Ko je ubio Boška i Admiru?

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Prije 24 godine ubijeni sarajevski Romeo i Julija

Post by Hannibal » 19 May 2020, 19:53

medvjed23 wrote: 19 May 2020, 18:40
Hannibal wrote: 19 May 2017, 14:42 a niko da se sjeti da se sinoc na maturi u slogi neki lik toliko napio da je pao u komu i jos se nije probudio. koji kralj
je l brt došo sebi?
umro je
🐽

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Prije 24 godine ubijeni sarajevski Romeo i Julija

Post by Hannibal » 19 May 2020, 19:54

Digla_da_kreci wrote: 19 May 2020, 18:45
Hannibal wrote: 19 May 2017, 14:42 a niko da se sjeti da se sinoc na maturi u slogi neki lik toliko napio da je pao u komu i jos se nije probudio. koji kralj
ovo je coek mog zivota. :pije

odoh po njeg da ga namah vodim kuci :feslije
tesko bgm
🐽

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Prije 24 godine ubijeni sarajevski Romeo i Julija

Post by Zagorka » 19 May 2020, 21:55

MunDzi wrote: 19 May 2020, 17:12 Ljudi su zluradi.
Jadno i tuzno.
Ljudi nisu ;)

Inače pusti nas da mrzimo i pljujemo, šta si se tu našla :oo

Pa mi smo tu na forumu ispljuvali nekog dijasporca što je kupio dajdži auto, dobro se sjećam teme.

Ako gest nema mahanu, ima da je nađemo. Samo sjedi i gledaj šta se radi :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Ko je ubio Boška i Admiru?

Post by Krokodil Behko » 31 Jul 2023, 17:11

ZAŠTO SU UBIJENI BOŠKO BRKIĆ I ADMIRA ISMIĆ: Mračna strana priče o "sarajevskom Romeu i Juliji"

Image


“Dvoje ljubavnika leže mrtvi na obalama sarajevske rijeke Miljacke, spojeni u posljednjem zagrljaju“ — ovako je svoj izvještaj iz opkoljenog Sarajeva, objavljen 23. maja 1993. godine, započeo Reutersov ratni reporter, pokojni Kurt Schork, koji je ubijen iz zasjede 2000. na zadatku u Sierra Leoneu, a u Sarajevu danas ima svoju ulicu.

Ljubavnici iz Schorkove priče bili su Admira Ismić i Boško Bato Brkić, oboje 25-godišnjaci, ubijeni na Vrbanja mostu 19. maja ‘93. u pokušaju da se iz opkoljenog Sarajeva preko Grbavice, koju je kontrolisala Vojska Republike Srpske, domognu slobode.

SREDNJOŠKOLSKA LJUBAV

Fotografija Admire i Boška koji zagrljeni leže na mostu obišla je svijet. Smrt mladog para do danas je ostala jedna od najprepoznatljivijih priča iz ratnog Sarajeva, prvenstveno zbog činjenice da je Boškova i Admirina ljubav bila ljubav između Srbina i Bošnjakinje.


U to vrijeme u Sarajevu su se od međunacionalnih vjenčanja pravili medijski događaji, kao dokaz cijelom svijetu da je uprkos ratu, granatama i stradanjima, Srbima na jednoj, Bošnjacima na drugoj i Hrvatima na trećoj strani, Sarajevo ostalo tolerantna sredina u kojoj se “mješovite“ veze i dalje rađaju i opstaju, snažnije nego ikada. Admira i Boško postali su parametar, svojevrsne ikone “onog“ Sarajeva i Bosne i Hercegovine koja je ‘93. postojala samo u tragovima. Njihovo svirepo ubistvo na mostu Vrbanja, na samo nekoliko koraka od slobode, i njena ruka prebačena preko njegovog tijela dali su, ironično, cijeloj priči posebno romantičnu notu; mladi ljubavnici postali su posthumno planetarno poznati kao “sarajevski Romeo i Julija“, o njihovoj tragičnoj sudbini snimali su se filmovi i pravile TV emisije...

Ipak, razlog zbog kojeg su Boško i Admira tog 19. maja ‘93. morali umrijeti, bio je sve samo ne romantičan.

Boškovi roditelji doselili su se u Sarajevo iz Srbije početkom 70-ih godina. Otac Dragan bio je inžinjer i neko vrijeme radio je za Ujedinjene nacije, a majka Rada hemičarka po struci. Sa Boškom i njegovim starijim bratom Banetom živjeli su u stanu u sarajevskom naselju Koševsko Brdo. Boško i Admira upoznali su se i zaljubili kao srednjoškolci, 1984. godine. Ni njegova ni njena porodica nisu se protivile vezi, u kojoj je sve bilo idealno i mladalački neopterećeno do 1986., godine u kojoj su završili srednju školu: tada je Boškov otac, koji je imao tek 45 godina, iznenada umro od srčanog udara, a iste godine Boško je otišao u Srbiju, na odsluženje vojnog roka u JNA.

Tih godinu dana koliko su bili razdvojeni veza je ipak opstala. Po povratku u Sarajevo, Boško je nastavio život uz majku Radu i brata Baneta, koji se još od djetinjstva družio sa Ismetom Bajramovićem Ćelom.

“Rada mi je bila kao majka. Kad je moja majka umrla, Rada mi je pomogla. Bane i ja bili smo uvijek zajedno, dan i noć. A Boško nam je bio mlađi brat. Ponekad smo ga vodili sa nama“, pričao je Bajramović američkim novinarima u Sarajevu, nekoliko mjeseci nakon Boškove i Admirine likvidacije na mostu Vrbanja.

UNOSAN RATNI BIZNIS

I dok je Admira po završetku srednje škole upisala Ekonomski fakultet i posvetila se studiju, Boško se, po uzoru na starijeg brata, u to vrijeme počeo baviti sitnim kriminalom, švercujući i preprodajući robu iz Italije. Na početku rata 1992. Boško se sprijateljio sa desetak godina starijim Mišom Ćukom, svojim komšijom sa Koševskog Brda i također poznatim sarajevskim prijeratnim švercerom, slatkorječivim šarmerom čiji je “zaštitni znak“ bila crna kožna jakna. Mišo je na početku rata bio jedan od lokalnih komandira Vojne policije, a Vojnu policiju je, opet, kontrolisao Ismet Bajramović Ćelo. Iako je većinu vremena provodio sa Mišom i ostalim pripadnicima VP u štabu pod komandom Kenana Mehanovića, poznatijeg kao Kenan Banana (koji je nakon rata zbog ubistva komandanta brigade Armije BiH Muje Zulića robijao u zatvoru i ubrzo nakon izlaska na slobodu umro) na Koševskom Brdu, Boško je odbijao da se zvanično priključi “otporu protiv agresora“ i uzme oružje.

Za razliku od svog prijatelja Miše Ćuka i Ćele Bajramovića, koji su u novonastaloj situaciji plivali kao ribe u vodi nametnuvši se kao vođe lokalnog otpora, Boško, pomalo samozatajan i uvijek sa širokim osmijehom na licu, šarmantno se pravdao kako on “nije stvoren da ratuje“. Zahvaljujući Ćelinoj zaštiti (Boškov brat Bane je na samom početku rata otišao u Srbiju, op.a.), svi su znali da Batu sa Koševskog “niko ne smije dirati“. U međuvremenu, Ćelo je uspostavio vezu sa Srbima na Grbavici i krenule su prve razmjene preko Vrbanja mosta.


U avgustu 1992. Boškova majka Rada je sa još dvoje Srba, u Ćelinoj organizaciji, napustila Sarajevo. Zauzvrat su sa Grbavice pustili troje muslimanskih zatvorenika. Mjesec dana kasnije, Admira je uselila kod svog dečka Boška u stan na Koševskom Brdu.

U partnerstvu sa Ćukom, Boško je počeo “operisati“ na crnom tržištu, švercujući kafu, cigarete i naftu preko veza u UNPROFOR-u i preprodajući ih kako Sarajlijama u opkoljenom gradu, tako i Vojsci RS-a. Biznis je bio i više nego unosan, a obavljao se uz Ćelinu dozvolu. Samo za jedan dan Ćuk i Bato znali su zaraditi desetine hiljada njemačkih maraka. Rat je trajao, posao sa švercom cvjetao i sve je išlo glatko do proljeća 1993.

Bila je svadba Ćele Bajramovića, a Mišo, Boško i Admira su bili među zvanicima. Do danas niko ne zna tačno kako se to dogodilo, ali negdje između izricanja Ćelinih bračnih zavjeta i kasnonoćnog veselja već dobrano pripitih svatova, Mišo Ćuk je nestao. Pravo preko Vrbanje, pa na Grbavicu, noseći sa sobom svoju čuvenu motorolu od koje se nikada nije odvajao (bio je poznat i kao Mišo Motorola, op.a.), a putem koje je sutradan svojim bivšim saborcima na Koševskom kratko javio: “Jebiga, morao sam... Ne zamjerite!“

DOGOVOR SA ĆELOM

To što je Mišo “prešao kod četnika“ šokiralo je njegovu sarajevsku raju. Ali, najteže je, bez sumnje, palo Bošku, koji nije samo ostao bez najboljeg prijatelja i poslovnog partnera, nego i bez neophodne zaštite. Mišo je napustio Sarajevo i Boška bez riječi upozorenja i nije prošlo mnogo kada su počela “prozivanja“: Boško i Mišo bili su nerazdvojni; Mišo je sada četnik, što znači da je i Boško sasvim sigurno u dosluhu sa neprijateljem...

Jednog dana stajao je u redu za hljeb, kojeg nije bilo dovoljno za sve. Na (ne)sreću, Bošku je pripao posljednji komad i njegove komšije su pobjesnile.

“Jedna komšinica je opsovala državu i rekla: ‘Kako četnik može dobiti hljeb, a ja ne mogu?!’ Boško se okrenuo i dao joj svoj komad, onda je otišao kući. Admira je počela da plače“, sjeća se Admirina majka.

“Kad je Mišo napravio to sranje i pobjegao na Grbavicu, počeo je pritisak na Boška. Neki momci u Armiji su počeli da ga napadaju, čak i fizički. Jednom je jedan bacio kamen na njega i morao sam da ga branim. Da ga ja nisam štitio, ubili bi ga. Nestao bi“, ispričao je Ismet Bajramović.

Ipak, Bajramović nije mogao biti uz Boška stalno i situacija je postajala sve napetija. U maju, nekoliko dana nakon što je Boško dobio poziv da se javi u komandu policije “na ispitivanje“, odlučuje da napusti Sarajevo i pokuša doći do brata u Srbiji, a sa njim je odlučila da pođe i Admira, uprkos protivljenju njenih roditelja.

Trinaestog maja 1993. Admira je proslavila 25. rođendan. Šest dana kasnije, ona i Boško bili su spremni za prelazak preko mosta Vrbanja.


Prelazak je ranije dogovorio Ćelo Bajramović sa dvojicom pripadnika Vojske RS-a, Milkanom Gaborovićem i Sašom Bogdanovićem, prijeratnim stanovnicima Koševskog Brda. Bilo je planirano da srpska vojska pusti Boška i Admiru preko Vrbanje, a Ćelo je obećao Gaboroviću da će mu narednog dana “poslati“ preko mosta njegovu tetku i rođaka, koje je Milkan pokušavao da izvuče iz opkoljenog grada. Dogovoreno je da za vrijeme razmjene niko neće pucati ni sa srpske, ni sa bosanske strane.

“Admira je ušila novac u njihovu odjeću. Stavila je tri i po hiljade maraka u prsluk, a Boško je trpao novac, velike količine novca u džepove. Rekla sam mu: ‘Boško, kako to možeš prenijeti samo tako? A on je odgovorio: ‘Ne brini, niko nam neće ništa uraditi.’ Bio je sto posto siguran da će sve biti u redu čim pređe na drugu stranu“, sjeća se Sadika Ismić, Admirina baka.

“Boško je bio malo nervozan, Admira nije. Dogovorio sam sve sa našim ljudima, ali ipak sam im rekao da pričekaju do mraka. To je bila ničija zemlja, okružena sa četiri-pet različitih jedinica: Cacina vojska, specijalci, HVO, četnici — bilo je nemoguće napraviti dogovor sa svima njima“, priznao je kasnije Ismet Bajramović.

CACINO NAREĐENJE

Do danas je ostalo nerazjašnjeno ko je pucao na Boška i Admiru. Pripadnici HVO-a koji su tog dana osmatrali liniju tvrdili su da su meci ispaljeni sa srpske strane, dok je Vojska RS-a za sve okrivila Armiju BiH, tvrdeći da niko od njihovih nije pucao. Ova, druga verzija priče, čini se mnogo vjerovatnija, prije svega zato što se nekoliko dana prije Boškovog i Admirinog prelaska gradom pronijela priča kako će Boško sa sobom nositi vrijedan “teret“: torbu sa više stotina hiljada njemačkih maraka. Ta je priča brzo došla i do komandanta 10. brdske brigade Armije BiH Mušana Topalovića Cace, čiji su ljudi također nadzirali liniju razgraničenja kod mosta Vrbanja.

Prema navodima nekih svjedoka, Caco je pobjesnio kada je čuo da je Ćelo dogovorio Boškov i Admirin prelazak bez njegovog znanja i dojurio na liniju sa svojom pratnjom, naredivši vojnicima da te večeri niko ne smije preći preko Vrbanje.

“Naredba je bila bizarna i jasna: prelazaka preko Vrbanje nema - jedno glasno upozorenje i pucanje ako se ne stane! Caco je odmah dojurio u štab treće čete u ulici Borak i išamarao komandira, a zatim se sjurio niže Nevesinjskom ulicom. Došao je sa otkočenim oružjem na prvi bunker. Taj bunker, tzv. Jedinica, bio je odmah uz ogromni podzid koji svako vidi s desne strane kad iz pravca Kovačića vozi prema Skenderiji. Iz bunkera se jasno vidjelo da dvoje ljudi, cestom i bez skrivanja, kreću preko mosta prema Kovačićima sa koferima u ruci. Caco je, po kazivanju mojih drugova iz čete, podivljao i naredio da se puca, bukvalno je vrištao. U bunkeru je bio maloljetni momak koji je na liniji bio samo radi hrane i najčešće je stražario sa svojim ocem, ne idući u napade ili slično. S otkočenim Magnumom iza leđa, momak je okinuo iz kalašnjikova, a pucao je još najmanje jedan ‘pitbul’ iz Cacine pratnje. Znam da je atmosfera bila užasna poslije toga, danima...“, navodi jedan bivši vojnik Armije BiH.

Sa druge strane, Ćelo Bajramović je pokušavao bezuspješno utvrditi ko je pucao: “Ne znam. Niko od vojnika ne zna šta se desilo. Neko je samo rekao: ‘Pucaću, j... ih, baš me briga ko su.’“

Zvanična istraga o Boškovoj i Admirinoj smrti nikada nije vođena, dvije vojske nastavile su optuživati jedna drugu, a novac koji je Bato nosio sa sobom netragom je nestao. Admira Ismić i Boško Brkić sahranjeni su na groblju u Lukavici, a nakon rata, 1996. godine, po želji roditelja njihova tijela su prebačena u Sarajevo i sahranjena na groblju Lav. “Sarajevski Romeo i Julija“ umrli su ne zato što su bili dvoje ljudi različitih nacionalnosti koji se vole, ili što je nekome zasmetao plan o prelasku “na drugu stranu“, nego zbog jedine valute koja je čak i u gradu pod opsadom otvarala sva vrata — original “dojč“ marke...

(Maja Radević / Slobodna Bosna)
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Ko je ubio Boška i Admiru?

Post by insomnia » 31 Jul 2023, 17:18

Muka mi je bukvalno vise od ove jebene price.
Od slavljenja dezertera koji je poso Batku na Grbavicu samo zato sto je u pitanju “ljubav”. Koliko ljudi iz mjesovitih brakova je branilo to isto Sarajevo? Je li to njihova ljubav nesto manja? Koliko djevojaka i momaka je izgubilo glavu i djelove tjela na linijama odbrane i sklonistima pa nemaju spomenik?
I na kraju krajeva činjenica je da je Boško, vojni obveznik, Srbin poginuo u pokusaju prelaska na neprijateljsku stranu i tu bi trebalo zavrsiti istu
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Ko je ubio Boška i Admiru?

Post by insomnia » 31 Jul 2023, 17:19

Fun fact zena rahmetli kapetana Hajre je Srpkinja. Jesu to njih dvoje manje Romeo i Julija zato sto nije reko “ovo nije moj rat”?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Ko je ubio Boška i Admiru?

Post by insomnia » 31 Jul 2023, 17:19

Image
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31701
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2695 times
Been thanked: 5152 times
Status: Offline

Re: Ko je ubio Boška i Admiru?

Post by Matan » 31 Jul 2023, 17:23

Koliko sam procitao prica, taj Bajramovic je bio pozitivan lik..
a Topalovic najgori sljam i otpad, i nadam se da ce goriti u paklu, zajedno sa Karadzicem i Mladicem..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Ko je ubio Boška i Admiru?

Post by insomnia » 31 Jul 2023, 17:23

U citavoj ovoj prici je najmanje bitno ko je povukao obarac. Ako se petljas sa likovima izvan zakona koji prebacuju ljude neprijatelju ne znam sta te cudi ako zavrsis sa trovanjem olovom
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80649
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7226 times
Been thanked: 11704 times
Status: Online

Re: Ko je ubio Boška i Admiru?

Post by spacebound » 31 Jul 2023, 17:40

Al krenuli na slobodnu teritoriju. Incresting :ćitire
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96693
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34625 times
Been thanked: 21267 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ko je ubio Boška i Admiru?

Post by Rum » 31 Jul 2023, 17:45

Fin par kako god jebeno niko nije zasluzio da onako zavrsi
sWsktkqTURBXy85NmE5NWVhY2EzNTc3YTg1NTQ2NWIxZDBjZGI2OGRhZi5qcGVnkZMCzQUUAA.jpeg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Ko je ubio Boška i Admiru?

Post by insomnia » 31 Jul 2023, 18:04

Moj Rume pun kurac finih parova koji su i gore zavrsili.
Last edited by insomnia on 31 Jul 2023, 18:09, edited 1 time in total.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Ko je ubio Boška i Admiru?

Post by insomnia » 31 Jul 2023, 18:06

Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Ko je ubio Boška i Admiru?

Post by Pasaga » 31 Jul 2023, 18:15

Samo coravi ili zlonamjerni nevide o cemu se radi
Najkrace receno
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15208
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 976 times
Been thanked: 966 times
Status: Offline

Re: Ko je ubio Boška i Admiru?

Post by Tokmak » 31 Jul 2023, 21:07

Mene zanima tko je uzeo novac iz kufera.
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31701
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2695 times
Been thanked: 5152 times
Status: Offline

Re: Ko je ubio Boška i Admiru?

Post by Matan » 31 Jul 2023, 21:09

Tokmak wrote: 31 Jul 2023, 21:07 Mene zanima tko je uzeo novac iz kufera.
Pa, Topalovic..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Ko je ubio Boška i Admiru?

Post by Pasaga » 31 Jul 2023, 21:28

Tokmak wrote: 31 Jul 2023, 21:07 Mene zanima tko je uzeo novac iz kufera.
Jbga,nije Tuta :haha
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Superhik
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 861
Joined: 11 Feb 2022, 21:53
Has thanked: 69 times
Been thanked: 182 times
Status: Offline

Re: Ko je ubio Boška i Admiru?

Post by Superhik » 31 Jul 2023, 21:36

insomnia wrote: 31 Jul 2023, 17:18 Muka mi je bukvalno vise od ove jebene price.
Od slavljenja dezertera koji je poso Batku na Grbavicu samo zato sto je u pitanju “ljubav”. Koliko ljudi iz mjesovitih brakova je branilo to isto Sarajevo? Je li to njihova ljubav nesto manja? Koliko djevojaka i momaka je izgubilo glavu i djelove tjela na linijama odbrane i sklonistima pa nemaju spomenik?
I na kraju krajeva činjenica je da je Boško, vojni obveznik, Srbin poginuo u pokusaju prelaska na neprijateljsku stranu i tu bi trebalo zavrsiti istu
Priča bi ti imala logike da su na svoju ruku pretrčavali. Ali pošto su dobili dozvolu za prelazak sa naše strane, njihovo ubistvo nije ničim opravdano. Da nisu imali štelu za prelazak, ostali bi u Sarajevu kao mnogi drugi i podrumarili kao mnogi što puške nisu uzeli. Ali pošto su dobili zeleno svjetlo za prelazak, ovo jeste tragedija i jedna nesretna ljubavna priča koja je poznatija nego ostale.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Ko je ubio Boška i Admiru?

Post by insomnia » 31 Jul 2023, 21:44

Superhik wrote: 31 Jul 2023, 21:36
insomnia wrote: 31 Jul 2023, 17:18 Muka mi je bukvalno vise od ove jebene price.
Od slavljenja dezertera koji je poso Batku na Grbavicu samo zato sto je u pitanju “ljubav”. Koliko ljudi iz mjesovitih brakova je branilo to isto Sarajevo? Je li to njihova ljubav nesto manja? Koliko djevojaka i momaka je izgubilo glavu i djelove tjela na linijama odbrane i sklonistima pa nemaju spomenik?
I na kraju krajeva činjenica je da je Boško, vojni obveznik, Srbin poginuo u pokusaju prelaska na neprijateljsku stranu i tu bi trebalo zavrsiti istu
Priča bi ti imala logike da su na svoju ruku pretrčavali. Ali pošto su dobili dozvolu za prelazak sa naše strane, njihovo ubistvo nije ničim opravdano. Da nisu imali štelu za prelazak, ostali bi u Sarajevu kao mnogi drugi i podrumarili kao mnogi što puške nisu uzeli. Ali pošto su dobili zeleno svjetlo za prelazak, ovo jeste tragedija i jedna nesretna ljubavna priča koja je poznatija nego ostale.
Kaku kurcevu dozvolu? Ko je bio ovlasten da daje dozvolu za bjezanje cetnicima?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Ko je ubio Boška i Admiru?

Post by insomnia » 31 Jul 2023, 21:45

O cemu mi bolan pricamo? Bjezanje neprijatelju se u svakom ratu i svakoj vojsci rjesava metkom u leđa. Plus sto ovdje uopste nije utvrđeno ko je pucao
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 77 guests