Ko ima najjaču vojsku na Balkanu?

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Evo ko ima najjaču vojsku na Balkanu

Post by Vladimir RUS » 26 Dec 2016, 18:14

Bla wrote:
Vladimir RUS wrote:To baš i nije smješno kao 1. april. :oo
S obzirom da znam kako su tadašnji dokumenti štampani... ono je baš 1. april i to neviješt. ;)
Baš si "pobio" informaciju. ;)

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Evo ko ima najjaču vojsku na Balkanu

Post by Bla » 26 Dec 2016, 19:40

Pa slušaj, čak i ne moraš biti neki poznavalac tehnologije iz tog perioda, dovoljno je da imaš iole razvijenu percepciju
pa da vidiš razliku između dokumenata koji datiraju iz 1993. godine.
Evo ti primjer (link je čisto zbog toga što ima puno skeniranih dokumenata koji su printani u tom periodu, ista se tehnologija koristila, bez obzira na strane)
http://www.slobodanpraljak.com/MATERIJA ... _sedmi.htm

Bez da ulazimo u špekulacije da onakav "dokument" ne bi ni dijete napisalo a kamoli potpisalo...

I bez da pominjem zašto nešto znam, mogu reći da ima među tim Kebinim falsifikovanim dokumentima još stvari i detalja koje bi mogao obašnjavati, pogotovo određene vrste koje su imale određenu formu i sitne detalje koje onaj ko mu ih je pravio nije mogao znati, pa ih nije ni uvrstio, ili ih je nevješto uvrstio ne znajući njihovo značenje pa neko ko poznaje materiju može čak i letimičnim pogledom reći da li je određeni dokument vjerodostojan ili falsifikat.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Evo ko ima najjaču vojsku na Balkanu

Post by Hannibal » 26 Dec 2016, 21:49

storm wrote:
Hannibal Lecter wrote:Ja imam vise naoruzanja nego hrvatska vojska. Jer dok se hrvatska vojska razoruzava ja se naoruzavam. Ja sam ko oklopno vozilo, ko bojni tenk. Ja sam dracevac
Nemoj, da ti se petarde u džepu kresnu same od sebe i ono malo otfikare :kafa
Hahahahahaahaha
🐽

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Evo ko ima najjaču vojsku na Balkanu

Post by Vladimir RUS » 26 Dec 2016, 22:24

Bla wrote:Pa slušaj, čak i ne moraš biti neki poznavalac tehnologije iz tog perioda, dovoljno je da imaš iole razvijenu percepciju
pa da vidiš razliku između dokumenata koji datiraju iz 1993. godine.
Evo ti primjer (link je čisto zbog toga što ima puno skeniranih dokumenata koji su printani u tom periodu, ista se tehnologija koristila, bez obzira na strane)
http://www.slobodanpraljak.com/MATERIJA ... _sedmi.htm

Bez da ulazimo u špekulacije da onakav "dokument" ne bi ni dijete napisalo a kamoli potpisalo...

I bez da pominjem zašto nešto znam, mogu reći da ima među tim Kebinim falsifikovanim dokumentima još stvari i detalja koje bi mogao obašnjavati, pogotovo određene vrste koje su imale određenu formu i sitne detalje koje onaj ko mu ih je pravio nije mogao znati, pa ih nije ni uvrstio, ili ih je nevješto uvrstio ne znajući njihovo značenje pa neko ko poznaje materiju može čak i letimičnim pogledom reći da li je određeni dokument vjerodostojan ili falsifikat.
To ne tvrdi samo Kebo. Njega sam usput linkovao.

Još 2011 su se pojavile prve informacije (koliko sam ja uspio da nađem) o hemijskom oružju koje je posjedovala ABiH tokom rata. Kebo je 4 godine kasnije (2015) samo potvrdio te navode.

U linkovima koje sam postavljao spominjana je Tuzla kao mjesto gdje se to oružje pravilo, a okolina Zvornika i Majevice kao mjesta gdje to oružje upotrebljavano od strane Armije BiH. No međutim, to nisu jedine lokacije gdje je korišteno hemijsko oružje. Tu su Bosavača i Vitez, kao i još koja lokacija.

Sad koliko je to sve tačno, ja to kao forumaš ne znam, ali očigledno postoji nešto čm se spominje nekoliko lokacija.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Evo ko ima najjaču vojsku na Balkanu

Post by Bla » 26 Dec 2016, 23:05

Stvari rekla kazala me se ne tiču nešto posebno, nisam čak ni pratio temu niti sada znam ko je šta pisao, osim pojedinih postova. Nego naletio na onaj tvoj link, pa vidjevši izgled dokumenta, sam datum me potakao na zezu a ne na neko involviranje u tu priču.
Što se hemije tiče, jedini "ozbiljan" slučaj pominjanja iste a kojem sam svjedočio, kao i bilo koji slušalac Radija BiH tih dana je bio u jeku nekakve ofanzive na gradačačkom području, kada se prijetilo da su postavljeni nekakvi tankovi s hemikalijama i da će napraviti ekološku katastrofu regionalnih razmjera ako ista ne prestane. (Vrijeme bi moglo biti kraj 92. ili tokom 93.)

Puno vremena kasnije sam od ljudi koji su boravili na tom području saznao da je bio u pitanju blef. Što je meni i logično pošto se ova strana nije mogla baš kockati s padanjem u nemilost međunarodnoj zajednici. :cudi
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7761 times
Status: Online

Re: Evo ko ima najjaču vojsku na Balkanu

Post by Krokodil Behko » 26 Dec 2016, 23:08

Vladimir RUS wrote:
Bla wrote:Pa slušaj, čak i ne moraš biti neki poznavalac tehnologije iz tog perioda, dovoljno je da imaš iole razvijenu percepciju
pa da vidiš razliku između dokumenata koji datiraju iz 1993. godine.
Evo ti primjer (link je čisto zbog toga što ima puno skeniranih dokumenata koji su printani u tom periodu, ista se tehnologija koristila, bez obzira na strane)
http://www.slobodanpraljak.com/MATERIJA ... _sedmi.htm

Bez da ulazimo u špekulacije da onakav "dokument" ne bi ni dijete napisalo a kamoli potpisalo...

I bez da pominjem zašto nešto znam, mogu reći da ima među tim Kebinim falsifikovanim dokumentima još stvari i detalja koje bi mogao obašnjavati, pogotovo određene vrste koje su imale određenu formu i sitne detalje koje onaj ko mu ih je pravio nije mogao znati, pa ih nije ni uvrstio, ili ih je nevješto uvrstio ne znajući njihovo značenje pa neko ko poznaje materiju može čak i letimičnim pogledom reći da li je određeni dokument vjerodostojan ili falsifikat.
To ne tvrdi samo Kebo. Njega sam usput linkovao.

Još 2011 su se pojavile prve informacije (koliko sam ja uspio da nađem) o hemijskom oružju koje je posjedovala ABiH tokom rata. Kebo je 4 godine kasnije (2015) samo potvrdio te navode.

U linkovima koje sam postavljao spominjana je Tuzla kao mjesto gdje se to oružje pravilo, a okolina Zvornika i Majevice kao mjesta gdje to oružje upotrebljavano od strane Armije BiH. No međutim, to nisu jedine lokacije gdje je korišteno hemijsko oružje. Tu su Bosavača i Vitez, kao i još koja lokacija.

Sad koliko je to sve tačno, ja to kao forumaš ne znam, ali očigledno postoji nešto čm se spominje nekoliko lokacija.

Čovjek ti sve rekao, ali ti nisi ništa skonto..
Doduše i ja sam ti već rekao za Majevicu. 206 vbbr i 255 sbbr, sigurno nisu imali nikakvo oružje vrijedno pomena.

Navedi datume, svjedoke i žrtve upotrebe hemijskog oružja. Ako su to istiniti navodi, o nervnim bojnim otrovima, ti bi morao znati da je to strašno oružje i da su posljedice trajnije od nekakvog suzavca.
Da je to tačno, pa vjerujem da bi RTRS o jednom jedinom otrovanom vojniku, napravilatotinu emisija, a ovako, nisam upratio nijednu,

kako bolan, dopuštaš sebi da za istinu prihvataš nešto bezveze, čega po internetu ima na svakom koraku?
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Evo ko ima najjaču vojsku na Balkanu

Post by Vladimir RUS » 27 Dec 2016, 21:12

A evo našao sam i nešto iz 2010 i to upravo sa portala RTRS-a.

ĆURGUZ: MUSLIMANI U RATU PROTIV SRBA KORISTILI BOЈNE OTROVE

Boračka organizacija Republike Srpske odavno je došla u posjed dokumentacije koja nedvosmisleno ukazuje da je Armija BiH tokom oružanog sukoba u BiH u Sarajevu imala fabriku hemijskog oružja, potvrdio je Srni predsjednik BORS Pantelija Ćurguz.

Image

''U toj fabrici odvijala se proizvodnja bojnih otrova koje su, nažalost, muslimanske vojne snage tokom borbenih dejstava upotrebljavale u zoni odgovornosti Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske RS'', istakao je Ćurguz. Prema njegovim riječima, sve te informacije BORS je već uputio nadležnim institucijama RS i sada očekuje zvanične odgovore, ali i razgovore o ovim zapanjujućim informacijama. ''Želimo konačno da otvorimo i tu priču, u koju očekujemo da će se uključiti i Tužilaštvo BiH, s obzirom da posjedujemo čvrste i neoborive dokaze o proizvodnji i upotrebi hemijskih sredstava, ne samo protiv boraca VRS, nego i s ciljem muslimanske vojne vrhuške da prikrije zločine nad srpskim civilima'', naveo je Ćurguz. On je naglasio da je upotreba bojnih otrova strogo zabranjena Ženevskom konvencijom, jer je riječ o eklatantnom kršenju zakona i običaja rata, za šta je direktno optužio i bošnjački politički vrh i komandu Armije BiH. Predsjednik BORS-a najavio je da će uskoro objaviti spisak ljudi koji su direktno vezani za odluku o organizovanju fabrike bojnih otrova tokom prvih ratnih godina u Sarajevu, koja je funkcionisala pod šifrom ''Behar'', kao i ljudi koji su proizvodili i zloupotrebljavali bojne otrove protiv srpskih snaga i civila. Šef koordinacionog tim MUP-a RS za istraživanje i dokumentovanje krivičnih djela ratnih zločina Simo Tuševljak rekao je Srni da je ovaj tim još ranije indicirao ovu pojavu i da već duže vrijeme operativno radi na utvrđivanju dokaza u vezi sa fabrikom bojnih otrova tokom rata u Sarajevu. ''Intenzivno prikupljamo dokaze i sve relevantne činjenice koje su nam neophodne da bismo kompletirali izvještaj o predmetu proizvodnje hemijskog oružja u Sarajevu, s ciljem njegovog dostavnja Tužilaštvu BiH na dalji rad'', najavio je Tuševljak, ističući da zbog složenosti ovog predmeta nije u mogućnosti da saopšti više detalja. Kako Srna saznaje iz pouzdanih izvora, sarajevska fabrika hemijskih otrova poznata kao ''Behar'' formirana je po naređenju tadašnjih bošnjačkih civilnih i vojnih prvaka Alije Izetbegovića i Sefera Halilovića, a bila je skrivena na Medicinskom fakultetu u Sarajevu. Međutim, ova radionica nije bila i jedina ''fabrika smrti'' u Sarajevu, jer postoje dokazi da su i neke paravojne jedinice poput ''Zelenih beretki'' ili zloglasnih ''Ševa'' odmah na početku rata u BiH, aprila 1992. godine pristupile formiranju mini-radionica za proizvodnju priručnih ekplozivnih sredstava, koje su muslimanske snage koristile u napadima na srpske položaje, i koje su imale zastrašujući smrtni efekat po srpske vojnike, čija su tijela pronalažena u ugljenisanom i potpuno deformisanom stanju. Prema određenim povjerljivim informacijama, pripadnici francuskog kontigenta UNPROFOR-a imali su saznanja o postojanju ''Behara'', s tim da je prema nekim bezbjednosnim izvještajima postojao i ''Behar 2''.
Last edited by Vladimir RUS on 27 Dec 2016, 21:13, edited 1 time in total.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Evo ko ima najjaču vojsku na Balkanu

Post by Sheval » 27 Dec 2016, 21:13

I lavove.

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Evo ko ima najjaču vojsku na Balkanu

Post by Vladimir RUS » 27 Dec 2016, 21:20

I New York Times u članku iz 1996 potvrđuje da je Armija BiH koristila hemijsko oružje.

http://www.nytimes.com/1996/12/04/world ... -says.html

http://www.apnewsarchive.com/1996/Jane- ... 6cfed06329

http://www.deseretnews.com/article/5283 ... tml?pg=all

Znači da je istina.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7761 times
Status: Online

Re: Evo ko ima najjaču vojsku na Balkanu

Post by Krokodil Behko » 27 Dec 2016, 21:34

Vladimir RUS wrote:A evo našao sam i nešto iz 2010 i to upravo sa portala RTRS-a.

ĆURGUZ: MUSLIMANI U RATU PROTIV SRBA KORISTILI BOЈNE OTROVE

Prostom operacijom, uz dva klika, dođe se do izvora vijesti

http://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=21689

Datum:
24/05/2010 | 20:47 | Autor: SRNA

Znači, prošlo je 6.5 godina, od tada, a u članku piše:
Prema njegovim riječima, sve te informacije BORS je već uputio nadležnim institucijama RS i sada očekuje zvanične odgovore, ali i razgovore o ovim zapanjujućim informacijama.
Pa šta bi?
Jel treba još da čekamo?
Ko je kriv što nema rezultata?
OHR?
Američka ambasada?
Turska?
Vehabije?
Bakir?
AID?
Arminka Helić?
Halid Bešlić?
Deen?

I New York Times u članku iz 1996 potvrđuje da je Armija BiH koristila hemijsko oružje.

http://www.nytimes.com/1996/12/04/world ... -says.html

Znači da je istina.
Hajde da vidimo.
a Bosnian Muslim journalist writing under the pseudonym Enis Dzanic said Bosnia produced 120-millimeter chlorine-filled mortar rounds


Novinar pod pseudonimom?
I to teba biti relevantno, za tako ozbiljnu optužbu? Pa msm, jesil ti normalan bre?

Ali zato, ovaj nije pod pseudonimom

Robert Hall, editor of Jane's Intelligence Review, said it is unclear whether the Bosnians used any of the chlorine rounds during the war.
Komentar?
120-millimeter shells against Bosnian Serbs in August 1993, using them on at least three occasions in battles around the village of Boskovici in the Zvornik area.
Znam ljude koji su učestvovali u toj akciji!
Naravno, riječ je samo o diverzantskom upadu.
Malo neobično, ispaliti neke otrove, a potom poslati svoju rođenu pješadiju, na teren?

A plavi šljemovi kažu:

''It means that all three sides had access, and possibly used chemical munitions,'' said Norman Erik, who often writes about former Yugoslavia for Jane's publications, which offer independent analyses of weaponry around the world.

Itd...
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Evo ko ima najjaču vojsku na Balkanu

Post by Vladimir RUS » 27 Dec 2016, 21:37

Eto ti znaš bolje od New York Timesa. :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7761 times
Status: Online

Re: Evo ko ima najjaču vojsku na Balkanu

Post by Krokodil Behko » 27 Dec 2016, 21:44

Pa eto, bar znam malo engleskog, a ti ni to ne znaš, jer da znaš, ne bi to ni kačio.
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Evo ko ima najjaču vojsku na Balkanu

Post by Vladimir RUS » 27 Dec 2016, 21:54

Čisto sumnjam da engleski znaš bolje od mene.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7761 times
Status: Online

Re: Evo ko ima najjaču vojsku na Balkanu

Post by Krokodil Behko » 27 Dec 2016, 21:58

Pa de, prokomentariši odabrane citate, ako je to već tako.
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Evo ko ima najjaču vojsku na Balkanu

Post by Vladimir RUS » 27 Dec 2016, 22:01

Ne da mi se mnogo komentarisati, samo ću biti kratak i pritom veoma jasan. Quote-ovao si mnogo, a da pritom nisi ništa demantovao.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7761 times
Status: Online

Re: Evo ko ima najjaču vojsku na Balkanu

Post by Krokodil Behko » 27 Dec 2016, 22:23

Ako je tako i ja ću biti prilično jasan - ti si bolestan :ok
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Evo ko ima najjaču vojsku na Balkanu

Post by Melek » 27 Dec 2016, 22:24

Zanima me hoce li ikad pronaci vec jednom tu curu :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Evo ko ima najjaču vojsku na Balkanu

Post by Vladimir RUS » 27 Dec 2016, 22:34

Krokodil Behko wrote:Ako je tako i ja ću biti prilično jasan - ti si bolestan :ok
Upravo si sam sebe opisao u par kratkih riječi. ;)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7761 times
Status: Online

Srbija uvodi obavezni vojni rok?

Post by Krokodil Behko » 02 Aug 2017, 17:34

Image

Još se nisu smirile strasti zbog poziva za vojnu vježbu, a ministar vojni najavljuje da bi svi građani morali da prođu neki vid obuke.

Ministar Aleksandar Vulin je tokom obilaska kasarne Topčider rekao da svi napori koje ulaže Ministarstvo, Generalštab i Komanda za obuku nisu dovoljni bez pomoći čitave države i društva.

“Zato mi moramo da nađemo načine da ponovo u proces obuke uvedemo i one koji nisu pripadnici vojske. Ni jedna vojska na svijetu nije dovoljno brojna, ni jedna vojska na svijetu nije dovoljno spremna za izazove koji su pred nama, ukoliko nema podršku čitavog stanovništva, ukoliko nema podršku svih građana jedne zemlje”, naveo je Vulin.

U Beogradskom centru za bezbjednosnu politiku kažu da ukoliko bi se sprovela opšta obuka stanovništva, to bi značilo da postoji prijetnja od spoljne agresije.

Osim toga, navode i da je prema prethodnoj strategiji nacionalne bezbednosti, ta pretnja okarakterisana kao malo vjerovatna.

“Stanovništvo bi trebalo da zna, građani bi trebalo da znaju koji su to izazovi i rizici na koje ministar Vulin misli. Dakle nikakve promene ustrojstva vojske, promene vojne obaveze ne bi trebalo da se donose bez donošenja nove strategije nacionalne bezbednosti i strategije odbrane”, kaže Vladimir Erceg iz Beogradskog centra za bezbjednosnu politiku.

Statistika kaže da mnogo više građana strada uslijed neznanja kako da postupe prilikom poplava, požara, ili drugih elementarnih nepogoda.

“Možda bi bilo pametnije obučavati stanovništvo pravilnom postupanju u vanrednim situacijama, a ne za opštu vojnu obuku u cilju odbrane zemlje. To je posebno važno u slučaju naše zemlje, koja i dalje ima katastrofalan sistem civilne zaštite u kome je stanovništvo neobučeno za postupanje u takvim situacijama”, kaže Erceg.

Takođe, treba raditi na obuci, ali i boljoj opremljenosti pripadnika specijalnih jedinica koje reaguju u vanrednim situacijama, prenosi B92.


(SB)
online

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Srbija uvodi obavezni vojni rok?

Post by srculence7 » 03 Aug 2017, 01:31

“Možda bi bilo pametnije obučavati stanovništvo pravilnom postupanju u vanrednim situacijama, a ne za opštu vojnu obuku u cilju odbrane zemlje. To je posebno važno u slučaju naše zemlje, koja i dalje ima katastrofalan sistem civilne zaštite u kome je stanovništvo neobučeno za postupanje u takvim situacijama”, kaže Erceg.

Takođe, treba raditi na obuci, ali i boljoj opremljenosti pripadnika specijalnih jedinica koje reaguju u vanrednim situacijama, prenosi B92.
Sa ovim se slažem, jer poslednjih godina nas poplave i požari nisu štedeli, evo i danas na vestima javili da Mionički kraj gori.
Što se obuke tiče, znam da u Nišu postoji Centar za krizne situacije (saradnja s Rusima, mislim da je bilo na nekoj temi) i pojedini stručni kadrovi su prošli kroz to. Prošle godine je bila i neka obuka u Bugarskoj, baš je trebalo da idem, nego bila sam već u poodmakloj trudnoći pa sam odustala :oo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Post Reply

Return to “Vojska, vojna tehnologija, bitke i strategije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests