Je li istorija realna?

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by storm » 24 Mar 2015, 10:54

Povijest nije realna.... bar mi znamo kako se ista stvar može tumačiti na dva, pa i tri načina....
ja bi povijest postavio čisto statistički.... tad i tad - to i to ....čim se tu unesu emocije, gotovo je s realnošću :mah
stoji čovjek pored čovjeka, gledaju istu stvar i ne prenesu dalje istu priću......to je jako banalan primjer, da ne pričam onda o kompleksnim povijesnim zbivanjima, kako su interpretirana....djeci pogotovo...
Istina je nešto drugo....
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Biba » 24 Mar 2015, 11:36

E citala sam ja pricu o povijesnom heroju a netko tvrdi da je bio veliki prevarant ama go k.... :pusi ...je pa i nekog rimskog cara su proglasili da je lud a on je samo volio zivotinje i svome konju pjesmu spjevao..eto, ma zavist bona i pakost :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by kuplung » 24 Mar 2015, 14:50

storm wrote:Povijest nije realna.... bar mi znamo kako se ista stvar može tumačiti na dva, pa i tri načina....
ja bi povijest postavio čisto statistički.... tad i tad - to i to ....čim se tu unesu emocije, gotovo je s realnošću :mah
tako nesto bi se moglo definisati. koliko su samo crveni modifikovali verziju istorije. ispalo je nas 100 borilo se protiv 1000, civila zaginulo nenormalno. nikad nisu spomenuli svoje greske u vodjenju bitaka. uvijek se pobjedjivalo i kad su se gradovi napustali.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120366
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7875 times
Status: Online

Re: Je li istorija realna?

Post by Krokodil Behko » 24 Mar 2015, 17:11

kuplung wrote:
storm wrote:Povijest nije realna.... bar mi znamo kako se ista stvar može tumačiti na dva, pa i tri načina....
ja bi povijest postavio čisto statistički.... tad i tad - to i to ....čim se tu unesu emocije, gotovo je s realnošću :mah
tako nesto bi se moglo definisati. koliko su samo crveni modifikovali verziju istorije. ispalo je nas 100 borilo se protiv 1000, civila zaginulo nenormalno. nikad nisu spomenuli svoje greske u vodjenju bitaka. uvijek se pobjedjivalo i kad su se gradovi napustali.

Zato je tu sada internet, pa možemo sve preroviti i istražiti.
Više ne stoji ona, da pobjednik piše historiju. Možda nameće nove odnose ali sam tok događanja, više niko ne može sakriti.
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by laganini » 24 Mar 2015, 17:20

...stara je uzreka da povjest pisu pobjednici valjda ima istine u tome znaci jedan odmak bi dobro dosa ali ko to moze cekat....i na forumu vidimo razlicit pogled na istu i dok ja kao nacinalist osudjujem ustastvo jos nisam sreo ljevicara da osudi komunjare..po meno ljevica je zlo koje bi tribalo iskorjenit ali posto sam demokrata vazno je djelovat i dat im sto manje prostora...a verbalno ih tuc svim oruzjem
..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by drugrankovic » 25 Mar 2015, 09:28

i gubitnici.. evo zlikovci shvapski danas pisu prvi sv rat iz svog ugla... uskoro ce i jevreje proglasiti uzrocima rata...

jadne shvabe drugi ih provocirali pa ih morali ubijati...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Biba » 25 Mar 2015, 11:46

Drugrankovic, pa Jevreje vec jesu proglasili da su krivci jer su im htjeli bankarstvo preuzeti...je pa i partizani su posali da su ustase u jasenovac pobile 70 000 ljudi....pa deset puta vise... :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Neovisna
Na probnom
Na probnom
Posts: 38
Joined: 01 Nov 2018, 23:18
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Neovisna » 10 Apr 2019, 00:06

:valja
Poprilično nije realno prikazana u današnjim udžbenicima.

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by sajlent » 10 Apr 2019, 00:18

osim za one koji je proizvode.. reklo bi se da.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120366
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7875 times
Status: Online

Re: Je li istorija realna?

Post by Krokodil Behko » 28 Mar 2021, 10:57

Historija stalno nastaje i mijenja se. Nije isti stav o događajima sad i nekad prije 40 godina.
online

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Ma znas » 20 Nov 2021, 15:07

Histirija spada u drustvene nauke a drustvene nauke nikad nisu egzaktne. Uzmimo primjer bitke na Kosovu i ko je ubio sultana Murata. Ako procutamo " Kratku povjest BiH "od N. Malcolma, onda vidimo da ima vise teorija ovog ubistva, tako da sa sigurniscu ne mozemo tvrditi koja je od njih ona orava.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Hannibal » 20 Nov 2021, 18:53

a eno vidjeli ste nedavno sta uce djeca po republici srpskoj, katastrofa
🐽

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Mala_Mu » 20 Nov 2021, 19:09

Da je ovaj kuplung sad aktivan ne bi mi garant bio na listi drazih forumasa :D.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120366
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7875 times
Status: Online

Re: Je li istorija realna?

Post by Krokodil Behko » 08 Feb 2022, 09:59

Milojko Pantić: Laž je srpski državni interes


Image

Istina je samo ono što lideri plasiraju svojim saplemenicima makar to bile čiste laži. Vlast je čak osnovala Akademiju laži, za proizvodnju svojih naslednika, nazvavši je Akademija za mlade lidere.

Prošle nedelje na toj akademiji je diplomirao Vladimir Orlić, potpredsednik Skupštine i visoki funkcioner zločinačkog udruženja zvanog SNS. Njegov diplomski rad je bila Konferencija za novinare bez prisustva novinara.

Posle poltronskog govora o svom vođi, Orlić je pozvao praznu salu da postavi pitanja.

Ne samo zbog tog bezumnog uradka Orlića, već pre svega zbog onoga kako je nesuđeni otac nacije, pokojni književnik Dobrica Ćosić definisao spiritum movens iliti duhovni pokretač srpske nacije, možemo reći da su Srbi jedinstven narod na planeti.

„Laž je srpski državni interes!“, napisao je Ćosić.

„Mi lažemo da bismo obmanuli sebe, da utešimo drugoga. Lažemo iz samilosti, lažemo iz stida. Da se ohrabrimo, da sakrijemo svoju bedu.“

I sad pazite na ovu nebulozu: „Lažemo zbog poštenja, lažemo zbog slobode. Laž je vid srpskog patriotizma i potvrda naše urođene inteligencije. Lažemo maštovito, stvaralački, inventivno. U ovoj zemlji svaka laž na kraju postaje istina. Srbe je toliko puta u istoriji spašavala laž.“

Poslednjom rečenicom Ćosić je potvrdio istinu da je sve u srpskoj istoriji laž, a najveća bi bila to što tvrdi da je Srbe „spasavala“ a ne uništavala laž.

Da nije tako ne bi srpsko društvo danas bilo u bezizlazu.

Laž je zaista u korenima naše istorije i postala je modus operandi, odnosno način delovanja svake srpske vlasti.

To je moj generacijski drug sa fakulteta Dragan Veselinov studirao, proučavao i o tome ovih dana knjigu napisao pod naslovom: „Moj Bog – pitajte popa“.

Nastavljajući propagandu laži, današnji vlastodršci su podigli monumentalni i monstruozni spomenik Stefanu Nemanji.

Tog plemenskog vladara bezumnici su proglasili za rodonačelnika srpske države, iako su Srbi živeli i imali svoje države na ovim prostorima vekovima pre Nemanje.

Sve je na tom spomeniku laž. Nemanja u desnoj ruci drži mač, iako nikada nije bio ratnik niti osvajač, osim što je u borbi za presto ubio svog starijeg brata Tihomira.

U levoj ruci je povelja ruskog patrijarha Alekseja Drugog o predaji manastira Hilandar njemu, kao raškom županu.

Stefan Nemanja je međutim bio nepismen iako je njegov najmlađi sin Rastko Sava Nemanjić proglašen za sveca i srpskog prosvetitelja.

Taj prosvetitelj nikada nije otvorio nijednu školu niti opismenio ikoga pa ni svoga oca.

Prvu školu na današnjem prostoru Srbije osnovao je despot Stefan Lazarević u petnaestom veku, pod nazivom „Resavska prepisivačka škola“.

Ne postoji nijedno crkveno niti književno autorsko delo Save Nemanjića, kaže Dragan Veselinov.

On je tekstove iz Grčke crkve prenosio u srpska crkvena žitija.

Nikada nije rekao da je Srbin, nikada nije upotrebio pojam „srpske zemlje“, nikada nije izgovorio reč pravoslavlje.

Sava je, kaže Veselinov, klasični hrišćanski krstaš i verski šizmatik u trinaestom veku.

A Savin dan su izmislili banatski Srbi 1734. godine u nastojanju da od Austrougarske dobiju škole na srpskom jeziku, što su i ostvarili.

Svetosavlje kao velikosrpsku doktrinu su izmislili kleronacionalistički teolozi i crkveni velikodostojnici Dimitrije Najdanović, Justin Popović i Nikolaj Velimirović.

Oni su tog lažnog prosvetitelja Savu i proizveli u tvorca ratne politike za Veliku Srbiju, što on nikad nije bio.

Nije dakle, kako kaže Dobrica Ćosić, Srbe toliko puta u istoriji spašavala laž nego ih je vekovima unazađivala, uništavala i evo dovela ih u 21. veku do granice opstanka.

Sudbina nas Srba zapravo potvrđuje ono što je o laži napisao veliki francuski realista Onore de Balzak. Kada bismo znali strahotu i težinu laži, progonili bismo je ognjem pre nego druge zločine.

Ovih dana sa svih strana Srbijom odjekuju reči himne: „Da živimo svi u slozi, Sveti Savo, ti pomozi“.

Ćosićevski rečeno i dalje lažemo: stvaralački, maštovito, inventivno.


Evo kako to u praksi izgleda.

Glavna tema svih režimskih medija danima jeste sto pedeset osmi pokušaj ubistva Aleksandra Vučića.

To je najbolji dokaz da su uposlenici nekadašnje „sedme sile“ od svih veza koje čovek kao društveno biće treba i mora da ima, raskinuli sa najvažnijom – vezu sa mozgom.

I tako dok novinari lažu da „ohrabre sebe“ ili da „sakriju svoju bedu“, nesuđena žrtva atentata, znajući da je to laž, radi ono što najbolje zna, korumpira svoje glasače našim parama iz budžeta Srbije.

Najnovije njegovo krivično delo iz oblasti mita i korupcije jeste ponuda da će se založiti da mladi koji glasaju za njega, ako pobedi na izborima, dobiju po 100 evra nagrade.

Primetili ste svakako da se u svakodnevnim sataraškim obraćanjima naciji stalno vraća na temu poštenja i laži, kao svaki paranoik na svoju opsesiju.

Srbi dakle nikako da isplivaju iz okeana laži u kome žive vekovima, a Dobrica Ćosić zvani Gedža to pravda rečima: „Laž je vid srpskog patriotizma. Lažemo zbog poštenja, lažemo zbog slobode.“
online

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11831
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2925 times
Been thanked: 2597 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Naseef Mushroom » 08 Feb 2022, 10:29

Krokodil Behko wrote: 24 Mar 2015, 17:11
kuplung wrote: tako nesto bi se moglo definisati. koliko su samo crveni modifikovali verziju istorije. ispalo je nas 100 borilo se protiv 1000, civila zaginulo nenormalno. nikad nisu spomenuli svoje greske u vodjenju bitaka. uvijek se pobjedjivalo i kad su se gradovi napustali.

Zato je tu sada internet, pa možemo sve preroviti i istražiti.
Više ne stoji ona, da pobjednik piše historiju. Možda nameće nove odnose ali sam tok događanja, više niko ne može sakriti.
Da ti odgovorim na post star 7 godina :oo

Neće ni doba interneta ništa promjeniti.
Npr. isitna o 90im, danas kraj toliko informacija mnogi biraju opet da se informišu preko portala Kurir i Informer, da slijepo vjeruju srpskoj stranici wikipedije koju može svako editovati, YouTube kanalima poput sprsko sarajevo i blogovima lazanskog.

Ne treba ni internet da se narod osvjesti, šta spriječava jednu srpsku porodicu u Doboju da 11.7 sa BN televizije prebaci na FTV i uvjeri se kakvo je se zlo desilo? Neće, ali zato će istu večer na Happy TV otac slušati šešelja i njegove perverzne teorije kako su se Srenpbreničani sa i poubijaki i klimati će pozitivno glavom.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7026 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Julia-Klara » 08 Feb 2022, 10:36

Moraldoh pogledati sliku uz tekst na telefonu jer mi ovom laptopu ne pokazuje slike, da budem sigurna da je Milojko Pantic ONAJ Milojko Pantic kojeg znam kao sportskog komentatora birvaktile.

Respekt za Milojka i ovaj tekst :respekt
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Šabović Adis » 25 Feb 2022, 03:38

Mala_Mu wrote: 20 Nov 2021, 19:09 Da je ovaj kuplung sad aktivan ne bi mi garant bio na listi drazih forumasa :D.
Što? Baš mu je super avatar. :o
Ne mereeee 👉👌

Superhik
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 847
Joined: 11 Feb 2022, 21:53
Has thanked: 66 times
Been thanked: 180 times
Status: Online

Re: Je li istorija realna?

Post by Superhik » 25 Feb 2022, 08:40

Historija je uvijek bila realna - samo je problem sto je malo ko citao. Skolski program vezano za historiju u udzbenicima za skolstvo nije naravno uvijek bio realan ali djela velikana historije su uvijek bila na raspolaganju koga je to interesovalo.

U danasnje vrijeme je zahvaljujuci internetu sve dostupno pa i realna historija. Ali ljudi ko ljudi - konzumiraju cesce lakse stivo za koje misle da je realno.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27044
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14158 times
Been thanked: 14467 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by ironman » 25 Feb 2022, 08:46

Historija obicnih ljudi..da.
Historija koju su ispisale pizde poput rusa danas..a takvi su skoro pa svi u tri slova stane
Krv .
dream of spring..
...at dawn look to the east.

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Ma znas » 01 Mar 2022, 10:40

Opcenito historija nije realna jer je pisu ljudi.

Kako ce biti realan opis nekog dogadjaja ako ga pise historicar nako 200 godina, na osnocu izvora rekla kazala. Da li je bas sve onako kako su pisali neki histiricari pristalice kolonizacije : Afrike, Azije i J. Amerike: Spanci, Francuzi, Englezi, Lenjinovi i Staljinovi historicari i da ne nabrajam dalje.

Histirija je u osnovi sarena laza za odrasle, koji vole da citaju djecije price. Izvarani smo previse, postali smo zaludjeni ovom ili onom ideologijom, a zaboravljamo da je historija uvijek ideoloski obojena, a svaka ideologija svako pisanje podredjuje svome cilju, pa cak i knjizevnost. Naravno o svemu mozemo opsirnije i konkretnije.

:kafa :kafa

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests