JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by sann » 28 Mar 2016, 00:18

:DD
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by Venera » 28 Mar 2016, 02:52

Krokodil Behko wrote:Meni je zanimljiva jedna stvar. na mjesec su sletili deset godina prije Apple 1 i oko 15 godina prije one preteče interneta (arpanet ili nešto tako). Znači nisu upotrebljavali neku napredniju elektroniku. Eventualno ako je NASA to sve imala, a tajila, s tim da ne vjerujem baš, pošto sam čitao malo o nastanku silicijumske doline i nema šanse da je NASA imala takve male a sposobne računare i da se ne zna za to, pošto su mnoge kompanije iz silicijumske doline bile involvirane u razvoj NASA i inače vojne tehnologije. Čak je i nastala, da bi razvijala tehnologije raketa i sl, za potrebe USA army.

Gagarin je koristio kompjuter bez mikrocipova,tokom testiranja na Vostok.

Image

http://web.mit.edu/slava/space/essays/e ... arison.htm


Tokom drugog svjetskog rata je postojala kontrola letecih objekata upotrebom analognih kompjutera.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by Krokodil Behko » 28 Mar 2016, 10:38

statebriga wrote:
Krokodil Behko wrote:Meni je zanimljiva jedna stvar. na mjesec su sletili deset godina prije Apple 1 i oko 15 godina prije one preteče interneta (arpanet ili nešto tako). Znači nisu upotrebljavali neku napredniju elektroniku. Eventualno ako je NASA to sve imala, a tajila, s tim da ne vjerujem baš, pošto sam čitao malo o nastanku silicijumske doline i nema šanse da je NASA imala takve male a sposobne računare i da se ne zna za to, pošto su mnoge kompanije iz silicijumske doline bile involvirane u razvoj NASA i inače vojne tehnologije. Čak je i nastala, da bi razvijala tehnologije raketa i sl, za potrebe USA army.

Gagarin je koristio kompjuter bez mikrocipova,tokom testiranja na Vostok.

Image

http://web.mit.edu/slava/space/essays/e ... arison.htm


Tokom drugog svjetskog rata je postojala kontrola letecih objekata upotrebom analognih kompjutera.

Ko priča o mikročipovima?
Čak sam i pojasnio šta sam htio reći, čak ti to i potvrđuješ, jer htjedoh reći da je to primitivna elektronika, u poređenju, već sa Apple 1, pa je iz tog razloga sama misija slijetanja na Mjesec vrijedna svakog poštovanja.

Što se tiče Gagarina, daj bože da je imao tranzistore u tom "kompjuteru" :DD

E kad smo već kod tranzistora, a ako si imao naum hvaliti veliku tehnologiju ogromne Rusije/SSSR,
jbg, najprije će biti da su oni to morali pognute glave preuzeti od Jenkija, kao i sve ostale tehnološke izume.

Kad smo već i kod Jenkija, čini mi se da je tranzistor izmišljen na istočnoj obali, u Bell laboratorijima, pa je jedan dio naučnika prešao u silicijumsku dolinu, osnovali kompaniju i kasinje su se nešto posvađali, pa je jedan dio njih, osnovao drugu kompaniju, s jako dugačkim imenom, a koje su ubrzo skratili na INTEL. Ostatak priče je poznat. Znači, tranzistor je bio pred-preduslov za proizvodnju malih i praktičnih kompjutera, iliti PC.
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by Chloe » 28 Mar 2016, 10:39

Nisu i tačka ... :D
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by Biba » 28 Mar 2016, 16:24

Bla wrote:Kad je neki čiko prije 2300 godina izračunao da je zemlja okrugla, za ideju mu je bio potreban samo jedan bunar i malo sunčeve svjetlosti za vrijeme ljetnog solsticija. Što se tiče tehnologije, sunčani sat se koristio još mnogo ranije.
Je je, ali neki su racunali i da nam je Sunce puno blize...tako sta stapinom :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by Nole » 28 Mar 2016, 16:25

Chloe wrote:Nisu i tačka ... :D
u pivo da jesu :pusi

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by Biba » 28 Mar 2016, 16:27

Jah mozda ce gay paradu na Mesecu napraviti :biba
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by Venera » 28 Mar 2016, 16:31

Krokodil Behko wrote:
statebriga wrote:
Krokodil Behko wrote:Meni je zanimljiva jedna stvar. na mjesec su sletili deset godina prije Apple 1 i oko 15 godina prije one preteče interneta (arpanet ili nešto tako). Znači nisu upotrebljavali neku napredniju elektroniku. Eventualno ako je NASA to sve imala, a tajila, s tim da ne vjerujem baš, pošto sam čitao malo o nastanku silicijumske doline i nema šanse da je NASA imala takve male a sposobne računare i da se ne zna za to, pošto su mnoge kompanije iz silicijumske doline bile involvirane u razvoj NASA i inače vojne tehnologije. Čak je i nastala, da bi razvijala tehnologije raketa i sl, za potrebe USA army.

Gagarin je koristio kompjuter bez mikrocipova,tokom testiranja na Vostok.

Image

http://web.mit.edu/slava/space/essays/e ... arison.htm


Tokom drugog svjetskog rata je postojala kontrola letecih objekata upotrebom analognih kompjutera.

Ko priča o mikročipovima?
Čak sam i pojasnio šta sam htio reći, čak ti to i potvrđuješ, jer htjedoh reći da je to primitivna elektronika, u poređenju, već sa Apple 1, pa je iz tog razloga sama misija slijetanja na Mjesec vrijedna svakog poštovanja.

Što se tiče Gagarina, daj bože da je imao tranzistore u tom "kompjuteru" :DD

E kad smo već kod tranzistora, a ako si imao naum hvaliti veliku tehnologiju ogromne Rusije/SSSR,
jbg, najprije će biti da su oni to morali pognute glave preuzeti od Jenkija, kao i sve ostale tehnološke izume.

Kad smo već i kod Jenkija, čini mi se da je tranzistor izmišljen na istočnoj obali, u Bell laboratorijima, pa je jedan dio naučnika prešao u silicijumsku dolinu, osnovali kompaniju i kasinje su se nešto posvađali, pa je jedan dio njih, osnovao drugu kompaniju, s jako dugačkim imenom, a koje su ubrzo skratili na INTEL. Ostatak priče je poznat. Znači, tranzistor je bio pred-preduslov za proizvodnju malih i praktičnih kompjutera, iliti PC.
Spominjali ste mikro/cipove ranije na temi,nije vazno.Tehnologija jeste bila primitivna,ali "primitivnost" tadasnje tehnologije, faktori rizika su bili dio projekta.Nema potrebe porediti SAD ili SSSR tehnologiju,jer su obe koristile svoje izvore ili posudjene tajne izvore za dalljni razvoj svojih projekata.Rusi i Amerikanci su svoje prve programe od raketa zapoceli identicno: Rad sa Njemackim inzinjerima.
Tranzistor je vec bio izumljen,ali ne vjerovatno kao model kojeg zamisljas.Ratne '43 gdine u Londonu u Blechaly Park ( tajna sluzba za dekodiranje Njemackih kodiranih poruka) je koristila Colossus,kasnije ENIAC '46 godine. Godine 1948 su koristeni prvi tranzistori.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by Nole » 28 Mar 2016, 16:36

Biba wrote:Jah mozda ce gay paradu na Mesecu napraviti :biba
u pivo da hoće :plavi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by Krokodil Behko » 28 Mar 2016, 16:45

statebriga wrote:
Krokodil Behko wrote:
statebriga wrote:
Krokodil Behko wrote:Meni je zanimljiva jedna stvar. na mjesec su sletili deset godina prije Apple 1 i oko 15 godina prije one preteče interneta (arpanet ili nešto tako). Znači nisu upotrebljavali neku napredniju elektroniku. Eventualno ako je NASA to sve imala, a tajila, s tim da ne vjerujem baš, pošto sam čitao malo o nastanku silicijumske doline i nema šanse da je NASA imala takve male a sposobne računare i da se ne zna za to, pošto su mnoge kompanije iz silicijumske doline bile involvirane u razvoj NASA i inače vojne tehnologije. Čak je i nastala, da bi razvijala tehnologije raketa i sl, za potrebe USA army.

Gagarin je koristio kompjuter bez mikrocipova,tokom testiranja na Vostok.

Image

http://web.mit.edu/slava/space/essays/e ... arison.htm


Tokom drugog svjetskog rata je postojala kontrola letecih objekata upotrebom analognih kompjutera.

Ko priča o mikročipovima?
Čak sam i pojasnio šta sam htio reći, čak ti to i potvrđuješ, jer htjedoh reći da je to primitivna elektronika, u poređenju, već sa Apple 1, pa je iz tog razloga sama misija slijetanja na Mjesec vrijedna svakog poštovanja.

Što se tiče Gagarina, daj bože da je imao tranzistore u tom "kompjuteru" :DD

E kad smo već kod tranzistora, a ako si imao naum hvaliti veliku tehnologiju ogromne Rusije/SSSR,
jbg, najprije će biti da su oni to morali pognute glave preuzeti od Jenkija, kao i sve ostale tehnološke izume.

Kad smo već i kod Jenkija, čini mi se da je tranzistor izmišljen na istočnoj obali, u Bell laboratorijima, pa je jedan dio naučnika prešao u silicijumsku dolinu, osnovali kompaniju i kasinje su se nešto posvađali, pa je jedan dio njih, osnovao drugu kompaniju, s jako dugačkim imenom, a koje su ubrzo skratili na INTEL. Ostatak priče je poznat. Znači, tranzistor je bio pred-preduslov za proizvodnju malih i praktičnih kompjutera, iliti PC.
Spominjali ste mikro/cipove ranije na temi,nije vazno.Tehnologija jeste bila primitivna,ali "primitivnost" tadasnje tehnologije, faktori rizika su bili dio projekta.Nema potrebe porediti SAD ili SSSR tehnologiju,jer su obe koristile svoje izvore ili posudjene tajne izvore za dalljni razvoj svojih projekata.Rusi i Amerikanci su svoje prve programe od raketa zapoceli identicno: Rad sa Njemackim inzinjerima.
Tranzistor je vec bio izumljen,ali ne vjerovatno kao model kojeg zamisljas.Ratne '43 gdine u Londonu u Blechaly Park ( tajna sluzba za dekodiranje Njemackih kodiranih poruka) je koristila Colossus,kasnije ENIAC '46 godine. Godine 1948 su koristeni prvi tranzistori.
Jel ti sad govoriš o prvom tranzistoru ili o prvom kompjuteru?
Znam za Blechaly Park, s tim da je to tamo bio prvi stroj koji se može nazvati kompjuterom, a ja sam ono baš htio povući crtu od tranzistora, pa na ovamo. Evo, teško da je taj britanski projekat mogao stati na neki desktop. Bilo je nekih istraživanja, ali eto, prvi mi haber da je tranzistor upotrijebljen u britanskom ww2 projektu.

Image

Kad bi tako krenuli, vjerovatno bi otišli do onog lika iz Švabije koje je uopće osmislio te binarne brojeve skoro 300 godina prije (da ne guglam sad) Btw, u to doba primjereniji im je naziv bio biZarni brojevi, jer ne znam kakvu bi svrhu imali u 18. vijeku? :cudi
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by Mutevelija » 28 Mar 2016, 17:07

Dok su oni hodali po mjesecu, Mujo je imao svoju kovačnicu i kovao konje, znači otkrio vatru gore. Heej
'ta će Amerikanac i Rus.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by Venera » 28 Mar 2016, 17:27

Krokodile Behko,glavni dio price je tranzistor,a prvi PC nije imao taj "aparatic". Englezi su takodjer radili projekte na prvim tranzistorima za PC u prvoj polovini '50tih godina.A prvi cip je nastao u Texas Instrument Lab. '58 godine.Prvi kompjuteri koji su koristili chip u svemirkim letjelicama su bili '65 godine, MIT, za Apollo.

Image

Na fotki je prvi chip PC koristen za navigaciju na Mercury programu sredinom '60tih godina.

Image

Na fotki je chip iz Texas Intrument lab. '58 godine,koji je "poslao" astronaute na Mjesec.

Od prvog orbitiranja Gagarina , od prvih satelita,od testiranja pilota u balonima sa "atkosmefrskim pritiksom" i robota tokom 60tih godina,kao i razvoj chipova '60tih godina su dio price o prvim misijama odlaska astronauta na Mjesec.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by Biba » 28 Mar 2016, 17:52

Mutevelija wrote:Dok su oni hodali po mjesecu, Mujo je imao svoju kovačnicu i kovao konje, znači otkrio vatru gore. Heej
'ta će Amerikanac i Rus.
Mujo kuje konja po mjesecu...
i po žarkom suncu :djed

Dakle Mujo je sposobniji tj. napredniji sa svojom tehnologijom.... :naklon
Ma Bosna je to ...ebo Gagarina....o njemu smradovi smisljali viceve kak je iz rakete vidio da Dalmatinac radi pa se od cuđenja prekrstio...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by Venera » 28 Mar 2016, 19:11

Zasto napisah da su Rusi bili na Mjesecu? Vidim to nikome nije cudno!!!
Jednostavan dogovor je: Mnogi ne znaju da su Rusi spustanjem Luna16,robotska sonda,prvi put uzeli primjerak Mjeseca (100gr) 1970 godine.To je ujedno bila prva uspjesna robtoska misija.
Rusi i Amerikanci su drugacijim misijama postali pionori odlaska na Mjesec.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by Biba » 28 Mar 2016, 19:14

Statebriga, vidim da imas znanja.
Zasto su prestali ici na Mjesec?
Do 2030 planiraju otici na Mars.
Je li istina da je putovanje na Mars jeftinije.....
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by Nole » 28 Mar 2016, 19:24

Biba wrote:Statebriga, vidim da imas znanja.
Zasto su prestali ici na Mjesec?
Do 2030 planiraju otici na Mars.
Je li istina da je putovanje na Mars jeftinije.....
Nema nikakve ekonomske računice da bi davali toliki novac za odlazak na mesec...jedna američka misija je bila neuspešna al su se kosmonauti vratili a navodno i jedna ruska je bila neuspešna al su kosmonauti izginuli.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by Biba » 28 Mar 2016, 19:39

Nole, jesi kad cuo da su lagali o pogibijama astronauta...
Ama nije ni bogu sve virovat :valja
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by Nole » 28 Mar 2016, 19:41

Biba wrote:Nole, jesi kad cuo da su lagali o pogibijama astronauta...
Ama nije ni bogu sve virovat :valja
Zato sam i napisao navodno...u hladnom ratu se nije moglo verovati uvek njima

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by Venera » 28 Mar 2016, 19:54

Biba wrote:Statebriga, vidim da imas znanja.
Zasto su prestali ici na Mjesec?
Do 2030 planiraju otici na Mars.
Je li istina da je putovanje na Mars jeftinije.....
Biba,hvala :)

Igra sa Mjesecom je zavrsena,a politicki vise nije bila interesantna.Drzave su investirale u projekte,a znamo razloge finansiranja znantsvenih projekta,a to su ,na zalost,uvijek, primarnog politickog karaktera. Razvoj priodirnih nauka znatno ovisi od politike drzava.

Planiranje odlaska na Mars kao ideja je staro nekoliko decenija,ali konstanto obecavanje kompanije Space x o godini misije na Mars je doslovno neozbiljno,a cilj takvog ponasanja je vjerovatno obracanje pozornosti za finansiranje ,s obzirom da agencija nije povezana sa drzavnim budzetom.Zato je misija takve agencije vlro neizvjesna.
Putovanje na Mars je preskupo,jer nema definisanu svrhu misije.Put je uzasno dug,a tehnika trenutno nije dovoljno razvijena za dugo putovanje ljudi na Mars.Nisu doovljno razvijeni tehnicki elementi za odrzavanje zdravlja astronauta tokom takve misije,koja bi trajala znatno duze od godinu dana.Dovljno je da se podsjetimonedavnog povratka astronauta iz ISS nakon godinu dana boravka u Svemirskoj Stanici.Zdravlje astronauta je vazno. Ovi iz Space x jos nisu razvili dovoljno ni raketu za podizanje Mars ekipe.Trenutno raketiraju koncepte.Mlada raja sa astronautskim diplomama setaju po Arizoni i igraju se razvijanja kolonija naMarsu,a plata je redovna.
Moje misljenje,dovoljni su roboti,kojim je moguce mnogo otkriti,iako je i robotika prilicno mlada,ipak se jako brzo razvija.Rizik je nizi i manje kosta,a ponavljanje istih misija je pristupacnije,jer misije sa astroanutima mogu biti zastupljene na drugacijim projektima,poput danasnjeg rada internacinalnih astro-ekipa. Logistika robota i astronauta je jednostavno tako pragmaticnija i moze vise doprinjeti razvoju prirodnih nauka.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: JESU ili NISU prohodali po mjesecu.......

Post by Bla » 28 Mar 2016, 20:36

statebriga wrote:Zasto napisah da su Rusi bili na Mjesecu?
Zato što izvrćeš teze s početka ove teme. :cudi
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests