je autohtone američke stanovnike prozvao indijancima koje se to po američkom zakonu ne smije tako više nazivati kao ni što se kod nas više romima ne smije reći da su cigani, pa me zanima zašto mi cigane nismo konačno prozvali indijancima kad je dnk analizom nedvojbeno utvrđeno da potječu iz Indije. Nisu cigani romi, to su pravi indijanci a ja otkrio toplu vodu pa je isto tako nisu prozvali po meni.
Ne znam bas da je zakonom zabranjeno zvati ih Indijancima. Iako u svim papirima pise "Native American" svi ih zovu Indijancima i oni se ne ljute zbog toga, nasuprot rijeci "niger" za crnca.
Ma autohtoni američki stanovnici i dalje sami sebe nazivaju indijancima kao i naši romi što sebe nazivaju ciganima ali službeno i javno je to (kao) zakonski nedopustivo. A Storm u svom zadnjem postu konstatira da su srbi direktni potomci s Noine barke pa me zanima zna li se od kojih točno spašenih životinja potječu.
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ko je otkrio Ameriku?

Post by storm » 14 Jan 2015, 09:00

Ajebateled tovar :haha
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests