Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by Krokodil Behko » 16 Jan 2016, 17:44

ZMAJ wrote:
Krokodil Behko wrote:
ZMAJ wrote:Trebao si napraviti Srbiju a dozvoliti ostalim da prave Jugoslaviju..
X

To bi bila dobra država :ok
Dve dobre...bar bi naša bila...ne bi dobili Sipce na Kosovu sa Vojvodinom je uvek sve ok, Hortijevci bi 41. dobili po pičCi a Švabe ovde su bili miroljubivi...zločin oni pravili nisu...
E sad vaša...handžar ustaše četnici italijani...jbg oitanje za milion dolara...

Ne bi bilo ni handžar divizije, jer ne bi bilo četnika, bar ne mnogo u Bosni i Hercegovini.
online

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by niska grana » 16 Jan 2016, 17:45

Krokodil Behko wrote:
niska grana wrote:
Salahuddin wrote:Potpuno nepotrebno hipoteticko pitanje. Na sta li bi licio zivot moje supruge da se ja nisam rodio? :123
Slazem se.
Ali eto, cisto da se igramo vizionaskih igara - mislim da je jasno da vise nikada ne bi bilo BiH u bilo kakvom drzavnom obliku.

Hoš reći žestoki autogol Srba?
Možda si u pravu, s tim da moramo uzeti u obzir da su se nacionalna i ljudska prava, tek nakon II sv. rata počela razvijati, pa tako da bi ovaj slijed događaja bio neminovan bez obzira na učešće u tom ratu. Čak šta više, da su ostali Karađorđevići, to bi se i prije desilo, pošto bi kod svih pripadnika, svih drugih naroda vladao jedinstve osjećaj - šutnuti hegemoniste.
Tu bi nam pomogli bratski (kako kojoj strani) Sovjeti i jenkiji i ne bi nam bilo dosadno., Mislim da bi bio građanski rat, jer bi Sovjeti rušili Karađorđeviće i uspjeli bi, a čim bi u tome uspjeli, NATO bi naoružao ostale da se suprostave komunistima.
Pa dobro, bilo je prije toga jos zescih autogolova, s tim da su ovdje ispocetka odigrali kako treba. Za ostalo ne mogu a da ne mislim da si u pravu, izuzevsi kad su u pitanju BiH i mozda Makedonija.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by Nole » 16 Jan 2016, 17:53

Krokodil Behko wrote:
ZMAJ wrote:
Krokodil Behko wrote:
ZMAJ wrote:Trebao si napraviti Srbiju a dozvoliti ostalim da prave Jugoslaviju..
X

To bi bila dobra država :ok
Dve dobre...bar bi naša bila...ne bi dobili Sipce na Kosovu sa Vojvodinom je uvek sve ok, Hortijevci bi 41. dobili po pičCi a Švabe ovde su bili miroljubivi...zločin oni pravili nisu...
E sad vaša...handžar ustaše četnici italijani...jbg oitanje za milion dolara...

Ne bi bilo ni handžar divizije, jer ne bi bilo četnika, bar ne mnogo u Bosni i Hercegovini.
Jok ne bi... Nije prvo napravljen četnički pokret...prvo su nastali ustaše dolaskom Švaba i DANKE DOJČLAND (na čemu danke još mi niko nije uspeo objasniti kad na njihovoj crkvi piše sačevaj me Bože...) mi smo toliko isti, a toliko se koljemo da ja ne umem objasniti...
Ako misliš na kralja...pa nije srpski seljak u kraljevini živeo ništa bolje od bosanskog ili hrvatskog...jedino što mamlaz ne napravi svoju državu a svim ostalim agresorima i pomagačima ne naplati ratnu odštetu...ma narod opet ne bi ništa dobio od toga...jbg

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by niska grana » 16 Jan 2016, 22:45

Tesko.
Bosnjaci su u Kraljevini brojcano stagnirali i po posljednjem popisu nije ih bilo ni 1/3. Politicki minorno znacajni i jace organizirani u par gradova, na selu obespravljeni, znatan broj i dalje trajno emigrira iz zemlje uz svesrdnu podrsku vlasti (koje na njih gledaju kao na nepozeljni recidiv mrskog otomanskog okupatora), teritorijalno nekompaktni te u konacnici sporazumom iz 1939. potpuno marginalizirani, cime je ujedno trajna podjela BiH bila prakticno gotova stvar.
Pod pretpostavkom nastavka opisanog trenda u mirnodopskoj situaciji, jasno je da ne bi postojala dostatna (vecinska) narodna masa kojoj bi borba za BiH bila u interesu.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by Mohr » 18 Jan 2016, 07:21

Salahuddin wrote:Iako nikad nisam volio naglabati o "sta bi bilo da je...", slazem se sa Behkom da bi sve to opet bilo manje-vise kao sto je i danas. Kap krvi gore ili dole.

P.S.

Zmaj, 13. SS divizija jeste bila odgovor na zlocine cetnika. Kada se uzme u obzir koliko su vec muslimana ubili samo u Podrinju, nije ih bilo tesko nagovoriti, da se odazovu fetvi jerusalemskog muftije, jer su cetnici, kako rekoh, vec pravili zlocine a ideja komunizma u to doba je kod muslimana bila jako nepopularna, te kao takva, dala jod jedan razlog da se prikljuci- kome? Onome koji je saveznk po tome sa kim ratuje. To je Njemacka, koja ratuje protiv komunista i kroz stvaranje Handzar divizije stvara se neku vrstu osjecaja sigurnosti kod muslimana, koji su se zaista nasli na vjetrometini. Znaci, ipak se u Handzar diviziju ljudi odlazili zbog ovoga, nikako sto su bili Nacisti po ubjedjenju. Cista pragmatika.

Ovo je užasna besmislica, druže Salko... :grana

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by Mohr » 18 Jan 2016, 07:29

Šta tek reći o pravnom savetniku Tome Diplome i njegovim brbljarijama :o


Evo malo narodnog veselja :jupi :ples bapskih pripovesti s kolena na koleno :hihi



[ytube][/ytube]

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by Nole » 18 Jan 2016, 07:39

Nismo svi isti u datim situacijama...ne pišem sada o Srbima Bosancima Hrvatima. Pišem o čoveku kao pijedincu. Svi mi imamo prijatelje svuda po exyu i ne jedne već sve tri vere i svi volimo da ih vidimo da se družimo sa njima. 1991. kada sam mobilisan mogao sam pucati i bacati bombe do mile volje. Samo uvek je bilo pitanje na koga? Od baš puno prijatelja pa i sestre sam imao udate u ZG bivšu curu u Osijeku....zar na njih da pucam??? Ne nisam pucao....e sad da je neko ne daj Bože, pobio moju porodocu....ko zna kakav bi ja monstrum bio....ljudske sudbine nisu iste....u ovom ratu je bilo jako puno osvetnika sa svih strana jer su ubijane čitave porodice...bar da smo se samo vojnički tukli...ne mi na ovim prostorima u svakom ratu moramo i decu i žene klati....dokle tako više???

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by drugrankovic » 18 Jan 2016, 10:09

Salahuddin wrote:
na njih gledaju kao na nepozeljni recidiv mrskog otomanskog okupatora
Mnogi su mi rekli da to nema veze ni sa cim ali ja mislim da ima. Njegos. Posto je u srpskom narodu on bio velicina u svakom pogledu, mislim da su mnogi u Gorski Vijenac gledali kao na ustav, bar kada se tice muslimana. I naraavno, ovo citirano je tacno. To se cak vuklo i do srebrenickog masakra, kada se Mladic tik prije pocetka masovovnih ubistava oglasava sa "danas se ocvecujemo dahijama". Zalosno, ali tako je. Moze neko pokusavati da se igra brojkama i sl ali ovo su cinjenice. Na bijednu Aljinu Islamsku Deklaraciju se gledalo kao na nesto slicno Mein Kampf-u, dok ustvari skoro niko od onih koji je dozivljavaju kao ideju vodilju "unitarista", dok to nema veze sa time. Ja sam Njegosev Gorski Vijenac procitao i znam da neki dijelovi u njemu otvoreno podsticu na mrznju, sto se moze lako pokazati. Volio bih da neko iz Deklaracije izdvoji nesto slicno. Volio bih cuti gdje je to Alija raspirivao etnicku ili vjersku mrznju. Na stranu sta i koliko je Alija kriv za druge stvari. Ali ta se Deklracija tako cesto pominje, da sam ja mislio da cu naci nesto golemo tamo. Medjutim, razocaran sam zbog potrosenog vremena na citanje tog stiva, kome se ne zna ni glava ni rep.

Sada ce neko reci da Gorski Vijenac i Deklaracija nisu isto, zbog toga sto je ovo kao knjizevno djelo, gdje bi se stosta trebalo tumaciti drugacije i da je to tek stilsko izrazavanje, dok je Deklaracija veceg apetita i posve druge prirode. Mislim da su obadvoje bas isti u tome da su koristeni za "izvor mudrosti". Pa tako, Njegosa itekako ima u onim Mladicevim rijecima, kao sto i Deklaracije ima u onima koji su bukvalno shvatili "da su islam i demokratija nepomirljivi" i da su sve zenlje, pa i BiH, po tom osnovu, legitimne mete napada muslimana.
[/quote

propaganda te uci protiv gorskog vijenca...

samo zato sto u toj prici, propaganda koja te zavodi drzi stranu zulumcara ili ti onog ko je bio tiranin i na strani osmanlija...

mislim da smo se jedni drugima osvetili i preosvetili za vek vekova... moj gorski vijenac je dozivljaji nikoletine bursaca...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by dobre.vibracije » 18 Jan 2016, 14:13

ZMAJ wrote: Jok ne bi... Nije prvo napravljen četnički pokret...prvo su nastali ustaše dolaskom Švaba i DANKE DOJČLAND
netocno. cetnicki je pokret nastao prije ustaskog, a ustase nisu nastale dolaskom svaba. lako provjerljivo. imas dobre literature i na internetu.
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Šta bi bilo da Jugoslavija nije ušla u 2. sv. rat?

Post by drugrankovic » 18 Jan 2016, 14:31

Cetnici su jos od jovana babunskog a ti se u to razumrs ko marica u kantar...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Ovo je karta svjetske sile - velike Jugoslavije

Post by Krokodil Behko » 08 May 2017, 09:24

Image
Neki se danas s nostalgijom sjećaju Jugoslavije, smatraju kako se tada živjelo bezbrižnije i sigurnije, a drugi smatraju kako je Jugoslavija bila umjetna tvorevina koja je silom decenijama pokušavala na okupu i u zajedništvu održati nespojive narode.

Međutim, ko zna kakva bi sudbina Jugoslavije bila da je kojim slučajem ostvaren u javnosti malo poznat plan Josipa Broza Tita.
Image

Neki istoričari smatraju da je Tito želio još veću, moćniju Jugoslaviju, koja ne bi bila samo regionalna sila, već i svjetska.

Istoričarka Sabrina Ramet za Blic je rekla kako je SFRJ pod Titom htjela stvoriti integralnu Jugoslaviju, koja bi uključivala pogranična područja oko Jugoslavije: Grčku, Traciju (ili Trakiju), Albaniju, Bugarsku, bar jedan dio austrijske Koruške, kao i cijelu talijansku provinciju Furlanija-Julijska krajina.

Među pristalicama jugoslavenskog iredentizma bili su i monarhisti i republikanci u doba prije stvaranja Jugoslavije 1918. godine. Sabina Ramet se poziva i na izjavu političara Svetozara Pribćevića da bi se Jugoslavija trebala prostirati "od Soče do Soluna".

Možda najčudnije na ovoj karti djeluje to što su kao dio Jugoslavije navedene i Bugarska i Albanija.

velika-jugoslavija-tito-1

Ipak, navodi se da je politički pokret Zveno u Bugarskoj podržavao ideju uključenja Bugarske i Albanije u zajedničku državu Južnih Slavena. Pokret Zveno sudjelovao je u državnom udaru u Bugarskoj 1934. godine. Zahtijevali su savezništvo s Francuskom i uključivanje Bugarske u Jugoslaviju. Čak je i britanska vlada tokom Drugog svjetskog rata podržala ideju stvaranja Velike Jugoslavije, kao odgovor na pristupanje Bugarske Silama Osovine.

Nakon Drugog svjetskog rata, Tito je objavio da Jugoslavija polaže prava na Trst i cijelu Karinciju, uključujući Austrijsku Korušku. "Oslobodili smo Korušku, ali su međunarodni uvjeti bili takvi da smo je morali privremeno napustiti. Koruška je naša i mi ćemo se za nju boriti", poručivao je Tito.

velika-jugoslavija-tito

Osim toga, pojavila se zanimljiva karta koja projicira kako bi SFRJ izgledala da su se Titovi planovi obistinili, i to u dva slučaja:

* da je maršalova vizija uključivala Albaniju i djelove Rumunjske i Grčke, uključujući i Solun

* da je Bledski sporazum između Tita i Dimitrova uključivao integraciju Bugarske u zajednicu jugoslavenskih zemalja

Autor neobične karte ističe da bi u nekom "paralelnom svemiru" komunistička revolucija u Grčkoj barem djelomično uspjela, čime bi se neki djelovi zemlje otcijepili i pridružili Jugoslaviji. Isto se odnosi i na Vlašku, bivšu kneževinu, a danas povijesnu pokrajinu Rumunije. Da se kojim slučajem ovaj ipak nevjerovatan scenarij dogodio, Jugoslavija bi se prostirala, kako se u tekstu navodi, od Celovca, odnosno Klagenfurta do Istanbula.

(Express.hr)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ovo je karta svjetske sile - velike Jugoslavije

Post by storm » 08 May 2017, 09:46

Slovenaca ima...tj bilo ih je u tim zeleno obojenim podrucjima austrije i italije :hm
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ovo je karta svjetske sile - velike Jugoslavije

Post by Socrates » 08 May 2017, 11:55

Devedesetih bi imali rat još gorih razmjera.

Možda i evropski. :lupa
. . . . . . . . .

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Ovo je karta svjetske sile - velike Jugoslavije

Post by Julia-Klara » 08 May 2017, 12:11

Krokodil Behko wrote:
Image
Neki se danas s nostalgijom sjećaju Jugoslavije, smatraju kako se tada živjelo bezbrižnije i sigurnije, a drugi smatraju kako je Jugoslavija bila umjetna tvorevina koja je silom decenijama pokušavala na okupu i u zajedništvu održati nespojive narode.

Međutim, ko zna kakva bi sudbina Jugoslavije bila da je kojim slučajem ostvaren u javnosti malo poznat plan Josipa Broza Tita.
Image

Neki istoričari smatraju da je Tito želio još veću, moćniju Jugoslaviju, koja ne bi bila samo regionalna sila, već i svjetska.

Istoričarka Sabrina Ramet za Blic je rekla kako je SFRJ pod Titom htjela stvoriti integralnu Jugoslaviju, koja bi uključivala pogranična područja oko Jugoslavije: Grčku, Traciju (ili Trakiju), Albaniju, Bugarsku, bar jedan dio austrijske Koruške, kao i cijelu talijansku provinciju Furlanija-Julijska krajina.

Među pristalicama jugoslavenskog iredentizma bili su i monarhisti i republikanci u doba prije stvaranja Jugoslavije 1918. godine. Sabina Ramet se poziva i na izjavu političara Svetozara Pribćevića da bi se Jugoslavija trebala prostirati "od Soče do Soluna".

Možda najčudnije na ovoj karti djeluje to što su kao dio Jugoslavije navedene i Bugarska i Albanija.

velika-jugoslavija-tito-1

Ipak, navodi se da je politički pokret Zveno u Bugarskoj podržavao ideju uključenja Bugarske i Albanije u zajedničku državu Južnih Slavena. Pokret Zveno sudjelovao je u državnom udaru u Bugarskoj 1934. godine. Zahtijevali su savezništvo s Francuskom i uključivanje Bugarske u Jugoslaviju. Čak je i britanska vlada tokom Drugog svjetskog rata podržala ideju stvaranja Velike Jugoslavije, kao odgovor na pristupanje Bugarske Silama Osovine.

Nakon Drugog svjetskog rata, Tito je objavio da Jugoslavija polaže prava na Trst i cijelu Karinciju, uključujući Austrijsku Korušku. "Oslobodili smo Korušku, ali su međunarodni uvjeti bili takvi da smo je morali privremeno napustiti. Koruška je naša i mi ćemo se za nju boriti", poručivao je Tito.

velika-jugoslavija-tito

Osim toga, pojavila se zanimljiva karta koja projicira kako bi SFRJ izgledala da su se Titovi planovi obistinili, i to u dva slučaja:

* da je maršalova vizija uključivala Albaniju i djelove Rumunjske i Grčke, uključujući i Solun

* da je Bledski sporazum između Tita i Dimitrova uključivao integraciju Bugarske u zajednicu jugoslavenskih zemalja

Autor neobične karte ističe da bi u nekom "paralelnom svemiru" komunistička revolucija u Grčkoj barem djelomično uspjela, čime bi se neki djelovi zemlje otcijepili i pridružili Jugoslaviji. Isto se odnosi i na Vlašku, bivšu kneževinu, a danas povijesnu pokrajinu Rumunije. Da se kojim slučajem ovaj ipak nevjerovatan scenarij dogodio, Jugoslavija bi se prostirala, kako se u tekstu navodi, od Celovca, odnosno Klagenfurta do Istanbula.

(Express.hr)
Koliko nebuloza i gluposti na jednom mjestu. Bitno je samo ubaciti Titovo ime, jer, zaboga, on je najveci konjac i fasista,nacista, diktator, blablaista svih vremena, Hitler,Staljin i ostali su male mace.

Kad se to ikad iko potrudio da plasira ideju o velikoj Jugoslaviji u proslosti? Nesto se ne sjecam, prosvijetlite me.
Ili je u pitanju samo politicka konstrukcija pljuvanja po vec davno popljuvanim tekovinama proizaslim iz partizanske istorije "nasih naroda i narodnosti".

Sve mi je fuj, ali bas bas fuj fuj.
I ja htjela biti novinar :bua
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ovo je karta svjetske sile - velike Jugoslavije

Post by Socrates » 08 May 2017, 12:21

Klaro, ima dovoljno istine u ovome. Barem što se tiče Bugarske i Albanije. I ne vidim nešto pretjerano lose u tome, da su se albanski i bugarski narod složili.

A što se tiče Tita, možda da ga gledamo realno, a ne kroz kult ličnosti.
. . . . . . . . .

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Ovo je karta svjetske sile - velike Jugoslavije

Post by Julia-Klara » 08 May 2017, 12:25

Pa vidi, pokusavam gledati realno, za mene definitivno nije svetac. Meni licno smeta pljuvanje po svemu sto su partizani napravili, to me boli. Izjednacavanje U i CH sa partizanima je meni licno bolesno :cudi

S druge strane, period poslije WW2 je bio dovoljno turbulentan, znamo svi koliko se pravilo frke oko Albanaca, pa i Bugara po granicama, i sad mi je prosto nemoguce povjerovati da je iko normalan razmisljao o savezu sa Albanijom.
Doduse, ja sam romanticar kad je u pitanju politika pa mozda jednostavno ne vidim (ili ne zelim vidjeti) stvari kakve su bile. Ali se nadam da nije do toga
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Ovo je karta svjetske sile - velike Jugoslavije

Post by Melek » 08 May 2017, 12:29

Jos da su Grke ofarbali u zeleno imali bi demografsku kartu svih naroda u Evropi za koje drzava nije.

Nit' znaju nit' umiju :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ovo je karta svjetske sile - velike Jugoslavije

Post by Socrates » 08 May 2017, 12:41

Tito je čak bio veoma ozbiljan o prikljucivanju Albanije Jugoslaviji. Ozbiljniji nego za Bugarsku.

Bilo je nemoguće zbog razlaza sa Staljinom.

Da je bio izdajnik i svojih najbližih drugova, bio je. I to kad mu je Staljin koristio.

Pa i partizane treba gledati realno. Stvar je što mi još nismo imali ozbiljnu neutralnu istorijsku evaluaciju partizana. I to kažem ja koji bez ikakve dvojbe moram biti na strani partizana. I uopste ne dovodim u pitanje da su bili pozitivniji od četnika i ustaša.

Međutim, pobili su i oni dosta ljudi i bez suda i bez pravde. A to zahtijeva ozbiljno istraživanje a ne ideološke parole.
. . . . . . . . .

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Ovo je karta svjetske sile - velike Jugoslavije

Post by Melek » 08 May 2017, 12:44

Najveca pozitiva su bili domobrani. A izvukli najdeblji kraj..
Lojalni, konvencionalni, disciplinovani, borili se samo kad je trebalo,
cak su pocesto i polagali oruzje kad vide nepravdu na koju su bili
prisiljavani. Na kraju ih satrase u Blajburgu ko zadnju stoku.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ovo je karta svjetske sile - velike Jugoslavije

Post by storm » 08 May 2017, 12:51

...i kaže: "ne dirajte Ume"

:valja

točno soc....realan odmak i procjena :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests