Žrtve partizanskih zločina

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Huda jama užasa: Otkopano 1.420 žrtava komunističkog zlo

Post by posmatrac » 08 Mar 2017, 22:08

statebriga wrote:
posmatrac wrote:
statebriga wrote:
koja dokazane cinjenice :kafa

postojala je cnezura u Jugi, kad je titio umro, pocele su se otvrati arhive :kafa

narod je pricao,ali nije , radi straha, mogao pricati javno :kafa

mogi su otisli van, i pisali knjige :kafa

imam ja dovoljan borj izvora :kafa ne trebam doci u SA da bih slusala price onih kojim je propaganda isprala mozak :kafa

kao sto rekog, osobe koje su rodjene 60tih znaju da su 70 i 80 bile najbolje, ali Juga je trajala od 45 zar ne :kafa
KAd je Tito umro pocelo se vec uveliko raspadati ono za cim najveci procenat gradjana Bih danas najvise i zali, za besplatnim obrazovanjem, besplatnim lijecenjem, besplatnim stanovima, za mnogo vecim zaposljavanjem nego sto je to slucaj danas, kada su na vlast dosli upravo ti koji su tebi sa tim arhivima ocito isprali mozak. :ok

Evo jednog od onih koji nisu smjeli disati za vrijeme mracnog Titovog rezima :zubi , ali sta Sidran maloumnik zna pored nadasve inteligentne "sta te briga" :D.

https://www.youtube.com/watch?v=8_4Nom5YmL8
auuu, sto vise pises, postajme svjesna kako jjako malo znas o zivotu u SFRJ :kafa

Price o "besplatnosti" i o niskoj nezaposlenosti su mit :kafa

ne treba meni Sidran da mi kaze kako je bilo,imam bolje izvor i bez upotrebe intrneta :kafa
Eto meni trebas ti da me prosvijetlis, ne treba mi Sidran i licna iskustva koja imam , te iskustva hiljada i hiljada ljudi :lupa

Imas vjerovatno " izviore" od onih koji nisu mogli da se snadju u drustvu u kojem su se postovale prave vrijednosti, za razliku od ovoga danas sto imamo.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Huda jama užasa: Otkopano 1.420 žrtava komunističkog zlo

Post by storm » 08 Mar 2017, 22:09

Socrates wrote:Bagra fasisticka!!! :dole

Yebalo vas besplatno obrazovanje kada vas nisu ucili da su ubijali ljude bez suda I da su sudovi civilizacijsko dostignuce. :dole

Kolko para tolko muzike :D
Habibti, ya nour el - ain... :srce

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Huda jama užasa: Otkopano 1.420 žrtava komunističkog zlo

Post by posmatrac » 08 Mar 2017, 22:14

Socrates wrote:Bagra fasisticka!!! :dole

Yebalo vas besplatno obrazovanje kada vas nisu ucili da su ubijali ljude bez suda I da su sudovi civilizacijsko dostignuce. :dole
Sudili su Drazi Mihajlovicu, pa ih danas optuzuju sto su ga osudili na smrt, trebali su mu se zahvaliti za sve sto je radio , isto kao i Ustasama :D.

Drage Ustase oprostite nam sto ste nas klali i ubijali 4 godine, mi cemo da vas sada pomilujemo i molimo vas da i dalje nastavite sa svojom ranijom praksom :D.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35665
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 572 times
Status: Offline

Re: Huda jama užasa: Otkopano 1.420 žrtava komunističkog zlo

Post by Venera » 08 Mar 2017, 22:16

posmatrac wrote: Imas vjerovatno " izviore" od onih koji nisu mogli da se snadju u drustvu u kojem su se postovale prave vrijednosti, za razliku od ovoga danas sto imamo.
bas obratno :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Huda jama užasa: Otkopano 1.420 žrtava komunističkog zlo

Post by Socrates » 08 Mar 2017, 22:20

posmatrac wrote:
Socrates wrote:Bagra fasisticka!!! :dole

Yebalo vas besplatno obrazovanje kada vas nisu ucili da su ubijali ljude bez suda I da su sudovi civilizacijsko dostignuce. :dole
Sudili su Drazi Mihajlovicu, pa ih danas optuzuju sto su ga osudili na smrt, trebali su mu se zahvaliti za sve sto je radio , isto kao i Ustasama :D.

Drage Ustase oprostite nam sto ste nas klali i ubijali 4 godine, mi cemo da vas sada pomilujemo i molimo vas da i dalje nastavite sa svojom ranijom praksom :D.
Sudili Drazi jer su morali zbog Zapada.

A ostale ko yebe, pobij I sakrij tragove, bas kao I svaki fasisticki rezim. :dole
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Huda jama užasa: Otkopano 1.420 žrtava komunističkog zlo

Post by storm » 08 Mar 2017, 22:20

posmatrac wrote:
Socrates wrote:Bagra fasisticka!!! :dole

Yebalo vas besplatno obrazovanje kada vas nisu ucili da su ubijali ljude bez suda I da su sudovi civilizacijsko dostignuce. :dole
Sudili su Drazi Mihajlovicu, pa ih danas optuzuju sto su ga osudili na smrt, trebali su mu se zahvaliti za sve sto je radio , isto kao i Ustasama :D.

Drage Ustase oprostite nam sto ste nas klali i ubijali 4 godine, mi cemo da vas sada pomilujemo i molimo vas da i dalje nastavite sa svojom ranijom praksom :D.
Kako si zaključio da netko brani ustaše?

Dosadni ste s tim više...
Osim naravno percepcije, da su svi Hrvati ustaše... A ni to me ne čudi...
Fašizam je fašizam.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Huda jama užasa: Otkopano 1.420 žrtava komunističkog zlo

Post by Socrates » 08 Mar 2017, 22:25

Ma to im je oprobana taktika, cim se pocne pricati o komunistickim zlocinima, odmah oni pocnu pricati o drugim zlocinima. :dole
. . . . . . . . .

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Huda jama užasa: Otkopano 1.420 žrtava komunističkog zlo

Post by posmatrac » 08 Mar 2017, 22:29

Tito je Hrvat, a mi Komunisti ga jako volimo, sto znaci da je apsurdna pomisao da sve Hrvate smatramo Ustasama.

Nisam ja rekao da neko brani Ustase, ali usiljeno izjednacavanje i relativizacija ustaskih tj fasistickih i partizanskih zlocina nema veze sa istinom.
Ne kazem da i medju Komunistima nije bilo zlocinaca i fasista koji su se krili iza petokrake( to posebno primjeri iz istocne Bosne potvrdjuju, Cetnici koji su prelazili u Partizane) ali ta dva drustvena uredjenja se po svojoj prije svega humanosti ne mogu porediti.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Huda jama užasa: Otkopano 1.420 žrtava komunističkog zlo

Post by Socrates » 08 Mar 2017, 22:30

Pa o kojoj humanosti pricas kada citas ovu vijest? Ili je mozda Staljin bio human? Ili Mao?

Pol Pot?
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35665
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 572 times
Status: Offline

Re: Huda jama užasa: Otkopano 1.420 žrtava komunističkog zlo

Post by Venera » 08 Mar 2017, 22:33

pomatrac, koja je razlika izmjedu fasistickog i komunistickog ubijanja djece ? :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Huda jama užasa: Otkopano 1.420 žrtava komunističkog zlo

Post by posmatrac » 08 Mar 2017, 22:38

statebriga wrote:pomatrac, koja je razlika izmjedu fasistickog i komunistickog ubijanja djece ? :kafa

Nikakva, samo kazem da je fasisticko ubijanje djece i inace ljudi bilo mnogo obimnije i ucestalije od komunistickog.

Komunisticki zlocini na kraju rata su najcesce bili izraz revolta partizana kojima su fasisti ranije ubijali clanove porodica.

Pa kako ocekivati od onog Srbina kojem su u JAsenovcu pobili familiju citavu( pobili su 100ine hiljada ljudi) ili kome su zapalili selo da se ne sveti?

PA nije Tito imao ambicije da zauzme vojno citavu Evropu, nego su u njegovu zemlju dosli fasisti i okupatori kojima su se pridruzili domaci izdajnici i u to ime su cinili zlocine kojima se neko morao suprostaviti, ili mislis da nije?

Ti bi voljela da je PAvelic kriminalac dobio rat?
Izvini, ja ne bi :ok

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35665
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 572 times
Status: Offline

Re: Huda jama užasa: Otkopano 1.420 žrtava komunističkog zlo

Post by Venera » 08 Mar 2017, 22:41

posmatrac wrote:
statebriga wrote:pomatrac, koja je razlika izmjedu fasistickog i komunistickog ubijanja djece ? :kafa

Nikakva, samo kazem da je fasisticko ubijanje djece i inace ljudi bilo mnogo obimnije i ucestalije od komunistickog.

Komunisticki zlocini na kraju rata su najcesce bili izraz revolta partizana kojima su fasisti ranije ubijali clanove porodica.

Pa kako ocekivati od onog Srbina kojem su u JAsenovcu pobili familiju citavu( pobili su 100ine hiljada ljudi) ili kome su zapalili selo da se ne sveti?

PA nije Tito imao ambicije da zauzme vojno citavu Evropu, nego su u njegovu zemlju dosli fasisti i okupatori kojima su se pridruzili domaci izdajnici i u to ime su cinili zlocine kojima se neko morao suprostaviti, ili mislis da nije?

Ti bi voljela da je PAvelic kriminalac dobio rat?
Izvini, ja ne bi :ok
Fasisti su izgubili rat, ne pitaj me takve gluposti :kafa

Komunisti su radili masovna ubijanja nakon formlanog zavrsetka rata , kuzis :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Žrtve partizanskih zločina

Post by Krokodil Behko » 08 Mar 2017, 23:13

Jedva sam dočekao da imamo novo temo u Historija, pa sam je odmah prebacio :jupi
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Žrtve partizanskih zločina

Post by storm » 09 Mar 2017, 06:48

Oooo ima tu materijala, posebno ovdje kod mene, samo je dosta na sl jeziku... Spomenuta huda jama je djelić tek...
Prije vlast nije dala provesti istrage, pa nije bilo novaca i tako u krug.
Teharje (Celje), tezno (Maribor), kocevski rog,... Masu toga. Cijela ruta na potezu od Zagreba do Celja pa jedan krak prema Mariboru i drugi prema slovenj gradcu su mjesta masovnih stradanja.
I slovenski komunisti su bili jako "vrijedni", da se dokažu pred drugovima iz OZNA iz drugih republika...
Samo sam jako tanak s vremenom :rol
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Žrtve partizanskih zločina

Post by storm » 09 Mar 2017, 07:01

http://dk.fdv.uni-lj.si/diplomska_dela_ ... andrej.pdf

Jedan diplomski rad koji se malo bavi s tim...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Žrtve partizanskih zločina

Post by Konsultant » 09 Mar 2017, 20:23

storm wrote:Oooo ima tu materijala, posebno ovdje kod mene, samo je dosta na sl jeziku... Spomenuta huda jama je djelić tek...
Prije vlast nije dala provesti istrage, pa nije bilo novaca i tako u krug.
Teharje (Celje), tezno (Maribor), kocevski rog,... Masu toga. Cijela ruta na potezu od Zagreba do Celja pa jedan krak prema Mariboru i drugi prema slovenj gradcu su mjesta masovnih stradanja.
I slovenski komunisti su bili jako "vrijedni", da se dokažu pred drugovima iz OZNA iz drugih republika...
Samo sam jako tanak s vremenom :rol
Imao sam prilike proci pored jedne od jama. Neka te jeze prodje. Ne znam, neopisivo. Dio toga imate na YT Huda jama - strogo cuvana tajna. Postoje svjedoci ko sta i kada. Dio sam samo uspio pogledati, odustao. Ne mogu dzaba.

Partizani su bespotrebno bacili mrlju na sebe. Kada se posao "odradio", kasno je bilo e sto ih povaljaste. Ukupni broj zrtava je poprilicno velik. Vjerovatno se neko zelio revansirati za sve nacisticke grijehe, samo sto nije bilo odabira prema krivici nego sve po redu ozezi. Zbog toga ih izjednacaju s nacistima. Naravno tu su i saveznici djelimicno krivi, nisu ih htjeli zastiti vec hladno predali Yu vojsci.
Ukratko, ko i obicno uvijek najnizi sloj plati ceh. Oni u vrhu su na vrijeme odmaglili iz NDH put Spanije i Argentine.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Žrtve partizanskih zločina

Post by dr laganini » 26 Mar 2017, 10:24

..bosnjaci se jos boje komunisticke cizme pa niko da spomene :hm azinska buna je bio kratkotrajni oružani sukob, odnosno neuspješni ustanak protiv jugoslavenske komunističke vlasti koji se zbio na području sjeverozapadne Bosne i susjednih područja u istočnoj Lici i Kordunu.

Iako su većinu ustanika činili Muslimani (Bošnjaci), odnosno veterani pro-osovinske Huskine vojske koja je nekoliko godina prije djelovala za vrijeme Drugog svjetskog rata, sami pokretači i vođe ustanka su bili Srbi i bivši partizani. Glavni uzrok ustanka je bio ekonomske i socijalne prirode, odnosno nezadovoljstvo politikom prisilne kolektivizacije koju je nastojala provesti jugoslavenska komunistička vlast, a čije je posljedice dodatno otežala izuzetno teška suša. Izbijanju je pripomogla i relativna zabačenost i izoliranost Cazinske krajine, gdje su organizatori mogli tokom mjesec i pol pripremati ustanak, ali i sljedbenike (među kojima nitko nije posjedovao radio-aparat) hrabriti fantastičnim pričama o skorom izbijanju Trećeg svjetskog rata i američkoj vojnoj intervenciji.

Ustanak je izbio 6. maja 1950. na Đurđevdan (pravoslavni praznik kada se na tim područjima tradicionalno odlazilo u hajduke) i zahvatio je srezove/kotar Cazin i Velika Kladuša u NR BiH te Slunj u NR Hrvatskoj. Ustanici su zauzeli zgrade seljačkih radnih zadruga, te pokušali zauzeti Cazin i Veliku Kladušu, pri čemu su masovno uništavani dokumenti; potom se pokušalo nastaviti napredovanje prema Bihaću; određeni izvori tvrde da su ustanicima podršku pružili i pojedini pripadnici JNA, i to oni koji su tokom sukoba sa Staljinom podržavali SSSR; u Lici su se pak ustanici, među kojima je bilo i bivših četnika nazvali "kraljevom vojskom" i sudjelovali nadajući se obnovi predratne Kraljevine Jugoslavije pod Petrom II.

Snage JNA i milicije su djelovale brzo, te su već isti dan ustaničke snage razbijene u okršaju prilikom koga je poginulo najmanje 12 ustanika. Potom je uslijedila akcija čišćenja u kojoj je pohapšeno oko 714 ljudi. Oko 288 njih je dovedeno pred vojni sud, koji je izrekao 17 smrtnih kaznih koje su izvršene u novembru 1950. godine, a pri čemu su strijeljani i Ale Čović i Milan Božić, vođe ustanika. Ostali su bili izvrgnuti strogim zatvorskim kaznama, dok su drugi sudionici obilježeni kao "neprijatelji naroda" te izvrgnuti administrativnim kaznama i raznim oblicima političkog šikaniranja tokom sljedećih godina.

Cazinska buna, koja se zbila u kritičnom trenutku za tadašnji jugoslavenski režim, je bila brzo i efikasno zataškana od strane službenih vlasti. Decenijama je predstavljala tabu temu, pogotovo u samoj BiH koja je imala reputaciju najrepresivnije od svih dijelova bivše Jugoslavije, tako da se o njoj počelo otvoreno govoriti tek u drugoj polovici 1980-ih u tadašnjoj SR Srbiji, i to prvenstveno u kontekstu uloge Srba u njoj i iz perspektive srpskog nacionalizma. Čak i nakon sloma komunizma i raspada Jugoslavije se o njoj malo govorilo, prije svega zbog rata u BiH kada nacionalistima nije odgovaralo podsjećanje na događaj kada su se Srbi i Bošnjaci zajedno borili. Događaj je daleko više pažnje privukao među stranim historičarima koji ga ponekad nazivaju posljednjim seljačkim ustankom u historiji Evrope.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Žrtve partizanskih zločina

Post by dr laganini » 26 Mar 2017, 10:40

.
Ono što je posebno interesantno je činjenica da je oko 115 porodica s oko 777 članova osuđeno na “kolektivnu kaznu” – iseljenja, što je nezapamćen slučaj drugdje takve sankcije za cijeli period komunističke vladavine u cijeloj Jugoslaviji. Naime, iako za to nije postojao nikakav zakonski i pravni osnov niti je u postojećem zakonodavstvu Federativne Republike Jugoslavije uopće nekim propisom bila predviđena krivična kazna “kolektivnog preseljenja” cijelih porodica, jer se takva norma nije mogla iščitati ni u Zakonu o zaštiti države iz 1946. godine, ni u Krivičnom zakonu iz 1947. godine, ni u Zakonu o vrsti sankcija i kazni, nakon suđenja ovih 115 porodica, većinom muslimana s ukupno 777 članova (uključujući i žene, djecu i starce) je kolektivno iseljeno s područja cazinske i kladuške općine (gdje je živjelo preko 90% muslimanskog stanovništva) na područje općine znakovitog imena – Srbac (gdje je živjelo preko 90% pravoslavnog srpskog stanovništva).

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Žrtve partizanskih zločina

Post by Krokodil Behko » 26 Mar 2017, 10:44

Nije tačno. Imamo o tome na forumu već 3 godine, negdje na temama.
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Žrtve partizanskih zločina

Post by dr laganini » 26 Mar 2017, 10:45

..a ne na ovoj temi... :zubi nek se registrira...

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests