Četnici - Draža Mihailović

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Japrak
Na probnom
Na probnom
Posts: 86
Joined: 13 Apr 2018, 00:13
Location: Rotimlja
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by Japrak » 13 Oct 2020, 14:33

Hurija wrote: 29 Sep 2019, 10:09 Jucer sam čitala o istaknutim Muslimanima koji su služili vjerno četnicima u drugom svjetskom ratu ne znam je li legenda ili mit ali stoji da su bili odvažni ratnici

Image

Gledajući sliku s lijeva na desno: lijevo major Fehim Musakadić, major Zaharije Ostojić, nepoznati, četnik Radunović. Slika je nastala negdje u zimu 1942./1943.

Fehim Musakadić - Musa bio je nosilac spomenice ”Solunskog fronta” i odlikovanja dinastije Karađorđević. Do početka Drugog svjetskog rata bio je šef policije u Sarajevu. Bio je član Glavnog odbbora Srpsko-muslimanskog prosvjetno-kulturnog društva Gajret. Čim je izbio Drugi svjetski rat Fehim Musakadić se povezao sa Dražom Mihailovićem koji ga raspoređuje u Istočnu Bosnu u štab vojvode Petra Baćovića. Kasnije odlazi u Konjic gdje je osnovao Konjički muslimanski četnički bataljon. Zarobili su ga partizani 1943. godine u Stranama kod Uloga, zajedno sa još nekoliko četnika. Prema riječima jednog četnika koji je uspio umaći, navodno je neposredno prije strijeljanja uzviknuo „Živio kralj! Živio Draža Mihailović! Dole Tito!“

Dvadeset osmog januara 1943. major Ostojić depešom đeneralu Draži Mihailoviću:

»Pavle je kod mene. Dogovaramo se o slobodnim akcijama u Bosni sa crnogorskim snagama... Udesićemo sa Pavlovim ljudima čišćenje cele Bosne... Slažem se da Musu [major Fehim Musakadić] postavimo za komandanta muslimanskih četničkih jedinica Jugoslovenske vojske. Musa mora postati najveća (muslimanska) veličina jer je Jugosloven i Srbin od glave do pete.«

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by Krokodil Behko » 13 Oct 2020, 19:05

Nišda čudno. Musliman može biti i isilovac i sam sotona, ali ako se izjasni kao Srbin, sve je u redu.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Online

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by Maja » 03 Feb 2021, 23:46

Bacanje živih Bošnjaka u jamu Čavkaricu: Pogledajte svjedočenje Hadžere Bijedić o zločinu četnika

Image

U hercegovačkom kršu, u Planoj, nedaleko od mjesta Bileća, nalazi se jama Čavkarica. Dana, 3. septembra 1941. godine lokalni četnici su počinili jedan od najzloglasnijih zločina nad 450 Bošnjaka Bilećkog kraja, kada su žive Bošnjake pobacali u lokalnu jamu, koja je dobila naziv po tome što su čavke u njoj pravile gnijezda. Svjedok ovog događaja je bila i Hadžera Bijedić koja je opisala ovaj zločin.

“Kada su nas četnici uhvatili, tj. komšije Srbi, kazali su da će nas odvesti u obližnji Stolac. U pitanju je bila cifra od oko 600 žena, djece i staraca, te pokoji mladić, koje nisu mogli ubiti u nedostatku metaka. Poveli su nas prema Nevesinju, te nas opet odatle povratiše govoreći da će nas povratiti kući, dok su oni u stvari tražili jamu, u koju će nas moći baciti. Najzad im je pošlo za rukom i našli su jamu, koja im je bila po volji. Nas su malo dalje od jame zadržali, dok su nas trojica sa puškama čuvali, da im ne bi pobjegli, a jama je od nas bila udaljena kojih 50 metara i iza jednog malog brežuljka tako, da mi, koji smo ovamo ostali, nismo mogli vidjeti kako ih bacaju. Jedan je od njih dolazio u razmaku od 10 do 15 minuta i odvodio nas po petero. Najzad dođe red i na mene. Povedoše me sa jednom ženom, jednim starcem i dvoje nejake djece. Od prve partije mene su bacili prvu. Čim sam prišla jami i vidjela šta me čeka, ja sam se od strana onesvijestila. Kada sam pala u jamu potres me je osvijestio. Dno jame je bilo malo šire od otvora. Ja sam se odmah pomakla u stranu, da me ne bi udarili oni što će doći iza mene, što su ih bacali. Osjećala sam pored straha i velike bolove u lopatici, jer sam prilikom pada izglavila ruku u lopatici. Osim mene bila je još živa i jedna žena, isto Ćatuša, koja je bila noseća. Ona je mnogo jaukala i previjala se od bolova zadobivenih prilikom pada. Ona je umrla drugi dan. Ja sam i dalje živjela, hranila sam se hljebom, kojeg sam ponijela sa sobom kad sam pošla, jer sam se nadala da će mi trebati usput. To isto su učinili i mnogi od nas. Dosta sam našla hljeba i u džepovima mrtve djece, te sam se i s time hranila. Dva puta su mi i čobani bacali malo hljeba. Ispočetka me je bilo mnogo strah, ali sam poslije navikla. U samoj jami nije zaudaralo i tu sam proboravila 81 dan. Nakon toga su me izvadili seljaci iz Nevesinja. Kad sam izašla, nije na meni bilo više od 30 kilograma, dok sada imam blizu 70.”

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by Mutevelija » 03 Feb 2021, 23:53






Treeba reći da su svo vrijeme dok je Hadžera bila u jami sa stotinama leševa, srpska čobančad obigravala oko jame i govorila kako se iz nje čuje đavo koji zaziva muslimanska imena (to je očito nesretna Hadžera jadikovala nad svojim mrtvima). Jedini se Đorđo odvažio da pokuša izvući Hadžeru i samo zahvaljujući njemu ona je preživjela i doživjela duboku starost i drugi progon 1992. od strane potomaka onih koji su je u jamu bacili.

Prema istraživačima, za ovaj zločin počinjen 1941.smatraju se odgovornim četničke jedinice, ali su mnogi od umiješanih u zločine kasnije prešli u partizane te su poslije Drugog svjetskog rata obavljali visoke funkcije u istočnoj Hercegovini. Neki su dobili i status narodnih heroja i ulice, što je uglavnom bio razlog da se ovaj zločin zataškavao i svi koji su o njemu govorili i pisali bili su pod udarom jugoslavenske tajne policije.
Hadžeru je agresija na BiH 1992. godine dočekala u Lastvi kod Trebinja gdje je bila udata. Na vrata su joj ponovo zakucali zlikovci... potomci istih zlikovaca koji su je 1941 bacili u Čavkaricu.
Sve detalje o Čavkarici možete pogledati u subotu, 22. augusta u 20:00​ sati u emisiji “Sasvim iskreno” na MTV Igman. Gost emisije je Tahir Pervan.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Online

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by Maja » 03 Feb 2021, 23:58

Sad mi je zao sto nismo otisli do Cavkarice kad smo isli u Bilecu.
Bila sam ubijedjena da je jama kod Nevesinja a ne u Planoj.

Imam knjigu od ovog Tahira al je nisam procitala.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by Krokodil Behko » 01 Mar 2021, 09:56

online

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by Hurija » 04 Mar 2021, 09:45

Gledam i jutros onu slicnost iz Bljeljine i filma o Jasenovcu i u mom kraju ima jama gdje su četnici u 2 svjetskom ratu bacali žive žene i djecu,nikada nisu žrtve ekshumirane a zločinci su bili amnestirani ili su proglašeni neuračunjivim . 🌝
Ostalo je cutanje.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by Krokodil Behko » 23 Mar 2021, 10:05

Praunuk popa Momčila Đujića :hihi


Image


Glittery Dane, ili na našem jeziku Šljokičavi Dane, njegov je nadimak na društvenim mrežama. On živi u Kaliforniji, gdje je njegov pradjed emigrirao nakon Drugog svjetskog rata, i živi život neopterećen prošlošću balkanskog podneblja, pišu srpski mediji.

"Šta se ono na Dinari sjaji, praunuku popa Đujića šljokice na glavi", jedan je od naslova članaka o Daneu.

Image
online

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by Odraz » 24 Mar 2021, 02:29

Krokodil Behko wrote: 13 Mar 2019, 09:29
NJEGOVO IME SINONIM JE ZA GENOCID, NAREDIO JE KLANJA KAKVA NE MOŽETE NI ZAMISLITI: Srbi ga i danas slave, ne želeći se suočiti s BOLNOM ISTINOM
Srbi koji ga slave su ista g...na i svjesni su oni istine, vrlo svjesni i cini im zadovoljstvo. :123

User avatar
nuber7
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 187
Joined: 19 Feb 2021, 04:03
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by nuber7 » 24 Mar 2021, 04:19

Krokodil Behko wrote: 23 Mar 2021, 10:05 Praunuk popa Momčila Đujića :hihi


Image


Glittery Dane, ili na našem jeziku Šljokičavi Dane, njegov je nadimak na društvenim mrežama. On živi u Kaliforniji, gdje je njegov pradjed emigrirao nakon Drugog svjetskog rata, i živi život neopterećen prošlošću balkanskog podneblja, pišu srpski mediji.

"Šta se ono na Dinari sjaji, praunuku popa Đujića šljokice na glavi", jedan je od naslova članaka o Daneu.

Image
divi im cuna pionirskih
k'o primorski dudici
i ne cudi me sto ga jedan drugom zadaju...gdje ces nekom "avionu" pric, a u gacama nista,truba

isto k'o i one "pic***ce" sto su "jarani" sa svim trebama, uvijek sa njima, kad pitas :jesi je j**** kaze nisam mi smo raja
aha raja, a'l u qu*** boji se da ga kasnije ne provali medju rajom da ima pionirsku cunu
cim vidis frajera da je dobar sa svim trebama, jebat ga pic***a, ni tramvaj ne cekaj sa njim

u duhu teme sve cetnici i pick***ce

User avatar
Totem
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2035
Joined: 16 Feb 2021, 12:51
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by Totem » 25 Mar 2021, 11:10

Krokodil Behko wrote: 23 Mar 2021, 10:05 Praunuk popa Momčila Đujića :hihi


Image


Glittery Dane, ili na našem jeziku Šljokičavi Dane, njegov je nadimak na društvenim mrežama. On živi u Kaliforniji, gdje je njegov pradjed emigrirao nakon Drugog svjetskog rata, i živi život neopterećen prošlošću balkanskog podneblja, pišu srpski mediji.

"Šta se ono na Dinari sjaji, praunuku popa Đujića šljokice na glavi", jedan je od naslova članaka o Daneu.

Image



Jel istina da mu ovo praunuk?🤣
Ozbiljno?
Jedna lasta....men'scini prolijece

User avatar
Totem
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2035
Joined: 16 Feb 2021, 12:51
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by Totem » 25 Mar 2021, 11:10

nuber7 wrote: 24 Mar 2021, 04:19
Krokodil Behko wrote: 23 Mar 2021, 10:05 Praunuk popa Momčila Đujića :hihi


Image


Glittery Dane, ili na našem jeziku Šljokičavi Dane, njegov je nadimak na društvenim mrežama. On živi u Kaliforniji, gdje je njegov pradjed emigrirao nakon Drugog svjetskog rata, i živi život neopterećen prošlošću balkanskog podneblja, pišu srpski mediji.

"Šta se ono na Dinari sjaji, praunuku popa Đujića šljokice na glavi", jedan je od naslova članaka o Daneu.

Image
divi im cuna pionirskih
k'o primorski dudici
i ne cudi me sto ga jedan drugom zadaju...gdje ces nekom "avionu" pric, a u gacama nista,truba

isto k'o i one "pic***ce" sto su "jarani" sa svim trebama, uvijek sa njima, kad pitas :jesi je j**** kaze nisam mi smo raja
aha raja, a'l u qu*** boji se da ga kasnije ne provali medju rajom da ima pionirsku cunu
cim vidis frajera da je dobar sa svim trebama, jebat ga pic***a, ni tramvaj ne cekaj sa njim

u duhu teme sve cetnici i pick***ce
Jedna lasta....men'scini prolijece

User avatar
Totem
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2035
Joined: 16 Feb 2021, 12:51
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by Totem » 25 Mar 2021, 11:11

Djuic, Kalabic, Djurisic i gore Cica🤣
Jedna lasta....men'scini prolijece

User avatar
Totem
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2035
Joined: 16 Feb 2021, 12:51
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by Totem » 25 Mar 2021, 11:13

Japrak wrote: 13 Oct 2020, 14:33
Hurija wrote: 29 Sep 2019, 10:09 Jucer sam čitala o istaknutim Muslimanima koji su služili vjerno četnicima u drugom svjetskom ratu ne znam je li legenda ili mit ali stoji da su bili odvažni ratnici

Image

Gledajući sliku s lijeva na desno: lijevo major Fehim Musakadić, major Zaharije Ostojić, nepoznati, četnik Radunović. Slika je nastala negdje u zimu 1942./1943.

Fehim Musakadić - Musa bio je nosilac spomenice ”Solunskog fronta” i odlikovanja dinastije Karađorđević. Do početka Drugog svjetskog rata bio je šef policije u Sarajevu. Bio je član Glavnog odbbora Srpsko-muslimanskog prosvjetno-kulturnog društva Gajret. Čim je izbio Drugi svjetski rat Fehim Musakadić se povezao sa Dražom Mihailovićem koji ga raspoređuje u Istočnu Bosnu u štab vojvode Petra Baćovića. Kasnije odlazi u Konjic gdje je osnovao Konjički muslimanski četnički bataljon. Zarobili su ga partizani 1943. godine u Stranama kod Uloga, zajedno sa još nekoliko četnika. Prema riječima jednog četnika koji je uspio umaći, navodno je neposredno prije strijeljanja uzviknuo „Živio kralj! Živio Draža Mihailović! Dole Tito!“

Dvadeset osmog januara 1943. major Ostojić depešom đeneralu Draži Mihailoviću:

»Pavle je kod mene. Dogovaramo se o slobodnim akcijama u Bosni sa crnogorskim snagama... Udesićemo sa Pavlovim ljudima čišćenje cele Bosne... Slažem se da Musu [major Fehim Musakadić] postavimo za komandanta muslimanskih četničkih jedinica Jugoslovenske vojske. Musa mora postati najveća (muslimanska) veličina jer je Jugosloven i Srbin od glave do pete.«



Ova slika je kad su na duznosti, a ona druga na tulumu u Han Pijesku🤣
Jedna lasta....men'scini prolijece

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Počelo snimanje "Opkoljenih", prvog igranog filma koji govori o četnicima

Post by CikCikCikPogodi » 02 Jun 2021, 22:04

Image

Izašao je prvi teaser igranog filma "Opkoljeni" koji govori o četnicima. Scenario i režiju je radio Miloslav Samardžić, a producent je Mislav Čumić.

"Srbija, jesen 1942. godine. Brojne esesovske jedinice pretresaju teren u potrazi za četnicima. Četnici primjenjuju gerilsku taktiku: Rasturaju se u manje formacije i odlaze dublje u planine. Međutim, uz pomoć jednog izdajnika, odred od 200 esesovaca saznaje gdje se nalazi poručnik Nikola Kalabić, komandant Gorske kraljeve garde, sa još trojicom četnika. Kreće potjera i četnici su opkoljeni. Kalabićev četnik koji je pratio izdajnika trči u pokušaju da dovede pojačanje, a drugi četnik kreće za Nijemcima, pokušavajući da pomogne Kalabiću", navedeno je u sinopsisu.

Teaser prikazuje četničkog komandanta Nikolu Kalabića kako se u šumi sastaje sa vojnicima. Navodi kako moraju ubijediti SS-ovce da na ovoj teritoriji nema četnika te da nema potrebe da organizuju kaznene ekspedicije.

"Nedićeva Specijalna policija odvodi dio Kalabićeve porodice u logor, dok im njegov dvanaestogodišnji sin, kao i supruga, bježe. Nijemci pozivaju Kalabića na predaju, obećavajući vojnički tretman u zarobljeništvu, ali, on zna da su njegovog oca, potpukovnika Milana Kalabića, nedavno svirepo mučili i ubili. Da li će pojačanje Kalabiću stići na vrijeme? Da li postoji izlaz kada 200 vojnika opkole njih četvoricu? Kako sačuvati prisebnost u takvoj situaciji", napisano je u sinopsisu.

Glumac Borko Brajović tumači lik Nikole Kalabića. U filmu glume i Saša Stanković, Miroslav Huđec, Nikola Bijanić i Predrag Vasović.

Završetak snimanja filma planiran je za početak 2022. godine.

Podsjećamo da je samo partizanska vojska u Jugoslaviji tokom Drugog svjetskog rata bila antifašistička, a da su četnici sarađivali sa nacistima i počinili brojne zločine. Ostaje da se vidi da li će ovaj film to tako prikazati ili će služiti revidiranju historije.



Izvor: Klix.ba

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Počelo snimanje "Opkoljenih", prvog igranog filma koji govori o četnicima

Post by Hurija » 02 Jun 2021, 22:11

Hoće li Vučić ovo finansirati.
Ostalo je cutanje.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Počelo snimanje "Opkoljenih", prvog igranog filma koji govori o četnicima

Post by The 51st State » 02 Jun 2021, 22:16

Snimo je i holivud 40tih

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Online

Re: Počelo snimanje "Opkoljenih", prvog igranog filma koji govori o četnicima

Post by Maja » 02 Jun 2021, 22:21

Ne sumnjam da ce se cetnici prikazati ko heroji i mucenici u jednom. Zrtve partizana koje je onaj sistem nepravedno demonizirao.
Trebace nam rupci kad budemo gledali :place

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Počelo snimanje "Opkoljenih", prvog igranog filma koji govori o četnicima

Post by Melek » 02 Jun 2021, 22:24

Pa dobro, Kalabić (Ras) je i zaslužio film.
Ko je izdo Dražu ako nije on :oo

Inače su izdavali jedni druge po domino-efektu :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Počelo snimanje "Opkoljenih", prvog igranog filma koji govori o četnicima

Post by CikCikCikPogodi » 02 Jun 2021, 22:37

Maja wrote: 02 Jun 2021, 22:21 Ne sumnjam da ce se cetnici prikazati ko heroji i mucenici u jednom. Zrtve partizana koje je onaj sistem nepravedno demonizirao.
Trebace nam rupci kad budemo gledali :place
Sve je bila zavjera protiv najstarijeg naroda na svijetu. :pusi

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests