Veliki potop

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Veliki potop

Post by Krokodil Behko » 06 Apr 2015, 23:50

Tema je o poređenju predanja o Velikom potopu s naučnom analizom istoga.

Namjerno ne pominjem izraz "starozavjetno predanje" o Potopu, jer nije to jedina knjiga u kojoj se to pominje.

Potop se pominje i u sumerskom Epu o Gilgamešu koji je garantovano na području Palestine, bio poznat i prije dolaska Hebreja na te prostore.
Prototip biblijske priče o Velikom potopu nalazi se u sumerskom Epu o Gilgamešu. Fragment sa tom pričom (star oko 1400. pne.) iz tog babilonskog epa pronađen je kod Megida u Izraelu. To ukazuje da je ta priča iz Mezopotamije bila poznata u Palestini i prije dolaska Hebreja, jer je Jošua sa Hebrejima zauzeo Kanaan oko 1200. pne..

Potom, pominje se u literaturi stare Grčke, a postoji i Indijska verzija potopa, pa čak i Astečka.


Prvo

Prema predanju, Noa je u trenutku potopa imao svega 600 (šest stotina) godina.
Mislim da tu ne treba nikakav komentar :cudi

Drugo

Ovako je trebala izgledati Noina arka

Image

Vjerujete li da je čovjek koji je živio prije otprilike 7000-9000 godina i imao 600 godina, sam mogao napraviti brod dug 140 metara i to sve od drveta?

Historiografija brodogradnje, bilježi zanimljiv podatak. Najveći ikada napravljeni brod od drveta, bio je dug 115 metara (krači od Noinog za 25 metara) i morao je biti opasan sa čak 90 čeličnih obruča, da se n bi raspao :cudi
Pa čak i tada, non stop je deset mornara, moralo raditi na crpkama i izbacivati vodu iz potpalublja.

Treće

Valjalo je pokupiti parove od nekih 35.000 životinjskih vrsta i obezbjediti hranu za 150 dana za sve životinje.
Btw, najlijenije životinje su takozvani lijenjivci, žive u J. Americi. Mislim da su i oni trebali biti na Arci a kako su oni onda otišli nazad u Ameriku, kad je poznato da se kreću samo u slučaju krajnje nužde ? :D


Eto, za početak :D

Imate li vi svoje mišljenbje o velikom potopu i mislite li da je istinit?
Potpuno i djelimično?

Znam da je ova tema obično zanimljiva, pa ako može bez copy/paste kilometarskih tekstova. Hvala :D
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7151 times
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Julia-Klara » 06 Apr 2015, 23:56

ne vjerujem
mit
bajkica
prica za malu djecu

naveo si obrazlozenja, i to sasvim logicna, tako da mi cijela prica nema nikakvog smisla, te se kao takva ne razlikuje puno od svega sto sto navedoh iznad -mit,bajka,prica za malu djecu

:cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Biba » 07 Apr 2015, 00:32

Citala sam da su paleontolozi pronasli fosilne ostatke zivotinja koje su zjvjele u jako jdaljenim mjestima k da ih me jedino veliki potop donio na nova odredista. Citala sam i da me potop bio 12. veljace ali sad nisam sgurna koji broj se smatra nesretnim..znam da XVII ksto smatramj nesretnkm mer na ,atinsklm znac ZIVKO SAM..Ako uzmeml u obzir piramide itd..zasto ne nemoguce takvu arku napraviti i citala sam da su pronadzeni ostaci ali netki tu na forumu mi rekli da nisu..e da, i danas strucnjaci kazu da je nemoguce napraviti kristalne lubanje a one su pronadzene.. :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Krokodil Behko » 07 Apr 2015, 00:43

Biba wrote:zasto ne nemoguce takvu arku napraviti i citala sam da su pronadzeni ostaci
Gdje to piše? Ko potvrđuje da su pronađeni ostaci Noine arke?
Msm, još uvijek se ne zna ni kad je bio taj potop. Cifre variraju od 3000 g.p.n.e. do 10.000 g.p.n.e.
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Dust » 07 Apr 2015, 09:11

Ja vjerujem da je sva ta prica prenapuhana. Mozda je bila neka poplava, koja je u to vrijeme bila katastrofalna i da je bio covjek koji je mozda pokupio svoju porodicu i zivotinje sa farme, strpao u camac i tako se Spasio.


Arheolozi su nesto trazili na Araratu, nesto su kao i pronasli, mada je sve to jako daleko od onoga sto religiozne knjige prenose.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Bla » 07 Apr 2015, 19:02

Samo onako da dodam pitanjce,
zašto bi neko "plovilo" moralo biti u obliku broda?

Primjer iz današnjeg vakta poput ovog ostrvceta koje je napravljeno od plastičnih flaša. ;)

[ytube][/ytube]
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by laganini » 07 Apr 2015, 19:05

Julia-Klara wrote:ne vjerujem
mit
bajkica
prica za malu djecu

naveo si obrazlozenja, i to sasvim logicna, tako da mi cijela prica nema nikakvog smisla, te se kao takva ne razlikuje puno od svega sto sto navedoh iznad -mit,bajka,prica za malu djecu

:cudi
.....i za piramide lazu nema trideset godina da su ih sazidali... :zubi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7151 times
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Julia-Klara » 07 Apr 2015, 19:10

piramide nisu dokazane
ne vidim problem
drzi se teme
ne proganjaj me samo da bi odgovorio na moje postove
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Krokodil Behko » 07 Apr 2015, 19:14

Bla wrote:Samo onako da dodam pitanjce,
zašto bi neko "plovilo" moralo biti u obliku broda?

Primjer iz današnjeg vakta poput ovog ostrvceta koje je napravljeno od plastičnih flaša. ;)

[ytube][/ytube]
Pitanje ti je na mjestu.
Ovih dana na NG prikazuju emisiju o tome. Pogledaj u programu, vjerovatno ima i repriza narednih dana. Odličan rad i pokušaj replike.

Eh sad, oni su pokušali (negdje na nekoj lokaciji u Indiji) napraviti okruglu lađu.
Odlučili su se za prečnik otprilike 25 metara, redali neko posebno žilavo granje i šta ja znam. Spolja su premazivali bitumenom i opet ne ide bez pumpe.
Baš pogledaj, zanimljivo je.
Naravno, ima tu i o tim fantomskim lokacijama pronalaska Noine arke (ili je to bilo na history :hm ) ali neki je opšti zaključak da ista nije pronađena. Traže je još uvijek i to samo na toj planini :cudi


A ne vjerujem ni da je bilo plastike u to doba :D
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Biba » 09 Apr 2015, 23:46

Veliki potop je dokazan fosilnim ostacima
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by kuplung » 12 Apr 2015, 07:50

Biba wrote:Veliki potop je dokazan fosilnim ostacima
Gdje se nalaze? Nigdje je postoji cvrst dokaz. Slicno kao nasim piramidama. Kao ima nesto slicno...

Treba uzeti bas izvornu verziju price, ako postoji. Iz nje bi se dalo izvuci koliko je cega bilo na brodu. Uzmite samo koliko se danas izmjeni necija izjava. Ne mora znaciti da su sve vrste bile na brodu, mozda samo one koje su u tom dijelu zemlje. Tada nisu postojale Amerika, dobar dio Azije. Vecinom se desavanje veze za Bliski istok. Tamo nema puno zivotinjskih vrsta, predjeli su dosta ravni. Dovoljno je da nivo mora digne 100-200 m i to je totalni potop za njih. Realno mogao se desiti.
Glede dugog zivota. Na internet mozete naci slike skeletal krupnih ljudi, par metara. Opet nigdje toga nema po muzejima niti dokumentovano. Kraci zivot moze nastati mutacijom gena. Pretpostavlja se da je udar meteora unistio dinosauruse. To se mozda poklapa s nasim kracim zivotom, 100-120 godina zbog oskudice hranom, radijacije. Sve su to opet nagadjanja, za i protiv.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Biba » 12 Apr 2015, 18:43

Ak je dokumentovano i dokazano torinsko platno...i mandilijan...zasto ne vjerovati u arku :ovaj...pa zar se upravo ne cini sve da dodze do globalizacije....i do jedne vjere kak je Gospa porucila djeci da ce biti.....mislim u Lurdu......pa to je antikrist a ne vrag s lopatom... :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7151 times
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Julia-Klara » 12 Apr 2015, 20:39

Potop (mitologija)
Izvor: Wikipedia

Veliki potop je mit koji se nalazi u predanjima mnogih naroda, i gotovo na svim kontinentima. Napoznatiji su sumerski Ep o Gilgamešu, grčki o Deukalionu, hebrejski o Noinoj arci, indijski iz Mahabharate i astečki mit o Nahui-Atlu.

Karakteristike i geneza mita o velikom potopu


Teoretičari religije slažu se u tom da elementarne prirodne sile požari, potresi, potopi, gromovi imaju istaknuto mjesto u nastanku religije - naročito u paleolitu. Tako se i kod Velikog potopa u svim njegovim varijantama, u suštini radi o jednom - da bog(ovi) pošteđuje dobre, a kažnjava zle, jer ljudi tada nisu mogli objasniti te prirodne kataklizme Zemlje koja je živi planet.

Mezopotamijska verzija velikog potopa
Glavni članak: Ep o Gilgamešu

Prototip biblijske priče o Velikom potopu nalazi se u sumerskom Epu o Gilgamešu. Fragment sa tom pričom (star oko 1400. pne.) iz tog babilonskog epa pronađen je kod Megida u Izraelu. To ukazuje da je ta priča iz Mezopotamije bila poznata u Palestini i prije dolaska Hebreja, jer je Jošua sa Hebrejima zauzeo Kanaan oko 1200. pne.. To arheološko otkriće baca novo svijetlo na starosjedioce Hetite dosad malo poznati narod, koji se danas ukazuje kao jedna od glavnih pokretačkih snaga antike bogate religijske kulture.

Drevni sumerski ep je priča o stvaranju svijeta, izgradnji gradova i Velikom potopu. Prema epu, nakon što je svemir nastao iz pramora i rodili se bogovi, stvoren je čovjek iz gline da obrađuje ​​zemlju, čuva stoku i štuje bogove. U dijelu o Velikom potopu junak je Utnapištim (a ne Noa) ali i njemu jedan od bogova - Ea, dojavi da izgradi brod i tako spasi sebe i sav životinjski svijet, od potopa koji su poslali četvoro bogova da unište pokvareni svijet.

Starogrčka verzija velikog potopa
Glavni članak: Deukalion

Kad je Zeus, kralj bogova, odlučio uništiti sav ljudski rod poplavom, Deukalion je sagradio arku u kojoj su se on i njegova žena Pira - spasili i preživjeli poplavu, a nakon tog i iskrcali se na planini Parnas. Nakon tog su obnovili ljudski rod, bacajući kamenje oko sebe iz kog je izrasli novi ljudi.

Hebrejsko - biblijska verzija velikog potopa
Glavni članak: Noina Arka

Junak biblijske priče o Velikom potopu iz starozavjetne Knjige postanka - Noa, pionir je vinogradarstva, ali i otac Sema, Hama i Jafeta, i na taj način začetnik semitske genealoške linije. On je sinteza najmanje triju biblijskih izvornih tradicija, i slika pravednika koji je sklopio savez sa Jahvom, bogom Izraela, kome priroda budućnost.

Priča počinje odlukom Boga da kazni grešni ljudski rod - tako da ga potopi, ali pritom ipak upozori Nou da se spremi; izgradi brod i sakupi sve za obnovu života na zemlji.

Taj potop se zbio kad je Noi bilo 600 godina, počeo je tako da su se - na 40 dana otvorile sve ustave nebeske (Knjiga Postanka 7,11-12). Voda je lila pet mjeseci i pokrila brda za 15 lakata. Nakon tog je voda počela opadati, pa se 18. dan sedmog mjeseca arka se zaustavila na planini Ararat. Tek nakon tri mjeseca izvirili su planinski visovi, pa je nakon 40 dana Noa počeo puštati goluba da sazna dali da se iskrca. Tek kad mu je golub nakon trećeg leta, donio maslinovu grančicu, odlučio se iskrcati sa svom svojom posadom, 8 ljudi i svim životinjama (od svake vrste po dva). To se zbilo kad je imao 601 godinu.

Indijska verzija velikog potopa
Glavni članak: Mahabharata

U indijskoj verzija mita o Velikom potopu - glavni lik Vaivasvata Manu je kombinacija dviju hebrejskih likova; Noe, koji je spasio život od izumiranja za potopa, i Adama prvog čovjeka. Njega su na potop upozorile ribe, kojima je on pomogao, pa je izgradio čamac kako su mu one savjetovale i tako je spasio čovječanstvo od izumiranja.

Astečka verzija velikog potopa

U astečkom mitu o Pet sunaca, četvrto od njih - Nahui Atl (sunce voda), poplavi zemlju punih 52 godine, pa su se sva bića pretvorila u ribe osim jedne žene i muškarca, koji su se slušajući boga Tezcatlipoca sklonili na ogromno drvo, a njih je Tezcatlipoc pretvorio u svoje pse.

Novije teorije o velikom potopu

Glavni članak: Teorija o potopu Crnog mora

Američki geolozi sa Univerziteta Columbia William Ryan i Walter Pitman razvili su teoriju kojom egzaktno pokušavaju dokazati da priče o velikom potopu imaju stvarnu podlogu u fizičkim procesima koji su se tad odvijali na Zemlji.

Po njima za ledenog doba Crno more bilo je slatkovodno jezero okruženo dobrom zemljom, gusto naseljeno jer su tu uvjeti za život bili povoljniji. Oko 12000. pne. pri kraju ledenog doba, Zemlja se počela zagrijavati, pa su se ogromni ledenjaci koji su dotad prekrivali sjevernu hemisferu počeli topiti, a oceani i mora rasti. Tako da se oko 7000. pne. veliki vodeni val iz Mediterana probio kroz Bospor i sručio se na teritorij današnjeg Crno more. Njegova snaga bila je 200 puta veća od Nijagarinih vodopada, pa je more raslo po 15 centimetara svaki dan. Preživjeli stanovnici koji su se spasili usmenom predajom prenjeli su strahote koje su preživjeli, pa su iz tog nastale sve sage o Velikom potopu i Noinoj Arci.

Pomorski istraživač Bob Ballard obavio je istraživanje dna Crnog mora - 1999., neki njegovi nalazi (fosilni ostatci) potvrđuju da se nešto slično zaista možda i dogodilo oko 7000. pne.

Postoje i teorije da se Veliki potop dogodio zbog velikog tektonskog poremećaja koji je tad zadesio Zemlju, tako da se Bospor jednostavno raspuknuo, i da se sve dogodilo puno brže.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by tovar » 12 Apr 2015, 21:39

Nekad mi se čini da je Noa spasio puno više od samo jednog para majmuna.
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Biba » 12 Apr 2015, 21:47

...:ovaj...eh da je barem malo vise tovara spasio... :pusi ....pa tovar je i Isusa na ledjima nosio :klanja
Last edited by Biba on 12 Apr 2015, 21:48, edited 1 time in total.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by KOMESAR » 12 Apr 2015, 21:48

Je li u Kur'anu spomenuta ta lađa??
Last edited by KOMESAR on 12 Apr 2015, 21:57, edited 1 time in total.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7151 times
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Julia-Klara » 12 Apr 2015, 21:51

e, KOMESARe, tu ti je vec Behko ekspert... I znam da je rekao da ne kopiramo tekstove ali eto,ja jesam, ali iz razloga da imamo na jednom mjestu sve slucajeve gdje se spominje veliki potop
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by KOMESAR » 12 Apr 2015, 21:54

tovar wrote:Nekad mi se čini da je Noa spasio puno više od samo jednog para majmuna.
...
"A uveče, kad živina juri,
Da zauzme motke, il prut jak,
Izišo je tad domaćin tmuri,
I svu štenad potrpo u džak."
...

Jesi li siguran da je "tmuri" baš svu štenad potrp'o u džak?
Nakotilo se.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by KOMESAR » 12 Apr 2015, 22:08

Julia-Klara wrote:e, KOMESARe, tu ti je vec Behko ekspert... I znam da je rekao da ne kopiramo tekstove ali eto,ja jesam, ali iz razloga da imamo na jednom mjestu sve slucajeve gdje se spominje veliki potop
• Nuhova lađa

Za vrijeme Nuha (a.s.) događa se jedan sveopći potop - Et-Tufan, kao kazna njegovom narodu, u kojem, niko osim male skupine ljudi koja se spasila na lađi, nije htio vjerovati. Sura Hud (11: 123) opširno govori o sveopćem potopu (Et-Tufan). Nuhu se po objavi naređuje da gradi lađu na kopnu, a narod mu se izrugivao. On narodu uzvraća, kao što se vi nama izrugujete izrugivaćemo se i mi vama. On opominje narod na skoru uništavajuću kaznu. Kada je voda došla, Nuhu je naređeno da se ukrca u lađu i uzme od svih bića po jedan par muško i žensko, svoju porodicu i sve vjernike. Nuh je pozvao: “Ukrcajte se u lađu u ime Allahovo. On je goni i zaustavlja.” Nuh je pozvao u lađu i sina da ne bude nevjernik i uništen a on odgovara: “Ja ću se skloniti na brdo koje će me zaštititi od vode (nevjernici se uzdaju isključivo u sebe bez oslonca na Allaha i Njegovu pomoć).” Lađa je plovila između valova visokih kao brda. Kasnije je od Allaha naređeno: Zemljo, popij vodu svoju; nebo, zaustavi kišu; voda se povuče, odredba se izvrši, lađa se zaustavi na brdu Džudijj.
U vezi sina Nuhu se odgovara: O Nuhu, on nije čeljade tvoje, rekao je On. Jer radi ono što ne valja, zato Me ne moli za ono što ne znaš.! Savjetujem ti da neznalica ne budeš. (11:36-48)
Nuhu je kasnije naređeno da se on, njegova porodica, vjernici i vjernice sa selamom i bereketom iskrcaju sa lađe. Njegov oholi odvratni i nevjernički narod koji se nije sklonio u lađu kao i njegov jedan sin bio je potopljen (7:64). Takav je konac svima onima kojima opomene ne koriste (10:73). Lađa je bila spas, Allahovo znamenje i mu’džiza za Nuha i vjernike
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Veliki potop

Post by Krokodil Behko » 13 Apr 2015, 00:04

Pa dobro, druže Komesare ima li neki materijalni trag o tome?
Bilo šta?
“Ja ću se skloniti na brdo koje će me zaštititi od vode (nevjernici se uzdaju isključivo u sebe bez oslonca na Allaha i Njegovu pomoć).” Lađa je plovila između valova visokih kao brda. Kasnije je od Allaha naređeno: Zemljo, popij vodu svoju; nebo, zaustavi kišu; voda se povuče, odredba se izvrši, lađa se zaustavi na brdu Džudijj.
Da li je potopljen cijeli svijet ili samo neki dio, neka teritorija? Ostade mi to nejasno.
online

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests