NATO intervencija u Srbiji 1999. godine

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

NATO intervencija u Srbiji 1999. godine

Post by Krokodil Behko » 06 Apr 2017, 22:43

Image
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i režiser Emir Kusturica podržali su inicijativu da u Beogradu bude podignuto „spomen-obilježje žrtvama NATO agresije na SR Јugoslaviju“, koja je trajala 78 dana.

"Međunarodna agresija na Srbiju 1999. godine je užasan zločin bez kazne jednog dijela svijeta koji sebe naziva civilizovanim, a koji je okupljen u NATO. Ta agresija se po namjeri i sili koja je upotrijebljena može nazvati terorističkom.
No, kad već nema kazne, svakako treba podržati akciju Sputnjka, da u Beogradu, nakon toliko godina, bude podignut spomenik koji će podsjećati na nevine žrtve ove agresije, ali i na brutalnost i nečovječnost NATO alijanse. To mora biti monumentalno zdanje, veliko koliki je i naš bol - rekao je Milorad Dodik za Sputnik.

Emir Kusturica je dodao da bi taj spomenik trebalo da podsjeća na istinu i kako je sve što se dešavalo srpskom narodu u prošlom vijeku bio projekat njegovog nestanka.

„Trebalo je da se u našoj istoriji napravi najskuplji transfer i da Srbi od žrtve postanu zločinci, sijači genocida, počinioci onoga što je upravo njima bilo namijenjeno i učinjeno“, kazao je Kusturica.

On smatra da srpski narod zaslužuje spomenik, budući da je, kako je kazao Kusturica, doživio najveće stradanje u cijelom vijeku i da je to narod koji su saveznici samo u Drugom svjetskom ratu bombardovali četiri puta, dok je NATO bombardovanje 1999. godine bilo "kruna njihovih zločina".

„Zaslužujemo spomenik koji će nas podsjećati na zbir zločina koji su nam učinjeni u ime civilizacije i najnovije ideje da se bombama naučimo demokratiji. Živjela Srbija!“, poručio je Kusturica.

Akciju ruske agencije Sputnika do sada su podržali predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, predsjednik Srpske akademije nauka i umetnosti Vladimir Kostić, akademici Matija Bećković, Dušan Kovačević i mnoge druge ličnosti iz javnog života Srbije.

Srpski patrijarh Irinej dao je danas blagoslov za ideju Sputnika da država u Beogradu podigne spomenik ili spomen kompleks za sve žrtve NATO bombardovanja Srbije 1999. godine.

(SB)
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ruski prijedlog: Srbija diže spomenik žrtvama NATO agres

Post by SPINERKA » 07 Apr 2017, 00:49

:hihi

.I ne smeta im da kod 'agresora' Amerike kupuju nekretnine.

:kafa
Image

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Ruski prijedlog: Srbija diže spomenik žrtvama NATO agres

Post by srculence7 » 07 Apr 2017, 00:52

Ok je predlog iz poštovanja prema žrtvama i mislim da je neumesno ovde bilo kakve šale zbijati :rol
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ruski prijedlog: Srbija diže spomenik žrtvama NATO agres

Post by SPINERKA » 07 Apr 2017, 00:57

;)
I od narucioca?
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ruski prijedlog: Srbija diže spomenik žrtvama NATO agres

Post by Krokodil Behko » 07 Apr 2017, 01:20

srculence7 wrote:Ok je predlog iz poštovanja prema žrtvama i mislim da je neumesno ovde bilo kakve šale zbijati :rol
Ma u redu je to za žrtve, što se mene tiče može i deset spomenika, samo što mi u BiH imamo bogazta iskustva oko toga, pa ti mogu reći da i inicijatori i ovi koji su podržali i nisu baš prvenstveno imali u vidu žrtve.
Meni ovo (ako je od Rusa) najviše liči na još jedan potez u ovoj šahovskoj partiji koja se igra na našim prostorima, a mi sami tu nismo nešto puno ni bitni.
online

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ruski prijedlog: Srbija diže spomenik žrtvama NATO agres

Post by Socrates » 07 Apr 2017, 02:09

Postovanje svim nevinim zrtvama ovog bombardovanja. :tuga I osim ovoga ne bih nista vise napisao da je podizanje spomenika uradjeno bez politickih poruka.

Medjutim, posto vidim politicke stavove u ovom clanku, nazalost, nije samo o zrtvama i moram da odgovorim.

Da li neko zna da je postojao bilo koji drugaciji nacin da se Milosevic zaustavi? Gledali su mu Zapadnjaci kroz prste citave devedesete, pa se, eto, nije opametio sve do 1999. Dakle, ovaj spomenik bi, pored NATA, trebao da izlista i Milosevica kao krivca za zrtve. Drzao je srpski narod kao taoce svoje politike punih 12 godina prije ovoga. Da ne spominjem ratove u Hrvatskoj i Bosni. Pa ko je mogao da garantuje da Milosevic nece potpuno istu stvar ponoviti i na Kosovu? Uostalom, ako se ne varam, neki lideri opozicije u Srbiji su podrzali ovo bombardovanje. Bombardovanje je cak i bilo najavljeno, pa da je Milosevic bio neki posteni vodja kojem je narod kojim vlada prioritet mogao je da sidje sa vlasti i da se osnuje Vlada Nacionalnog Spasa or whatever da pregovara sa Zapadnjacima, mada ne garantujem da bi upalilo, posto su tada Zapadnjaci vec bili siti svih budalastina i trazili su izgovor da Kosovu daju priliku za nezavisnost. Kusturica i Dodik i ne spominju Milosevica, kao da je on bio neki Mahatma Gandi or something.

Istina, uslovi koji su Zapadnjaci postavili Milosevicu su bili rigorozni, ali ne treba zaboraviti, da ponovim, da su mu uglavnom gledali kroz prste citave devedesete.

Mene to podsjeca na slucaj kada ljudi pricaju protiv americke invazije Iraka. Naravno da je invazija bila katastrofa i da su razlozi za nju bili kontroverzni, ali se zaboravlja da je Saddam pobio milion ljudi za 24 godine vladavine. I da su ga pustili da to nesmetano nastavi raditi, do danas bi taj broj porastao za barem 50% ili cak i vise.

Srculence, oprosti, ali to je kako ja vidim situaciju. :cvijece
. . . . . . . . .

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Ruski prijedlog: Srbija diže spomenik žrtvama NATO agres

Post by srculence7 » 07 Apr 2017, 02:29

Pa da, jedino rešenje je bilo da se udari po narodu ... nikakvo opravdanje nema za agresiju, ma odakle ona da dođe,stradanje nevinih ljudi,naročito dece, da ne pričam o raznim glupostima koje su bacali, naročito o posledicama toksičnog i radijacionog dejstva uranijuma na zdravlje stanovnika nakon toliko godina...A zvanična mapa sa lokacijama u kojima je ispaljen osiromašeni uranijum postoji na sajtu NATO. Na njoj su obeležena mesta gde su padali ovi projektili.

http://cdn.tf.rs/2016/03/21/Mapa-osirom ... bija-2.jpg
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ruski prijedlog: Srbija diže spomenik žrtvama NATO agres

Post by Socrates » 07 Apr 2017, 02:29

I da napomenem dva druga primjera iz balkanskih ratova, gdje Zapadnjaci jasno stavljaju do znanja da nece biti dobro ako se lidercici ne dozovu pameti.

1) Klintonov samar Franji i potpisivanje Washingtonskog Sporazuma. Da je Francek nastavio da se pravi lud, svoj bi narod stavio u poziciju taoca svoje politike. Sreca za Hrvate pa nije bio toliko lud.

2) NATO porucuje i hrvatskoj i bosanskoj vojsci da ako napadnu Banja Luku da ce ih bombardovati. Ovaj je jos slicniji kosovskom slucaju jer implicira suverenitet medjunarodno priznate drzave. Obje vojske su poslusale.

A ako se neko pita zasto smo uopste trebali Zapadnjake da nam se mijesaju, pa pogledajte sta se desavalo prije njihovog mijesanja.

Tuga, jad i cemer :tuga
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ruski prijedlog: Srbija diže spomenik žrtvama NATO agres

Post by Socrates » 07 Apr 2017, 02:30

srculence7 wrote:Pa da, jedino rešenje je bilo da se udari po narodu ... nikakvo opravdanje nema za agresiju, ma odakle ona da dođe,stradanje nevinih ljudi,naročito dece, da ne pričam o raznim glupostima koje su bacali, naročito o posledicama toksičnog i radijacionog dejstva uranijuma na zdravlje stanovnika nakon toliko godina...A zvanična mapa sa lokacijama u kojima je ispaljen osiromašeni uranijum postoji na sajtu NATO. Na njoj su obeležena mesta gde su padali ovi projektili.

http://cdn.tf.rs/2016/03/21/Mapa-osirom ... bija-2.jpg
Razumijem tvoj bijes, medjutim i Milosevic je ubijao i nevine ljude i djecu i poubijao bi ih jos na Kosovu da Zapadnjaci nisu bombardovali.
. . . . . . . . .

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Ruski prijedlog: Srbija diže spomenik žrtvama NATO agres

Post by srculence7 » 07 Apr 2017, 02:32

Socrat, nema tu besa, daleko od toga da hranim takvo jedno osećanje u sebi, mislim da se to može primetiti po načinu mog izlaganja ovde, samo nemoj molim te da pokušavaš da opravdavaš jednu agresiju drugom :ok
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ruski prijedlog: Srbija diže spomenik žrtvama NATO agres

Post by Socrates » 07 Apr 2017, 02:33

Pa, eto, da li ti vidis drugi nacin da je bilo moguce zaustaviti Milosevica?

I molim da se primjeti da sam izlistao NATO kao krivce za nevine zrtve, iskljucivo zbog neselektiranih ciljeva, ali da i Miloseviceva krivica mora biti spomenuta na takvom jednom spomeniku u to nemam nikakve sumnje.
. . . . . . . . .

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Ruski prijedlog: Srbija diže spomenik žrtvama NATO agres

Post by srculence7 » 07 Apr 2017, 02:47

A zar ti misliš da ću se nastavljati u priči o Miloševiću?
Reći ću ti samo da sam u to vreme polagala maturu dok je bio znak za vazdušnu opasnost,da je nedaleko od kuće u kojoj sam tada živela bačena bomba, da me apsolutno u to vreme politika nije interesovala, a ni sada ne gajim neke posebne simpatije prema njoj i da mi je svaki ljudski život podjednako vredan, a s tim da li je nešto u tom prljavom svetu ispravno ima ko da se bavi, mnogo upućeniji, kompetentniji, nego što sam to ja. I ne znam da li je uopšte ispravno takvo uređenje u kome će nam sudbinu odlučivati šačica tamo nekih ljudi kojima ukazujemo poverenje da nas vode, da nam kroje neku budućnost, ja sa njima nisam kafu pila pa da sam mogla oceniti kakav je ko...Eto, samo sam se zarekla da nikad ne glasam za istog jer smatram da ima nešto što se mnogima osladi kad se dočepaju moći, jednostavno ne mogu odoleti a da ne demonstriraju tu svoju silu kako bi to i potvrdili na neki način.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ruski prijedlog: Srbija diže spomenik žrtvama NATO agres

Post by storm » 07 Apr 2017, 06:01

Podržavam postavljanje spomenika....i još par njih uz njega, onako neku aleju složiti...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Ruski prijedlog: Srbija diže spomenik žrtvama NATO agres

Post by Melek » 07 Apr 2017, 06:26

To je bila agresija na agresora :ok

Malo su ih bombardovali :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Ruski prijedlog: Srbija diže spomenik žrtvama NATO agres

Post by Melek » 07 Apr 2017, 06:33

.. Jos da dodam, i nazalost prekasno.
Prvo je trebalo da se desi da Skorpioni iz Srbije naprave sta su napravili u Srebrenici i ostalim B-H mjestima i da srbijanska vojska istjera 90% civlilnog stanovnistva sa Kosova.
Da rasture Vukovar i tako to..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Ruski prijedlog: Srbija diže spomenik žrtvama NATO agres

Post by Podrinjac » 07 Apr 2017, 10:36

Nevininim žrtvama treba odati neko poštovanje, pa nek je to i u vidu dizanja spomenika. Ali ako su većina žrtava kao onakvog primjera kao što su 6. ovog mjeseca obilježili odavanje počasti sarajevskog granatiranja od strane 'Žena u crnom'u Beogradu, provocirali uzvicima 'Radovan Karadžić' onda takvim žrtvama ne treba odavati počast.
A da nisu zaslužili bombardovanje, ne bi ih ni bombardovali.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 3771 times
Status: Online

Re: Ruski prijedlog: Srbija diže spomenik žrtvama NATO agres

Post by Veca » 07 Apr 2017, 11:39

Melek wrote:.. Jos da dodam, i nazalost prekasno.
Prvo je trebalo da se desi da Skorpioni iz Srbije naprave sta su napravili u Srebrenici i ostalim B-H mjestima i da srbijanska vojska istjera 90% civlilnog stanovnistva sa Kosova.
Da rasture Vukovar i tako to..
:ok












...Srculence, ovdje nitko nista ne opravdava ali ne smijemo zaboraviti, sta je prije toga bilo :( ...najzalosnije u ratu i jest' to sto nastradaju nevine zrtve!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Ruski prijedlog: Srbija diže spomenik žrtvama NATO agres

Post by Julia-Klara » 07 Apr 2017, 15:53

Spomenik civilima svakako, postujem.
Dalje necu komentirati jer bih otisla predaleko.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Ruski prijedlog: Srbija diže spomenik žrtvama NATO agres

Post by Vladimir RUS » 07 Apr 2017, 17:11

Nikad nije kasno za podići centralni spomenik žrtvama NATO agresije. Da se podsjetmo, za 78 dana NATO agresije na Srbiju i na Crnu Goru ubijeno je preko 3000 ljudi, dok ekonomska šteta procjenjuje se na nekoliko desetina milijardi dolara do čak 100 milijardi dolara. Tokom prvih dana bombardovanja NATO se držao pravila ratovanja da bi nešto kasnije bombardovao sve živo, što je rezultovalo stradanjem mnogim ciiiiivlnim žrtvama.

Da podsjetimo NATO je bombardovao mnoge civilne objekte, uključujući i željeznicu, fabrike, mostove, RTV stanice itd. Srbija je tužila NATO, alii licemjerni sud, koji se proglasio nadležnim za tužbu BiH protiv Srbije, u slučaju Srbije protiv NATO saveza proglasio se nenadležnim tako da je slučaj završen i prije nego što je počeo, a što govori i od duplim standardiima Zapada, pored ogromnih zločina koji je isti načinio u Srbiji.

Srbija i srpski narod nikada neće zaboraviti NATO-ove sejače smrti koji su iz vazduha sejali smrt po srpskim civilima, od BiH, preko Srbije i Crne Gore.

Operacija nazvana "Milosrdni anđeo" bila je obrnuto od toga i kao takva biće upamćena i prilikom donošenja odluke dali ići u NATO ili ne. Isto važi i za BiH kada je u pitanju RS dio.

Slava svim srpskim herojima poginulim za odbranu i spas otadžbine od mnogo jačeg neprijatelja koji je i dan danas ozbiljna prijetnja po Srbiju i srpske nacionalne interese s obzirom da neprijatelj nikada ne spava, a što je i potvrđeno kroz sakaćenje Srbije od strane Zapada koji postepeno i u kontinuitetu uništava Srbiju od 2008 pa do dan danas, a i mnogo prije.

Srećom, hvala bogu što postoji bratska Rusija koja je trn u oku i smetnja onima koji bi da porobe čitav svijet jer dok je bratske Rusije biće i pravednijeg svijeta zansovanog na ravnoteži snaga.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ruski prijedlog: Srbija diže spomenik žrtvama NATO agres

Post by posmatrac » 07 Apr 2017, 17:22

Bombardovanje koje je trajalo 20tak dana ( mozda i koji dan vise) u kojima su se gadjali uglavnom vojni i strateski ciljevi je agresija, a 3 i po godine granatiranja Sarajeva, masakri omladine u Tuzli i etnicko ciscenje istocne Bosne, istocne Krajine, Hercegovine( koristeci paraformacije iz Srbije i naoruzanje JNA) je gradjanski rat :lupa

Zao mi je svakog neduznog civila u Srbiji koji je poginuo tokom bombardovanja, ali je komedija par bombi nazvati agresijom.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests