Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by carobnjak N » 30 Oct 2015, 09:01

Text je iz 1957, objavljen u Beču , pisac Adil Zulfikarpašić
Evo nekoliko citata

U mojoj duši je bila tuga i strah. Činilo mi se da ovo mršavo bosansko kljuse juri i da me nosi mimo moje volje u neki strašni bezdan. Pokušao sam se savladati. S one strane Drine sablasno se prostirala nekad lijepa i šarena Foča. Mjesto crvenih krovova, bijelih kuća i šarenih bašči iz snijega su virila crna zgarišta. Na mostu nas je dočekala patrola. Iz bivše maltarnice izišao je jedan partizan. Poznao sam ga, bio je to Vojin Božović, Crnogorac. On je dugo radio u Foči i bili smo dobri znanci. Rukovali smo se bez riječi. Preko mosta smo pošli pješice. Još uvijek je most bio krvav. Ispod mosta niz zidine kula, visile su poput stalaktita (u carstvu Nečastivoga) ogromne ledenice krvi



– Pa ko je to učinio? – pitao sam. – Većinom mještani i srbijanski četnici, ali ovih zadnjih je bilo vrlo malo. Četnici su unišli bez borbe i otpora u Foču i napustili je bez borbe i otpora. Kad je došla naša brigada i kalinovićki odred, srbijanski četnici i desetak mještana su pobjegli, ostali su ostali i nista im se nije dogodilo. Eto za šest mjeseci našlo se među muslimanima dvanaest ljudi, koji su prihvatili poziv da sarađuju sa ustaškim vlastima, a za osam sati su skoro svi Srbi postali četnici i počeli da kolju sve odreda, ne birajući i ne praveći razliku ko je kriv a ko nije. I nije se našlo ni dvanaest od šesnaest hiljada Srba da uzme u zaštitu bar jednog muslimana ili njegovu obitelj i imovinu od osam hiljada poklanih muslimana u fočanskom srezu.



– Imaš li koji metak, beže? pitao me je da ne čuju drugi. – Nemam metaka, ali daću ti dvije bombe, – rekao sam mu glasno i izvadio mu ih. Zatražio sam i od Lole i od Ferida po jednu i dali smo mu.

– A je li i ovo musliman? – pitao je za Ribara. – Ja sam Srbin, – rekao je Lola.

– Svaka ti čast, mladiću. Ama reci ti meni, zašto nas kolju ovdašnji Srbi.

– To su srpske ustaše, – rekao je Lola.

– Vala ustaše vako nisu radili!

Jašući ispod Cureva kroz srpsko selo, iskupili su se seljaci da nas pitaju.

– Jeste li bili u ustaškom gnijezdu? Šta kažu Turci? Imaju li oružja i municije? Jesu li se ukopali? Ima li ih mnogo? – pitali su nas.

– Oni nisu ustaše, nego pošteni ljudi, – rekao je Ribar – Imaju i topove i mitraljeze, ne pitaj! Ribar se složio s mojim mišljenjem, da se ostavi oružje Curevcima, ali sam vidio da niti on ni Ferid neće to kod Vrhovnog štaba energično podržati.

Tito je na referat pozvao Ribara, dok sam ja morao sa Feridom i nekoliko mještana komunista, muslimana, da razmotrim pitanje angažiranja muslimanskih masa.


http://www.avlija.me/stari-tekstovi/adi ... ialnetwork
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120351
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Online

Re: Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by Krokodil Behko » 30 Oct 2015, 19:24

Bio je to razlog za nastanak SS handžar divizije.
Ustaše progone, četnici kolju, partizani im pomažu.
Narod pobjegao dublje u Bosnu i zatražio oružje od Nijemaca, kad im već partizani nisu dali (vidjeti tekst na linku)

Nema tu ništa čudno. Postavka je bila da samo Srbi mogu biti partizani, a eto tog Muslimana, koji je nekim čudom postao k-dant bataljona, smijenili, jer Srbi ne prihvataju da im Musliman bude komandant. Pa jbt, šta su zamislili, sve njihova prćija i samo se oni pitaju?
online

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by KOMESAR » 30 Oct 2015, 19:31

Krokodil Behko wrote:Bio je to razlog za nastanak SS handžar divizije.
Ustaše progone, četnici kolju, partizani im pomažu.
Narod pobjegao dublje u Bosnu i zatražio oružje od Nijemaca, kad im već partizani nisu dali (vidjeti tekst na linku)

Nema tu ništa čudno. Postavka je bila da samo Srbi mogu biti partizani, a eto tog Muslimana, koji je nekim čudom postao k-dant bataljona, smijenili, jer Srbi ne prihvataju da im Musliman bude komandant. Pa jbt, šta su zamislili, sve njihova prćija i samo se oni pitaju?
Svi su radili protiv muslimana?Talijani su pustili četnike da pređu preko mosta u Foči kako bi napravili nezapamćeni pokolj u muslimanskim selima.
Kako su nas svi tamanili dobro nas još uvijek ima?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120351
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Online

Re: Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by Krokodil Behko » 30 Oct 2015, 19:36

KOMESAR wrote:
Krokodil Behko wrote:Bio je to razlog za nastanak SS handžar divizije.
Ustaše progone, četnici kolju, partizani im pomažu.
Narod pobjegao dublje u Bosnu i zatražio oružje od Nijemaca, kad im već partizani nisu dali (vidjeti tekst na linku)

Nema tu ništa čudno. Postavka je bila da samo Srbi mogu biti partizani, a eto tog Muslimana, koji je nekim čudom postao k-dant bataljona, smijenili, jer Srbi ne prihvataju da im Musliman bude komandant. Pa jbt, šta su zamislili, sve njihova prćija i samo se oni pitaju?
Svi su radili protiv muslimana?Talijani su pustili četnike da pređu preko mosta u Foči kako bi napravili nezapamćeni pokolj u muslimanskim selima.
Kako su nas svi tamanili dobro nas još uvijek ima?

Ali čovječe, ko danas pobiti hiljade ljudi, a poslije nekoliko dana, svi pristupili partizanima i ne daju ni Tito ni Ranković, da se ijedan bivši četnik procesuira, pa čak su upravo njih poslali na ono muslimansko selo, da im otmu i ono malo oružja, tobože će ih braniti, a isti ti ih poklali sedmicu prije. Koje licemjerje, pa ovo nema ni kod Pajtonovaca :lupa
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by Melek » 30 Oct 2015, 19:41

Nema tu nista cudno. Karijerizam, uspijeh i zelja za vlascu su uvijek isli ispred humanosti. Tito je gledao na te zrtve kao na kolateralnu stetu, ali mu u datom trenutku nisu nimalo bili korisni ni zivi ni mrtvi, premda su mu kao mrtvi bili pozeljniji nego zivi. Korisniji su mu bili preobraceni cetnici bez obzira na pocinjeno a sve zarad buduceg cilja. Takvi su i mnogi sefovi danas na radnim mjestima. Ciste psihopate..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37841
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2931 times
Been thanked: 2273 times
Status: Offline

Re: Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by Pasaga » 30 Oct 2015, 19:47

Ev...u mom susjednom mjestu...komsiluk haman...
Poznavao sam ljude,sretao ih svaki dan....
Dedo mi prica,pojedinacno za svakog......
Tuga i jad...sta su radili...
Mnogo je ljudi koji su to znali,cak bili i svjedoci dogadjanja tih radnji....
Niko nikad nije progovorio o tome,alarmirao javnost,pravosudje..itd....
Svi ti junaci,uzivali su nevidjene privilegije,od spomenica do asvalta pred kucu....
Djete od svakog je moralo dobit mjesto na faksu,i ceste posjete BG....radi cega......
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by carobnjak N » 30 Oct 2015, 19:48

Krokodil Behko wrote:Bio je to razlog za nastanak SS handžar divizije.
Ustaše progone, četnici kolju, partizani im pomažu.
Narod pobjegao dublje u Bosnu i zatražio oružje od Nijemaca, kad im već partizani nisu dali (vidjeti tekst na linku)

Nema tu ništa čudno. Postavka je bila da samo Srbi mogu biti partizani, a eto tog Muslimana, koji je nekim čudom postao k-dant bataljona, smijenili, jer Srbi ne prihvataju da im Musliman bude komandant. Pa jbt, šta su zamislili, sve njihova prćija i samo se oni pitaju?
upravo to , handžar divizije su nastale nakon tih maskara
Inače, Adil rahmetli je jedan od velikana naše BiH
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37841
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2931 times
Been thanked: 2273 times
Status: Offline

Re: Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by Pasaga » 30 Oct 2015, 19:51

Te jedinice,i njihovo stvaranje,posljedica su upravo tih masovnih pokolja
Svaki narod koji je tako ugrozen,udruzit ce se i sa crnim vragom da bi se spasio....prezivio.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by carobnjak N » 30 Oct 2015, 20:01

Huskina milicija u krajini je bila isto organizovana kao odbrana od četnika
Sad se baš spominje ta riječ "đikan" i sjećam se da su naši stari govorili da se
Huska branio od napada đikana. Vjerovatno su ga nakon rata i ubili isti , jer se
četnici tad transformisali u partizane, a navodno su ga ubili partizani ...iako nije bilo nekog
razloga jer je i on prešao u partizane
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by Podrinjac » 30 Oct 2015, 20:02

S obzirom da su moji pradedi bili u partizanima,znaci klao je muslimane po Foci, Gorazdu, Sarajevu itd

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37841
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2931 times
Been thanked: 2273 times
Status: Offline

Re: Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by Pasaga » 30 Oct 2015, 20:04

carobnjak N wrote:Huskina milicija u krajini je bila isto organizovana kao odbrana od četnika
Sad se baš spominje ta riječ "đikan" i sjećam se da su naši stari govorili da se
Huska branio od napada đikana. Vjerovatno su ga nakon rata i ubili isti , jer se
četnici tad transformisali u partizane, a navodno su ga ubili partizani ...iako nije bilo nekog
razloga jer je i on prešao u partizane
Bilo je i toga...
Kod nas su neki ljudi zaglavili tek kad se onaj rat zavrsio..
Bili u partizanim...sve ok...
I odjedanput...ko ispipali nesto,i za noc cojka nema.....
Nikad niko nije smio ni upitat......sto...gdje je...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120351
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Online

Re: Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by Krokodil Behko » 21 Dec 2021, 10:13

NA SVEČANOJ SJEDNICI U SARAJEVU: Pogledajte kako je bilo na obilježavanju sto godina od rođenja Adila Zulfikarpašića


Image

Povodom obilježavanja 100 godina od rođenja Adila Zulfikarpašića i 20 godina rada Bošnjačkog instituta, u Sarajevu je održana svečana sjednica Upravnog odbora instituta, javlja Anadolu Agency (AA).

Predsjednik Upravnog odbora Fehim Škaljić podsjetio je da Bošnjački institut nastaje 1988. godine u Cirih kada Adil-beg formira fondaciju za stvari koje su precizno određene u njegovom osnivačkom dokumentu. Početkom 2001. godine institut je preselio u glavni grad Bosne i Hercegovine.

"A to je da se omogući podrška u istraživanju prethodnih znanja, da se radi na skupljanju novih znanja, da se obrazuje i to sa ciljem da se Bošnjacima kao evropskim muslimanima da podrška, da se da podrška Bosni i Hercegovini i drugim narodima i građanima koji žive u njoj kroz institut kao obrazovnu i naučnu instituciju za koju je obezbijedio sredstva i svu svoju imovinu, on i njegova supruga Tatjana, dali institutu", pojasnio je Škaljić.

Kako je kazao, skupljena je brojna naučna i historijska građa, mnoge umjetničke kolekcije koje predstavljaju bogatstvo.

"Danas je institut ona naučno-istraživačka ustanova koja je u ovoj godini izdala pet knjiga, koja okuplja ljude i pored koronavirusa", rekao je Škaljić.

Stoti rođendan Adila Zulfikarpašić je 23. decembra.

"Želimo da se kroz jedan ekspoze sjetimo tog životnog puta koji je bio vrlo turbulentan. Bilo je tu i uspjeha i padova, ali uvijek određen jednim ciljem, a to je podrška svom narodu Bošnjacima, podrška Bosni i Hercegovini i drugima koji žive ovdje", dodao je Škaljić.

O značaju obilježava ovih bitnih godišnjica govorio je i direktor Bošnjačkog instituta Faris Gavrankapetanović.



Kako je kazao, svečana sjednica Upravnog odbora ima za cilj obilježavanje bitnih godišnjica među kojima je 20 godina od rada Bošnjačkog instituta u Sarajevu i 100 godina od rođenja Adil-bega Zulfikarpašića.

"Ove godine ćemo i ovu sjednicu posvetiti medalji Bošnjačkog instituta. Osnovni cilj je naša poruka mladim. Ove godine dodjeljujemo tri stipendije. Naša želja je da opredjeljenje bude investicija u mlade ljude. Snažno ćemo insitirati na edukaciji, pogotovo omladine jer je ona garant našeg opstanka na ovim prostorima", naglasio je Gavrankapetanović.

Danas je promovisana i medalja Bošnjačkog instituta. Vrijedan dokument koji ima svoj statut da bi trajao kroz desetljeća u narednom periodu. Medalja je dodijeljena prof. dr. Ibrahimu Krzoviću, historičaru umjetnosti.

"Ovo priznanje je u toliko draže jer se radi o priznanju ovakve djelatnosti kojoj ja pripadam, ovom području, oblasti likovne umjetnosti s jedne strane, a s druge strane jer se radi o instituciji od izuzetnog značaja za kulturu i duhovnost ovog prostora", rekao je Krzović.

Danas su uručene i tri stipendije "Adil Zulfikarpašić" studentima Univerziteta u Bihaću i Univerziteta u Sarajevu.

Amar Kurić, student Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, jedan je od dobitnika stipendija.

"Ova stipendija je jako vrijedna i definitivno će mi pomoći u daljnjem obrazovanju. Rekao bih da je puno vrjednija simbolički", dodao je Kurić.

Bošnjački institut – Fondacija “Adila Zulfikarpašića“ moderna je institucija sa statusom vakufa. Ona doprinosi razvoju i promociji bošnjačke i bosanskohercegovačke nauke i kulture kako u Bosni i Hercegovini tako i svijetu. Institut svojim korisnicima i posjetiocima nudi jedinstvenu "šetnju" kroz kulturnu historiju BiH, bogat i raritetan bibliotečki, arhivski i umjetnički fond, raznovrsne kulturne događaje, te pruža mogućnosti naučnoistraživačkog rada.



Temeljni ciljevi Bošnjačkog instituta su promovisanje kulturne baštine, historijske istine i kulture Bošnjaka, kao i drugih naroda sa kojima Bošnjaci stoljećima žive.

Među najvažnijim aktivnostima instituta su vršenje naučnih istraživanja u saradnji sa srodnim ustanovama u BiH i inostranstvu, održavanje i razvijanje stručno vođene biblioteke i arhiva, organizovanje kulturnih manifestacija, naučnih seminara, susreta, izložbi, promocija i sličnih priredbi, kao i izdavačka djelatnost – objavljivanje knjiga, brošura i periodike.

Bošnjački institut zapravo predstavlja spoj dva vakufa: Gazi Husrev-begovog iz XVI i Adila Zulfikarpašića iz XXI stoljeća. Kroz zdanje hamama, koji je izgrađen 1535. godine, ostvarena je jedinstvena simbioza ove dvije zadužbine. Jedna, Gazi Husrev-begova, nastala je u vrijeme kada su islamska kultura, obrazovanje i učenost doživljavali svoj osvit u Bosni i Hercegovini. Drugi vakuf, Bošnjački institut, moderna je institucija koja nastoji biti centar razvoja građanske kulture i vrijednosti Bošnjaka.

Najveće blago Bošnjačkog instituta predstavlja biblioteka, koja posjeduje više od 250.000 bibliotečkih jedinica, i čije bogatstvo izvora pruža jedinstvenu mogućnost za daljnja istraživanja o Bosni i Hercegovini i njenoj prošlosti. Bibliotečka građa i informacijski izvori organizirani su u više odjela: Bosnika, Serbika, Kroatika, Jugoslavika, Balkanika, Islamika, Turkika, Arhivska građa i Odjel enciklopedija, leksikona i rječnika.

Institut posjeduje bogatu zbirku orijentalnih rukopisa, koja sadrži 1.086 kodeksa sa 1.662 djela, među kojima je i svjetski unikat, rukopis An-Nasabu S-Šarif, koji spada u najljepše arapske rukopise napisane u Bosni i Hercegovini.

Tu je i bogata zbirka faksimila rukopisa unikata i rariteta klasičnih orijentalnih djela, u izdanju Goethe instituta iz Frankfurta.

Također, Bošnjački institut posjeduje veliku zbirku umjetničkih djela, u kojoj se nalazi i zbirka likovnih djela Bošnjaka, gdje su zastupljena 132 autora sa više od 650 djela. U toj zbirci posebno mjesto zauzima stalna izložbena postavka Mersada Berbera sa više od 70 umjetničkih djela.

Početkom 2001. godine, glavni fondovi Bošnjačkog instituta iz Ciriha preneseni su u novoizgrađenu savremeno opremljenu zgradu u Sarajevu, čime se realizirala dugogodišnja želja njegovog utemeljitelja Zulfikarpašića da institut preseli u Bosnu i Hercegovinu.
online

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84340
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11032 times
Been thanked: 16547 times
Status: Offline

Re: Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by Fuddo » 21 Dec 2021, 10:24

Fascinatan lik.
Mislim da je bio intelektom, iskustvom, znanjem, svjetlosnu godinu ispred Alije, kako ga je ovaj nas dobri dedo nacuturio, meni je misterija.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42699
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14032 times
Been thanked: 12623 times
Status: Online

Re: Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by Masamune » 21 Dec 2021, 10:27

Adil je pravi otac ove danasnje bosnjacke nacije. To Alija nije ni u snu.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by The 51st State » 21 Dec 2021, 10:32

MarlboroGold wrote: 21 Dec 2021, 10:27 Adil je pravi otac ove danasnje bosnjacke nacije. To Alija nije ni u snu.
Ovo je tacno, prakticno je "prisilio" Aliju da ide tim putem. Objektivno covjek je 50 godina njegovao i borio da bosnjastvo izadje iz historijske sjene.

A kad vec tako kazes, zasto ti nisi onda bosnjak, njemu ne mozes prigovoriti standardne fgr prigovore.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by The 51st State » 21 Dec 2021, 10:36

Fuddo wrote: 21 Dec 2021, 10:24 Fascinatan lik.
Mislim da je bio intelektom, iskustvom, znanjem, svjetlosnu godinu ispred Alije, kako ga je ovaj nas dobri dedo nacuturio, meni je misterija.
U samom mbo je bila intelektualna tadasnja krema, prerano i u nevakat se pojavila da bi ostvarila ozbiljniji uticaj, sto je steta. Jedino mi nikad nije bio jasan onaj deal sa milosevicem, da li je to samostalni ispad bio ili takticko kupovanje vremena.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84340
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11032 times
Been thanked: 16547 times
Status: Offline

Re: Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by Fuddo » 21 Dec 2021, 10:37

The 51st State wrote: 21 Dec 2021, 10:36
Fuddo wrote: 21 Dec 2021, 10:24 Fascinatan lik.
Mislim da je bio intelektom, iskustvom, znanjem, svjetlosnu godinu ispred Alije, kako ga je ovaj nas dobri dedo nacuturio, meni je misterija.
U samom mbo je bila intelektualna tadasnja krema, prerano i u nevakat se pojavila da bi ostvarila ozbiljniji uticaj, sto je steta. Jedino mi nikad nije bio jasan onaj deal sa milosevicem, da li je to samostalni ispad bio ili takticko kupovanje vremena.
Kupovina vremena.
Pametni su to ljudi bili.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42699
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14032 times
Been thanked: 12623 times
Status: Online

Re: Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by Masamune » 21 Dec 2021, 10:44

The 51st State wrote: 21 Dec 2021, 10:32
MarlboroGold wrote: 21 Dec 2021, 10:27 Adil je pravi otac ove danasnje bosnjacke nacije. To Alija nije ni u snu.
Ovo je tacno, prakticno je "prisilio" Aliju da ide tim putem. Objektivno covjek je 50 godina njegovao i borio da bosnjastvo izadje iz historijske sjene.

A kad vec tako kazes, zasto ti nisi onda bosnjak, njemu ne mozes prigovoriti standardne fgr prigovore.
Zato što bez obzira na nacionalno osvještavanje koje je Adil zagovarao i za koje se borio ja sebe ni u takvom bošnjaštvu ne pronalazim. To ne znači da ga ne poštujem, jer to što je radio jeste bilo i ispravno i nužno. Još uvijek nije završen posao.

Evo jedan primjer ovoga kako se ne mogu pronaći u tome i to direktno iz teksta "A to je da se omogući podrška u istraživanju prethodnih znanja, da se radi na skupljanju novih znanja, da se obrazuje i to sa ciljem da se Bošnjacima kao evropskim muslimanima da podrška, da se da podrška Bosni i Hercegovini i drugim narodima i građanima koji žive u njoj kroz institut kao obrazovnu i naučnu instituciju". Dakle, ono o čemu smo pričali na drugim temama - vezivanje za Islam. To mnogim ljudima smeta, a to nije islamofobija, već se ne identificiraju s time i to smatraju stranim elementom njihovog identiteta.

Dalje, nije kod mene situacija kao kod Havane, već je još kompleksnija.
Last edited by Masamune on 21 Dec 2021, 10:47, edited 1 time in total.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84340
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11032 times
Been thanked: 16547 times
Status: Offline

Re: Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by Fuddo » 21 Dec 2021, 10:46

MarlboroGold wrote: 21 Dec 2021, 10:44
The 51st State wrote: 21 Dec 2021, 10:32

Ovo je tacno, prakticno je "prisilio" Aliju da ide tim putem. Objektivno covjek je 50 godina njegovao i borio da bosnjastvo izadje iz historijske sjene.

A kad vec tako kazes, zasto ti nisi onda bosnjak, njemu ne mozes prigovoriti standardne fgr prigovore.
Zato što bez obzira na nacionalno osvještavanje koje je Adil zagovarao i za koje se borio ja sebe ni u takvom bošnjaštvu ne pronalazim. To ne znači da ga ne poštujem, jer to što je radio jeste bilo i ispravno i nužno. Još uvijek nije završen posao.

Evo jedan primjer ovoga kako se ne mogu pronaći u tome i to direktno iz teksta "A to je da se omogući podrška u istraživanju prethodnih znanja, da se radi na skupljanju novih znanja, da se obrazuje i to sa ciljem da se Bošnjacima kao evropskim muslimanima da podrška, da se da podrška Bosni i Hercegovini i drugim narodima i građanima koji žive u njoj kroz institut kao obrazovnu i naučnu instituciju". Dakle, ono o čemu smo pričali na drugim temama - vezivanje za Islam. To mnogim ljudima smeta, a to nije islamofobija, već se ne identificiraju s time i smatraju stranim elementom njihovog identiteta.

Dalje, nije kod mene situacija kao kod Havane, već je još kompleksnija.
Realno, rodjo, tebi boba fali.
Prelomice, dzaba se otimas. :D.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42699
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14032 times
Been thanked: 12623 times
Status: Online

Re: Zulfikarpašić, Tito, partizani, zločin u Foči

Post by Masamune » 21 Dec 2021, 10:47

Ma nema šanse.

Nemojte komplimente smatrati mojom slabošću po tom pitanju :oo

Ja Bošnjacima želim sve najbolje.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests