Četnici - Draža Mihailović

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: De Niro: Rado bih glumio antifašistu Dražu Mihailovića

Post by drugrankovic » 28 Dec 2015, 23:33

Lavlje_srce wrote:
drugrankovic wrote:Samobti udri po ranku...

Ja sam tu rijec i osporio

No jasno je ide u negativnom smislu ironicnom
Ne udaram ja ni na koga. Komentar se odnosio na ono sto si rekao Heidi.
To i mislim
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: De Niro: Rado bih glumio antifašistu Dražu Mihailovića

Post by Lavlje_srce » 28 Dec 2015, 23:49

:valja

„...Nikad se ne zna s tim stvarima. Sećam se vremena kad sam bio u Beogradu. To je bilo sjajno; zaista izuzetno. Grad je dobro izgledao. Siguran sam da je i danas isti, ako ne i lepši. Bilo bi zaista lepo biti tamo i snimati film. Ne znam kakve su šanse za to sada, ali moglo bi da se desi. Možda sam delom Srbin“, rekao je on tada i dodao da je „Đoković sjajan momak“.

Djokovic ja sjajan momak, a Beograd je lijep grad. Pa to sam i ja mogla izjaviti. :D.

A gle tek ovaj dio:

De Niro je na ovim prostorima poznat kao veliki navijač Novaka Đokovića, čovek koji je kćeri dao ime Drina, kao i neko koga zbog putovanja kroz Jugoslaviju pre oko pola veka vežu lepe uspomene za Srbiju.

Vredi istaći i da, osim toga da zaista često navija za Đokovića (bio je i u loži srpskog tenisera u Njujorku), ostale informacije nisu ni potvrđene ni proverene, a ćerku Drinu (u originalu Drena De Niro) je usvojio kada se oženio njenom majkom, glumicom Dajanom Abot, pa on nije taj koji joj je dao ime.


:valja :valja :valja

:sjedi

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: De Niro: Rado bih glumio antifašistu Dražu Mihailovića

Post by Mirelam » 29 Dec 2015, 00:40

drugrankovic wrote:
Mirelam wrote:Druze Leko a dze su Crnogorci. :123
U cetnicima uglavnom

Usrase tad slavnu istoriju junastva sa balego. Djurisicem...


Srbi iz cg... a posle rata ih tito prekvalifikovo u crnogorce...

I ubio nam savu kovacevica...
Ne znam sta bi ti drug Dzido rekao na ovo? :(
A de mi ne bilo ti tesko, razjasni ovo o ubistvu Save, kako ga je Tito smakno. Ti druze Leko kao najbolji Titin pajdo bi to trebao da nam reknes iz prve ruke. :oo

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: De Niro: Rado bih glumio antifašistu Dražu Mihailovića

Post by Nole » 30 Dec 2015, 17:37

Mirelam wrote:
drugrankovic wrote:
Mirelam wrote:Druze Leko a dze su Crnogorci. :123
U cetnicima uglavnom

Usrase tad slavnu istoriju junastva sa balego. Djurisicem...


Srbi iz cg... a posle rata ih tito prekvalifikovo u crnogorce...

I ubio nam savu kovacevica...
Ne znam sta bi ti drug Dzido rekao na ovo? :(
A de mi ne bilo ti tesko, razjasni ovo o ubistvu Save, kako ga je Tito smakno. Ti druze Leko kao najbolji Titin pajdo bi to trebao da nam reknes iz prve ruke. :oo
poslao ga u proboj sa kog se nije mogao vratiti...isto kao odbrana Beograda u prvom ratu kad je major Gavrilović vojnicima rekao čuvenu komandu:
„VOJNICI! Junaci! Vrhovna komanda izbrisala je naš puk iz brojnog stanja. Naš puk je žrtvovan za čast Beograda i Otadžbine. Vi nemate, dakle, da se brinete za živote vaše, oni više ne postoje. Zato, napred, u slavu! Za kralja i otadžbinu! Živeo kralj, živeo Beograd!“

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: De Niro: Rado bih glumio antifašistu Dražu Mihailovića

Post by drugrankovic » 30 Dec 2015, 17:57

nijesu svi pobijeni zmaju... zahvaljujuci savu, sutjeska je prodjena...

nije dobio pojacanje od tita, bio je zrtvovan, nije tajna ni da je porucio titu svasta... to ga je poslalo u smrt...

drugo, posto nije dobijao pomoc krenuo je u crnogorska sela, kupeci na silu dobrovoljce... ko se ne bi odazvao on je streljao... velike je zlocine pocinio tamo po cg sto mu ne prastaju... a inace je i sam iz cg projeklom....

pravi beskompromisni crnogorac u ratu...

komandant trece crnogorske divizije, u svom sastavu je prije kao komandant pete brigade imao i dalmatince...

dvije brigade su kod zelengore prijethhodno probile obruc dau tekne tito koji je ostavio tifusare, ranjenike savi...

sve ukupno 19 000 protiv 120 000 njemaca...

6400 boraca je uz savu pobijeno...

tipicno, rjesio se kumrovcanin najopasnijeg onog koji ni pred cim nece ustuknut...

tu je sahranio crnogorce komuniste...

da je savo pretekao...


on je borce vodio kao pravi komndant na celo...

njegova divizija je imala popa... kako poginu srbi iz crne gore njegovi borci, tako im je liturgiju il isu kako ocete odrzao pop...

bio je tolerantan savo a svi pamte njegov govor...

o savi se nije dalo mnogo pricati...

ostaje cinjenica da je tito par dana ranije izvukao guzicu i pravoslavni gorstacki rod ostavio na giljotinji s njihovim vojskovodjom...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: De Niro: Rado bih glumio antifašistu Dražu Mihailovića

Post by Nole » 30 Dec 2015, 18:03

drugrankovic wrote:nijesu svi pobijeni zmaju... zahvaljujuci savu, sutjeska je prodjena...

nije dobio pojacanje od tita, bio je zrtvovan, nije tajna ni da je porucio titu svasta... to ga je poslalo u smrt...

drugo, posto nije dobijao pomoc krenuo je u crnogorska sela, kupeci na silu dobrovoljce... ko se ne bi odazvao on je streljao... velike je zlocine pocinio tamo po cg sto mu ne prastaju... a inace je i sam iz cg projeklom....

pravi beskompromisni crnogorac u ratu...

komandant trece crnogorske divizije, u svom sastavu je prije kao komandant pete brigade imao i dalmatince...

dvije brigade su kod zelengore prijethhodno probile obruc dau tekne tito koji je ostavio tifusare, ranjenike savi...

sve ukupno 19 000 protiv 120 000 njemaca...

6400 boraca je uz savu pobijeno...

tipicno, rjesio se kumrovcanin najopasnijeg onog koji ni pred cim nece ustuknut...

tu je sahranio crnogorce komuniste...

da je savo pretekao...


on je borce vodio kao pravi komndant na celo...

njegova divizija je imala popa... kako poginu srbi iz crne gore njegovi borci, tako im je liturgiju il isu kako ocete odrzao pop...

bio je tolerantan savo a svi pamte njegov govor...

o savi se nije dalo mnogo pricati...

ostaje cinjenica da je tito par dana ranije izvukao guzicu i pravoslavni gorstacki rod ostavio na giljotinji s njihovim vojskovodjom...
znam ja Rankec ko je Savo i odakle je...Da ga ne cenim sigurno mu na grobu ne bih bio. Zato sam ga uporedio sa junakom majorom Gavrilovićem.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: De Niro: Rado bih glumio antifašistu Dražu Mihailovića

Post by storm » 30 Dec 2015, 18:12

Vi to , onako ozbiljno pohađate na te junačke grobove :sok

ja sam uvijek mislio to neke organizacije plate besposlene, da dođu malo :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: De Niro: Rado bih glumio antifašistu Dražu Mihailovića

Post by Nole » 30 Dec 2015, 19:16

storm wrote:Vi to , onako ozbiljno pohađate na te junačke grobove :sok

ja sam uvijek mislio to neke organizacije plate besposlene, da dođu malo :D.
Kad sam se sa klincima vraćao sa mora prolazili so pored Tjentišta, onda sam ih odveo na spomenik bitke na Sutjesci i na Savin grob....ja sam tamo išao kao klinac preko škole ono ekskurzija jbg

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: De Niro: Rado bih glumio antifašistu Dražu Mihailovića

Post by Mirelam » 30 Dec 2015, 19:21

A eto nedavno sam Dzidine memoare citao, pa eto nijedne ne rece o toj izdaji. A nesto kontam da je bilo, ne vjerujem da je ne bi spomenuo. Nego je vise pricao o tom pravoslavnom gorstackom rodu istina cetnickom, koji je mahom te komuniste likvidirao gdje god se ukazala prilika .A Bogumi ni komunisti poslije nisu ostajali duzni , gnjecili ih ko vaške. Savu opisuje kao pravednu ljudinu iz naroda , nema govora, jedinog kojeg su pokopali u toj klanici i rasulu. Od 14 000 partizana,7000 je pobijeno.

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: De Niro: Rado bih glumio antifašistu Dražu Mihailovića

Post by Nole » 30 Dec 2015, 19:35

Mirelam wrote:A eto nedavno sam Dzidine memoare citao, pa eto nijedne ne rece o toj izdaji. A nesto kontam da je bilo, ne vjerujem da je ne bi spomenuo. Nego je vise pricao o tom pravoslavnom gorstackom rodu istina cetnickom, koji je mahom te komuniste likvidirao gdje god se ukazala prilika .A Bogumi ni komunisti poslije nisu ostajali duzni , gnjecili ih ko vaške. Savu opisuje kao pravednu ljudinu iz naroda , nema govora, jedinog kojeg su pokopali u toj klanici i rasulu. Od 14 000 partizana,7000 je pobijeno.
Ercegovačke i crnogorske četničine za Savu govore da je bio predratni švercer duvana...ovaj izraz ČETNIČINE je govorila moja baba kad bi neki što je tako pričao: Ne slušaj ga sinko četničina

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Osnovni sud u Beogradu pokrenuo postupak:

Post by Fazlija » 30 Dec 2015, 20:59

Maja wrote:Da li je Draža Mihailović uopšte mrtav?
Ma okacili su ga Crveni, ne brini... oni su te stvari radili vrlo temeljito :cool
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: De Niro: Rado bih glumio antifašistu Dražu Mihailovića

Post by drugrankovic » 31 Dec 2015, 15:29

storm wrote:Vi to , onako ozbiljno pohađate na te junačke grobove :sok

ja sam uvijek mislio to neke organizacije plate besposlene, da dođu malo :D.

ne moras svudje laprdat i posprdno na sve oko juge...

bar ne u stvarima i likovima kakav je savo kovacevic...

vjeruj mi njemu zamjerke nema
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by drugrankovic » 05 Jan 2016, 17:23

Nema njemu sudjenia fer... ko sto ni on nije dao sansu mnogim nejacima za kojr su sumnjali da su u partizanima njihovi najblizi...
Po srbiji su ubili najvise ljudi... to sto ovdje krokodil i slicni njega pominju kao nesto lose to je mrznja prema srbinu i pokusaj titove simetrije da sa utasama i njihovim cvecem koji su apsolutnom vecinom bili u nacistickim formacijama uprlja i srpski rod...

Draza je nama bio najveci krvnik... njegovi bradati krvolocni psi nisu zasluzili no to...
Metak u celo kvinslisko i izdajnicko... on je u stvari bio najbefa kurva surovo sa svakim... nema sumnje da ce sada u srbiji koja ide u pm jer se misli bitno je da ga hrvati mrze znaci dobar je... on ce ovdje postat i heroj... ko ono blazeno pasce od stepinca...

Nabiiem ih obojicu na mog druga kur.ca u gacama...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by Mohr » 05 Jan 2016, 17:29

drugrankovic wrote:Nabiiem ih obojicu na mog druga kur.ca u gacama...
Pfuj druže Leka, zar bi mog'o :bua :hihi

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by drugrankovic » 05 Jan 2016, 17:36

Takve rado... na suvo... dobar bio drug krcun on je njegove bez suda posle rata odvede u cosak i pre sudjenja po kratkom postupku...
Sad ga srhi dolje zovu kasapinom... sto se resavao gamadi jer takvi i posle zatvora ostaju gamad...

Zalosno je kako se narod transformisao i slavi pizdu a covjeka pljuje...sad krcuna preko drine zovu srbokomunistom a ovdje zlikovcem... malo je ubijao!
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by Mohr » 08 Jan 2016, 18:38

DA SE NE ZABORAVI I NE OPROSTI !

Navršava se 73. godine od pokolja koji su izvršili četnici Pavla Đurišića nad muslimanskim stanovništvom u okolini Bijelog Polja. Pokolj je započeo 6-7. januara 1943. i trajao je nekoliko dana. Vojnu operaciju je naredio Draža Mihailović koji se tad nalazio u Crnoj Gori. Glavna meta četnicima u toj operaciji nisu bili naoružani milicioneri već žene i deca o čemu govori izveštaj koji je Pavle Đurišić 10. januara 1943. poslao Draži Mihailoviću u kome se navodi da su četnici na području Bijelog Polja spalili 33 muslimanska sela i ubili "oko 1000 žena i dece" i "400 Muslimana boraca". Bio je to do tada najmasovniji zločin koji su počinile snage pod komandom Draže Mihailovića. Ovaj pokolj je ubrzo nadmašen po masovnosti već februara iste godine.

Na slici: Pavle Đurišić, komandant crnogorskih četnika i njegov gospodar - italijanski okupacioni guvrener Crne Gore i ratni zločinac Pircio Biroli. Slika je nastala 1942-1943. u Kolašinu, u vreme kada u neposrednoj okolini tog grada boravi Draža Mihailović. Ratni zločinac Pircio Biroli je najodgovorniji za krvave akcije italijanskih fašista tokom gušenja ustanka u Crnoj Gori 1941. kada su Italijani ubili i poslali u logore velik broj Crnogoraca i spalili na desetine sela.


Image



Sa FB profila SFR Yuga

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by KOMESAR » 17 Jan 2016, 00:07

Milovan Đilas o četnicima:
Četnici su na mostovima na Drini klali jednog po jednog, po stotine i hiljade žicom povezanih Muslimana – ljudi, žena i djece. Pod vođstvom londonske izbjegličke vlade i Draže Mihailovića u zemlji, oni su se u zločinima takmičili sa ustašama, a u izdaji su ih prevazišli. Oni su u Srbiji pošli na partizane kao u lov na divljač, oni su klali, ubijali najmilije sinove srpskog naroda i predavali ih u ruke Nijemaca. Oni su Bati Jankoviću u Čačku kidali živo meso i trpali mu u usta. Oni su u Crnoj Gori i Hercegovini pobili stotine, hiljade boraca za slobodu. Oni su prešli na posao da unište čitave mlade borbene generacije srpskog naroda i najbolje narodne borce, srčiku narodne borbe. Djecu boraca za slobodu iz Crne Gore predavali su u ruke italijanskim fašistima da skrnave i unakazuju njihove mlade duše. Oni po Hercegovini siluju partizanke, lome staračke kosti partizanskih očeva i majki, sravnjuju sa zemljom čitava sela koja su se digla u borbu za slobodu. Nema izdaje, nema podlosti, nema zločina pred kojim bi prezao četnik, nema izdaje i zločina koje četnička izbjeglička “vlada” ne bi nagradila i okovala u zvijezde. U njoj se probudila velikosrpska zvijer koja nema mjere ni kraja u izdaji i zločinu, koja u moru krvi guši – iz klasnih pobuda – borbu vlastitog naroda ne bi li obezbijedila za budućnost svoju krvavu hegemonističku vladavinu. Četnik – to je najpodmukliji, najprljaviji izdajnik i zločinac, to je grobar srpskog naroda i svih naroda Jugoslavije. Četnici i ustaše, to nijesu ni Srbi, ni Hrvati, ni ljudi.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by Mohr » 17 Jan 2016, 08:03

Poslednjih godina na internetu se pojavljuje sve veći broj fotografija koje predstavljaju dokaz kolaboracije četnika sa Nemcima. Ovo je jedna od njih. Na fotografiji se vidi August Šmidhuber, jedan od najvećih ratnih zločinaca u Jugoslaviji tokom nemačke okupacije. Šmidhuber je bio komandant 14. puka 7. SS divizije Princ Eugen i potom 21. SS divizije Skenderbeg. Vojnici pod njegovom komandom ubili su izuzetno velik broj civila 1942-1944. u Srbiji (Kopaonik), Crnoj Gori (Piva, Šavnik, Velika), Dalmaciji (Cetinska krajina).

Opis slike: "Bosna i Hercegovina, 1943/1944. Oficiri 7. SS brdske divizije "Princ Eugen" i četničkog Trebinjskog korpusa (JVuO), u razgovoru sa jednom meštankom. Sa nemačke strane, prisutni su: pukovnik August Šmidhuber (sasvim levo), komandant 2. puka (u ovom periodu je postao i privremeni komandant divizije), i jedan za sada neidentifikovani oficir (drugi zdesna). Sa četničke strane, prisutni su: dr Todor Perović (sredina), korpusni lekar, i kapetan Milorad Vidačić (sasvim desno), komandant korpusa. Vidačić se pominje i u popularnoj četničkoj pesmi "Ide vojska od Nikšića": "Vidačiću Milorade, u tebi su naše nade..."


Image



Šmidhuber je osuđen na smrt i obešen u Beogradu 1946.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by Mohr » 19 Jan 2016, 17:28

Četnici su priznavali NDH, a vlasti NDH priznale su četnike kao partnere u borbi protiv partizana

U međunarodnoj politici savez je zajednica dvaju lopova koji su toliko duboko zavukli ruku u džep jedan drugome da odvojeno ne mogu opljačkati trećega, napisao je u Đavoljem rječniku američki pisac Ambrose Bierce.

U travnju 1942. godine došlo je do sporazuma između ustaških vlasti i četnika pod zapovjedništvom Uroša Drenovića s područja Mrkonjić Grada. Do kraja lipnja iste godine NDH se sporazumio s ozrenskim četnicima, trbavskim četnicima, četničkim odredima između Vrbasa i Sane, četničkim pukom „Manjača“, četničkim bataljunom „Obilić“, četničkim odredom „Borje“, zeničkim četnicima, Majevičkim četničkim odredom…

U svibnju 1942. godine su ustaške vlasti iz Knina počele razgovore s dalmatinskim četnicima, kao i s onima iz susjednih područja u Bosni, pa je u lipnju postignut dogovor. Četnici su, među ostalim, bili popustljivi i zbog mogućnosti povlačenja talijanskih postrojbi, koje su ih tada štitile, s dijela okupiranog područja NDH.

Veliki župan Velike župe Bribir i Sidraga, ustaški stožernik David Sinčić je 17. lipnja 1942. godine poslao iz Knina nadređenima brzojav: „Postignuta suradnja s četničkim vođama Bogunović, Đujić, Rokvić, Rađenović. Četnici po dogovoru sa mnom i dobivenim uputstvima idu prema Glamoču sastati se sa četnicima Drenovića i domobranima gdje odrediti plan daljnjih zajedničkih akcija.

Radi djelovanja proti partizana radi postignuća dodira s hrvatskom vojskom četnici izvršili napadaj na Peulje, Crni Lug, Grkovce, Podgoru, Tičevo malo i veliko uspjehom. Četnici za suradnju s nama i borbu proti partizana nemaju oružja, strijeljiva i hrane. Potrebito ih opskrbiti preko Knina ili u času dodira s našom vojskom u Glamoču. Radi potrebne oružane akcije naših domobrana iz Knina s četnicima prema Glamoču, Bosanskom Petrovcu, južnoj Lici, potrebno zapovjedničtvu sedme operativne zone u Kninu poslati pojačanja u ljudstvu, oružju, osobito strojnicama, bacačima mina i vojnim vozilima.

Četnici poveli akciju proti partizana iz Medka prema Strmici. Potrebno je povezati ovu akciju s akcijom naše vojske iz Gospića. Četnici očekuju za svoje akcije uputstva našeg vojničkog zapovjedničtva. Poruke slati preko Knina ili krilašima u Bosansko Grahovo kao što je već učinilo zapovjedničtvo trećeg vojnog zbora četnicima Branka Bogunovića. Gornje dostavite zapovjedničtvu trećeg vojnog zbora Sarajevo i Ministarstvu vanjskih poslova za Vrančića.“

Idućeg dana David Sinčić piše MUP-u NDH, Glavnom stanu poglavnika i drugim nadređenima: „Danas sam četničkim vođama izručio jednu makar skromnu količinu hrane, a naše vojno zapovjedničtvo stavilo im je na raspolaganje 20.000 metaka, 100 pušaka i 10 dobrovoljaca – puškomitraljezaca s oružjem.“


Image
Njemački general, domobranski pukovnik i četnički zapovjednik Rade Radić


David Sinčić nije bio slobodni strijelac. O svojim je aktivnostima redovito izvješćivao vodstvo NDH. U srpnju 1942. godine predložio je primjenu slične politike i u Lici, te promjenu u tamošnjem ustaškom vodstvu. Ubrzo je trideset- jednogodišnji Sinčić postao veliki župan Velike župe Lika i Gacka u Gospiću, te je tamo nastavio s istom politikom. „Jaz između partizana i četnika je neopisiv i neizgladiv. Ovaj jaz je zapravo jaz između Srba samih, koji se u međusobnoj borbi uništavaju“, objasnio je tada Sinčić polazišta svoje politike.

„Sad se baš završava u zajedničkoj suradnji uništenje tih partizanskih odreda. Ovaj posljednji događaj izazvao je osobito zanimljivu i novu sliku u Kninu. Kroz Knin su prolazili i prolaze oružani četnici. Njihovi vođe s oružanim pratnjama šetali su Kninom u društvu s našim ljudima i sa mnom te našim častnicima. Dolazili su s bombama i puškama u župu. Priređena je bila večera, gdje su bili njihovi vođe sa mnom i predstavnicima naše vojske.


Image
Domobranski bojnik Emil Rataj, ustaški logornik Konstantin Urumović, četnički vojvoda Uroš Drenović, zapovjednik četničkog odreda “Petar Kočić” u Mrkonjić Gradu te ustaški kotarski predstojnik Marko Jungić, u Mrkonjić Gradu (Varcar-Vakufu) 1942.


Dolazili su njihove vođe u moj stan i sl. Dva tri beznačajna incidenta dogodila su se, ali su uzročnici kažnjeni koliko s moje, toliko s četničke strane. Svak je kažnjavao svoje. Bogunović je javno isprebijao neke svoje ljude, a tako isto i ‘četnički vojvoda’ Mane Rokvić“, izvijestio je 27. lipnja 1942. godine iz Knina veliki župan David Sinčić poglavnika NDH Antu Pavelića.

Glavni stan poglavnika je u lipnju 1942. godine uputio okružnicu u kojoj se precizira postupak oko pregovora s četnicima, koje je trebalo voditi po velikim župama. Ističe se da je dopušteno da četnici obnašaju samoupravnu vlast na područjima koja su držale četničke postrojbe, ali pod kontrolom vlasti NDH, te se zagovara suradnja četnika i oružanih snaga NDH protiv partizana. U jesen 1942. godine pri Ravnateljstvu za javni red i sigurnost MUP-a NDH osnovan je X. odjel zadužen za kontakte s četnicima.

Gotovo svi četnici na području NDH formalno su ili neformalno od polovice 1942. godine surađivali s NDH, bez obzira jesu li bili s njemačke ili talijanske strane crte razgraničenja. Četnici su priznali NDH, a vlasti NDH su priznale četnike kao partnere u borbi protiv partizana. Osim naoružavanja četnika, NDH je omogućavao zdravstvenu skrb za ranjene četnike poput one koje su imali ustaško-domobranski ranjenici. Članovima obitelji poginulih četnika obećana je socijalne skrb pod istim uvjetima kao i vojnicima u službi NDH.


Image
Gvardijan, četniki vojvoda i njemački časnik u Karinu


Prvi čovjek četnika Draža Mihailović se tijekom cijelog rata javno prikazivao kao antifašist, pa se morao javno praviti da ne odobrava što njegovi, makar formalno podređeni, zapovjednici rade. Dok je preko londonskog radija slao poruke da se ne ide u suradnju s ustašama, čini se da je podređenima zamjerao samo sklapanje pismenih ugovora s ustašama, a ne i samu suradnju s njima.

Može se reći da je Draža Mihailović prihvaćao suradnju s ustašama, ali mu je smetala formalna, službena i javna suradnja, pa su se stoga četnici u propagandi ograđivali od takvih odnosa s ustašama. Četnička je propaganda partizane često prikazivala kao hrvatski pokret koji je produžena ruka ustaša. Ustaše su pak izjednačavali partizane i četnike. Veliki neuspjeh četnika bilo je uključivanje većine hrvatskih Srba zajedno s Hrvatima u partizanske redove. Upravo su partizani zadali odlučujući udarac četnicima, koji se nakon bitke na Neretvi 1943. godine više nisu oporavili.

Vojnici NDH i četnici bili su saveznici zbog toga što su se u Drugom svjetskom ratu borili na istoj strani pod pokroviteljstvom istih gospodara. Naravno, surađivali su radi toga što su smatrali da se jedino zajedno mogu uspješno suprotstaviti partizanima. Bili bi saveznici čak i da niti jedan svoj dogovor nisu stavili na papir u obliku ugovora. Ni jedni ni drugi nisu bili oduševljeni suradnjom. Nisu se voljeli, ali su se borili na istoj strani. Za ustaše je suradnja s četnicima bila „državna nužda“.

Četnici su bili skloniji pregovarati s civilnim vlastima NDH i domobranima nego s ustašama. Nijemcima i Talijanima nije bilo u interesu da im se sluge međusobno ubijaju. Do kapitulacije Italije u rujnu 1943. godine četnicima su bliži bili Talijani, a ustašama Nijemci, da bi nakon toga i jedini i drugi došli pod njemačko pokroviteljstvo. Najveći protivnik suradnje s četnicima bio je Adolf Hitler. Međutim, Nijemcima je svaki vojnik na Istočnom frontu bio neophodan, pa su tijekom cijelog rata težili da na Balkanu bude što mirnije.

Umjesto principa „živi u pusti druge da žive“ – kako je to naveo opunomoćeni njemački general u NDH Glaise von Horstenau – čini se da je praksa bila bliža principu „kolji i pusti druge da kolju“. Iako se u ustaško-četničkim ugovorima spominje i suzdržavanje od nasilja prema civilnom stanovništvu, suradnja nije spriječila daljnje zločine. Ustaški i četnički politički programi nastali su po vrlo sličnoj genocidnoj matrici.

U izvještaju Župske redarstvene oblasti u Omišu od 8. listopada 1942. godine MUP-u NDH o zločinima četnika u selima Gata, Naklice, Čišla, Ostrvica i Zvečanj stoji: „Protukomunistička milicija vjerojatno bi bila i dalje vršila slična djela, ali na povratku iz Ostrvice u selu Gatima sačekali su ih partizani, koji su prispjeli iz planine Mosor i dali im otpor, tako da su se milicioneri morali povući u pravcu Omiša, a na mjestu su ostavili mnogo plijena, koji su bili opljačkali po selima.”

Ne samo da su četnici zajedno s Talijanima prije zločinačke akcije nesmetano prespavali u Omišu, sjedištu Velike župe Cetina, već je za vrijeme akcije četnički štab ostao u Omišu, a četnici su i u povratku išli preko Omiša.


Slobodna Dalmacija

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Četnici - Draža Mihailović

Post by drugrankovic » 19 Jan 2016, 17:58

vidis li druze mohr?

a danas partizani ti krvnici podli opaki?

a poglej drustvanceta ljubi ih majka...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests