Četnici - Draža Mihailović

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Protest protiv biste ratnog zločinca Save Kovačevića

Post by Sheval » 16 Oct 2016, 17:31

Prolazis kroz Bilecu...grafiti-Hocemo Seselja,cetnicki spomenici...sirotinja i bijeda...momak od 17 godina sa jednim zubom u glavi popravlja tamica...
Jako depresivno podrucje.Ali eto...spomenici su najbitniji :grana
Trebinje jedino na nesto lici u ist. Hercegovini...ali osim prirodne ljepote...nista...
Nekad imam osjecaj da su ti ljudi zapeli u 1459.g i nikako da krenu naprijed.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Protest protiv biste ratnog zločinca Save Kovačevića

Post by Pasaga » 16 Oct 2016, 17:43

Sheval wrote:Prolazis kroz Bilecu...grafiti-Hocemo Seselja,cetnicki spomenici...sirotinja i bijeda...momak od 17 godina sa jednim zubom u glavi popravlja tamica...
Jako depresivno podrucje.Ali eto...spomenici su najbitniji :grana
Trebinje jedino na nesto lici u ist. Hercegovini...ali osim prirodne ljepote...nista...
Nekad imam osjecaj da su ti ljudi zapeli u 1459.g i nikako da krenu naprijed.
Ljetos prodjoh kroz neka sela,oko Foce,neznam kako se zovu.
Uglavnom je Srpski zivalj.
Masa je kuca jos porusenih,popaljenih u zadnjem ratu,pa tako da predpostavljam da su Bosnjacke.
Ono ljudi sto se moglo vidjet,to je neopisiva tuga i jad.
Svinje po javnom putu,konji i konjska kola,u vrlo losem stanju,odjeca kod tih ljudi je jos uvjek
ono maskirno,ratne uniforme.....
Stao sam na jednom ...kao prkingu....usudio se pa sta bude,eto ih dvojice.....
...prica-tamo-vamo ....
Rastuzili su me....u najkracem...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Protest protiv biste ratnog zločinca Save Kovačevića

Post by Sheval » 16 Oct 2016, 17:52

Bijeda na kvadrat.Cesto sam tamo.Da im nije Federacije,gotovi bi bili.Oni nemaju kome prodati svoja dobra.Ovaj ogrijev na pelet,klima uredjaji...modernizacija...nikako im ne idu na ruku...drva se sve slabije prodaju.Ostale su im samo zivotinjske preradjevine,gnojivo...puko prezivljavanje.Cesto idem za Crnu Goru i ma koliko to cesto bilo...uvijek se nanovo sablaznim cim se prodje Stolac...koje sablasno prostranstvo do Trebinja.Scene iz horor filmova.Ono sto je frapantno...ljeti dok ima protoka ljudi...turista...nigdje sta da da se nesto prodaje.Ima onih strelica "Med" uz put i nigdje nikoga.Totalno neambiciozni ljudi bez ikakve zelje za izlaskom iz bijede.Samo slijeganje ramenima i kukanje.Ne razumijem.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Protest protiv biste ratnog zločinca Save Kovačevića

Post by dr laganini » 16 Oct 2016, 17:55

..ja se sicam negdi osAmdesete cetvrte pete radio sam s kesicama i jedini put bio u stocu..meni je to bilo mracno..mogu mislit sad dok je sve ialo naprid tamo cak i nazad..

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Protest protiv biste ratnog zločinca Save Kovačevića

Post by Sheval » 16 Oct 2016, 17:56

dr laganini wrote:..ja se sicam negdi osAmdesete cetvrte pete radio sam s kesicama i jedini put bio u stocu..meni je to bilo mracno..mogu mislit sad dok je sve ialo naprid tamo cak i nazad..
Znas kako Stolac izgleda kada ga se docepas sa istoka?Bude ti drago...skakao bih od srece.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Protest protiv biste ratnog zločinca Save Kovačevića

Post by Pasaga » 16 Oct 2016, 17:57

Drug,ja sam tim putem cesto isao do Niksica.
Trebao si vidjet taj kraj kasnih 70-tih i ranih 80-tih.
Tek bi se tad zaibretio.
Kad bi napustio Stolac,posao uz onu stranu,jel no zegulja....?
..koda bih napustio civilizaciju....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Protest protiv biste ratnog zločinca Save Kovačevića

Post by dr laganini » 16 Oct 2016, 17:58

..nekako ste me natjerali da napravim izlet..spiza nije akupa usput..

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Protest protiv biste ratnog zločinca Save Kovačevića

Post by Sheval » 16 Oct 2016, 17:59

Pasaga wrote:Drug,ja sam tim putem cesto isao do Niksica.
Trebao si vidjet taj kraj kasnih 70-tih i ranih 80-tih.
Tek bi se tad zaibretio.
Kad bi napustio Stolac,posao uz onu stranu,jel no zegulja....?
..koda bih napustio civilizaciju....
Nista se nije promijenilo.Zegulje nema...do Trebinja imas jednu birtiju Zvezda...i to je to :grana
Pustinja.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Protest protiv biste ratnog zločinca Save Kovačevića

Post by dr laganini » 16 Oct 2016, 18:00

..hr tablice nemaju frke..

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Protest protiv biste ratnog zločinca Save Kovačevića

Post by Sheval » 16 Oct 2016, 18:02

U mene su HR table...ma koje god...ljudi ce buljiti u tebe...jer se svatko zna u glavu.Ali za koju marku plesace ti na stolu...

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Protest protiv biste ratnog zločinca Save Kovačevića

Post by dr laganini » 16 Oct 2016, 18:04

..ok ipak ce frens onda vozit .. :hihi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Zvanično: Rehabilitiran Nikola Kalabić

Post by Krokodil Behko » 28 May 2017, 09:03

Image
Odluka Višeg suda u Valjevu da rehabilituje nekadašnjeg komandanta Gorske garde Jugoslovenske vojske u otadžbini Nikolu Kalabića otvorila je polemiku o tome da li je to novo prekrajanje historije.

Porodica i dio javnosti tvrde da je takva odluka suda bila jedina moguća, dok brojni historičari i političari upozoravaju na njene loše posljedice.

Sedam odluka Državne komisije za utvrđivanje ratnih zločina okupatora i njihovih pomagača i rješenje Sreskog suda u Mionici kojim je Nikoli Kalabiću konfiskovana imovina sedamdeset godina kasnije kao da nisu ni donijeti. Nekadašnji komandant Gorske garde smatra se neosuđivanim.

Unuka Nikole Kalabića, Vesna Kalabić, koja je prije pet godina i podnijela zahtev za rehabilitaciju, očekivano je zadovoljna.

"Posle 70 godina je dokazano da protiv mog dede nemaju ništa, da stvarno nije takav kakvim ga oni predstavljaju svih ovih godina.

I kako smo živeli i ja, i moja majka, i moja baba - to je bila katastrofa. Šta je sve za njega pisano, pričano, ali sad je pravda izašla na videlo”, kaže Vesna Kalabić.

Sve što se o Kalabiću pričalo i pisalo bazirano je na historijskim činjenicama, kaže historičar Predrag Marković, a četnički komandant rehabilitovan je samo zato što nije i pravosnažno osuđen.

"Pošto nije osuđen onda nije ni kriv, ali to je kada su u pitanju ratni zločini naopaka logika.

Zamislite sada šta bi se desilo za ljude koji su pogubljeni kao ratni zločinci kada bi svi bili rehabilitovani”, ukazuje on.

Marković smatra da bi rehabilitacija Kalabića sada mogla da olakša proglašenje Alojzija Stepinca za sveca i da doprinese slavljenju mrtvih ustaša u Bleiburgu. Na moguće posljedice odluke suda u Valjevu upozorava i LDP.

“Ovakva odluka samo podstiče ekstremizam u regionu, jer se rehabilitaciji Kalabića danas najviše raduju oni koji planiraju da svoje zločince sutra promovišu u heroje, a građane ostave u večitim rovovima i podelama”, ocjenjuje stranka Čedomira Jovanovića.

Sramnom i uvredljivom rehabilitaciju Kalabića smatraju i lideri SPS-a i Pokreta socijalista. Ivica Dačić kaže da ta odluka šteti ugledu Srbije, a Aleksandar Vulin objašnjava i kako.

"Neshvatljivo je da država Srbija, da srpski narod, sada, 70 godina nakon Drugog svetskog rata, treba da pređu na stranu poraženih.

Mi smo narod pobednika, ovakvim presudama i ovakvim pokušajima rehabilitacije vi gurate čitav jedan narod tamo gde nikad nije bio, na stranu poraženih”, ocijenio je srbijanski ministar Vulin.

Ova odluka ipak nije konačna, pošto je na nju moguća žalba Apelacionom sudu u Beogradu, koju je viši tužilac u Valjevu i najavio.

Nikola Kalabić je tokom rata bio jedan od najistaknutijih četničkih komandanata, kome se na teret stavlja odgovornost za više zločina koje je počinio Korpus gorske garde.

Odlukom osnovnog suda u Valjevu 2011. proglašen je mrtvim, čime je prihvaćen i argument da su ga 1946, dva mjeseca prije hapšenja Draže Mihajlovića, u pećini kod Valjeva ubili pripadnici OZNE.

Međutim, prema prihvaćenoj verziji, Kalabića je OZNA poslije rata zarobila jer je prihvatio da sarađuje u odavanju Mihailovića, a umro je znatno kasnije.

(N1/SB)
online

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7019 times
Been thanked: 11325 times
Status: Online

Re: Zvanično: Rehabilitiran Nikola Kalabić

Post by spacebound » 28 May 2017, 10:08

Zacudjujuce :oo

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15111
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 956 times
Been thanked: 945 times
Status: Offline

Re: Zvanično: Rehabilitiran Nikola Kalabić

Post by Tokmak » 28 May 2017, 10:33

nije ni Adolf Hitler nikad pravosnazno osudjen,znaci ni Hitler nije ratni zlocinac... :cudi
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80753
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9940 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: Zvanično: Rehabilitiran Nikola Kalabić

Post by Julia-Klara » 28 May 2017, 14:03

Ne cudi me nista u ovom vaktu :cudi Zasto bi?
Idiotizam na djelu, izjedacavaju se stvari koje nema teorije da budu izjednacene :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Zvanično: Rehabilitiran Nikola Kalabić

Post by Melek » 28 May 2017, 15:23

Pa sta, i treba ga rehabilitovati. On je izd'o cica Drazu partizanima :ok

:oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Zvanično: Rehabilitiran Nikola Kalabić

Post by Krokodil Behko » 29 May 2017, 00:09

OVAKO JE GOVORIO REHABILITOVANI ČETNIČKI KOMANDANT KALABIĆ: "U Kopljarima smo poklali 24 komunista, 20 Cigana, sve sam ih poklao"

Image
Nikola Kalabić je bio komandant Gorske kraljeve garde Jugoslovenske vojske u Otadžbini i saradnik njemačkog okupatora tokom Drugog svjetskog rata.

U dogovoru sa Njemcima, vršio je brutalnu kampanju terora nad partizanskim simpatizerima na području okupirane Srbije. Njegova sudbina neposredno poslije rata, odnosno uloga u hvatanju Draže Mihailovića je decenijama bila predmet kontroverzi i urbanih legendi.

Rođen je 1906. u Podnovlju kod Dervente, na sjeveru Bosne, od oca Milana i majke Joke. Nikolin otac se razveo od Joke poslije Prvog svetskog rata, i zatim se ženio još tri puta. Nikolu je u početku vodio sa sobom, tako da se on školovao u mjestima očevog službovanja, a nakratko i u Novom Pazaru. Završio je šest razreda gimnazije, a zatim je upisao geodeziju u Beogradu.

Na početku Drugog svjetskog rata, pristupio je četničkoj organizaciji Koste Pećanca, koji ga je postavio za vojvodu cerskog i valjevskog. Nakon kraćeg vremena Kalabić je Pećancu poslao uniformu i objavu, s porukom da ga napušta zato što je krenuo sa Nedićem.

Kalabić je saznao za pukovnika Dražu Mihailovića, pa je ljeta 1941. godine otišao na Ravnu Goru. Njegova prva dužnost bila je komandir prateće čete pukovnika Mihailovića. Od novembra 1941., Kalabić je komandir čete Gorske kraljeve garde. Značajnu ulogu odigrao prilikom bjekstva Draže Mihailovića sa Ravne tokom njemačke operacije Mihailović (početkom decembra 1941.), kada je preko svog oca Milana (žand. majora, komandanta 11. odreda K. Pećanca) omogućio Draži i njegovom štabu prebacivanje u Sandžak i povratak kasnije u zapadnu Srbiju.

Kalabić je 23. februara 1943. godine naredio formiranje Rudničkog letećeg odreda za borbu protiv pripadnika narodnooslobodilačkog pokreta na širem području planine Rudnik. Kalabićevo "čišćenje komunista" u Srbiji ubrzo se otrglo kontroli. Lazar Trklja, bliski saradnik Draže Mihailovića, izvještava ga o Kalabićevom teroru sredinom 1943. godine, a sredinom 1943. godine, Kalabić je pokušao da se približi Njemcima, ali je odbijen.

U borbama protiv partizanskog pokreta otpora, Kalabićevi četnici činili su surove zločine, pa je 3. novembra 1943. jedan član Kalabićevog Štaba pisao Draži Mihailoviću o zločinima Kalabićevih četnika na području Rudnika:

1. Varošicu Stragare upalili su zato što su od prvog do posljednjeg bili svi pijani. To je bilo prvo djelo Kalabića, čim je stupio na tlo svoje teritorije...

2. Od cjelokupnog br. stanja koje su poklali 50% su nevine žrtve. Znam da podnose izveštaj da su poklani kao krivci.


3. Narod kada čuje da četnici dolaze u selo, više se plaše nego kada dolaze Njemci, Bugari, Arnauti i svaka druga vjera. Jer oni svi kada dolaze ako treba neko da se tjera ili ubije oni otjeraju ili ubiju, ali ovi prebiju da poslije tri dana mora dotična osoba da umre. Navešću Vam samo jedan slučaj, a takvih slučajeva ima dosta. Kalabić lično prebio je u s. Ljubičevac tri čovjeka i jednu devojku koji su poslije četiri dana pomrli. Nisu bili u stvari krivi ništa. Znam da će Vam podnijeti izvještaj da su - ustvari krivi. Dakle to istorija čovječanstva nije zapamtila. Narod se čudi čija je to vojska i za koga Kalabić radi, kad su ti ljudi od pamtivijeka nacionalisti.

4. Kalabić, lično nijedan obrok ne jede bez pečenja.

5. Vode borbu sa partizanima oni im se uvijek izvuku, oni poslije zađu po selima i pokolju onaj nevini narod, i podnose izveštaj kako su u borbi nanijeli gubitke partizanima...

- Mogu samo vam reći to da narod psuje majku kralju, vama — Draži i svima redom, kažu kad je ovakva garda kakva je ta druga vojska. I podvlačim vam da je narod jako ogorčen, i ne znam kako da se izrazim koliko narod vapi za pomoći. Jer ovakav rad Kalabića, veća je propaganda za partizane, nego što je i oni sami imaju, treba da me razumete - stoji u pismu.

Pokolj u Vraniću, Boleču, Kopljarima

Nakon dogovorene saradnje sa Njemcima, u drugoj polovini decembra 1943. južno od Beograda sprovedena je akcija "čišćenja komunista". Koordinatori akcije bili su pukovnik Jevrem Simić, generalni inspektor četničkih odreda i Nikola Kalabić, komandant Korpusa gorske garde, koji su izvršili koncentraciju jedinica i otpočeli takozvano "čišćenje terena". Na ovu akciju odnosi se slijedeće Mihailovićevo naređenje komandantima.

Tokom ove akcije izvršeni su svirepi četnički zločini: Pokolj u Vraniću, pokolj u Boleču i drugim mjestima. Decembra 1943. godine četnici Nikole Kalabića zaklali su u selu Kopljarima kod Aranđelovca 21 seljaka.

Proljeća 1944. godine Mihailović je odlučio da formira krupne mobilne operativne formacije - jurišne korpuse, i od njih grupe jurišnih korpusa kao formacije u rangu armije. Jedina potpuno formirana bila je četvrta grupa jurišnih korpusa u zapadnoj i srednjoj Srbiji.

Nikola Kalabić u pismu od 29. decembra 1943. godine obavijestio je Dražu Mihailovića o pokolju koji su počinili četnici pod njegovom komandom u selu Kopljare pokraj Aranđelovca u noći 25. i 26. decembra 1943. Najveći broj stradalih bili su pripadnici romskih porodica koje su živjele u selu.

"U Kopljarima uhvaćeno na spavanju i poklato 24 aktivna komunista od kojih su 20 cigani, koji su priznali da su bili takozvani "jarugaši", danju rade svoje poslove kući, a noću u akciji. Sve sam poklao. Ras Rasa"

Ovaj pokolj potvrđuju i nedićevski izvori ("Izveštaj odeljenja za državnu zaštitu Nedićevog Ministarstva unutrašnjih poslova od 30. decembra 1943. o događajima u Srbiji od 24. do 30. decembra"):

- Noću 25. i 26. četnici DM zaklali su u selu Kopljaru, sreza orašačkog, Gavrilović Milutina, opštinskog delovođu, Milanovića Radojicu i Savkovića Tihomira, zemljoradnike i 15 cigana i 4 ciganke i spalili sve ciganske kuće u selu, kao i kuće dvojice seljaka čiji se članovi porodica nalaze u partizanskim redovima. Delo je izvršeno zbog saradnje ubijenih sa partizanima.

Nikola Kalabić je bio komandant Drugog jurišnog korpusa, snage oko 1.800 ljudi. U narednom periodu, Kalabić je saradnji sa Njemcima učestvovao u svim većim borbama protiv partizana u Srbiji: u Župi, na Jastrepcu, u Toplici, na Kopaoniku, ponovo u Župi, na Jelovoj Gori i na prilazima Ravnoj gori.

Brutalan teror u oblasti Kosmaja, Venčaca, Bukulje, Drugovca

Mihailović je u proljeće 1944. godine ponovo naredio komandantu Gorske garde, Nikoli Kalabiću, "da po svaku cenu uništi komunističke delove u oblasti Kosmaja, Venčaca, Bukulje i sve do Beograda", što se pretvorilo u brutalan teror nad stanovništvom.

Tako je 29. aprila 1944. godine Nikola Kalabić vodio Korpus gorske garde u napadu na selo Drugovac kod Smedereva, kada je počinjen zloglasni pokolj u Drugovcu, prilikom kojeg su četnici poubijali veliki broj mještana.


Pred kraj rata Nikola Kalabić kao i mnogi drugi četnici pokušavali su da se sakriju u zabačenim dijelovima Srbije, čekajući pokušaj pobune protiv komunističke vlasti.

OZNA je krenula sa širokim planom hvatanja bivših pripadnika JVUO i ostalih saradnika okupatora. Tako su uspjeli da ga u tajnoj operaciji 5. decembra 1945. uhapse.

Prema kasnije objavljenim službenim tvrdnjama vlasti, Kalabić je izrazio želju da sarađuje u hapšenju đenerala Draže Mihajlovića u zamjenu za imunitet od krivičnog gonjenja. OZNA je na to pristala, te je Kalabić učestvovao u operaciji tako što je preko svojih veza namamio Mihailovića u klopku u kojoj je uhapšen u martu 1946.

Tačan datum Kalabićeve smrti niti mjesto njegove sahrane nisu poznat. U zvaničnim arhivama nema nekakvih podataka o njegovoj sudbini; na temelju svjedočanstava iz druge ruke se špekuliše kako je bio "diskretno" likvidiran mjesec - dva poslije Draže Mihailovića. 1980-ih, pogotovo nakon emitovanja TV - serije "Poslednji čin", pojavile su se glasine o tome da mu je ipak pošteđen život te da je živeo još dvadeset godina pod novim identitom, bilo u inostranstvu, bilo u samoj Jugoslaviji. Navodilo se da je 1960 - ih poginuo u saobraćajnoj nesreći, odnosno da je ubijen u kafanskoj tuči kada se napio i otkrio svoj identitet, odnosno da ga je prepoznala jedna od preživjelih žrtava četničkih pokolja.

Kalabić je zvanično proglašen mrtvim tek početkom 2011. godine u sudskom vanparničnom postupku koji je pokrenula njegova unuka Vesna Dragojević. Prema tom riješenju, kao datum smrti je naveden 13. januar 1946. Riješenje se temelji na iskazu penzionisanog pravoslavnog sveštenika Mijajla Danilovića koji je prenio svjedočanstvo dvoje Kalabićevih saboraca prema kome je na taj dan ubijen u zasjedi OZNA-e. Sud je prihvatio to svjedočanstvo, jer ga niko nije zvanično osporio, tako da je zvanična verzija Kalabićeve smrti drugačija od one koje su decenijama navodile jugoslovenske vlasti.

Godine 2009. rodbina Nikole Kalabića pokrenula je njegovu sudsku rehabilitaciju. Na najavu podnošenja zahtjeva za rehabilitaciju Nikole Kalabića, istoričar Venceslav Glišić, relevantan poznavalac istorije Drugog svjetskog rata na tlu Srbije, izjavio je:

- Nikola Kalabić najmanje od svih četnika zaslužuje da bude rehabilitovan. Ovaj osvedočeni izdajnik svog naroda i blizak saradnik okupatora ostao je upamćen po zverstvima nad srpskim civilima. I meni su, dok sam istraživao ovaj period srpske istorije, nuđene kontradiktorne informacije o njegovom životu i smrti. Ali jedina istina je ona koju mi je svojevremeno poverio Aleksandar Ranković - Nikola Kalabić je izdao Dražu Mihailovića.

Podsjetimo, Nikolu Kalabića je prošle nedjelje rehabilitovao Viši sud u Valjevu i utvrdio da se od trenutka donošenja ništavim smatra sedam odluka Državne komisije za utvrđivanje ratnih zločina okupatora i njihovih pomagača tokom Drugog svjetskog rata, donijetih od marta do septembra 1945. Sud je oglasio ništavim i četiri odluke Zemaljske komisije za utvrđivanje ratnih zločina okupatora i njihovih pomagača tokom Drugog svjetskog rata donijete od aprila do oktobra 1945. koje se odnose na Nikolu Kalabića.

(SB)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80753
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9940 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: Zvanično: Rehabilitiran Nikola Kalabić

Post by Julia-Klara » 30 May 2017, 13:07

Citala.

Meni samo nije jasan taj iskrivljeni odnos prema istoriji, ali bas nikako.
Imamo ljude (ovdje mislim na Srbe, ne samo na ostale narode) koji su svjedoci cetnickih zlocina, kojima su ti cetnici koji su bili na strani okupatora pobili cijele porodice, i onda se opet ima obraza rehabilitovati jedan ovakav lik, ili Draza.
Ja samo ne znam da li ja zivim u nekom irealnom svijetu ili oni. Nekad se zapitam gdje je greska.

Ali, mene ovakve stvari jako bole, iako bas ne volim pisati po ovakvim temama i raspredati (iz supljeg u prazno)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Zvanično: Rehabilitiran Nikola Kalabić

Post by fruit » 30 May 2017, 13:24

Nakon svega ostaje da se partizanski pokret proglasi zločinačkim.Mora neko biti negativac u priči.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80753
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9940 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: Zvanično: Rehabilitiran Nikola Kalabić

Post by Julia-Klara » 30 May 2017, 13:31

Pa proglasili su ih :cudi
sad samo ove treba progasiti sve dobrim i pravednim, na kraju i blazenim jel, i cicamica i gotova prica
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests